W 'Oplossing problemen bij surf plas kost veel tijd' Nagelbrug deze maand aangepakt Raad Valkenburg voelt niet voor nauwere samenwerking in SOB Pasjesregeling tijdens werk aan Hoofdstraat BE PART OF THE LEGEND Van Ooy, Breestraat 39-41, Leiden. Versteegh, Haarlemmerstraat 129, Leiden. Fa. Bender, Winkelhof 69, Leiderdorp. DE TIJD KISEVIERS DONDERDAG 3 MEI 1984 VOORHOUT Nog deze maand zal worden begonnen met de re constructie van de Nagelbrug in Voorhout. Volgens een woord voerder van de gemeente wordt er naar gestreefd dat het werk voor de bouwvakvakantie klaar is. De Nagelbrug is het kruispunt van de Rijnsburgerweg, Heren straat en Leidsevaart in het bol- lendorp. Begonnen wordt met het omleg gen van het fietspad aan de Noordwijkse kant van de brug. Deze wordt in zuidwestelijke richting omgebogen. Als dat klaar is wordt het huidige pad weggehaald, zodat het wegdek voor het autoverkeer kan wor den verbreed. Met deze reconstructie wordt be reikt dat vooral het verkeer dat uit Noordwijk komt en linksaf naar het centrum van Voorhout wil afslaan, een langere opstel- strook krijgt dan nu het geval is. Op dit moment kunnen niet I meer dan twee auto's worden op gesteld. Dit betekent dat er in de richting van het Postviaduct een snellere doorstroming tot stand kan komen. Het verkeer zal overigens weinig of niets van de werkzaaamheden De Nagelbrug in Voorhout gezien vanuit de Noordwijkse kant. De linker voorsoorteerstrook wordt langer gemaakt, zodat het verkeer in de richting van het Postviaduct minder last zal hebben van verkeer dat linksaf naar het centrum van Voorhout wil. (archieffoto) merken, omdat het werk buiten de rijbanen om kan worden ver richt. Achter het nieuw aan te leggen fietspad komt ook nog een voetpad dat aansluit op de bushalte bij het kruispunt. Ook langs de Rijnsburgerweg wordt een voetpad aangelegd. Deze zal ook aansluiten op de bushalte en loopt tot aan de beide ingangen van het Broedershuis Nieuw Schoonoord. VALKENBURG - Het ge meentebestuur van Val kenburg wil het Samen- werkings Orgaan Bollen streek (SOB) niet meer macht geven dan het op dit moment al heeft. Dat blijkt uit de woorden van wethouder M. Vos van het Rijndorp. De wethouder zei tijdens de raadsvergadering onder meer dat de gemeente Valkenburg zoveel moge lijk een eigen beleid wil voeren. Aanleiding voor deze uitlating was het eindrapport van het regio naal ekonomisch onderzoek dat in de streek is gehouden, het Rijndorp volgens de gemeen teraad overigens in geringe mate aan bod is gekomen. "We willen geen zware SOB", zei wethouder Vos. "Dat leidt tot een zoge naamde vierde bestuurslaag". Momenteel zijn er drie bestuursla gen: de gemeente, de provincie en het rijk. Het regionaal onderzoek stand gekomen king van het SOB, provincie en de Kamer van Koophandel in dit gebied. "Voortzetting van de sa menwerking lijkt ons gewenst", aldus Vos. "Maar met de vrees voor een vierde bestuurslaag in het achterhoofd zeggen we erbij dat die samenwerking een be perkte taakstelling moet krij gen". In de gemeentelijke reactie op hel r>nHpj-7oek moet volgens B en W dan ook komen te staan dat Val kenburg tegen verdere samen werking geen bezwaar heeft, mits er geen financiële of perso nele gevolgen aan die samenwer king zijn verbonden. Het raadslid A P. Bremer van de PPR-PvdA-combinatie vindt dat deze zin verdere mogelijkheden voor de toekomst uitsluit. "Dit is een principe-besluit". Hij noemt die samenwerking juist een zin nige methode om als kleine ge meente op het gebied van econo mische aangelegenheden iets te kunnen doen. "Daar mag best iets tegenover staan", zo vindt hij. 