'Dure' winst voor Sparta Protest UEFA's Liverpool komt goed weg Lengkeek: vier goals tegen Ajax Maradona haalt uit Fiscus tackelt wereldkampioenen SITTARD (ANP) - Het Nederlands UEFA-elftal heeft een protest brief geschreven aan de Europe se voetbalbond naar aanleiding van de vermeend onrechtvaardi ge uitsluiting van deelneming aan de eindronde van het Euro pees kampioenschap in Moskou. De selectie heeft in het schrijven gevraagd om een nieuw en diep gaand onderzoek. De UEFA strafte de KNVB en het jeugdige elftal, omdat tijdens de beslis sende wedstrijd in Velsen op 11 april de Luxemburgse doelman Paul Koch door een van de tribu ne afkomstig rotje licht gewond raakte en uitviel. De eerste actie van zijn vervanger - het stoppen van een strafschop - mislukte, waardoor Nederland met 1-0 won. De UEFA zag in deze onge regeldheid voldoende reden zwaar te straffen en behalve een boete op te leggen ook de uitslag van de wedstrijd te veranderen in 0-3. Luxemburg stapte daar door de eindronde binnen. Actie Nadat vorige week de missie van KNVB-gedelegeerde Jo Jaspers, ter zijde gestaan door de jurist Limperg, naar Zürich slechts tot een verlaging van de geldboete had geleid, hebben de spelers op initiatief van de Limburgers Van de Weerd (Fortuna Sittard) en Van de Luer (MVV) zelf actie on dernomen. De voetballers schrij ven aèn de UEFA, dat hen geen enkel verwijt treft en dat even min is bewezen, dat een Neder landse supporter het gewraakte vuurwerk heeft afgestoken. Zij wijzen erop, dat deze beslissing een precedent kan scheppen, zo dat wedstrijden in de toekomst bewust kunnen worden beïn vloed vanaf de tribune door vriend of vijand, die op afroep beginnen te smijten met vuur werk of nog gevaarlijker zaken. Het uiteindelijke resultaat zou le ge stadions zijn. Het UEFA-team merkt verder op, dat buiten zijn schuld maanden van voorberei ding teloor zijn gegaan en de te rugzetting bovendien tweeledig is. De kans op kwalificatie voor het toernooi om de wereldtitel is voor het jeugdige Oranje even eens tot nul geredecueerd. Plaat sing bij de beste zes in Moskou was daarvoor nodig geweest. i. Sport EREDIVISIE Sparta-Ajax 5-2 (2-1). 1. Lengkeek 1-0, 37. Van de Berg 2-0, 39. Van Basten 2-1, 50. Lengkeek 3-1, 70. Lengkeek 4-1, 80. Lengkeek 5-1, 87. Van Basten 5-2 (strafschop). Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 6.000. Gele kaarten: Koeman (Ajax) en Holverda (Sparta). Roda JC-AZ'67 1-2 (1-0). 27. Hans- sen (strafschop) 1-0, 83. Loggie (strafschop) 1-1, 90. Steinmann 1- 2. Scheidsrechter Hobé. Toe schouwers: 3000. Gele kaart Eh- len (Roda JC). PEC Zwolle-Fortuna S 1-3 (1-2). 14. Philippen 0-1, 19. Van Moorst 1-1, 36. Hoyer 1-2, 90. Van Well 1- 3. Scheidsrechter: Verhoef. Toe schouwers: 2500. Gele kaart voor Dekker, Koevermans en Philip pen (allen Fortuna S). Volendam-Helmond Sport 0-0. Scheidsrechter Roelofsen. Toe schouwers: 2000. Gele kaart: De Boer (Volendam). FSV-KL' Den Bosch 6-1 (3-0). 3. Van den Boogaard 1-0, 18. Valke 2-0, 45. Van den Boogaard 3-0. 58. Hysén 4-0, 71. Hysén 5-0, 74. Schouwenaar 5-1, 76. Thoresen 6- 1. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers: 15.000. Excelsior-GA Eagles 2-1 (1-0). 13. Van Goozen 1-0, 68. Tular 1-1, 68. Rutjes 2-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 1000. FC Utrecht-Haarlem 2-1 (1-0). 3. Verkuyl 1-0, 72. Nfjholt 1-1, 86. Van Tamelen 2-1. Toeschouwers: 3000. Scheidsrechter: De Schep- Willem II-Feijenoord 0-5 (0-2). 