Steeds Eikerbout tijdelijk wethouder 'Het vreesaanjagende was dat het op een gewone namiddag gebeurde' Tentoonstelling 'Jodenvervolging en verzei in De Waag Voorlopig geen breder spoor Leiden - Den Haag PvdA-raadslid neemt portefeuille Tesselaar waar J. van Meijgaarden in raad Sen v/e? Xe/e/né btadbteeld DONDERDAG 3 MEI 1984 Leiden LEIDEN - Het PvdA-raads- lid René Eikerbout wordt tijdelijk wethouder van volkshuisvesting en sport. Hij zal wethouder Tesse- laar vervangen die vorige week werd getroffen door een hartaanval. Verwacht wordt dat het volledig herstel van Tesselaar enkele maanden zal gaan duren. De fractie van de Partij van de Ar beid meent dat het in de ontstane situatie het beste is dat de porte feuille van Tesselaar wordt over genomen door een tijdelijk wet houder. De gemeentewet voor ziet in de mogelijkheid een ver vanger te benoemen voor de tijd dat een wethouder herstellende In een extra vergadering heeft de PvdA-fractie besloten het raads lid Eikerbout voor'de benoeming van tijdelijk wethouder aan de gemeenteraad voor te dragen. Dat zal gebeuren in de vergade ring van 15 mei aanstaande. In dezelfde raadsvergadering zal ook het PvdA-raadslid Van Don gen als wethouder naar voren worden geschoven in verband met het vertrek van wethouder Waal naar Deventer. Te zwaar PvdA-fractie voorzitter Marietje Van der Molen verklaart dat er twee mogelijkheden waren om het tijdelijk wegvallen van Tes selaar op te vangen: het verdelen van de portefeuille volkshuisves ting en sport over de drie andere PvdA-wethouders of het benoe men van een tijdelijk wethouder. De fractie heeft voor het laatste gekozen omdat de verdeling van Tesselaars portefeuille, mede door het vertrek van Waal, een te zware belasting zal betekenen voor de drie overige wethouders waarvan er twee (Van Dongen en Peters) per 15 mei al een nieuwe portefeuille hebben. De verdeling van taken over de an dere wethouders zou met name een zware last gaan betekenen voor wethouder Peters die ruim telijke ordening en verkeer van Waal overneemt. "Bovendien", zo meent de fractievoorzitter van de socialisten, "zou een te zware belasting van wethouder Peters, Tesselaar er misschien toe nopen eerder terug te keren dan goed voor hem is". Meerderheid Een punt van overweging voor de PvdA-fractie is ook geweest dat de socialisten door de afwezig heid van één wethouder hun meerderheid in het college van burgemeester en wethouders ge durende een aantal maanden zouden kwijt zijn. "Die meerder- heidsstem kan af en toe heel be langrijk zijn", verklaart het, thans nog raadslid, Eikerbout. "Waar het om gaat is de zaak goed op orde te houden. Het is niet de bedoeling dat als de kat van huis is de muizen op tafel dansen". Fractie-voorzitter Van der Molen heeft het tijdelijk wethouder schap van Eikerbout besproken met de WD-wethouders in het college. Fase en Schoute, en met WD-fractievoorzitter Kuijers. De WD is ook van mening dat het waarnemen van de porte feuille volkshuisvesting en sport door een tijdelijk wethouder de beste oplossing is. De WD is ak koord gegaan met de benoeming van Eikerbout. Ook Kuijers noemt als overweging dat een te vroege terugkeer van Tesselaar voorkomen moet worden. De beoogde tijdelijk wethouder Rene Eikerbout is thans plaats vervangend griffier van de Twee de Kamer. Het presidium van de Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten dat Eikerbout tijde lijk zal worden ontheven van zijn taken in de kamer gedurende de tijd dat hij in Leiden wethouder zal zijn. Eikerbout is 37 jaar en sinds 1964 LEIDEN - Rabbijn Awraham Soe- tendorp verwoordt het nut van de tentoonstelling over jodenver volging en verzet doeltreffend. In de inleiding van het boekje dat ter gelegenheid van de expo sitie verscheen schrijft hij: "Naarmate de afstand in tijd gro ter wordt schijnt het de laterge- borenen