LEIDSCH DAGBLAD 'Oranjedag' begint in alle rust ia 'Verminder levering wapens aan Taiwan' Voor een tientje véél wijzer DRUKKERIJ DELTABACH Aan kust gisteren geen bed meer vrij EC: geen onderzoek naar overbevissing Frontlij nstaten steunen akkoorden met Z .-Afrika LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 30 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37384 Directeur: G. Koopman Hooldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Koninklijke familie in Den Haag DEN HAAG (GPD) - De officiële viering van Koninginne dag in Den Haag is vanochtend onder matige publieke belangstelling begonnen. In een koud maar helder zon netje werd de koninklijke familie om half elf ontvangen door burgemeester F. Schols. Enkele duizenden mensen, sommi gen zittend op speciaal gebouw de tribunes op de nieuw gepla veide stoep, hadden zich vanoch tend omstreeks half tien verza meld rondom het stadhuis en de Grote Kerk, waar de begroeting plaatshad. Het eerste lang aan houdende applaus gold voor prinses Juliana, prins Bernhard en koningin Beatrix en prins Claus. Daarna volgden prinses Margriet, de vandaag 45 jaar geworden Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en Jorge Guillermo en hun kinderen. De meeste klein kinderen van de vandaag 75 jaar geworden prinses Juliana toon den zich nog wat onwennig aan die lange rijen gezichten en flit sende fotografen. De nog jonge kinderen van Jorge Guillermo, aan de hand van hun vader, lach ten al direct ontwapenend vro lijk naar de duizenden ogen van de oranjeklanten, die hun nog de hele dag langs alle festiviteiten in de hofstad zouden volgen. Geen Irene Na een concert in de Grote Kerk ging de koninklijke familie, waarvan alleen Irene ontbrak, langs een dunbevolkte route per paardetram naar de Koninklijke Schouwburg. Later op de dag kwam er meer belangstelling voor het koninklijke gezelschap en bleken veel mensen recht streeks naar het kermisterrein op het Lange Voorhout te zijn ge gaan. De koninklijke familie zou daar 's middags in twee groepen gesplitst, een wandeling maken en langs de feesttenten en attrac ties gaan. Op balkon Na het kermisbezoek verscheen de familie op het balkon van het pa leis Lange Voorhout, waar zij kon uitzien op een redelijk grote mensenmenigte die met de vro lijke kleuren van de kermis op de achtergond de familie hartstoch telijk kon toejuichen. Het gezel schap ging vervolgens ongeveer dezelfde route terug. Nu niet in de paardetram maar in een voor koninklijke hoogheden wat on wennig voertuig: een stadsbus waarin deze keer niet hoefde te worden gestempeld. Premier Lubbers feliciteerde van ochtend in een televisietoe spraak de koninklijke familie, en in het bijzonder koningin Bea trix en de jarigen, prinses Julia na en mr. Pieter van Vollenho ven. Hij benadrukte de binding tussen het Huis van Oranje en de Nederlandse bevolking. „Het is 071-899241 Oranjelaan 37 Zoeterwoude-Rijndijk floisa*Le'- ukve* iden S^gel""1 ,cïSyVft. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur rond 7 graden, middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Matige zuidoostenwind. 1 mei 1984 Zon op: 06.10 uur, zon onder: 21.05 uur. Maan op: 06.33 uur, maan onder: 21.35. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.26 uur en 16.39 uur, laagwater 12.40 uur. Veelzijdig Lubbers roemde de veelzijdige be langstelling van de koningin voor onze samenleving, haar streven de eenheid te bewaren en haar bemoedigende woorden. Hfj noemde als voorbeeld haar indringende rede voor het Euro pees parlement, waarin zij opriep snel gestalte te geven aan de Eu ropese democratie. De premier toonde zich verheugd over de gezondsheidstoestand van prins Claus, die enige tijd ge leden zijn werkzaamheden heeft hervat. Hij sprak de hoop uit, dat de gezondheid van