Joodse terreur groep opgerold Actiemaand Unicef tegen hongersnood Dader schietpartij bekend Dit klavertroef- montuur k°st A Aanslag op Arabische bussen mislukt Tsjernenko: waken en kruit nog drooghouden Paramaribo ontkent contact Volksverzet Londense politie luisterde ambassade af Noodtoestand Soedan Rechts wint in Catalonië Aardbeving in Italië Thatcher wil derde termijn MAANDAG 30 APRIL 1984 JERUZALEM - Ongeveer 25 Israeli's zijn door de politie en veiligheidsdienst gearres teerd na een poging, afgelopen vrijdag, in en nabij Jeruzalem vijf Arabische autobussen op te blazen. Die poging werd door de politie veredeld. C Buitenland De tijdbommen werden tijdig ont dekt en ontmanteld. Ze hadden in het spitsuur af moeten gaan op het moment dat de bussen afge laden zijn met zo'n 300 Arabische reizigers. De geheime dienst was door Jaap van Wesel kennelijk al lange tijd de onder grondse organisatie op het spoor via geinfiltreerde agenten en was tijdig op de hoogte van de ge plande actie. Het onderzoek wordt strikt geheim gehouden, namen van verdach ten worden niet gepubliceerd. Maar een groot aantal arrestaties is in de nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever ge schiedt en de staatsradio en tele visie weten te melden dat onder de arrestanten politieke activis ten uit de bezette gebieden zijn, tenminste een hoge reserveoffi cier, die elektronisch ingenieur van beroep is, en een officier in actieve militaire dienst. In regeringskring wordt voor het eerst toegegeven dat er sprake is van ondergrondse joodse activi teiten, de term joodse terreur groep wordt vermeden en „over dreven" genoemd. Tot dusver had de regering altijd ontkend dat er een joodse ondergrondse organisatie was. Aanslagen en terreuracties werden toegeschre ven aan het initiatief van enke lingen en gekken. Voor de Shamir-regering is de zaak MOSKOU (DPA/AFP/Rtr.) - Sow- jet-president en partijleider, Konstantin Tsjernenko, heeft gisteren gezegd dat de Sowjet- Unie haar „buskruit droog zal houden" en waakzaam zal blij ven om onmiddellijk elke drei ging van het Westen te pareren. Tijdens een toespraak tot staalar- beiders in Moskou zei de 72-jari- ge Sowjet-leider verder dat vanaf het moment dat de spanning tus sen Oost en West is opgelopen, de burgers van de Sowjet-Unie er bij het Kremlin op hebben aangedrongen de werkweek te verlengen en een speciaal defen siefonds op te richten om de mi litaire kracht van de Sowjet-Unie te vergroten. De ontmoeting van Tsjernenko met arbeiders van ADVERTENTIE het staalbedrijf „Hamer en Sik kel" was de eerste ontmoeting met gewone arbeiders sinds hij in februari aan de macht kwam. „Zo lang militaire en politieke spanning bestaan en zo lang het gevaar van de Amerikaanse en NAVO-kemraketten ons boven het hoofd hangt, zo lang houden wij ons buskruit droog", aldus Tsjernenko die werd geciteerd door het Russische persbureau Tass. „Wij moeten altijd waak zaam zijn zodat de wederzijdse krachten niet worden veranderd in het voordeel van het imperia lisme en wij de zwakkere wor den", zo voegde hij er aan toe. De Sowjet-Unie zit niet te wachten op het resultaat van de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in november. Zij is onder voor waarden bereid met iedere presi dent te praten, ook met president Reagan. Het Russische partij blad Prawda, noemde in het Westen verschenen persberich ten, waarin werd gezegd dat Moskou wil dat Reagan de ver kiezingen verliest en dat de Sow- jet-leiders daarom de contacten blokkeren, onwaar. Het blad her haalt het standpunt, dat voor be sprekingen over kernwapens eerst alle obstakels uit de weg ge ruimd dienen te worden, waar mee de Amerikaanse atoomra ketten in Europa wordt bedoeld. zeer pijnlijk, omdat het om poli tieke activisten gaat die belang rijke connecties hebben met het regeringskamp en ideologisch op een lijn zitten met de regering ten aanzien van de toekomst van de bezette gebieden. Nog pijnlij ker is de zaak voor de bewoners van de nederzettingen in de be zette gebieden die een sterke lob by in het parlement en regering vormen. Zij staan voor het dilem ma of zij de terreur moeten ver oordelen of dat zij hun gearres teerde vrienden