LEIDSCH DAGBLAD iiliE Duarte wint in El Salvador Banken fel tegen concurrentie PTT ANDUVIE EN RUNDERTARTAAR Voor een tientje véél wijzer 1.50 Kermisschommel schiet los: 2 kinderen gewond A9PS» Matige opkomst bij vrij ordelijk verlopen verkiezingen Anne Frank Stichting eist verbod van nota Centrumpartij Familie pleegt voor 20 miljoen oplichting EIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No, 37390 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur; R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor telnrs. zie colofon LEERMENS (GPD) - Twee kinde ren uit 't Zandt in Groningen zijn zaterdagmiddag gewond geraakt door een losgeraakte schommel. De kinderen zaten op de kermis in Leermens in de schommel van een zweefmolen, toen deze plot seling losraakte, door de lucht vloog en terecht kwam op een geparkeerde auto. De kinderen, de 12-jarige Bennie L. en de 14-jarige Remond M., werden overgebracht naar het ziekenhuis; Bennie met een her senschudding, gebroken duim, verwondingen aan zijn hoofd en schouder naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen en Re- mond met een diepe vleeswond naar het Delfzichtziekenhuis in Delfzijl. Zondag is Bennie ook naar Delfzijl overgebracht om bij zijn vriendje op de kamer te lig gen. De oorzaak van het ongeval wordt toegeschreven aan een door me taalmoeheid losgeschoten haak van de schommel. Bij de onge veer 90 jaar oude zweefmolen - eigendom van NKV uit Delfzijl - werden meer bevestigingspun ten ontdekt die tekenen van me taalmoeheid vertoonden. Rotterdam juicht om kampioenschap van Feyenoord (foto ANP) PAGINA 13 Minister: in augustus besluit Markerwaard PAGINA 5 Doek gaat neer voor Gary Hart PAGINA 7 Zweedse Herrey wint het 29ste Songfestival De week van actie tegen raketten op gang gekomen Pijnlijke pop LEIDEN - Een optreden van zangeres Vanessa, op het Vijf Meiplein in Leiden, is zater dagmiddag uit de hand gelo pen. Een 10-jarige jongen kreeg tij dens het gedrang om een handtekening van de zange res een omvallende geluids box tegen het hoofd. Hij moest met een hoofdwond worden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis. Een 16-ja- rig meisje raakte onwel toen zij tijdens het uitdelen van fo to's in het gedrang terecht kwam. Even tevoren werd in de drukte op het Vijf Meiplein een 41-ja rige Voorschotenaar beroofd van zijn portefeuille met een inhoud van 145 gulden. Dure muze OUDKERK (GPD) - De familie Annema uit het Friese Oud- kerk vond het Eurovisie Song festival zaterdagavond op de televisie zo boeiend, dat ver geten werd de gasvlam onder een frituurpan met bitterbal len in de keuken uit te doen. De gevolgen waren rampza- lig. Er ontstond oververhitting van de pan, waardoor de keuken in brand vloog en de elektrici teit uitviel. Met een deken gingen de familieleden het vuur te lijf, maar de vlam men doofden niet. De woning brandde geheel uit. Al het huisraad ging verloren, al leen een geldkistje kon uit de worden gered. MEXICO-STAD (GPD) - De christen-democraat José Na poleon Duarte claimt 55 procent van de stemmen te hebben veroverd in de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen in El Salvador. De officiële telling verloopt nog uiterst traag, maar ook volgens die cijfers heeft Duarte een lichte voorsprong op zijn ultra rechtse tegenstander Roberto d'Aubuisson. Een onderzoek van een Spaansta lig televisie-station, dat systema tisch 3000 kiezers ondervroeg op het moment dat zij de stembu reaus verlieten, wijst eveneens op een overwinning van de 59-ja- rige Duarte. Volgens dat onder zoek krijgt Duarte 54 procent van de stemmen tegen d'Aubuis son 46 procent. De opkomst van de Salvadorianen in de vrij ordelijk verlopen ver kiezingen viel dit weekeinde te gen. Waarnemers geloven zelfs dat dit keer maar amper de helft van de 1,8 miljoen geregistreerde kiezers is komen opdagen. De Ecuador. (foto An Ecuador voorlopige schatting van de offi ciële verkiezingsraad is rond de één miljoen kiezers. Bij de eerste ronde, zes weken geleden, wil den zo'n anderhalf miljoen Sal vadorianen hun stemplicht ver vullen, hoewel door de chaoti sche gebeurtenissen velen daar toe toen niet in staat werden ge steld. Deze keer was de gang naar de stembus heel wat degelijker georganiseerd, terwijl de Salva- doriaanse guerrilla zich gisteren betrekkelijk rustig hield. De meeste acties vonden plaats aan de vooravond van de verkiezin gen, toen de rebellen verscheide ne elektriciteitssabotages pleeg den en een twintigtal plaatsen nabij hun frontlinies betraden. In de oostelijke provinciestad San Miguel werd een aanslag ge pleegd, gevolgd door schietpar tijen tussen het leger en de guer rilla. Ook in de provincies San Vicente en La Union vonden botsingen plaats, evenals in het dorpje El Paisnal, 35 kilometer ten den van de hoofdstad San Salva dor. Twee helikopters met de Amerikaanse ambassadeur Tho mas Pickering aan boord en een aantal buitenlandse waarnemers en journalisten werden bescho ten. Een van de toestellen werd licht beschadigd, maar niemand raakte gewond. