Zon lokt honderdduizenden naar corso Oranjecommissie verbraste geld aan etentjes AGENDA Neyenburgh in Wassenaar gerestaureerd Succesvol jeu-de-boule- toernooi in Voorschoten Stoet praalwagens voor 37ste keer door bollenstreek Giften voor vele Warmonders rib uit het lijf maar Uitgebreide 1 mei-vieringen Leiderdorp en Voorschoten Herdeiddngslmiizen in Leiderdorp Stad en rand MAANDAG 30 APRIL 1984 MAA i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst i de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 april 8 uur tot 4 mei door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis. Middelweg 38, tel. 121753 er 134604, na 17 uur en in het weekend ti bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. WASSENAAR - Het WD-raads- lid De Greef en zijn compagnon Blom uit Wassenaar hebben toch hun zin gekregen: afgelopen weekeinde is hun verbouwde pand aan de Schoolstraat 27, Huize Neyenburgh, geopend. In het monumentale pand zijn drie winkels, twee kapsalons, schoonheidssalon, een f en een galerie gevestigd. Huize Neyenburgh, tot voor kort gemeentelijk eigendom, heeft voor heel wat beroering in de Wassenaarse raad gezorgd. De gemeente wilde graag van het pand af. Twee gegadigden meld den zich als aspirant-koper: een projectontwikkelaar die Huize Neyenburgh in acht apparte menten wilde opsplitsen, en het duo Blom/De Greef. Toen de pro jectontwikkelaar afhaakte omdat niet aan zijn voorwaarden werd voldaan bleef alleen dit duo over. De transactie moest zowel door de provincie als door de Kroon goedgekeurd omdat er een raadslid bij betrokken wgs. Toen beide instanties groen licht ga ven konden De Greef en Blom aan de restauratie en verbou wing van het statige pand begin nen. Het resultaat was dit week einde te bekijken. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense jeu de boules-vereniging de Six prét was de weergoden gisteren uiterst dankbaar. Het jaarlijkse toernooi in de Voor straat werd mede dankzij het zonnetje een doorslaand succes. Voor deze gelegenheid was de rus tieke Voorstraat voorzien van een fikse zandlaag. Het uit Frankrijk afkomstige spel met de ballen behoefde niet op de straatstenen te worden gespeeld. Er traden ongeveer 60 teams van elk twee man aan. Winnaar van het toernooi werd een team uit Den Haag, Lea Girard genaamd. Ze wonnen in de finale van het Leidse team Van Commeren- Van der Mark. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het 37ste corso van de bloembollenstreek is zaterdag weer een groot succes geworden. Onder een smetteloze blauwe hemel trok een bonte stoet van praalwagens, muziekkorpsen, majorettes en opgesmukte personenwagens voorbij aan ontelbaar veel toeschouwers. WARMOND - Het was een gou den formule: Warmonders ga ven massaal geld aan de Oran jecommissie. En het bestuur van deze commissie organi seerde een prachtig feest én ging zo rond. de 31e augustus (de dag van de koningin) lek ker uit eten in 'De Zon' of 'De stad Rome'. Hier namen de voorname heren het er goed van. Vele flessen champagne, talrijke couverts en tientallen 'comsumpties' schoven voorbij, zo blijkt uit de stoffige papieren uit die tijd. En het werd -o zo gemakkelijk- op de begroting gezet. Zo stond in 1927 keurig bij de uitgaven: diner bij 'De stad Rome' 133,80 gulden. Een niet onaanzienlijk bedrag in die tijd, als men bedenkt dat het weekloon van een gewone man toendertijd rond de twee, drie gulden schommelde. En een bijdrage van twee kwartjes voor de jaarlijkse oranje-col lecte was dan ook vaak niet minder dan een rib uit het lijf. Maar daar konden de heren niet al te lang bij stilstaan. Men kon toch moeilijk een uitsmijter be stellen? Het personeel van 'De Stad Rome' zou raar opkijken. De Warmonders