LEIDSCH DAGBLAD Feyenoord in roes, maar de kater dreigt Fans trekken 'spoor' van vernieling in treinen "Ideaal is als Cruijff blijft en Tahamata komt Ali goochelt met erelidmaatschap Henriie Koet op proef in Kuip W.-Duitsland weert geschorste 'Belgen' Ray Willdns naar AC Milan Vandaag in de sportkrant Dure zege voor Sparta Basketbalteam start matig Lugdunum van 1-4 naar 6-4 RB stelt feest uit Twee records Eric de Bruin Explosie van Phil Anderson ROTTERDAM (ANP) - De trein die een grote groep 'feestvierende' Feyenoord-supporters gister middag van Tilburg naar Rotter dam vervoerde, heeft het Cen traal Station in de Maasstad niet schadevrij gehaald. Volgens een NS-woord voerder heeft een deel van de 1200 voetbalfanaten in de drie aan elkaar gekoppelde splin ternieuwe Sprinter-treinen „gi- t gantische" vernielingen aange richt. De schade beloopt meer dan 150.000 gulden. Volgens de woordvoerder waren in de lange trein in totaal 12 man spoorwegpolitie aanwezig, die echter lang niet overal in de mudvolle wagons konden ko men. Tussen de stations Rotter- dam-Lombardijen en Rotter dam-Centraal hebben de Feye- noord-aanhangers daar gebruik van gemaakt door vrijwel alle kussens naar buiten te gooien, de TL-verlichting te vernielen, en plafonds volledig in elkaar te trappen. „Dat hebben ze alleen maar kunnen doen door op de bagagerekken te gaan liggen en met hun voeten de plafonds in te rammen, waarna hun maten de resten naar beneden trokken", aldus de NS-woordvoerder die zei dit soort vernielingen nog niet eerder te hebben meege maakt. Bovendien waren veel ruiten ingetrapt. Noodrem De supporters wensten de aan komst in Rotterdam Centraal niet af te wachten. Ter hoogte van de Blaak, waar het Feye- noord-feestgeruis al kon worden waargenomen, werd aan de noodrem getrokken. Door ge- bruik te maken van de noodbe- diening van de deuren wisten de 'supporters' de trein te verlaten. Via de spoorbaan en een klim over een hek trokken dè 1200 supporters de binnenstad van Rotterdam in, de NS met een weinig vreugdevolle herinnering aan het landskampioenschap van Feyenoord achterlatend. Rooftocht Ook Tilburg zal met niet veel ge noegen aan de feestdag van de Rotterdamse club terugdenken. In de nacht van zaterdag op zon dag al begonnen de vernielingen in de Tilburgse binnenstad. Een groot aantal Feyenoord-fans gooide winkelruiten in en stal goederen uit de vitrines. In totaal werden in het afgelopen week einde twaalf man aangehouden, daarvan zijn er twee in verzeker de bewaring gesteld op verden king van inbraak bij een juwe lier. Duizenden Feyenoord-fans bestormden het veld en maakten verder voetballen onmogelijk TILBURG (GPD) - Voor het eerst sinds tien jaar mengde de geur van zweet zich weer eens met de reuk van cham pagne. Dronken van geluk vierden de voetbalarbeiders van Feyenoord gisteren het nationale voetbalkampioen schap in de kleedkamer van het stadion van Willem II. Tussen die vier muren speel den zich net zulke uitzinnige taferelen af als eerder op het veld en later op de Coolsin- gel plaatsvonden; er heerste ook net zo'n grote drukte. Ie dereen die zover had kunnen doordringen was welkom, want laat een ding alvast ge zegd zijn, Feyenoord is op zulke momenten wars van pretenties. Voor het volk en door het volk voert de bij tegenslag soms zo eigenzinnige Rotterdamse club als motto wanneer er iets te vieren is. Dat was te lang niet het geval; vooral de supporters maakten er giste ren dan ook een compleet gekkenhuis van in Tilburg. „Het heeft te lang geduurd", vergoeilijkte Ivan Nielsen de uitspattingen met noordelij ke nuchterheid. Alle frustaties werden afge schud in een massaal volks feest, dat ertoe leidde dat het duel met Willem II niet eens kon worden afgemaakt. Tien minuten voor het einde van de reguliere speeltijd klon ken ergens uit de drukte op het overstroomde terrein drie fluitsignalen. Navraag leerde dat scheidsrechter Van Ette- koven het voor gezien hield. Verder voetballen was een voudig onmogelijk nadat Houtman met de vijfde Feye- noord-treffer een jubelend volksgericht over zichzelf