'Nog zijn er van even en we af 'Burenruzie' in Katwijk Piet Kraak overleden UEFA-team voor EK uitgesloten Feyenoord V' verlangt naar het einde Bij Quick Boys-Noordwijk Op 63-jarige leeftijd Record Van Noort Meeuws en Spelbos naar Ajax Doping Vandaag in de sportkrant Rick Talan velt PSV Danaïden zakt nog verder af Kobayashi pakt wereldtitel ZURICH (GPD) - De KNVB wil via een hoger beroep bereiken dat het Nederlands juniorenelf tal tot 18 jaar alsnog kan deelne men aan het Europees kam pioenschap in de Sowjet-Unie. De tuchtcommissie van de Euro pese Voetbal Unie (UEFA) be sloot zaterdag in Zurich om Ne derland te schrappen als deelne mer aan die titelstrijd. De zware straf is een direct gevolg van een rotje dat op het veld werd gewor pen tijdens de laatste kwalifica tiewedstrijd van het Nederlands ream in Velsen tegen Luxem burg. De doelman van Luxem burg raakte daarbij aan zijn oog gewond en moest worden ver vangen. Naast een geldboete voor de KNVB van bijna 8000 gulden veranderde de tuchtcommissie van de UEFA de uitslag van 1-0 in het voordeel van Nederland in een zege van 0-3 voor de Luxem burgse ploeg. Hierdoor gaat niet Nederland, maar Luxemburg naar het EK. Bondsvoorzitter Jo van Marie van de KNVB reageerde gisteren fu rieus. „Ik wil niet goedpraten wat er in Velsen is gebeurd, maar deze straf staat werkelijk in geen verhouding met hetgeen zich daar heeft afgespeeld. De UEFA sluit het elftal niet alleen uit voor het EK, maar ook voor het WK. Tijdens de EK kan men namelijk kwalificatie voor het wereldkam pioenschap afdwingen. Neder land wordt op die manier dubbel gepakt. En dat nemen we niet", aldus Van Marle. Vandaag zal de KNVB in een telex aan de UEFA laten weten dat men in hoger beroep zal gaan te gen de uitsluiting. „Eigenlijk hebben we tot woensdag de tijd om dat te doen, maar wij willen er geen gras over laten groeien. Ik verwacht dat het beroep woensdag in Zurich behandeld zal worden. En dan is het maar afwachten wat er nog aan te ver anderen valt", aldus Van Marle. Ger Blok toonde zich gisteren al net zo geschokt als de bonds voorzitter. De coach van het Ne derlands juniorenelftal: „Alles zal in het werk gesteld moeten worden om deze beslissing terug te draaien. In Velsen is toch ei genlijk niks gebeurd? Er is uit het publiek inderdaad een rotje op het veld gegooid, maar die is niet voor de ogen van de Luxem burgse doelman ontploft. Die jongen was zo onverstandig om het rotje op te pakken, waarna het ding explodeerde. Het.duel is daarna twaalf minuten stilgelegd voor verzorging. Jammer genoeg moest de keeper later toch ver vangen worden. Ik kan me voor stellen dat de UEFA besluit om ons een geldboete op te leggen, maar om een land maar meteen uit te sluiten, nee, dat slaat hele maal nergens op". *1.4 A 'Tj 'u H? ✓r 9 "Maar dat is logisch en normaal", probeerde de vedette zijn col lega's na de wanvertoning in bescherming te nemen. "Ik heb het al zo vaak meege maakt, maar voor hun is het iets nieuws en als het einde dan nadert, wordt de spanning erg groot". Ook hij kon er ech ter niet omheen dat er tegen Utrecht wel bijzonder armoe dig gepresteerd was. Zijn ver klaring was reeël: "Het voetbal omvat vele aspecten en wij be zitten er een paar niet van. En je zakt heel diep terug als van je sterke punten de belangrijk ste wegvalt". Cruijff doelde daarbij op de in zet, waarmee zijn ploeggeno ten hun tekorten in het verle den zo vaak compenseerden. Daarvan was tegen Utrecht niets te bespeuren, mede om dat het krachtvoetbal z'n tol gaat eisen. Houtman moest we gens een enkelblessure al hele maal verstek laten gaan; met Nielsen, Van de Korput, Gullit en later invaller Stafleu liep een aantal spelers in het veld dat niet bepaald fit is en gister middag kwam behalve Duut ook Sjaak Troost de zieken- Stanley Brard wordt de hand boven het hoofd gehouden door Michel v.d. Korput. De 'links-buiten' i opvallend uitbundig bedankt. Zelfs Cruijff komt zijn beschermeling feliciteren ROTTERDAM - In de wedstrijd na de wedstrijd viel nog het meest te beleven. Na het ont hutsend slechte duel van Feye noord tegen FC Utrecht (3-0 nog) werden de doelen pas echt onder vuur genomen en twistten duizenden supporters opjiet veld om de shirts van de Rotterdamse voetballers. Die moesten bij het ontlopen van de plukkende fans veel meer inzet tonen dan ze in de negen tig minuten daarvoor hadden opgebracht. Het voorschot op de titel werd dan ook alleen door de fanatiekste Kuipklan- ten genomen; de spelers had den ondanks de zege totaal geen reden voor een feestje. Eenvoudig omdat de aanstaan de kampioen degradatievoet bal had gespeeld. Barry Hughes sloeg de spijker op zijn kop in zijn nabeschou wing. Op het gevaar af zich de woede van Rotterdam Zuid op de hals te halen, stelde de Utrecht-trainer enkele simpele feiten vast. Nu hij met slechts twaalf fitte spelers (inclusief drie amateurs...) naar de Kuip was gekomen had hij een fikse afstraffing verwacht. "Een ech te kampioen moet zo'n gehan dicapt team toch oprollen, maar tot het eerste doelpunt was er voor ons niks aan de hand. En die eerste goal viel nog door een fout van Van de Akker ook". Waarmee Hughes maar wilde aangeven, dat de tegenstander gistermiddag heel weinig voor stelde: "Cruijff draagt ze hele maal en in alle opzichten", voegde hij daar ook nog veel betekenend aan toe. Zijn con statering was terecht. Niet Feyenoord, maar Cruijff wordt zondag bij Willem II officieel kampioen. Hij is echt de enige die er nog uitspringt; de rest van de ploeg lijdt aan hevige krampen op de weg naar de eerste kroning sinds tien jaar. GOUDINGO:' i Feyenoord heeft Gullit zojuist de 1-0 aangegeven Troost grijpt naar zijn hoofd. Per brancard gaat hij het veld af (Foto ANP) boeg versterken. Na een "niet zo fijne" charge van Rietveld (de kwalificatie is van trainer Libregts), moest de verdediger per brancard het veld verlaten. Aanvankelijk werd voor een kuitbeenbreuk gevreesd, een onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat 'alleen' zijn enkel banden beschadigd zijn. Het was één van de gevolgen van de verkramping waarmee Feyenoord in de slotfase van de competitie te maken heeft. Ruud Gullit, die de geruchten over een transer als 'cowboy verhalen' afdeed ("Ik speel vol gend seizoen gewoon hier") sprak uit eigen ervaring. "Ik was voor deze wedstrijd toch meer gespannen dan anders. Je moet winnen en dat maakt de druk zo groot datje gaat for ceren. Daar heeft de hele ploeg momenteel last van. Vooral omdat onze tegenstanders de laatste tijd alles mogen. Ze mo gen schoppen, ze mogen acht man achterhouden en dat maakt het natuurlijk erg moei lijk". Allemaal waar, maar dat kan niet verhelen dat de ware kam pioen zelfs zwaar verdedigen de tegenstanders de wil moet kunnen opleggen. Feyenoord kon en kan dat zelden: het is alleen de beste van de slecht- sten, die overigens steeds beter in de gaten krijgen hoe de wordt daarvoor (Foto ANP) X Kuipformatie bestreden moet I worden. Omdat Libregts maar |j weinig spelers heeft rondlopen die in een kleine ruimte uit de I voeten kunnen en een man I kunnen uitspelen, houdt ie- dere tegenstander het speel- I veld zo klein mogelijk. Het ge- I volg is dat Feyenoord zich I geen raad weet, zwaar gaat leu- I nen op Cruijff, maar diens I creativiteit zelf ontkracht door I massaal voor de bal uit te gaan I hollen, waardoor hij zijn diep- I tepasses niet kwijt kan. Het I klinkt paradoxaal maar de eni- s ge weg naar de goal. is dan de I weg 'terug'. Dat was gistermiddag een repe- g terend beeld in de Kuip, waar 31.000 kijkers zich dan ook te I lang alleen met de acties van I J.C. moesten vermaken. Zelfs I de 1-0 van Gullit (op aangeven I van Brard, die verder leek mee te spelen met Utrecht) kon I Feyenoord nauwelijks inspire- i ren. Typerend was dat dat de laatste twee treffers pas in de 1 laatste minuten vielen toen I Utrecht de zaak wat meer open I gooide. Gullit en Hoekstra I scoorden op aangeven van I Cruijff. Na de