lÉfiï -C Bouwen vrouwen beter? actief in I vrije tijd J Frutsels en fratsels zijn typisch mannelijk IMOOI 11! LELIJK MODERNE ARCHITECTUUR EEN BESCHERMD STADSGEZICHT Leiden Het bouwen in Leiden heeft zich de af- 1/1 gelopen jaren niet gekenmerkt door Iff in het oog springende architectuur. In een tijd waarin De Stijl en het Nieuwe Bouwen volop in de belangstelling staat, valt de nieuwbouw in de Leidse binnenstad juist op door een aaneenschakeling van nostalgische vormen: huisjes van baksteen met houten punt daken, helrode pannen en erkertjes uit groot moeders tijd. Kortom: Madurodam in het groot. Mooi of lelijk? Dat is de vraag die de gemoederen voortdurend bezighoudt. En wat de één mooi vindt wordt door de ander juist verafschuwd. Vast staat dat de Leidse binnenstad in de greep is van de kleinschaligheid. Critici spreken van "kneuterigheid" of van "de nieuwe truttigheid" maar de 'gewone' Leidenaar vindt het "gezellig" en "knus". Bouwen is eigenlijk altijd mannenwerk geweest. Sinds het oprichtingsjaar van de Technische Ho geschool in Delft, zijn er nog geen 300 vrouwelij ke bouwkundige ingenieurs afgestudeerd. Be kend werden onder anderen Margaret Staal- Kropholler (1891-1966), die de woningen aan de Holendrechtstraat in Amsterdam-Zuid ontwierp, v J.H. Mulder die het ontwerp maakte voor het Amsterdamse Bos. En ook de i gevangenis in de hoofdstad, bekend als de Bijl merbajes, is ontworpen door een vrouw, ir. J.F. Pot-Keegstra. De vrouw in het architectenvak is evenwel dun ge zaaid. De indeling van woningen en gebouwen getuigt daarom nogal eens van mannelijke te kortkomingen en onhandigheid. En in de wo ningbouw wemelt het nog altijd van de projecten die zijn afgestemd op het gezin en de immer aan wezige moeder. Bouwen is eigenlijk altijd man nenwerk geweest. Alleen de Vrouwen Advies Commissie bemoeit zich met elk bouwplan om er DONDERDAG 3 MEI 1984 op toe te zien dat het aanrecht niet te laag wordt gemaakt, de wc-deur niet de verkeerde kant op draait en meer van dat soort praktische zaken die aan de tekentafel nog wel eens over het hoofd worden gezien. Maar, zou de nieuwbouw er wezenlijk anders uit zien als meer vrouwen het voor het zeggen had den in het bouwwereldje? En bestaat er zoiets als feministische architectuur? Vandaag in de reeks artikelen over het bouwen in de Leidse binnenstad: vrouwen en bouwen. Is de term 'huisvrouw' dan toch niet voor niets in de wereld gekomen? Volgens Anne-Lot Haag is het aan tal vrouwen in de bouw zo klein dat het bijna onmogelijk is daar aan conclusies te verbinden. Ze is er wel van overtuigd dat vrou welijke architecten en stede bouwkundigen minder gevoelig zijn voor modieuze tendensen en meer aandacht schenken aan de functionaliteit van een woning. "De vrouwen in het architecten vak die ik ken zijn in elk geval veel minder meegegaan met de kneuterige tendensen in de nieuwbouw dan de meeste van mijn mannelijke collega's". Intuïtie Volgens Margaret Staal-Krophol- ler (1891-1966) kunnen vrouwen goede architecten zijn, maar is de begaafdheid voor de bouwtech niek en wiskunde veel meer bij mannen aanwezig, wat als gevolg heeft dat het beroep waarschijn lijk nooit door veel vrouwen ge kozen zal worden. Zij deed deze uitspraak in 1947. Ir. Nellien de Ruiter (oud-wethou der van Voorschoten) meent van daag de dag dat vrouwelijke ar chitecten bij uitstek geschikt zijn voor de huizenbouw omdat er in $it Vak 'naast verstand ook zo veel plaats is voor gevoel en in tuïtie'. In haar artikelen geeft De Ruiter een aanzet tot een femi nistische