Danaiden zakt verder af 5?[Pr LSG: hoogmoed komt voor de val Vuur laait op in slotronden Caritoux nieuwe leider in Vuelta Van der Wal damkampioen Degradatie uit eerste klasse Karpov ldopt Timman Fides Pacta wisselt stuivertje met VES Bos toch wee bij Fides P Zestiende overwinning Sean Kelly MAANDAG 30 APRIL 1984 HUISSEN (ANP) - In de spannende en sensationeel verlo pen slotronde van het 66ste nationale damkampioen schap in Huissen heeft Jannes van der Wal zijn tweede nationale titel veroverd. Dat dankte de Friese grootmees ter voornamelijk aan het optreden van debutant Evert Dollekamp, die titelverdediger Rob Clerc in een bijna vijf uur durende partij remise afdwong. Daardoor kon Clerc de kloof van twee punten die hem scheidde van de koploper slechts gedeel telijk overbruggen en werd Van der Wal zijn opvolger. Zelf moest de Friese grootmeester in de slot ronde het hoofd buigen voor de butant Gérard Jansen. De strijd om de derde en vierde plaats werd onverwacht beslist in het voordeel van Jos Stokkel en John van den Borst, die hun on derlinge duel op remise afsloten, nadat zij hadden geconstateerd dat hun naaste concurrenten in nadeliger posities waren gema noeuvreerd. Dat twee debutanten in de slotron de een beslissende rol zouden spelen had niemand durven voorspellen. De afstand tussen Van der Wal en Clerc was vol gens velen voldoende om tot een snelle ontknoping te komen. Maar het verwachte remise-aan bod van de Fries bleef kort na de opening van zijn partij tegen Gé rard Jansen achterwege en zoals later bleek terecht, omdat de Huissense debutant daarop ze ker niet zou zijn ingegaan. Zijn aanvallende acties tegen de Frie se stelling brachten de spanning al spoedig tot een kookpunt, om dat Rob Clerc tegen Dollekamp wel beter spel kreeg. Terwijl alle andere partijen voor of kort na de tijdnoodcontrole wa ren beslist en Jos Stokkel en de sinds zaterdag ook grootmeester zijnde John van den Borst zich 14; 3. Van de Borst en Stokkel 12; 5, Vermin, Scholma, Bronstring en Jansen 11; 9. Bastiaannet en Goudt 10; 11. Heusdens 9; 12. Dollekamp 6. hadden verzekerd van een finale plaats voor volgend jaar, bleven de honderden toeschouwers ge boeid toekijken hoe de twee titel kandidaten door de debutanten werden tegemoetgetreden. Met name Gérard Jansen speelde een prachtige partij. De Fries had geen echt afdoend antwoord op de al vroeg door Jansen inge nomen voorpost en nadat beiden de tijdnoodfase hadden over leefd, moest de nieuwe kam pioen uiteindelijk capituleren. LEIDEN- Als het hoofdklasseteam van het Leidse Philidor zaterdag in de slotronde van de landelijke schaakcompetitie een eresaluut aan de nieuwe nationale kampioen L&T/ Eindhoven had willen brengen, dan is dat wel een heel merkwaardige geworden. Mis schien had het tiental uit de Lichtstad zich wel op fraaie partijen laten tracteren, maar in plaats daarvan kon de nieuwbakken titelhouder een bijna eindeloze Leidse foutenpara- de afnemen. Rob Clerc had in een klassiek duel wel makkelijker spel gekregen, maar na het vierde speeluur had de titelverdediger geen aanwijs bare winstgang voor handen. In het eindspel combineerde Clerc weliswaar ten koste van één schijf naar dam, maar het optisch verkregen voordeel was niet vol- LONDEN (Rtr.) - In de derde ronde van het schaaktoernooi in Londen verloor de met wit spelende Timman in 26 zetten van wereldkampioen Anatoli Karpov. Dat gebeurde op spectaculai re wijze. In de ongebruikelijke door Timman gehanteerde Schotse opening bracht Karpov