'Samenwerking was een sprong in liet duister' D Saai tv-geschenk voor Juliana Sherlock Holmes herleeft (op tv) 'natuurgetrouw' Schamele vertoning van Residentie-Orkest in Stadsgehoorzaal Handke in Den Haag MAANDAG 30 APRIL 1984 Kunst DEN HAAG (GPD) - Publiek bij opnamen van televisiepro gramma's krijgt doorgaans op voorhand te horen dat het ex tra uitbundig uitdragen van de tevredenheid over het ge- bodene op hoge prijs wordt gesteld. Van deze regel werd donderdag bij de registratie van het AVRO-programma 'Van ganser harte' uitgebreid afgeweken. Zowel presenta tor Cees van Drongelen als ca baretier Seth Gaaikema hiel den het de tot aan de nok toe gevulde grote zaal van het Haagse Congresgebouw na drukkelijk voor: er moest vooral gewoon gedaan wor den. De uitzondering op de regel werd veroorzaakt door de aanwezigheid van de vrijwel voltallige koninklijke fami lie. Prinses Juliana vormde daarbij het onbetwiste mid delpunt omdat dit maandag uit te zenden programma ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag werd gemaakt. Het publiek hield zich keurig aan de vooraf verstrekte in structies. Als tegenprestatie kreeg het evenwel geen pro gramma voorgeschoteld dat daarmee gelijke tred hield. Ruim anderhalf uur lang ontrol den zich op het podium ge beurtenissen die elkaar in saaiheid overtroffen. Het kor te als opwarmertje bedoelde optreden van Seth Gaaikema waarin met name Sonja Ba rend genadeloos werd gehe keld viel nog wel te verteren, maar nadat de koninklijke fa milie de zaal had betreden kostte het vooral hem de grootste moeite gewoon te blijven. In de slotfase van z'n optreden verstikten de zenu wen Gaaikema zozeer dat hij tot tweemaal toe een tekst op nieuw moest beginnen. Aan zijn krachteloze conference gingen programmaonderde len vooraf die te oordelen naar de daaraan verbonden namen stuk voor stuk kunst uitingen van hoog niveau voorspelden. Pianospel van het duo Daniel Wayenberg- Louis van Dijk, een pas de deux van Alexandra Radius en Han Ebbelaar, zang van Marjanne Kweksilber en vioolspel van Jaap van Zwe den. Bijna vanzelfsprekend leverde dit gezelschap kwaliteit maar door het volledig ontbreken van verrassende elementen liep het als geheel toch uit op een matte vertoning. Daaraan ging ook de veel te lange uit voering van de eenakter 'De brief van Don Juan' mank. Dit oordeel is overigens geba seerd op een waarneming vanuit de zaal. Het feit dat de regie van het programma in handen was van Bob Rooyens biedt nog enige hoop op een wat draaglijker overdracht via het beeldscherm. (Neder land 2, 19.12 uur). Willem Breuker, de muzikale partner van Freek de Jonge BLARICUM (GPD) - „Wat leuk voor Freek", zegt Willem Breuker uit de grond van zijn hart als hem verteld wordt dat dé belangstelling voor de Utrechtse voorstellingen van Stroman en Trawan ten overweldigend is. Vanaf 3.30 uur 's ochtends staan mensen in een rij voor een deur die pas om 8 uur open gaat. Dat het succes van dit programma voor een niet onaanzien lijk deel aan hem en zijn Kollektief te danken is, komt niet in zijn hoofd op. Merkwaardig want aan valse bescheidenheid lijdt Breuker beslist niet. En onterecht, want zijn uit bundige feestmuziek geeft een prachtig tegen wicht aan De Jonge's tek sten, die dit keer een som berder ondertoon hebben dan ooit. „Freek voelt zich op dit moment vrij happy met de voorstelling", zegt Breuker, die zich zelf in vrij afstandelijke bewoordingen over de samenwerking uitlaat. „Ik kan nu natuurlijk buitengewoon enthousiast gaan doen", zegt hij met neutrale stem, maar het is tenslotte niet de eerste keer dat we samenwerken. Voor andere programma's heb ik ook muziek gemaakt. Die ontwikkeling zet ten we nu door". Het lijkt erop of Breuker zich hoedt voor een pre sentatie