Betaalde banen niet verdrongen Caravanrijbewijs ergert ANWB -c Dit klavertroef- montuur kostje^ Werken met behoud uitkering: Korte gijzeling in huis van bewaring Den Bosch Weinig geld ingezameld voor hulp Madagascar De Vries wil uitstel debat Defensienota ItAANDAG 30 APRIL 1984 DEN HAAG (ANP) - Een onderzoek onder zes werklozenprojecten heeft niet aangetoond, dat werken met behoud van uitkering betaalde arbeidsplaatsen direct verdringt. Een aantal werkzaamheden in het kader van die projecten bleek echter wel concurrentiever valsend. Door de beperkte schaal en het soms korte bestaan van de projecten kon indirecte verdringing als gevolg hiervan niet worden aangetoond. Binnenland De conclusies van dit onderzoek staan in het rapport 'Werken met behoud van uitkering; verdrin ging van reguliere arbeid?' Het onderzoek is verricht door het Instituut voor Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek (IVA) in Tilburg, in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. Minister De Koning heeft het rapport naar de Eerste en Tweede Kamer ge stuurd. Doel van het onderzoek was zicht te krijgen op klachten, mogelijke oplossingen en de omvang en verwachte toeneming van werken met een uitkering. De zes onderzochte projecten waren op enigerlei wijze in opspraak geweest. Van rechtstreekse ver dringing bleek echter geen spra ke. Wèl werd geconstateerd, dat de werkzaamheden niet steeds alleen door werken met een uit kering konden worden verricht. Met name in de sectoren waar han del belangrijk was bleek concur rentievervalsing nauwelijks te voorkomen. Vanwege de beperk te schaal en korte bestaansduur van de projecten waren de gevol gen van die vervalsing voor de bestaande werkgelegenheid vrij wel niet na te gaan, aldus het IVA. „Geen gelukkige zaak", noemen de onderzoekers het feit dat initia tief en controle van de projecten vaak bij één instantie berusten, namelijk de gemeente. Om ver dringing van betaald werk te voorkomen, worden namelijk soms strenge voorwaarden ge steld. In één geval konden daar door nog nauwelijks projecten worden goedgekeurd. Bij veel gemeenten bestaan plan nen voor nieuwe projecten. „Als alle plannen die in 1983 in voor bereiding waren ook feitelijk worden gerealiseerd, onstaat in 1984 een ware hausse van projec ten." Toch gelooft het IVA niet dat dit zal gebeuren, omdat veel gemeenten moeite hebben met de voorwaarden, procedures en regels waaraan ze zich moeten houden. Op grond van de studies gaan de onderzoekers er van uit, dat di rect zichtbare verdringing in het algemeen door regionale toet singscommissies wordt voorko- DEN BOSCH (ANP) - Twee gedetineerden in het huis van bewaring in Den Bosch hebben zaterdagavond om kwart voor negen twee bewaar ders gegijzeld met de bedoeling zich een weg naar de vrijheid te banen. Dit heeft de adjunct-directeur van het huis van bewaring, J. van Balle- gooij, gisterochtend bekendgemaakt. De gijzeling gebeurde tijdens het toilet maken van de gedetineerden. Een van de bewaarders werd een schaar op de keel gezet, terwijl de andere gedetineerde met een bandijzer probeerde de andere bewaarder in een wurggreep te nemen terwijl hij riep: „Dit is een gijzeling, wij willen eruit". De gijzeling bleek echter van korte duur en zonder succes doordat de laatstgenoemde bewaarder zich uit de wurggreep wist te bevrijden en daarna met behulp van een andere gedetineerde zijn collega wist te ontzetten. Beide gedetineerden zijn nog dezelfde avond overgeplaatst. Zij waren onlangs ook al overgeplaatst van het huis van bewaring in Utrecht naar dat in Den Bosch, eveneens wegens bedreiging van het personeel. ADVERTENTIE Voordelig win- kelen begint bij KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45- 75- 95,- 125,-. Naast een riant prijsvoordeel krijgt u: persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service nhek brillen ziekenfondsleverancier LEIDEN: Botermarkt 1, tel.: 071-125036. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in net oog. SCHIPHOL (ANP) - Het Neder- landse Rode Kruis heeft bijzon der weinig geld binnengekregen voor hulp aan Madagascar, dat eerder deze maand werd getrof fen door een cycloon en zware overstromingen. Op het giro nummer, dat speciaal voor finan ciële steun aan het Afrikaanse land is opengesteld (777), is tot nu toe niet meer dan ongeveer 10.000 gulden gestort. Dat heeft een woordvoerder van het Ne derlandse Rode Kruis zaterdag op Schiphol meegedeeld bij aan komst van het Nederlandse Ro- de-Kruisteam, dat twee weken op Madagascar is geweest. Alleen als er veel meer geld bin nenkomt kan de Nederlandse hulp worden voortgezet, zei woordvoerder Dolf Adema. Tot nu toe is voor een bedrag van 800.000 gulden aan hulpgoede ren via het Nederlandse Rode Kruis naar Madagascar gestuurd. Een deel van dat bedrag is geld van de Nederlandse overheid, dat via het Rode Kruis naar het getroffen land wordt geleid. Vol gens het Rode Kruis is er in to taal minstens vijf miljoen gulden nodig voor het lenigen van de eerste nood van de Madagasci- sche bevolking. De eerste drie maanden moet er ongeveer twee miljoen gulden komen voor hulpverlening aan kwetsbare NIJMEGEN (ANP) - In het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen is een nieuwe methode ontwikkeld om meerdere operatiepatiènten gelijktijdig onder narcose te hou den en te bewaken. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een zogenoemde 'massaspectrome- ter', een apparaat dat de anaes- thesist centraal alle informatie verschaft over de samenstelling van door de patiënten in- en uit geademde narcosegassen. Op grond van die informatie kan de toevoer van gassen per patiënt onmiddellijk worden bijgesteld, zodat deze niet meer of minder binnenkrijgt dan gewenst is. Massaspectrometrie bestond al als bijna ideale maar zeer dure me thode om de ademhalingsgassen van een patiënt te analyseren. Vanwege die hoge kosten is het Nieuwe methode: vier tegelijk onder narcose echter niet haalbaar elke opera tiekamer met een dergelijk appa raat uit te rusten. In het Rad- boudziekenhuis is nu een sys teem ontwikkeld om gelijktijdig vier operatiepatiënten aan het apparaat te „koppelen". Dat systeem kwam tot stand na on derzoek van de Nijmeegse anaes- thesioloog J. Lerou, die daarop op 4 mei promoveert aan de Ka tholieke Universiteit van Nijme gen. Lerou zocht met name uit van welk materiaal en welke doorsnede de buizen moeten zijn waarmee de ademhalings- en narcosegassen van operatiepa tiènten naar de centraal opgestel de massaspectrometer worden geleid. Een snelle transported en een minimale vervorming van de „gassignalen" voor dat appa raat zijn daarbij essentieel. Volgens Lerou heeft de centrale en gelijktijdige bewaking van meer dere onder narcose gebrachte operatiepatiënten financiële voordelen, maar is het via de massaspectrometrie bovendien mogelijk de patiënten zorgvuldi ger onder narcose te houden. Naar zijn mening kan de per pa tiënt toe te dienen hoeveelheid narcosegassen daarom over het algemeen sterk dalen, terwijl ook de 'vervuiling' van de atmosfeer in de operatiekamers met het door de patiënten uitgeademen- de 'teveel' aan narcosegassen sterk zal kunnen verminderen. men. Indirecte verdringing kun nen die commissies echter moei lijk uitsluiten. Dit komt doordat zij bij de start van een project nog nauwelijks controle hebben, terwijl verdringing pas na ver loop van tijd optreedt. Het IVA wijst ten slotte op het ge vaar dat gemeenten overgaan op het afstoten van bepaalde activi teiten die zij op een later moment in het kader van een project laten uitvoeren. „Dit zou een sluipend proces van verdringing van be taald werk door werk met be houd van uitkering tot gevolg kunnen hebben", zo staat het in het rapport. Groep daagt CDA-leider voor rechter DEN HAAG (ANP) - Bert de Vries, fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, is door een groep inwoners van Zeist en Austerlitz voor de rechtbank in Rotterdam gedaagd. De groep wil hem op die manier de toezeg ging afdwingen dat de CDA'ers in de Kamer bij een stemming over het wel of niet plaatsen van kruisraketten in Woensdrecht volledig worden vrijgelaten in hun keuze. De zaak komt op 9 mei voor. Dit heeft de voorlichter van de CDA-fractie zaterdag be vestigd. Volgens de fractievoorlichter heeft De Vries de groep al in maart la ten weten dat zij geen juist in zicht over de gang van zaken bin nen de CDA-fractie had. Een 'discipline' binnen de fractie, waarbij