LEIDSCH DAGBLAD t Stakingen op til in Duitse metaal over Russische hulp H £3 RA Polen sluit akkoord Voor een tientje véél wijzer SSffifiV-: ff Britse tv per satelliet ook in Wassenaar RENAULT Actiebereidheid voor 35 uur werken Washington hoopt nog op 'Haagse suggesties' geveireiniging Sex-symbool Diana Dors overleden EIDSCH DAGBLA ZATERDAG 5 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Oiredeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37389 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tel.nrs. zie colofon De westerse wereld is gewend geraakt aan beelden van vluchtelingen en oorlogsellende in Zuid-oost-Azië. Toch blijft het nodig de aandacht te vestigen op de verschrikkingen en ontberingen die bijvoorbeeld Cambodjanen moeten ondergaan. Velen van hen verblijven in kampen in Thailand en kunnen niet anders doen dan hopen en wachten op betere tijden. Simpele meezingers en het na-apen van succesnummers. Dat is al jaren het overheersende beeld van het Eurovisie Songfestival. De 29ste editie breekt eindelijk eens met die traditie. Het merendeel van de liedjes is ditmaal het beluisteren waard waarbij onze Maribelle ook geen gek figuur slaat. Tussen zeêers en binders bestaan al eeuwenlang diepgaande verschillen. Verschillen die niet zomaar kunnen worden verdoezeld. Maar elkaar opwachten met de klomp in de hand, dat is er tegenwoordig niet meer bij, vertellen vijf Noord wijkse oudgedienden Aan de Stamtafel. PAGINA 21 Veel bijstandsmoeders hebben het gevoel door hun naaste omgeving te worden bespioneerd. Kennissen, buren en andere straatbewoners blijken in toenemende mate bereid een meestal anonieme klikbrief te schrijven naar de Sociale Dienst over de nieuwe vriend die een bijstandsmoeder er op na houdt. Volgens ambtenaren van deze dienst verdwijnen dergelijke brieven niet in de prullenbak. DEN HAAG (ANP) - Wassenaar is een van de negen bekabelde ge meenten waar vanaf vandaag het Britse commerciële satelliet-tv- programma Sky Channel te zien zal zijn. De gemeenten, waaron der verder Amsterdam, Maas tricht, Gouda, Schiedam, Rhe- nen en de door kabelexploitant Casema verzorgde gemeenten Den Haag, Delft en Voorburg hebben gisteren overeenstem ming bereikt met de organisatie Satellite Television, die Sky Channel verzorgt. Volgende week verwacht SatVision daar nog eens zes kabelnetten aan toe te voegen. Het programma begint om vijf uur 's middags en duurt tot één uur 's nachts. De inhoud bestaat vrij wel uitsluitend uit muziek (vier uur per dag), familieprogram ma's, series, sport en, op drie da gen per week, speelfilms. Met de vereniging voor kabelex ploitanten (Vecai) werd gisteren definitief overeenstemming be reikt over een standaardcontract. In de gemeente Delft, die als eer ste toestemming gaf voor de doorgifte van Sky Channel, zal de officiële introductie plaatshe- ben. Voor de meeste gemeenten gaat het nog om een proef. Zij treden als toestemmingverlenende in stantie op maar hebben de toe treding van Sky Channel tot het kabelpakket nog niet kunnen be handelen. In deze gemeenten is Sky Channel dan ook veelal op het informatiekanaal van de ka belexploitant te zien. In Delft maakt BBC-1 plaats voor het Britse programma. Tot 14 jaar op basisschool mag straks DEN HAAG (ANP) - Leerlingen mogen straks tot en met het schooljaar waarin zij veertien jaar worden op de basisschool. De duur van dat basisonderwijs wordt afhankelijk van de vorde ringen van de scholier. Nu is dat nog afhankelijk van de leeftijd. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het voorstel daartoe zoals neergelegd in het wetsont werp toelatingsbesluit van de wet op het basisonderwijs wbo. De toelatingsleeftijd wordt vier jaar, nagenoeg overeenkomstig de huidige situatie. Staatssecretaris Ginjaar (onder wijs) zal het wetsontwerp voor advies naar de Raad van State sturen, zo is gisteren na afloop van het kabinetsberaad meege deeld. 