Rietkerk: voor 2,7 miljard loonoffers Politiek stale stokje voor order RSY Bonden keuren 'knevelwet' af PTT wil aanleg van glasvezel-kabelnet 'Consumenten gebaat bij colportage verzekeraar' Bedrijven kansrijk in Midden-Nederland Stork ontslaat 100 man DONDERDAG 3 MEI 1984 DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) streeft naar een inkomensoffer 2,7 miljard gulden in 1985 voor ambtenaren en trendvolgers. Hij heeft de vier ambtenarencentra- les dan gisteren laten weten tijdens het centraal georganiseerd overleg. De minister wil dat bedrag bereiken door te snoeien in de secundaire arbeidsvoorwaarden. "Bruto-kortingen moe ten zoveel mogelijk worden voorkomen", aldus Rietkerk. Hoewel de minister daarmee voor uitloopt op de onderhandelingen met de bonden, zei Jaap van de Scheur, voorzitter van de groot ste ambtenarencentrale ACOP, te hopen dat er redelijk overleg mogelijk is over de 2,7 miljard gulden. „Wij zijn pessimistisch, maar hopen tot een compromis te komen", aldus Van de Scheur. "Je kunt een overleg nu eenmaal niet direct met ruzie kunt begin- Van de Scheur onderstreepte nog eens dat de centrales zullen ble ven streven naar een gelijke be handeling tussen de collectieve sector en de marktsector (bedrij ven). Over het zoveel mogelijk vermijden van bruto-kortingen zei hij: „Hoe je ook kort, by voor beeld in de aow-premiesfeer of acties te voeren: „Ik vrees dat het ontwerp er toe leidt dat grote groepen worden uitgezonderd acties te voeren en dat de minis ter in overleg met de vakminis ters vele acties kan verbieden. Het overheidspersoneel wordt aan de ene kant gekort en aan de andere kant wordt hen het wa pen ontnomen zich te weren." CMHA-secretaris Gerard van Da len, die het ontwerp een knevel- wet noemde, wees er op dat het ontwerp over veel meer gaat dan alleen stakingen. „Een collectie ve actie kan al zijn een gezamen lijke brief sturen". In juni zal er verder worden gepraat worden. „We hopen dat het nieuwe over- legstelsel dan ook op tafel ligt. Anders vrees ik dat we er niet uitkomen". AMSTERDAM (GPD) - De PTT heeft besloten tot aanleg ten koste van de koopkracht.' Volgens Rietkerk staat het te be zuinigen bedrag overigens nog niet onomstotelijk vast. Het ge sprek tussen Rietkerk en verte genwoordigers van ACOP, CCOOP, CMHA en Ambtenaren- centrum werd door de bewinds man omschreven als „een eerste open en oriënterend gesprek". Stakingsgrenzen Rietkerk en de centrales hebben gisteren ook over het wetsont werp collectieve acties gespro ken. Het ontwerp gaat de centra les veel te ver. De centrales vin den een wet eigenlijk helemaal De keus glasvezel-kabelnet in Amster dam, waarmee de communicatie capaciteit van het hoofdstedelij ke bedrijfsleven in de komende jaren aanzienlijk wordt vergroot. Ir. C. Wit, sinds 1 april directeur- generaal van de PTT, kondigde dit gisteren aan bij de ingebruik neming van de eerste internatio nale digitale telefooncentrale in Nederland. De nieuwe centrale maakt .deel uit van de PTT-plan- nen om de infrastructuur voor te lefoon- en ander communicatie verkeer in Amsterdam te moder niet nodig omdat de rechter al heeft bepaald dat de ambtenaar mag staken. Bovendien achten zij de rechter in staat de grenzen van het actievoeren aan te geven. Volgens Van de Scheur wordt 20 tot 30 procent van de ambtena ren door dit wetsontwerp uitge sloten van het recht collectieve Kort zakelijk Grolsch De directie van de Grolsche Bier brouwerij NV in Enschede biedt vanaf 17 mei 10 procent van het aandelenkapitaal aan op de paral- lelmarkt van de Amsterdamse ef fectenbeurs. De manier waarop dit gebeurt is, zeker voor Nederland, ongebruikelijk. Met ingang van vrijdag kan worden ingeschreven op claims die na 15 mei tegen beta ling van 45 gulden recht geven op een certificaat van aandeel van 10 gulden. Het geplaatste aandelenkapitaal van de Grolsche Bierbrouwerij be draagt 30 miljoen gulden. Het over grote deel van de aandelen blijft vooralsnog in handen van de Hol dingmaatschappij Grolsch Beheer die