LEIDSCH DAGBLAD Samengaan is geen oplossing Noorse werf kaapt order Heerema weg Voor een tientje véél wijzer Goedkope eierimport verstoort marktprijs vandaag WEER KETTINGBOTSINGEN IN MIST Lubbers niet achter uitspraken Brinkman een vlot leren jack? see Morris before you buy AUTO LEITHON Staat eist dat Philips gifstoffen verwijdert TONEEL u» )SCH DAGBLAD DONDERDAG 3 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37387 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon ZEIST (ANP) - De Nederlandse eiermarkt dreigt ernstig te wor den ondermijnd door Finse en Oosteuropese 'dumpingen' die de prijzen zouden verstoren. Dit meldt het Produktschap voor Pluimvee en eieren, dat de zaak heeft aangekaart bij de Europese Gemeenschap. De EG kent een heffing die ervoor moet zorgen dat gëimporteerde eieren niet onder die prijs de Eu ropese markt opkomen, maar die bepalingen worden volgens het Produktschap voor Pluimvee en Eieren ontdoken. Dat zou gebeu ren door op de leveringspapieren een te hoge prijs af te drukken. Op het moment van de importen was de marktprijs 3,20 gulden per kilo. Uit het feit dat de marktprijs inmiddels van onge veer 2,50 per kilo is gedaald, leidt het schap af, dat de minimum prijs met minimaal een gulden wordt onderboden. Dat kan niet zo doorgaan want dan komt de eierbranche fors in de problemen, vreest woordvoerder Arissen. „De Europese Commis sie moet ingrijpen. Doet ze dat niet dan is er sprake van onbe hoorlijk bestuur en dan zijn die EEG-verordeningen een wassen Bij importen onder de i prijs kan de bestaande invoer heffing worden verhoogd met een zogenaamd aanvullend be drag. Eind maart hebben de pluimveehouders al een keer vergeefs bij de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, aangeklopt om maatrege len te treffen. „We kregen toen te horen dat het zo'n vaart niet zou lopen en dat men de zaak nog even op zijn beloop zou laten. Maar we hebben nu opnieuw aan de bel getrokken omdat als het zo door gaat de markt in elkaar dreigt te storten", aldus Arissen. Wouter Perquin neemt afscheid (foto ANP) Wisseling wacht bij ondernemers PAGINA 21 30 PAGINA'S Schoo pakt hulp arme landen aan PAGINA 5 Rietkerk: voor 2,7 miljard loonoffer PAGINA 9 Britten zien weinig in plan nieuwe Ierse staat DUBLIN (GPD) - De Britse regering is niet enthousiast over het voorstel om de Ierse Republiek en Ulster samen te voegen tot een nieuwe staat. Bij monde van minister Prior voor Noord-Ierland werd het plan 'teleurstellend' genoemd 'omdat het op korte termijn geen oplossing aandraagt voor de Noordierse problemen'. Die verklaring staat lijnrecht te- Forum, dat elf maanden geleden genover de inhoud van het rap port van Forum, waarin de drie belangrijkste Ierse politieke par tijen plus de partij voor het ge matigde katholieke volksdeel in Noord-Ierland, de Social Demo cratie and Labour Party (SDLP), zitting hebben. Dat rapport noemt de nieuwe staat de beste garantie voor vrede en stabiliteit. Ook de Noordierse protestantse partijen hebben het rapport di rect verworpen. De illustere do minee Paisley deed dat in de vol gende bewoordingen: "Wij wil len niets te maken hebben met nationalistische plannetjes om ons Ulster te vernietigen". Het rapport, tot stand gekomen na bijna honderd zittingen van het Rechercheurs onder invloed rijden door na aanrijding HAREN (GPD) - Twee recher cheurs van de Groninger po litie hebben vannacht onder invloed van alcohol een man aangereden in Haren. Beide rechercheurs zijn hierna doorgereden. Nadat de be stuurder, rechercheur W. (35), zijn collega B. (40) naar huis had gebracht, botste W. in Haren tegen een boom. De aangereden man, die vijf meter werd meegesleurd, maar niet gewond raakte, zag kans het nummer van de dienstauto te noteren. Daar door kon W. worden aange houden. Aanvankelijk gaf hij zijn collega B. de schuld van de