14. Cruyff (0-1), 43. Duut (0-2), 51. Houtman (0-3), 80. Brard (0-4), 81. Houtman (0-5). Scheidsrechter: EERSTE DIVISIE FC VW-FC Twente 4-2 (2-0). 35. Verlijsdonk 1-0, 43. Coort 2-0, 70. Sanchez Torres 2-1, 79 Brandts 3- 1, 86. Reijnierse 4-1, 87. Vreysen 4-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Verlijsdonk (FC VW) en Pouls (FC Twente). RBC-SW 2-1 (0-0). 55. Gorree 1-0, 83. Wotte 1-1, 86. M Molenaar 2-1. Scheidsrechter: Smeenk. Toe schouwers: 1600. Veendam-NEC 0-2 (0-1). 43. Visser 0-1, 83. Aalbers 0-2. Scheidsrech ter: De Wit. Toeschouwers: 800. Gele kaart: Mommertz (NEC). FC Den Haag-De Graafschap 1-3 (0-2). 29. Roosendaal 0-1,36. Leeu werik 0-2 (strafschop), 62. Ront- berg 1-2, 79. Kelderman 1-3. Scheidsrechter: Bannet. Toe schouwers: 2000. Gele kaart: Kel derman (De Graafschap), Van Antwerpen en Pot (beiden FC Den Haae). MW-Wageningen 6-0 (2-0). 21. Van Staveren 1-0, 36. Van Marwijk 2-0 (strafschop), 51. Van de Luer 3-0. 73. Van Marwijk 4-0, 84. Van Sta veren 5-0, 86. Merk 6-0. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers:' 4000. Heerenveen-Eindhoven 3-0 (1-0). 18. Hendriksen 1-0, 65. Kist (straf schop) 2-0, 83. Hendriksen 3-0. MAANDAG 7 MEI 1984 Jong Oranje start met zege SAINT TROPEZ (ANP) - Jong Oranje (met spelers tot 21 jaar) heeft gisteren het internationale voetbaltoernooi van Toulon ge opend met een overwinning. In Saint Tropez werd Bulgarije met 2-0 verslagen. Beide doelpunten werden gemaakt door Michel Beukers van Excelsior. Coach Blok treedt in Zuid-Frank rijk aan met een danig verzwakte selectie aan. In eerste instantie lagen de hofleveranciers Ajax, Feyenoord en PSV dwars, later kreeg Blok afzeggingen binnen van tweede keus spelers, waar door hij genoodzaakt werd met een veredeld C-elftal naar Tou lon te gaan. Stijlvol probeert West Hem United-aanvaller Dave Swindlehurst met een omhaal doel te treffen, maar zijn fraaie actie leverde niet het gewenste rendement op. Integendeel, Aston Villa won met 1 -0. ifoio ap> Menotti weg bij Barcelona RIO DE JANEIRO (DPA) - Cesar Luis Menotti, de trainer van het Argentijnse voetbalelftal dat in 1978 wereldkampioen werd, gaat in Brazilië werken. Menotti, die in Spanje FC Barcelona onder zijn hoede had, wordt trainer van Flamengo. Degradatiekandiaat Birmingham dwingt deling af LONDEN (REUTER) - Li verpool en Manchester United zijn opnieuw in de pas gebleven in de strijd om het Engelse voetbal kampioenschap. Liver pool speelde gelijk bij het hard tegen degradatie vechtende Birmingham City. Manchester United werd door Liverpools stadgenoot Everton op een zelfde resultaat ge houden. Drie wedstrijden voor het einde van de competitie heeft Liver pool daardoor nog steeds twee punten voorsprong op Manches ter United. Southampton (ook gelijk bij Stoke City) en Notting ham Forest (verlies bij Leicester City) verspeelden het laatste restje van hun kampioensillu sies, Queen's Park Rangers, als derde, heeft nog slechts twee wedstrijden te spelen en staat één overwinning van drie punten achter op Liverpool. Birmingham City heeft zich in de strijd tegen terugkeer naar de tweede divisie ontwikkeld tot een ploeg, die ook op eigen veld puur defensief voetbal speelt. Li verpool had het er erg moeilijk mee en meer nog met doelman Tony Coton, die werkelijk alles hield. Het hoogtepunt van zijn opmerkelijke verweer was een geweldige redding op een kopbal van Kenny Dalglish. Birming