25 JAAR fJELAM B.V. Leiden. Haarlemmerweg 2-4 lel. 071-213341. Elam jubileumaktie hoge inruilprijzen Koel BONN (GPD) - In de Westduitse metaalindustrie wordt binnenkort gestaakt. Inzet is de invoering van de 35-urige werkweek met behoud van loon. Gisteravond laat werd be kend dat ruim 80 procent van de 240.000 leden van de metaalarbeidersbond in de afdeling Noord-Württemberg/Noord-Baden voor stakingen had gestemd. Dat is vol doende voor het bestuur van de IG Metall om daadwerkelijk een staking uit te roepen, want in de statuten staat dat tenminste 75 procent vereist is. (Van r verslaggevers) LEIDEN - "Wat hebben wij met onze vrijheid gedaan?", vroeg Irene von Lippe Bies- terfeld zich gisteravond of in haar redevoering tijdens de dodenherdenking in de Leidse Marekerk. "Of beter", zo vervolgde zij, "wat doen wij met onze vrijheid? Want dat is mijn verantwoorde lijkheid en de uwe". "Steeds beter begrijp ik dat al onze persoonlijke keuzes de loop van de samenleving be palen". En ze voegde daar aan toe: "De meeste mensen zijn echter passieve leden van die samenleving". In een volle Marekerk begon Irene von Lippe Biesterfeld met het citeren van een ge dicht van J.C. Bloem: Na de bevrijding. Een fragment: "En niet een van de ongebo renen zal de vrijheid ooit zo beseffen". In haar toespraak trok Irene von Lippe Biesterfeld paral lellen tussen heden en verle den. Ook nu weer zetten mensen zich in voor een be tere samenleving. Maar, zo vroeg zij zich af, waarom zijn het maar zo weinig men sen? Waarom blijft de grote massa passief? Volgens haar ontstaat die pas siviteit doordat de meeste mensen zichzelf onderschat ten. Ze denken dat anderen het beter weten en doen er het zwijgen toe. Op de foto van Jan Holvast staat Irene (tweede van links) zingend naast Leidens burgemeester Goekoop. In het hele land werden giste ren de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. Een centrale plaats daarbij werd traditiege trouw ingenomen door de plechtigheid op de Waals- dorper vlakte in Wassse- naar, rechtstreeks uitgezon den door de televisie. (zie verder elders in deze krant) WASHINGTON (GPD) - De Ver enigde Staten zijn bereid te luis teren naar Nederlandse ideeën, die het de regering-Lubbers mo gelijk kunnen maken een posi tieve beslissing te nemen over plaatsing van kruisraketten. Tot nu toe echter heeft Nederland niet méér ingebracht dan een voorstel om de wapens alleen in geval van een crisis in te vliegen, en deze oplossing is volgens een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor de meerderheid van de plaatsings- landen niet aanvaardbaar. Naar men mag aannemen, wil al thans het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken de in druk wegnemen dat Nederland tijdens de komende minister raadsvergadering van de NAVO in Washington onder grote druk zal worden gezet om alsnog tot plaatsing van de kruisraketten over te gaan. De zegsman zei ook dat de VS Nederland niet heb ben gevraagd met nieuwe voor stellen te komen, maar wel be hulpzaam willen zijn bij consul tatie en discussie. Op dit mo ment zijn geen andere Haagse suggesties in behandeling. Volgens de functionaris, die op het hoogste niveau bij het Ameri kaanse en het NAVO-beleid be trokken is, zijn de VS bereid om de bijzondere Nederlandse situa tie in aanmerking te nemen. On veranderlijk blijft echter de Amerikaanse voorkeur voor het onverkort uitvoeren van het dub- belbesluit van 1979 om kernwa pens voor de middellange af stand te plaatsen en terzelfder tijd onderhandelingen met de Sowjet-Unie te voeren. Indien Nederland plaatsing zou af wijzen, beschouwen de VS dit niet als een succes voor Russi- sche-pogingen om de saamhorig heid binnen de NAVO te door breken. In Washington wordt er echter niet aan getwijfeld dat de Russen dan wel zullen proberen om van een Nederlandse afwij zing verder gebruik te maken. [MjHet