juridische bij stand moeten verlenen. Critici van de regering hebben al lang betoogd dat er in de bezette gebieden sprake is van joodse terreur, en wel van twee soorten van terreurgroepen. Een betrek kelijke onschuldige, althans amateuristische beweging, de zo genaamde terreurbeweging, waarvan al enkele maanden gele den enige leden werden opge pakt; en daarnaast een zeer pro fessioneel opererende organisa tie die de geheime dienst nu ken nelijk op het spoor is gekomen en die mogelijk ook verantwoor delijk is voor de aanslag op de Islamitische universiteit in He- bron vorig jaar, waarbij een aan tal Arabische studenten werd ge dood, en de nimmer opgeloste aanslag op drie Palestijnse bur gemeesters bijna vier jaar gele den. In al deze zaken werden zeer pro fessionele methodes gebruikt, die allang het vermoeden deden ontstaan dat er zeer capabale en getrainde personen bij betrok ken waren die hun training in het Israëlische leger hebben onder gaan. 'Gezag Gaddafi vermindert' WASHINGTON (AFP/UPI) - Het gezag van de Libische leider, ko lonel Moammar Gaddafi, is in zijn land aan het teruglopen. Dat komt met name doordat hij van wege een slechte gezondheid steeds meer medicamenten slikt. Volgens de Washington Post, die zich beroept op verklaringen van anonieme Libische regerings functionarissen, verkeert Gadda fi vaak onder invloed van slaap middelen, is hij panisch bezorgd over zijn veilighpid en brengt hij zijn ondergeschikten met zijn onvoorspelbaar optreden voort durend in verwarring. AMSTERDAM - In de Surinaam se staatskrant 'De Ware Tijd' van afgelopen zaterdag heeft het be voegd gezag laten weten „niet te verwachten dat de Surinaamse autoriteiten een afvaardiging van het Amsterdams Volksverzet zal ontvangen". In het bericht wordt ook ontkend dat er contacten be staan tussen het Amsterdams Volksverzet en de Surinaamse legerleiding. door Ruud de Wit De autoriteiten in Suriname reage ren hiermee op de mededeling van de politiek leider van het vo rige week donderdag opgerichte Amsterdams Volksverzet, mr. André Haakmat, die toen ver klaarde uit Paramaribo signalen te hebben ontvangen dat de Suri naamse legerleiding bereid zou zijn een dialoog te openen met het verzet in Nederland. Ook de minister van binnenlandse zaken van Suriname, tevens vice-pre- mier, mr. Leefiang, zei desge vraagd niets te weten van forme le of informele contacten tussen de Surinaamse autoriteiten en het Amsterdams Volksverzet. André Haakmat evenwel zei giste ren in het NOS-radioprogramma 'Zorg en Hoop', dat de voorberei dingen tot het zenden van een delegatie naar Suriname gewoon doorgaan. Volgens Haakmat heeft er komende woensdag een afsluitend gesprek plaats met vertegenwoordigers van de Suri naamse ambassade in Nederland en zal donderdag bekend wor den gemaakt welke delegatie er naar Paramaribo zal afreizen. In Paramaribo zelf is tijdens een gezamenlijke vergadering van de Surinaamse vakbeweging, door zowel Moederbond-voorzitter Van Ressel als C-47-voorzitter Fred Derby, kritiek geuit op de samenwerking binnen de coali- tieregering-Udenhout. Ook was er kritiek van de kant van Derby op de betoging voor de Franse en Nederlandse ambassades, twee weken geleden. Derby sprak over bandeloosheid en anarchie van de betogers en betreurde het hevig dat de Surinaamse staats radio de gewelddadigheden voor de ambassade had gestimuleerd. Ook uitte Derby kritiek op het rantsoeneren van de broodvoor ziening. Door de nu al enige we ken durende importstop is er in BAGDAD Gekleed in het voor hun gebruikelijk uniform verlaten kinderen hun schoolgebouw in Bagdad. Hun toekomst is op de muren van het gebouw in veelkleurige beelden weergegeven: de strijd tegen het buur land Iran, waarvoor de inzet van alle burgers in Irak vereist is. (foto ap> LONDEN (GPD) - De Britse poli tie kent de identiteit van de Li- biër die bijna twee weken gele den vanuit het Libische ambas- door Henk Dam sadegebouw in Londen politie agente Yvonne Fletcher dood schoot, maar heeft besloten zijn naam nog geheim te houden. Al in een vroeg stadium van het drama rond de Libische ambas sade kwam de politie de voor naam van de Libier te weten door het afluisteren van de vaak