zouden dat op hun beurt hebben gedaan als ze de volgende nota, uitgeschre ven na een maaltijd op 31 au gustus 1926 in 'De stad Rome', hadden kunnen zien: 81 con sumpties volgens bonnen, 16 commissie werd ingesteld om te bekijken hoe het tekort van 37,45 gulden was ontstaan. Krachtige opmerkingen over de kosten van diners en borrels werden bovendien niet geme den. De penningmeester merkte zelfs op dat het "niet aangaat, dat gelden bij ingezetenen ingeza meld, besteed worden aan di ners". De vergadering is het hiermee eens. Besloten wordt dat voortaan na de raming van de kosten van het diner een bedrag voor wijn uit te trek ken, "hetwelk niet overschre den mag worden. Extra bestel de wijnen, sigaren en anders zins komen voor rekening van de besteller" Op het eerste gezicht een mooie regeling: de drinker betaalt. Minder mooi is het wanneer we de handgeschreven ophaallijst openslaan van het bewuste jaar. Hieruit blijkt dat de bij drage van één van de heren (we zullen maar niet te per soonlijk worden... red.) zonder mankeren naar de post 'diner' wordt overgeboekt. Zijn bijdrage was zeer gewenst omdat het (galge)maal van 3 september 1928 tot de meest uit bundige kan worden gerekend. 15 heren aten voor 145,30 weg. Vooral de champagne tikte aan: 9 flessen voor 90 gulden. De fooi van 15 guldjen'zal met volle glimlach zijn verstrekt. En zoals elk jaar bij alle corso's in Nederland, was ook nu weer de grote vraag hoeveel mensen er nu eigenlijk langs de route ston den. Volgens een woordvoerder blijft dat altijd een grote gok. "Ik denk dat het aantal toeschou wers tussen de 750.000 en één miljoen lag, maar het kunnen er net zo goed veel minder zijn ge weest". De organisatoren gokten op zo'n miljoen bezoekers en volgens woordvoerders van politiekorp sen waren die er ongeveer wel. "Veel drukker dan. vorig jaar", was over het algemeen de con clusie. En dat was vooral te dan ken aan de weersomstandighe den die vergeleken met het vorig jaar in elk geval een stuk beter Het weer was dus zoals het hoort te zijn op een corsodag. De sfeer was daardoor goed en de mensen als gevolg daarvan goed ge luimd. In de straten waren de overigens spaarzame terrassen tjokvol; de vrolijkheid schalde door de bollenstreekdorpen. Een lichte bries bracht voor de men sen die op de open stukken langs de route stonden, de geur van duizenden bloemen van het veld. Dringen En voorafgaande aan de komst van het 27ste corso, de 'vooijaarspa- rade van de Hollandse bollen streek' zoals de organisatoren de stoet noemden, natuurlijk weer de vele bussen en auto's. Duizen- door Henk van der Post den zoekende mensen, want ie dereen weet wel de beste plek van waar het corso kan worden aanschouwd. En dan een geluid op de achtergrond, klanken van muziekkorpsen, een wagen ver sierd met bloemen aan de ge zichtseinder en dan trekken de rijen dicht. Wie dacht goed te staan of te zitten, ziet voor hem weer een nieuwe rij mensen ont staan. Plots is het dringen gebla- Maar dat viel lelijk tegen. Een aan tal matig versierde personenwa gens trok aan de toeschouwers voorbij en daarna weer minuten lang niets. "Dat was met opzet zo gedaan omdat die auto's tot het zogenaamde commerciële corso behoorden. Die hebben we voor op laten rijden omdat ze er niet echt bij hoorden", aldus een van de organisatoren. Hij bedoelde couverts, drie flessen Medoc vijf Burkheimer Spielberg: een Iroy Brul; 1 White Star; 14 kof fie en een doos cigarettes. To taal bedrag: 159,85. Gelukkig betaalde bestuurslid Kieken zijn 'White Star' van zes gulden uit eigen zak De kosten voor de commissie bleven hierdoor be perkt tot 153,80. Degeneratie Maar toch, het eet- en drinkgelag bleef aanzienlijk drukken op de begroting. In feite ging