RCL niets waard bij DTS 'Dit is puur intimidatie voetbal' Bloemencorso is niet aan FC Lisse besteed Doek zakt voor Oegstgeest: 2-3 Valken'68 zo goed als veilig Quick Boys-Noordwijk (1-3) wordt geweld aangedaan MAANDAG 30 APRIL 1984 Sport PAGINA 15 LEIDEN - In de vierde klasse van de zaterdagcompetitie begint het doek langzaam te zakken voor Oegstgeest. De ploeg heeft de kansen nog in eigen hand, maar zal wel alle zeilen moeten bijzetten om de dreigende degradatie te ontlopen. Zeker nu Oegstgeest zaterdag, zij het op het nippertje, met 3-2 verloor van HBSS. EDE - Voor RCL valt vanavond in de Zilveren Molenfinale nog wat te verdienen, maar verder is het te hopen dat de competi tie zo snel afgelopen is. De Lei- derdorpse Racing is namelijk niets meer waard, onder de huidige omstandigheden al thans. Zaterdag kwam de ploeg van trainer Dahrs met een 2-1 nederlaag terug uit Ede, een duel dat het aanzien niet waard was en dus in het archief kan worden opgebor gen onder de noemer 'energie verspilling'. Voor een aardige pot voetbal zijn uiteraard twee ploegen nodig. Een bekend gegeven van Zeker geen reden om met het klamme zweet in de handen naar zo'n partij toe te leven, hooguit aanleiding om onder het genot van de zon en een pils enkele le gendarische verhalen uit de oude doos op te vissen. Over die 'goeie ouwe tijd'. Sjaak Sluys uitgezon derd flachend: "Noordwijk hoeft geen kampioen te worden, als we maar nooit van SJC of Quick Boys verliezen"), tillen de spe lers zélf lang niet meer zo zwaar aan de derby, al blijft het bijzon der met zoveel mensen langs de lijn. En dat bleek zaterdagmid dag weer eens. Douche In zo'n derby weet je eenmaal nooit wat je boven het hoofd hangt. Vraag het aan Klaas Vink, die op Nieuw Zuid zaterdagmid dag tegen alle logica in door scheidsrechter Bollen een kwar tier voor het einde naar de dou che werd gestuurd. Vraag het al le Quick Boys-spelers die door Frans van der Veen veelvuldig werden getreiterd. In de toekomst zullen de gedach ten nog wel eens teruggaan naar deze Quick Boys-Noordwijk, waarvan geen der 2500 kijkers op voorhand feitelijk veel bijzon ders hoefde te verwachten. Ook al loert Quick Boys nog op de derde periode-titel (Trainer Mar tin van Vianen: "Met vier punten uit drie wedstrijden zijn we niet kansloos") en ook al heeft Noordwijk zich ten doel gesteld om minimaal als derde in het klassement te eindigen, wat bij het naderende kampioenschap van Rijnsburgse Boys automa tisch deelname betekent aan het 'grote' KNVB-bekertoernooi. Irritatie Troostprijzen, zoals gezegd, nu bei de teams in dit seizoen tegen hun gewoonte en pretenties in niet mee kunnen doen aan de strijd om de afdelingstitel. Met name Quick Boys viel reeds vroegtij dig door de mand, wat Martin van Vianen er zowel toe dwong als toe bewoog om vroegtijdig te experimenteren. Resultaat daar van is de vroege doorbraak van de twee A-regionalen Leen van der Plas en Kees Varkevisser. Noordwijk wist lange tijd nog de schijn op te houden als achter volger van de enige titelfavoriet Rijnsburgse Boys te fungeren, maar heeft zich in korte tijd toch kunnen schikken in de minder aantrekkelijke rol van subtop per. Het onderlinge krachtsver schil werd met de 1-3 score van zaterdagmiddag goed weergege ven. Maar over hoe die tot stand kwam ontstond met name langs de zijlijn hevige irritatie, wat ar biter Bollen ruim een kwartier voor tijd tot een oponthoud van vijf minuten noodzaakte. Zonder direct de schuld in de schoenen van de Amsterdamse leidsman te willen schuiven, had hij een ordinaire twist tussen Noordwijk-trainer John Eelman, normaal toch de kalmte zelve, en zijn collega Van Vianen kunnen voorkomen. Bollen had vroegtij dig de Noordwijkers Frans van der Veen en misschien