verhitte ruzies in het 'Volksbu- reau' tussen voor- en tegenstan ders van de dodelijke schietpar tij. Toen vrijdag de hele groep Libiërs uit het ambassadegebouw was gekomen en werd verhoord alvo rens naar het vliegveld Heathrow te worden gebracht, bleek maar één van de 30 Libiërs de bewuste Tsjernenko onder arbeiders. LONDEN (Rtr.) - De Soedanese president Jaafar Nimeiry heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in zijn land. De president maakte deze beslissing bekend in een toespraak voor radio en televisie. Deze maatregel is volgens Nimeiry genomen om het de autoriteiten in Soedan mogelijk te maken „maximale stabiliteit en veiligheid" te ga randeren. In een eerder verspreid bericht kondigde het Soedanese persbureau SUNA aan dat Nimeiry een belangrijke toespraak zou hou den over een „nieuwe revolutie tegen corruptie, geruchten, omkoping en het knoeien met voedsel en de eigendommen van het land". President Nimeiry zei in zijn rede dat de noodtoestand voor onbepaalde tijd van kracht zou zijn en dat bijeenkomsten en demonstraties verbo den waren. In een toespraak voor radio en televisie, die volgde na drie uur patriottische muziek op de staatsradio, zei veldmaarschalk Nimei ry: „De vijanden van de regering zijn actief geworden zowel binnen als buiten Soedan". Volgens Nimeiry zijn de oppositionele politieke partijen, die werden ont bonden nadat hij in 1969 via een staatsgreep aan de macht was geko men, actief geworden en hadden zij zich „verenigd tegen de staat". voornaam te hebben. Het zou om een van de revolutionaire 'stu denten' gaan die in februari de ambassade overnamen op bevel van de Libische leider kolonel Gaddafi. De omgeving van het St. James plein, waar de Libische ambassa de staat, was ook het afgelopen weekeinde nog geheel afgeslo ten. Wetenschappelijke onder zoekers van de politie hebben de afgelopen dagen de omgeving van het ambassadegebouw mi nutieus doorzocht. Vandaag wil de politie in het am bassadegebouw zelf kfiken, of zich daar mogelijk nog stille ge tuigen bevinden van de dramati sche moord op de agente. Scot land Yard wil bovendien weten of zich in het gebouw mijnen of ander explosief materiaal be vindt. Het officiële Libische nieuws agentschap Jana meldde giste ren dat Gaddafi Groot-Brittanië heeft beschuldigd van het be schermen van terroristen. Hij riep op tot „vergeldingsacties" tegen de Britse autoriteiten.Naar verluidde uitte Gaddafi deze be schuldiging in Tripoli tegenover de groep Libiërs die na een tien daagse belegering van de Libi sche ambassade in Londen in Li bië zyn teruggekeerd. Voordelig win- kelen begint bij W jWPJFVË KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45,- 75,- 95,- 125,-.Naast een riant prijsvoordeel krijgt u: persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service nihek brillen ziekenfondsleverancier LEIDEN: Botermarkt 1, tel.: 071-125036. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog. ROME Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, gaat de komende maand spe ciale acties voeren voor hulp aan Afrikaanse landen die op het ogenblik worden getroffen door de ernstigste hongers nood sinds vele jaren. Unicef wil extra geld van particulie ren en regeringen om met voedsel en technische hulp op door Rimmer Mulder korte termijn het leven te red den van tienduizenden, vooral kinderen en moeders, die nu aan de rand van de honger dood staan. Ook in Nederland zal het VN-kinderfonds in mei een actie voeren waarbij direc te hulp voor de Afrikaanse staat Kameroen zal worden ge vraagd. De noodtoestand in Afrika is één van de belangrijkste onderwer pen op de jaarvergadering van het Unicef-bestuur die deze weken in Rome wordt gehou den. Er zijn behalve de algeme ne onderontwikkeling twee di recte oorzaken aan te wijzen voor de dramatische situatie die nu in grote delen van Afri ka heerst: de wereldwijde eco nomische crisis en de aanhou dende droogte. Net als in het begin van de jaren zeventig zijn het de landen van het Sa- hel-gebied (noordelijk Afrika) die het zwaarst zijn getroffen. Maar ook andere landen op het continent, zoals Angola, Mo zambique en Zimbabwe heb ben zwaar te lijden door tegen vallende