c actief in I vrije tijd 1 3 'Voorzitter zijn is een beetje een vak' 'Met alle palen weg, ben je er niet' Toevalspoëzie van Guépin: k van interpreteren NO RIFF t IN PRIJS VERLAAGD! Gijsman,Stichting LeidseBinnenstad "MAANDAG 30 APRIL 1984 Leiden *3- LEIDEN - "Ik ben eigenlijk voor een gesprek naar de Kamer van Koophandel gelokt en daar vroegen ze me of ik voorzitter wilde worden van de Stichting Leidse Binnenstad. Die stichting was mij volkomen onbekend. Dat is ook het gebrek van de stichting, dat an, ze 20 weinig naar buiten treden. Het is mij nooit duidelijk geweest wat wat is in Lei den". J. Gijsman (55), de kersverse voor zitter van de Stichting Leidse Binnenstad, wist niet precies waarvoor hij gevraagd werd. Lo gisch vond hij het verzoek echter wel, zo blijkt uit zijn woorden. "Voorzitter zijn is een beetje een vak. Sommige mensen voldoen uitstekend als voorzitter, ande ren als secretaris". En dat hij als voorzitter voldoet blijkt wel uit het feit dat hij ook aan de leiding staat van de buurtvereniging 'Hogewoerd', de roeivereniging 'Die Leythe' en van de Rotary- club Leiden. Stilte De Stichting Leidse Binnenstad is niet zo bekend in Leiden. Na een ambitieuze en met veel tamtam omgeven oprichting in 1975 ver dween de stichting steeds meer uit beeld. Hoewel je de regering in dit land niet van alles de schuld mag geven, kan de stilte die er rond de stichting heeft ge heerst de afgelopen periode toch voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het kabinet- Lubbers en met name aan de personele samenstelling daar van. Want koud was hij benoemd tot voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad en had hij in een interview in deze krant van ambities blijk gegeven, of Oegst- geestenaar J.P. van der Reijden werd tot nog hogere taken geroe pen: hij werd staatssecretaris van volksgezondheid en sport. Waarmee de stichting andermaal voor de vraag kwam wie haar voorzitter moest worden. Het heeft lang geduurd, eer daar het antwoord op werd gegeven. Er blijken populairdere nevenfunc ties denkbaar. In elk geval klonk het nee een aantal keren, alvo rens Gijsman ja zei. Aan hem de Oorspronkelijk opgericht om het economische leven in Leiden im pulsen te geven en te bevorde ren, lijkt de stichting nu op haar achterste te liggen. Gijsman vindt dat niet: "Er is veel gedaan. Achter de schermen vooral, maar dat vind ik wel fijn. Ik ben niet iemand die graag op de voor grond treedt". Hij wijst er op dat alle brieven en adviezen richting gemeentehuis nooit zo spectacu lair waren, maar ze werden wel geschreven en gegeven. Busbaan Het is niet te bout om te veronder stellen dat Gijsman waarschijn lijk nooit voorzitter van de stich ting zou zijn geworden, als de ge meente niet op een goed moment - zijns inziens meer een kwaad ogenblik - met een busbanen plan voor het Levendaal op de proppen zou zijn gekomen. Want daarin schuilt volgens Gijsman gevaar voor zijn en andere daar gevestigde bedrijven. Zo raakte hij betrokken bij buurtvereni ging Hogewoerd, geïnteresseerd in de verkeersproblemen van de stad en bekend met de procedu res die er ten stadhuize in dat door Henny van Egmond en John Kroon verband worden gevolgd. Van het functioneren van de Stich ting Leidse Binnenstad werd hem ook in dit verband niet veel duidelijk. Daarvan vernam hij pas - zo gaat het soms - op de Rotary. Spectaculaire acties, zoals van de winkeliers in de omgeving van de Steenstraat (de anti-palen club), zijn ook met de komst van de nieuwe voorzitter niet te ver wachten van de stichting. "Van het anti-palencomité heb ik al een brief gekregen, maar zo sim pel als dat het voorstelt is het niet. Met alle palen weg, ben je er niet. Zo'n actie loopt dood of je moet het heel cru maken, er een demonstratie van maken, op de barricaden. De stichting zal dat nooit doen. Ik vind het overigens wel nuttig dat de winkeliers het doen. Ze trekken toch de aan dacht". Bundeling De Stichting Leidse Binnenstad is een bundeling van allerlei gele dingen in Leiden. Behalve on dernemers in de ruimste zin van het woord, zitten er ook verte genwoordigers in van de vakbe weging, de universiteit, de Ka mer van Koophandel, het Hoog heemraadschap van Rijnland, de