steeds meer toe of de grote moord gepleegd is op een andere planeet; in een wereld an ders dan de onze. En dat is le vensgevaarlijk". Gisteravond werd de tentoonstelling die is te zien tot en met 8 mei in De Waag geopend. Namens het Leidse 5 mei comité, de stichting die de tentoonstel ling organiseerde, sprak Beck- woonachtig in Leiden. Hij stu deerde rechten en daarna gedu rende een korte periode politieke wetenschappen. Van 1973 tot 1978 was hij lid van het afde lingsbestuur van de Partij van de Arbeid, waarvan drie jaar als voorzitter. Sinds 1980 is hij lid van de gemeenteraad waar hij zich de laatste jaren vooral heeft beziggehouden met algemene en bestuurlijke aangelegenheden en volkshuisvesting. Eikerbout omschrijft zijn tijdelijk wethouderschap als een kwestie van "zo goed mogelijk op de win kel passen". Hij verklaart geen nieuwe initiatieven te zullen ne men. "Ik hoop dat het zo kort mogelijk zal zijn en heb absoluut geen andere pretentie dan er voor te zorgen dat de zaak op or de is wanneer Tesselaar terug keert". Eikerbout verwacht zelf dat het waarnemen van het wethouder schap zo'n vier maanden zal du ren. Tesselaar herstelt op dit mo ment redelijk van de hartaanval waardoor hij zaterdag werd ge troffen. Gehoopt wordt dat hij in de eerste vergadering na de zo mervakantie zijn werk weer kan opnemen. man de openingswoorden. Eerst in het Engels in verband met de aanwezigheid van de ambassa deurs van Denemarken, Noorwe gen, Duitsland, Israël en Noor wegen, later in het Nederlands. "Een van de redenen waarom ik Auschwitz wilde overleven", zo sprak hij, "was om de wereld te kunnen vertellen waarvan ik ge tuige was geweest. In het bijzon der: te kunnen vertellen hoe ver de waanzin van het racisme kan gaan in een totalitair systeem". Na hem opende ambtenaar Gijs- bers namens de minister van w.v.c. de tentoonstelling offi cieel. De organisatoren hebben zich niet alleen beperkt tot Nederland wat betreft vervolging en verzet. Ook de situaties in Denemarken, Noorwegen, Duitsland en Polen worden belicht. Materiaal werd geleend door o.a. De Anne Frank Stichting, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de am bassadeurs van de hiervoor ge noemde landen. Er zijn niet alleen foto's te zien op de tentoonstelling, er zijn ook knipsels uit kranten opgehan gen. Bijvoorbeeld een artikel uit het illegale blad Vrij Nederland waarin staat dat het ontstaan van de oorlog ook te wijten is aan al die mensen die tactisch wilden zijn; die zo dom waren om te ge loven dat er meer Hitier kon wor den onderhandeld. Ook te zien: officiële documenten. Bijvoorbeeld het biljet van de ge meente 's Gravenhage waarop staat dat "personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen Bloede" zich moeten melden. Daaronder een aankondiging in Het Jood- sche Weekblad: alle joden die geen jodenster dragen worden afgevoerd naar het concentratie kamp Mauthausen. En dan zijn er de foto's. Van men sen die worden weggevoerd. Van twee NSB-ers in de deuropening van een winkeltje die de foto graaf vriendelijk toelachen. Jul lie hebben de geschiedenis aan jullie kant, zo hadden ze geleerd. Sommige foto's zijn indrukwek kend. Portretten van vertwijfel de mensen, mensen die weten dat ze de ondergang tegemoet gaan, maar geen antwoord heb ben. Het noodweer barst los en nergens onderdak. Neem de afbeelding van twee jood se mannen, waarschijnlijk een vader en zijn zoon. Bepakt en be zakt waren ze toen ze in de lens keken. Amsterdam '43. Een dag waarop de zon scheen. Zij staan op het punt gedeporteerd te wor den. De wanhoop in hun ogen kun je niet beschrijven: ze weten zich vee dat naar de slachtbank wordt gevoerd. En dan is er het jongetje in het ghetto van Warschau. Hoe lang voor dit moment stond hij daar ook met zijn handen in de lucht, tijdens een onnozel spelletje dat hij met vrienden