bijna volledig eigendom is van de familie De Groen. Bredero Het bouwbedrijf Bredero heeft in het eerste kwartaal van het lopen de jaar nog weinig gemerkt van het aantrekken van de bouw in Neder land. Dat geldt voor de woning bouw en voor de utiliteitsbouw. Desondanks heeft het concern zelf de stijgende lijn weer te pakken. Vorig jaar verbeterde de winst van Bredero zich al aanzienlijk en beter dan verwacht. Er werd een netto winst behaald van 12,1 miljoen te gen 10 miljoen in 1982. Dat was te danken aan de goede gang van za ken in de divisies uitvoering en pijpbekleding en een verbetering bij de fabricage. De sector vast goed behaalde een lager resultaat. 5 daarbij op Amsterdam gevallen vanwege de grote om vang. van het communicatiever keer vanuit de hoofdstad. Het Amsterdamse bedrijfsleven is oorzaak van een kwart van het data- en een kwart van het telex- verkeer in het land. Daarnaast komt 13 procent van de opbreng sten van het telefoonverkeer uit Amsterdam. Voornaamste oorzaak hiervan is het sterke internationale karak ter van de 50.000 in Amsterdam (en op Schiphol) gevestigde on dernemingen. Burgemeester Van Thijn, die de nieuwe tele fooncentrale officieel in gebruik stelde door een gesprek te voe ren met zijn Jeruzalemse collega Teddy Koliek, noemde in dit ver band dat 50 commerciële banken De telefooncentrale heeft op het ogenblik een capaciteit van 1800 gesprekken tegelijk. Door de glasvezelkabel kan dit in de komende vijfjaar worden uit gebreid tot ruim 7000 gelijktijdig gevoerde gesprekken. De centra le is geleverd door het Zweedse bedrijf Ericsson. DEN HAAG (ANP) - Het verzeke ringsconcern Nationale Neder landen is fel van leer getrokken tegen het verbieden van colpor tage, zoals is bepleit door onder afwegen wat meer schade ver oorzaakt: de afwezigheid van spaarkas-en verzekeringsover eenkomsten of onjuiste verkoop methoden, zo vroeg hy zich af. de consumentenorganisa- Van Ryn erkende dat sommige tie Konsumenten Kontakt. Bestuurslid mr J.J. van Rijn zei gisteren op een persconferentie van Nationale Nederlanden in Den Haag dat zoh verbod niet al leen de verkoper, maar ook de consument zou treffen. Hy noemde het een utopie dat con sumenten zelf wel weten waarte gen zij zich willen en kunnen verzekeren. Colportage is niets anders dan per soonlijke verkoop en als die ver boden wordt zouden wel eens heel veel mensen niet of te laag of verkeerd verzekerd kunnen zyn, aldus Van Ryn. Wie zal ooit klachten over verkoopmethoden wel gegrond zyn, maar het grij pen naar een structureel middel om incidenten uit te bannen en daarbij onherstelbare schade aan te richten aan de bedrijfstak en aan de consument doet vrezen dat niet alleen puur praktische, maar ook ideologische drijfveren de achtergrond van zulk een stre ven vormen, zo betoogde hij. Hij meent dat het huidige systeem voldoende waarborgen inhoudt voor de consument, die wordt beschermd door toezichtswetge- ying, de wet assurantiebemidde ling en evenzeer door concurren tie en publieke opinie. een of meer vestigingen in Am sterdam hebben. Voor de PTT is de keus ook op Amsterdam ge vallen omdat de Amerikaanse communicatie-onderneming Western Union onlangs aankon digde een glasvezel-kabelnet in de hoofdstad te willen aanleg gen. Het glasvezel-kabelnet, dat in de komende twee tot drie jaar aan gelegd moet worden, biedt mo gelijkheden voor datatransmis sie met zeer hoge snelheden, vi deo-conferencing (beeldtele foon), koppeling van regionale kabelnetten en van digitale be drijfstelefooncentrales. Boven dien wordt het glasvezel-kabel- net aangesloten op soortgelijke netten elders in en buiten Neder land. Het kabelnet zal uit twee ringen bestaan, waarin naast elf van de dertien Amsterdamse telefoon centrales ook die van Amstel veen is opgenomen. De PTT be kijkt nog of ook Schiphol op dit kabelnet kan worden aangeslo ten. DEN HAAG (ANP) - De vakbewe ging kan als „banenbeweging" niet overleven maar moet nieuwe wegen zoeken, een veel bredere beweging worden die zich niet uitsluitend