Ons Eiland pakt "<f kampioenschap Erik de Bruin op naar wereldtop Matige start basketbalteam Wereldrecord voor Sabine Paetz Ook Fides dicht bij titel Cramer en Plaat weg Remise voor Jan Timman Status Thompson in geding MAANDAG 7 MEI 1984 Sport J_ LEIDEN - Fides Pacta vergrootte door een 8-4 zege op OVVO haar voorsprong op de achtervolgers, waarvan ZKC'16, dat VES klopte nu op twee punten de meest gevaarlij ke is. Zuiderkwartier behaalde een gelijkspel tegen Rodenburg (8-8), maar zakte niette min verder onder de rode streep. Pernix maakte het vooral zichzelf moeilijk in de derby tegen De Danaïden en mocht nog tevreden zijn met de puntendeling (9-9). Ons Eiland van Kks8 bij Oranje1 WitSC P UB d°°r 8"3 ZEge °P Kwiek en het 4-4 ëeliJke spel Het kampioenschap kan Fides Pacta nauwelijks meer ontgaan. Nog drie punten scheiden de Bos-brigade van de fel begeerde promotie. VES mag uitgescha keld worden beschouwd, zodat alleen ZKC'16 overblijft, waar Fi des al drie punten aan kwijt raak te. Tot een beslissingsduel hoeft het niet te komen, al blijven Swift(A), in degradatienood, en VES natuurlijk lastige tegen standers. Dat kon allerminst gezegd worden van OWO. Het door ziekte van Henny Piket in gewijzigde op stelling spelende Fides had ge ruime tijd nodig tot de eerste vakwisseling, maar nam daarna door Ronald van der Velden en Robin Sommeling ruim afstand: 5-1. Na rust liep het allemaal niet meer zo vlot, maar ook OWO was geenszins in staat nog een vuist te maken en de marge van vier punten bleef onaangetast. De eindstand werd 8-4, waarbij Dick Onderwater (2), Jeanet Smit en Nico Pikaar tekenden voor de resterende Leidse tref fers. Zuiderkwartier heeft in Wim Niessing een nieuwe trainer/ coach gevonden, maar of de oud- speler van Fides Pacta en Trek vogels volgend seizoen bij een promotieklasser werkzaam zal zijn, valt nog te betwijfelen. Wel iswaar speelde Zuiderkwartier gelijk tegen Rodenburg, maar Ritola klopte onverwachts De Driehoek en nam zo twee punten afstand van de fatale plaatsen. Het duel tegen hekkesluiter Rea dy is aanstaande zondag bepa lend voor Zuiderkwartier's lot. Het gelijkspel tegen Rodenburg betekende in feite puntverlies. Na vrijwel de gehele tweede helft aan de leiding te zijn gegaan, werd het twaalftal van interim- coach Simon Boot in het laatste kwartier alsnog achterhaald. Kort voor rust kwam de afschei ding tot stand, toen Carla Akse en Kitty van der Mark de stand op 5-3 brachten. De Leidse da mes waren voor rust bijzonder schotvaardig, want Van der Mark scoorde tweemaal en ook Ineke de Hertog en Edith Hille- brand vonden de korf. Na rust was de aanvalsdrift getemperd en hoewel Rens Henzen, Dick Derksen en Charles Stijger de marge tot 8-6 vasthielden, kwa men de Groningers vijf minuten voor tijd nog op gelijke hoogte. Derby Luttele seconden voor tijd joeg Kees Hortensius de gelijkmaker door de korf. Pernix sleepte zo ternauwernood een 9-9 gelijkspel uit het vuur in het duel tegen haar reeds tot degradatie ge doemde stadgenoot De Danaï den. Een stadsderby van dubieu ze kwaliteit, ondanks dat beide ploegen vrijuit konden spelen, maar ook een die door het grillig verloop het publiek aan zich bond. Pemix, grossierend in doelkansen, werd voortdurend afgebluft door een veel directer De Danaïden, dat in de onderhands schietende Eric Kromhout (4) een prima af maker had. Geleidelijk nam Per nix toch het initiatief over en slaagde De Danaïden vast te zet ten in het middenvak. Door twee treffers van Janneke Mulder kwam Pernix op gelijke hoogte, maar na rust (3-3) haalde Eric