speelde? Nu weet hij, hoe jong ook, dat er geen spelletje wordt gespeeld; het is de geüniformeerde heren die geweren op hem richten, ernst. Hij is de vleesgeworden vraag: waarom? Sommige mensen die deze foto be kijken zullen ongetwijfeld het idee hebben dat deze gebeurte nis op een andere planeet plaats vond. Levensgevaarlijk: rabbijn Soetendorp heeft groot gelijk als hij dat woord in dit verband in de mond neemt. Na dat woord in zijn inleiding ge bruikt te hebben, vervolgt hij: "Het vreesaanjagende was juist dat het hier op een gewone na middag gebeurde, tijdens de pauze van de voorstelling om de hoek van de straat waar je woon de, vlak voor de blokfluitles". WIM BRANDS DEN HAAG/LEIDEN - Het ziet er niet naar uit dat de verbreding tot vier sporen van het treinvak Den Haag-Leiden en het omhoog brengen van de Vinkbrug spoe dig kan worden gerealiseerd. Er is voor de komende jaren weinig geld voor, mede omdat de finan ciering van de aanleg van de Wil- lemspoorttunnel in Rotterdam moet worden ingepast. Dit schryft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aan de kamerleden Hennekam en Van Vlijmen (beiden CDA) naar aan leiding van hun vragen over stroomstoringen op de spoorlijn Den Haag-Leiden. In de maand februari hebben zich op dit baan vak veel storingen aan wissels en stroomstoringen voorgedaan. Dit geeft de bewindsvrouwe toe, maar het hogere aantal storingen berust volgens haar op een toe vallige samenloop van omstan digheden en is niet blijvend. De storingen werden veroorzaakt door technische problemen aan wissels, het uitvallen van de stroomvoorziening en techni sche storingen aan de Vinkbrug in Leiden, antwoordt zij de ka merleden. Het valt volgens de minister op dit moment nog niet te zeggen wan neer kan worden ingegaan op het verzoek van de spoorwegen om de capaciteit van het baanvak te vergroten. De spoorwegen heb ben de minister in februari van dit jaar andermaal hierom ver zocht Diefstal twaalf ringen en vier gouden tientjes LEIDEN - Een 78-jarige bewoon ster van de Titus Brandsmalaan (Zuid-West) heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van dief stal van twaalf ringen van goud, platina en zilver en vier gouden tientjes. Volgens de vrouw zijn de dieven binnengekomen met behulp van een valse sleutel. Bomen zonder kap- vergunning geveld LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag proces-verbaal op gemaakt tegen een aantal men sen die in een tuin aan de Boer- haavelaan bezig waren met het omzagen van bomen zonder dat ze een kapvergunning hadden. Vier bomen waren reeds omge zaagd toen de politie ter plekke kwam. Burgemeester Waal geïnstalleerd LEIDEN - De Leidse wethouder mr. C.J.D. Waal is gistermiddag gèin- stalleerd tot burgemeester van Deventer. Dat gebeurde tijdens een spe ciale raadsvergadering in het Deventer stadhuis. Later op de dag was er een kennismakingsbijeenkomst voor de bevolking met de nieuwe bur gemeester. Op de foto staat burgemeester Waal, reeds voorzien van de voorzittersha mer, naast loco-burgemeester B.J.M. Duimel. Een dertigkoppig gezel schap uit Leiden had gisteren een busje afgehuurd om de installatie van Waal in Deventer bij te kunnen wonen. De Leidse afvaardiging bestond uit collega-wethouders, burgemeester Goekoop, raadsleden en diverse ambtenaren. Waal is tien jaar wethouder in Leiden geweest en daarvoor nog vier jaar gewoon raadslid. Maandagmiddag is er in Lei den een speciale vergadering, waarin de gemeenteraad afscheid van Waal zal nemen, terwijl er daarna, van half vijf tot half zeven, in de Burgerzaal van het stadhuis een receptie is. (foto Reinout v*n Gullek) LEIDEN - Jaap van Meijgaarden (38) gaat de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad versterken." De in Leiden geboren PvdA'er vervult de vacature Waal, de wethouder die sinds gisteren burgervader van De venter