Van Bracht eerste slachtoffer van nieuwe spelregel Nog vraagtekens rond hockeyploeg Van der Ven neemt de leiding GP België saaiste uit geschiedenis Hockeydames in Berlijn op dreef U] Alboreto verrassende winnaar Kobayashi neemt kroon over McEnroe deklasseert Conners Twee nederlagen Navratilova toont overmacht 1984 MAANDAG 30 APRIL 1984 ZOLDER (SID/DPA) - De Grote Prijs van België formule 1 werd gisteren voor 60.000 toeschou wers op het circuit van Zolder een van de saaiste uit de geschie denis. De derde wedstrijd in de reeks van zestien voor het we reldkampioenschap werd ge wonnen door de Italiaan Michele Alboreto in een Ferrari. De 27-ja- rige Milanees leidde van start tot finish. Op de eindstreep had hij driekwart minuut voorsprong op de Brit Derek Warwick (Renault) en zijn Franse stalgenoot René Arnoux. Het was Alboreto's der de Grand Prix-zege in vier jaar autoracerij op het hoogste ni veau. Het formule 1-seizoen werd in de eerste twee races van dit jaar ge domineerd door de McLarenstal. De Fransman Alain Prost won in Rio de Janeiro en werd tweede op Kyalami bij Johannesburg, de Oostenrijker Niki Lauda werd winnaar van de tweede race in Zuid-Afrika. De derde confronta tie met de wereldtop werd een fiasco voor McLaren. Prost viel al in de derde ronde uit met een defect aan de turbo-motor. Lau da hield het tot de veertigste (van zeventig) ronde uit, maar kreeg te kampen met dezelfde motori sche storing. Prost en Lauda stonden op het Bel gische circuit niet alleen. Van de zesentwintig gestarte bolides re den er slechts negen over de eindstreep. Geheel volgens de verwachtingen kregen de meeste coureurs op het bochtrijke par koers problemen met de rem men. Desondanks deden zich geen noemenswaardige ongeval len voor. Ferrari had de rem pro blemen het beste onderkend. Al boreto werd geen moment be dreigd. In de voorafgaande nacht waren nog speciale banden uit Parijs gehaald. Zijn enige tegen stander was hijzelf. Alboreto bleef te lang op zijn zachte ban den rijden en schoof vervaarlijk de berm in. Zijn correctie was uitstekend. Voor de bandenwis sel had hy tijd genoeg. Achter hem woedde de slijtageslag zo hevig, dat hij ruim tijd overhad en in de slotfase zijn voorsprong tot bijna een minuut uitbouwde. KREFELD (GPD) - In de nacht van zaterdag op zondag, om half twee, was het verzet van Rini van Bracht dan toch gebroken. Tragisch was de manier waarop de Nederlandse en Europese kampioen in de halve finale door de Belg Ludo Dielis werd uitgeschakeld. Van Bracht kwam maar één carambole te kort voor het bereiken van de eindstrijd van het WK driebanden. Alboreto, die rijdt voor de stal van Ferrari, toont de beker na zijn ver rassende zege op het circuit van Zolder. (foto AP) WEST-BERLIJN (GPD) - Zoals het een wereldkampioen be taamt, heeft de Nederlandse da- meshockeyploeg zich nadrukke lijk en welbewust sterker in de rol van olympisch favoriet ge wrongen. Twee overwinningen op het toernooi te Berlijn, dat de Duitse bond ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag organiseert - op Groot-Brittannië (5-1) en d® Verenigde Staten (3-2) - zijn voor de vijf olympische concur renten aanleiding om met nog meer energie de voorbereiding ter hand te nemen. Van de vier in Berlijn aanwezige teams figureert Groot-Brittan nië, zeer tot genoegen van de le den van de internationale hoc- keyfederatie, die twee maanden geleden in Brussel besloten om Nieuw-Zeeland een plaats in Los Angeles toe te dichten ten koste van de hockeysters uit het Ver enigd Koninkrijk. De reacties uit het historierijke Groot-Brittan nië logen er niet om, maar de FIH diende uitsluitend uit te gaan van resultaten. Die konden de Britten niet opvoeren, om de dóódsimpele reden dat ze zelden gecentraliseerd optreden en na genoeg altijd uitkomen met En geland, Wales en Schotland. In West-Berlijn wilde