Kromhout opnieuwe tweemaal succesvol uit. Even leek Pernix het initiatief op nieuw aan zich te trekken na snel op elkaar volgende treffers Carla Kuipers (2) en Kees Hor tensius. Het stokte echter na 6-6 echter weer in de eerste opstel ling, waar Geerten Breedveld na totaal bijna vijftig minuten ver geefs te hebben aangevallen in de 25e minuut eindelijk scoorde: 7-7. Zes minuten later stond De Danaïden door Hennie Devilee en Cees Christiaanse weer met 9- 7 voor en leek het duel gespeeld. De overige Pernixgoals waren van Peter Kuipers en Eelco Kool haas, terwijl Cees Christiaanse, Nelleke de Bruin en Frans Brand voor De Danaïden scoorden. Tot vorige week leek De Overkan- ters een gevaarlijke concurrent voor TOP, maar zaterdag was dat nauwelijks merkbaar. Eens te meer werd duidelijk, dat de Am sterdamse coach de Sassenhei- mers veel geleerd heeft: (voor)- verdedigend, maar vooral aaval- lend is de ploeg sterker gewor den. Even slechts stond TOP achter (4- 5), maar Stella van der Zaag en Sjoerd van der Klaauw (2) zorg den er voor, dat de rust aanbrak met een 8-6 voorsprong. De mar ge werd in de tweede helft suc cesvol verdedigd: 13-10. Gerco Langelaan en Sjoerd van der Klaauw scoorden driemaal, ter wijl José van der Berg, Stella van der Zaag, Gert Jan Natzijl, Peter Tiggelman en Anne van der Zaag de resterende treffers produceer den. Kampioen Ons Eiland incasseerde voor over winning op Kwiek(R) naast de twee punten ook het kampioen schap van de tweede klasse B. Vooral het eerste half uur had de ploeg van coach Gé van der Wa ter het erg moeilijk met de ont spannen spelende Rotterdam mers, maar na twee treffers van Rob Hasselbach (5-3) was de strijd gestreden. Ook na de her vatting kwam Kwiek niet meer tot Fiks 8-3. as ten dele verantwoordelijk voor het Leidse kampioensfeest je, want de Oegstgeestenaren ontfutselden enig overgebleven concurrent Oranje Wit het beslis sende punt. Het eerste aanvals- vak beukte 75 minuten op de Dordtse korf, maar maakte via Gerrie Klijn en Theo Vreeken (2) na 4-2 wel gelijk: 4-4. Velocitas kwam in de laatste mi nuut door een derde treffer van Rien van Poelgeest nog op gelij ke hoogte met hekkesluiter NIO. Voor de ploeg van coach Frans de Haas, halverwege nog tegen een 6-3 achterstand aankijkend, betekende het ene punt de zeker heid van lijfsbehoud. Tegen Michigan University DEN BOSCH (ANP) - De nationale heren basketbalploeg, op iets meer dan een week van het voor-Olympische toer nooi in Grenoble, heeft in de eerste uit een reeks van vier wedstrijden tegen Michigan University, niet kunnen overtuigen. Hoewel de samenhang binnen de ploeg vaak totaal afwezig bleek, werd er toch gewonnen, 82-75, na een achterstand van één punt, 37-38, bij rust. Een dag later ging het evenwel echt mis. Eric Kromhout scoort één van zijn vier treffers voor De Danaïden. Eelco Koolhaas van Pernix komt er niet meer aan te pas. (foto Holvast) De Algemene won in de slotfase door een tweede goal van Enric Mud met 8-9 van Oranje Nassau. Martin Filippo kwam in Vlaar- dingen tot een hattrick. Op pa pier werd echter puntenverlies geleden, want het gelijkspel te gen De Meervogels werd door de Protestcommissie van het KNKV omgezet in een 4-3 neder laag, omdat de gelijkmaker bui ten officiële speeltijd zou zijn ge vallen. Crescendo leed een volstrekt on nodige nederlaag bij het zwakke Quick. Hoewel na rust (2-3) met wind mee weer een duidelijk vel- doverwicht werd opgebouwd, lukte het de ploeg van coach Piet l'Ami niet meer tot scoren te ko men: 4-3. Fluks werd na rust (3-3) volledig