5 UT Dit maak je maar één keer mee UVS: druk wordt groot Het is afgelopen en uit SJC: degradatiekoorts blijft Lugdunum bij DRC van 4-1 naar 4-6 overwinning Kostbaar Roodenburg na verlies praktisch kansloos verliespunt van Lisse MAANDAG 7 MEI 1984 Sport PAGINA 15 DURGERDAM - Het ongeloof straalde van de gezichten af. Op weg naar de Durgerdamse kleedkamers knepen de Leid- se voetballers elkaar nog eens hard in de armen. Was dit een droom, misschien een fata morgana? Net na het laatste fluitje van de uitmuntende ar biter Gerrits waande Lugdu- num zich in een andere wereld. Een planeet waarin zich won deren voltrekken. Eenmaal genesteld in de cata comben en in het bezit van een verkwikkende alcoholische versnapering besefte Lugdu- num voor een 'aards' mirakel te hebben gezorgd. Er was ge wonnen van DRC, maar de wij ze waarop zich die zege had voltrokken was goed genoeg voor een apart hoofdstuk in het boek 'de fantastische ver tellingen van de Baron van Münchhausen'. Cent Want wie gaf er nu nog een cent voor de kansen voor Lugdu- num, nadat het elftal even na de rust met een 4-1 achterstand werd geconfronteerd? "Ik ze ker niet", doelde trainer Wim Eilander op de periode dat de Kikkers volledig werden weg gespeeld op de boorden van het IJsselmeer. Alleen de Leid- se spelers zelf geloofden nog in een positief resultaat, al zullen de meesten onder hen zich bij de vierde DRC-treffer achter de oren hebben gewreven. De twijfel over een goede afloop werd weggenomen nadat Lug dunum dank zij een uiterste krachtsinspanning tot 4-4 te rug kwam. Dolgelukkig met dat resultaat namen de groen- witten onmiddelijk gas terug met de wetenschap dat één punt broodnodig was in de dans om de degradatie. Rinus van Es nam evenwel geen ge noegen met de halve buit. Met nog één minuut officiële speel tijd voor de boeg lelde 'Turbo' een vrije trap van zo'n 20 meter met een duizelingwekkende snelheid achter de kansloze poortwachter Van 't Wout. En alsof dat allemaal nog niet ge noeg was deed Daan Kooi- mans het in de 93ste minuut het eens dunnetjes over. Zijn vernietigende uithaal beteken de een definitieve Leidse over winning: 4-6. Pas echt zeker was Lugdunum echter van z'n zaak in de kleed kamers, nadat de film heel wat keren was teruggedraaid en rentie met nederlagen was op gezadeld. "Ongelooflijk, dit maak je maar eens in je leven mee", was Wim Eilander nog lang niet uitgejubeld. "Tijdens de rust had ik nog hoop, on danks de 3-1 achterstand. Had ik de jongens voorgehouden dat 3-3 mogelijk was. Maar toen het 4-1 werd, zakte bij mij ook de moed in de schoenen. Logisch toch. Een groot com pliment voor de spelers dat ze erin bleven geloven". Huzarenstukje De vleiende woorden van de naar FC Lisse vertrekkende trainer waren op zijn plaats. Zelden zal een ploeg eenzelfde huzarenstukje hebben uitge haald als Lugdunum gisteren deed, daarbij nog niet eens re fererend aan de moeilijke pe riode die de Kikkerpolder- ploeg momenteel doormaakt. Alsof en geen broertjes De Roo waren, alsof er geen degrada- tiegavaar bestond, zo onbevan gen speelde Lugdunum in de tweede helft in het onder de rook van Amsterdam liggende Durgerdam. "Die metamorfose was voor mij ook onbegrijpelijk", gaf Eilan der onomwonden toe. "Voor de rust werd er bepaald niet overtuigend gespeeld. De ver dediging sloot slecht, daarbij werd de voorhoedespelers van DRC teveel ruimte gegund". De 3-1 achterstand was even logisch als terecht, hoewel de Leidenaars met een negatieve marge van één doelpunt de thee tot zich hadden kunnen nemen. Daan Kooimans wei gerde in de 25ste minuut bij 1-1 (Durgerdammer Yearl Tevre den en Leo Wetselaar - uit een strafschop - hadden daarvoor gescoord) de actie van Leo Wetselaar te kopiëren. Hij mis te de strafschop dus. inplaats