LEIDSCH DAGBLAD 'Loongolf is gevaarlijk' Wegenwacht: vluchtstrook moet veiliger Horeca betaalt te weinig loon Militie voert charge uit op kerkbezoekers PvdA: 7 miljard minder voor defensie Voor een tientje véél wijzer Duisenberg vreest de gevolgen voor zwakkere bedrijven DUISENBERG LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37385 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tet.nrs. zie colofon VOORSCHOTEN/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Wegenwacht van de ANWB wil maatregelen om de veiligheid van haar perso neel op vluchtstroken te vergro ten. De laatste maanden zijn eni ge wegenwachters tijdens werk zaamheden het slachtoffer ge worden van automobilisten die onverwachts op de vluchtstrook waren geraakt. Daarom stelt de ANWB een duidelijke wegmar kering voor die de automobilist er op moet wijzen dat hij niet zich niet langer op de rijbaan be vindt. Een suggestie van de Wegenwacht is om tussen rijstrook en vlucht strook ribbels aan te brengen. Rijkswaterstaat, verantwoorde lijk voor het wegenonderhoud, zegt daar niets voor te voelen. 'Een ribbel is een obstakel, ter wijl weggebruikers met een snel heid van 100 kilometer zonder probleem de vluchtstrook moe ten kunnen oprijden. Bovendien zijn motorrijders als de dood voor dergelijke dingen, vooral als het nat weer is. Verder is bij proeven gebleken dat de ribbels erg snel slijten', aldus een woord voerder. Personeel van Rijkswaterstaat of aannemers in haar dienst lopen dezelfde risico's als de wegen wachters. Ook onder hen zijn on gelukken of bijna-ongelukken voorgekomen, zij het niet gere geld. Maar aan het gevaar is wei nig te doen, aldus de woordvoer der. De discussie over het gevaar van het repareren van auto's op de vluchtstrook is verhevigd, nadat rond de paasdagen een mede werker van de Wegenwacht op de rijksweg door een auto werd doodgereden. Begin dit jaar raakte een medewerker van de Wegenwacht door eenzelfde on geluk ernstig gewond. Volgens een woordvoerder van de ANWB neemt het aantal onge lukken op vluchtstroken toe. Daarom worden gestrande auto mobilisten door de telefoon of via praatpalen geadviseerd als hun voertuig nog kan rijden door te gaan tot het eerstvolgende benzinstation. Als dat niet moge lijk is moet de wagen zo ver mo gelijk in de berm worden gezet. AMSTERDAM - De sterke financiële positie bij vooral exporterende bedrijven mag niet leiden tot een golf van loonsverhogingen, die zwakkere bedrijven zwaar zou treffen met alle gevolgen van dien voor de werkge legenheid en concurrentiekracht. voor het bedrijfsleven wat mil der lijkt te worden, mag van de ondernemingen worden gevergd dat zij de geleverde denkkracht omzetten in daadkracht, tevens wat betreft rechtstreekse aanval len op het werkloosheidsvraag stuk". Koninklijk plezier in kermiskarretjes Echt 'ouderwets' Haags oranjefeest PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Horeca-on- dernemers betalen hun werkne mers slecht. Op bedrijven waar op de wet op het minimurnloon van toepassing is, werden 6,2 procent van de werknemers min der dan het wettelijk minimum uitbetaald, zo blijkt uit een on derzoek van de Loon Technische Dienst van het ministerie van so ciale zaken. Deze voerde in 1980 twee onderzoeken uit, één in maart en één in juli. Na die on derzoeken bleek de helft van de ondernemers waar te lage loon- Den Uyl vindt besluit van comité onjuist DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid betreurt het besluit van het comité Nationale Her denking om de uitnodiging aan de kamerfracties om de doden herdenking op 4 mei in Amster dam bij te wonen in te trekken. Fractievoorzitter Den Uyl noem de het besluit van het comité vanmorgen vóór de KRO-radio „ongelukkig en onjuist". Den Uyl zei verder dat het comité alleen de uitnodiging aan de Centrumpartij had moeten in trekken vanwege racistische trekken die de partij vertoont. Minister Brinkman van WVC, die vanochtend uit Japan terugkeer de, zei het te betreuren als de na tionale dodenherdenking in dis cussie zou komen. Verder wilde hij geen commentaar leveren. (zie ook pagina 5) Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Minimumtemperatuur rond ze- graden. Middagtemperatuur 2 mei 1984 Zon op: 06.08 uur, zon onder: 21.07 uur. Maan op: 06.52 uur, maan onder: 22.51. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.56 en 17.13 uur, laagwater 00.49 en 13.10 uur. betaling was geconstateerd be reid het tekort aan te vullen. Volgens het ministerie is het per centage onderbetaalden bij hore cabedrijven het hoogste, dat de dienst tot nu toe in enige sector heeft geconstateerd. In de horeca komt onderbetaling vaker voor bij vrouwen dan bij mannen, va ker bij werknemers met een deeltijdbaan dan bij werknemers met een vast dienstverband, va ker bij jonge dan bij volwassen werknemers. Binnen de horeca was de onderbe taling in de drankensector het grootst. Daarnaast werden on derbetalingen geconstateerd in vakantiecentra, jeugdherbergen, kampeercentra. In maart 1980 was de onderbetaling in Zuid- Holland het grootst, in juli bleek Zeeland koploper. Seizoenwerk- nemers kregen vaker te weinig loon uitbetaald dan niet-s werknemers. AMSTERDAM (ANP) - Meer dan 100 actievoerders hebben van daag in Amsterdam de zoge noemde Dag van Onvrede 'ge vierd'. Vanmorgen werd enkele uren de in- en uitgang van de Oranje Nassaukazerne in Am sterdam geblokkeerd (zie foto). Later op de dag volgden blokka des van de Bijenkorf bij de Dam en het rijksbelastingkantoor aan de Wibautstraat. De actiedag is bedoeld als protest tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten. De actievoerders zeiden niet te willen wachten op de officiële actieweek (vanaf 6 mei) tegen kruisraketten. De blokkade van de toegangen van de Bijenkorf was vooral bedoeld als protest tegen de korting op de uitkeringen (het 1 juli pakket). Aan de blokkade van het rijksbe lastingkantoor werd ook deelge nomen door leden van de Vereni ging Dienstweigeraars. Op de vliegbasis Volkel hebben anti-mi litaristische vrouwen vannacht een aantal landing slichten zwart geschilderd. Het vliegverkeer is stil gelegd totdat de lampen weer zijn schoongemaakt. In een ver klaring wordt gezegd dat op Vol kel dagelijks voor duizenden gul dens de lucht in gaat, terwijl tal loze vrouwen met een uitkering niet weten hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen, (foto anp> Miljoenen aan juwelen en goud verdwenen Kluis diamantenbeurs gekraakt NEW YORK (Rtr.) - Dieven zijn er het afgelopen weekeinde in geslaagd in te breken in de belangrijkste kluis van de New- yorkse diamantenbeurs. Zij gingen er vandoor met een hoe veelheid juwelen en goud ter waarde van vele miljoenen dol lars. De diefstal werd gisteren ontdekt toen de kluis werd geopend. Tussen de 40 en 100 cassettes lagen opengebroken en geplun derd op de grond. De inbrekers waren via een aangrenzende ruimte doorgedrongen tot de kluis. Verscheidene diamanthan delaren zeggen te zijn geruïneerd.- Anderzijds mag de voorspelling van dalende binnenlandse beste dingen door het Centraal Plan bureau de overheid niet verlei den tot verdere stimulering of lastenverlichting ten koste van het financieringstekort, dat vorig jaar opnieuw, tot 11 procent, is gestegen. Die twee waarschuwingen richt dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, aan het Nederlandse bedrijfsleven en po litiek Den Haag bij de presenta tie van het vandaag verschenen jaarverslag. "Het beginnend eco nomische herstel mag niet in de waagschaal worden gesteld door onverhoedse zwenkingen in het beleid", aldus Duisenberg. Vooral als gevolg van een groeien de export, het interen op de voor raden en de tot nog toe afwach tende houding ten aanzien van investeringen zitten veel bedrij ven zeer ruim in de geldmidde len. Schril steken hierbij de mogelijk heden af voor de binnenlandse markt, zoals afgeschilderd door het Centraal Planbureau. Door de onder druk staande consump tieve bestedingen rijst voor ons land het beeld op van jarenlange stagnatie in de binnenlandse af zet, maar Duisenberg gelooft niet dat het zo'n vaart zal lopen. Hij is minder pessimistisch dan het CPB, dat als gevolg van zo'n one venwichtig bestedingsbeeld - grote export en stagnatie van de binnenlandse afzet - een ver dubbeling voorspelt van het (nu al grote) overschot op de beta lingsbalans in 1987. Volgens hem zal de werkelijkheid zich anders ontwikkelen, omdat een opeenhoping van kapitaal in Nederland zal leiden tot een rela tieve renteverlaging en verrui ming van de monetaire verhou dingen. Hierdoor kunnen de bin nenlandse bestedingen sterker toenemen dan wordt veronder steld, aldus Duisenberg. Hij ver wacht dit jaar een groei in volu me met 2 tot 3 procent. De werk loosheid zal de voorspelde 900.000 daardoor niet bereiken. In