weggegespeeld door het even eens voor de laatste kans vech tende VIOS. De hekkesluiter uit Nurhansdorp won met 7-3, goals van Jacqueline Schoneveld, Franciska Imthorn en Aad van Drongelen ten spijt. BRAM VAN GENT Het eerste duel viel in drie delen uit één. Het eerste kwart waarin het snel spelende Michigan een voorsprong van tien punten (20- 10) nam, werd afgesloten door een time-out van coach Heger. Het resultaat was iets meer rust onder de borden. Door een sterk slot van Jos Kuipers in de verder gelijk opgaande eerste helft, kon de achterstand vrijwel worden weggewerkt. Het derde deel, de gehele tweede helft, is door Ne derland bepaald. In een explosie ve start scoorde Randy Wiel drie op drie en mede daardoor sprong de score van 37-38 naar 45-38. Dat gat van ongeveer acht punten is daarna niet meer van het score bord geweest. Michigan bleek namelijk lag niet zon sterke ploeg als in de beginfase werd gedacht. De Amerikanen speel den slordig -Nederland had 21 in tercepties tegen Michigan 14- en de weg naar winst lag wijd open. Dan Cramer dreigde met wat slechte, geforceerde, schoten de ploeg nog van het goede pad te brengen, maar Heger haalde hem naar de kant en liet het spelbepa- len verder over aan Mitch Plaat en Emill Hagens. Zoals in het laatste kwart van de strijd bleek, lang geen slechte keuze. De 800 toeschouwers zagen dat de Ne derlandse punten kwamen van: Plaat, Faber en Akerboom (12), Es- veldt en Kuipers (11), Wiel en Pieter- se (8), Cramer, Hagens, Van de Lage- maat en Van Essen (2). De produc tiefste spelers bij Michigan waren: Henderson (15), Joubert, Tarplev en Wade (12). In de tweede ontmoeting, gisteren in de Rotterdamse Alexanderhal, werd die lijn niet doorgezet. Weer volgde een chaotische, zeer slordig gespeelde wedstrijd, waarin Nederland langdurig op winst stond. Bij rust bedroeg de voordelige marge nog zeven pun ten: 40-33. Na de pauze zakte Ne derland naar een zeer bedenke lijk niveau. Veel balverlies en te veel slecht genomen schoten hadden tot resultaat dat de zeer individueel spelende Amerika nen acht minuten voor tijd de aansluiting vonden: 56-56. Coach Heger paste daarna de kunst greep toe door Plaat en Hagens tegelijkertijd in het veld te bren gen. De spelverdelers moesten meer lijn in het spel brengen, maar slaagden daar niet in. Daar door kon Michigan vooral door Rellford, topscorer met 21 pun ten, de voorsprong vasthouden: 68-74. Scores: Nederland: Akerboom 12, Kuipers 12, Plaat 10, Cramer 8, Esveldt 6, Fa ber 6, Van Essen 4, Schilp 4, Van de Lagemaat 2, Pieterse 2, Hagens 2 Michigan: Rellford 21, Henderson 14, Joubert 11, Rockymore 8. Vanavond speelt Oranje in Al phen aan den Rijn. DEN BOSCH (ANP) - Landskam pioen Den Bosch is zijn twee Ne derlands-Amerikaanse guards kwijt. Nadat Dan Cramer al be sloten had naar de Verenigde' Staten terug te keren, kon de club zaterdagavond in een laat ste onderhandelingspoging ook geen nieuwe overeenkomst met Mitch Plaat sluiten. Het tweetal zal dus zijn laatste contact met het Nederlandse basketbal heb ben in het voor-Olympische toer nooi van Grenoble en Parijs, en bij plaatsing daar, tijdens de Spe len van Los Angeles. Zeker is ook dat Dave Lawrence, die een vet contract in Italië heeft ver overd, niet weer voor Den Bosch zal spelen. In het nieuwe seizoen zal Jan Dek ker niet alleen het team coachen, het is te verwachten dat hij ook nog binnen de lijnen actief zal zijn. In de technische staf is bondscoach Heger opgenomen als een soort supervisor. Dekker en Heger zullen in het nieuwe seizoen de beschikking houden over