ham City kreeg een kans op een doelpunt, in de laatste minuten van de wedstrijd, toen Liver pools Bruce Grobbelaar de bal uit zijn handen en voor de voeten van Mick Harford liet vallen. Harford had daar niet op gere kend en schoot hoog over. Bekerfmalist Everton kwam een kwartier na rust op 1-0 tegen Ma- chester United. Doelman Gary Bailey had de bal uit een schot van Andy King niet onder con trole kunnen krijgen en Robbie Wackenshaw, achttien pas, profi teerde van de passiviteit van de Manchester verdedigers om in zijn leaguedebuut meteen te sco ren. Tien minuten later maakte Stapleton met een schitterende boogbal van afstand gelijk na een dieptepass van Engelands aanvoerder Bryan Robson, die wegens een blessure de voor gaande zes wedstrijden had ge mist. Bundesliga De geweldige halve finales uit het toernooi om de Westduitse voet balbeker van afgelopen week, hebben vermoedelijk de strijd om het landskampioenschap be slist. Bayern München, woensr dag 6-6 na verlenging tegen Schalke '04, verloor in Hamburg hettopduel met landskampioen HSV: 1-2. Borussia Mönchen- Gladbach, dinsdag 5-4 tegen Werder Bremen na verlenging, kon in Dortmund het kaarsje niet meer brandend houden. Het Dortmunder Borussia won met 4-1, stapte zelf verder van de de gradatiezone en maakte Mön- chen-Gladbach vrijwel kansloos in de titelstrijd. Het viertal kampioenskandidaten werd in het weekeinde feitelijk teruggebracht tot twee. VfB Stuttgart won vrijdagavond al met 5-1 van Kickers Offenbach en behield daardoor zijn punt ROTTERDAM - Bij het opstellen van de begroting was Sparta-Ajax door de rekenmees ters van de thuisclub opgevoerd als een financieel kerngezonde sluitpost, in de praktijk scheepte het duel de balans van de armlastige Rotterdamse club met donkerrode cijfers op. Tegenover de sportieve 5-2 winst van Sparta prijkte de schamele recette-opbrengst MADRID (GPD) - Athletic de Bilbao heeft zaterdag de fel begeerde dubbel behaald door Barcelona in een bij zonder tumultueuze bekerfi nale met 1-0 terug te wij- Maradona bleek niet tegen zijn verlies te kunnen en ontlaadde al zijn frustraties op tegenstander Nunez, die een open wond onder zijn oog opliep. De te hulp toe snellende reserve van Bil bao, Sola, bediende Marado na met een kniestoot vol on der de kin. Met een hersen schudding moest Sola per brancard afgevoerd worden. De Baskische spelers namen massaal wraak op Marado na en zijn Catalaanse mede spelers. De Argentijn liep een open wond in zijn dij been op, international San chez werd zodanig toegeta keld door veteraan Dani, dat ook hij per brancard moest worden afgevoerd. voorsprong op HSV. Bayern München en Borussia Mönchen- Gladbach zagen hun achterstand vergroot tot drie punten. Het lijkt erop dat de strijd om de titel in de laatste competitieronde zal worden beslist, als HSV bij Stuttgart in het Neckarstadion op bezoek gaat. In de degradatiegroep werd een streep door de naam van FC Nürnberg gezet. Na de nederlaag bij Eintracht Frankfurt (1-3), is Nürnberg gedegradeerd. De plaats van de Neurenbergers wordt ingenomen door Karlsru- her SC, dat slechts één seizoen in de tweede klasse heeft moeten spelen. België AA Gent heeft zaterdag voor de tweede keer in het bestaan de Belgische voetbalbeker ver overd. In Brussel won het na ver lenging met 2-0 van Standard Luik. De doelpunten in het met 37.000 toeschouwers bezette Hei- zel-stadion, werden gemaakt door Cees Schapendonk in de 9TE EN Michel de Wolf in de 119e minuut. Juventus Juventus legde gisteren voor de 21ste keer beslag op het voetbal kampioenschap van Italië. Voor eigen publiek kwam de Turijnse ploeg op de voorlaatste competi tiedag niet verder dan 1-1 tegen Avellino, dat was echter vol doende om de titel over te nemen van AS Roma. De titelverdediger uit Rome verspeelde op Sicilië een punt aan het al gedegradeer de Catania (2-2). 