zelfs ook de immer bedaarde Simon van Beveren moeten boeken, toen de voorstopper Kees van Rooyen overhoop liep als gevolg waar van de Katwijkse spelbepaler in de rust dizzy moest uitvallen. Voorbeeld Van der Veen had als voorbeeld moeten worden gesteld voor de talloze provocaties die de Noord- wijkse routinier op de voor hem zo bekende manier uitlokte. Al DTS'35 is, dat de mogelijkne- den en vaardigheden van Lam mert van Dijks 'dunne' spelers- verzameling zeer beperkt zijn. RCL had op zijn minst kunnen pogen toch iets van de wed strijd te maken. Per slot van re kening was de Leiderdorpse formatie nog in de markt voor de derde periodetitel. Maar door gebrek aan inspiratie en inzet is die na zaterdagmiddag ook buiten bereik en blijft voor RCL van dit seizoen niets over. Met de aanstelling van Laurens Mouter als opvolger van trai ner Jan Dahrs werd in feite reeds vroegtijdig een punt ach ter dit seizoen gezet. Het was al binnen tien seconden vloog hij Martin van der Plas op de mid denstip naar de enkels en daarbij zou het niet blijven. Andries Wendt en in mindere mate Sjaak Sluys en Klaas Vink doen in zul ke situaties 'braaf met Van der Veen mee, zolang daar niet tegen wordt opgetreden. "Noordwijk speelde puur intimi datie-voetbal", sprak Martin van Vianen afkeurend. "Terwijl die ploeg toch klasse genoeg heeft om zich hier te kunnen manifes teren als een team dat goed voet bal speelt". De Hagenaar kreeg het daar met Eelman over aan de stok, halverwege de tweede helft toen de 1-3 score reeds was be reikt. John Eelman vloog op een gege ven moment woedend zijn dug out uit, boos op arbiter Bollen die een correcte sliding (het sterkste wapen) van Andries Wendt affloot en die volgens Eel man de pik heeft op Noordwijk. "Schandalig", hekelde de trai ner. "Wij hoefden niet dit te doen", knipte hij met duim en middelvinger, "of hij vloog op de jongens af. Aan het begin van het seizoen deed hij dat in een vriendschappelijke wedstrijd bij AFC ook. En om allemaal futili teiten". Van Vianen riep tegelijkertijd naar Eelman iets van "schoppers", of woorden van die strekking. "En iedereen mag dat tegen mij zeg gen, behalve Van Vianen, die het met Quick Boys ook van fysieke kracht moet hebben", aldus Eel man na afloop. "Schandalig" Dat relletje werd gesust, maar Eel man kon niet meer tot bedaren worden gebracht toen even later Klaas Vink uit het veld werd ge stuurd. In een poging balverlies ongedaan te maken schepte Vink de zich prima ontwikkelen de Katwijkse middenvelder Floor van Duyn. Bollen zond Vink direct heen. "Oké, in het kader van het geheel was dat misschien te voorzien snel duidelijk dat de verhou ding tussen de spelers en de Zaandammer niet klikte. Dat leidde destijds tot enige misè re, voordat beide partijen als volwassen mensen met elkaar overeen kwamen te trachten er in elk geval nog het beste van te maken. Met het uitzicht op die derde pe riodetitel leken die woorden aan het slot van de competitie bewaarheid te kunnen worden, maar bij DTS'35 was daar za terdagmiddag geen moment sprake van. De Edese formatie mag je het armetierige spel letje nauwelijks kwalijk ne men. Met hangen en wurgen geweest", voelde Eelman de ge laden stemming goed aan, "maar ik vond het schandalig. Klaas had nog niet één overtreding ge maakt", kritiseerde de Haarlem mer naderhand Bollens reactie. In ongetwijfeld minder fraaie be woordingen liet hij dat de leids man ook 'rechtstreeks' weten, waarop Bollen hem vervolgens wegens aanmerkingen op de lei ding achter de afrastering stuur de. 