een pion-offer, waardoor de wit te koning in het centrum moest blijven. Een tweede pion-offer leidde een overweldigende aanval van zwart in. Karpov stak er nog een toren in. Toen Timman de strijd staakte, was mat in drie zetten onontkoombaar. Aan de kop van de ranglijst bleef Karpov in het gezelschap van zijn landgenoot Lev Poloegéyevski. Deze offerde tegen Eugenio Torre toren en paard en won in 33 zetten. De derde Sovjetrussi- sche schaker in het gezelschap, Rafael Vaganjan hield Viktor Kortsjnoj op remise. doende voor een zege. Teleurge steld gaf hij na bijna vijf uur spe len zijn pogingen op en berustte Van der Wal was daardoor kam pioen, al moest de Fries een half uur later wel zijn meerdere er kennen in Jansen. Het slot van deze partij oogstte langdurig en uitbundig applaus van het pu bliek, dat Jansen op die wijze huldigde voor zijn zege, waar door hij tevens nationaal meester werd. Teleurstelling was er voor de te aanvallend spelende Hans Ver min, die door Ron Heusdens van het bord werd gecombineerd en samen met de ook al verliezende Jeroen Goudt (tegen Auke Scholma) van een herkamp om de vierde plaats werd afgehou den. Johan Bastiaannet slaagde er niet in het remiserecord van Harm Wiersma uit 1971 te evena ren. Na tien remises leed hij in een partij vol combinaties in de slotronde een nederlaag tegen Evert Bronstring. Een strafexpeditie van de Eindho- vense profs liet niet lang op zich wachten. Slechts Peter Gelpke en Piet Bakker ontkwamen, want zij beiden vergasten wel hun tegenstanders op partijen uit één stuk. Verder dan nog twee halfjes van Wim de Kok en Nico Kuijf kwam het team uit de Sleutelstad niet; 7-3 verlies. Het lijkt er veel op, dat de profs in de hoofdklasse rapportcijfers aan de amateurteams hebben uitgedeeld, zo fraai komen de be haalde matchpunten overeen met de kwaliteiten van die ploe gen. Zo kreeg debutant Amstel veen via een verrassende remise (5-5) bij de professionele Bredase Variant een tien en tevens de amateurtitel, die de Leidenaars na jaren moesten afstaan. HSG uit Hilversum, dat op de valreep het hoofdstedelijke VAS/ASC met 41A-51/2 naar de eerste klasse degradeerde, behaalde een ne gen, terwijl het Leidse Philidor met ruim voldoende (een zeven) uit de bus kwam. Het Friese Phi lidor was dit seizoen nogal twij felachtig; een vijf dus. Onvol doendes waren er voor VAS/ASC (een vier) en Utrecht (een drie), zodat degradatie van deze ploe gen uit de hoofdklasse geen be toog behoeft. Toch is het in de wereld van de schaakprofs ook niet altijd koek en ei. Zo worden de geruchten. LEIDEN - De val van De Danaïden kon niet worden gestuit. Eén jaar slechts na de degradatie uit de overgangsklasse moest de ploeg van coach Hans van Huis opnieuw een stap terug doen. De 9-6 nederlaag bij Groen Geel was fataal. Onderaan de ranglijst bungelt ook Zuiderkwartier, dat het vierpunten-treffen tegen Achilles kansloos (5-9) verloor. De toestand is echter nog geenszins hopeloos, want nog vier ploegen komen voor degradatie in aanmerking. Beter verging het Fides Pacta, dat over AKC heenwal- ste (13-3) en tevens concurrent VES onderuit zag gaan. De ploeg van coach Bos nam daardoor de eerste plaats over van de Hagenaars. Zo'n twee jaar geleden verloor De Danaïden ook in Oost-Zaan. De situatie was toen evenwel aan merkelijk gunstiger, want een week na die nederlaag haalde de Leidse formatie, nog onder lei ding van Ron Ek, alsnog de titel. Kampioen, en wel in dezelfde promotieklasse, als die nu door het twaalftal van coach Hans