aanrijding, maar onder zoek wees al gauw uit dat W. tijdens beide aanrijdingen achter het stuur had gezeten. werd opgericht, zal de grondslag zijn voor alle gesprekken die de huidige en toekomstige Ierse re geringen met hun Britse ambtge-> noten over Noord-Ierland zullen hebben. Forum stelt vast, dat het geweld in Noord-Ierland steeds meer uit de hand loopt en dat verdere toene ming dreigt als niet snel wordt begonnen met het zoeken naar een politieke oplossing voor de problemen daar. Dat heeft de Britse regering de afgelopen ja ren verzuimd. Men heeft niets gedaan om de met de dag gevaar lijker wordende situatie in Noord-Ierland het hoofd te bie den, aldus het rapport. Werkelijke verandering kan pas tot stand komen, als er wordt ge streefd naar een eenheidsstaat. Het protstantse volksdeel in Ul ster is daar bang voor, en dat is ook wel begrijpelijk. Daarom moet hun garanties worden gege ven, zo staat in het rapport. In een nieuwe grondwet zouden die garanties moeten worden vastgelegd. Het gaat daarbij on der meer om het recht van alle Noordierse protestanten volgens hun eigen normen te kunnen blijven leven en zelfs de Britse nationaliteit te kunnen behou den, aldus enkele suggesties uit het rapport. Mocht een eenheidsstaat niet haal baar zijn, dan is een federale staatsvorm denkbaar of een si tuatie waarbij Dublin en Londen gemeenschappelijke soevereini teit over Ulster zouden hebben, aldus het rapport. (zie ook pagina DRIEBERGEN (GPD/ANP)- Onverminderde snelheid in dichte mist is vanmorgen oorzaak geweest van een reeks kettingbotsingen op de autosnelwegen. In totaal waren 34 auto's bij aanrij dingen betrokken. Een auto mobilist raakte gewond, een tweede liep een shock op. Op enkele wegen ontstonden lange files. De botsingen hadden vooral plaats in het westen van het land, waar onder opnieuw Leiderdorp en Moordrecht. De eerste kettingbotsing ge beurde rond half acht van morgen op de A-27 tussen Hagestein en Houten. Hier door ontstond een file van 10 kilometer. Bij de afslag Moordrecht reden vijf auto's op elkaar. Hierbij viel een gewonde, een van de auto's brandde geheel uit. Achter deze opstopping reden nog eens acht auto's op elkaar. Zoals uit bovenstaande foto blijkt was bij die botsing ook een ambulance van de GG en GD van Delft betrok ken. De wagen werd flink beschadigd. De patiënt werd met een andere ambulance naar een Utrechts zieken huis overgebracht. Vervolgens botsten bij de Schipholtunnel vier auto's op elkaar, korte tijd later ge volgd door twee auto's bij Leiderdorp. De politie is ge ruime tijd bezig geweest de rijbanen vrij te maken. (foto ANP) Van Aardenne dient klacht in GEWOND BIJ BRAND - Bij een brand in een pension voor bui tenlanders in Tilburg zijn van nacht drie van de vier bewoners ernstig gewond geraakt. Twee van hen zijn met brandwonden opgenomen in ziekenhuizen in Beverwijk en Rotterdam. Het pension is tot de grond toe afge brand, terwijl een woonhuis er naast ook flinke schade opliep. De eigenaar was met vakantie. Over oorzaak en schadebedrag kan nog niets worden gezegd. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur rond 7 graden, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige noordelijke wind. 4 mei 1984 Zon op: 06.05 uur, zon onder: 21.09 uur Maan op: 07.48 uur, maan onder: 00.06 Katwijk aan Zee - Hans van den Oever Man Shop, Princestraat 21 Leiden - Bert Schrier Herenmodes, Breestraat 152-154 Leiderdorp - Bert Schrier Herenmodes, Winkelhof 31 Oegstgeest - Veldhoven Fashions, Irislaan 53 Sassenheim - Jan Bemelman, Hoofdstraat 190 LEIDEN - De Noorse regering heeft de in Leiden gevestigde offshore-groep Heerema-Neder- land een order door de neus ge boord ter waarde van ongeveer 140 miljoen gulden. Het gaat om de bouw van een olieplatform in Ekofisk-olieveld in de Noordzee. Hoewel Heerema als laagste had ingeschreven en al rond was met opdrachtgever Phillips Petro leum, is de order onder politieke druk vanuit Oslo gegund aan de Noorse werf Aker Verdal, die in moeilijkheden verkeert. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft inmiddels een formeel protest ingediend bij zijn Noorse collega Kristiansen. Volgens een woordvoerder van het ministerie maakt de Noorse overheid zich in de ogen van de minister schuldig aan protectio nisme. De al sterk verlaagde offerte van Aker Verdal is volgens Economi sche Zaken nog altijd zo'n 10 tot 15 procent hoger dan die van Heerema, nadat de Noorse werf eerst al in de gelegenheid was ge steld een oorspronkelijk hod te herzien. Woordvoerder Rijkers van Heere ma bevestigt dat Phillips al had gekozen voor de Nederlandse of ferte. De zaak is neergelegd bij Econo mische Zaken, omdat Heerema zelf geen stappen kan onderne men. "Het is een politieke zaak, waar wij bijzonder weinig com mentaar op kunnen geven", al dus Rijkers. De Heerema-gToep, formeel geves tigd in Zwitserland, heeft een werf in Vlissingen. Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 maak wat van je leven, begin in de tuin, wij leven gaarne mee! garden-centre bloemendaal bv. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft afstand genomen van de uitspraken van minister Brinkman (WVC) enkele weken geleden in een interview met het weekblad Vrij Nederland. In het interview heeft Brinkman geen juist beeld gegeven van het func tioneren van het parlement, al dus de premier vanmorgen in de Tweede Kamer tijdens een door Den Uyl (PvdA) aangevraagd spoeddebat over deze zaak. In het interview besprak Brink man op neerbuigende wijze de werkwijze van het parlement. De kamerleden zouden volgens de minister in deeltijd in de maat schappij moeten gaan werken om vervreemding van de burgers tegen te gaan. Bovendien pleitte Brinkman voor meer respect voor kabinetsbesluiten. Gisteren bood Brinkman 'zijn op rechte verontschuldigingen' aan voor zijn uitspraken. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 Peugeot en Talbot dealer voor Lelden en omgeving Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden tel. 071-212911. Do.avond koopavond DEN HAAG (ANP) - De Staat heeft het Philips-concern in Eindho ven aansprakelijk gesteld voor de bodemverontreiniging in het Groningse Stadskanaal, veroor zaakt door een Philips-vestiging in die gemeente. Het ministerie van VROM heeft Philips voor de rechtbank in Den Bosch gedag vaard en eist dat het concern wordt veroordeeld in de kosten van het schoonmaken van de verontreinigde grond, die 4,5 miljoen gulden bedragen. Volgens de dagvaarding heeft de vestiging in Stadskanaal in strijd met de hinderwetvergunning in de periode 1965 tot 1975 afvalwa ter met grote concentraties cad mium geloosd in een afwate- ringssloot. Het bedrijf had een hinderwetvergunning voor het lozen van afvalwater. Maar daar in was opgenomen dat het be- drijfsafvalwater geen concentra ties giftige stoffen mocht bevat ten die schadelijk zijn voor mens, dier of plant. De Staat beschuldigt Philips ervan dat het concern zou hebben ge weten dat het afvalwater hoge concentraties cadmium bevatte. Bovendien is het bedrijf dermate deskundig dat men zeer goed op de hoogte is of in elk geval had moeten zijn van de aard en het gevaar van cadmium, aldus het ministerie. Leidenaar in arrest Verduistering 25 mille voor gehandicapten LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 33-jarige Leidenaar in zijn woning aangehouden die ervan wordt verdacht ruim 25.000 gulden van de Stichting Evenementen Katwijk te hebben verduisterd. De Leidenaar was mede-organisa tor van evenementen ten bate van o.a. gehandicapte kinderen. Op 17 april deed de voornoemde stichting al aangifte van valsheid in geschrifte en verduistering van geld. Die aangifte werd in Leiden ge daan omdat de