van een voorsprong, ke ken de Leidenaars even later tegen een 2-1 achterstand aan toen Bart Rood een 'kluts' tot doelpunt promoveerde. Pal voor de spelonderbreking leek DRC op rozen te zitten nadat aanvoerder Ale van der Zee met medewerking van de niet overtuigend opererende Era dus voor 3-1 zorgdraagde. Yearl Tevreden zorgde met 4-1 pal na de rust voor nog meer tevredenheid. Race De jolige Durgerdamse stem ming van 'Wat kan ons nog ge beuren' speelde Lugdunum evenwel in de kaart. Binnen een mum brachten Rinus van Es en Jeroen Brussee de Lei denaars weer terug in de race. De voor Kees Schouten in het veld gekomen Nico van Duyn tekende een kwartier voor tijd uit een hoekschop de gelijkma ker aan: 4-4. Waarna Lugdu num het verder wel geloofde en het boek dichtsloeg. Twee spelers weigerden zich even wel te schikken in de wil van de ploeggenoten. Rinus van Es en Daan Kooimans sloegen nog een paar bladzijden om, vonden nog één of ander 'fan tastisch' verhaal en pasten dat vervolgens in de praktijk toe. Een nieuw exemplaar van de se rie 'KNVB-eerste klasse' kon daarmee worden besteld. ROB ONDERWATER Benauwde zege LEIDEN - Ook in het amateurvoetbal schijnt de druk op een koploper in de beslissende fase van de competitie zo groot te zijn, dat deze nauwelijks meer tot aanvaardbaar voetbal komt. Kijk maar naar UVS, dat gistermiddag te gen Hellevoetsluis vóór de pauze redelijk presteerde, maar daarna de kampioenspretenties geen moment kon waarmaken. Het had geen gevolgen, nu invaller Hans Verkuylen één minuut voor het einde profiteerde van een fout van doelman Ed Elfers en zijn ploeg daarmee naar de 2-1 overwinning schoot. En omdat het resultaat zeker op dit moment zwaar weegt, werd het matige spel van de UVS'ers voor kennisgeving aangenomen. "Er rust een geweldig zware druk op de jongens", noemde trainer Melbi Raboen als oorzaak van de matheid die zich in de tweede helft t meester maakte van de thuisclub. "In plaats van gewoon rustig te blijven, ging UVS chao tisch voetballen. Iedereen wilde plotseling de spelbepaler uithan gen. We moeten deze wedstrijd maar zo snel mogelijk vergeten". Om vervolgens de blikken te rich ten op het nog te spelen pro gramma, dat wedstrijden ver meldt tegen Velo, Olympia en LENS. Met een theoretische voorsprong van zes punten moet er welhaast een wonder gebeu ren wil de Kikkerpolderploeg aan het einde van het seizoen niet de troon bestijgen. Wie UVS gistermiddag na de rust in actie zag, moet tot de conclusie zijn gekomen dat de Leidse ploeg de kampioen van de arremoede is. Maar het betrof hier een mo mentopname, die niet illustratief is voor het hele seizoen. Er kan ook direct aan worden toege voegd, dat alleen de ware kam pioen 'mindere' duels in over winningen weet om te zetten. Zo als UVS dat deed tegen Helle voetsluis. Die tegenstander kwam nog met redelijk positieve bedoelingen naar de Kikkerpolder, al konden de eilandbewoners zich nog niet helemaal veilig wanen. Anders dan de meeste ploegen die dit seizoen een bezoek brachten aan Leiden. UVS had nog de naam een goede ploeg te zijn en om die reden trokken de tegenstanders zich veelal terug op eigen helft om vanuit die positie een gelijk spel, óf via één doeltreffende counter misschien zelfs twee punten binnen te slepen. 