en zijn medespelers had afge roepen. Naakt Bijna naakt kwam hij de kleedkamer binnen, alleen zijn broekje had hij nog aan. Zijn kousen, zijn scheenbe schermers, zijn schoenen en zijn al eerder aan flarden ge trokken shirt had hij moeten prijsgeven aan de horde fans, die hem die kledingstukken gewoon van het lijf hadden gerukt. De altijd keurige Houtman wilde zich ervoor verontschuldigen, maar wat hij binnen aantrof maakte elk excuus overbodig. Voor de ogen van tientallen fotogra fen, journalisten, radiotech- nichi, cameramensen en spe lersvrouwen met hun kinde ren, bespoten de voetballers elkaar met champagne, hos ten, klommen op banken en op tafels. Met zijn hoofd bo ven de deur, schreeuwde be stuurslid Fred Blankemeyer het keer op keer: „Dit ge beurt maar een keer in de tien jaar, dit gebeurt maar een keer in de tien jaar". Hoewel het allang niet meer mis kon, vierde Feyenoord de eerste dubbel sinds vijf tien jaar gisteren als de be vrijding van een loodzwaar seizoen. Vergeten waren alle inspanningen en strubbelin gen (rond Houtman, Vermeu len en Jeliazkov); vergeten was het slechte voetbal van de laatste weken. Alleen de titel telde. „Ik had het er graag voor over me te laten bestormen door die suppor ters", drukte aanvoerder Ben Wijnstekers het algemene ge voel van de spelers uit. „Ik ben dolgelukkig. Natuurlijk zal er nu het een en ander moeten gebeuren, maar daar wil ik nu nog niet over pra ten. Deze titel is voor mij voorlopig even het belang rijkste". In de roes van het moment wil de Feyenoord vooralsnog en kel stilstaan bij het succes en de totstandkoming daarvan. „We zijn de meest constante geweest", liet trainer Li- bregts de seizoenbeelden aan zich voorbijtrekken. „Kracht De spelers van Feyenoord naast burgemeester Peper op het balkon van het Rotterdamse stadhuis. Vooral Wijnstekers geniet (FotoANP) en opportunisme waren onze belangrijkste wapens. We speelden stabiel en vast. Daardoor hadden we ook maar zulke kleine ups en downs", sprak hij, waarbij hij kennelijk de 8-2 van Amster dam even vergat. Pas later diende de bezinning zich aan en kwam, via een omweg, de korte termijn-po litiek ter sprake die tot het kampioenschap heeft geleid. Met het binnenhalen van Jo- han Cruijff mikte de Kuip- club op het snelle succes. Een paar spelers en vaak ook het voetbal, werden er het slachtoffer van. „In het begin had ik zelf ook wel wat attrac tiever spel verwacht", beken de Libregts, „maar door de aanpassing aan Cruijff kwam dat er niet uit. Pas na de ver anderingen op de plaatsen van Vermeulen en Jeliazkov is die wisselwerking er geko men. In het elftal en tussen de voetballers onderling. Een aantal spelers, Hiele, Troost, Gullit, Van de Korput, is dit seizoen toch erg gegroeid". Daarvan was bij Willem II niets te merken en het zijn er ook te weinig om straks Europa mee in te gaan, beseft ook Li bregts. „We zullen verster kingen nodig hebben en ver der moeten bouwen", weet hij, "want je moet dit kam pioenschap zien in het kader van de slechte situatie waarin het Nederlandse voetbal zich bevindt. Wij vormen daarop geen uitzondering". Nu Cruijff de beslissing of hij al dan niet doorgaat almaar voor zich uitschuift („Mis schien krijg ik deze week een ingeving"), moet Feyenoord mikken op aanwinsten voor de lange termijn. Tegen die achtergrond is de komst van Tahamata voor drie jaar zeer belangrijk, want Brard is op de linkervleugel natuurlijk niet te handhaven, en ook het middenveld (Frans Adelaar?) zou wel een injectie kunnen hebben. De transfer van Tahamata is echter nog lang niet officieel rond. „Toch zou het ideaal zijn als Cruijff blijft en Taha mata komt", gaf Wijnstekers later als mening prijs. „Dit seizoen hebben we het geluk gehad dat er weinig blessures en schorsingen waren. We hebben steeds in vrijwel de zelfde formatie kunnen spe len. Daar betaal je voor met kracht. Maar dat is goed op gevangen. Mede dankzij Cruijff'. Hij is een van de weinigen die Feyenoord gedoseerd kan la ten voetballen, schetste Sjaak Troost een ander ge vaar dat loert bij de verdwij ning van