'Ik ging expres niet op de tribune zitten. Dat had het er alleen maar erger op gemaakt. Ik ging achter de dug-out staan, waarbij ik me niet direct realiseerde dat ik in het zicht van toeschouwers stond". Al te opzichtig maakte Nico Kulk dat de oefenmeester duidelijk, waarmee de speaker om narig heid vroeg. "Ik was al van plan om daar weg te gaan, maar voor een paar mensen duurde dat kennelijk wat te lang", schampte Eelman. Een handvol opgescho ten tribune-klanten schoot Kulk te hulp. Links en rechts vielen moet de groep van Lammert van Dijk zien te proberen het vege lijf te redden. De strijd te gen degradatie met Volendam, Huizen en Nunspeet is moor dend, zeker na de uitschieters van Huizen (afgelopen donder dag met 1-5 winnaar bij titel- pretendent Spakenburg) en Volendam, dat lange tijd al met beide voeten in de tweede klas se stond maar nu net als vorig jaar aan een opmerkelijke eindspurt bezig is. Zaterdag klopte Volendam Bennekom met 3-1. Het zal RCL, dat zich tijdig in de veilige zone nestelde, allemaal weinig interesseren en op die wat klappen, als gevolg waarvan er een minuut of vijf niet werd gevoetbald. "Je zal dit van mij denk ik nooit meer zien", realiseerde Eelman zich achteraf zijn bijzondere uit spatting. "Ik reageerde nu erg impulsief, maar je kan ook niet voortdurend alles maar opkrop pen". Het zal duidelijk zijn dat Eelman na afloop niet in het Kat wij ks spelershonk verscheen, waar het gros van de voetballers elkaar goed gemutst alles wilden verge ven en vergeten. Evenmin trou wens als Frans van der Veen, die bij het opzoeken van de kleedka mers slechts met enkele flitsen de schijnbewegingen een pak slaag van Katwijkse 'supporters' kon ontlopen. Jong Er werd ook nog gevoetbald. Quick Boys deed dat in een door het ontbreken van Teun van der Plas (slepende rugblessure) en Sis Tu Pan (drukke werkzaam heden in het Chinees restaurant) manier stapten de Leiderdor pers zaterdag ook over het kei harde, mede door de wind moeilijk te bespelen veld. DTS'35 wilde in elk geval nog wél werken voor de overwin ning, maar het duel had geen inhoud. Voor zover van een voetbalwedstrijd mocht wor den gesproken, ging die strijd gelijk op. Bij de rust was het derhalve nog 0-0, als enige luk te het RCL-goalie Peter van der Heyden zich met enkele alerte reddingsacties van de overige spelers te onderschei den. Jan Velthuis opende een kwar tier na de hervatting de score voor de thuisploeg, die dik tien minuten later dank zij een doelpunt van Gerard Homburg de zege veilig stelde. In blessu re-tijd scoorde Pierre van Ge- merden nog tegen (2-1), maar dat was dan ook alles dat RCL liet zien. sterk gewijzigde en vooral bij zonder jonge samenstelling. En dat brengt automatisch aanpas- sings- en wenningsverschijnse- len met zich mee. Er zat weinig voetbal in bij de blauwwitten. Gesteund door de wind werden voor rust alle ballen hoog in 'de zestien' gepompt, waaruit slechts incidenteel kansjes ont stonden. Noordwijk, zonder John Marijt die in verband met zijn militaire dienstplicht voorlopig verloren lijkt voor Noordwijk (Eelman: "Ook bij de start van het nieuwe seizoen is hij één op de twee, drie wedstrijden niet beschikbaar. Een vervelende situatie"), Noordwijk borduurde met enig succes verder op Eelmans ideeèn. Overschakeling op zijn speelwijze leverde Noordwijk in deze competitie meer moeilijk heden op dan feitelijk voor mo gelijk werd gehouden. Op Nieuw Zuid viel nu toch echter enige verbetering te constateren. Rotje Klaas Vink bracht Noordwijk in de Oegstgeest begon goed en Leon Meijs bracht dat ook in de score tot uitdrukking. Met weg het uit vallen van Jan de Wekker ver- zevende minuut op 0-1, toen hij op een gaaf dieptepassje van Wendt zich losliep van invaller Fred Eysberg. In de 19de minuut stelde Van Rooyen met het nodi ge geluk, waardoor Dortmundt werd verrast, A-regionaal Leen van der Plas in de gelegenheid om de 1-1 in een leeg doel te schuiven. Die stand