Kamer betreurt beslissing 4 mei -c Kernwapendebat uitgesteld U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als u'n hoge rente wilt. Bejaarden- en vrijwillige verzekering op de helling 'Alleen CP weren bij dodenherdenking' 3- Levenslang geëist in zaak Digna v.d. Roest Rechter verwerpt eis ontvoerders Heineken CDA en WD steunen verzoek kabinet 11 WOENSDAG 2 MEI 1984 DEN HAAG (GPD/ANP) - De fracties in de Tweede Kamer betreuren het besluit van het comité nationale herdenking om de politieke partijen bij nader inzien niet uit te nodi gen voor het bijwonen van de dodenherdenking in Amsterdam. Het comité heeft deze stap genomen nadat deelnemende organisaties hadden geprotesteerd tegen de komst van het kamerlid Janmaat (Centrumpartij). Binnenland Het comité vraagt elk jaar aan alle partijen in Tweede of Eerste Ka mer vertegenwoordigers te stu ren naar de nationale dodenher denking op 4 mei. Vorig jaar bleef Janmaat weg bij de krans- legging. Maar vorige week maak te de Centrumpartij tijdens haar tv-zendtijd bekend dit keer wel van de uitnodiging gebruik te zullen maken. Na de protesten trok het comité alle uitnodigin gen in, omdat het geen onder scheid tussen politieke partijen wil maken. Volgens CD A-fractieleider De Vries, die het besluit van het co mité ernstig betreurt, is de do denherdenking „bij uitstek een nationale gelegenheid". „De ver tegenwoordigers van het volk horen daarbij aanwezig te zijn, tenzij men de manifestatie wil misbruiken voor provocatie en de eenheid wil verstoren", zei hij gisteren. Het CDA vindt het intrekken van de uitnodigingen „geen goede weg voor het oplossen van pro blemen, die kunnen ontstaan door deelname van de Centrum partij". De beste manier is vol gens De Vries de Centrumpartij te negeren in plaats van haar te 'belonen' door nu alle fracties van deelname uit te sluiten. Zijn partij vindt het overigens een "slechte zaak" dat de CP de do denherdenking gebruikt voor politieke doeleinden. „De wijze van aankondiging wekt de in druk dat de Centrumpartij uit is op provocatie in plaats van de eenheid te beleven die bij deze herdenking past", aldus De Vries. Racistisch PvdA-leider Den Uyl noemde de Twee miljoen gld. voor Surinaamse studenten hier DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft twee miljoen gulden ter beschikking gesteld van Suri naamse studenten in Nederland die door de slechte economische situatie in eigen land, van hun ouders geen geld meer overge maakt krijgen om hun studie in Nederland te kunnen voortzet ten. Bezorgdheid over de financieel- economische situatie in Surina me ligt aan haar besluit ten grondslag, aldus de woordvoer der van de minister. Omdat de deviezenpositie van Suriname zoveel slechter is geworden dat voor de Surinaamse studenten geen gelden uit Suriname kun nen worden overgemaakt, heeft mevrouw Schoo de twee miljoen beschikbaar gesteld als voor schot voor 1984. Het besluit is ge nomen in overleg met haar colle ga van onderwijs, Deetman. Het toegezegde geld wordt naar verluidt niet onttrokken aan de ontwikkelingsgelden die Neder land voor Suriname heeft gere serveerd. De Nederlandse rege ring zette eerder ontwikkelings hulp aan het regime-Bouterse voorlopig stop na de moorden op een aantal prominente Surina- mers. beslissing van het comité „onge lukkig en onjuist". Alleen de uit nodiging aan de Centrumpartij had moeten worden ingetrok ken, vindt hij. „Die partij ver toont duidelijke racistische trek ken. Uitsluiting van de Centrum partij is dan ook geen discrimi natie maar een geboden onder scheid", aldus Den Uyl. Ook de WD betreurde de stap van het Comité Nationale Herdenking, maar zei er wel begrip voor te kunnen opbrengen. Een soortge lijk geluid liet D'66 horen. CPN-fractievoorzitter mevrouw Brouwer noemde het besluit „onvoorstelbaar". „Hierdoor worden alle partijen