waarbij hij in het kielzog van De Jonge nu opeens naar vo ren komt als een grote ontdek king. En ook dat zou inderdaad onterecht zijn. In kleinere kring zijn kunstvorm spreekt nu eenmaal minder mensen aan geniet hij al jaren eenzelfde repu tatie als De Jonge. Bovendien mag niet vergeten worden dat Breuker in Nederland de eerste was die met het moderne mu ziektheater begon, een ontwik keling waar ook Stroman en Tra wanten een logisch vervolg van „Het idee kwam van Freek. Van te voren hebben we overlegd. Ik zei: als je alleen een begelei dingsorkest zoekt, dan moet je een ander orkest vragen. Ik vind het geen punt om de muziek te schrijven, maar ik vertik het om avond na avond achter een gor dijn of in een bak te verdwijnen. Voor die oude vorm van cabaret, waarbij een man of vrouw een verhaaltje vertelt en vervolgens een liedje zingt, begeleid door een piano, of afhankelijk van het beschikbare geld - een com bo, voel ik niets. Kom nou! En als het feestvarken een ander petje moet opzetten of zich in een frisse jurk moet hijsen, kun jij een intermezzo verzorgen. Als een soort gunst. Voor de rest moet je je bek houden. Zo'n vorm vond Freek ook onzin, dus daar waren we het snel over eens. Hij had trouwens onze laat ste theaterproduktie Wolkbreuk gezien, en het zou best eens kun nen dat dit programma hem op het spoor van Stroman en Tra wanten heeft gezet". door Eric van der Velden - De ruimte die het Willem Breuker Kollektief krijgt, is inderdaad opvallend. Het is een beetje flauw om te zeggen, maar volgens mij is jullie muzikale inbreng nu groter dan die van Bram Vermeulen in dertijd. „Dat weet ik niet. Ik ging nooit naar die programma's toe, omdat ik niet tegen die muziek kon. Dat stemmetje, die piano, dat orgel tje... daar kreeg ik pijn in mijn maag van". Ongedurig Hoe groot is de bemoeienis van Freek de Jonge met jouw compo sities geweest? „Het is Freeks programma, het komt allemaal van hem. Hij kwam met de ideeën en aanwij zingen en zei dus ook wat voor soort muziek hij op welke plek wilde. Dat neemt niet weg, dat ik veel vrijheid kreeg. Pas de laat ste weken leer ik Freek een beetje kennen. Daarvoor duurde ons contact nooit langer dan twintig minuten. Dus als hij langs kwam om een idee te spuien, stond hij bij wijze van spreken al weer buiten voordat hij binnen was. Zijn thee was nog niet op, of weg was hij. Freek is altijd al heel ongedurig ge weest. Ik heb daar geen proble men mee, vind het eigenlijk wel goed als iemand niet voortdu rend over je schouders mee kijkt. Als mensen elkaar voortdurend lastig vallen, urenlang aan de te lefoon hangen, komt daar meest al niets uit. Ik denk dat het veel beter werkt als je afstand houdt, elkaar vertrouwt". „Voor Freek is ae samenwerking met mij een sprong in het duister geweest. Ik geloof niet dat hij nu precies voor ogen had, wat hij met de inbreng van het Kollek tief wilde bereiken. Hij kende mijn muziek en vertrouwde er op dat er iets zou uitkomen. Freek was toe aan zo'n stap. Die Talk shows waren een soort routine geworden, als het moest kon hij er bij wijze drie per jaar maken". In Stroman en Trawanten snijdt Freek de Jonge verschillende the ma's aan. Het thema waarbij het Kollektief het meest betrokken bij is, is zijn visie op de jaren zestig. De idealen van toen blijken illu sies, maar helemaal pessimis tisch is hij niet. Wie wil kan aan het eind van het programma ach ter de muziek (de verbeelding) aan. 