trainster An ne Allis laten zien dat er achter de groene tafel een fout is ge maakt. Tegen Nederland mocht eventueel verloren worden, maar dat haar gymnastiekleraressen ook kansloos zouden zijn tegen West-Duitsland, was iets meer dan verwacht. Het Nederlande FIH-lid Els van Breda-Vriesman erkende ruiterlijk: „Het was voor ons een hele opluchting dat Ne derland de eerste en West-Duits land de tweede klap uitdeelde. Het is altijd vervelend om van achter de groene tafel een beslis sing te moeten nemen, maar wordt die ondersteund door re sultaten, dan kan je de Britten toch weer wat rechter in de ogen kijken". Het Nederlandse bestuurslid kreeg de volledige steun van de dames, die door Gijs van Heumen in een concept zijn geplaatst waartegen wel het een en ander valt te doen, maar ze hebben een wapen ach ter de hand waar de mannelijke collega's intussen jaloers op zijn geworden. Met Fieke Boekhorst heeft Oranje een strafcornertroef die momenteel in de wereld op eenzame hoogte staat. Tegen de Britten knalde ze de bal drie keer tegen de plank, de Amerikaan- tjes zagen haar negen keer aan leggen en twee keer scoren. „On voldoende", oordeelde de naar perfectie strevende Helmondse gymnastieklerares. „Ik voel me soms te gespannen, omdat het automatisme nog ontbreekt. Ze ker op momenten dat je weet niet te mogen falen. Zoals tegen Amerika, toen ik een achterstand moest goedmaken. Dat moet worden verbeterd". Een finale, die gisteren volgens ie ders verwachting werd gewon nen door de in Krefeld onnavolg bare Japanner Kobayashi. Van Bracht eindigde als vierde, na een nederlaag tegen Raymond Ceulemans in de stryd om de derde plaats. Maar die laatste partij, dat was bij zaak. Die telde nauwelijks meer. Het toernooi was voor Van Bracht eigenlijk al afgelopen op het moment dat hy machteloos moest toezien hoe Ludi Dielis de laatste carambole tegen hem maakte. Gezien het late tijdstip, zaterdagnacht, waren niet veel toeschouwers getuige van het drama-Van Bracht. De Neder landse kampioen stond op 59 en zat op zijn stoel. Dielis won de partij door vanaf 56 de laatste vier punten te scoren. Over het laatste stootbeeld dacht de Belg vijf minuten na. Na de gelukte carambolage ging Van Bracht met een machteloos gebaar op de rand van het biljart zitten. Het was uit voor Van Bracht. Op een vreemde manier afgelopen. Voor hem geen nabeurt meer, ook al had hij er recht op. Maar een door de wereldbond recente lijk bedachte nieuwe spelregel sloot in dit geval een nabeurt uit, om de eveneens onbevredigende penalty's te vermijden. Rini van Bracht werd er het eerste slacht offer van. Hij zal ook de geschie denis ingaan als de eerste speler die een partij beëindigde met een hoger gemiddelde dan zijn te genstander, maar toch verliest. Het voorspelbare gevolg: een des duivelse Van Bracht. Vooral di rect na de partij kon hij het bloed van de ÜMB-bestuurders wel drinken. Van Bracht reageerde zeer emotioneel, voelde zich be stolen. En een dag later raakte hij nog niet uitgepraat over het hem aangedane onrecht. Evenals in Leuven, waar hij voor veel opschudding zorgde door tijdens een partij op het EK net te doen alsof hij van plan was op te stappen, kon Van Bracht het ook nu niet nalaten demonstra tief te handelen. Al was zijn pro test gisteren aanzienlijk subtie ler. Toen hij, na de opstoot ge wonnen te hebben, tegen Ceule mans van acquit mocht, liet hij met een veelzeggend gebaar zijn Belgische opponent beginnen. Maar Van Bracht had beter hele maal niet kunnen reageren. Ten slotte was zijn optreden in Kre feld genoegzeggend geweest. Of schoon hy via een achterdeur, via een onverwachte tnomf van Suarez op Müller, de laatste vier had bereikt, toonde de Waalwij- ker op dit WK over grote techni sche en mentale kwaliteiten te beschikken. Het eerste hielp hem aan een goed gemiddelde, het laatste hielp hem