van Huis moet worden verlaten. Te kenend toch voor het verval. Teleurgesteld rept de Warmonder nog van gemiste kansen, maar LEIDEN - Gerard Bos gaat aan het einde van het seizoen als nog weg bij Fides Pacta. Leek enige tijd geleden de contractverlenging nog slechts een kwestie van een handtekening, na intern be raad heeft het bestuur van de promotieklasser besloten toch naar iemand anders uit te zien. Zowel bestuur als technische Fides Pacta de technische capaci teiten van Haagse oefen- meester en benadrukken, dat de affaire aan het slot van het zaalseizoen met diens vertrek niets van doen heeft. Niette min vond het bestuur, dat de ideeën van selectie en trainer over hoe korfbal bedreven zou moeten worden te ver uiteen weken en dat het on derling contact te wensen overliet. Met de eerste uit spraak kan Bos zelf zich wel verenigen, hoewel hij vraag tekens zet bij de hele gang van zaken. Binnen een week waren de meningen volledig gewijzigd en dat heeft hem wel onaangenaam verrast. Ook Crescendo en Piet l'Ami gaan uit elkaar. Na drie jaar wilde het bestuur van de tweede klasse iemand an ders, zowel voor spelers als voor coach een complete ver rassing. Als opvolger is Ruud Niessing gecontracteerd, die al eerder op de Saffierstraat actief was. Piet l'Ami gaat vrijwel zeker naar het Leider- dorpse Velocitas. duidelijk klinkt het realisme door. "Als ik deze wedstrijd weer zie en die tegen Roda of Die Hag- he... Wanneer we die paar stom me foutjes zouden hadden ver meden en wat meer van al die kansen benut... We waren mis schien wel gedegradeerd, maar niet zó kansloos. En misschien zijn we nu toch wel in de klasse terecht gekomen, waar een De Danaïden met dit spelersmate riaal thuishoort". Door Joyce van Leeuwen en Eric Kromhout nam De Danaïden zelfs een 0-2 voorsprong op Groen Geel, zij het niet voor lan ge duur. Bij rust ging de thuis ploeg, ondanks een derde treffer van Sandra Slingerland, al met 4- 3 aan de leiding en toen haar zus ter Monique tweemaal succesvol uithaalde (7-5), was de strijd reeds beslist. Joke van Nood completeerde het succesvolle optreden van het Leidse dames zestal door in de slotfase voor 9-6 te zorgen. Kort na de hervatting leek voor Zuiderkwartier het tij te keren. Was het team van interim-coach Simon Boot voor rust volstrekt inproduktief en kon Achilles een 0-3 voorsprong nemen, door tref fers van Rens Henzen, Erik van Lunteren en Dick Derksen wer den de Hagenaars alsnog achter haald. Na de vreugde van de ge lijkmaker, waarmee deze zeven succesvolle minuten werd afge rond volgde de domper nog bin nen een minuut. Een verdedigingsfout werd koel af gestraft en Achilles leidde weer met 3-4. Drie minuten later was de marge weer twee treffers en de jacht op de aansluiting bleek daarna vergeefs. Goals van Wil de Wit en Erik van Lunteren wa ren onvoldoende en in de slotfa se liep Achilles verder uit naar 5- 9, een gedesillusioneerd Zuiderkwartier achterlatend. Herstel Achteraf lag de kwalificatie 'ver plicht nummer' voor de hand, ze ker ook gezien de 13-3 eindstand. Maar Fides Pacta had het niette min zwaar te stellen met AKC, vooral in de eerste helft. Beide ploegen grossierden in de plaats- fouten en de bal vloog voortdu rend heen en weer als in een flip perkast. Gaandeweg bouwde Fi des een veldoverwicht op, maar lang was het alleen de rand van de korf die geraakt werd. Ronald van der Velden en Nico Pikaar zorgden tenslotte tien minuten voor rust voor de vakwisseling. Na de hervatting speelde de Bos- brigade