derde goal ver- I richtte scheidsrechter Draais- I ma één van zijn weinige goede 1 daden door direct af te fluiten, I terwijl de fans al aan shirts I plukten en op de lat klommen, I met een dadendrang die voor- I dien op het veld zelden te be- 1 speuren was geweest. De opmerking van Libregts I sprak boekdelen. "De ploeg zit I echt aan het einde van de rit. 9 We moeten ons nu nog even I opladen voor de bekerfinale I van woensdag en de zaak bij 9 Willem II afmaken. Dan zijn we er tenminste vanaf'. Er zijn er meer die daarnaar uit- 9 kijken. Alleen de fanatiekste I supporters denken er anders I over. Maar die spelen dan ook j| hun eigen wedstrijd na zo'n 9 wedstrijd. PAUL DE TOMBE I KATWIJK - Onder toeziend oog van Quick Boys-speler Martin Haasnoot (16) leidt Noordwijk-trainer John Eel- man Klaas Vink (9) van het veld (foto rechts) Floor van Duyn waarop scheids rechter Bollen hem naar de dou che stuurde. De spits, die met twee doelpunten een belangrijk aandeel had in de 1-3 overwinning van Noordwijk, werd in de 'burenruzie' ruim een kwartier voor het einde van het E_en schandalige beslissing", veld gestuurd door arbiter Bol len. In een poging balverlies on gedaan te maken, schepte Vink de Katwijkse publiekslieveling Goethals tekent bij Guimares LISSABON (SID) - De Belg Raymond Goethals wordt trainer van de Portugese ver eniging Guimareas. Goethals werd wegens zijn aandeel in het Belgische omkopings schandaal levenslang ge schorst in dat land. Zaterdag tekende de oud-oefenmees- ter van Standard Luik een contract voor drie jaar Gui mareas. geerde John Eelman furieus, die tegelijkertijd door Bollen achter de afrastering werd gestuurd. Dat leidde uiteindelijk tot een opstootje, waardoor de leidsman gedwongen werd het spel enige minuten stil te leggen. Staande achter zijn dug-out ontnam Eel man namelijk enige Quick Boys- supporters het uitzicht. Toen hij niet snel genoeg een ander plaatsje zocht, kwam een aantal toeschouwers op hem af. Er ont stond een handgemeen, maar be stuurders van beide verenigin gen slaagden er in om de gemoe deren te kalmeren. KOPENHAGEN (ANP) - Na twee en een halfjaar in coma te hebben gelegen is zaterdag op 63-jarige leeftijd in Ko penhagen overleden de vroegere doelman van het Neder lands elftal, Piet Kraak. Rustig De wedstrijd verliep daarna tame lijk rustig. In de 1-3 score van dat moment kwam geen verandering meer. (foto Holvast) BREDA (ANP) - Peter van Noort van De Spartaan uit Lisse heeft zaterdag tijdens een speciale kogelslinger- wedstrijd in Breda het Ne derlands record op zijn spe cialiteit met 1,10 meter verbe terd. Van Noort slingerde de ruim zeven kilogram zware kogel 62,10 meter weg. Het was de vijfde nationale re cordverbetering in het nog prille seizoen. Van Noort was sinds vorig jaar houder van het record met 61,00 meter. In de eerste jaren na de oorlog was Kraak de vaste laat ste man in Oranje. Hij debuteer de, als opvolger van Adne van Male, op 10 maart 1946 in de uit wedstrijd tegen Luxemburg (2- 6). Ruim zes jaar later werd hij nog éénmaal teruggeroepen. Op 19 oktober 1952 speelde hij op 31- jarige leeftijd bij Belgie-Neder- land (2-1) zijn 33ste en laatste in- t Jerlandwedstrijd. Uitblinker Kraak, die uitkwam voor Stormvo gels en Elinkwijk werd omschre ven als een doelman met stijl, durf, zelfvertrouwen en met een snelle reactie. In het Nederlands elftal heeft hy nooit teleurge steld. Meer dan eens behoorde hii tot de uitblinkers. Eerst in Nederland (onder meer bij LFC in Leiden), later in Dene marken. Daar raakte hij enigs zins uit beeld. Pas vorig jaar werd bekend, dat Kraak er zeer slecht aan toe was. Er is toen een landelijke actie gevoerd om ap paratuur aan te schaffen waar mee hij zich weer verstaanbaar zou kunnen maken of hem voor behandeling naar Nederland over te brengen. Gezien zijn slechte toestand is daarvan af ge zien. Van het geld, dat in een stichting werd ondergebracht, is later een deel van de hypotheek afgelost van het huis, waarin