alle gevallen ziet Duisenberg geen mogelijkheden verdere las tenverlichtingen dan al aange kondigd. Dit zou met zich bren gen dat het financieringstekort van de overheid niet of minder dan voorzien zou dalen. Ook ten aanzien van de lonen pleit Duisenberg voor opperste terug houdendheid. Hij neemt bij voorbaat stelling tegen looneisen in de toekomst als vervolg op de verbeterde winstgevendheid bij veel bedrijven. "Hopelijk kan ge decentraliseerd loonoverleg hel pen voorkomen, dat de ontwik keling van de loonkosten buiten de oevers treedt en over bedrij ven spoelt waar de rendements ontwikkeling zulks niet of nog niet verdraagt". Tegelijkertijd roept Duisenberg het bedrijfsleven op te komen tot investeringen en het 'op bedrijfs niveau' aanpakken van de jeugd werkloosheid. "Nu het klimaat China benadrukt zijn eigen lijn In het algemeen is Duisenberg te gen arbeidstijdverkorting, al geeft hij wel toe dat het inleveren van loon in ruil voor roostervrije dagen het afgelopen jaar gunstig voor de bedrijven heeft uitge pakt omdat de vrijkomende ar beidsplaatsen niet volledig wer den opgevuld. Voor jongeren zijn volgens Duisenberg echter speciale maatregelen gewenst. "Anders lopen zij onuitwisbare littekens op in hun rechtmatige verlangen op een plaats in de sa menleving". (zie verder pagina 9) FC Den Haag op rand van bankroet André Hazes: 'Ik word misbruikt' PAGINA 19 Spandoeken Solidariteit in Warschau WARSCHAU/MOSKOU/PEKING (AFP/DPA/Rtr.) - Voor de ka thedraal in het centrum van de Poolse hoofdstad Warschau heeft de militie vanochtend een charge uitgevoerd onder drie- tot vierhonderd kerkbezoekers. Bij het verlaten van de kerk hadden de aanwezigen spandoeken ont rold waarop leuzen stonden ter ondersteuning van het verboden vakverbond Solidariteit Eén van de spandoeken was opge hangen aan een straatlantaarn. Leden van de militie en de Zo- mo, de beruchte oproerpolitie, Burgemeester onder invloed ARNHEM (GPD) - Burgemeester mr. J. Drijber van Arnhem is af gelopen nacht door de plaatselij ke politie geverbaliseerd wegens het rijden onder invloed. De bur gemeester, tevens voorziter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, trok rond midder nacht in de Stéenstraat de aan dacht omdat hij te hard reed. Op het hoofdbureau in Arnhem moest burgemeester Drijber een bloedproef ondergaan. sloegen op de betogers in. Ook werd gebruik gemaakt van een waterkanon als gevolg waarvan de demonstranten gedwongen werden in de kerk te vluchten. In Moskou namen vanmorgen en kele tienduizenden mensen deel aan de traditionele 1 Mei-optocht over het Rode Plein. Zij werden vanaf het bordes op Lenins mau soleum gadegeslagen door de le den van het Politbureau. De ambassadeurs van de meeste NAVO-landen hadden geen ge volg gegeven aan de uitnodiging op het Rode Plein aanwezig te zijn. Sinds de invasie van de Sowjet-Unie in Afghanistan ne men de NAVO-landen deze hou ding aan. In China werd voor het eerst sinds de culturele revolutie (1966-1976) weer vuurwerk afgestoken op 1 mei. Opvallend was de nadruk die in China gelegd werd op de kwestie-Taiwan. De president van de Ne derlandsche Bank. dr. W. Duisenberg, waarschuwt in zijn vandaag gepu bliceerde jaarverslag voor een loonexplosie, die zou kunnen vol gen op het alom zichtbare lichte economische herstel. Hij raakt daarmee aan een prikkelend onderwerp, dat vorige week al uit voerig aan de orde is geweest in de Sociaal-Economische Raad. De vakbeweging en enkele economen van naam vrezen eveneens voor een loongolf door het steeds sche ver groeien van de economische ontwikkeling. In de exportsector gaat het vrij goed. maar bedrijven die op de binnen landse markt zijn aangewezen, blij ven over het algemeen achter. Loonsverhogingen bij goed verdie nende bedrijven zouden als een vloedgolf over ons land kunnen spoelen ten koste van zwakkere bedrijven en dus van de werkgele genheid, zo wordt gevreesd. Het Centraal Planbureau heeft de be langrijkste oorzaak van deze ont wikkeling al meermalen glashelder beschreven: de bestedingen van de consumenten staan onder druk (een gevolg van de bezuinigingen), waardoor de binnenlandse afzet kan stagneren. Daarentegen heeft de exportsector de laatste jaren sterk profijt gehad van de voortdu rende loonmatiging en kon zij haar concurrentiepositie op de wereld markt verstevigen. Ondanks de eenstemmigheid over de oorzaak van de ongewenste eco nomische