beter gegroepeerd en werd het schot minder beïnvloed door de wind. Dick Onderwater. Robin Sommeling en Henny Pi ket sloegen in de eerste tien mi nuten het gat (6-2) en het verzet van AKC ebde snel weg. Naar mate de druk minder werd ging Fides losser spelen en enige fraaie goals volgden. Henny Pi- ket(3), Wilma Neuteboom(2), Henk van der Waals, Ronald van der Velden en Nico Pikaar zorg den voor de eindcijfers 13-3. Ook Pernix-VEO werd na rust pas interessant. Leverde de eerste helft naast vier strafworpen slechts een veldgoal op (2-3), de tweede 45 minuten sloeg de sco re al snel op hol. Pernix wist aan vankelijk te blijven volgen, zij het twee punten achter de Voor burgers, maar haakte na zestien minuten definitief af. Bij 5-8 mis te Kees Brokaar een strafworp en nog in dezelfde minuut scoor de het van afstand bijzonder zui ver schietende VEO 5-9. Het ver schil bleef daarna gelijk: eind stand 8-12, waarbij het Leidse aandeel werd geleverd door Kees Hortensius (3), Kees Brokaar (2), Carla Kuipers, Hanneke Horten sius en de kort voor tijd voor Geerten Breedveld ingevallen René Kooien. TOP handhaafde zich door een 10- 6 overwinning op De Regenboog aan de kop van de ranglijst. Het eerste aanvalsvak, dat tot drie maal toe twee goals produceer de, had een bijzonder groot aan deel in de zege. Gerco Langelaan (3), Anne van der Zaag (2) en José van der Berg zorgden halverwe ge de tweede helft voor de beslis sende 9-5 marge, na al eerder voor 2-0 en 6-2 te hebben gete kend. De overige goals kwamen op naam van de voor Bert Staal ingevallen Peter Tiggelman (2), Stella van der Zaag en Sjoerd van der Klaauw. Ons Eiland nam onderweg naar het kampioenschap de moeilijke hindernis Oranje Wit, de num mer twee op de ranglijst. Onder het toeziend oog van de Britse Nico Pikaar gaat te vroeg omhoog worden voor de AKC-verdediger. FIK-arbiter Allan kwamen de Leidenaren door twee treffers van Wim Nijenhuis op 5-7. Op balbezit spelen leverde in de slot fase nog een achtste goal op: 6-8. Fiks nam snel een 4-0 voorsprong op SEV, maar raakte na rust (4-2) fors in de problemen (5-4). De laatste minuten waren echter weer volledig voor de Oegstgees- tenaren, die tenslotte met 10-6 ze gevierden. Sandra van Gelderen, Jacqueline Anholts, Theo Vree- ken en Dirk Jan Elzenga scoor den elk tweemaal. Velocitas wist het KOAG. dat nog een kleine titelkans heeft, knap lastig te maken. Een kwartier voor tyd ging de ploeg uit Krim pen a/d IJssel al op balbezit spe len. Met succes, want de 4 5 voor sprong groeide nog tot 5-7. Crescendo verloor haar laatste ti telkans door met 5-6 te verliezen dat de sponsor van De Variant het voor gezien houdt steeds sterker, terwijl het ook tussen Volmac en Rotterdam niet meer naar behoren botert. L&T/Eindhoven I - Philidor I/Lei den: 7-3. Meteen al in de opening keek het Leidse Philidor by L&T/Eindhoven al snel tegen een achterstand aan. Hoewel Bu- disic door rap te spelen zijn fou ten nog trachtte te camoufleren, maakte Verreck er toch snel een einde aan: 1-0. Een onverwachte dubbelaanval van Moonen kost te Van Maaren een pion en het was al 2-0. De kleine foutjes van invaller Ten Kate deden zijn stel ling langzaam naar de afgrond hellen. Hij bleef inderdaad met een slecht eindspel zitten, zodat Heivoort de winst gemakkelijk kon ophalen: 3-0. Bakker verraste Van der Spek met een lange theoretische variant van het Panov-systeem van de Caro-Kann, die ongeveer drie jaar geleden in een studeerkamer werd bedacht. Het resultaat was damewinst en