Esveldt, Kuipers, Aker boom en Gibson. Nieuw in de ploeg wordt Ray Bottse, die van Rotterdam-Zuid overkomt. (REUTER) - In de negende ronde van het schaaktoernooi in Lon den brak Karpov zijn partij tegen Yasser Seirawan na 42 zetten in voordelige stand af. De wereld kampioen bezit kwaliteitsvoor deel met twee torens en drie pionnen tegen toren-paard en drie pionnen. Zijn landgenoot Poloeg^jevski remiseerde met de Hongaar Ribli, terwijl Murray Chandler, de verrassing van het Kings-toernooi in Londen,in ge lijke stand afbrak tegen zijn Brit se landgenoot Tony Miles. Jan Timman kwam tegen Jona than Speélman niet verder dan remise. Timman bracht met.de zwarte stukken het dame-gam biet op het bord, dat door de Brit geaccepteerd werd. Na 22 zetten werd het punt verdeeld. Kortsj- noi herstelde zich van zijn neder laag tegen Karpov door John Nunn te verslaan. Stand na negen ronden: 1. Karpov 6V2 pnt 1 afgebr., 2. Poloe- gajevski 6,5,3. Chandler 6 1 afgebr., 4. Seirawan 5 2 afgebr., 5. Vaganjan 5 1 afgebr., 6. Timman 5,7. Ribli 4,5, 8. Kortsjnoi 3,5 1 afgebr., 9. Mestel en Miles 3 1 afgebr., 11. Speelman 3, 12. Andersson 2,5 1 afgebr., 13. Nunn 2,14. Torre 1,5 3 afgebr. Klaas Lok no. 220) duldt hier nog het gezelschap 1 Joost Borm no. 221), de uiteindelijke nummer drie. 1 Tonnie Dirksfno. 205) op de 10 kilometer in Lisse. Rechts DEN HAAG (ANP) - Sabine Paetz- Möbius is gisteren de eerste we reldrecordhoudster van het sei zoen 1984 geworden. In Potsdam vergaarde de 26-jarige atlete uit Leipzig een totaal van 6867 pun ten. Sabine Paetz, die vorig jaar augustus bij de wereldkam pioenschappen in Helsinki als tweede eindigde achter landge note Ramona Neubert, verbeter de haar persoonlijk record met liefst 205 punten. Ramona Neu bert was in Potsdam, waar de Oostduitse atletiektop zijn eerste Olympische kwalificatiewed strijd hield, niet aan de start. Neubert doet haar eerste zeven- LONDEN (AFP) - De amateursta- tus van de wereld- en Olympi sche kampioen op de tienkamp; de Brit Daley Thompson, is in het geding. Volgens het Britse zondagsblad Sunday People' heeft Daley Thompson een 'geheim' contract gesloten met de cosmëtica-fabri- kant Faberge ter waarde van 105.000 pnd (f450.000,-). Als deze beschuldiging kan worden be wezen, zou dat ertoe kunnen lei den dat de Brit niet mag uitko men bij de Olympische zomer spelen van Los Angeles. De affaire wordt zo hoog opgeno men, dat de secretaris-generaal van de Britse atletiekunie Nigel Cooper een onderzoek heeft Er zou sprake zijn van twee tracten. Een officieel en geheim contract. Het officiële contract, dat vorig jaar met Faberge werd afgesloten, was geheel volgens de regels van de internationale federatie, waarbij de Britse atle tiekunie 15 procent zou krijgen van de gelden, die voor Thomp-' son op een geblokkeerde reke ning werden gezet. Volgens de Sunday People werd tegelijker-l tijd aan het contract een geheime clausule toegevoegd, waardoor de atleet direct over inkomsten zou kunnen beschikken. kamp van 1 weekeinde van 19 en 20 mei in Götzis (Oostenrijk). Het afgelopen indoorseizoen had Sabine Paetz al aangegeven dat in de open lucht het een en ander van haar verwacht kon worden. Zij sprong indoor 6,82 meter ver en liep 7,94 seconden op de 60 meter horden. Op de eerste dag van de wedstrijden in het stadion Luftschiffhafen" maakte Paetz vooral indruk met 12,64 secon den op de 100 meter horden (bes te wereldseizoenprestatie) en 15,37 meter kogelstoten. Zij sloot de eerste dag af met 4001 punten, een nog nooit eerder bereikte tussenstand. In totaal