'Verde digen als het moet, aanvallen als het niet anders kan', luidde het parool. Er wil maar mee gezegd zijn, dat UVS vaak tegen een le vende muur moest opboksen. Dat geeft het kampioenschap straks alleen maar meer kleur. Kleur die gisteren overigens niet te bespeuren viel, behalve dan bij de Leidse verdedigers en dan vooral bij Rob Vermeer, die niet alleen defensief, maar ook in aanvallend opzicht zijn mannetje stond. En dat bij maximale weer stand van zijn tegenstander Rob Kiviet, ook al uitblinker. Op het middenveld, maar vooral voorin draaide het beduidend minder, in de tweede helft althans. Dat had alles te maken met het uit blijven van de verlossende twee de goal. Nadat Mario Faber na voorarbeid van Erades en Dick Koenen na een half uur 1-0 had gescoord, dienden zich voldoen de mogelijkheden aan op een grotere voorsprong, maar dezelf de Faber, Bekooy en vooral de slecht kaatsende Hans Verkuy len kwamen op het beslissende moment tekort. Het zijn nog altijd de slimste ploe gen die moed putten uit tegen slagen, maar UVS ging slecht voetballen, stapelde misverstand op misverstand en de gelijkma ker leek dan ook slechts een kwestie van tijd. Na een corner van Kiviet belandde de bal in de 65ste minuut via de binnenkant van de paal voor de voeten van Boontjes. Dankzij hem 'viel' de 1-1, die daarvoor al een tijdje in de lucht had gehangen. Met om de beurt Aad Neuteboom en Bert Jansen aan het front stel de UVS hierna alles in het werk het duel alsnog in winst om te zetten. Hans Verkuylen had kee per Elfers al eerder de bal zien loslaten en was, zoals het een echte spits betaamt, ter plekke toen Ron Bekooy één minuut voor het einde richting doel kop te: 1-1. "Het liep niet", aldus Ra- boen. "Dat komt omdat het ein de nadert. Wat nu telt is het re sultaat. We staan met één been in de eerste klasse". FRED SEGAAR LEIDEN - Niet dat hij er ondersteboven van was, maar enige spijt klonk toch wel in zijn stem door toen Peter Ciere na afloop in het Praethuys het eigen negatieve resultaat tegenover de winstpartijen van de concur rentie zette. "Het is jammer", stelde Roodenburgs' routinier vast, "maar het zit er na die 0-2 van vandaag tegen De Spartaan niet meer in. Ik had op mijn leeftijd graag met een kampioenschap afscheid geno men. Dat kunnen we, met zes punten achterstand op SDW, nu wel vergeten. Niks aan te doen, het is gewoon niet anders". Waarna hij en zijn medespelers maar overgingen tot de orde van de dag, in casu het feest rond de titelverovering van Feyenoord waarvan radio commentator Jack van Gelder luidruchtig kond deed. Lang hadden Ciere en zijn jonge ploegmaten de illusie gekoesterd aan het eind van de rit straks zelf in juichstemming het veld te mogen verlaten. Maar na een desastreus verlopen paasweekeinde en de tik die mede-kanshebber De Spartaan daar gisteren overheen gaf is alle hoop daarop inmiddels wel vervlogen. "Je moet ook een beetje mazzel hebben", had Ciere eerder verkondigd, "en dat hadden we vandaag in elk geval niet". De volgend seizoen bij Katwijk als trainer werkzame spits doelde daarbij op twee belangrijke momenten in het spannende, maar zelden hoog staande duel tussen de nummers drie en vier op de ranglijst. De gemis te strafschop van Ronald Jansen voor rust en zijn eigen kopbal die een kwartier na de pauze de staander teisterde. "Gaat één van die twee erin, dan wordt het misschien heel anders, en hadden we nog een kansje gemaakt." Tegenvaller Best mogelijk en wie weet hoe anders het gisteren allemaal voor Rooden burg zou zijn verlopen als de jeugdige formatie van Laurens Mouter al niet na vijf minuten met een onverwachte tegenvaller was geconfron teerd in de vorm van een openingsdoelpunt van de Amsterdamse spits Worst. Die snelle tegentreffer bracht Roodenburg, de laatste tijd toch al zoekend naar de vorm waarin het na de winter op de ranglijst opklom, meteen al weer in een positie zoals recentelijk tegen DCG en Lugdu num. Ofwel, van alle plannetjes om tegen deze eveneens hooggeklas- seerde tegenstander rustig op te bouwen en via de vleugels te spelen kwam meteen al weer niets terecht. In een poging zo snel mogelijk die achterstand goed te maken ging Roo denburg vervolgens weer veel te gehaast en nerveus te werk en nam daarbij opzettelijk