Kraaks' vrouw woont. UVS beleeft goed weekeinde Unitas Leiden naar KNVB Unicum stevent op titel af Alle uitslagen AMSTERDAM (GPD) - Mocht de FIFA op 19 mei tijdens een ver gadering in Bern al besluiten om alle aangesloten landen te vragen solidair te zijn met de Belgische voetbalbond, door geen contrac ten af te sluiten met de geschor ste spelers van Standard Luik en Waterschei, dan zal de KNVB dat verzoek mogelijk negeren. Ton Harmsen, lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal en voorzit ter van Ajax, merkte zondagmid dag op dat wanneer de Westduit- se bond besluit om de Belgen wel te laten voetballen, de KNVB dat voorbeeld zal volgen. „We moeten", aldus Harmsen, niet heiliger zijn dan de paus". Als praeses van Ajax heeft Harm sen er alle belang by dat de KNVB geen speelverbod oplegt aan Belgische spelers, nu zijn club niet alleen Ronald Spelbos van Club Brugge heeft gecon tracteerd, maar ook Walter Meeuws. Deze 48-voudige inter national is onlangs door de Bel gische bond voor een jaar ge schorst en heeft zich, omdat hij bij Standard Luik niet op non-ac tief wil staan, voor drie jaar ver bonden aan Ajax. In de overeen komst die Meeuws gistermiddag in Amsterdam heeft getekend, is evenwel de clausule opgenomen dat de verbintenis niet doorgaat als de KNVB zich toch solidair mocht verklaren met de Belgi sche bond. Vooralsnog gaan Ajax en Meeuws er vanuit dat zij met elkaar kun nen gaan samenwerken, waar door bij de juist dit weekeinde onttroonde landskampioen weer kan worden gedacht aan succes sen op het Europese podium, waarop de Amsterdammers de laatste jaren niet meer hebben gepresteerd. Met het aantrekken van de 32-jarige Meeuws (libero) en de 29-jarige Spelbos (voor- stopper) denkt Ajax de routine in huis te hebben gehaald die dit seizoen duidelijk heeft ontbro ken. Harmsen: „Voor de compe titie hebben we deze twee niet nodig. Met de jonge ploeg wor den we nu misshien ook nog wel tweede. Het gaat erom dat we straks internationaal succes wil len boeken, en daarvoor moeten zy zorgen". Door twee gevestigde krachten aan te trekken heeft Ajax zijn koers radicaal gewijzigd. Een jaar gele den liet het routiniers als Cruijff, Lerby en Schrijvers vertrekken en werd nog verwacht dat de jon geren zich wel zouden redden. Nu dat ontwikkelingsproces is gestagneerd, is Ajax toch weer teruggevallen op ervaren spelers die het elftal moeten sturen. Dat geldt dan vooral voor Meeuws, die in zijn opdracht als jeugdbe geleider een „unieke kans" ziet om aan het werk te blijven: „Voor my is het een zware teleur stelling dat ik niet met Belgiè naar het Europees .kampioen schap kan en dat ik een jaar ge schorst ben, ook al is mijn aan deel in het omkopingsschandaal destijds heel gering geweest. Voor die wedstrijd tegen Water schei is er helemaal geen geld door myn handen gegaan Óm dat ik het in Belgie voorlopig kan vergeten, hoop ik dat ik nu bij Ajax aan de slag kan Zou dat niet doorgaan, dan zou dat een catastrofe voor mij zijn". Meeuws, die achtereenvolgens bij Racing Mechelen, Beerschot, Club Brugge en Standard Luik heeft gespeeld, heeft Ajax zon dag tegen Excelsior aan het werk gezien nadat het „eerste concrete gesprek" met een contract was afgerond. „In die wedstrijd is me duidelyk geworden dat Ajax veel talent heeft, maar dat die jonge spelers routine nodig hebben. Die kan ik ze geven. Het zal een kwestie worden van organiseren - en praten. Voor dit Ajax kan ik heel wat doen. De club spreekt me erg aan. Ook al zou ik straf vermindering hebben gekregen, dan nog was ik by Standard weg gegaan. Daar was de laatste maanden toch al geen sprake meer van een band". GOTHENBURG (SID) - De Joegoslavische kogelstoter Jovan Lazarevic is bij de Eu ropese indoor-atletiekkam- pioenschappen in Gothen burg in maart op doping be trapt. Dit is gisteren na een bestuursvergadering van de Europese atletiekbond be kendgemaakt. Er werd nog geen straf uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11