druk maakt om de ar beid. Als de vakbeweging de ont wikkelingen in de industrie waar de menselijke arbeid steeds meer wordt beperkt - blijft nalo pen dan graaft ze op termijn haar eigen graf, schep voor schep. Dat voorspelt Cees Schelling (57) in een gisteren in Den Haag gepre senteerd boek, waarin hij ter ge legenheid van zijn afscheid eind mei als voorzitter van de Voe dingsbond FNV niet alleen terug kijkt op zijn 27-jarige vakbonds carrière, maar ook een blik op de toekomst werpt. Schelling ver wisselt het vakbondsvoorzitter schap voor een wat minder tur bulent bestaan in het Groninger Pieterburen waar hij gaat boe- Het boek, getiteld „Cees Schelling van de Voedingsbond" en ver schenen in interviewvorm, is ge schreven door Herman Verbeek (oud-voorzitter van de PPR). Op de foto Schelling temiddien van de Tweede Kamerleden Van Es (links) en Beckers aan wie hij zo juist twee exemplaren van het boek heeft overhandigd. DEN HAAG (ANP) - Nieuwe be drijven vestigen zich vooral Midden-Nederland. De pro bleemgebieden in ons land ko men er bekaaid af. De randstad ook wel gezien als de motor de Nederlandse economie, neemt een middenpositie in. Veel bedrijven verdwijnen ook weer, maar de overlevingskans is in de probleemgebieden weer wat gunstiger (uitgezonderd Veendam en omgeving). Een geringere overlevingskans doet zich voor in de Randstad, maar tegenover een hoog sterfte cijfer staat een groot aantal be- drijfsgeboorten. Het saldo is het gunstigst in Amersfoort, Gouda, Tiel, Roermond en Breda. Veen- dam sluit de rij, achter Leeuwa ren, Heerlen, Arnhem en Nijme gen. Dat staat in eer Vereniging Koophandel onderzoek van de an Kamers van n Fabrieken in Ne- Geen ontslag? Dan maar het behang bestuderen ROTTERDAM (GPD) Werknemers die zich met succes bij de kantonrechter tegen ontslag verweren, blijken het bedryf toch snel de rug toe te keren. Ze maken al snel kennis met het 'gehei me wapen' van de werkgever die de ontslagprocedure niet kon winnen: hij pest ze eenvoudig weg. Vooral kleinere bedrijven bedienen zich van die methode, waarna de kantonrechter het ontslag meestal goedkeurt 'omdat de arbeidsrelatie is ver stoord'. Dat meldt de rechtskundige dienst van de FNV in Rotterdam in haar jaarverslag. Zo verhaalt de FNV van een kapster, die we gens rugklachten een paar maanden niet had kunnen werken en ontslag kreeg aangezegd. De kantonrechter ontbinding van de arbeidsovereenkomst omdat de kapster naar zijn oordeel geen kans had gehad in haar werk te bewijzen dat haar rugklachten De werkgever reageerde hierop door de kapster in de keuken op een krukje te plaatsen waar ze „het behang goed kon bestude ren", waarna een tweede ontslagprocedure volgde en de kanton rechter niets anders restte dan ontslag te verlenen en een ver goeding aan de werkneemster toe te kennen. Overigens blijken Rotterdamse kantonrechters veel minder dan hun landelijke collega's bereieUe zijn een arbeidsovereenkomst te ontbinden. In een kwart van de gevallen waarin de werkgever wegens „gewichtige redenen" zijn werknemer wil ontslaan, wei gert de kantonrechtbank daarvoor toestemming te geven. derland, uitgevoerd door de Vak groep Economische Geografie van de KU Nijmegen. Het boek „Nieuwe bedrijven in Neder land" is vandaag aan staatssecra- tris Van Zeil van Economische Zaken aangeboden. Uit gedetailleerd cijferwerk con cluderen de onderzoekers niet al leen dat Midden-Nederland het goed doet, maar tevens dat de kansen van nieuwe bedrijven de laatste jaren niet zyn verslech terd, het werkgelegenheidseffect niet indrukwekkend is, maar niet onbelangrijk voor de markt sector. Het overgrote deel van de opge richte ondernemingen begint en blijft klein.De overlevingskans van nieuwe bedrijven is tussen 1970 en 1980 iets, maar niet on rustbarend afgenomen. De abso lute toeneming van het aantal faillissementen moet dan ook worden verklaard uit de sterke toeneming van het aantal oprich tingen. De nieuwe bedrijven komen vooral uit de sector middenstand (32 procent) en zakelijke