die hun ver dienste hebben in de strijd tegen racisme en fascisme, gelijkelijk behandeld met een partij die juist een politiek van racisme propageert", zei zij. Volgens haar is het niet strijdig met de grond wet om alleen de Centrumpartij van de viering van dodenherden king uit te sluiten. De 76 organisaties die om intrek king van de uitnodiging aan de Centrumpartij hadden gevraagd, gaven gisteren een verklaring uit waarin zij zeggen in te stemmen met de nu gekozen oplossing, al zijn zij er niet gelukkig mee. Ons doel - het weren van de Centrum partij - is bereikt, maar het blijft een vergissing te menen dat de Centrumpartij net als andere partijen een democratische orga nisatie is, aldus de organisaties, die een beroep doen op regering, parlement en herdenkingscomi té om een herhaling van de situa tie volgend jaar te voorkomen. ROTTERDAM - De opslagloods van een farmaceutische groothandel in Rotterdam is gisternacht door brand geheel verwoest. Ook een nabijge- legen opslagplaats van een levensmiddelenbedrijf liep forse schade op. De brand ging gepaard met talloze kleine ontploffingen. In verband met het vrijkomen van mogelijke giftige stoffen werd de omgeving afge zet. Op het brandterrein was het een wirwar van slangen van de Rotter damse brandweer (zie foto). De schade wordt geschat op meer dan 10 miljoen gulden. (foto anpi GRONINGEN (GPD/ANP) - De of ficier van justitie bij de Gronin ger rechtbank heeft gisteren le venslange gevangenisstraf geëist tegen het Groninger echtpaar T.P. (34) en H.P. (26). Mr. H. van Voorst acht beiden in gelijke ma te schuldig aan ontvoering, on tucht en verkrachting van en uit eindelijk moord op het negenja rige Groninger meisje Digna van der Roest op 7 juni 1982. Omdat beide verdachten volgens een psychiatrisch rapport als vol ledig toerekeningsvatbaar moe ten worden beschouwd, achtte de de officier de zwaarste straf die het Nederlandse strafrecht kent op zijn plaats. 'Hetgeen het gezin Van der Roest heeft moeten doorstaan laat zich niet beschrijven. Daarbij komt de machteloosheid van de maat schappij om daar iets aan te doen. De verdachten hetzelfde leed toebrengen als het meisje, haar ouders en broertje is toege bracht, is echter onmogelijk. Het zwaarst mogelijke is dan wèl op zijn plaats', beredeneerde Van Voorst zijn eis die bij het echt- paar geen zichtbare emoties op riep. De officier voegde de veelvoud aan misdrijven in drie hoofdgroepen samen: ontvoering, ontucht en moord. Hij vond het niet belang rijk wie het meeste aandeel had in de verschillende misdrijven waarvan het echtpaar P. tijdens het proces elkaar de schuld ga- Al eerder had H.P. kinderen voor haar man T. in huis gehaald. T. was een liefhebber van kinder porno. De dag voor het gebeuren had hij zijn vrouw gezegd weer een kind te willen hebben. Een dag later lokte de vrouw Digna op straat mee met de vraag of het meisje een nest jonge poesjes wilde bekijken. Thuis gaf de man Digna een glas limonade met een slaapmiddel. Daarna zouden bei de echtlieden ontucht met haar hebben gepleegd. Uit angst voor ontdekking werd besloten Digna te vermoorden. Het kind werd met een auto naar een afgelegen parkeerplaats in Ruinen gebracht. Het meisje werd gewurgd met een touw en met een spade op het hoofd ge slagen. Voordat het werd gedood zou de man haar nog een keer hebben verkracht. Vervolgens werd Digna begraven. Hoewel de verdwijning van Digna uitgebreid in het nieuws kwam bleef het echtpaar buiten schot. Ook werd geen verband gelegd tussen het verdwijnen van Digna en een eerdere aanklacht van H.P. tegen haar man wegens on tucht met negen buurtkinderen. Omdat de vrouw haar aanklacht later introk kon de man toen niet DEN HAAG (ANP) - De president van de Haagse rechtbank vindt het niet onrechtmatig dat Nederland aan Frankrijk heeft gevraagd twee ver dachten