NIEUW: MREKISRAREN 'ÖDJRËKTBANK Feyenoord heeft mantel der liefde weer nodig 'Dit is echt schandalig' I Prohaska bezorgt Oostenrijk winst Pele ambieert presidentschap Dapper Fortima kan beperkingen niet blootleggen in bekerfinale Damescoach Van Heumen woedend over slechte accommodatie 'Agostinho niet meer te redden' 'Kassa' voor Van Daele DONDERDAG 3 MEI 1984 NICOSIA (SID) - Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft de eerste wedstrijd uit groep 5 van de voorronden voor de wereldtitelstrijd 1986 gewonnen. De uitwedstrijd tegen Cyprus zegevierden de Oostenrijkers met 2-1. Bij de rust leidde Oostenrijk met 1-0. Oostenrijk en Cyprus zijn in dezelfde kwalificatiegroep ingedeeld als Nederland. Hongarije is het vierde lan denteam in poule 5. Het Oostenrijkse voetbalelftal bewees in Nicosia, dat het zich nog steeds in een dal bevindt. De eerste kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitel strijd van 1986 in Mexico leverde een teleurstellende verrichting op van de Oostenrijkers, die slechts met het resultaat tevreden konden zijn. De tienduizend toeschouwers zagen Oostenrijk in de eerste helft een voorsprong van 1-0 nemen door Gisinger, die voor het Zwitsers Sankt Gallen speelt. Achttien minuten voor tijd kwamen de Cyprioten op gelijke hoogte door invaller Christoforou, die enkele seconden na zijn entree raak schoot (1-1). In dezelfde minuut nam Oostenrijk echter al weer afstand. Middenvelder Herbert Prohaska zorgde met een kopbal voor de Oostenrijkse winst. Voor Prohaska was het zijn tiende doelpunt in 72 interlandwedstrijden. RIO DE JANEIRO (AFP) - De Braziliaanse voetballer Pele wil president van Brazilië worden. Ook zou hij wel minister van sportzaken willen worden in een door het volk gekozen regering. Pele, die driemaal met het Braziliaanse elftal wereldkampioen werd, zei dit in een interview met het weekblad "Machete" van woensdag. "Ik ontken niet dat ik politieke ambities heb en presi dent wil worden", aldus de inmiddels 44-jarige ix>etbalster. En om er geen misverstanden over te laten ontstaan voegde hij er aan toe dat hij het echt meende. Edson Arantes do Nascimento, beter bekend als Pele, verklaarde achter de massale volksbeweging te staan voor het houden van rechtstreekse presidentsverkiezingen in 1984. Hij sprak tegen dat hij nog niet zo lang geleden gezegd heeft dat het Braziliaanse volk "niet weet hoe het stemmen moet". "Ik heb dat nooit gezegd". Pele zei in het interview dat het verwerven van het presidentschap niet zijn onmiddellijke doel was. Hij zou er op het ogenblik de voorkeur aan geven als acteur bij te dragen tot het verspreiden van het beeld van Brazilië in het buitenland. De voetballer heeft zojuist in een "favéla" (krottenwijk) van Rio de Janeiro enkele opnames gemaakt voor de film "Pedro Mico", waarin hij de hoofdrol zal spelen. ROTTERDAM (GPD) - De verbetering van het ploegrecord slecht voetballen heeft Feye- noord gisteravond de nationale voetbalbeker opgeleverd. Aan het einde van de lange zware rit verlegden de Rotterdammers de grenzen van hun kunnen enkel nog in het negatieve, maar er is geen ploeg in Nederland die daarvan kan profiteren. Ook het opmerkelijk vrijuit spelende Fortuna Sittard lukte het in de Kuip niet de beperkingen van de tegenstander in cijfers bloot te leggen. Met de 1-0 winst, die goed was voor de vierde Cup in de historie van het betaalde voetbal, bedekte Feyenoord het barre spel andermaal met de mantel der liefde. Johan Cruyff, Ruud Gullit en Stanley Brard zijn in hun sas met de beker. Fortuna restte niet meer dan de lof. (foto anp» Het kampioenschap wordt er zon dag bij Willem II ongetwijfeld aan toegevoegd, waarmee de for matie van trainer Libregts dan de eerste dubbel sinds vijftien jaar Rotterdam binnensleept. Het spel waarmee dat zijn beslag krijgt is het dubbel succes echter niet waard. Feyenoord sleept zich werkelijk naar het einde. Hinkend, verkrampt, zwoegend en gisteravond werd zelfs het laatste beetje creativiteit uit de ploeg gehaald. Met het uitschakelen van Johan Cruijff door Jo Bux, die als een van de weinige vaderlandse voet ballers wist hoe hij de maestro aan moest pakken, leek Fortuna de manier te hebben gevonden om de tegenstander van de eer ste „vaststaande" trofee te bero ven. Bux dekte Cruijff op af stand, liet