nog bijna aan de overwinning op Dielis. Een overwinning die hem, mede door een spelregel van de UMB, die tegen alle biljartlogica in druist, ontging. Het falen van Raymond Ceule mans, die op het EK in Leuven ook al onderuit ging, maakte de weg vrij voor de Japanner Ko bayashi. De Aziatische topspeler was ineens de huizenhoge favo riet vanaf het moment dat Ceule mans definitief werd uitgescha keld. Hetgeen overigens gebeur de in een rechtstreeks duel. Ceu lemans kreeg voor zijn doen op een voor hem onterende manier klop. De nederlaag was in elk ge val veel groter dan het verlies te gen Kobayashi in de finale van het wereldkampioenschap in Antwerpen in 1974. Toen ging het slechts om één carambole, nu om 18: 60-42. Kobayashi, die in de poule Van Bracht ook al had verslagen, diende vervolgens nog één ob stakel te omzeilen. De Japanner stuitte in de finale op de tweede Belg. Ludi Dielis. Dielis, die in tegenstelling tot zyn landgenoot Ceulemans wél in een sterke vorm stak, bood vooral in het be gin van de partij goed verweer, maar een serie van tien halver wege de match, die door 1300 toeschouwers werd gadegesla gen, bleek uiteindelijk dodelijk voor de sympathieke Belg. Het maakte Kobayashi voor de twee de maal in zijn carrière wereld kampioen. DALLAS (ANP) - Geheel overeen komstig de prognose heeft John McEnroe het WCT-eindtoernooi in Dallas gewonnen. De als eer ste getipte Amerikaan versloeg zondag in. Dallas de nummer twee van de plaatsingslijst, zijn landgenoot Jimmy Connors in drie sets. De setstanden in Reu nion Arena waren 6-1, 6-2 en 6-3. Het was de vierde keer dat McEn roe zich in de tennisklassieker te Dallas 's werelds beste toonde. De 25-jarige Amerikaan versloeg zijn zeven jaar oudere opponent vooral op snelheid. Connors bleek niet tot serieus verweer in staat McEnroe was zeer geconcentreerd. De anders zo wispelturige New- yorker maakte nauwelijks fouten en gaf Connors geen schijn van kans. Zelden was McEnroe's op slag zo zuiver als zondag, hij sloeg dertien aces. Voor de overwinning mocht McEnroe een cheque van 150.000 dollar (450.000 gulden) WEST-BERLIJN (GPD) - Het Nederlands herenhockeyteam is het jubileumtoernooi van de Westduitse hockeybond begonnen met een nederlaag tegen olympisch kam pioen India. Gezien het gegeven dat de Aziaten met een gouden medaille om de hals lopen, lijkt de 2-1-nederlaag te verdedigen, maar het Russische evenement van 1980 werd beheerst door boycotterende hockeynaties, zodat aan die kwalificatie weinig of geen waarde mag worden gehecht. Des te schrijnender het Nederland se verlies, omdat het een voort zetting is van de verhouding die zich eerst in Australië en in no vember in Pakistan aftekende, waar Nederland evenmin van In dia kon winnen in zyn streven de Champions Trofee te verdedi gen. Het feit dat de ploeg van Wim van Heumen weer wat beter acteerde dan veertien dagen geleden in Los Angeles tegen de nu al een jaar oppermachtige Australiërs, deed bij invaller Arno den Har- tog de overtuiging rijzen dat er een opgaande lijn valt te bespeu ren in de aanloop naar de Olym pische Spelen die over een klei ne drie maanden beginnen. Er is nog veel werk aan de winkel, maar de vraag wordt met de dag actueler of Wim van Heumen met zyn twee maanden geleden geuite woorden: „Het is mogelijk dat ik de selectie inkrimp met drie man en twee in bloedvorm verkerende spelers toevoeg", gaat omzetten in daden. Of de introverte bondscoach toen al namen in het hoofd had, geeft hij nimmer prijs. Hij is gepor teerd van vedetten. Mannen die hem in het verleden steunden in zijn streven naar de absolute we reldtop. Doelman Maarten Sik- king hield hij aan, terwijl diens knieën geen topsport meer toe stonden en toen Paul Litjens' corner afzwakte, bleef de Utrechtse beul staan. Van Heu men ging er van uit dat routine een onmisbare factor is in