ook nog veel risico, zeker toen die gelijkmaker maar uitbleef. Die hing overigens, een uurlang, wel degelijk in de lucht. Op basis van pure werklust en omwille van het feit dat zelfs in mindere doen de Noord-ploeg over veel meer klasse beschikt dan De Spartaan verkreeg Roodenburg niet alleen een constant veldoverwicht, maar ook een handvol riante mogelijkheden. Op die cruciale momenten brak die haast de ploeg evenwel op. Voorbeelden te over, een paar hele typerende. Hennie Koet bijvoorbeeld zocht veel te snel een hoek uit, inplaats van rustig te mikken toen hij door Ronald Jansen was vrijgespeeld. Evenmin tijd gunde Cees Verver zich na een tweede doorbraak van Ronald Jansen naar de achterlijn. En de aangever zelf kreeg, zoals genoemd, na twintig minuten nog de mooiste kans. Hij bedacht zich vanaf elf meter geen moment en schoof de bal (te vlug) in de hoek die doelman Thomas ook had uitgezocht. Klok Omdat de klok zijn werk intussen deed besloot Mouter ("We haalden vijf punten op die manier") vervolgens om ook de laatste minieme patroon tjes overboord te gooien en tien minuten na rust werd onder leiding van de ingekomen Aat de Groot de stormbal gehesen. Omdat in eerste in stantie de ballen van de vleugels kwamen leek die opzet kans van sla gen te hebben. Slechts pech stond toen een doelpunt in de weg. Eerst kopte Peter Ciere het leder tegen de paal en vervolgens vlogen inzetten van Henry Pouw en Wim Pikaar rakelings over het doel. Inmiddels had De Spartaan zich en masse voor eigen doel teruggetrok ken en liet het middenveld geheel aan Roodenburg. Dat daar niet van profiteerde, maar uitsluitend nog dwars door het overbevolkte centrum aanviel. In tweede instantie een kansloze onderneming die bovendien veel risico met zich meebracht omdat waarlijk iedereen naar voren stormde. Temidden van de chaos hield libero Bastiani het hoofd koel. Na een half uur zette hij met een machtige uithaal spits Schep aan het werk en die kwam na een lange ren niemand anders meer tegen dan doelman Nievaart. De Leidse sluitpost maakte zich breed waarop Dol zich met veel gevoel voor theater tegen het gras wierp. Hoe rustig je vanaf elf meter kan en mag mikken liet Dol daarop zien. Met een beheerste schuiver kiepte hij Roodenburg uit de volg-wagen, het goede uitzicht voor De Spartaan zelf bewarend. "Jammer", herhaalde Ciere nog maar eens. "Maar het was al met al toch een goed jaar". AD VAN KAAM LISSE - Ontgoocheld verlieten de spelers van FC Lisse gisteren het veld. In de strijd tegen degrada tie leken de geelblauwen een ui terst belangrijke zege op concur rent Olympia te gaan boeken, maar drie minuten voor het ein de van het boeiende duel from melde De Jong de Goudenaars alsnog langszij: 1-1. De 0-2 winst van vorige week op Velo had de ploeg van André Wahlen zichtbaar het nodige zelf vertrouwen gegeven. Het als maar winnende Olympia (16 punten uit de laatste 12 wedstrij den!) werd in de eerste helft overrompeld door de Lissenaars, die met vlotte combinaties fu rieus ten aanval trokken. Op het middenveld heerste Ruud van der Voort en werd het vroege uit vallen van aanvoerder Ron Mes man (hoofdwond) goed opgevan gen door invaller Dorus van der Voort. Voorin was vooral Wim van Beek op dreef, etaleerde Wim Bouckaert zijn technische capaciteiten, maar viel Gerard Komen op links uit de toon. Ook de defensie zat goed in elkaar met Mart Meiland als uitblinker. De lange De Jong werd door Meiland volledig aan banden ge legd en omdat ook Gerard van Rooyen geen problemen had met Van der Laan was er weinig werk voor Mark van Berkel. Lob Na een kwartier opende Bouckaert de score vanuit een vrije trap. Met een fraaie lob stuurde de spits de bal over de muur in de kruising. Doelman Van Elles- wijk was volledig kansloos, 