'Veel klachten in nieuwbouw niet verholpen' VALKENBURG - Het dorp Val kenburg zal met ingang van juni alleen nog maar toegankelijk zijn voor mensen die daarvoor een pasje hebben. Dat maakte burge meester N. van 't Wout tijdens de gemeenteraads vergadering bekend. Eind mei wordt begonnen met de recon structie van de Hoofdstraat, de enige doorgangsweg in het Rijn dorp. "We hebben ook nog overwogen om aan de hand van de rijbewij zen te kijken of de mensen hier wonen, maar we kiezen toch voor pasjes", aldus de burge meester. "Hoe een en ander in zijn werk zal gaan moet nog na der worden uitgewerkt". De pasjes zijn volgens het gemeen tebestuur nodig om het werk aan de Hoofdstraat niet al te zeer te laten belemmeren door het door gaande verkeer tussen Katwijk en Leiden. Volgens burgemees ter Van 't Wout zullen de werk zaamheden aan de straat voor 'erg veel' overlast zorgen. Ook de plaatselijke middenstand zal er onder lijden, zo vreest hij. Het WD-raadslid P.T. Mizee zei signalen van de neringdoenden in het dorp te hebben opgevan gen. "Wat zal er met hen gebeu ren als de Hoofdstraat is afgeslo ten?" zo vroeg Mizee aan het col lege van B en W. "Bestaat er wellicht een regeling waarbij de winkeliers schadeloos worden_ gesteld of anders tege moet worden gekomen?", aldus Mizee. Burgemeester Van Wout: "Ik adviseer de winkeliers zo snel mogelijk hun organisa ties in te schakelen. Er is overi gens geen jurisprudentie over het eventuele recht van de win keliers op schadevergoeding. Niet bij de gemeente en ook niet bij de provincie. Het is verve lend", aldus de burgemeester. AMERSFOORT (ANP) - Veel aan nemers trekken zich weinig of niets aan van de klachten van een koper van een nieuwbouw woning. Na het verstrijken van de contractuele onderhoudster- mijn van drie maanden zijn ge breken en beschadigingen in 44 procent van de gevallen niet her steld. Dit blijkt uit het vandaag gepubli ceerde vervolgonderzoek van de vereniging Eigen Huis r.aar het gedrag van aannemers na de op levering en betaling van nieuw bouw. In januari zorgde Eigen Huis voor opschudding in de bouwwereld door aan de hand van een eerste onderzoek te ver klaren dat één op de vijf nieuwe huizen niet deugt omdat er bij oplevering ernstige fouten en aanzienlijke beschadigingen ge constateerd waren. De organisatie van huiseigenaren heeft ditmaal behalve de 288 wo ningen uit het eerste onderzoek ook 342 andere woningen beke ken om na te gaan of aannemers, gealarmeerd door het onderzoek uit januari, wellicht beter op hun zaakjes zijn gaan letten. Dat is dus niet het geval, aldus Eigen Huis. Boordevol dromen zitten ze. In de schuine voor- zakken en extra grote ronde achterzakken van Mireille's zomerse jeans (495) vind je ze. Maar ook in de vijf zakken van Pirn's voorgewassen twill jeans (416). Een markant t-shirt(4602 7) met kontraste rende inzetstukken en kapmouwen voor hem. 'n Luchtige fantasiepullover (88500) met vleermuismouwtjes en 'n grote V-opening voor haar, maken hun outfit kompleet. Wordt het Katmandu of een zeilreis rond de wereld.We zullen het nooit weten. Woordvoerder provincie niet optimistisch: VALKENBURG/LEIDEN/ Het provinciebe stuur van Zuid-Holland kan het optimisme van de bur gemeester van Valkenburg niet delen dat de problemen bij het Gat van Lagendijk binnen achttien maanden voor de omwonenden tot het verleden zullen beho ren. Burgemeester N. van 't Wout zei eerder deze week dat de omwonenden wel licht volgende zomer uit de problemen zijn. Bewoners van de Voorschoterweg in het Rijndorp klagen steen en been over onder meer het gedrag van de dagjesmensen die gebruik maken van het Gat van Lagendijk. "We hebben onder meer last van stof van de parkeerplaats en het ge drag van de recreanten is soms. meer dan ergerlijk", zei één van hen onlangs tot de plaatselijke ge meenteraad. Volgens een woordvoerder van de provincie worden er op dit mo ment allerlei onderhandelingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van de provincie en grondeigena ren in het gebied over de aankoop van grond. "Daarbij komt nog dat de exacte plaats van het nieuwe parkeerterrein met de nodige voor zieningen aan de Ommedijkseweg in Leiden nog niet kan worden aangewezen". Omleidingsweg Eerst zal daarvoor bekend moeten zijn hoe de nieuwe omleidingsweg van Katwijk, via Valkenburg naar Leiden (de S4) gaat lopen. Het me rendeel van de betrokken gemeen ten wil de weg via een brug over de Rijn op de Leidse Plesmanlaan la ten aansluiten. Milieu-organisaties pleiten daarentegen voor een