derhalve 3-1. Joop Piket had zijn remisekansen in tijdnood kunnen behouden, als hij niet bij zijn vooruitbereke ning van een ingewikkelde va riant twee zetten had verwisseld. Nu kon Van Egmond makkelijk winnen: 4-1. Marcel Piket ging ook al in tijdnood ten onder. Hij stond sterker, maar hij had in die fase beter remise kunnen maken dan het onderste uit de kan te willen halen. Het lid viel dan ook op zijn neus: 5-1. Won Peter Gelpke een stuk of was het een offer van Peter Schee- ren? Waarschijnlijk beide, maar in ieder geval was Scheeren in deze Benoni-partij volslagen kansloos: 5-2. Het spel der ver gissingen bereikte in het duel Cuijpers - RAG de Graaff zijn hoogtepunt. In een gelyke stel ling dacht De Graaff, dat Cuij pers In tijdnood een fout maakte: "Ik profiteerde onmiddellijk door met mijn dame binnen te dringen, maar een paar zetten la ter moest zij er weer uit, zodat mijn dameuitval foutief was. Het ergste was, dat mijn opponent een vrije a-pion had gekregen, hij later won." 6-2. Wim de Kok kwam goed weg, om dat Tolhuizen slechts een eeuwig schaak wist te produceren: 6V2- 2V4. Bijna ongeloofwaardig was de stunt die Nico Kuijf uithaal de: in een gladgewonnen stelling met twee vrijpionnen en een goed paard tegen een slechte lo per remise forceren: 7-3. Wat doe je als teamleider, als de te genpartij bij een stand van 2xh- 1V4 in verlies berust op grond van de stand van de borden, daarom een overwinning (5Vi- 4 Mi) aanbiedt, zodat je zelf het ve ge lijf kan redden en in plaats daarvan je tegenstander degra deert?? Voor dit probleem kwam de captain van LSG I/Leiden in de eerste klasse A te staan. In zijn plaats had waarschijnlijk ie dereen het aangenomen, maar omdat Jan Tolenaar en Joan Baart, beiden stonden toen op winst, van oordeel waren, dat er meer inzat, werd er verder ge speeld. En ja hoor, hoogmoed komt voor de val: 5-5. Derhalve kwam LSG een onnozel half puntje tekort om zich te handha ven. Aan het begin van het sei zoen zag LSG zich nog als rivaal van titelfavoriet BSG/Bussum en nu aan het eind het eerste klas podium af door de achterdeur. Smadelijker kan het niet. De de gradatie heeft nu al consequen ties. Zo gaat Wim Heemskerk voor geld by Katwijk spelen en stappen ook Dirk Sikkel en Leon Konings op. Aanvankelijk ging het prima met LSG. Zo liet Konings na slechts 17 zetten al zijn b-pion op al tot dame kronen: 1-0. Een salonre mise (10 zetten) van Henk van Putten en eenzelfde resultaat maar dan langs normale rustige banen van Henseler betekenden 2-1. Ossewaarde had met zwart in het Frans geen problemen maar ook geen voordeel en dus 2'/2- IV2. Tolenaar sloeg in het Engels weer eens beslissend met zyn loper op b7 toe, terwijl Baart met een vroege dameuitval tegen de vij andelijke koningsstclhng succes boekte: 4V2-1 Vts. Nog slechts één punt. Ondanks een gedurfd pionoffer kan Van Zijp verlies niet meer voorkomen: kans één weg. In tijdnood geeft Charles Kuijpers pardoes een kwaliteit en kans twee weg. Twee pionnen minder in een to reneindspel, maar een vrije c- pion en een actieve koning bren gen Wim Heemskerk in de remi sehaven: 5-4. Nu nog maar een half puntje. Sik kel had in de aanval in het mid denspel moeten winnen, maar hij koos een afwikkeling naar een eindspel met een kwaliteit meer en nog steeds uitstekende winstkansen. Die worden remi sekansen, kansjes... en de over bekende nachtkaars heeft het laatste woord: 5-5, ESGOO/En- schede en LSG degraderen, ter wijl Amersfoort toch nog de dans ontspringt. Peentjes