de voorzitter de leden dwingt tegen hun diepste over tuiging in te stemmen, zou niet bestaan. De groep heeft met die verklaring echter geen genoegen genomen. HOORN (ANP) - Dit spandoek laat niets aan duidelijkheid te wensen over: de inpoldering van de Markerwaard wordt hier niet gewenst. Talloze schippers, charteraars, vissers en watersporters demonstreer den zaterdag met een actie 'Admiraal Markermeer' tegen de inpolde ring. Het mooie weer leverde een positieve bijdrage aan de manifesta tie. <f°to ANP) groepen zoals kinderen en zwan gere vrouwen. Adema wijt de tot nu toe tegenval lende opbrengst van de inzame lingsactie mede aan het relatief 'geringe' aantal doden bij de ramp. Het dodental ligt rond de veertig. De materiële schade is echter enorm: in totaal zijn rond de 110.000 personen getroffen door de cycloon, van wie er 65.000 dringend behoefte hebben aan onderdak en hulpgoederen. Verder wijst Adema op het feit dat er voor de Nederlandse televisie geen beelden van de ravage op Madagascar zijn verschenen. Inmiddels is de internationale hulp aan Madagascar op gang geko men. Vanuit diverse landen, zo als Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en de Sovjetunie zijn en worden nog steeds hulp goederen binnengevlogen. Het gaat onder meer om genees- en verbandmiddelen, voedsel, de kens, tenten en huishoudelijke spullen. Hulp is dringend nodig omdat een groot deel van de Malagascische bevolking altijd al op een be staansminimum leeft cn na de natuurramp extra wordt be dreigd door ziekte en voedselte kort. Met name pest, mazelen, ty fus en malaria zijn veel voorko mende ziekten op Madagascar. Slachtoffers nazi-regime herdacht AMSTERDAM (GPD) - De joodse gemeenschap in ons land heeft gisteravond de zes miljoen slachtoffers van het nazi-regime herdacht. De plechtige herdenking had plaats in de voormalige Hol landse Schouwburg in Am sterdam. Deze plek diende tij dens de Tweede Wereldoorlog als verzamelplaats van joden die door de Duitsers naar de concentratiekampen werden weggevoerd. Honderden le den van in totaal tien joodse organisaties woonden de plechtigheid bij. Een soortgelijke bijeenkomst werd zaterdag ook in Jeruza lem gehouden. Tijdens deze plechtigheid werd eveneens de opstand in het ghetto van Warschau herdacht. Een van de sprekers in Amster dam was de Israëlische am bassadeur in ons land, de heer J. Nechustan, die zei dat „alles moet worden gedaan wat in ons vermogen ligt om zeker te stellen dat zulke gru welijkheden zich niet kunnen herhalen". De herdenking werd bijge woond door burgemeester Van Thijn van Amsterdam, wethouder Schaefeï en na mens de regering minister van justitie Korthals-Altes (op de foto van links naar rechts). Achter hen staat Tweede Kamer-voorztter Dol- DEN HAAG/ARHEM (GPD/ANP) CD A-fractieleider De Vries voelt er veel voor het kamerde bat over het hoofdstuk nucleaire bewapening uit de Defensienota voorlopig uit te stellen, nu het kabinet heeft laten weten een be sluit over de plaatsing van kruis raketten waarschijnlijk pas in ju ni te zullen nemen. De Tweede Kamer zou op 7 mei over de nu cleaire bewapening debatteren. De Vries had gehoopt, dat het kabi net tijdens het paasreces tot een beslissing over de kruisraketten was gekomen. „Dan hadden we dat mee kunnen nemen op 7 mei", aldus De Vries vanmorgen voor de NCRV-radio. Hij vindt een debat nu weinig zinvol zo lang er geen kabinetsbesluit ligt. GPV-fractievoorzitter Schutte waarschuwde het kabinet zater dag in zijn besluit over de kruis raketten duidelijk de wil te laten blijken om de toegenomen mili taire en politieke druk vanuit Moskou doeltreffend te weer staan. Als dat niet gebeurt is de GPV-fractie in de Tweede Ka mer niet beschikbaar, aldus Schutte tijdens de Algemene Vergadering van zijn partij in Arnhem. „Het is een riskante onderneming als het kabinet de kleine christe lijke fracties in de kamer zou be schouwen als reservetroepen, die zonodig te hulp geroepen kunnen worden als het gaat om het krijgen van een meerderheid voor welk compromis over de kruisraketten ook," zei Schutte. De raketten kwamen ook ter spra ke op een bijeenkomst van de Europese Beweging in Den Haag, waar WD-europarlemen- tariër en -lijsttrekker Hans