zich nooit verleiden het persoonlijke duel kort aan te gaan en voorkwam daarmee dat J.C. bij hem vandaan kon flitsen om zich op te werpen als de abso lute leider. Aangezien Bux' ploeggenoten tegelijkertijd ui terst gedurfd en opofferend speelden, mocht Fortuna zich lange tijd de beste wanen in de voetbaltempel van Frits de Kim- pe. Na de treffer van invaller Houtman (72 ste minuut) restte de Limbur gers echter niet meer dan de lof. „Ik moet mijn jongens een groot compliment geven", sprak trai ner Frans Körver naderhand. „Niemand had wat te zeggen ge had als we op 1-1 gefinisht wa ren. De ploeg heeft gespeeld naar de mogelijkheden". Buitenspel gen over de te verdienen premie. Hij wilde meer, maar kreeg ten slotte niets omdat hij disciplinair geschorst werd. Körver kon het na het duel nog niet begrijpen: „Zo'n premie is toch niet belang rijk? In dit geval was het deelne men alleen al een bonus. Waar krijg je nog 40.000 man op de tri bunes in Nederland? Niemand heeft bij ons aan geld gedacht". Behalve Smeets dan, waardoor de Limburgers (die de man tóch nog 3000 gulden kregen), twee derde van hun aanvalslinie moesten missen. Het brak ze vooral op in de eerste helft, waar in ze het spel vaak dicteerden. Fortuna kreeg via Bux, Hoyer en Evers de beste kansen, maar mis te duidelijk de pinch-hitter. Die waren vooraf al danig beperkt In d6 kaart door het ontbreken van de ge blesseerde Tini Ruis en Huub Smeets, die zichzelf buitenspel had gepraat in de onderhandelin- ADVERTENTIE" Als u wilt sparen tegen hoge rente terwijl u toch altijd over uw geld kunt beschikken, dan neemt u een Direktspaarrekening bij de Direktbank, de bank nieuwe stijl, een dochter van de NCB Bank, de op vier na grootste bank van Nederland. 3.000r per maand vrij opneembaar; over het meerdere 1% opnamekosten; maandelijkse renteboeking; zonder opnamekosten vrij beschikbaar bij o.a. aankoop eigen huis. Wilt u meer informatie? Pak dan de telefoon 020-444222 op werkdagen van 09.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. U ontvangt dan direkt uitgebreide informatie. De bon opsturen mag ook natuurlijk. Wilt u meteen storten? Dat kan ook! Op bankrekeningnummer 23.44.42.220 of op post rekeningnummer 18400 t.n.v. de Direktbank onder vermelding van Direktsparen. dochter van de NCB Bank O Stuur mij meer informatie over Direktsparen O Stuur mij meer informatie over de Direktbank Naam: Die had Feyenoord helemaal niet in de gelederen. Verdediger Wijnstekers moest zich zelfs als de gevaarlijkste aanvaller aan dienen omdat zijn collega's aan het front het volledig heten afwe ten. Verstoken van de aanvoer via Cruijff kon Gullit zijn draai niet vinden; gelegenheidsspits Carbo hep er voor spek en bonen bij en wat Brard niet kan is in middels genoegzaam bekend. „We konden niet doorkomen tot de achterlijn", had ook Libregts gezien, „dus speelden we Fortu na volledig in de kaart". Pas in de tweede helft lukte dat doorstomen, met name via Gullit wat beter, al bleef het tobben in het Rotterdamse centrum. Li bregts moest dan ook wel beslui ten tot de vervanging van Carbo. En Houtman greep zijn kans om de frustratie van een heel s i zich af te schudden. Voort durend had hij in de clinch gele gen met Cruijff, zijn trainer en zijn ploeggenoten die door het seizoen heen doorlopend op hem hepen te vitten. Maar gister avond won hij bij het eerste het beste kopduel wel even de beker voor Feyenoord en dwong hij Li bregts over een 'gouden wissel' te spreken. Bewijs Dat Koevermans daarna nog dè kans op 1-1 het liggen, werd daarbij gemakshalve vergeten door de Rotterdammers die van „een bekroning" spraken. De Limburgers wisten het echter nog precies: „We hebben ons waargemaakt voor het Neder landse pubhek", kon Jo Bux te recht stellen. „We hebben in elk geval bewezen dat we niet te zwak zijn voor het Europese voetbal". Met die verdiende strehng van het eigen ego moest het dappere For tuna het doen; Feyenoord kon de beker uit handen van pnns Claus ophalen. Maar het zal wel enige tijd duren voor die trofee echt glans krijgt. Voorlopig moet hij maar bedekt blijven met de man tel der üefde. PAUL DE TOMBE LILLE (ANP) - De coach van het Nederlandse dameshockeyteam, Gijs van Heumen, heeft zich gis teren bijzonder kwaad gemaakt over de uiterst gebrekkige staat, waarin