dienstver lening (21). Handel scoort 15 pro cent en industrie en bouw elk ne gen. In de districten Rotterdam, Vlaardingen en Breda is het aan tal industriële oprichtingen van bedrijven die volgens de com- missie-Wagner kansrijk zijn, het grootst. AMSTERDAM (ANP) - Bij Stork Amsterdam (onderdeel van VMF-Stork) worden 109 van de 543 werknemers ontslagen. Di recteur H. Reijnders heeft dat gisteren het personeel meege deeld. Stork Amsterdam maakt apparaten voor de levensmidde lenindustrie, in het bijzonder de zuivel- en conservenfabrieken. Minder afzetmogelijkheden maken de ontslagen nodig, aldus Reijn ders. De bonden en onderne mingsraad zijn ingelicht. Het VMF-Stork-concern maakte een maand geleden bekend vorig jaar 9,9 miljoen gulden winst te hebben gemaakt. Dat is 40 pro cent meer winst dan in 1982. Bij het concern werken in totaal ruim 12.700 mensen, van wie 8.755 in Nederland. Ruim twee derde van de opdrachten voor het concern komt uit het buiten land. Drankverkoop keldert door hogere accijns DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van de accijnsverhoging van 1 fe bruari 1984 hebben de distilla teurs in februari en maart 55 pro cent minder sterke drank ver kocht dan in die twee maanden in 1983. Dat heeft voorzitter drs L. J.M. van Son van het produkt- schap voor Gedistilleerde Dran ken gisteren gezegd. Van Son zei dat hem ook talrijke berichten van slijters hadden be reikt „over nog niet eerder ver toonde lage verkoopcijfers". De accijnsverhoging leidde tot prijs stijgingen tot 2,25 gulden per fles jenever, whisky, cognac of een ander distillaat. Van Son heeft er geen idee van wanneer de verkopen zich zullen herstellen. Tijdens een vergade ring van het produktschap re kende Van Son voor dat van een fles jenever van zeventien gul den thans veertien gulden naar de belasting gaat. Schuitema Schuitema (groothandel in levens middelen, Centra) verwacht dat de daling van de consumpieve beste dingen in 1984 zal doorgaan. Toch denkt de directie dat door het hui dige beleid de bevredigende ont wikkeling by de vennootschap kan worden gehandhaafd. Schuitema blijft erbij, dat in 1984 een verdere winstverbetering kan worden be reikt, zo blijkt uit het jaarverslag. De concernomzet steeg vorig jaar van f 1023 miljoen tot f 1083 mil joen. In de omzet is begrepen.de omzet vanaf de overnemingsda tum van de levensmiddelengroot handel Heuff. De nettowinst nam toe van f 2,1 miljoen tot f4,1 mil joen. Wilton De directie van de werf Wilton-Fij- enoord in Schiedam schrijft in een memorandum dat bij het bedrijf de afgelopen twee jaar ongeveer dui zend arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. De ai/ectie neemt in dit memorandum, dat is gericht aan bewindvoerders en Raad van Be stuur RSV, stelling tegen de my thevorming dat er bij de werf de afgelopen jaren geen sprake is ge weest van vermindering 'van het personeelsbestand. Deze week zullen overigens de voorwaarden bekend worden ge maakt waaronder het rijk steun zal verlenen aan de werf. DEN HAAG (GPD) - De politieke aard van het kabinet-Den Uyl heeft in de jaren '70 zeer nadruk kelijk zijn stempel gedrukt op de ontwikkelingen in het Rijn- Schelde-Verolmeconcern. RSV zelf durfde er niet door te sane ren en de toenmalige minister van economische zaken Lubbers (de huidige premier) zag zich er door gedwarsboomd in zijn voor nemen om RSV vergunning te verlenen voor het leveren van een kerncentrale aan Zuid-Afri- ka. Lubbers liet er gisteren tijdens zyn verhoor door de Parlementaire Enquêtecommissie RSV geen twijfel over bestaan dat partijpo litieke druk in de PvdA er de oor zaak van was dat RSV de miljar den-order voor de Zuidafrikaan- se kerncentrale misliep. Falikant voor die order was dat in de nacht van 16 op 17 mei 1976 de toenmalige minister van buiten landse zaken Van der Stoel 'om ging'. Tot dan toe had Van der Stoel er mee ingestemd dat aan RSV ver gunning zou worden verleend om aan de levering van de cen trale mee te doen. RSV was de belangrijkste partner in het