het he dendaagse, bijna professioneel bedreven hockey. Om die reden legt hy aanvoerder Ties Kruize de last van spelmaker nog steeds op de schouders. De inmiddels 31-jarige Hagenaar voert een kof fer vol technische bagage met zich mee, maar het moderne hoc key op kunstgras vereist mee dan alleen technisch vernuft Een gegeven dat Pakistani en In diërs begrepen en hun maatrege len hebben genomen. Hardheid De achtvoudige olympische kam pioen demonstreerde ook giste ren op het schitterende nieuwe kunstgrasveld dat tegen het Ber- lijnse Olympisch Stadion aan kleeft, dat het de nodige aspec ten uit het Europese hockey heeft geplukt en... geperfectio neerd. De hardheid is toegeno men en vooral de vijandelijke spitsen krijgen een meedogenlo ze mandekking. Zo stringent dat Roderik Bouwman na zijn ver vanging door Hidde Kruize moe deloos de schouders optrok: „Als het zo moet, dan weet ik wel wat ik na de Olympische Spelen ga doen. Een andere sport zoeken". De Indiërs, die jarenlang door Eu ropese, Aziatische ploegen en Australië zijn overvleugeld, voel den er niets voor hun nationale prestige te verliezen en nog lan ger aan de schandpaal te, worden genageld. Ze hanteren nu het van ons voetbal afgeleide con cept, hadden er veertien dagen geleden drie maal succes mee te gen wereldkampioen Pakistan, maar hadden om 43 seconden over tien op zondagochtend wel de hulp nodig van libero Job van der Have die een pass onbehol pen inleverde zodat Mohd Sahid en Mervyn Fernandez bijna on gehinderd voor 0-1 konden zor gen. Dergelijke fouten worden in het huidige hockey zonder manke ren afgestraft, maar in het verle den had Nederland zelden pro blemen om de zaak recht te trek ken omdat het altijd de angstaan jagende strafcorner achter de hand had. Dat wapen heeft geen kruit meer. Ties Kruize mocht te gen de orthodox keepende (niet uitlopen) doelman Romeo James acht keer aanleggen, maar had geen succes, hoewel Wim van Heumen bij een 0-1-achterstand terecht wees op een foutje van arbiter Seidler, die het was ont gaan dat een Indische stick de bal het laatst had beroerd. Kruize Afgezien daarvan is Kruize s in breng bij de corner gedaald tot onder aanvaardbaar niveau, ook als spelmaker op het middenveld straalt hij geen overtuiging meer uit. Zijn wendbaarheid was nooit groot, maar op natuurgras com penseerde hij dat gebrek feilloos. Op kunstgras wordt niemand tijd gegund, ook Kruize niet, waardoor hij zijn vleugelspitsen Maarten van Grimbergen en Tom van 't Hek niet kon berei ken. En juist aan de zijkanten la gen de mogelijkheden. Daar heb ben de Indiërs nog geen oplos sing voor gevonden. Ze vormen defensief in het centrum een trechter, zodat de vijand aan de flanken de mogelijkheden voor indringende acties wordt gela ten. Het resultaat was nihil, tot dat Arno den Hartog en Hidde l tegendoelpunt te verwerken tegen India. Hermans, Hidde, Kruize t Kruize mochten opdraven. Bin nen twee minuten was het via Den Hartog raak, waarna Neder land het concept had gevonden. Het resulteerde in een handvol strafcorners. Dat Ties Kruize zijn meest geliefde stick had verge ten mee te nemen is typerend voor zijn instelling, maar nooit een excuus. Doelman Pierre Hermans, die een strafbal van Joe Carvalho om de oren kreeg en er nog een van de zelfde speler naast zijn hok zag vliegen, meende: „Onze nationa le scheidsrechters zullen zich als een haas moeten gaan aanpassen aan de internationale regels. Een duwtje betekent bij ons al een gele kaart, op het mondiale vlak kan je iemand de armen afhak ken. Leuk is het niet, maar we zullen mee moeten doen. Omdat we niets gewend zijn vraag ik me af of het ons bijtijds gelukt". Ploeggenoot Arno den Hartog meende echter: „En harder dan op de WK 1982 en de Champions Trofee 1983 is het niet. Het grote verschil is dat wij jarenlang een feilloos werkende strafcorner