oogsten als gebrek aan regenval. De hongersnood in Afrika dreigt ernstiger vormen aan te nemen dan die van 1973 toen in het dieptepunt van een langdurige droogte-periode ongeveer 100.000 mensen en meer dan 3,5 miljoen dieren de honger dood stierven. Het drama alar meerde de publieke opinie in de hele wereld die reageerde met directe hulp in allerlei vor men. Daarnaast kwamen er programma's op gang voor ver beteringen op langere termijn om het Sahel-gebied minder kwetsbaar te maken voor na tuurrampen zoals het uitblij ven van regen en het oprukken van de woestijn. De tragiek is dat de Sahel-landen sinds 1973 nauwelijks iets zijn opgeschoten. De economische vooruitgang waarop veel ont wikkelingslanden in het begin van de jaren zeventig nog kon den rekenen is verloren gegaan in de wereldwijde recessie. Al le landen in Afrika ondervin den directe schade van de te ruglopende wereldeconomie. Hun toch al geringe inkomsten uit de export zijn gedaald. Vele kunnen daardoor hun schul den niet meer betalen. Ze heb ben nieuwe regelingen moeten treffen met hun schuldeisers waarvoor ze binnenlands aller lei bezuinigingen moeten door voeren, ten koste van de zwak ste groepen. „Soberheid en hardheid werden de wachtwoorden van alle re geringen," aldus een Unicef-rapport dat vorige week in Rome werd bespro ken. „Beperking van de over heidsuitgaven is regel gewor den in landen waar de over heidsorganisaties een belang rijke rol spelen in de economie. Het resultaat was een algeme ne verdere inkrimping van de sociale diensten van de over heid en een stagnatie, of zelfs een daling, van de fondsen die beschikbaar zijn voor gezond heidszorg en onderwijs." Langs deze weg is de sche crisis in de wereld een di recte bedreiging voor het leven van de meest kwetsbare groe pen in de derde wereld. Unicef constateert nu al dat de kinder sterfte in sommige landen (het Noorafrikaanse Tsjaad en Mali bijvoorbeeld) weer stijgende is na jaren van daling in het aan tal sterfgevallen onder kinde ren van minder dan een jaar. Het VN-kinderfonds heeft de afgelopen tijd sterk de nadruk gelegd op eenvoudige metho den om ondervoeding en ge vaar voor infecties te bestrij den. Zo is bijvoorbeeld één van dé belangrijkste oorzaken van kindersterfte in de arme lan den uitdroging als gevolg van gewone diarree. Sinds enige tijd is bekend dat deze kwaal heel goed te bestrijden is met een eenvoudig mengsel van zout, suiker en water. De ou ders kunnen dat zelf toedie nen. Het grootste probleem is die ouders dat te leren. Het is Unicefs ervaring van het afge lopen jaar dat daarvoor zeer ge richte voorlichtingscampagnes nodig zijn waarbij de hele (so ciale) omgeving van de ouders wordt ingeschakeld. Inkrim ping van het overheidskader dat voor zulke campagnes kan worden gebruikt heeft daar door een direct effect op het aantal kinderen dat met dit eenvoudige middel voor dood door uitdroging kan worden gered. Er sterven dagelijks ongeveer 40.000 kinderen in de wereld als (direct of indirect) gevolg van ondervoeding, slechte hy giënische omstandigheden en gebrek aan medische zorg. Unicef lanceerde vorig jaar een campagne om met eenvoudige, relatief goedkope middelen dit aantal in enkele jaren terug te brengen tot 20.000 per dag. Het al genoemde middel tegen uit droging is een vitaal onderdeel van de campagne. Andere pun ten zijn het propageren van borstvoeding en inenting te gen de belangrijkste kinder ziekten. Suriname een tekort aan meel ontstaan, waardoor het brood werd gerantsoeneerd. Derby verdedigde op de gezamen lijke vakbondsbijeenkomst de opvattingen van de vakbeweging over de wijze waarop de demo cratie in Suriname in de nabije toekomst gestalte moet krijgen. Zoals bekend circuleren er op dit moment, behalve een democrati- seringsvoorstel van de vakbewe ging, ook modellen van de mili taire autoriteiten en het bedrijfs leven. De vakbeweging wil een nieuwe grondwet en garanties voor de terugkeer naar de rechts staat. Deze rechtsstaat moet niet alleen gelden voor de burgers van het land, maar ook voor de overheid. Vermoedelijk volgende week zul len in Suriname drie radiosta tions hun uitzendingen hervat ten nadat zij sinds 8 december 1982 uit de