boekte de 1,75 meter lange, 73 kilogram we gende atlete vijf persoonlijke re cords in de zevenkamp. Naast haar prestaties op de horden en met de kogel waren dat speer werpen (44,62 m), 200 m (23,37) en 800 meter (2.08,93). Bij het hoogspringen kwam zij tot 1,82 meter, het verspringen leverde een beste afstand van 6,86 meter op. Marathonloper naar rechter UTRECHT (ANP) - De president van de rechtbank in Utrecht zal donderdag uitspraak doen in een kort geding dat marathonloper Rom Jansen tegen de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft aangespannen. Ter bescherming van het natio naal kampioenschap marathon, dat zaterdag 12 mei in Amster dam wordt gehouden, bepaalde de KNAU dat alle lopers onder die de marathon in 1983 onder de 2 uur en 30 minuten in Amster dam dienden te starten. Wanneer een van deze lopers niet in de hoofdstad aan de start wilde ko men, kreeg hij een startverbod voor acht dagen opgelegd. De 48-jarige Jansen had voor de marathon van Frankfort, die eveneens op 12 mei wordt gehou den, een uitnodiging van de Westduitse organisatie gekregen- De Brabander heelt reeds ver scheidene malen in Frankfort ge lopen en is daar een gewaardeerd deelnemer. De advocaat van Jan sen heeft het startverbod van de KNAU op reglementaire gron den aangevochten. Records met kogel en discus in lisse LISSE - Atleet Erik de Bruin was zaterdag opnieuw in het nog prille baanseizoen op recordjacht. De 21-jarige krachtpatser uit Hardinxveld Giessendam scherpte op de kunststofaccommodatie in Lisse zijn nationale records bij het kogelstoten en discus werpen aan tot resp. 19,72 meter en 63,14 meter. Een fraaie opsteker voor het orga niserende De Spartaan dat er in was geslaagd tijdens deze wed strijden om de Ter Specke Bo kaal een sterk nationaal veld aan de start te krijgen. Erik de Bruin, uiteraard winnaar van de bokaal bij de heren, vestigde zijn impo sante discusrecord al bij de eer ste poging. Met de 63,14 meter overtrof hij zijn oude record van 59,44 meter, dat hij twee weken geleden in Utrecht vestigde, met bijna vier meter. Trouwens, hij had in Lisse nog twee worpen voorbij de zestig meter: 60,66 me ter en 60,28 meter. De verbetering van zijn kogelre cord - met 5 centimeter - kon de nuchtere De Bruin niet zo beko ren. "Ik heb kracht verloren doordat ik de afgelopen week geen gewichttraining heb kun nen doen. Bij het halteren ben ik door mijn rug gegaan en daarbij zijn waarschijnlijk wat tussen- wervels verschoven. Voor het kogelstoten is dat funest maar voor het discuswerpen is het misschien juist wel goed geweest dat ik wat extra rust heb gehad". In elk geval is De Bruin nog maar fracties verwijderd van de limie ten die gelden voor deelname aan de Olympische Spelen van Los Angeles. De kogellimiet is 20 meter en bij het discuswerpen is 64 meter de grens. Vooralsnog moet De Bruin in staat worden geacht aan die eisen te voldoen al stelt hij zelf keer op keer zich niet te zullen forceren in een li- mietenjacht. De bokaal bij de dames kwam ook terecht bij iemand die vaardig is in het hanteren van de kogel en de discus. De Edamse Deborah Dunant, nog juniore, deed de 4 kilo zware kogel na 15 meter en 50 centimeter in de sintels plof fen en dat betekende een nieuw Nederlands jeugdrecord. Zo deed zich in Lisse de voor Neder land toch wel unieke situatie voor dat bij een goed bezette wedstrijd de werpnummers de loop- en springnummers kwali tatief verdrongen. Overigens was het zaterdag de be doeling dat twee loopnummers de hoofdschotel van het pro gramma zouden i 5 kilometer dames en 10 kilome