scheefgroei, heerst er een bijna klassiek meningsverschil over de vraag hoe dit probleem moet worden aangepakt. Een logi sche stap zou zijn dat er minder wordt bezuinigd, waardoor de bin nenlandse bestedingen kunnen worden aangewakkerd ten gunste van de rendementen en de werkge legenheid. Maar dr. Duisenberg wijst een derge lijke koers, geheel in de traditie van voorgaande jaren, af. Hij hamert opnieuw op de noodzaak tot ver dergaande bezuinigingen, omdat de financiële lasten van de staat (fi nancieringstekort) hoe dan ook moeten worden verminderd. Het is met enige meewarigheid dat het consequente bezuinigingsstre- ven van de president van de Ne derlandsche Bank jaar op jaar moet worden gadegeslagen. Hij heeft ongetwijfeld gelijk als hij zegt dat de staatsschuld grote zorgen baart. Maar de praktijk leert dat een een zijdig bezuinigingsbeleid zonder belendende maatregelen in de sfeer van investeringen en werkge legenheid weinig tot niets uithaalt. Miljarden zijn er via de wet investe ringsrekening (wir) naar het be drijfsleven gesluisd en opnieuw wordt er bij de ondernemingen ge rekend op een lastenverlichting van een paar miljard gulden. Maar van nieuwe investeringen op de bin nenlandse markt is nauwelijks iets zichtbaar. Zolang er geen concrete voorstellen op tafel liggen om hier iets aan te doen, blijft Duisenberg en met hem het kabinet wel haast noodgedwongen steken in een oproep aan het bedrijfsleven 'de geleverde denkkracht' om te zetten in 'daadkracht'. De president van de Nederlandsche Bank en het kabinet kunnen in elk geval niet zeggen dat er in dit ver band geen waardevolle suggesties zijn gedaan. De laatste fijd richt de aandacht zich vooral op een verla ging van belastingen en premies voor de burger, waarvoor een deel van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven kan worden gebruikt. Het zou niet slecht zijn dit te combine ren met gematigd verder bezuini gen, voorzichtig stimuleren (over heidsinvesteringen in de bouw. in frastructuur e.d.) en natuurlijk het verder doorvoeren van arbeidstijd verkorting. Een dergelijk, gericht 'meersporenbeleid' lijkt een betere garantie ter voorkoming van scheefgroei, loonexplosies en on vrede, dan een roep in het duister. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil de komende jaren ruim 7 miljard gulden bezuinigen op defensie en de bestaande 6 kernwapenta- ken van ons land terugbrengen tot één. Dit staat in de 'alternatie ve' defensienota van de socialis ten die vandaag officieel is ge presenteerd. De inhoud van de nota lekte vorige maand al uit naar de pers. De PvdA-defensie- notanota is getiteld 'Vrede en veiligheid'. In de PvdA-nota wordt de kwestie van plaatsing van kruisraketten in Nederland niet genoemd. Vol gens een van de samenstellers, oud-defensieminister Stemer- dink, betekent dit niet dat de PvdA zijn 'nee' tegen plaatsing wil veranderen. 'Het PvdA- standpunt is zo langzamerhand wel bekend. Wij hebben in deze nota de aandacht op andere za ken willen vestigen, kwesties die - het afstoten de afgelopen tijd door de discus- - verhoging sie over de kruisraketten zjjn^H overschaduwd'. uitgeven dan het kabinet-Lub- bers, dat voor die periode bijna 70 miljard heeft uitgetrokken. De PvdA-nota bestrijkt net als die van de regering een periode van 10 jaar. Het grootste deel De bezuinigingen moeten worden bereikt door: i kerntaken: de ontslagleeftijd beroepsmilitairen - vertraging van bevorderingen; - het terugbrengen van het aantal parate bataljons; - besparing op munitie; afzien van grote investeringen. bezuinigingen valt in de tweede Van de zes kernwapentaken die 'planperiode', van 1988 tot met 1993 (6120 miljoen). Tot 1988 wil de PvdA 1120 miljoen minder Nederland heeft zullen er zeker twee al door het kabinet-Lub- bers worden geschrapt: de lucht doelraket Nike, waarvoor de con ventionele Patriotraket is aange schaft, en de atomaire anti-tank- irüjnen. Maar de PvdA wil ook af van de nucleaire ladingen voor de veldartillerie, de nucleaire dieptebommen voor de Orion- vliegtuigen van de marine en de nucleaire bommen van de F-16. Onder meer om binnen de NAVO met enig gezag te kunnen blijven meepraten over wapenbeheer sing, willen de socialisten de Lance-raket, in gebruik bij het in West-Duitsland gelegerde Eerste Legerkorps, zijn nuclaire taak voorlopig laten houden. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1