is. Van Meijgaarden groeide op in Leiden, studeerde in Delft weg- en water bouwkunde, werkte een half jaar aan een universiteit van Zambia en trad toen in dienst bij de Provinciale Planologische Dienst van de pro vincie Zuid-Holland. Hij is nu al twaalf jaar aan die dienst verbonden als hoofd van de onderafdeling civiele planologie. Sinds zeven jaar woont hij ook weer in Leiden. Jaap van Meijgaarden is al jaren gewestelijk afgevaardigde van de PvdA. BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Redactie: Bart Jungmann 8. Jaap Visser Watergruwel Een vrachtwagen van de gebroe ders Haas bv. uit Stompwijk drukte afgelopen dinsdag let terlijk zijn neus op het feit dat de Hooglandse Kerkgracht hard aan een opknapbeurt toe is. Het transport-gevaarte zakte rond half twee 's middags plot seling door het wegdek van de gracht. Nadat iedereen, ook de vrachtwagenchauffeur, was uitgelachen, riepen de omwo nenden in koor dat dit het overtuigende bewijs was dat de Hooglandse Kerkgracht moet worden heringericht. Hoewel de omwonenden daar niet om hadden gevraagd, werd nog geen vierentwintig uur later een tweede bewijs ge leverd. Een kraanmachinist die het gat moest dichten, trok een 80 millimeter dunne gietij zeren huisaansluiting van de waterleiding aan flarden. Een tien meter hoog spuitende fon tein was het resultaat. Mooi, maar wel lastig. Een gespecialiseerde gaatjes- dichter van de Leidsche Duin watermaatschappij moest er aan te pas komen om de fon tein tot bedaren te brengen. Door er een zogenaamde roest vrij stalen pleister op te plak ken, wist de LDM-er het gat binnen een half uur te dichten. Volgens hem was er nauwe lijks water verloren gegaan. "Dit stelde niks voor. Een spui tende tuinslang. Het waterver- lies is minimaal". Volgens de kraanmachinst was het spontane waterballet ei genlijk onvermijdelijk door de chaotische 'bodemgesteldheid' van de Hooglandse Kergracht. "Het is hier een ouwe tering zooi", verklaarde hij wijzend op het bejaarde leidingenstel sel in de grond. Een zoge naamd gekruind (gemetseld) riool wordt doorkruist door waterleidingen en elektrici teitskabels. Voor een kraanma chinist en zijn 'voorsteker' is er nauwelijks wijs uit te worden. Gemeente-opzichter W.D. Burgy hoopt dat het gemeentebe stuur nu eindelijk de knoop doorhakt en besluit geld uit te trekken voor het opknappen van de Hooglandse Kerk gracht. "Want dat had vorig jaar al moeten gebeuren. Toen was er geen geld en werd be sloten het karwei een jaar uit te Omstanders aanschouwen onverschillig het waterballet op de Hoog landse Kerkgracht dat tot grote hoogte circa tien meter) reikte. (foto W.A.M. Devllec) stellen. Nu is het de bedoeling dat de boel in '85 wordt aange pakt. Ik hoop dat het er dan werkelijk van gaat komen, want langer uitstel is echt on verantwoord. Het is een geluk dat die vrachtwagenchauffeur dinsdagmiddag zo langzaam reed. Anders was hij geheid over de kop gegaan". Burgy wijst op de werknemers van aannemer Koolmoes die het inmiddels bijna twee meter diepe gat moeten opvullen: "De zaak wordt hier proviso risch gedicht. Net zoals we ver derop al een keer hebben ge daan. Tot een bepaalde hoogte wordt de zaak opgemetseld en daar worden dan binten en be tonnen platen opgelegd. Maar de kans bestaat dat wanneer we de zaak hier dicht hebben er verderop weer een wagen wegzakt. En wat gaat zo'n provisorisch op- knapbeurtje kosten. Enkele tienduizenden guldens? Bur gy: "Welnee, bij lange na niet". Eén van de gravers (lachend): "Nee joh, hooguit een knaak of vijf. Wij verdienen niet zoveel hoor". Een van z'n collega's: "Kijk maar uit jij slimmerd. Anders sta je morgen óp straat, in plaats van er onder". J.V. Vurig Heel misschien Olympische Spe len in Nederland en heel, heel misschien Olympisch basket bal in de Groenoordhallen. Amsterdam is samen met Bris bane en