prins Claus zich verder zal verbeteren. Over prinses Juliana zei hij: „Het is een voorrecht dat zij op deze leef tijd nog zoveel zegenrijke arbeid kan verrichten, vooral gehandicapten". (Van onze verslaggever) NOORDWIJK - Tot voorbij Utrecht was er dit weekeinde geen bed meer te krijgen. Toe risten in Noordwijk moesten laat op de avond voor logies zelfs worden verwezen naar Apeldoorn, een plaats die menig Westduitser op weg naar de kuststreek juist was gepas seerd. Hoewel het Nationaal Bureau voor Toerisme nog geen exacte gegevens heeft, is het afgelopen weekeinde volgens Noordwijks VW-directeur W. Rovers zeker tweede topper in het voor jaar. Dat is dan te danken aan het mooie weer, het bloemen corso van de bollenstreek en de Keukenhof. Het park in Lisse kreeg zaterdag en zondag in to taal 110.000 bezoekers te ver stouwen. De drukte heeft nauwelijks tot fi les geleid. Als er al een ont stond, was dat meestal een ge volg van werkzaamheden aan wegen. Wel zorgden kustbezoe- kers, die gisteren na een zonnige maar winderige dag huiswaarts keerden, op verscheidene plaat sen voor files. Op de uitvalsweg Den Haag/Scheveningen ont stond daardoor een file van vijf kilometer. In de richting Arnhem telde de verkeerspolitie gistermiddag 400 auto's per uur meer dan ge bruikelijk. Volgens de politie zou dat er op kunnen wijzen dat een groot aantal Duitsers, on danks de extra vrije dag op de dag van de arbeid, reeds huis waarts is gekeerd. Ex-oranje doelman Piet Kraak overleden PAGINA 11 Betaalde banen niet verdrongen PAGINA 5 Actiemaand Unicef, tegen hongersnood PAGINA 7 Onbegrijpelijke houding PSV PAGINA 12 OCCASION-SPECIALIST ^UT^JEETTSK^^I HU een vol jaar garantie mogelijk. Alkemadeiaan 1 Roeiotarenosveen lel 01713-2866 - 2073 Chinese eis aan VS in ruil voor 'goede betrekkingen' LEIDEN - Het Oranjefeest begon vanochtend in Leiden traditiegetrouw met carillonmuziek in het stadhuis. Dat was het startsein voor diverse feestelijkheden op verschillende plaatsen in de stad: wandeltochten, een Britten krijgen nul op request DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het dagelijks be- Tegen kernenergie Vijfhonderd demonstranten vastgehouden HANNOVER (DPA/AFP) - De Westduitse politie heeft vanmor gen in de buurt van Gorleben in Nedersaksen ongeveer vijfhon derd demonstranten aangehou den, die met het blokkeren van wegen in de omgeving betoog den tegen kernenergie. De aan gehouden betogers werden na vaststelling van hun identiteit weer vrijgelaten. Volgens de politie probeerden in totaal ongeveer tweeduizend personen vanmorgen vroeg alle wegen te blokkeren, die leiden naar de opslagplaats voor kernaf val in Gorleben en naar Dragan, waar een opwerkingsfabriek komt. De aangekondigde actie is vorige week door de autoriteiten verboden. stuur van de Europese Gemeen schap, is niet van plan een onder zoek in te stellen naar eventuele overbevissing en overschrijding van vangstquota door Neder landse vissers. Zij wenst zich ook niet uit te laten over de rentabili teit van de Nederlandse vissers vloot. Een Engels lid van het Europees Parlement, de Conservatief Ja mes Provan, had in vragen het probleem aangesneden dat vol gens ingewijden meer vis wordt verkocht via het zwarte circuit dan op de vrije markt. Hij had dit gekoppeld aan verzoeken om in lichtingen over de omvang van de Nederlandse vloot en de vangst van platvis gedurende de afgelopen jaren. Op grond van deze cijfers, zou volgens hem de Europese Commissie moeten kunnen concluderen of de Ne derlandse vissersvloot nog wel economisch kan werken. De Commissie heeft de gevraagde cijfers verstrekt, maar verklaard zich niet te kunnen uitspreken over de rentabiliteit van de Ne derlandse vissersvloot. Via haar eigen inspectie „en op andere manieren" wordt er volgens de Commissie op