bleef tot de rust gehand haafd. Behoudens alle tumult in de tweede helft, waarvan een boeking voor Wendt nog niet is genoemd en ook niet het rotje dat onder de keeperspet van Dortmundt tot ontploffing werd gebracht, schoten Vink (na een misser van Rienks) en Gerlof (in nauwe samenwerking met Geert Jan Bakker) Noordwijk voortij dig naar de zege. Even leek het er daarna op dat de bezoekers Quick Boys een rondleiding langs de pas aangelegde draine ring zouden geven, maar van voetballen zou in het vervolg niet zo bar veel meer komen. GERARD HAVERKAMP dween na een kwartier evenwel ook de organisatie uit de ploeg. HBSS kreeg daardoor kansen, maar verzuimde die af te maken. Vlak na de rust scoorden de Schiedammers wél en even later maakte HBSS er zelfs 1-2 van. Een in die periode goed spelend Oegstgeest kwam via Jan Zand bergen op gelijke hoogte, maar tien minuten voor het einde maakte de koploper er weer 2-3 van. Via Leon Meijs was Oegst geest nog dicht bij de gelijkma ker, maar hij zag zijn schot ter nauwernood gestopt door de HBSS-keeper. Oegstgeest staat nu gelijk met Zwammerdam en Jodan onderaan de ranglijst. Het programma vermeldt de volgen de duels: Hazerswoudse Boy- s-Oegstgeest en Oegstgeest-V- VOR. LEIDEN - Valken'68 is na de 4-1 overwinning van zaterdag op WOR zo goed als veilig. De ploeg van Will Henskens staat met nog twee duels (Koudekerk uit en Jodan Boys thuis) drie punten voor en heeft in theorie nog één punt nodig. Zaterdag stond Valken via een doelpunt van Piet Varkevisser al na dertig seconden met 1-0 voor. Dezelfde Piet Varkevisser en Theo van Rijn kregen hierna goe de kansen, maar de bevrijdende 2-0 bleef uit. Vlak voor de thee pauze werd het zelfs 1-1 toen Joop Visser tekort terugspeelde. In de tweede helft kwam de thuisclub via Piet Varkevisser (die een strafschop in tweede in stantie raakschoot) op 2-1. WOR trok hierna in de aanval en speel de Valken daarmee in de kaart. In de counter maakte Theo van Rijn er 3-1 van, terwijl Wim Haze- noot de eindstand op 4-1 bepaal de. Een opgeluchte trainer Will Hensens na afloop: "We zijn na tuurlijk nog niet helemaal veilig, maar er moet nu wel heel wat ge beuren. Ik ga er vanuit dat we nog wel één punt pakken". Ter Leede in problemen LEIDEN - In de derde klasse is Ter Leede plotseling in de proble men geraakt. De 2-3 nederlaag te gen DVO'32 heeft Ter Leede zo ver teruggeworpen dat de Sas- senheimers in de laatste duels (uit tegen JAC, thuis tegen ARC) nog alle zeilen moeten bijzetten. Katwijk speelde met 1-1 gelijk te gen het weinig positieve JAC. Ter Leede-DVO'32 2-3 Bij de rust leek Ter Leede op een gemakkelijke overwinning af te stevenen. De ploeg kon dankzij doelpunten van Bou Westerbeek en Jan van Harskamp immers op een 2-0 voorsprong bogen, ter wijl dezelfde Westerbeek, Erik Grosmann en Erik Verbree kan sen op 3-0 onbenut hadden gela ten. In de tweede helft kwam Ter Leede plotseling in de proble men. DVO kwam geheel tegen de verwachting met 2-3 voor. De thuisploeg zette in de slotfase al- les-op-alles, maar de paal stond treffers van William Lengton en Pieter van der Plas in de weg. Katwijk kende problemen met de negatieve spelopvatting van JAC, dat al snel op 0-1 kwam. Jan van Dijk scoorde nog voor rust de gelijkmaker. Sizo terug in tweede klas LEIDEN - Dankzij een 2-2 gelijk spel is het Hillegomse Sizo zater dag kampioen geworden van de derde klasse A (zaterdag) van het district West 1. De ploeg had te gen DWV één punt nodig en kwam na negentig minuten ook in het bezit van dat punt, waarna zich de gebruikelijke vreugdeta ferelen afspeelden. Het kam pioenschap van Sizo kwam ove rigens niet als een verrassing. De Hillegommers maakten feitelijk vanaf het begin van de competi tie hun bedoelingen