aan sluiting bij het Haagsche Schouw. Het ligt dan ook voor de hand dat wat voor keuze er ook zal worden gemaakt, er bezwaar zal worden aangetekend bij de Kroon. Een dergelijke procedure neemt door gaans een aantal jaren in beslag. De kans is daarom dus groot dat een definitieve route op zijn vroegst pas in 1987 bekend zal zijn. Volgens de zegsman van de pro vincie zal pas met de inrichting van het recreatiegebied in de Omme- dijkse Polder worden begonnen zodra de loop van de nieuwe weg bekend is. "Ook moet worden ge wacht op het vertrek van de eige naar van de zandwinput, die on langs van de Kroon gelijk heeft ge kregen en voorlopig mocht door gaan met het winnen van zand". Haast De provincie geeft evenals het Val- kenburgse gemeentebestuur, toe van de huidige situatie ter hoogte van de Kwantumhallen af te wil len. "Maar of daar binnenkort iets aan kan worden gedaan is nog maar de vraag", aldus de provin ciale woordvoerder. "We kunnen daarvoor echter geen termijn aan geven, hoewel de provincie er wel haast mee wil maken". Al met al ligt het voor de hand dat de gemeente Valkenburg een 'hete' zomer tegemoet gaat. Want begin volgende maand zal ook worden begonnen met de verbetering van de Hoofdstraat in het dorp. Daar toe zal het doorgaande verkeer worden geweerd met alle gevolgen van dien. Secretaris-generaal Rutten, de vloedrijke topambtenaar van economische zaken die het land immer op jobstijdingen vergast, blijkt met Duisenberg redelijk optimistisch over de toekomst en ook over de werkloosheid, hoewel hem wordt verweten daar weinig op te letten. Zijn gro te ongenoegen, de kritiek op de winsten van exportondernemin gen. "Denkt u dat er in de jaren vijftig ooit iemand was die het in zijn hoofd haalde, dat het slecht was voor Nederland om interna tionaal scherp te concurreren". Henk Hofland verklaart zich tegen de Olympische Spelen in Am sterdam omdat "ze horen tot de categorie evenementen: zinloze, hysterische, tehooplopingen en samenscholingen, trekpleisters voor misdadigers, verpletteraars van het gewone, normale leven. OS betekent stadsvredebreuk". Brugsma spreekt met ex-premier De Jong: "Ik ben voorstander van plaatsing mét koppen, all out... Nederland is al een beetje gefinlandiseerd. In Finland wordt je geen premier als je niet de zegen van Moskou hebt... en wij worden ook steeds meer beinvloed". Het omslagartikel gaat over de zes duizend van de uit Nederland ge deporteerde honderdtiendui zend joden die er wel in slaagden naar huis terug te keren, maar op wie hier niet meer was gerekend. Een schokkend relaas. "Joden hadden niet het recht naar Ne derland terug te keren, zo was de stemming in Nederland. Het heeft vijf jaar geduurd voordat de Duitse mentaliteit enigszins uit Nederland was verdwenen'". Voorts in HP: Emma Brunt over misdaad en een prachtig artikel over de terugkeer van de dans al ler dansen: de tango. Ooit liep hij in opdracht van zijn vader-detective voor twee gul den per uur achter overspelige mannen aan. Nu is hij prominent politicus en beschermt hij zich teveel vrouwelijke aandacht 'door gewoon elke avond naar huis te gaan'. Kortom: Bibeb in terviewt Bert de Vries, fractielei der van het CDA. "Ik heb wel eens getracht contact te krijgen met mensen in de Schilders- buurt, arbeidsongeschikten, werklozen. Dan merk je dat je op geen enkele manier in contact komt, omdat je representant bent van het CDA". Minister van justitie Korthals Altes markeert het einde van een tijd perk waarin humanisering van het gevangeniswezen centraal stond met het vertrek van de di recteur-generaal op dit terrein, drs. J.J. Tulkens. Sinds de minis ter ontdekte dat er ondanks an dersluidende berichten (de Am sterdamse aanrander) cellen leegblijven, staat vast dat Tul kens plaats moet maken voor een harde 'manager' die het straf fen en opsluiten weer centraal plaatst. Korthals zet intussen vaart achter de renovatie van ou de cachotten, aldus VN. Frits Abrahams interviewde de uit het NKV voortgekomen FNV-vi- cevoorzitter Herman Bode. Be schreven als een rondborstig en op zijn gevoel