'De kleine zwervers' confor meren zich niet. Als vrolijke fan fare-gasten verlaten jullie het theater. Spreekt zo'n thema je persoonlijk aan? „Ja, Freek en ik zijn van dezelfde generatie. Ik kan er ook over mee praten. Veel mensen die hun idealen in de jaren zestig ontzet tend uitgedragen hebben, zijn nu gezapige zeiksnorren geworden. Je hebt ook mensen die veel con sequenter vast hebben gehouden aan hun eigen gedachten en al liepen ze misschien toen niet voorop, het zullen wèl de eeuwig aardige mensen blijven, de goe de mensen... Niet van die overlo pers, die slapjanussen... Ik ken er zoveel, ik zie ze tussen mijn ei gen generatiegenoten. Kotsmis selijk word ik er soms van. Maar dat betekent ook dat er nog steeds genoeg mensen zijn, die de strijd niet opgegeven hebben. In het optimistische einde van Freek kan ik me dus vinden". Voor je muziek nam je een royale greep in de muziekgeschiedenis. Fanfare, verschillende vormen van jazz en zelfs de minimale muziek van Philip Glass ge bruikte je als inspiratiebron. „Klopt, zij het met allerlei com mentaren, voetangels, klemmen en valkuilen. Het is óók een ratje toe. Als je de geschiedenis van na de oorlog bekijkt, zie je een bijna chaotische opeenstapeling van stromingen en ontwikkelingen. Niet alleen in de muziek, maar ook bijvoorbeeld in de econo mie. Dat cultuurbeeld schets ik op mijn manier zo'n beetje. Moedwillig hield ik de toon wat licht, niet omdat ik dat graag wou, maar omdat ik vond dat het moest. Voor een heleboel men sen betekent dit programma een eerste kennismaking met onze muziek en om die reden wilde ik ze niet meteen links en rechts om de oren slaan". - Het feit dat je met dit program ma een ander, en zeer groot pu bliek bereikt, heeft dat mee ge speeld bij het in zee gaan met Freek de Jonge? „Nee, want er komt in principe al een behoorlijk publiek met mijn muziek in aanraking. We spelen in heel Europa. Commerciële overwegingen telden niet mee. Die extra ervaring vonden we wel belangrijk, omdat we daar al leen maar van kunnen leren. In dit land zijn we hoofdzakelijk aangewezen op rokerige jazz clubs. In het buitenland spelen we op festivals of op dezelfde soorten podia als in Nederland". is dit een eerste kennismaking met wat licht gehouden". (foto gpdi Bij mijn weten ben jij de grond legger van het Nederlandse mu ziektheater. Over een uitstapje kun je bij Stroman en Trawan ten dan ook niet spreken. Het past in je ontwikkeling. „Ik kwam onlangs een boefje met een oud interview met mij tegen. In 1964 verkondigde ik al dat ik iets met muziek en theater wilde doen. Als ik meer financiële arm slag in dit land had gehad en me niet met de kruimels van de sub- sidiekoek tevreden had moeten stellen, dan was ik misschien veel verder gekomen. Met han gen en wurgen kon ik eens per drie jaar een grote theaterpro duktie uitbrengen. Maar ik vind wel dat niet door iedereen mu ziektheater moet worden ge maakt. Je ziet nu een trend van allerlei muzikanten die denken: het lukt niet meer met muziek al leen, laten we daarom maar eens 'leuk' gaan doen. Die gaan dan op verkeerde instrumenten een klassiek wijsje spelen en een dansje doen... Daar word ik niet goed van. Met de zweep, met de vlammenwerper, met het machi negeweer, zou je ze van het po dium moeien verjagen. Dus: laat muziektheater in godsnaam over aan mensen die er ideeën over hebben, waarbij het een natuur lijk verlengde is van een jaren lange ontwikkeling". Is wat jou betreft deze samenwer king met F reek de Jonge voor her haling vatbaar? „Ik weet het niet. We zitten nu vooi een vrij lange periode vast, waar door we onze normale concerten niet kunnen geven. Ik kan er ver der niets zinnigs over zeggen". UTTERLO - In het Rijksmuseum Króller-Muller in Otterlo op de Veluwe is zaterdag een overzichtstentoonstelling van het werk van de kunste naar Gerhard von Graevenitz geopend. Von Graevenitz kwam vorig jaar op 48-jarige leeftijd om het leven door een vliegtuigongeluk bij het meer van Interlaken in Zwitserland. Hij speelde een stimulerende rol in de kunstwereld en was bestuurslid van De