Nord zei: „Natuurlijk zal een beslis sing over plaatsing van kernra ketten een belangrijke rol spelen in de campagnes van de verschil lende partijen voor de verkiezing van een nieuw Europees Parle ment. Als de ministers van bui tenlandse zaken van de lidstaten van de EG over de politieke as pecten van veiligheidsbeleid spreken, kan het Europees Parle ment niet achterblijven. Je hoeft dan niet de Westeuropese Unie van stal te halen om militaire za ken in Europa bespreekbaar te maken". Andere lijsttrekkers, zoals Ien van den Heuvel (Pvda), Doeke Eisma (D'66) en Bram van der Lek (Groen Progressief Akkoord) wa ren het met Nord eens dat het on vermijdelijk zal zijn dat de kern- raketten een belangrijke rol gaan spelen tijdens de campagnes. Slechts de lijsttrekker van het CDA, Bouke Beumer, had er moeite mee. Hij wees erop dat dit geen probleem is waar het Euro pees Parlement zeggenschap over heeft. Honderd ha. bos en hei verbrand bij Hellendoorn HELLENDOORN/HENGELO (ANP) - Zeker honderd hectare bos en heide is zaterdag op het landgoed Sprengenberg in Hel lendoorn door nog onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Aangenomen wordt dat in de vuurzee veel dieren, vooral kor hoenders, de dood vonden. Vier uur lang waren enkele honder den brandweerlieden met dertig blusvoertuigen, tientallen boe ren met tankwagens achter hun tractor en even zovele vrijwilli gers met takken en schoppen in touw om het vuur onder controle te krijgen. Het blussen bleek ver re van gemakkelijk doordat de brand aanvankelijk moeilijk viel te lokaliseren, het terrein slecht bereikbaar bleek en de straffe wind steeds draaide. Bluswater werd onder meer aange voerd met grote melktankwa gens. Ook had men profijt van speciale tank- en terreinauto's, die de regionale brandweer Oost- Veluwe op verzoek had ge stuurd. Brandweerkorpsen uit de regio Almelo, Deventer en Raalte waren eveneens betrok ken bij het grootscheepse blus- singswerk. Voortdurend vloog er boven de brand een vliegtuigje van de rijkspolitie om het moge lijk te maken bluseenheden naar de brandhaarden te sturen. In het veld was een speciale com mandopost van brandweer en politie ingericht. Ook was een ambular\ce aanwezig. Die hoefde niet in actie te komen. Om het publiek op zo'n groot mo gelijke afstand te houden werd gedurende het blussen de toeris- tenweg over de Sallandse Heu velrug afgesloten voor verkeer. Het landgoed Sprengenberg, on geveer 300 hectare groot en ei gendom van een stichting, maakt deel uit van de Sallandse Heuvel rug, die in totaal ruim 3000 hecta re beslaat. Zaterdagavond was het nablussen nog in volle gang. Bij de bestrijding van de brand in Hellendoorn heeft men vol gens het brandweercommando- centrum geprofiteerd van de er varingen, opgedaan bij het blus sen van de grote bosbrand in 1976 bij Arnhem. Een brand bij Akzo Zoutchemie in Hengelo heeft zaterdagavond voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. De oorzaak is niet bekend. Het vuur is ontstaan in het rook- gascompressorgebouw en van daar overgeslagen naar de trans portbanden die droog zout naar de silo's vervoeren. De brand brak omstreeks vijf uur uit, tegen half zes had de be drijfsbrandweer in samenwer king met de Hengelose brand weer het vuur onder controle. De directe schade is beperkt geble ven tot transportbanden, een lei- dingbrug, enkele daarover lo pende leidingen alsmede de ge velbekleding van een zoutdroog- hal. Direct na de brandmelding werd de zoutproduktie volledig ge stopt, maar in de nacht van zater dag op zondag weer in fasen op- gestart. AEG-Telefunken AEG-Telefunken Nederland heeft vorig jaar haar winst weten op te voeren tot 1,1 miljoen gulden. In 1982 bedroeg de winst 940.000 gulden. Het bedrijf behaalde vo rig jaar een record-omzet van 262 miljoen tegen 218 miljoen in 1982, aldus blijkt uit het jaarver slag. AEG-Telefunken Nederland is een dochteronderneming van het Westduitse electroconcern AEG- Telefunken. Dit concern is na een aantal moeilijke jaren op het punt gekomen dat het weer quit te speelt. ENSCHEDE (GPD) - Een groot aantal mensen dat onlangs het rijbewijs haalde en inmiddels plannen heeft gemaakt om nog deze zomer met de caravan op vakantie te gaan, kan dat