toegezien dat alle landen zich houden aan de visaf- spraken. Casino-omzet in Venetië geroofd VENETIË (AFP) - Vijf gemas kerde en gewapende man nen hebben vanmorgen de omzet van het stedelijk casi no van Venetië geroofd. Zij zouden er met een bedrag van 4,5 miljoen gulden van door zijn gegaan. Rond half drie in de nacht ging het vijftal via de perso neelsingang het casino bin nen. Zij dwongen de werk' nemers hun kassen Ce ope nen en het aanwezig* geld af te geven. In de verwarring die ontstond, verdwenen verscheidene fiches ter waarde van een miljoen lire (ruim 1.800 gulden). Het casino van Venetië is ver zekerd. PEKING (UPI/Rtr.) - Als de Ver enigde Staten daadwerkelijk se rieuze betrekkingen met China willen onderhouden, dan dienen de Amerikaanse wapenleveran ties aan Taiwan zo snel mogelijk "op een laag pitje" te worden ge zet. De Chinese minister van bui tenlandse zaken Wu Xueqian heeft die eis gisteren op tafel ge legd in gesprekken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Geor ge Shultz. Een hoge functionaris uit het ge volg van Reagan verklaarde in een commentaar dat de presi dent op het standpunt staat dat „Taiwan een zaak is die de Chi nezen aan beide zijden van de Straat van Taiwan zelf zullen moeten oplossen". China heeft voortdurend laten bly- ken dat het van mening is dat de Verenigde Staten zich niet erg inspannen bij hun in 1982 geda ne belofte om de wapenleveran ties aan het nationalistisch-chi- nese Taiwan geleidelijk aan te verminderen. Dat het bij monde van minister Wu de kwestie nu als „dringend" heeft bestempeld zien diplomatieke waarnemers als een aanwijzing dat het geschil over Taiwan gedurende Reagans bezoek verscherpt is, in tegen stelling tot wat het Witte Huis daarover heeft gezegd. Taiwan was ook één van de belang rijkste onderwerpen bij het ge sprek dat Reagan en de Chinese leider, Deng Xiaoping, zaterdag voerden. „Het is duidelijk dat over deze zaak een sterk verschil van mening is blyven bestaan, maar ik zou niet willen zeggen dat het bij dit bezoek groter of ernstiger is geworden", verklaar de een Amerikaanse hoge func tionaris later. Ch de Verenigde Staten te kenden vanmorgen een reeks overeenkomsten, waaronder het akkoord over nucleaire samen werking, een belastingverdrag (ter vermijding van dubbele be lasting voor Amerikaanse bedrij ven die zaken doen met China), een cultureel uitwisselingspro gramma, en een tweetal samen werkingsakkoorden op het ge bied van wetenschap en techno logie. President Reagan, die zijn politie ke besprekingen zaterdagavond afsloot met het onderhoud met Deng Xiaoping, vertrok gisteren naar de Chinese stad Xian. Hij bezocht daar de opgravingen in de buurt van een meer dan 2.000 jaar keizersgraf bezichtigen. Vanmorgen arriveerde hij met zijn vrouw Nancy voor de laatste etappe van hun zesdaagse be zoek in Shanghai, van waaruit hij morgen naar huis vertrekt. AROESJA (AP) - De leiders van de zes zogenaamde frontlij nstaten van Zuid-Afrika hebben gisteren hun instemming betuigd met de akkoor den die Angola en Mozambique recentelijk met Zuid-Afrika hebben gesloten. Op de bijeenkomst, waren naast de leiders van Angola en Mozambique, Dos Santos en Machel, vertegenwoordigd de staat- en regeringshoof den van Botswana, Tanzania, Zambia en Zimbabwe. Het communiqué dat gisteravond werd uitgegeven werd verrassend genoeg ook onder schreven door de leiders van de Swapo en het ANC, de beide zwarte verzetsgroeperingen wier activiteiten door de akkoorden met respec tievelijk Angola en Mozambique aan banden worden gelegd. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus omvangen. Daarna beslis ik over een 1 definitief abonnement. Noteer mi( voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement j ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1