zweten. Zo karakteriseer de Ton Kohlbeck de degradatie strijd van zyn team Philidor II/ Leiden bij het hoofdstedelijke MEMO II in klasse II B. Hoewel de Leidenaars met pech een ach terstand van 4Vfc-lVfc opliepen, bleef steeds de verlossende remi se van 5-5 binnen bereik. Het be vrijdende laatste halve punt kwam op naam van Barkema, die zijn ietwat nadelig toreneind- spel nog net in remise omzette. van het laaggeplaatste WION. De ploeg van coach l'Ami kwam slechts eenmaal voor door Deb- by Blogg (2-1), maar keek daarna voortdurend tegen een achter stand aan. De Algemene zette hekkesluiter Quick na rust (3-3) alsnog opzij. Wim van Vliet (4), Enrico Mud, Martin Filippo en Ruud Swaak, elk tweemaal, maakten het klas- severschil meer dan duidelyk: 12-5. Het optreden van invaller Alfred Lambooy duurde slechts een minuut, want bij zijn eerste doeltreffende actie blesseerde de junior zich zodanig, dat hij zich moest laten vervangen. Fluks was volstrekt kansloos bij koploper Zuidwesters, theore tisch al kampioen. De Noord wykse ploeg, uitkomend met vijf invallers, verloor met 8-3, waar bij Franciska Imthorn, Kees Zwaan en Bram Koppenaal de eer redden. BRAM VAN GENT SANTANDER - (ANP) De Frans man Eric Caritoux nam gisteren in de Ronde van Spanje na twaalf ritten de leiding over van Pedro Delgado. De kleine Span jaard liep in de twaalfde etappe een achterstand van anderhalve minuut op ten opzichte van de Westduitser Dietzen die met Ca ritoux in zijn spoor als eerste in de straten van Lagos de Cova- donga arriveerde. De etappe van zaterdag, met aan komst op een berg, werd gewon nen door Francesco Moser die daarmee voor de tweede maal in de Vuelta op het hoogste plat form mocht plaatsnemen. Moser troefde in de eindsprint zijn landgenoot Maccali en de Belg Guido van Calster af. In het alge meen klassement speelt de Ita liaanse werelduurrecordhouder geen rol van betekenis. Luis Herrera werd gisteren in ei gen land Colombia winnaar van de RCN-Classic. De leidende po sitie van dit talent kwam in de laatste etappe niet meer in ge vaar. Het afsluitende criterium in de straten van Bogota werd ge wonnen door Tour-winnaar Lau rent Fignon. De 22-jarige Herrera, die deze zo mer zal deelnemen aan de Tour de France, legde de basis voor de eindzege in de loodzware rit van zaterdag. Met drie landgenoten was hij ontsnapt en in de eind sprint bleek de amateur nog vol doende lucht over te hebben voor een winnende sprint. In het algemeen klassement eindigde zijn landgenoot Rodriguez op de tweede plaats. De Ronde van Puglia, een vier daagse etappekoers in Italië, werd zaterdag gewonnen door de Italiaan Mantovani. De Italiaanse kampioen Moreno Argentin ze gevierde in de laatste etappe. Jan Spijker uit Kampen won za terdag de Ronde van West-Fries land. In Heerenveen klopte hij na 210 kilometer Jelle Nijdam en Harry Wolters in de sprint. Petra de Bruin uit Nieuwkoop won in dezelfde plaats een dameskoers over 75 kilometer. KIRCHBERG (ANP) - De Ier Sean Kelly behaalde gisteren in de Ronde van Noord-West-Zwit- serland zyn zestiende overwin ning van dit seizoen. In de eind sprint versloeg Kelly zyn mede vluchter Philippe Leleu uit Frankrijk. Kelly's bedoeling was het om zyn ploeggenoot Grezet aan een overwinning te helpen. Toen Le leu ontsnapte controleerde de Ier deze vluchtpoging. In het zicht van de finish kon hy evenwel niets anders doen dan de Frans man in de sprint te verslaan Jo han van de Velde werd zesde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17