VW en het openbaar vervoer. Veel van die belangengroepen voeren rechtstreekse gesprek ken met de gemeente Leiden. De vraag rijst dan ook wat de taak van de stichting is en of zij niet tracht het onverenigbare te ver enigen. "Ik geloof dat je het niet redt als belangengroep. Ik geloof ook dat de gemeente de groepen tegen elkaar uitspeelt", zegt Gijs man. Hij vindt het dan ook een "uitda ging" die verschillende groepen te bundelen. "Ik weet niet of het me lukt. Winkeliers alleen zijn al heel moeilijk onder een hoed te vangen. Het Hoogheemraad schap heeft bijvoorbeeld geheel eigen belangen en het KNOV (Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond) probeert ook z'n eigen straatje schoon te ve gen. Maar het is een unieke gele genheid, want zo'n groep vind je nergens". Maar toch is zo'n bundeling van de krachten nodig om de politiek te overtuigen. "Ik vraag me af of de politiek de meest efficiënte ma nier is om een stad te besturen. Het is een noodzakelijk kwaad. Een politiek systeem bestuurt op basis van macht. Als er een be langengroep komt, wordt er ge keken naar de hoeveelheid in vloed die zo'n groep heeft. Dus moeten we de stichting zo groot maken dat de politiek er niet meer om heen kan". Dat politici op basis van macht be sturen maakt hij duideüjk aan de hand van het optreden van de scheidende wethouder Waal. "Hij was een geweldenaar als je ziet wat hij allemaal voor elkaar heeft gekregen. Daar heb ik wel bewondering voor. Maar je kunt je afvragen of alle belangen wel een eerlijke kans kregen. Als je bij Waal kwam, wapperde hij je zo weg met stapels gegevens. Hij was mij te handig in de politiek", zegt Gijsman. En: "Waal is een fietser en blijft een fietser. De be reikbaarheid van de stad zal hem een worst wezen". Enige hoop dat het beleid zal ver anderen onder de nieuwe wet houder, Jit Peters, heeft hij wel, maar ook niet meer dan dat. "In een raadsvergadering waar win keliers van de Haarlemmerstraat op de tribune zaten maakte Pe ters, toen fractieleider van de PvdA, gewoon een studenten pretje over hun problemen. Maar ik denk dat iemand met een vast salaris zich ook heel moeilijk kan voorstellen hoe het is als je om zet terugloopt". Niet dat de politieke partijen hele maal genegeerd moeten worden, want uiteindelijk wordt door de politiek de beslissingen geno men. "Het zal wel neerkomen op het benaderen van de politieke partijen, lobbyen dus. Het CDA is duidelijk geïnteresseerd in de grote winkel die Leiden heet". Veel meer ziet Gijsman echter in contacten met ambtenaren. In een vroegtijdig stadium moet er overleg worden gevoerd tussen de Stichting Leidse Binnenstad en de Leidse ambtenaren. "Neem nu het parkeerterrein bij de Molen de Valk. Daar mag je maar twee uur parkeren. Het is duidelijk dat iemand niet heeft nagedacht. Want wat kun je nu in twee uur doen? Dat had dus dui delijk vier uur moeten zijn". Gijsman stelt overigens nadrukke lijk dat de stichting niet moet verworden tot een "parkeer- club". "Je kunt moeilijk ieder een een parkeerplaats geven. Het zal toch woekeren worden. Want al zou je er honderd parkeer plaatsen erbij krijgen, dan nog zijn er driehonderd te weinig". Gijsman legt veel meer nadruk op. de bereikbaarheid van de stad. "De grote vraag voor mij is: hoe komt Jan Modaal uit Hoogmade met z'n televisie die hij in Leiden heeft gekocht thuis. Het gaat dus om de bereikbaarheid van de stad. Dan zou je kunnen denken aan kleine busjes, meer en goed kopere taxi's enzovoorts. Niet al- we wel contacten zoeken met de ENFB en zo, de alternatieve jon gens. En ik verwacht van de NZH toch ook wat ideeën. Het busvervoer is nog steeds hetzelf de als veertig jaar geleden, alleen de bussen zijn anders. De buson dernemingen willen nu alleen maar zo snel mogelijk die bussen door de Breestraat douwen". Vooralsnog zal de stichting zich bezig moeten houden met gede gen studies naar allerlei zaken die met het economische leven in Leiden te maken hebben. "Ge degen studies moeten we maken, want ambtenaren zijn mensen die zich goed voorbereiden. Als je met flutverhalen komt, word je zo weggewuifd. Die studies moeten niet eenzijdig zijn, niet star gericht op één richting, maar wetenschappelijk