Appel' in Amsterdam. (foto ANP) LONDEN (UPI) - Sir Ar thur Conan Doyle zal zich wel omdraaien in zijn graf. maar de Britse televisie maakt een nieuwe reeks van 13 avonturen van Sherlock Holmes met ac teur Jeremy Brett als de beroemde detective. „Ik ben de 117de die hem speelt", zegt hij. De Amerikaanse televisie heeft de reeks waarvan zeven afleveringen klaar zyn al meteen aange kocht en men voorziet al gemene internationale be langstelling. Producer Michael Cox heeft een hele Baker Street laten nabou wen zoals hij was op het einde van de vorige eeuw om er en aan kleding zo getrouw mogelijk na te bootsen. Brett zegt dat de reeks Doyle's bedoelingen volgt Dialogen van Nederlandse en Franse schrijvers PARIJS (AFP) - De Franse radio zender .Radio France Culture' besteedt in tien uitzendingen, tussen 1 mei en 20 juli, aandacht aan de Nederlandse cultuur. De programma's, getiteld „Dialo gues Franco-Néerlandais", wor den steeds uitgezonden tussen 22.30 en 23.45 uur. De nieuwe serie, waarin schrijvers, kunstenaars en persoonlijkhe den uit Nederland en Frankrijk met elkaar praten, vormt een on derdeel van een reeks „dialogen" tussen Frankrijk en andere lan den. Eerder besteedde de zender aandacht aan West-Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Canada, de Scandinavische landen, Span je en Portugal. Onderdeel van de Frans-Neder landse .dialogues' zijn de volgen de tweegesprekken: 1 mei Nederlandse literatuur: Phi lippe Noble en Cees Nooteboom 15 mei filosofie en «-samenleving: André Glucksman 29 mei sociale vraagstukken: Jac ques Donzelot en Bram de Swaan 12 juni geschiedenis en literatuur Marek Halter en Harry Mulisch 26 juni verbeelding: Roland Topor en Rudy Kousbroek 10 juli Amsterdam Dominique Fernandez en Ed van Thijn Concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk met medewer king van de pianist Jean-Yves Thi baudet met werken van Ludwig van Beethoven en Richard Wag ner. Gehoord op zaterdag 28 april in de Stadsgehoorzaal in Leiden. LEIDEN Hoewel het hartver- overende pianospel van het thans 23-jarige Franse ex-won- derkind Jean-Yves Thibaudet een stralend lichtpunt bete kende. bleek het Residentie- Orkest o.l.v. vaste dirigent Hans Vonk zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal zeer matig op dreef. Van Ludwig van Beethovens derde visie op de Leonore in C-dur Opus 72, geïnspireerd op Bouily's Leo nore, die voor vele componis ten een bron van inspiratie vormde, bleek voor het Resi dentie-Orkest dikwijls niet meer dan een 'routine klusje' in de provincie. In een beza digd tempo werd de ouverture door dirigent Hans Vonk opge bouwd naar hier en daar een vettig accent, terwijl de orkest leden schmierend probeerden de VUT te halen. Een schamele vertoning voor een orkest waaraan zoveel goede herinne ringen verbonden zijn. Een verademing betekende daar na het expressieve en virtuoze optreden van de pianist Jean Yves Thibaudet in Van Beet hovens vierde pianoconcert in G-dur Opus 58. Thibaudet. die op twaalfjarige leeftijd al met een gouden medaille werd on derscheiden door het conser vatorium van Lyon en daarna verschillende internationale prijzen in de wacht wist te sle pen. speelt inventief en gemak kelijk. waardoor het Franse esprit het zaterdagavond uit eindelijk won van de Haagse gezapigheid. Vanaf de vijf intrigerende maten aan het begin van het lyrische allegro wist de Fransman te boeien met zijn geraffineerde pianospel, waarbij de jonge pianist enthousiast, muzikaal en soms met een beetje bra voure de lastige trillers en loopjes in Van Beethovens vierde pianoconcert moeite loos overwon. In het bijster moeilijke andante con moto waarin de pianopartij heel nauw vervlochten is met het orkest, gaf dirigent Hans Vonk zeer attent partij, waardoor