tien procent van de totale uitgaven naar het jaarlijkse eetfestijn voor 16 a 18 heren. Een etentje dat bijzonder gezellig moet zijn geweest, wanneer we Kolfscho ten moeten geloven, burgemees ter van Edam en zwager van Schölvinck, de toenmalige bur gemeester en ere-voorzitter van de commissie. Kolfschoten bracht zovele gezellige uren door en voelde zoveel vriend schap tijdens de bijeenkom sten", dat hij aanvankelijk zijn "oogen niet kon geloven toen op 28 februari 1929 opeens alles ophield, zo lezen we in de oude papieren. "Het eertijds zoo bloeiende en voor de gemeente ongtwijfeld nuttige instituut" werd opge doekt en de ere-gast kon niet veel meer uitbrengen dan: "Het is jammer dat zoveel dat de sa menleving veraangenaamt in deze dagen verdwijnt. Onze De Warmondse Dorpsstraat tijdens Koninginnedag anno 1929. Terwijl de bevolking feest vierde placht het bestuur van de Oranjecommissie een eet- en drinkfestijn aan te richten. (archieffoto» voorvaderen waren in dat op zicht minder wispelturig! Zou het de degeneratie van het ge slacht der menschen zijn?" Een verklaring voor het plotselin ge verscheiden van de vereni ging is helaas ietwat moeilijk te geven. Om onverklaarbare redenen zijn uit de vooroorlog se administratie enkele sleutel stukken uit het jaar 1929 ver dwenen. Wél bevindt zich een briefje tussen de papieren, waarin wordt vermeld dat onvoorziene omstandighe den" het lot van de vereniging hebben bezegeld. Rasonderzoek Het jaarverslag van 1928 biedt gelukkig leuke informatie. In voorzichtige bewoordingen stipt de penningmeester aan dat de vereniging er financieel gezien wel eens beter heeft voorgestaan. Een speciale kas- daarmee dat die auto's eigenlijk uitsluitend voor de reclame mee reden, want het gehele corso in natuurlijk een commerciële acti viteit, maar aantrekkelijk om te zien. 'Kleurrijk Nederland', die naam droeg het 37ste vooijaarscorso van de bloembollenstreek. En kleurrijk was het zeker. En de praalwagens toonden Nederland in vele van zijn, uiteraard voor toeristen aantrekkelijke facet ten: klompen, melk en kaas, mo lens en bloemen, dat alles door bloemen uitgebeeld. Het corso blijft velen boeien. Vele toeristen komen er jaar na jaar voor terug. Maar ook streekbev^oners poste ren zich elk jaar weer in hun voortuin zodra het corso in zicht komt. Incidenten Talrijke muziekkorpsen en majo rettes doen elk jaar weer mee aan het corso. De Koninklijke Har monie uit 's-Hertogenbosch deed dit jaar zelfs voor de 25ste keer mee. Maar lang niet alle korpsen komen van zo ver, tal van korp sen uit de regio lopen ook mee in het corso. Het corso verliep met uitzondering van enkele incidenten vlekke loos. Tot twee keer toe werd de stoet buiten zijn schuld opge Het corso kon maar nauwelijks do houden. Dat had tot gevolg dat het corso een kleine 20 minuten te laat in Bennebroek aankwam. Die vertraging kon worden inge lopen door de rustpauze in die plaats flink terug te brengen. Ook in de Hoofdstraat in Sassen- heim liep het corso geringe ver- de smalle Hoofdstraat in Sassenheim. Een aantal paaltjes sneuvelde. (foto Holvast) traging op. De lange praalwa gens konden de straat met de ve le hobbels en bochten slechts met moeite nemen. Hier en daar moest zelfs een paaltje worden verwijderd om te voorkomen dat wagens klem kwamen te zitten. Maar niemand klaagde erover. Het weer was goed en wachten was geen straf. In Noordwijk, waar het corso 's avonds langs een mensenzee trok, verliep alles zonder problemen. Ook in de badplaats aanzienlijk meer men sen langs de route dan in voor gaande jaren. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 240.50 Per post 330.