de meester. „Vooral de jongeren hebben hem hard nodig". Door het sei zoen heen immers holde de ploeg zichzelf nogal eens voorbij in de jacht op de winst, waarbij achterin te vaak open huis werd gehou den. Dat daarvan niet werd geprofiteerd lag eerder aan de tegenstanders dan aan Feyenoord, dat de laatste we ken in een stoel naar de titel werd vervoerd. Drager Cruijff fungeerde vooral in de slotfase als „drager" en wat dat betreft was het duel met het armoedige Willem II illu stratief. Hij scoorde zelf 0-1 en liet Houtman in de re bound 0—3 en 0—5 scoren. Duut en Brard verzorgden de twee andere treffers „en het zouden er nog meer gewor den zijn als we die tien minu ten nog hadden uitgespeeld", aldus Wijnstekers. Ondanks herhaalde oproepen, waarbij Feyenoord-voorzitter Kerkum voor een komische noot zorgde met zijn: „Ga nou van het veld af, de spe lers vatten kou", lukte dat niet. Niemand die er om maalde nu de geur van zweet voor het eerst sinds tien jaar gemengd werd met de reuk van champagne. Eerst in de kleedkamer, later op de Cool- singel en tenslotte op het Kuipfeest met de supporters, waarin de problemen rond het aanblijven van Cruijff en de komst van Tahamata ver geten werden. Toch zijn die nog lang niet opgelost Een gigantische kater ligt op de loer. PAUL DE TOMBE Van der Vlist: kans op 'LA' Los Angeles 'verzekerd' van deelname Sowjet Unie LOS ANGELES (AFP/Reuter) - Philip Brubaker en Jim Easton zyn benoemd tot burgemeester van de Olympische dorpen. Bru baker is verantwoordelijk voor de gang van zaken op de Univer siteit van Zuid-Californiê (USC) en Easton is tot burgemeester benoemd van de Universiteit van Californiè Los Angeles (UCLA). De verantwoordelijke man of vrouw voor het Olympisch Dorp van de Universiteit van Califor niè Santa Barbara (UCSB) zal la ter worden aangewezen. Op het complex van de USC zijn de ploegen van de Verenigde Sta ten, Duitse Democratische Re publiek, Italië, Canada, Austra lië, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Bondsrepubliek Duitsland, Zuid-Korea en Spanje onderge bracht. Op de campus van UCLA is de huisvesting voor de ploegen van o.a de Sovejetunie, China, Groot- Brittannie, Zweden, Brazilië, Nieuw-Zeeland, Hongarije, Cu ba, Polen, Bulgarije en Neder land. De afstand tussen de twee Olympische dorpen bedraagt 26 kilometer. TV De Sowjetunie zal in totaal 1200 uur televisie zendtijd besteden aan de Olympische Spelen. Wil liam Tillson, de president-direc teur van Netcom, heeft dat in Los Angeles bekend gemaakt. Ik ben ervan overtuigd dat de Russen aan de Spelen deelne men", aldus Tillson. Er is reeds een aanzienlijk bedrag betaald door de Sowjetunie voor de rech ten. Dat bedrag is niet terug te vorderen. De Russische televisie zal niet alleen de wedstrijden maar ook een groot aantal evene menten rond de Spelen in de Sowjetunie op het scherm bren gen." Verzekering Het organisatie comité van de Olympische Spelen in Los Ange les (LAOOC) heeft een groot aan tal verzekeringen afgesloten. Voor een premie van 30 dollar (90 gulden) per persoon is de gehele Olympische „familie" tot een be drag van 50.000 dollar verzekerd gedurende dertig dagen. Verder is door het LAOOC een verzeke ring tot 600 miljoen gulden afge sloten tegen materiele en fysie ke schade". Daarin is ook begre pen schade die kan ontstaan door terroristische acties. De Amerikaanse televisie maat schappij ABC, die 225 miljoen dollar (675 miljoen gulden) in de Olympische Spelen heeft gesto ken, verzekerde zich voor een be drag van acht miljoen dollar (24 miljoen gulden). Tot de risicoé die verzekerd zijn behoren het afgelasten van de Spelen, defec ten aan satellieten, stakingen, oorlog en aardbevingen. ABC heeft in het contract met het or ganisatie comité verder een clau sule laten opnemen dat bij niet deelnemen van de Sowjetunie 80 miljoen dollar minder betaald zal worden voor de televisierechten. De stad Los Angeles heeft een verzekering van 2,75 miljoen dol lar afgesloten voor het geval van een catastrofe of een groot onge luk tijdens de spelen. LONDEN (SID/DPA) - Muhammad