bouwfilosofie: het ma terialistische kwantitatieve pro- duktiedenken moet volgens haar ruim baan maken voor emotio nele kwaliteiten. Deze voorals nog met name door vrouwen ('fe- minieme') gedragen eigenschap pen zouden samen met spontane creativiteit de bouwwereld moe ten binnendringen. Zij meent dat feminisme ten aanzien van bou wen betekent: het bouwen zon der vergunning/subsidie of over heidscontrole, hergebruik van materialen, geen opgedrongen perfectie en meer aandacht voor 'lijfwerk'. Vrouwen zouden als bouwvakkers en zelfbouwsters aan de slag moeten gaan. Vooral voor mannen geeft de femi nistische benadering van het bouwen meestal meer stof om zich vrolijk over te maken dan stof tot nadenken. Anne-Lot Haag zegt het niet echt eens te zijn met De Ruiter. "Ik denk dat haar opvatting niet zo puur femi nistisch is. Een aantal dingen die zij noemt werden in de jaren vijf tig ook al door mannelijke archi tecten uitgedragen. Mijn opvat ting is dat veel mensen juist wel behoefte hebben aan een perfec te woning en het liefst in een kant en klaar huis wonen". Bewijzen Een brandende vraag is of vrouwe lijke architecten nu wel of niet gediscrimineerd worden? Over haar ervaringen als architecte vertelt Anne-Lot Haag: "Bij mannen gaat men er altijd als vanzelfsprekend van uit dat ze hun werk aankunnen terwijl je je als vrouw eerst moet bewijzen voordat je geaccepteerd wordt. Opvallend is dat ik in mijn vorige baan wel als mevrouw ir. werd voorgesteld. Dat zouden ze bij een man nooit gedaan hebben. Maar als ze mij niet zo voorstel den dacht men wel dat ik de no tulen kwam maken" "Als vrouw moet je wel een heel sterke persoonlijkheid zijn om je staande te houden in zo'n man- nenwereldje. Je mag niet te mee gaand zijn, maar ook niet teveel commentaar hebben want dan vindt men je al gauw een haai baai. Je wordt als vrouw wel an ders behandeld maar dat werkt soms ook in je voordeel. Ik heb mij eigenlijk nooit echt gediscri mineerd -gevoeld". Over de woningbouw aan de Doe lengracht heeft ook de vrouwen- adviescommissie haar zegje ge daan. "Dat was zeker niet over bodig", zegt Anne-Lot Haag. "Ja...er zaten wel een paar on handige dingen in". Volgende keer: Het Witte Singel/Doe lenterrein LEIDEN - In weerwil met wat de naamgeving doet ver moeden is de truttigheid in de hedendaagse nieuwbouw niet door vrouwen uitgevonden of door hen gepropa geerd. Integendeel. De vele overbodige frutsels en frat sels die de afgelopen jaren aan talloze bouwsels werden toegevoegd zijn juist typisch mannelijk. Dit is één van de conclusies die we kunnen trekken uit een door vrouwen verricht onderzoek naar de opvattingen en werkervaringen van vrouwelijke architecten en bouwkundige in genieurs in Nederland. De nieu we truttigheid is dus mannen werk. Want, bouwen is altijd een mannenzaak geweest en is het nóg. De weinige vrouwen die in het vak werkzaam zijn blijken juist een grotere nadruk te leg gen op functionaliteit en een ta melijk zakelijke vormgeving. Ook het betaalbaar bouwen en het inspelen op de wensen van toekomstige bewoners zou bij vrouwen in betere handen zijn. In de Leidse praktijk blijken deze conclusies moeilijk te toetsen. Vrouwelijke architecten zijn ook in het Leidse een uitzondering. En dat zal vermoedelijk zo blij ven nu de gemeenteraad onlangs een motie in de prullenbak heeft doen belanden, waarin werd ge vraagd om bij voldoende ge schiktheid, aan vrouwelijke ar chitecten de voorkeur te geven boven mannelijke collega's. Doelenterrein Een vrouw die in Leiden het nodi ge aan de weg heeft