van de Heineken-ontvoeringszaak na hun uitlevering ook voor andere feiten te vervolgen dan de feiten waarvoor zij worden uitgele verd. Een diplomatieke nota waarin dit wordt voorgesteld, hoeft niet te worden ingetrokken, zo bepaalde de president, mr. M.R. Wijnholt, gis teren in kort geding. Het geding was aangespannen door de advocaat van een van de twee in Frankrijk vastzittende verdachten, de 26-jarige Amsterdammer Cor van H.. Volgens de raadsman komen twee van de drie feiten waarvoor uitlevering wordt gevraagd, niet voor in het uit 1895 daterende uitleve ringsverdrag tussen Nederland en Frankrijk en moeten zij dus buiten de rechtszaak in Nederland blijven. Dit zou betekenen dat Van H. en zijn eveneens 26-jarige medeverdachte Willem H. in Nederland alleen voor bedreiging met geweld terecht zou den staan. Wederrechtelijke vrijheidsberoving en afpersing, die ook ten laste zijn gelegd, staan niet in het verdrag. Wijnholt geeft in zijn vonnis toe dat het niet is toegestaan om uitlevering te vragen voor misdrijven die niet in het verdrag staan opgesomd. In principe mag Nederland de twee Amsterdammers alleen nog maar ver volgen en berechten voor die feiten waarvoor uitlevering is toegestaan. Op deze hoofdregels van het uitleveringsrecht, zoals Wijnholt ze noemt, is echter één uitzondering. Volgens de Haagse president kan Frankrijk op grond van een uitzonderingsbepaling in het verdrag bijzondere toe stemming verlenen om de verdachte ook voor de andere feiten te ver volgen. Dit staat dan los van het uitleveringsverzoek. worden vervolgd. Wel werd hij door gemaskerde mannen het ziekenhuis ingeslagen. Mr. F. Vermeer, de raadsman van T.P., voerde als verzachtende omstandigheid aan dat de ver dachte een ellendige jeugd had gehad. Zijn echte vader heeft hjj nooit gekend. Bovendien werd hij van jongs af aan geconfron teerd met geweld. De man heeft geen weet van liefde en kennis van goed en kwaad, aldus de raadsman. Zijn huwelijk met de vrouw H. werd gekenmerkt door ontelbare incidenten, prostitutie, diefstallen, veroordelingen, ruzie en geweld. De raadsman van de vrouw, mr.M. Rietveldt, vroeg de rechtbank re kening te houden met het feit dat de vrouw een willoos instrument was in de handen van haar man. Ze was bang dat haar man zich zou vergrijpen aan haar kinde ren, als ze niet zou zorgen voor een ander meisje. Dit beeld werd verworpen door de raadsman van de man. Volgens mr. Ver meer was juist de vrouw de ster ke figuur in de relatie. De rechtbank doet 14 mei uit spraak. VARA-actie voor Amnesty: 65.000 gulden HILVERSUM (ANP) - Een actie die de VARA gisteren samen met- Amnesty International heeft ge voerd via de vier uur durende ra diouitzending „Losprijs" op Hil versum 3, heeft voorlopig 65.000 gulden opgebracht. De luisteraars konden door telefo nisch geld toe te zeggen bepaal de programma-onderdelen „ko pen". Aan het programma werk ten artiesten en andere bekende Nederlanders mee. Zo zong Si mon Carmiggelt een lied en stel de Jan Lenferink (Veronica. RUR) zijn lichtblauwe overhemd beschikbaar. Brinkman neemt UTRECHT - Het stadhuis van Utrecht is gisteren enkele uren ontruimd wegens een bommelding. Bij de politie jm clfstcllicl VSH. was een anoniem telefoontje binnengekomen met de mededeling dat zich in het gebouw een plastic tas met een bom zou bevinden. De politie liet daarop de ambtenaren het stadhuis ontruimen. Bij doorzoeken van het gebouw werd een doos met daarin een plastic tas gevonden. De Explosieven Opruimings Dienst heeft zich c de doos ontfermd. Het is nog niet bekend of het een echte bom betreft. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) wil de ziektekosten verzekering voor bejaarden be vriezen en de vrijwillige verzeke ring loskoppelen van de zieken fondsen. Hij zei gisteren tijdens de behandeling van de begroting van welzijn, volksgezondheid en cultuur in de Eerste Kamer daar over advies te zullen vragen aan de Ziekenfondsraad. Van der Reijden legde er de na druk op dat de door hem voorge stelde maatregelen bedoeld zijn om ordening aan te brengen in het ziekenfondspakket en niet om het pakket te verkleinen. De staatssecretaris zei te hopen dat op deze wijze in de jaren na '84 het tekort bij de ziekenfondsen ter grootte van één miljard gul den kan worden gedekt. Zoals bekend heeft het kabinet voor dit jaar afgezien van een verkleining van het ziekenfonds pakket waartoe de regeringsfrac ties CDA en WD in een geza menlijke motie hadden opgeroe pen. Het wil eerst het advies van de Ziekenfondsraad daarover af wachten. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) vindt dat staatssecretaris Van der Reijden niet mag overgaan tot het bevrie zen van de bejaardenverzekering en het opheffen van de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering zon der dat er gedegen garanties zijn voor de 2,5 miljoen verzekerden bij die verzekeringsvormen. Dat heeft de VNZ gisteren laten we ten in een reactie op de aankon diging van Van der Reijden. Bij de vrijwillige verzekering en de bejaardenverzekering zijn rela tief veel medisch kwestbare en minder draagkrachtige mensen verzekerd, zo stelt de VNZ, die meent dat de plannen van staats secretaris inkomenspolitieke ge volgen zullen hebben. De zieken fondsen schorten hun oordeel over de plannen van de staatsse cretaris verder op tot zij in detail bekend zijn en de financiële ge volgen zijn doorgerekend. Veel buitenlandse toeristen DEN HAAG (GPD) - Een onver wacht groot aantal buitenlan ders, ruim 800.000, heeft het afge lopen 1 mei-weekeinde een be zoek gebracht aan ons land. Dat is even veel als tijdens het paas weekeinde. Behalve Duitse toe risten heeft ons land vooral veel Franse toeristen getrokken. Gro te publiekstrekkers waren Am sterdam, de bollenstreek met de Keukenhof en het bloemencorso van Aalsmeer. Volgens tellingen van het Natio naal Bureau voor Toerisme be zochten 190.000 buitenlanders de Keukenhof, tegen 133.000 in het paasweekeinde. Madurodam was een goede tweede met 56.000 bezoekers (54.000 in paasweek einde) en de Efteling kreeg 45.000 toeristen te verwerken (50.000 in paasweekeinde). De hotels in Amsterdam en de kuststreek waren geheel bezet. Veel toeristen werden vanuit Amsterdam doorverwezen naar Utrecht en Apeldoorn, vanuit de kuststreek naar Gouda en Rot terdam. uitspraken over Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren zijn recente omstreden opmer kingen over het optreden van de Tweede Kamer ingetrokken. De bewindsman zei in de Eerste Ka mer dat de opmerkingen, ge maakt in een interview met Vrij Nederland, 'niet juist' zijn ge weest. Hij kondigde aan het boe tekleed hiervoor te zullen aan trekken. In het gewraakte interview be schuldigde Brinkman de Kamer ervan dat haar mening over de 'zachte sector' niet de opvattin gen van de bevolking weerspie gelt. Ook wilde hij dat er vanuit de Kamer meer respect zou wor den opgebracht voor besluiten van ministers. Hij zei dat het Bin nenhof soms lijkt op 'een grote coterie'. In het algemeen bepleit te hij het instellen van deeltijd banen voor kamerleden, zodat zij extra tijd zouden krijgen om via een tweede baan voeling met de maatschappij te houden. Al eerder bood de minister zijn ver ontschuldigingen aan voor deze opmerkingen. Zijn uitspraken in de Eerste Kamer komen er ech ter op neer dat hij zich nu volle dig distantieert van de gewraak-. te zinsneden in het weekbladin terview. Brinkman hoopt in de gelegenheid te worden gesteld ook in de Tweede Kamer zijn verontschuldigingen aan te bie den. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Omdat het ka binet nog geen beslissing heeft genomen over de plaatsing van kruisraketten in Nederland zal de Defensiecommissie van de Tweede Kamer volgende week niet debatteren over het kernwa penhoofdstuk uit de defensieno ta. Een verzoek tot uitstel van de ze vergadering van de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en De Ruiter (defensie) zal door CDA en WD worden ge steund. In hun gisteren aan Tweede-Ka mervoorzitter Dolman verstuur de brief wijzen de beide minis ters erop dat het kabinet „nog niet tot een afgerond standpunt is gekomen over de huidige en toekomstige kernwapentaken van Nederland". Zij wijzen erop dat het kabinet ernaar streeft, overeenkomstig toezeggingen aan de Kamer, op een zodanig tijdstip met de beslissing te ko men, dat de Tweede Kamer er nog vóór het zomerreces over kan discussiëren. CDA en WD hebben inmiddels la ten weten met uitstel akkoord te kunnen gaan. De PvdA voelt er niets voor. In die kring wordt ge steld dat de Defensienota welis waar geen letter bevat over kruisraketten en Nederlandse kernwapentaken, maar wel over kwesties als NAVO-strategie en militaire krachtsverhoudingen tussen Oost en West. „Los van de Nederlandse besluitvorming zijn dat zaken waar we zeer graag met de beide ministers over wil len praten", aldus defensiespe cialist Stemerdink. De defensie commissie zou vanmiddag over het verzoek van de ministers een beslissing nemen. Problematiek In politiek Den Haag wordt deze gang van zaken gezien als beves tiging van de zeer problematic sche positie waarin het kabinet zich bevindt als het gaat om de kernwapenkwestie. De variant op het NAVO-dubbelbesluit, waarmee premier Lubbers uit de problemen wilde komen (Woens- drecht .raketgereed' maken, maar plaatsing pas in tijd van cri sis) werd door de WD voortijdig in de publiciteit gebracht en ver volgens door de NAVO-bondge- noten van de hand gewezen. Het CDA reageerde op zijn beurt uiterst kritisch op de aankondi ging van een WD-compromis- voorstel. Dat zou in elk geval in houden plaatsing van minder dan 48 kruisraketten, omdat de WD, zoals defensiespecialist Voorhoeve het uitdrukte, „het CDA tegemoet wil komen". De WD-vanant komt zeer waar schijnlijk neer op een kabinets besluit om door te gaan met de bouw in Woensdrecht. Eind 1986, als Nederland volgens het NAVO-schema tot plaatsing moet over gaan, zou dan moeten worden beslist welk aantal raket ten in het geding is. Deze variant zou echter geen gena de vinden in de ogen van minis ter De Ruiter van defensie, die de Kamer heeft beloofd, dat een be slissing over de bouwwerkzaam heden in Woensdrecht zou wor den gekoppeld aan een besluit over plaatsing van raketten. „In de opvatting van De Ruiter bete kent bouwen plaatsen", aldus een goedingelichte bron in poli tiek Den Haag. In politiek Den Haag wordt nu aan genomen dat het kabinet grote moeite zal hebben om nog voor het zomerreces met de Kamer te debatteren over een plaatsings- besluit. Die opvatting wordt nog versterkt door de waarschuwen de woorden die CDA-fractielei- der De Vries gisteren sprak tij dens een CDA-bijeenkomst in Heiloo. De Vries zei, dat bij het zoeken naar een oplossing niet alleen goede wil van het kabinet nodig is, maar ook van de NA- VO-bondgenoten. Volgens de Vries is „de wat aparte positie van Nederland" in het bondgenootschap gerechtvaar digd door het voorbehoud dat bij het nemen van het NAVO-dub belbesluit in 1979 is gemaakt bij eventuele van plaatsing in Ne derland. „Ik vrees dat als daar voor bij de bondgenoten onvol doende begrip bestaat, het tem po van de besluitvorming nade lig zou worden beïnvloed", aldus De Vries. Hij wilde daar niet „te somber over doen, maar de erva ring van de afgelopen weken heeft mij ook niet bepaald opti mistisch gemaakt". De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. pzf. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.'sg£

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5