con sortium dat voor de centrale in de markt was. Na een langdurig gesprek dat de toenmalige pre mier Den Uyl liet Van der Stoel weten dat de kwestie hem „geen kabinetscrisis waard was", zoals Lubbers het gisteren formuleer de. Daarmee was voor RSV de kans verkeken. Het was voor RSV des te pijnlijker omdat juist in de energiesector een mogelijkheid werd gezien om het concern minder afhanke lijk te maken van de andere po ten. De bedoeling was immers geweest om in te krimpen in de scheepsbouwsector maar het verlies aan werkgelegenheid te beperken door in de 'land-activi teiten' meer arbeidsplaatsen te scheppen. President-directeur Allard Stikker lichtte dat gisteren - de eerste dag waarop hij door de Enquête commissie werd ondervraagd - nog eens toe. De scheepsrepara- tie was in zijn ogen de belang rijkste kurk waarop RSV toen dreef. Problemen kwamen er zeer nadrukkelijk aan in de scheepsbouw, vooral in de bouw van grote en zeer grote schepen. Stikker erkende dat het voor het bedrijf beter was geweest wan neer in de scheepsbouwpoot fors was ingegrepen. In het bijzonder de bouw van grote en zeer grote schepen beloofde een weinig flo rissante toekomst. Er zou fors moeten zijn ingekrompen in die sector, maar de RSV-top durfde dat niet aan. Ir. A. Stikker, de voormalige voorzitter van de Raad van Be stuur van RSV, werd gisteren ver hoord. (foto ANP) Stikker: „We leefden in die tyd met een aantal mythen - sprookjes misschien, zelfs - waaraan men zich vastklampte. Er was sprake van een noodzakelijke herstruc turering, waarmee bedoeld werd dat aan de ene kant werkgele genheid zou verdwijnen die men aan een andere kant echter zou moeten scheppen. Iedereen ge loofde daarin, aanvaardde dat ook, maar in de praktijk was het, zeker op den duur, niet uitvoer baar". Overwegingen van werkgelegen heid hebben voorgezeten bij be slissingen om schepen voor ei gen rekening te gaan bouwen. Minder speelde dat nog bij het voornemen om zogenoemde 'product-carriers' te gaan bou wen. Daar waren (internationale) rapporten over die een goede markt voorspelden. Ook die projecten gingen echter mis. Het toenmalige Tweede-Ka merlid voor de WD, de huidige minister van economische zaken Van Aardenne, had er in zijn ver hoor gisteren ook enige verkla ring voor. De Nederlandse scheepsbouw was te duur. Deze was conjunctureel weliswaar ge troffen door een ingezakte vraag naar schepen, maar ze was struc tureel ook in de problemen ge raakt, doordat ze met haar pro- duktiekosten (voornamelijk door hoge loonkosten) niet op kon te gen de prijzen die met name het verre oosten rekende. Nogmaals wees Stikker gisteren op het klimaat van die dagen: „Nog zo'n mythe: Uit nationale trots moest en zou de scheeps bouw voor Nederland behouden blijven. Het vakmanschap mocht niet verloren gaan en het zou een schande zijn als Nederland de bedrijfstak, waarin zij zo'n grote historie had, zou laten verdwij- Ook minister(-president) Lubbers erkende gisteren dat die geest toentertijd in Nederland be stond. Hij wees er daarbij op dat er een 'maritiem plan' was ont vouwd dat de Nederlandse scheepsbouw voor enige jaren van werk Hij moest gisteren erkennen dat in de beoordeling van dat plan enigszins over het hoofd werd gezien dat het voor de werven van RSV minder gunstig uitpak te. RSV werkte immers vooral in de grote en zeer grote scheeps bouw, terwijl in het 'maritiem plan' vooral kansen werden voorspeld in de middelgrote en kleinere scheepsbouw. De Enquêtecommissie sprak van daag met Stikker verder over de problemen die RSV ten slotte aan de grond brachten. In het verdere verhoor van Stikker zal ook de kwestie van de Zuidafri- kaanse order weer ter sprake ko- Politie op spoor van vleesfraude ARNHEM (GPD) - Een speciaal re chercheteam dat vanuit Arnhem opereert, is een miljoenenfraude met vlees op het spoor gekomen. Tientallen bedrijven op het ge bied van de import, verwerking en verkoop van vlees, verspreid over het hele land, zouden vol gens de Arnhemse politie bij de fraude betrokken