- Thema-avond rolverdeling in Leiderdorp LEIDERDORP - 'Roldoorbre king en het basis-onderwijs en de opvoeding'. Zo heet de thema-avond, die woensdag in het Leiderdorps cultureel centrum 'De Sjelter' wordt gehouden. Er zal worden ge praat over het 'anders zijn' van meisjes en jongens. Op de thema-avond bekijken de aanwezigen hoe het met de rolverdeling in het basis-on derwijs en bij de opvoeding staat. Welke rolopvattingen komen we tegen? Welke ver borgen boodschappen zitten er in de houding van ouders, in leermiddelen en in lec tuur? Welke mogelijkheden zijn er om iets te veranderen? Op dergelijke vragen tracht men woensdagavond een antwoord te krijgen. Alle mannen en vrouwen die zich bij onderwijs en opvoeding betrokken voelen zijn woens dag vanaf half negen welkom in 'De Sjelter', Heemraadlaan 67 in Leiderdorp. VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - De Voorschotense Partij van de Arbeid en links Leiderdorp (PvdA, PPR en PSP) vieren 1 mei, de dag van de arbeid, dit jaar uitbundig. De Voorschotense partij heeft mor gen tussen half zes en half negen het cultureel centrum afge huurd. In Leiderdorp is De Mu- zenhof vanaf half negen het to neel van stnjdgewoel. In beide gemeenten heeft het programma meer een feestelijk dan een poli tiek karakter. Zo heeft de Leiderdorpse PvdA de jonge popformatie Kobold uit Leiden uitgenodigd. De band zal Nederlandstalige muziek ten ge hore brengen. Een liedje over kernwapens zal niet ontbreken, zo verzekert de PvdA. Na een op treden van een Turks volksmu- ziek-trio uit Leiderdorp, lezen de Leiderdorpers Kees Holierhoek en Frans Terken voor uit eigen werk. Holierhoek is tv-scenario- schrijver en Terken is dichter. "De plaatselijke culturele bijdrage wordt voltooid met het opentrek ken van een blik Rooie Vrou wen", zo staat eerbiedig vermeld in het PvdA-persbericht. Deze Rooie Vrouwen zullen een caba ret-programma brengen waarin ze enkele "kritische kanttekenin gen zullen plaatsen". Vooral de plaatselijke politiek moet het ontgelden. De avond wordt ge presenteerd door Jacqueline van der Hoeven. De entree bedraagt 2,50 gulden. Kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar mogen voor vijf kwartjes naar binnen. In Voorschoten hoeft de 1 mei- vierder minder diep in de beurs te tasten. Alleen voor de warme maaltijd, die om kwart over zes wordt geserveerd, wordt een mil de bijdrage gevraagd. De rest van het programma is gratis. Zo krijgt de cultureel centrum-be zoeker gratis en voor niet om half zes een borrel. Totaal voor nop pes heet de voorzitter hem/haar om tien voor zes welkom. En preo deo wordt verklapt hoe de Solidariteitsactie Zuidelijk Afri ka er gaat uitzien. Ook het optreden van het PvdA- folk-kwintet om kwart voor ze ven is gratis. Het uit volle borst meezingen van socialistische strijdliederen evenmin. De Voor schotense PvdA verwacht dat de viering om half negen is afgelo pen. LEIDERDORP - Als jong meisje hebben ze zich tijdens de oorlogs jaren in het verzet gestort. Nu, veertig jaar later, worden ze voor hun werk alsnog bedankt. De da mes J. Kossen-Spek (links) en P.J. van Meeuwen-Dieben (midden) kregen vanmorgen in het Leider- dorpse gemeentehuis uit handen van burgemeester Van der Have het verzetsherdenkingskruis uit gereikt. Normaliter worden der gelijke onderscheidingen tegen woordig per post verzonden, maar de burgemeester wilde dit tweetal graag persoonlijk de hand schudden. Mevrouw Kossen-Spek heeft in de oorlogsjaren vanuit de Leider- dorpse Hoofdstraat voor heel wat onderduikadressen gezorgd. Ze verrichtte ook koeriersdiensten. Mevrouw Van Meeuwen-Dieben (tegenwoordig woonachtig in Hilversum) werkte in de Leidse regio mee aan 'het verzet'. Dat deed praktisch de hele familie Dieben. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2