lucht waren geno men. Het zijn Radika, Apinti en Rapar. Ook zal, naast de staats courant De Ware Tijd. vanaf eind volgende week het avondblad De West opnieuw gaan verschij- BARCELONA (DPA/AFP/Rtr.) - Bij de regionale verkiezingen in het Spaanse Catalonië is gisteren de regerende conservatieve par tij „Convergencia i Unio (CIU) als de grote overwinnaar uit de bus gekomen. Nadat 98 procent van de stemmen waren geteld, bleek dat de coalitiepartij van de bankier Jordi Pujol Soley de ab solute meerderheid had behaald. De socialisten eindigden op de tweede plaats. De CIU-partij won 48.7 procent van de stemmen. Dat is goed voor 71 zetels in het 135 leden tel lende Catalaanse parlement. De partij had 43 zetels. De PSC- PSOE, de Catalaanse tak van de in Madrid regerende socialisten, kwam uit op 39 procent, oftewel 41 zetels. Een winst van 8 zetels voor deze door Raimon Obiols aangevoerde partij. PERUGIA (DPA/Rtr.) -* Ruim tweeduizend Italianen zijn giste ren dakloos geworden als gevolg van een reeks sterke aardschok ken in Midden-Italiè. Ongeveer vijftien personen hepen verwon dingen op, maar niemand was er ernstig aan toe. Het epicentrum van de aardbeving lag enkele kilometers ten noord oosten van de plaats Perugia. En kele honderden huizen en veel monumenten in de provincie Umbrië werden beschadigd. De beving had en kracht van 5.8 op de schaal van Richter. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken konden de schokken tot Rome en Ravenna aan de Adria- tische kust worden gevoeld. Tus sen de twee steden ligt een af stand van bijna driehonderd ki lometer. Deskundigen verwach ten de komende dagen in het ge bied nog meer schokken. LONDEN (GPD) - De Britse pre mier mevrouw Thatcher wil nog tenminste vijf jaar aan de macht blijven, en is van plan in die pe riode haar Conservatieve partij voor de derde keer bij algemene verkiezingen aan te voeren. Dat heeft de premier laten weten in een verklaring die gisteren is uit gegeven ter gelegenheid van het feit, dat het deze week vijf jaar geleden zal zijn, dat mevrouw Thatcher Downing Street 10 be trok. De premier wil de komende jaren het accent leggen op de strijd te gen de inflatie, die momenteel 5 procent bedraagt, en op een fun damentele herziening van het systeem van sociale zekerheid. Diepgravende onderzoeken naar het reilen en zeilen van dit sys teem zijn inmiddels al gestart. De verklaring van mevrouw That cher komt op een moment, dat de Conservatieve partij in de opi niepeilingen weer duidelijk aan de leiding is. Een enquete in de zondagskrant The Sunday Times geeft de Conservatieven 42 pro cent van de stemmen, tegen 36 procent voor de Labour-partij. Ruim een maand geleden had de Labour-partij nog een voor sprong van 3 procent op de To ries. Dat die nu weer verdwenen is, heeft alles te maken met de staking van de mijnwerkers, die bij het Britse volk zeer onpopu lair is. De Labour-partfi, met z'n sterke banden met de vakbewe ging, steunt die staking. Conflict The Observer voorbij LONDEN (GPD) Tiny Rowland, de eigenaar van de Britse zon dagskrant 'The Observer' die vo rige week dreigde zijn krant te verkopen of financieel op de klippen te laten lopen uit woede over een artikel van hoofdredac teur Donald Trelford, heeft dit weekeinde volkomen onver wacht besloten de strijdbijl weer te begraven. „Het was niet meer dan een ru zietje tussen minnaars", zo ver klaarde de man die nog maar en kele dagen geleden de vele be drijven die deel uitmaken van zijn mijn- en handelsmaatschap pij Lonrho verbood in 'The Ob server', de oudste zondagskrant van Engeland, te adverteren. Rowland was woedend geworden over een paginagrote reportage van de hand van Trelford, waarin deze de gruweldaden beschreef die het leger van Zimbabwe in de provincie Matabeleland heeft ge pleegd. Hij was zo kwaad, omdat Lonrho grote financiële belan gen in Zimbabwe heeft. Maar toen Trelford zijn ontslag in diende nadat Rowland had ge zegd dat zijn concern geen geld meer in 'The Observer* zou ste ken, keerde Rowland op zijn schreden terug. Hij liet Trelford weten het ontslag niet te accepte ren, en de ruzie als een gedane zaak te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7