60.000 gulden, bijeengebracht door 6000 toeschouwers. Het feitelijk al enkele weken vast staande kampioenschap van Feyenoord leefde op gespannen voet met het verwachtingspa troon van de Sparta-bestuurders. Zou Ajax gisteren nog werkelijk in de titelrace hebben gelegen, dan was het geplande bezoek van 18.000 betalende tribu neklanten ruimschoots over schreden. "Al kan ook de KNVB hier niets aan doen, voor ons is het erg triest dat Sparta-Ajax op het programma stond op een mo ment dat de competitie feitelijk was beslist", mokte Sparta's on bezoldigde manager Floor Bou wer. "Vorig jaar leverde de wed strijd tegen Ajax 150.000 gulden meer aan inkomsten op". De magere publieke opkomst van gisteren pinde het totale toe schouwersaantal bij Sparta op 65.000 vast, gemiddeld per com petitieduel 3823 klanten. Er is weinig fantasie voor nodig om vast te stellen dat de pijp op het Kasteel daar amper van kan ro ken. Nu Sparta er in vergelijking met vorig seizoen 150.000 gulden op het treffen met Ajax moet toe leggen, valt het douceurtje van een ton, ontleend aan de UEFA Cup-ontmoetingen met Colerai- ne, Carl Zeiss Jena en Spartak Moskou volledig weg. Na de 5-2 zege op Ajax stofte de naar Fortuna Sittard vertrekken de Sparta-coach Bert Jacobs een al door talloze voorgangers ver teld verhaal af. "Sparta verdient meer publiek", sprak hij. Op grond van de kwaliteit van het voetbalprodukt dat zijn keuze verkocht, had Jacobs recht van spreken. Alsof de Rotterdamse vrijbuiters het ongelijk van de 12.000 'wegblijvers' aan de kaak wilden stellen, zo trad het met slechts twee dertigers (Van Gaal en doelman Van Noortwijk) aan gevulde elftal van veredelde ju nioren Ajax tegemoet. Het moet gezegd dat ook de voormalige landskampioen aan vankelijk een uiterst positieve bijdrage aan de opvoering lever de. Weliswaar voelde Ajax al snel de wurgende greep van twee Rotterdamse goals, aangebracht door Lengkeek (na 54 seconden) en Van den Berg (37ste minuut), de vijf minuten voor rust ge scoorde 2-1 van Van Basten hield de Amsterdamse hoop op een re servering voor het vfce-kam- pioenschap nog levend. "We zijn het meest aan de bal geweest", deed Ajax-trainer Aad de Mos la ter de waarheid niet eens geweld aan. "Maar na de rust heeft Spar ta ons helemaal weggecoun- terd". Hat-trick In zijn eentje liftte Ronald Leng keek Sparta in de tweede helft met een onvervalste hat-trick naar een 5-1 voorsprong, waarna Marco van Basten vanaf de kalk- stip het vonnis mocht uitspreken over een overtreding van de gis teren matig acterende Van Gaal jegens Ajax-rechterspits Van 't Schip. Eens te meer toonde Sparta de' kwetsbaarheid van de Ajax-de- fensie aan. Het centrum miste andermaal lengte, zodat de zeke re komst van Spelbos en de mo gelijke entree van Walter Meeuws geen overbodige luxe mag heten. Daarbij kwam nog dat de na één duel (met PSV) de hemel in geprezen doelman Men zo zichzelf weer te kijk zette als de grillige ballenvanger, die in een vroeger stadium van deze voetbaljaargang als vervanger van