het temperamentvolle tempo van Thibaudet uiteindelijk het or kest wist mee te slepen in een uitgelaten rondo. Richard Wagners geniale tussen spelen uit de opera Die Gotter- dammerung, het sluitstuk van Der Ring des Nibelungen. liep helaas eveneens op een teleur stelling uit. Wat zaterdagavond het exquise hoofdgerecht van de maaltijd had moeten wor den kwam daarbij niet verder dan 'boerenkool met worst'. In Tagesgrauend und Siegfrieds Rheinfahrt leek dirigent Hans Vonk wel de leraar van een klas die z'n huiswerk niet heeft gemaakt: de pauken net te laat of de blazers ongelijk, terwijl een bassist steels op zijn horlo ge kijkt. Zelfs tijdens het minder inge wikkelde voorspel uit Wagners Die Meistersinger von Nürn- berg wist het orkest met de zil veren strijkers helaas niet meer in vorm te komen Soms smaakt een (Franse) salade veel beter dan het hoofdge recht. ANNEKE VAN VLIET zoals geen vroegere interpretatie en dat wat er in vorige bewerkin gen door herschrijvers en ac teurs aan werd toegevoegd, is ge kapt. Zo draagt de detective van Brett maar zelden de "deerstal- ker"-mantel die vorige Holmes sen vrijwel onafgebroken droe gen en rookt hij meer uit een kor te pijp van klei dan uit de 'Briar' van het cliché. In alle 13 afleveringen treden ac teurs en actrices met grote na men op - Gayle Hunnicutt als de mooie Irene Adler in "A Scandal in Bohemia" en de Amerikaanse Betsy Brantley als de tragische Elsie in "The Dancing Men". Waar Cox vooral mee heeft afgere kend is de verplichte Watson Doyle zelf heeft de dokter ont schreven als "onopvallend", maar in opeenvolgende uitbeel dingen is hij de figuur geworden die voor de lollige onderbreking zorgt, een clown die door zijn snor aan zijn pijp trekt en een man die uitroepen plaatst van het soort. "Good Gracious, Hol- De Dr. Watson van acteur David Burke is allesbehalve een lol broek, maar een op de achter grond blijvende, intelligente en gereserveerde stut en steun van de gespannen, vel-over-been Holmes. STEUN KUNSTENAARS - Bur gemeester en wethouders van Amsterdam hebben besloten voor dit jaar 340.000 gulden be schikbaar te stellen voor kunste naars die niet meer voor de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) in aanmerking komen omdat ze minder dan driedui zend gulden per jaar aan inkom sten hebben uit verkoop van hun werk. B en W geven hiermee uitvoering aan een besluit dat de gemeente raad tijdens de begrotingsbehan deling heeft genomen. De Am sterdamse kunstenaars krijgen dit jaar bijstand zonder de plicht van inschrijving bij het arbeids bureau. zonder sollicitatieplicht en zonder verrekening van de be- roepsonkosten met de uitkering. Zij komen daarentegen in aan merking voor een uitkering ten behoeve van de kosten van mate riaal en atelier. DEN HAAG - Al doet de gemeente Den Haag niet meer mee aan het Holland Festival, toch wordt het in de voorgaande twee jaar be gonnen project over Duitstalig theater dit jaar voortgezet. Na Thomas Bernhard ('82) en Heiner Muller ('83) staat dit jaar Peter Handke centraal. In de periode van 12 tot 24 juni worden door hem gemaakte to neelstukken opgevoerd en films vertoond. Tevens wordt op 15 en 16 juni een in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam georganiseerd symposium ge houden rond het werk van Hand ke. De toneelstukken die worden ge bracht zijn: Publikumsbe- schimpfung. Kaspar. Das Mun- del will Vormund sein, Der Ritt über den Bodensec, Wunschlo- ses Ungluck. Uber die Dflrfcr en Das Gewicht der Welt. Uitvoe renden zijn gezelschappen uit Oostenrijk, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Ne derland. De voorstelingen wor den gegeven in de Koninklijke schouwburg en het HOT theater

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9