getimmerd is Anne-Lot Haag. Zij had de pro jectleiding van de bouw van twee universiteitsgebouwen op het Witte Singel/Doelenterrein en is de architect van 58 wonin gen die op hetzelfde terrein in aanbouw zijn. Anne-Lot Haag begon in 1962 aan haar bouwkundestudie in Delft en studeerde in 1970 af in de ar chitectuur. Zij werkte daarna bij verschillende architectenbu- reau's en een stedebouwkundig bureau en heeft gedurende zes jaar projectonderwijs begeleid op de TH in delft. Sinds enkele maanden werkt zij bij het archi tectenbureau Tauber in Alk maar. De ideeën van het Nieuwe Bouwen uit de jaren twintig en dertig spreken Anne-Lot zeer aan. Zij bewondert de zakelijke vormge ving uit die tijd maar noemt de monotone flatbouw die in de ja ren vijftig en zestig, naar voor beeld van het Nieuwe Bouwen, uit de grond werd gestampt, "desastreus". Deze uitwas werd volgens Anne-Lot veroorzaakt door de noodzaak snel en goed koop te bouwen om de woning nood te kunnen oplossen. Zakelijk "In het architectuurtijdschrift Fo rum werd eind jaren vijftig al verzet aangetekend tegen de ver doorgevoerde scheiding van wo nen en werken in de toenmalige nieuwbouwwijken. Het is jam mer dat die monotone flatbouw toch nog zo ontzettend lang heeft doorgewerkt. De nieuwbouw uit de jaren zeventig is daarmee ver geleken een enorme vooruit gang, ondanks alle truttigheid", aldus Anne-Lot Haag. In de woningen die Anne-Lot heeft ontworpen voor het Doelenter rein in Leiden komt haar bewon dering voor het Nieuwe Bouwen tot uitdrukking. De nieuwbouw bestaat uit 58 woningen met een sobere, zakelijke vormgeving ge situeerd rond een binnenterrein. De meeste woningen zijn be stemd voor gezinnen. Het bin nenterrein wordt uitgevoerd met een groengedeelte, terwijl het parkeren verdiept zal plaatsvin den en zoveel mogelijk aan het oog wordt onttrokken. Anne-Lot hoopt vurig dat het ni veauverschil tussen groen en parkeren niet uit bezuinigings overwegingen uit het plan wordt gehaald. Oorspronkelijk was de bedoeling het parkeren onder de bebouwing te laten plaatsvin- door Jan Rijsdam den, maar dat is al vanwege de hoge kosten geschrapt. De nieuwbouw wordt opgetrokken uit een sobere roodbruine bak steen. Buitenschilderwerk wordt uitgevoerd in de kleuren wit en standgroen, zodat de nieuwbouw goed aansluit bij de omringende historische bebouwing. Het pan nendak wordt anthracietgrijs. Typerend voor de nieuwbouw zijn de glazen trappenhuizen in de kopbebouwing. Torens Het woningencomplex wordt drie bouwlagen hoog en krijgt een schuine kap die langs de Doelen gracht en aan de andere langszij de van het complex wordt onder broken door markante 'torens' waar poorten onder doorlopen die toegang geven tot het bin nenterrein. De 'torens', vier bouwlagen hoog met halfronde balkons, geven het complex een bastionachtig karakter. De bouwstijl roept associaties op met de Amsterdamse School, een architectuurstroming uit het begin van deze eeuw toen wo ningblokken werden gezien als burchten die het zelfbewustzijn van de arbeiders moesten ver groten. Anne-Lot Haag vindt die vergelijking te ver gaan. Zij meent wel dat het geëngageerd omgaan met sociale woning bouw belangrijk is om een kwali tatief goede en leefbare woning neer te zetten. Het Doelengrachtproject is het eer ste grote project dat Anne-Lot Haag, op verzoek van aannemer Du Prie, heeft ontworpen. Daar voor was zij vooral werkzaam als projectleidster, dat wil zeggen dat ze met behulp van tekenaars de ontwerpen van architecten volledig technisch uitwerkte en de uitvoering van de