wel op de buik schrijven. Of zij moeten nog snel een speciaal rijexamen met aanhanger af leggen. Maar waar dat op dit moment mogelijk is, weten de hoofden van de ANWB-vesti- gingen in ons land niet. De ver- keersafdeling van de ANWB in Den Haag betwijfelt zelfs of er al rijscholen zijn die aan de ei sen van de nieuwe EG-rijbe- wijsregeling voor het rijexa men met aanhanger kunnen voldoen. In het meinummer van het maandblad van de ANWB Kampeer en Caravankam pioen dat dezer dagen op de deurmatten ploft van duizen den kampeerliefhebbers, luidt de ANWB de noodklok. Maar daar blijft het niet bij. Juristen van de bond bestuderen op dit moment de maatregel en bera den zich op stappen. „Want dit kan niet. De eisen zijn buiten alle proporties", aldus het hoofd van de ANWB-vestiging in Enschede, Van der Veen. Wat heeft de belangenorganisa tie zo kwaad gemaakt? Van der Veen legt het uit: „Iemand die dit jaar het rijexamen heeft aangevraagd en het rijbewijs heeft gehaald, mag met zijn au to geen caravan trekken. Ten zij hij een speciaal examen heeft afgelegd. De eisen daar voor zijn afgestemd op het rij den met een vrachtwagencom binatie, maar hij mag met het nieuwe rijbewijs niet achter het stuur van een vrachtwagen kruipen. Wij vinden dat de ei sen moeten worden aangepast aan de praktijk van het rijden met caravan". Het speciale rijexamen moet worden afgelegd door degene die met een caravan op stap gaat, die beladen meer kan we gen dan 750 kilo en dat doet met een auto die leeg minder weegt dan de beladen caravan. Volgens Van der Veen bete kent dat dat een bestuurder van bijvoorbeeld een Opel Ka- dett met daarachter een een voudige Kip-caravan al in de problemen kan komen omdat de kans groot is dat de beladen caravan iets zwaarder is dan de auto. „Er zit voor de automobi list die niet dat speciale rijexa men heeft gedaan, niets anders op dan met een zware auto en een lichte caravan op vakantie te gaan". Mensen die al jaren hun rijbewijs hebben hoeven zich over de nieuwe EG-richtlijn die per 1 januari van dit jaar van kracht is geworden geen zorgen te maken. Voor die groep van au tomobilisten verandert er niets. Zij behouden het recht een caravan te trekken ook als het rijbewijs moet worden ver lengd en wordt vervangen door het nieuwe Europese rij bewijs. Ook de vóór 1 januari examen hebben aangevraagd en pas in de loop van dit jaar zijn geslaagd, mo gen volgens Van der Veen met hetzelfde recht een auto met caravan besturen als de men sen die voor de jaarwisseling hun rijbewijs haalden. „Ook als zij dit jaar een keer zijn ge zakt. Van belang is de datum van de eerste examenaan- vraag". Dat er eisen worden gesteld aan het rijden met een caravan is nog niet zo gek. Dat komt ook de automobilist ten goede. „Maar de eisen waaraan een ca ravanrijder volgens de. EG- richtlijnen inderdaad uit voort vloeiende nationale wetten moet voldoen zijn onaanvaard baar". Tijdens dat speciale praktijkexa men van 25 minuten moet de kandidaat tonen dat hij alle voorschriften kent en de aan hanger of caravan kan aan- en afkoppelen. Bovendien moe ten er enkele bijzondere ver richtingen worden gedaan zo als bijvoorbeeld hellingtrek- ken. „Achteruit parkeren en keren op de weg behoren niet tot het rijtje bijzondere ver richtingen", klinkt het gerust stellend. Dat er een speciaal examen moet worden gedaan voor het rijden met een caravan was onder meer in de rijschoolwereld al wel bekend. Maar dat er pas nu op wordt gereageerd heeft te maken met de onzekerheid over de maatregel. „Een van de mensen van de ANWB heeft in een vakblad voor rijschoolhou ders een oproep geplaatst. Hij vroeg of die rijschoolhouders die voorzieningen hebben ge troffen voor het speciale rijexa men, zich bij hem wilden mel den. Hü heeft tot vandaag geen enkele reactie gehad". Verwacht Van der Veen dat de markt voor zware caravans in stort door de nieuwe eis? „De tendens met het rijden in be trekkelijk lichte auto's en de vraag naar lichte caravans be staat al langer. Maar we zijn wel bang dat fabrikanten van caravans wat zullen gaan rom melen met papieren en het ge wicht van het huisje op wielen iets gunstiger voorstellen dan het is".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5