Ali, de oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht die niet alleen om zijn bokskwaliteiten maar ook om zijn uitspraken grote bekendheid kreeg, blijkt zijn mond nog steeds niet te kunnen houden. Muhammad Ali heeft in een Engelse televisie uitzending de goochelaarstruc van het „zwevende meisje" verraden. Ali is daarop meteen als erehd geschrapt van de Britse goochelaars Asso ciatie. De associatie, die reeds 99 jaar bestaat, had Muhammad Ali toen hij in de jaren zestig tegen Henry Cooper bokste om de wereldtitel en op een persconferentie enkele kleine goocheltrucs liet zien tot erelid benoemd. Barry Gordon, de voorzitter van de goochelaars associatie, heeft nadat Ali de erecode van de goochelaars, het nooit verraden van een truc, had overtreden meteen het erelidmaatschap ontnomen. Ali: vreemde truc. LEIDEN - Roodenburger Hennie Koet speelt morgenavond een proefwedstrijd bijFeyenoord. De 22-jarige Leidenaar is het af gelopen seizoen nadrukkelijk 'gevolgd' door de scouts van de nieuwe landskampioen. Koet, spelbepaler van de formatie uit Noord, heeft nog meer aan biedingen op zak. In de afgelo pen weken werd hij ook bena derd door eredivisionist Haarlem en door twee clubs uit de eerste divisie, Telstar en FC Den Haag. Met name laatstgenoemde club is de laatste jaren zeer actief in deze regio. Nadat vorig seizoen Marco van Alphen het voorbeeld van Ronnie de Roode en Alphons Groenendijk volgde trok Den Haag recentelijk ook ARC-speler Joop Lankhaar aan. Nu dan weer heeft trainer Rob Baan zijn zin nen gezet op Koet. Die liet weten eerst maar eens in de Kuip te wil len rondkijken. Voor het geval dat... Dood loopt mee in marathon MÜNCHEN (DPA) - De mara thon van München is gisteren overschaduwd door de plot selinge dood van een deelne mende trimmer. Vijfhonderd meter voor de finish overleed de 54-jarige atleet Karl Krei- ser uit Ulm door een acute hartstilstand. Een meelopende arts trachtte met hartmassage en mond- op-mond-beademing tever geefs het leven van de man te redden. In het ziekenhuis werd vastgesteld dat de man onmiddellijk dood moet zijn geweest. Kreiser was een ervaren trim mer. In München zou hij de marathon rond de 3 uur en 20 minuten beëindigd hebben. Van de in München 5145 ge starte deelnemers liepen er 4000 de volledige afstand uit. De Belg Karei Lismont werd winnaar in 2.12.51, voor de Ethieopiër Abeba Mekkonen (2.15.41). Tahamata: geblokkeerd'. FRANKFORT (SID) - De overgang van Gerard Plessers van Standard Luik naar Hamburger SV lykt van de baan. Het bestuur van de West- duitse voetbalbond (DFB) nam zaterdag in Frankfort 'op morele gron den' het besluit geen spelerslicenties te verstrekken aan Belgische voetballers, die verwikkeld zyn in het omkoopschandaal. Door de opstelling van de DFB wordt de positie van de FIFA (wereldfe deratie) sterker. De FIFA kan op 19 mei zijn leden oproepen de schor singen van de Belgische bond te respecteren, zodat de Belgische spe lers de opgelegde straffen niet kunnen ontlopen door in het buitenland te gaan spelen. Dat zou betekenen dat Feyenoord, Ajax en Roda moeten afzien van resp. Tahamata, Meeuws en Jos Daerden, met wie die clubs al rond waren over meerjarige contracten. LONDON(Rtr)- De middenvelder van Manchester United en het nationale Engelse elftal, Ray Wil- kins, gaat volgend seizoen voor de Italiaanse club AC Milan spe len. De 28-jarige Brit onderte kende een voorlopig contract van 2.1 miljoen dollar (ongeveer 6,2 miljoen gulden) voor driejaar met de president van de Milane se club, Guiseppe Farina. Ray Wilkins vertrekt woensdag naar AC Milan. De manager van United, Ron At kinson deelde mee dat het ver trek van Wilkins impliceert dat aanvoerder Bryan Robson bij United blijft. De naam van Rob son was herhaaldelyk genoemd in verband met Italiaanse clubs "Er is geen enkele kans dat Rob son ons verlaat", aldus Atkinson. United heeft getracht het verlies van Wilkins te compenseren met het aantrekken van Gordon Stra- chan van Aberdeen en de Deen Jesper Olsen van Ajax.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13