ter heren. In beide races waren nationale titels te verdienen. Be paald enerverend verliepen die 5 echter niet. Elly van Hulst was zoals verwacht een klasse apart bij de dames maar slaagde toch niet in haar opzet het Nederlands record van Carla Beurskens af te snoepen, zij het dat zy met haar tyd van 15.50,11 minder dan twee secon den van dat record verwijderd bleef. Van Hulst, die in Los An geles de 1500 meter hoopt te lo pen, begon na twee kilometer al wat stroef te draaien en sprak na afloop de vrees uit een griep on der de leden te hebben. Het ver hinderde haar echter niet het he le deelneemstersveld, met uit zondering van Tineke Kluft, te dubbelen. Bij de heren had Utrechtenaar Klaas Lok eveneens niet veel moeite zijn inmiddels al weer 25ste nationale titel op te strij ken. Brabander Tonnie Dirks, dè ontdekking van het afgelopen crossseizoen, kon nog enigszins in zijn spoor blijven al gaapte er aan de finish uiteindelijk een kloof van zo'n twaalf seconden: 29.20,31 tegen 29.32,02. Mede door het toch wat benauwde, drukkende weer stapten tien at leten voortijdig uit de baan, on der wie AV Holland-man Theo van der Veer die zijn zinnen op een tijd onder de 30 minuten had gezet maar die poging gaande weg tot mislukken gedoemd zag. Een come back na twee jaar bles sure-ellende beleefde zaterdag oud-Batavenatleet Koen Gys- bers. De nu voor het Amsterdam se AAC uitkomende beroepsmi litair liet op de 300 meter 34,34 aantekenen. Hij hoopt met Harry Schutting, Rob Druppers en waarschijnlijk Alan Ellsworth een retourtje Los Angeles te be machtigen op de 4 x 400 meter. Ook de Zeeuwse Marjan Olyslager heeft Olympische aspiraties. Op de 100 meter horden moet zij dan 13,18 lopen. Zaterdag kwam zij tot 13,43 maar daar kan by wor den aangetekend dat op de Van de regionale atleten vochten Han Kulker (Bataven) en Ed van Gemeren (AAV'36) een duel uit op de 1500 meter dat in fraaie tij den resulteerden. Voor Kulker 3.47,32 en voor Van Gemeren 3.47,98. Indruk maakte junior Menno Swier (Holland) op de 400 meter horden waar hij alle senio ren in een knappe 53;58 secon den aan zijn zegekar bond. Van het organiserende De Spartaan boekte de kersverse nationale re cordhouder kogelslingeren Peter van Noort de verwachte zege op zijn specialiteit, al bleef de zestig meter ditmaal uit zicht: 57,82 me ter. Behalve Swier deden ook andere jeugdige vertegenwoordigers van AV Holland van zich spre ken. Yvonne van Dorp scoorde 24,40 op de 200 meter, Cathy van Loon demonstreerde een sterke conditie op de 800 meter met 2.14,87, Hans Baijet en Erik Ul- rich doken op de 200 meter bei den onder de 23 seconden-grens met resp. 22,85 en 22,91 terwijl Jan Jansen op de 1500 meter liet zien na een periode vol blessures weer op de goede weg te zijn: 4.06,92. Hun clubgenoot Walter Botman bleek de gevolgen van een enkelverstuiking te boven: 110 meter horden in 15,82 secon den. Van De Bataven imponeerde Ma rian van der Niet op de 100 meter horden die zij aflegde in 14,64. Clubgenoot Kees van Klink deed 3.57,30 over de 1500 meter en was daarmee iets trager dan Spar taan-atleet Paul Grimbergen die» 3.56,79 nodig had. Een andere Spartaanman, Paul Straathof, liep de afstand in 4.04,60. De wedstrijden in Lisse, die een goede gelegenheid vormden de mogelijkheden aan het begin van een ongetwijfeld interessant baanseizoen te testen, hebben in elk geval duidelijk gemaakt dat er dit Olympische jaar zowel na tionaal als regionaal vele goede atletiekprestaties in het ver schiet liggen. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19