Edward Metgod de Haarlem verdedigers nogal eens wat be nauwde ogenblikken heeft laten beleven. Menzo had bij Sparta schuld aan zeker twee goals: de 1-0 van Lengkeek en de 3-1 van diezelfde voetballer. Financiële ruimte voor de aankoop van een doelman, die het niet geheel aan de Ajax-eisen beantwoordende trio Galjé, Storm en Menzo zou aflossen, bestaat er in de 'Meer' niet. Zoals er ook geen fondsen kun nen worden opgebracht voor een adequate bezetting van de lin kerspitspositie, waar gisteren Vanenburg tevergeefs zijn ver meende talenten najoeg. De Mos: "Er kan pas een linkerspits wor den aangetrokken na verkopen van enige van onze spelers". De Hagenaar zou in dat kader een paar verdedigers en middenvel ders in de aanbieding willen doen. Het is een publiek geheim dat De Mos vooral de Oostenrij ker Felix Gasselich wil lozen; overeenkomstig de traditie werd de man van 1,1 miljoen gulden (i SmTBSr Benfica In Portugal prolongeerde Benfi- ca de titel door in de derby tegen Sporting gelijk (1-1) te spelen. Na achttien minuten opende Chala- na voor de thuisclub de score, waarna Kostov in de 54ste mi nuut na een snelle uitval gelijk maakte: 1-1. Bij Sporting volgt de Brit John Toshack, nu nog manager van Swansea City, de ontslagen Tsjechoslowaak Venglos op. na een nietszeggend optreden halverwege de tweede periode gewisseld door Wilco van Buu- Waar Ajax denkt aan de werving van nieuwe arbeidskrachten, daar moet Sparta met een blik op de vrijwel lege clubkas alle zei len bijzetten om de zoveelste aanslag op het spelersbestand te voorkomen. "We streven er naar de spelersgroep zoveel mogelijk bij elkaar te houden", aldus Sparta-bestuurder Bouwer. Maar topscorer Wout Holverda, giste ren net als Ajacied Ronald Koe man met geel bekeurd door de ontstellend slecht fluitende Se verein, heeft inmiddels een drie jarig contract getekend bij Fortu na Sittard. Daarnaast bestaat er van buitenaf interesse voor Ed win Olde Riekerink ("Ik denk dat ik blijf, al bestaan er contac ten met Roda") en Louis van Gaal. De 32-jange aanvoerder, in het bezit van een vrije transfer, hoopt vanavond zijn keuze te kunnen bepalen uit aanbiedin gen van Sparta ("Er ligt een pri ma tweeiarig contract klaar, op langere termijn kan ik hier assis- tent-oefenmeester worden"), Fortuna Sittard, Volendam en het Amerikaanse Seattle Soun ders. "In principe is Sparta een heerlijke club om bij te werken'', leerde trainer Jacobs van één seizoen- Spangen, "maar Sparta zal bij ge brek aan geld altijd rekening moeten houden met spelersver kopen. Vorig seizoen is Sparta vierde geworden, nu met hetzelf de aantal punten vijfde, maar het zal steeds moeilijker worden een dergelijke plaats te halen". Pleidooi In het FBO-orgaan 'Voetbal en Ma nagement' heeft Sparta-bestuur der Floor Bouwer afgelopen week een pleidooi gehouden voor een veranderde competitie- opzet, min of meer ook bedoeld als een preek voor eigen paro chie. "De topspelers moeten ge spreid worden over een grotere hoeveelheid clubs", is zijn stel ling. "Zoals de competitie nu verloopt kan het niet langer. Als de strijd om het kampioenschap uitsluitend en alleen een zaak blijft voor Feyenoord, Ajax en PSV gaat het betaald voetbal naar de knoppen". Volgens Bouwer kunnen in geld nood verkerende bvo's als Spar ta in het algemeen en het betaal de voetbal in het bijzonder wor den gered door de oprichting van een stichting, gefinancierd door het bedrijfsleven. In die