afgaand vak bondsman van de oude stempel, die nochtans de realiteit nimmer uit het oog verliest. "Fraude wil ik bestrijden, anders breken we de sociale zekerheid af. Maar dan niet alleen die van de uitkerings trekker. Het zijn altijd de klein tjes die worden gepakt. Als je ziet hoe er geroofd wordt en met belastingaangiften gerotzooid als je maar een goeie belasting adviseur hebt, dan mag het alle maal. Daar word ik kwaad over, ja!". Verder beschrijft Jeroen Terhngen hoe werkgeversvoorzitter Ter Hart (FME) het banenplan voor jongeren onderuit haalde en in terviewde Elly de Waard Dusty Springfield. In de bijlage een te rugblik op het leven van beeld houwer en verzetsheld Gerrit Jan van der Veen, die op 10 juni 1944 werd geëxecuteerd. "Als een christen en een moslim el kaar in Beiroet tegenkomen, slaan ze mekaar onmiddellijk de hersens in. Wanneer ze echter al lebei natuurkundige zijn, gaan ze eerst met elkaar over fysica pra ten. De enige religie waarin bijna alle mensen geloven blijkt de we tenschap te zijn. Dat is een so ciaal feit". De wereldberoemde natuurkundige, filosoof en theo loog Carl Friedrich von Weizsac- ker praat in De Tijd met Ton Crij- nen over de relatie tussen geloof en wetenschap. Von Weizsacker verwerpt de gedachte van het enige ware geloof, vindt dat we tenschap en geloof verweven zijn, maar acht het nu heersende geloof in de wetenschap ('sciën tisme') geen positieve ontwikke ling: "De wetenschap, hoezeer ik ook van haar hou, leert niet hoe we ons moreel en politiek moe ten gedragen. Ze voorziet even min in de behoefte van mensen aan mystiek. Wetenschap kan nooit echt de plaats van religie innemen, maar het gebeurt in middels wel". Ex-provo en ex-boer Roel van Duijn deed voor De Tijd verslag van de situatie rondom Woens- drecht: het vredeskamp en een bezoek van Bukman aan lokale geestverwanten die tegen de kruisraketten zijn ("U moet niet de indruk wekken dat ik hier voor Jan Lui zit"). In een uitvoe rig artikel over het in aanbouw zijnde Stoperagebouw in Am sterdam analyseert het blad de sombere financiële en artistieke verwachtingen omtrent dit groots op te zetten complex. Jan Knoppcr, hoofd van de directie kunstzaken bij WVC, vat zijn kri tiek aldus samen: dat ik het godgeklaagd vind dat er zóveel drukte wordt gemaakt over de voorziening en dat er aan de an dere kant niemand van wakker ligt of er van die voorzieningen wel op een verantwoorde manier gebruik zal worden gemaakt". MSCA71NF n het omslagartikel van Elsevier Magazine werpt Mariëtte Da niels, na twee jaar speurwerk, nieuw licht op het 'England- spiel'. Het spel dat de Duitsers 25 oorlogsmaanden speelden met Nederlandse en Britse geheime diensten en dat honderden het leven kostte. Pas ontdekte gege vens wijzen erop dat de Engelsen aan de opzet van de Abwehr heb ben meegewerkt ten koste van vele Nederlandse agenten, aldus EM in een eerste aflevering. Interviews met prins Bernhard, diens secretaresse mevrouw Bra- ve-Maks en anderen moeten dit vermoeden staven, hoewel een parlementaire enquêtecommis sie al eens concludeerde dat er in de oorlog gewoon amateuristisch is gehandeld door de inlichtin- gengroep. Voormalig agent Lau- wers: "Dat is niet waar. Ik was gearresteerd en ik weet zeker dat dat bericht in Engeland is aange komen. Desondanks bleef Lon den agenten sturen". Bij de Amsterdamse politie is een intern rapport verschenen onder de titel 'Menselijke Eenheid' Het rapport is volgens EM dodelijk voor de structuur en de geest van het politieapparaat. Want onder zoeker Paul de Klerk zegt bij voorbeeld: "Een soort adelbor sten wordt in een aparte oplei ding geleerd de lakens uit te de len op een terrein waarin zijzelf het minst ervaren zijn, iets wat in de meeste gevallen op operette achtige situaties uitloopt". Verder in EM e pretparken, de van Gaddafi, ee chael Jackson, e Duisenberg en echtscheiding Ook een reportage over het Bel gische Woensdrecht: Florennes •n verhaal over tanende macht i portret van Mi jn interview met ?en verhaal over

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25