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit Alkemadeiaan 1Roeiotarenasveen 100 Stuks lel 01713-2866 - 2073 Bezwaren tegen Postbank AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse Bankiers Vereniging (NBV) ziet geen enkele noodzaak tot uitbreiding van het takenpak ket van de Postgiro en de Rijks postspaarbank na_hun^H verstrekken, snijdt volgens de bankiersvereniging echter niet voldoende hout. De 'zakelijke gi rale saldi' maken volgens de ban ken nog geen kwart uit van het totaal aan saldi bij de Postgir voeging tot de Postbank. De De bankiers wijzen er verder op NBV laat dat weten in een van daag uitgegeven memorandum. De belangrijkste uitbreiding van de activiteiten zou zijn dat de nieuwe Postbank ook zakelijke kredieten kan gaan verlenen en zakelijke deposito's kan gaan aantrekken. De stelling dat de continuïteit van de PTT-geld- diensten wordt bedreigd als zij dat de Postgiro en de Rijkspost spaarbank volgens hun eigen ei gen opgaven over 1983 een geza menlijke winst maakten van 723 miljoen gulden (een stijging ten opzichte van 1982 met ruim 170 procent). De twee overheidsgeld diensten haalden daarbij een veel groter rendement dan de particuliere banken. Behalve in El Salvador is er giste ren ook gestemd in Panama en Ecuador. In Ecuador is de kandi daat van centrum-rechts, Leon Febres tot nieuwe president ge kozen. Hij boekte een ruime overwinning op de sociaal-demo craat Rodrigo Boija, die tijdens de eerste ronde - op 29 februari - als overwinnaar uit de stem bus te voorschijn was gekomen. Febres wil de economische crisis in Ecuador bestrijden door het terugdraaien van de landbouw hervorming en het bijna halve ren van de regeringsbegroting. De sociaal-democraat Borja, wiens aanhangers over een meer derheid beschikken in het parle ment, had daarentegen onder meer de nationalisatie van voor het land belangrijke industrieën en banken voorgesteld. Panama In Panama ging het om de eerste verkiezingen sinds 16 jaar. De bijna een miljoen Panamese kie zers trokken massaal naar de stembus. Uitslagen zijn voorals nog niet voorhanden, hoewel reeds van tevoren vaststond dat de strijd vooral gaat tussen de of ficiële presidentskandidaat Ni colas Ardito Barletta en de al drie keer afgezette rechtse presi dent Arnulfo Arias. De militairen hebben gisteren beloofd de uit slag te zullen eerbiedigen. AMSTERDAM (GPD) De Anne Frank Stichting eist vandaag in een kort geding in Amsterdam een verbod op publicatie van een interne nota van het wetenschap pelijk bureau van de Centrum partij. De nota is geschreven door de directeur van het bureau dr. W. J. Bruin. De inhoud van de vertrouwelijke nota kwam onlangs in de open baarheid. Daaruit blijkt dat Bruin geweld tegen buitenlan ders gerechtvaardigd vindt. Hij schrijft bovendien dat buitenlan ders in overheidsdienst een vei ligheidsrisico vormen. De Anne Frank Stichting heeft be wust niet willen wachten op de officiële presentatie van deze ideeën om dan een strafklacht je gens discriminatie in te dienen. Het is volgens de stichting beter te voorkomen dat zulke uitlatin gen in het openbaar worden ver spreid. Niet alleen omdat de ge dachte van het wetenschappelijk bureau veel mensen kwetst en bang maakt, maar ook omdat de rechtvaardiging van geweld door een bureau dat zich wetenschap pelijk noemt, mensen kan aan zetten inderdaad geweld te ge bruiken. De Centrumpartij of haar weten schappelijk bureau heeft in de weken nadat de nota was uitge lekt nog geen énkele keer af stand genomen van de ideeën. Ook daarom is het volgens de Amsterdamse stichting van het grootste belang dat de rechter de ideeën van dr. Bruin beoordeelt. In een toelichting op de eis zeiden woordvoerders van de stichting niet uit te zijn op een verbod van de Centrumpartij. 'Wel willen we dat duidelijk wordt dat de partij er onbehoorlijke en onfatsoenlij ke gedachten op na houdt', aldus de woordvoerders. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een week van acties te gen de eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland is gisteren op gang gekomen. Op di verse plaatsen in het land kreeg de actieweek een sportieve ope ning door middel van prestatie lopen en fietstochten, onder meer langs het militaire vliegkamp in Valkenburg. Door middel van schrijfmiddagen, avondgebeden, exposities enz. kregen de acties verder gestalte. In Leiden stond gisterawnd een groep mensen met fakkels bij het stadhuis, (zie foto). IKV-secretaris Faber vindt de ge dachte van premier Lubbers om wel de basis in Woensdrecht in te richten, maar de kruisraketten pas bij oorlogsdreiging binnen te laten vliegen, een winst voor de vredesbeweging. Hij zei dit van ochtend voor de NCRV-radio. Faber vindt de gedachte achter de 'crisisvariant' van Lubbers op zichzelf slecht. "In crisistijd moet je geen kernwapens invoeren, want dat doe je dan kennelijk met de bedoeling om met die wa pens oorlog te voeren". Anderzijds is het gevolg van Lub bers' idee dat er in Nederland geen kruisraketten worden ge plaatst, zei Faber. "Dat is op zichzelf een belangrijk politiek feit. De oplossing is niet mooi, maar het resultaat van de oplos sing is iets waarmee de vredesbe weging een heleboel kan doen". (foto Holvast) UTRECHT (GPD) - De rijkspolitie van het district Utrecht heeft dertien verdachten aangehouden die de afgelopen tien jaar parti culieren, bedrijven in binnen- en buitenland, de Nederlandse Staat en de gemeente Amster dam voor meer dan 20 miljoen gulden hebben benadeeld. De verdachten behoren allemaal tot een uit Amsterdam afkomsti ge familie. De familie richtte in de afgelopen tien jaar 27 onder nemingen op, die zich schuldig maakten aan flessetrekkerij op grote schaal. Zo bestelden zij bij verschillende firma's goederen zonder daarvoor te betalen. De koopwaar, zoals drank, tapijten, fietsen en zeep, werd tegen sterk concurrerende prijzen doorver kocht aan markthandelaren en handelsagenten. Uiteindelijk werden de goederen verkocht op dag- en weekmarkten en in grootwinkelbedrijven. Ook tal van particulieren werden door de familie opgelicht Zeven verdachten kregen een uit kering van de sociale dienst in Amsterdam, terwijl ze verzuim den neveninkomsten op te ge ven. De sociale dienst werd daar door over een periode van vier jaar voor meer dan 120.000 gul den benadeeld. Bij een andere verdachte die in 1982 failliet ging, zyn bij huiszoe kingen facturen aangetroffen waaruit bleek dat hij zijn handel had voortgezet zonder zijn cura tor daarvan op de hoogte te stel len. Door middel van een „handige truc" wisten de bedrijven 180.000 gulden afhandig te maken van hun banken. Bovendien deed geen van de verdachten aangifte bij de belasting, waardoor de staat drie miljoen gulden aan in komsten miste. Fasson breidt sterk uit in Hazerswoude LEIDEN (ANP) - Fasson (Neder land) BV, dochteronderneming van het Amerikaanse concern Avery Products, heeft plannen voor nieuwbouw en uitbreiding bij haar fabriek in Hazerswoude. Daar is ruim f 12 miljoen mee ge moeid, zo heeft de directie van daag bekendgemaakt. Fasson maakt zelfklevende papier-, fo lie- en bandprodukten. In Nederland werken bü Fasson in Leiden 220 mensen en in de fa briek in Hazerswoude 350 men sen. Nog geen twee jaar geleden moest de directie besluiten tot beëindiging van de produktie in Leiden waarbij 54 mensen hun werk zouden verliezen. Het wer den er slechts twaalf. De krachti ge opleving van de activiteiten in de grafische industrie en de ster ke verbetering van de doelmatig heid in het bedrijf hebben geleid tot de beslissing inzake nieuw bouw en uitbreiding. Nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een magazijn met een opper vlakte van 3000 vierkante meter in Hazerswoude. De plannen zor gen voor ten minste twintig nieu we arbeidsplaatsen voor veelal jongere werknemers. De fabrieksgebouwen in Leiden zullen na 1986 worden gebruikt als grondstoffenmagazijn, expe ditieruimte en dienstencentrum van de onlangs met haar werk zaamheden begonnen verkoop maatschappij Graphix. Vrij koud niet ook zakelijk krediet mogen Ook het argument dat uitbreiding van de zakelijke bevoegdheden nodig is voor het instandhouden van de werkgelegenheid bij Postgiro en RPS wordt door de bankiers weggewimpeld. „Bij uitvoering van het wetsontwerp, wordt werkgelegenheid bij de Postbank veiliggesteld ten koste van de werkgelegenheid bij het particuliere bankwezen", aldus de NBV-voorzitter Batenburg. "Wat aan de ene kant als winst wordt geboekt, raakt een ander aan de andere kant weer kwijt. Dat zal ten koste gaan van de honderdduizend mensen die in het particuliere bankwezen werken". Enkele buien, maar ook nu en dan zon. Minimumtemperatuur ongeveer twee graden, in het binnenland op veel plaatsen nachtvorst. Middag- temperatuur omstreeks twaalf gra den. In het binnenland matige, aan de kust af en toe krachtige noorden wind. Zon op: 5.58 uur, onder: 21.16 uu Maan op: 12.06 uur, onder: 3.41 i Hoogwater In Katwijk om 9.11 ei Laagwater om 4.46 en 17.25 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees riT.r&gi in de aanbieding. Andijvie, kilo Rundertartaac C QQ 500g4-&25O.^7O 4 weken Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land üu- voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over e. definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1