stichting zouden de Nederlandse topvoet- ballers moeten worden onderge bracht, waarna de eredivisie clubs op uitleenbasis zouden kunnen beschikken over de be trokken spelers. "De mensen die bezig zijn met betaald voetbal moeten maar eens nadenken over deze suggestie", maande Bouwer gisteren zijn collega-be stuurders aan. Te vrezen valt dat het eigenbe lang in de wereld van de Neder landse profvoetballerij zozeer prevaleert, dat het in 'Voetbal en Management' gepubliceerde arti kel van Bouwer na lezing wel in vele prullebakken zal zijn ver dwenen. GERARD VAN PUTTEN ROME (SID) - Twee jaar na het behalen van de wereldtitel voetbal in Spanje worden de Italiaan se spelers getackled door de belasting. De fiscus eist eenderde op van het totale bedrag dat des tijds aan de spelersgroep is uitbetaald als premie voor de verovering van de wereldtitel. Na de 3-1 finale-zege op West-Duitsland kregen de 22 spe lers van de Italiaanse selectie een extraatje van 170 miljoen lires: rond de 310.000 gulden. Daar van wil de Italiaanse belasting eenderde, per spe ler, terugzien. Boycot De WK-groep peinst er niet over aan die eis te vol doen en verwijst naar de destijds gemaakte af spraak, dat de premie lires gegarandeerd belas tingvrij zou zijn. De spelers hebben inmiddels ge dreigd de WK-revanche tegen West-Duitsland op 22 mei in Zürich, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de FIFA, te boycotten, indien de pro blemen met de fiscus niet worden opgelost. FC VW pakt periodetitel DEN HAAG (ANP) - Door een verrassend ruime 4-2 over winning op FC Twente heeft FC VW gisterende laatste periodetitel veroverd. Ruim 6000 toescghouwers zagen in stadion De Koel een fel aan vallend FC VW dat al bij rust een voorsprong van 2-0 had door treffers van Verlijs donk en Coort. Sanchez Tor res bracht de stand na rust te rug tot 2-1. De Duitser Brandts vergootte de marge weer tot twee doelpunten. Dat in de laatste vijf minuten Reijnierse en Vreijsen nog scoorden, was niet van we zenlijk belang meer. Door het verlies van FC Twente is de kans vergroot dat MW volgende week als kampioen van de eerste divisie terug keert in de hoogste klasse. De Maastrichtse formatie ver sloeg thuis het nog voor de periodetitel in aanmerking komende Wageningen met 6- 0. Van Staveren en Van Mar wijk scoorden ieder twee maal. In de belangrijke strijd om de derde plaats die ook recht geeft op een plaats in de na- competitie. heeft NAC na de zege van 1-0 bij Telstar de beste papieren. Volgende week heeft de Bredase for matie thuis tegen Veendam aan een gelijkspel genoeg om die plaats en de kans op pro motie te veroveren. Frankrijk Monaco en Metz hebben zich za terdag. geplaatst voor de Franse bekerfinale. Monaco, dat pas op de laatste dag van de voetbal competitie de landstitel ver speelde aan Bordeaux, verloor zaterdag met 1-2 van Toulon. De Zuidfranse vereniging had de eerste wedstrijd met 4-1 gewon nen en ging over op doelsaldo. Metz veïsloeg Nantes met 1-0 na dat het de eerste keer met 1-2 had verloren. Het in de uitwedstrijd gemaakte doelpunt was dus goed voor een plaats in de finale, die op 11 mei in het Pare de Prin ces te Parijs zal worden ge speeld. Marco van Basten (derde van rechts) verkleint de achterstand van Ajax. Hoewel gehinderd door Ron Stevens en Danny Blind tweede van links) zal hij de 2-1 langs Sparta-goalie van Noortwijk schieten. (foto anpj

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14