verantwoord. En daar heb je samenspel voor nodig. En dat zie ik de winke liersverenigingen nog niet doen. Die geven hun geld liever uit aan ludieke acties". Gokmachine bij Kooyker LEIDEN De eerbiedwaardige boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn had afgelopen za terdag iets van een gokhal. Schrijver J.M. Guépin was er om zijn nieuwste bundel 'Gedichten' te signeren en bij dat soort kar weitjes laat hij zich de laatste maanden vergezellen van de 'Poëzietrekker'. "Maar dit is wel één van de laatste keren", wist de schrijver, "want het is een vrese lijke organisatie om dat ding steeds mee te slepen". De 'Poëzietrekker' is een bedenk sel van hemzelf, een ontwerp van zijn zoon en het best te omschrij ven als een literaire éénarmige bandiet. Wie een gulden in het apparaat werpt, kan door aan een hendel te trekken zijn eigen ge dicht bijeen gokken. Guépin: "Het laatste woord van elke regel is altijd met 'aar' er in, dus het rijmt altijd". Op de poëzie-auto- maat zitten vier rollen met op el ke rol twintig mogelijkheden, zeg maar twintig woordjes. De 'geluksdichter' mag vier keer aan het apparaat trekken en vervaar digt aldus een vierregelig ge dicht. Maar er kan ook gewon nen worden, waardoor er ook een langer rijm kan ontstaan. De Kooyker-klanten vonden het maar een raar ding. Er werd wel naar gekeken, maar een speciaal reservoir van guldens - deze bandiet steelt niet werd zelden aangesproken. "Het was heel verschillend", vatte bedrijfslei- der Bielke de 'Dag van de gok- poëzie' samen. "Mensen stonden er vaak in groepjes naar te kijken en dan was er daarna weer een periode dat er niemand bij stond". De twee generaties Guépin hebben inmiddels ook al een 'Prozatrek- ker' gemaakt. Hetzelfde princi pe, maar dan in de vorm van ver haaltjes. Dat apparaat heeft zijn weg trouwens al gevonden naar een alternatieve speelhal. Filosofie Wie denkt dat de 'Poëzietrekker' alleen maar een aardigheidje is, vergist zich. Guépin, vroeger lec tor aan de Leidse universiteit, heeft er een hele filosofie achter. Een gedicht, zo zegt hij, wordt ei genlijk door de lezer gemaakt. "Het is een kwestie van intepre- teren en dat is een persoonlijke zaak". Zo ook dus met de toe- valspoëzie van zijn machine. Ie der haalt er uit wat hij er in ziet. "Net zoals met de Dada-bewe- ging", wist Guépin. De schrijver toonde zijn apparaat vorige maand ook al in de tv- show van Sonja Barend. "Daar voor hadden ze een onderwerp over gehandicapten. Ik zat toen vreselijk in de zenuwen, want in het apparaat zit ook een moge lijkheid met gehandicapten". Nu zijn er in totaal 160.000 moge lijkheden, zo had Guépin zich al eens laten voorrekenen, dus groot was de kans niet. Maar op dat soort momenten pleegt het noodlot altijd ongenadig toe te slaan. De schrijver trok en er ver scheen de zin: 'Gehandicapten doen het in bed met veel mis baar'. Hoe je ook intepreteert, een nogal kwetsende zin. Guépin schrok zich dan ook een hoedje en trok gelijk een andere zin te voorschijn. "Gelukkig hebben maar weinig mensen het gezien". SYNAGOGE - TilGardeniers-Be- rendsen houdt maandagavond 7 mei een lezing in de Leidse syna goge (Levendaal 14). De oud minister van CRM (tegen woordig WVC) zal spreken over het onderwerp 'vrijheid en onaf hankelijkheid' (recht en plicht). De lezing, georganiseerd door de stichting Vrienden van de Leidse synagoge, begint om 20.00 uur. Hartaanval wethouder Tesselaar LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting, sport en re creatie) is zaterdagmiddag ge troffen door een hartaanval. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. De wethouder was zaterdag te gast bij de Leidse Christelijke Reis Centrale 'De Wijde Vlucht', toen hij plotseling onwel werd. De Wijde Vlucht hield een receptie in verband met het 25-jarig be staan van deze kampeervereni ging. De eerste berichten vanuit het zie kenhuis duiden erop dat Tesse laar het naar omstandigheden goed maakt. Er wordt wel reke ning meegehouden dat het een paar maanden zal duren, alvo rens de wethouder weer aan het werk kan. Insluipers in bejaardenflat LEIDEN - Twee jeugdige inslui pers hebben zaterdagmiddag huisgehouden in een bejaarden flat aan de Van der