Met practoflex goedkoper uit HOBBY Houtpoeder: fijn materiaal voor amateurmodelleur Badmeester ontwerpt veilige oeverwand Planken tegen wand zonder rails deLamp voor PL-buis Stereofoon, een grapje uit Japan Puzzel van kunststof VRIJE TIJD Problemen rond verhuizen Cosmetica nieuwtjes Brooddieet nu te boek Zinnig boekje over peulvruchten Met deze stereofonische zakver- sterker kan men in een lawaaieri ge omgeving selectief geluid waarnemen. Het is een doosje waarin twee versterkers zitten die kunnen worden aangesloten op een bijbehorende koptele foon. Het apparaat heeft veel weg van een „Walkman", maar uiteraard zit er geen cassette in. Wel twee richtingsgevoelige microfoons die men eventueel dicht bij de geluidsbron kan houden. Er zit een volumeregeling op en een uitschakelbare extra microfoon- versterker voor lage geluidsni veaus. Het apparaat kan ook als communicatiemiddel worden gebruikt bijvoorbeeld op de mo torfiets. Het idee voor het appa raat komt uit Japan. Hij kost on geveer 70. Op de in januari in Utrecht gehou den beurs Kreatief '84 introdu ceerde de Belgische firma Bod- son-Nélis (bekend van de zelf- hardende kunstklei 'Darwi') twee nieuwe produkten: Darwi Form en Darwi Flocky. De giet- poeder Darwi Form is een soort veredeld (modelleer)gips, echter met een veel fijnere structuur en een grotere sterkte. Bovendien laat het zich gemakkerlijker ver werken dan gewoon gips. Het wordt gebruikt voor het gieten van diverse vormen en figuren (tuinkabouters, wandreliëfs, schaakstukken, speelfiguren, en dergelijke), die gemaakt worden met behulp van rubberen giet- mallen, eveneens verkrijgbaar in hobby- en handenarbeidwinkels. Als soort niet nieuw op de markt, maar voor de amateur-modelleur wel erg interessant vanwege de hernieuwde verkrijgbaarheid (in voldoende mate in vele winkels in Nederland) is de gemalen houtpoeder Darwi Flocky. Dit handenarbeidmateriaal laat zich prachtig verwerken tot de meest uiteenlopende ruimtelijke vor men en plastieken. Het is even wennen, maar u boetseert letter lijk met hout. Is de met water aangemaakte hout poeder (let op de juiste mengver- houdingen!) eenmaal in de ge wenste vorm gemodelleerd en door en door uitgehard, dan kan het werkstuk bewerkt worden alsof het van hout was: schuren, boren, zagen, lijmen, snijden en beitelen, het is allemaal moge lijk. U kunt er zelfs schroeven in draaien en ook de afwerking in de vorm van schilderen of lak ken geeft geen enkel probleem. Drogen Kleine voorwerpen zijn al na een aantal dagen droog, grote pro dukten hebben - afhankelijk van de wanddikte - een droogtijd van ten minste een week nodig. De beste manier van drogen is de werkstukken gewoon in de ka mer neer te zetten. Het gebeurt dan 'natuurlijk' en gelijkmatig, en er kan vrijwel niets mis gaan. De droogfase mag niet geforceerd worden, dus zet het werkstuk nooit in de zon of boven een ver warming, en zeker niet in de (ge opende) keukenoven. Door de snelle verhitting is de kans groot dat het materiaal scheurt of open barst. Niet dat dan 'alles' verlo ren is, maar u moet een en ander wel met verse Flocky gaan repa reren en dat kost extra (droog- )tijd en schuurwerk. Wanneer een werkstuk snel droog moet zijn, maak dan eerst een kern van aluminiumfolie en (vo- lière)gaas. Overigens is het van uit kostenoogpunt ook belang rijk zuinig te zijn met houtpasta. Besteed daarom extra veel aan dacht aan het zorgvuldig opbou wen en modelleren van de grondvorm of kern. Breng binne nin eventueel koperlasdraad aan als versteviging. In het geval van onze 'lokvogel' (een kluut met gestileerd verenpak, met de af metingen van circa 25x15 cm, ex clusief standaard) zit er tevens lasdraad in het hals-kop-snavel gedeelte en in de staartpartij. - Op deze foto krijgt u een indruk hoe u te werk moet gaan en wat het eindresultaat kan zijn. Grip Legpuzzels werden tot dusver uitsluitend van hout (triplex) of karton gemaakt. Jumbo maakt ze nu van kunststof, een stevige plasticsoort die voor deze toepassing een aantal voordelen heeft. De stukjes kunnen veel kleiner gestansd worden, zodat een niet al te grote puzzel (17 bij 17 cm) met zijn 210 stukjes toch een boeiende moeilijkheidsgraad heeft. Bovendien zijn de naden tussen de stukjes praktisch onzichtbaar en de afbeelding komt daardoor veel natuurlijker en 'sprekender' over. Wat de fabrikant in alle bescheidenheid niet vermeldt is toch ook een plus punt: de kunststof legpuzzel is nauwelijks onderhevig aan slijtage die vooral kartonnen maar ook houten legpuzzels met opgelijmde papieren voorstelling kenmerkt. Tot het assortiment in deze nieuwe generatie van de nog steeds populaire