vermoedelijke verdachte uit Leiden afkomstig is. De afgelopen dagen kwam be lastend materiaal naar voren dat volgens de politie uitwees dat de 33-jarige de schuldige is. Verstarring is de groot ste vijand van alle kunst. Waakzaamheid is de tweede natuur van iedere kunstenaar en zonder de 'roman tiek' van de tochtige zolderkamer te willen aanhangen, kan worden vastgesteld dat geld en kunst el kaar weliswaar nodig hebben, maar in gespannen verhouding tot elkaar kunnen staan. Pluche plakt en zet doorgaans niet aan tot be weging. Ondanks alle voornemens bij de her ziening van het toneelbestel na de Actie Tomaat is sedertdien in het Nederlandse toneelbedrijf weder om een fatale verstarring ingetre den. Een eerste verantwoordelijk heid geldt uiteraard het bedrijf zelf, maar het is onmiskenbaar dat de overheid als belangrijkste subsidie gever in gebreke is gebleven bij het toetsen van doelstellingen aan de praktijk en het mede richting geven aan het bestel. Na een omstreden poging van de Raad voor de Kunst heeft nu een commissie onder voorzitterschap van oud-minister Hans de Boer zich op de toekomst van het Neder landse toneel beraden. Belangrijk ste conclusies: drie gezelschappen en twee producenten dienen te ver dwijnen om geld vrij te maken voor incidentele produkties. Met uitzon dering van steun aan de groepen in de drie grote steden moet de subsi diëring van de gezelschappen vol ledig voor rekening komen van het ministerie van WVC. Elke drie jaar dient een toetsing aan de doelstel lingen te worden uitgevoerd. Met alle respect voor met name het Publiekstheater, leert de ervaring dat het vooral de in de marge van het bestel opererende groepen zijn die de aanzetten tot vernieuwing geven. Vaak noodgedwongen, maar gelukkig soms ook uit princi pe kozen theatermakers voor een onzeker bestaan buiten de gezel schappen, omdat ze op die manier meer kansen zagen voor heroriën tatie. Het accent op steun aan incidentele produkties is een toe te juichen handreiking aan die groepen en aan de vele werkloze acteurs en re gisseurs, die zo een kans krijgen op werk. De vraag is wel binnen welk produktiekader deze voorstel lingen tot stand moeten worden ge bracht. Het doet in dit verband wat vreemd aan dat de Theaterunie als gesubsideeerde 'vrije producent' wordt opgeheven, terwijl een soort gelijke organisatie ongetwijfeld straks weer nodig is. Met de opheffing van de Nieuwe Ko medie en Sater verdwijnt het in de jaren zestig gëintroduceerde vor mingstoneel en dat juist op een mo ment dat de Nieuwe Komedie erin leek te slagen binnen de formule nieuwe wegen in te slaan. Het ad vies is voor dit gezelschap zonder meer pijnlijk en toekomstige be sluitvorming dient op zijn minst ver gezeld te gaan van de garantie dat binnen het incidentele produktieka der ruimte blijft voor vormingsthea ter. Ook op twee andere punten dienen minister en Kamer de aanbevelin gen van De Boer met meer dan ge wone aandacht te bekijken. To neelgroep Centrum, met een lange traditie van vernieuwing, is nog steeds dé enige serieuze motor achter het Nederlandstalige toneel en mag als prijs voor dat werk niet verdwijnen. Het is bovendien op zienbarend, dat bij alle opheffings plannen een sociaal plan voor de werknemers van de gezelschap pen volledig ontbreekt. Behoud, maar kritische begeleiding van het repertoire-toneel, ruimte voor experimenten en werkbare subsidieafspraken met lagere over heden zijn een goede basis voor een aangepast toneelbestel. Als in de discussie tevens een flexibeler opstelling wordt bereikt tegenover werkloze theatermakers (bijna de helft) die met behoud van uitkering aan de slag willen, is belangrijk werk verzet. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941J Thijs Libregts en Ruud Gullitt (foto ANP) Feyenoord haalt KNVB-beker binnen PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1