zijn. In ver band met deze zaak werden gis teren op 24 adressen in 18 ge meenten gelijktijdig huiszoekin gen verricht en administraties in beslag genomen. Aanhoudingen zijn tot dusver nog niet verricht. Het rechercheteam dat de naam draagt Black Meat Team (Zwart Vlees Team) is al weken geleden met het onderzoek begonnen naar aanleiding van geruchten. Een gedeelte daarvan bleek op waarheid te berusten, aldus een woordvoerder van de Arnhemse politie gisteravond. De bedrijven zouden leveringen niet hebben betaald, de belasting hebben op gelicht en bankbreuk en vals heid in geschrifte hebben ge pleegd. Uit het onderzoek, dat nog in volle gang is, zal moeten blijken wat de omvang van de vleesfraude is. De huiszoekingen, waarvoor meer dan honderd agenten wa ren ingezet, vonden plaats in Arnhem, Veenendaal, Ede, Et- ten, Oosterbeek, Ulft, Wehl, Val- kenswaard, Doetinchem, Soe- rendonk, Den Haag, Rotterdan. Waalwijk, Meppel, Spijkenisse, Aalten, Delft en Winterswijk. Het speciale rechercheteam in de ze zaak bestaat uit Rijkspolitie, politie uit Arnhem en omliggen de gemeenten, ambtenaren van de belastingopsporingsdienst in Arnhem en ambtenaren van de bedrijfsvereniging voor vlees De Samenwerking in Den Haag. Investeringen stijgen, maar zeer eenzijdig DEN HAAG (GPD) - Vorig jaar zyn de investeringen weer gestegen: met één procent. Dit betekent een omslag na vy f jaar van voort durende daling. Tussen 1978 en 1982 was de omvang van de bru to investeringen in vaste goede ren met bijna 17 procent afgeno men. Vooral in het vierde kwar taal van 1983 gingen de investe ringen aantrekken, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de industrie bleven ze echter dalen. Vanaf het tweede kwartaal van vo rig jaar begon een lichte stijgin gen van de investeringen. Het vierde kwartaal leverde een toe neming van 2 procent op, verge leken met het vierde van 1982. In woningen werd toen 5 procent meer, in vervoermiddelen 11 pro cent en in machines en overige uitrustingsstukken 2 procent meer geinvesteerd. De investe ringen in gebouwen namen nog met 6 procent af. De sterkste stijging werd over het hele jaar genoteerd voor vervoer middelen: 22 procent. Die toene ming komt voornamelijk voor re kening van vliegtuigen, schepen en personenauto's. Investerin gen in huizen stegen met een procent. Gebouwen en grond-, water- en wegenbouwkundige werken namens af, achtereenvol gens met 7 en 5 procent. De om vang van de investeringen in ma chines en overige uitrustings stukken nam in 1983, evenals in 1982, met één procent af. In de bedrijfstakken landbouw en verkeer namen de investeringen toe (totaal 4 procent). Maar die in de nijverheid namen na een da ling in 1982 met 7 procent in 1983 verder af: 4 procent. De over heidsinvesteringen waren in 1983 zes procent minder dan in 1982, nadat ze in 1981 al met 7 procent waren gedaald. Uitzendbureau doet steeds betere zaken DEN HAAG (ANP) - Het gaat de Nederlandse uitzendbureaus weer voor de wind. In 1983 is de werkgelegenheid in die branche ten opzichte van het voorgaande jaar toegenomen met 5.000 mens jaren, oftewel: in 1983 werden er ongeveer 25.000 mensen meer aan tijdelijk werk geholpen dan in 1982. Dat blijkt uit een onderzoek dat het NIPO heeft ingesteld in op dracht van de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU). Vol gens de organisatie zijn de resul taten over de eerste maanden van dit jaar naar het zich laat aan zien zelfs nog gunstiger: bij de meeste uitzendbureaus is de werkgelegenheid in die periode verder toegenomen. Om ook dit jaar weer te kunnen in haken op de „zomerpiek" in de werkgelegenheid heeft de ABU het ministerie van Sociale Zaken om toestemming gevraagd om tijdens de zomervakantie ook te mogen bemiddelen voor jonge ren onder de achttien jaar. De jongeren kunnen op die manier wat ervaring opdoen, waarmee de kans op het vinden van vast werk wordt verhoogd, meent de ABUI. De toestemming is in het verleden meermalen verleend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9