fVlotorhuss Vondellaan 80, Lelden. Tel.: 071-76 9313 Traangas treft paus bij rellen in Zuid-Korea SEOEL (AP/UPI) - Op de tweede dag van het vijfdaagse bezoek van Paus Johannes Paulus 2 aan Zuid-Korea is het gisteren op nieuw tot botsingen gekomen tussen demonstrerende studen ten en de oproerpolitie. Het ge bruik van traangas door de poli tie ging niet aan de paus voorbij. Hij en andere kerkelijke leiders hadden last van hoestbuien en tranende ogen. Bij protestacties van Koreaanse studenten, waarbij het herstel van pers- en vakbondsvrijheid en algemene democratische her vormingen werden geëist, zijn deze lente volgens de autoritei ten al honderden gewonden ge vallen. Noord-Korea heeft gisteren het be zoek van de paus aan Zuid-Korea veroordeeld. Deze reis is bedoeld om de confrontatie tussen Nood- en Zuid-Korea te versterken, al dus een verklaring van de Revo lutionaire Eenheidsparty van Noord-Korea. De paus had donderdag de hoop uitgesproken op een hereniging van de beide Korea's en op eer biediging van de mensenrech ten. De paus heeft vandaag in een voet balstadion in de Zuidkoreaanse stad Taegu 38 nieuwe priesters gewijd. Hij hield hun voor activi teit te vermijden die buiten de grenzen van hun religieuze roe ping valt. Volgens functionaris sen van het Vaticaan was dit mo gelijk een vingerwijzing voor enige priesters in Zuid-Korea die dissidenten steunen. MOSKOU (DPA/AFP/UPI/RTR) - De Poolse machthebber, gene raal Jaruzelski, heeft gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Moskou een akkoord voor eco nomische en technische samen werking tot het jaar 2.000 geslo ten. Droog en af en toe zon. Minimumtem peratuur omstreeks zes graden. Mid- dagtemperatuur rond dertien gra den. Matige noordenwind. De voor uitzichten van morgen tot en met donderdag: droog en perioden met zon, koel weer, met middagtempera- tuur rond 12 graden. 6 mei 1984 Zon op: 06.01 uur, zon onder: 21.13 uur. Maan op: 09.32 uur, maan onder: 02.18 7 mei 1984 Zon op: 06.00 uur, zon onder: 21.14 uur. Maan op: 09.44 uur, maan onder: 03.05 vochtwering/ impregneren injecteren Dit hoeft volgens waarnemers geen blikvanger te zijn om de aandacht af te leiden van de jongste protesten in Polen, daar r**s-\\ i/~\Ihet land de afgelopen jaren Zijn schulden aan Moskou be dragen thans omgerekend 14 miljard gulden. Stellig werden evenwel ook de nieuwe uitingen van protest in Polen van de afgelopen dagen en de nieuwe steunbetuigingen aan de eerst vrije vakbond Solidari teit besproken, maar dit meldde het Russische persbureau TASS niet direct. Het zei. dat Jaruzels ki partijleider Konstantin Tsjer- nenko een uiteenzetting had ge geven van stappen om de ideolo gische eenheid van de Poolse communistische partij te vergro ten en haar leidende rol in het land te versterken. Hij dankte 071-89 6595 Tsjernenko voor de Russische steun en hulp tijdens de politie ke en economische troebelen in Polen en loofde Moskou voor de bijstand aan de Poolse commu nisten 'voor het stabiliseren van de situatie in ons land'. Scepsis, aldus Oosteuropese waar nemers, overheerst in Moskou over de ontwikkelingen in Polen, die het op de voet volgt. Ontevre den is het Kremlin volgens hen over het tempo waarin de partij haar positie herstelt, terwijl Jaru zelski niet altijd hard genoeg zou optreden om tekenen van verzet en uitingen van kritiek op het be wind de kop in te drukken. Daar staat tegenover dat Jaruzelski Moskou volgens Westelijke di plomaten tot dusverre steeds te kennen heeft gegeven zelf het tempo van herstel van de positie van de communistische partij te willen bepalen. Daarnaast zijn er tekenen, dat War schau niet tevreden is over de voorwaarden waaronder thans handel wordt gedreven met Mos kou. Na het mislukken van de economische oriëntering op het Westen in de jaren zeventig en de beperkingen die het Westen in Nadat langdurige onderhandelin gen en twee