1-0. Lisse werd hierna sterker en gaf Olympia geen moment de kans iets terug te doen. Aanvallend miste de ploeg echter het nodige geluk en kwam alleen Ruud van der Voort in de buurt van de 2-0. Van Elleswijk tikte de bal maar net voor zijn voeten weg. Na rust was Olympia de aanvallen de ploeg en speelde Lisse op de counter. Het sterk opdringende Olympia kon hierbij nauwelijks gevaarlijk worden en Lisse hield vrij eenvoudig stand. De ruimte die Lisse voorin kreeg werd ech ter niet uitgebuit. Te gemakke lijk sprongen de Lissenaars om met de hen geboden vrijheid en de daaruit voortvloeiende kan- De uit een scrimmage gescoorde 1- 1 betekende een kostbaar ver liespunt voor FC Lisse. Met nog drie wedstrijden te gaan is er weliswaar nog van alles moge lijk, maar er zal wel van de con currentie gewonnen moeten worden om degratie te ontlopen. PETER VAN LEEUWEN Piet Alders. Alpheuse Boys z NOORDWIJK- De degradatie koorts is bij SJC nog niet gewe ken. In het duel tegen Alphense Boys kon de temperatuur om laag worden gebracht, want de vereiste medicijnen waren aan wezig, vooral in de eerste helft. Na rust scoorden de bezoekers echter vijfmaal, waar SJC alleen maar een voor een doelpunt in gewisselde strafschop kon stel len. Opgeteld bij de ruststand be tekende dit een eindafrekening van 2-6. Viel er iets aan te merken op de grote thuisnederlaag van de Noord wijkers? Misschien viel die te ruim uit, gezien de moge lijkheden die SJC kreeg. Ander zijds maakte de ploeg van Tame- rus knap gebruik van de door het opdringende SJC aangeboden ruimte. Voor een balvaardige voorhoede is speelruimte heel plezierig, en dat was te merken. Bij de stand van 1-2 konden de verdere Alphense treffers zonder veel risico voorspeld worden. Het veelal door SJC in praktijk gebrachte speltype werd nu met succes tégen SJC gebruikt. Scheidsrechter Huiszoon leek SJC aanvankelijk welgezind, toen hij een botsing tussen Ruud Pe- schier en Jan Verwoerd met een strafschoprijpe overtreding ver warde. Omdat specialist Piet Al ders de eerste helft in de dug-out doorbracht moest Peter Ruigrok, toevallig de nummer dertien, vanaf de kalkstip Arie Tollenaar verslaan, welke opdracht niet werd uitgevoerd. Dit was aller minst het traditionele 'breek punt' voor SJC, want dat ging na een nan uur alsnog aan de lei ding door een kopbal van Ben van der Zalm, wel heel erg mooi in stelling gebracht door Ruud Alkemade. Kort daarvoor had de doelpuntenmaker het hoofd van Rene de Ridders bereikt, die maar enkele centimeters te hoog mikte. Het technisch overwicht, dat Al phense Boys geleidelijk had op gebouwd, werd helaas voor SJC nog voor rust met de gelijkmaker geïllustreerd. Peschier tastte mis op een voorzet en Frank Bakker, zonder problemen de beste man tussen de lijnen, was ter plaat- se.(l-l). De bezoekers kregen vervolgens mogelijkheden in overvloed. Voor het domein van Van der Meer werden de Noord wij kers technisch overvleugeld. Alphen se Boys kon zelfs talloze enorme kansen vermorsen, het was im mers kort na de hervatting op een gerieflijke voorsprong geko men, toen Van der Meer niet bij een voorzet van Kees van Vliet kon, en Nick Verwoerd wél: 1-2. Vrijuit voetballend snelden de be zoekers door de rommelende SJC-defensie, zagen achtereen volgens Frank Bakker 1-3 en 1-4 scoren en kregen ook nog een buitenspeldoelpunt van Nic Ver woerd ten geschenke.(l-5). De in gevallen Piet Alders liet voor het cursusboek zien hoe men een strafschop neemt (2-5, Peschier geveld door Paul Bahlmann), waarna de over de linkervleugel sprintende Ton van der Laan het slotaccoord deed weerklinken:2- TED DE HOOG Ronald Jansen ontwijkt een tackle van Bastiani. Zijn voorzet zou door Hennie Koet worden gemist (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15