Willigenhof. Tijdens het rustuurtje drongen zij de kamers van zes bewoners binnen en stalen daar onder meer een handtas met als inhoud een portemonnee en sleutelbos. Op een andere kamer nam één van de insluipers, die met een smoes was binnengekomen, eveneens een portemonnee met 26 gulden inhoud mee. Ook in de overige kamers werden (kleine) geldbedragen ontvreemd. Het signalement van de insluipers is by de politie bekend. Van een van de twee jongemannen be staat het vermoeden dat hij een 'goede' bekende is van de politie. Dief deelt klappen uit in supermarkt LEIDEN - Een personeelslid van een supermarkt in de Kopermo len hep donderdag een snijwond aan zyn gezicht op, nadat hy een man op diefstal had betrapt. Hij nam verdachte mee naar het ma gazijn, waar de gestolen goede ren werden uitgestald. De dief wist echter via de openstaande deuren te ontsnappen, waarop het personeelslid met een collega de achtervolging inzette. Bij een kort handgemeen deelde de vluchteling een klap uit met als gevolg een kapotte bril en de snijwond. De verdachte wist te ontkomen. J. M. Guépin rechts) bij zijn Poëzietrekker: "Ieder haalt er uit wat hij er in ziet". Leiderdorper aangereden LEIDEN - Een 36-jarige Leiderdor per liep gistermiddag een lichte hersenschudding op, toen zijn auto op de kruising Roodenbur- gerstraat-Thorbeckestraat op de zijkant viel. Dat kwam omdat een 61-jarige Leidse automobi list, die in de Thorbeckestraat richting Wasstraat reed, hem bij de kruising geen doorgang ver leende. De auto van de Leider dorper werd totaal vernield. LEIDEN - Een 25-jarige Leidse verloor zaterdagnacht op de Utrechtsebrug de macht over het stuur en ramde een verkeerspaal. Die sleurde zij enkele meters mee, waarna zij haar vernielde auto aan de kant zette. Een auto mobilist, die het ongeluk had zien gebeuren, raadde de auto mobiliste aan om bij hem in de auto te stappen. Kort daarop kon de vrouw toch worden aange houden. Haar auto is door de po litie weggesleept. 1-meiviering Een groot aantal organisaties viert morgen gezamenlijk de Dag van de Arbeid: PvdA, PSP, PPR, CPN. FNV en HTIB. In verband met de verbouwing van het Volkshuis wordt de 1- meiviering ditmaal in buurt huis het Spoortje aan de Bern- hardkade gehouden. Hét pro gramma bestaat uit muziek van vier verschillende groepen, variërend van een smartlap penkoor tot Turkse muziek, sprekers, onder wie een Turk en namens het samenwerkings verband 'Stop de N-bom/Stop de kernbewapening' Nico Schouten en een actiemarkt met tientallen stands van ac tiegroepen. De zaal gaat 's avonds om half acht open. Vrijwilligers-oplei- ding De Emilie Knappert scholenge meenschap houdt 3 mei een voorlichtingsmiddag over de mogelijkheden voor vrijwilli gers bi; sociaal-culturele instel lingen om met behoud van hun uitkering een dagopleiding te volgen. Gedacht wordt aan vrijwilligers die werken bij JAC of Release, een jongerencentrum, een club- of buurthuis, een project voor begeleide kamerbewoning of andere instellingen voor cultu reel werk of sociale dienstverle ning. Op de voorlichtingsmiddag van de Emilie Knappert (ixxjrheen De LOKwordt de vrijwilligers verteld hoe ze van hun hobby eventueel hun beroep kunnen maken. De bijeenkomst wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat 18c en duurt van drie tot vijf Chili-collecte Deze week wordt in Leiden de jaarlijkse bevrijdingscollecte ten behoeve van het verzet in Chili gehouden tegen de mili taire dictatuur. Het geld is be stemd voor de illegale radio zender Liberacion, video-ap- paratuur voor vormingswerk in krottenwijken, vrouwenacti viteiten in de kolenmijnen en medische en sociale zorg voor gemartelde politieke gevange- Duivensport (1) Het Oosten hield een wedvlucht uit Aalst. Uitslag: 1, 2, 4, 5, 6, 9 R. v.d. Nieuwendijk3 J. Smit en zn.; 7 H. Adali; 8 B. van Put ten, 10 A. Pracht en zn. Duivensport (2) De Blauwkras vloog uit Aalst. Uitslag: 1,2,3, 4. 6, 7, 8 A. v.d. Holst; 5, 10 P. Landensbergen; 9 comb. Blom. J. Gijsman, poserend op het Levendaal waar een hem onwelvallige bus baan dreigt te komen: "Hoe komt Jan Modaal uit Hoogmade met zijn televisie uit Leiden thuis?" <foto Ho,v>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3