topgesprekken tus sen de werkgevers en werkne mers in de metaalindustrie over de verkorting van de wekelijkse arbeidstijd geen enkel resulaat hadden opgeleverd, besloot de vakbond vorige week dat de le den moesten stemmen. In één cao-district is dat inmiddels ge beurd, met als resultaat dat de IG Metall daar kan gaan staken. Vol gende week wordt in het disctict Hessen gestemd. De metaalwerkgevers hadden al tijd beweerd dat de werknemers in meerderheid tegen invoering van de 35-urige werkweek zou den zijn. In Noord-Württemberg/ Noord-Baden, waar belangrijke bedrijven als Mercedes, Porsche en Bosch zijn gevestigd en de werkloosheid aanzienlijk lager is dan in de rest van West-Duits- land, is dat niet juist gebleken. De IG Metall beschouwt dat als een belangrijke overwinning. Bondskanseler Helmut Kohl heeft gisteravond in een televisie- terview nog eens gezegd dat sta kingen grote schade zullen be rokkenen aan de langzaam op bloeiende Duitse economie. De regeringleider vindt niet dat hij en zijn kabinet op ongeoorloofde wijze hebben ingegrepen in de strijd om de 35-urige werkweek. Kohl zelf had de vakbondseis voor invoering van die 35-urige werk week „dom en idioot" genoemd. Hij verklaarde dat zeker de bondskanselier, die in Duitsland overeenkomstig de grondwet de „richtlijnen van de politiek be paalt", daar het volste recht toe heeft. Helmut Kohl zei ook dat hij 'uiteraard' niet principieel te gen verkorting van de arbeids tijd is, maar dat het nu niet het moment is om over de invoering van de 35-urige werkweek te on derhandelen. LONDEN (GPD) - De Britse actri ce en het voormalige sex-symbool Diana Dors is gisteravond op 52- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Windsor overleden. De actrice was de afgelopen jaren al twee keer aan kanker geopereerd. Zij was vorige week in het zieken huis opgenomen met ernstige maagklachten. Diana Dors - haar echte naam was Diana Fluck was 15 jaar toen ze haar eerste miss-verkie- zing won en door een film-agent werd ontdekt. Ze kreeg grote be kendheid in de jaren '50 als het platinablonde 'Britse antwoord Ze mocht zich inde jaren '50 graag op Marilyn Monr Op 25-jarige leeftijd - in 1957 - was ze de bestbetaalde Britse ac trice, met een filmcontract voor het in die jaren onvoorstelbare bedrag van 3 miljoen dollar. Met haar flamboyante levensstijl, de verhalen over feestjes, verhou dingen en orgiën, was ze van de voorpagina's van de toenmalige roddelbladen niet weg te slaan. i bikini van bont gezeten op luxe automobielen laten fotogra feren. Hoewel ze haar grootste vermaardheid kreeg in rollen als het domme, sexy blondje, bewe zen films als Yield to the night (1956) dat ze wel degelijk een groot actrice was. Dat werd in la ter jaren onderstreept door thea tercritici die haar in Londen in toneelstukken zagen optreden. verband met de onderdrukking van Solidariteit en de staat van beleg instelde is Polen afhanke lijker van Moskou geworden dan ooit. Het zou meer ruimte willen krijgen om produkten van hoge kwaliteit naar het Westen te kun nen uitvoeren in plaats van deze aan de Sowjet-Unie te moeten le- Tsjernenko reikte Jaruzelski tij dens een plechtigheid in het Kremlin als hoogste Russische onderscheiding de Lenin-orde uit voor het smeden van de Pools-Russische betrekkingen en zijn zestigste verjaardag. VRACHTWAGEN OP HOL - Vijf inzittenden van een Spaanse bus zijn omgekomen en 25 gewond bij een ongeluk in de Franse Py- vlak bij de Spaanse Een op hol geslagen vrachtauto kwam in botsing met de bus. De chauffeur van de vrachtwagen had zijn auto aan de kant van de weg geparkeerd. De remmen be gaven het en de vrachtwagen denderde heuvelafwaarts. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proel in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement, i Noteer mij voor een kwartaalabonnement (163.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1