duidelijk. Slechts Odin kon het team een tijdje volgen, maar moest op het laatst ook afhaken. Gert Kardol scoorde zaterdag de beide goals. Klaas Vink eist na een misser voorsprong voor Noordwijk op. niet meer corrigeren. tan de niet zichtbare Freek Rienks een 2-1 Dick Vooys en keeper Theo Guyt kunnen (foto Holvast) LISSE - Het bloemenfestijn dat zich afgelopen zater dag in de Bollenstreek afspeelde, had niets te ma ken met het voetbaltreffen FC Lisse-Spint. Hoewel de in degradatiegevaar verkerende zaterdagtwee deklasser een belangrijk punt binnensleepte (1-1), deden de praalwagens sportpark 'Ter Specke' niet aan. Immers, met nog twee wedstrijden voor de boeg is de Talsma-équipe nog steeds niet in veilig heid. Streden de Lissenaren vorig seizoen in de eindfase van de competitie om een promotieplaats richting de hoogste amateurafdeling, nu moet het oppassen dat de geelhemden niet naar de derde klasse afglij den. Het kan verkeren. Zo ook de publieke belang stelling. Slechts een handjevol (mede door het bloe mencorso) 'supporters' bekommerde zich over de toestand waarin de Lisser-formatie verkeert. Bij en kelen van hen lijkt het medeleven echter schijn. Met negatieve uitlatingen tegen zowel de trainer als de spelers leverden zij luidkeels hun 'bijdrage'. Vooral in de eerste twintig minuten speelde FC Lisse passief. In die fase acteerde de thuisploeg alsof er niks op het spel stond. Geregeld werd er net even te laat gereageerd en moest achter de tegenstander worden aangelopen. Een passend voorbeeld was Jan van Slooten, die na een vrije trap van Spirit- speler Lingen te laat achter de 'diep' sprintende Van Vuuren aanging. De back gaf zijn voorsprong niet meer uit handen en knalde de 0-1 achter invaller doelman Bart de Bruin (Nico Groeneweg was ge blesseerd). Nadat de paal FC Lisse voor een grotere achterstand behoedde, kregen de bollenstreekbewoners meer grip op het spel. De tegenstander werd agressiever aangepakt en kwam wat vaker op de vijandelijke helft. Het 'andere' Lisse kreeg al snel loon naar werken. Na goed doorzettend werk van routinier Frans van der Laan en Arie Schalk, kon Jan van Slooten de gelijkmaker binnenschuiven: 1-1. In het tweede gedeelte gebeurde er niet veel meer. Beide teams hielden elkaar aardig in evenwicht. Niet met goed voetbal, wel met een flinke hoeveel heid werklust. Rob Butter en Jan de Vrij kwamen voor Spirit in een riante positie, doch faalden door respectievelijk naast en tegen doelman De Bruin tc schieten. FC Lisse daarentegen werd zelden gevaar lijk. Door het verlies van beide hekkesluiters kan FC Lisse zich aanstaande zaterdag in veiligheid brengen. Bij winst op Lyra kunnen de bloemen alsnog worden gebracht. HENRY POUW KATWIJK - De ware derby bestaat nog, maar bij Quick Boys-Noordwijk (1-3) werd de juiste betekenis van het begrip geweld aangedaan. Niet op de eerste plaats de spelers, maar trainers, een speaker en een stel op de tri bune geposteerde warhoofden zorgden voor een explosie van het sfeertje waarmee duels tussen twee buren per traditie worden omgeven. 'De botsing der kustgiganten', om met Nieuw Zuid-speaker an nex volksmenner Kulk te spreken, leek zaterdagmiddag aan vankelijk alleen bedoeld ter omlijsting van een reünie van ex-titelstrijders. Waar tot voor vorig jaar Quick Boys en Noordwijk in dit stadium van de competitie meermalen di rect om het kampioenschap met elkaar in de clinch lagen, azen beide partijen nu nog slechts op een troostprijs. t Klaas Vink, los van Fred Eysberg, schuift buiten bereik van Theo Guyt de 0-1 binnen. De Noordwijk-spits scoorde tweemaal en miste het einde 'an de derby omdat hij uit het veld zou worden gestuurd. (toto Hoivtsti

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15