bouwwer ken begeleidde. Zo had ze bij het vorige bureau waar ze werkte, ar chitectenbureau Verster, Dijk stra en Loerakker (thans Loerak ker, Rijnboutt, Ruijssenaars), de projectleiding bij de bouw van een universiteitsgebouw op het Doelenterrein en de restauratie van het voormalige Arsenaal op hetzelfde terrein. Inmiddels heeft dit architectenbu reau een aanzienlijk afslanking ondergaan en heeft Anne-Lot een andere baan moeten zoeken en gevonden. "Heel jammer vind ik dat ik daardoor de bouw van de Doelengrachtwoningen niet tot het laatst heb kunnen bege leiden. Ik ga natuurlijk wel regel matig kijken hoe het er mee staat". Onveilig De 58 woningen die Anne-Lot voor de Doelengracht heeft ontwor pen zijn gesitueerd temidden van de universitaire bebouwing op het terrein. Anne-Lot is heel gelukkig met deze combinatie van wonen en werken. "Zonder de woningbouw zou het Doelen- terrein 's avonds en in het week- Foto rechts: Architecte Anne-Lot Haag bij de in aanbouw zijnde i gen op het Doelenterrein. Linksboven: de nieuwbouw voor de universiteit van architect Tj. Dijkstra. Linksonder:'de binnenplaats van het gerestau reerde arsenaal. Voor beide laatse projecten fungeerde Anne-Lot Haag als projectleidster. (foto's Holvast) einde een dood gebied zijn". An- ne-Lot Haag meent dat met na me in de stedebouw veel vrouw onvriendelijke dingen gebeuren waardoor vrouwen niet meer vei lig over straat kunnen of durven. Architectuur kan volgens haar ook wel een handje helpen het rollen patroon van mannen en vrouwen te doorbreken, bijvoorbeeld door de indeling van een woning zo te maken dat meer gelijkwaardige ruimtes ontstaan in plaats van een woonkamer en enkele kleine slaapkamertjes. "Wanneer een woning uit een aantal gelijkwaar dige leefruimtes bestaat is de vrouw minder genoodzaakt als middelpunt van het gezin te functioneren. De voorschriften van het rijk zijn evenwel zo be nauwend dat je met een andere indeling van de woning nauwe lijks een kant op kunt", meent Anne-Lot Haag. "Het zijn ook financiële overwe gingen die architecten in een steeds strakker keurslijf dwin gen. De huidige tendens is om steeds kleinere woningen te bou twee kinderen. En die kinderen moeten dan het liefst onder de vijf jaar blijven want de kamer tjes zijn zo klein dat ze als ze gro ter worden eigenlijk het huis uit moeten". Versobering vindt An ne-Lot prima maar mag niet te koste gaan.van de leefbaarheid "anders bouwen we de krotten van morgen en zouden we niets van de jaren vijftig en zestig heb ben geleerd". Gezin Uit het boekje 'Vrouwen in de (ste- de)bouw, wat doen jullie nou?', waarin Ellen van Kessel en Mar- ga Kuperus de resultaten be schrijven van hun onderzoek naar het werk en werkervaringen van vrouwelijke architecten en bouwkundige ingenieurs in Ne derland, blijkt dat vrouwen een grotere nadruk leggen op func tionaliteit, betaalbaar bouwen en wensen van toekomstige bewo ners. Zij zouden ook meer aan dacht besteden aan andere functievermen ging en het opheffen van het woonisolement. Het afschaffen van het gezin als norm in de wo ningbouw zou beter tot uitdruk king worden gebracht. Anne-Lot Haag denkt dat het be langrijk is dat vrouwen meer greep krijgen op de woning bouw, maar verwacht daar geen gouden bergen van. "Andere sa menlevingsvormen komen niet door architectuur tot stand", meent ze. "Architectuur speelt in op de behoefte aan andere woon vormen, zoals bijvoorbeeld cen- traal-wonenprojecten. Wat zon der de inbreng van toekomstige gebruikers tot stand komt is ei genlijke volstrekt niet vernieu