hebben gehad. Krijgen we die niet terug, dan zal je wat anders moeten" Op de vraag wat, ant woordde hij diplomatiek: „Vraag dat maar aan de coach". Die laat zich vooralsnog niet verleiden tot uitspraken, maar dat zijn ploeg uitgerekend op de door hem uitgedokterde en geperfec tioneerde corner faalt, doet hem zichtbaar pijn. Martina Navratilova heeft zaterdag in Orlando (Florida) voor de zo veelste maal haar byna benau wende overmacht gedemon streerd. De Amerikaanse won het 200.000 dollartoernooi voor de vijfde achtereenvolgende maal door in de finale de Pe ruaanse Laura Array a met 6-0,6-1 te kloppen. Navratilova had voor de zege, die haar 50.000 dollarf f 150.000,-) opbracht slechts 47 mi nuten nodig. Zij is sinds januari van dit jaar, toen zij van haar vroegere landgenote Hana Mandlikova verloor in achttien partijen ongeslagen. Voor de 18-jarige Laura Arraya was het een eerste optreden in een belangrijke Finale. De Peruaanse, die van Argentynse komaf is, maakte in de finale een nogal uit gebluste indruk. Om zover te ko men schakelde zij achtereenvol gens Hana Mandlikova, Andrea Temesvari en de Amerikaanse Lisa Bonder uit. De finaleplaats leverde haar 25.000 dollar( f 75.000,-) op. Aguilera Juan Aguilera heeft zondag het Grand Prix-tennistoernooi van Aix-en-Provence gewonnen. De Spanjaard versloeg in de eind strijd zijn landgenoot Fernando Luna in twee sets, 6-4, 7-5. Aguilera bereikte de eindstrijd door zaterdag in de halve finale verrassend de Australiër Paul McNamee te verslaan, 3-6, 6-1,6- 1. HERENTHALS (Belga) - Kees van der Ven uit Eindhoven heeft zon dag door twee manche-overwin ningen in de Grote Prijs van Bel gië te Herenthals alleen de lei ding genomen in het wereldkam pioenschap motorcross in de klasse 125 cc. De pas 16-jarige Davy Strijbos verzamelde met een derde en een tweede plaats eveneens veel punten voor de wereldtitel. Hij kwam vijf pun ten achter Van der Ven te staan. De uitslagen van de Grote Prijs van België zijn: Eerste manche: 1. Kees van der Ven (Ned) KTM; 2. Corradi Mad- di (Ita) Kagiva; 3. Davy Strijbos (Ned) Honda; 4. Pekka Vehko- nen (Fin) Kagiva; 5. Alain Lejeu- ne (Bel) Suzuki; 6. Alwin van As ten (Ned) Suzuki; 7. Jan Blanc- kaert (Bel) KTM; 8. John Hensen (Ned) Honda; 9. Dinant Zijlstra (Ned) Honda; 10. John van den Berk (Ned) Yamaha. Tweede manche: 1Van der Ven 2. Strijbos 3. Maddi 4. Lejeune 5. Zijlstra 6. Hensen 7. Arto Pantiti- la (Fin) Honda; 8. Patrick van Poelvoorde (Bel) Suzuki; 9. Blanckaert 10. Vehkonen. Eindstand Grote Prijs van België: 1 Van der Ven 2 punten 2. Strijbos 5 3. Maddi 5 4. Lejeune 9 5. Zijlstra 14. Stand wereldkampioenschap: 1. Van der Ven 90 punten 2. Strijbos 85 3. Vehkonen 65 4. Maddi 51 Tubbergen Bij de derde serie motorwegraces, meetellend voor het Nederlands kampioenschap, heeft Hans Spaan gisteren de 80 cc-klasse gewonnen. Op het stratencircuit van Tubbergen, waar voor het eerst sinds 1981 weer races wer den gehouden, was de Castri- cumse motorcoureur voor vier duizend toeschouwers de snelste in zyn klasse. Eerder al won Spaan de wedstrijden in Tolbert en Zandvoort. In de 125 cc ging de zege naar Boy van Erp uit Heesch. Hy had op de finish slechts een seconde voorsprong op Hein Vink uit Woudrichem. De snelste coureur in deze klasse, Anton Straver uit Waardhuizen, viel al vrij vroeg in de wedstrijd uit door motorpech. Door de overwinning in de 250 cc nam Peter Looyesteyn uit Bree- zand in de stand om het Neder lands kampioenschap de leiding over van Kees Doorakkers die in Tubbergen als tweede eindigde. De overwinning in de 500 cc ging niet zoals werd verwacht naar Boet van Duimen uit Ammerzo- den. Rob Punt (Heiloo) versloeg Van Duimen op de eindstreep. Punt breidde met deze zege zijn voorsprong in het algemeen klas sement uit tot tien punten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19