het speelveld voor de eer ste Europese titelstrijd in de his torie in Villeneuve d'Asq bij Lille verkeert. „Het is werkelijk een schandaal, dat we daarop moe ten spelen", brieste Van Heumen in het ongezellige hotel aan de rand van een drukke autoweg, waar de speelsters elf dagen moeten bivakkeren. „Op deze manier wordt het dameshockey echt weer in een hoek gedrukt. Junioren krijgen nog betere vel den toegewezen. En dat direct nadat we zo'n supertoernooi in Berlijn hebben meegemaakt". Adres: 's avonds: Postcode/Woonplaats: Tel. overdag: Geb. datum: Deze bon in ongefrankeerde open envelop sturen aan: Direktbank NV, Antwoordnummer 18181, 1000 WB Amsterdam. LISSABON (AFP) - Er is weinig kans meer om het leven van de Portugese wielrenner Joaquim Agostinho te redden, heeft dok ter Lobo Antunes woensdag avond in het academisch zieken huis van Lissabon verklaard. De toestand van Agostinho, in coma geraakt na een schedelbreuk op gelopen bij een valpartij in de vijfde etappe van de Algarve, gaat van minuut tot minuut achteruit, aldus Antunes, die de operatie van de Portugese kam pioen leidde. Agostinho werd maandagavond in het ziekenhuis in Lissabon opge nomen, nadat hij eerst onder zocht was in Quintera, de plaats van aankomst van de vijfde etap pe, 300 kilometer ten zuiden van de Portugese hoofdstad. Volgens dokter Antunes worden de vitale organen van Agostinho, Agostinho (foto api met name het hart, steeds zwak ker. Antunes verklaarde, dat men zich op het ergste moest voorbereiden. De arts bevestig de, dat de overlevingskansen van de Portugees veel groter waren geweest, wanneer hij op snelle wijze van de plaats van het onge val naar Lissabon was vervoerd. astroturf veld, dat ruim tien jaar geleden werd aangelegd, biedt een armetierige aanblik. De ba nen kunstgras, die verschillende tinten groen hebben, zijn zo ver uit elkaar geweken, dat hier en daar gaten van drie tot vijf centi meter zijn ontstaan. „Het is le vensgevaarlijk", zei Van Heu men, „het is niet denkbeeldig dat iemand met zijn schoen blijft ha ken en een been breekt. Het is ongelooflijk dat ze de speelsters daarop durven te sturen". Her en der is het kunstgrasveld, dat een jaar geleden voor het laatst werd gekeurd, flink inge deukt. Bovendien lopen er niet te verwijderen witte voetballij- nen over het veld, die vooral bij het nemen van de strafcorners storend kunnen werken. „Wij oe fenen altijd tot op de centimeter nauwkeurig", aldus Van Heu men, „dan kun je gewoon geen afwijkingen hebben. Eigenlijk zouden we moeten weigeren er op te spelen. Maar ik heb ge hoord wat er dan gebeurt. Dan wordt er uitgeweken naar een ge woon grasveld met een pool van zeker acht centimeter en daar willen we in de voorbereiding op Los Angeles nu helemaal niet op hockeyen. Dus ik ben bang dat we wel dat waardeloze veld op moeten. Maar ook daarop kun nen we winnen. Het is alleen te hopen dat er geen erge dingen gebeuren". Wereldkampioen Nederland be gint vandaag de poulewedstry- den met een duel tegen het zwak ke Italië, dat onder leiding staat van de Nederlandse coach Joost Bellaart. Eén van de beste speel sters in deze ploeg is nog Made- Ion Belièn. Zij kwam tot eind 1982 voor Were Di uit en speelde in totaal 21 keer in het Neder lands elftal. Door haar huwelijk met een Italiaan is ze echter speelgerechtigd voor Italië. Naast Van Heumen en Bellaart is er nog een derde Nederlandse coach in Lille. Dat is de HGC'er en veelvoudig oud-international Wouter Leefers, die Frankrijk onder zijn hoede heeft. ROTTERDAM (GPD) - De ar bitragecommissie van de KNVB heeft bepaald dat Ex celsior een schadeloosstel ling van bijna 13.000 gulden moet betalen aan Joop van Daele. De Rotterdamse club had zijn voormalige assis tent-trainer op 24 januari 1983 een lager contract aan geboden, dat op 1 juli van dat jaar in zou moeten gaan. Later beschouwde het be stuur die brief als een opzeg ging van de arbeidsovereen komst met Van Daele. Laatstgenoemde betwistte dat en bracht de zaak voor de arbitragecommissie. De ze stelde Van Daele in het ge lijk, waardoor Excelsior als nog verplicht is drie maan den salaris en 7,5 procent vakantiebijslag aan de ex- prof uit te keren. Joop van Daele traint op dit moment de amateurvereniging Pa- pendrecht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15