wend", aldus Anne-Lot Haag. "Ik denk dat het wel meehelpt als vrouwen daarin een grotere stem hebben" De schuine kap wordt op de Doelengracht er uit Zoals op bovenstaande tekening gaat de nieuwbouw aantal plaatsen nog onderbroken door dakkapellen. Eis om veulen afgewezen DEN HAAG/LEIDEN - Vice-presi dent mr. Portheine van de Haag se rechtbank heeft het in kort ge ding gedane verzoek van een Leidse vrouw om levering van een veulen door twee paardefok- kers uit Nootdorp afgewezen. De Leidse meende tegen kostprijs recht te hebben op het veulen omdat zij de vroegere eigenares se van het moederdier was ge weest. Zij betoogde vorige week dat bij de koop was overeengekomen dat zij het eerste nakomelingschap van de merrie tegen kostprijs zou mogen kopen. Bij de koop was tevens overeengekomen dat zij het paard na zijn racecarrière aan de verkopers zou teruggeven. De Leidse was evenwel in financië le problemen geraakt en moest het dier tussentijds aan de vroe gere eigenaars terugverkopen. Toen is de bepaling in het eerste koopcontract niet nogmaals in de verkoop opgenomen. LEIDEN - Een onbekende jonge man heeft gistermiddag om streeks kwart over vier de rozen tuin van een 85-jarige bewoon ster van de Koninginnelaan in de brand gestoken. Bejaarden verhuizen/verhuisd LEIDEN - Bejaardencentrum 'Rijn en Vliet' kreeg gisteren de verhuizer op bezoek. Nadat het lange tijd twijfelachtig was ge weest of het bejaardenhuis aan de Aaltje Noorderwierlaan zou worden gerenoveerd, was het gis teren toch zo ver dat de eerste groep bewoners vertrok naar de tijdelijke behuizing aan de Schu- bertlaan (foto rechts). Op 17 mei zal wethouder Schoute in Rijn en Vliet de eerste handeling van de renovatie verrichten. Die tijdelijke behuizing aan de Schubertlaan was onlangs verla ten door de bewoners van huize Roomburgh, dat de renovatie nu achter de rug heeft. Reden genoeg voor een dansje tijdens een ope ningsfeest in de splinternieuwe zaal van Huize Roomburgh. Om het feest luister bij te zetten tra den daar gistermiddag onder meer een majorettekorps en een muziekgezelschap op. (foto's Holvast) Wandeltochten Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag de Bevrijdingswandeltocht. Deel nemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10,15, 20 en 40 ki lometer. De starttijd is van ne gen tot twee uur, bij de kantine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Ook organiseert Zuid-West dit weekeinde een tweedaagse, over de afstanden 20 of 40 kilo meter. Start beide dagen op nieuw bij VTL, voor de twintig kilometer tussen negen en twee uur en voor de veertig kilome ter tussen negen en half elf. In lichtingen over deze wandel tochten: mevrouw Huyssteden de Wit, tel. 071-132596. Derde plaats Heilig Hart en Lusthoflaan bij schoolvoetbal LEIDEN De Sassenheimse school Het Kompas heeft giste ren de streekfinale van het voet baltoernooi voor basisscholen in Leiden gewonnen. Bij de meisjes won de Roelofarendsveense school De Schakel. De deelnemers aan deze streekfi nale waren de winnaars van de enkele weken geleden in de hele streek gespeelde gehouden plaatselijke scholentoernoois. Tweede bij de jongens werd de Aerestijnaschool uit Roelofa- rendsveen, gevolgd door de Lusthoflaan (Leiden), Schapen del (Noordwijk), Otto Baron (Katwijk) en Pius X (Alphen). Bfj de meisjes schoot de Alphense Bonifaciusschool in de finale te kort en eindigde op de tweede plaats. De Heilige Hartschool uit Leiden werd derde en Het Kom pas uit Sassenheim vierde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4