kanshebber Barcelona in de race voor de spelen van 1992. Mocht de hoofdstad het Olympisch vuur binnenhalen dan is het niet geheel en al uit gesloten dat aan de Willem de Zwijgerlaan dan basketbal van het allerhoogste (amateur)ni- veau te zien zal zijn. In de Rotterdamse variant voor OS in Nederland waren de Groenoordhallen wel opgeno men. De Kuip en consorten werden door de speciaal be noemde commissie Wagner terzijde geschoven, maar direc teur André de Jong zegt: "Van die mensen uit Rotterdam heb ik toen begrepen dat ook Am sterdam overwoog het basket ballen in Leiden onder te bren gen". Dat blijkt niet echt te kloppen. Voorlichter Aart van Corten- berghe van de gemeente Am sterdam vertelt dat in het hoofdstedelijke voorstel voor de Spelen van '92 alle binnen sporten aan het RAI-complex zijn toevertrouwd. Maar, voegt hij er direct aan toe: "Het is nog maar een voorstel en het is dus best mogelijk dat het bas ketbal in een definitief plan naar Leiden wordt overgehe veld". Volgens André de Jong zou het in elk geval niet geheel onlo gisch zijn. Voor het basketbal moet de overkapping in elk ge val dertien meter hoog zijn en er zijn niet zoveel hallen die zo hoog reiken. De Rotterdam mers klopten dus al snel aan bij directeur De Jong. "Ze moesten het plan op vrij korte termijn in elkaar steken en via een club van hallen is er vrij nauw contact, dus kwamen ze snel bij mij terecht. Ik heb ge zegd: geen punt. Wij hebben destijds Elmex (toen nog Par ker) gehad en het is alleen maar een kwestie van het leg gen van een vloer en er tribu nes omheen bouwen. Er kun nen dan ruim zesduizend men sen in terecht". Dat is vijftienhonderd meer dan door de Olympische heren ge vraagd wordt. "De Groenoord- hal is een prima locatie voor het basketbal', schreven de as pirant-organisatoren uit Rot terdam dan ook. Jammer, dat ze dat in Amsterdam nog niet helemaal beseften. Eigenlijk vinden wij dat in Lei den en nergens anders in de Randstad Olympisch basket bal moet worden gespeeld. Sa men met Den Bosch de laatste jaren toch toonaangevend. En zegt André de Jong: "Ik heb daar toch zo ongeveer bij aan de wieg gestaan". De oude Bona-ster wil dan ook best aan de Olympische wieg plaatsnemen. B.J. ADVERTENTIE Oostenrijk. Obemberg/Iyrol. Goed familiehotel in prachtig gelegen dorp. 10 km. van de Brennerpas. Halfpension. O ^7 P.p.p.n.v.a. Hs 44.- Ls J l Spanje. Salou/Costa Dorada: 17-daagse busreis m.i.v. 21/5,28/5 en 4/6. 3 Kmr.appartement (max. 6 pers) ^09 p.p.v.a. 312.- tot v/Z, Italië. Idro/Idromeer. Nederlands vakantiepark aan het meer. Zeer geschikt voor kinderen. Apparte ment max. 6 pers.) C f\ p.n.v.a. Hs99-Ls JU." Frankrijk. Redoute-Plage/ Languedoc: 4-pers. bungalowtent. 4-stenencamping. Kinde/vriendelijk strand. OOC P.w. Hs805.-Ls JZJ Italië. Naxos/Sicilië: 15-daagse vliegreis naar zonnige bungalows max. 4 pers.). Vertrek 12/5. Kinderen 50%. QQC P.p.v.a. Hs 1298.- Ls O J J Frankrijk. Antibes/Cótes d'Azur. 4 pers. caravans op een van de mooiste campings. Voor jongen oud. Per caravan C A p.n.v.a. Hs 117.-Ls JZ.~ Nederland. Heeze/Brabant: 6 pers. bungalowtent. Volledig ingericht, op compleet recreatiecentrum, vlak bij bos en hei. P.w.v.a. Hs 450.-Ls Z JU." België. Virton/A rdennen: 6-pers. bungalows op park met voorzie ningen voor mooi en slecht weer. Per bungalow 7 Q p.n.v.a. Hs 106.-Ls J? T Nederland. Oisterwijk/Brabant. Gezinsvakantie in gerieflijk hotel. Kinderen (gratis) worden bezig gehouden. Logies en ontbijt p.p.p.w. xL J U België. Vielsalm/A rdennen: 6-pers. bungalows in park voor ideale gezinsvakantie. Vooralle leef tijden. Per bungalow O Q p.n.v.a. Hs 106.-Ls DVr ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW GEZINSVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (HS - Hoogseizoen. Ls - Laagseizofn) «otoe

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3