legpuzzel behoort de serie 'Galeriepuzzels', bestaande uit afbeeldingen van wereldberoemde schilderijen: de Nachtwacht, de Mona Lisa, de Kantkloster, de Primavera, le Moulin de la Galette, Danseuse sur la scène en Auvers-sur-Oise. De kunststof puzzels kosten 9,95. Maak de houtpasta aan en bekleed de kern met een aantal dunne la gen. Laat het werkstuk nu enke le dagen drogen. Voordat u de laatste laag houtpasta opbrengt, moet u het reeds gedroogde (en dus hard geworden) materiaal weer met water vochtig maken, zodat de verse houtpasta goed hecht. Strijk de massa met voch tige vingers zo glad mogelijk uit. Wikkel ijzergaren om de snavel of andere gladde delen, zodat de houtpasta een betere 'grip' op het koperdraad heeft. Laat het werkstuk vervolgens goed drogen en schuur het daarna (met droog schuurpapier) glad. Beschilder het met watervaste knutsel- of universele hobbyverf en (matte) lak. Het voetstuk van de vogel bestaat uit een blokie hardhout en een dikke breinaald, die op de gewenste hoogte wordt afgeknepen. Let erop dat de hals ongeveer evenwijdig aan de brei naald komt te staan. Houtpoeder is bijzonder geschikt voor het maken van mens- en dierfiguren met gedeeltelijk hol le kern. Hierdoor zijn ze licht van gewicht en makkelijk te vervoe ren of op te hangen. Deze eigen schappen komen van pas bij poppenkastpoppen en speelpop pen, speelgoed dat moet blijven drijven, bij modelbouw (land schappen) en bij ophangdingen zoals wandversieringen, ruimte lijke objecten, kerstboomversie ring, en dergelijke. Darwi Flocky wordt geleverd in zakken van 250 gram en kost on geveer f8. Mocht u bij u in de buurt geen winkel kunnen vin den die het verkoopt, bel dan im porteur Kars en Co te Ochten, te lefoon: 03444 - 2864. Nieuwe blad geeft volop informatie Ook in de loop van het jaar 1984 zullen weer zo'n 400.000 gezin nen in Nederland verhuizen. Dat is in elk van die huishoudens een hele ingreep, soms met veel fi nanciële, emotionele en andere problemen. Veel praktische informatie over verhuizen is samengebundeld in een nieuw blad, dat gratis ver krijgbaar is bij alle bij de NVM (Nederlandse Vereniging van Makelaars) aangesloten make laars en bij de Erkende Verhui zers, herkenbaar aan het vignet met de takel. Het 84 pagina's dikke tijdschrift geeft antwoord op vrijwel alle vragen die voor, tijdens en na de verhuizing rijzen. Over inpak ken, organiseren, de verschillen de transportmogelijkheden, hoe je dierbare planten moet (laten) overbrengen, wat je moet rege len voor kleine kinderen, huis dieren, welke maatregelen er ge nomen moeten worden om in het nieuwe huis meteen een zo goed mogelijk leefbare situatie te scheppen, en talloze andere din gen waar je, als je nog geen ver- huiservaring hebt, allemaal aan moet denken. 'Het Verhuisblad', een initiatief van Uitgeverij Acrres, biedt een vrijwel complete informatie... ook voor wie nog naar een nieuw huis op zoek is en zich allerlei vragen stelt over financiering, in richting, kostbare veranderingen aan de nieuwe woning enz. Er is (bij de NVM-makelaars en de Er kende Verhuizers) nog een aan tal exemplaren van de eerste edi tie, en in augustus komt er, van wege de grote belangstelling, een nieuwe druk. MAANDAG 30 APRIL 1984 In verreweg de meeste gevallen worden wandplanken gemon teerd op een aantal (metalen of houten) rails die verticaal tegen de muur zijn bevestigd. Wanneer die rail het totale wandbeeld ver storen, kunnen andere oplossin gen worden bedacht. Zo'n sys teem is nu in de handel gebracht, de Spur MF plankhouder, be staande uit een aluminium pro fiel met een overlangse gleuf waarin de plank (of een kant en klaar paneel) wordt gestoken. Het profiel komt in horizontale stand op de muur en na het aan brengen van de plank is het dus vrijwel onzichtbaar. De Spur-profielen zijn verkrijg baar in lengten van 60 tot 100 centimeter, wat kleur betreft in wit, bruin of geanodiseerd zilver. Mogelijkheden genoeg dus. Voor planken of schappen van grote lengten kan een aantal profielen in lijn gemonteerd worden. Ook voor het aanbrengen van bijvoor beeld gordijnkappen. Een slim systeem, dat ongewenste wandverstoring door verticale rails voorkomt. Het is natuurlijk wel zo dat elke plank aan zijn vaste plaats gebonden is, dus net (zoals bij de bekende wandrails) later naar wens in hoogte ver steld kan worden. Producent van dit nieuwe systeem is Spur Inter national in Nieuw-Vennep. Ethique, de verzorgingslijn die vorig jaar door Dior op de markt is gebracht, is uitge breid met 4 produkten. Er zijn twee crèmes om de huid te beschermen tegen o.m. luchtvervuiling en tempera tuursverschillen. Voor een extra gevoelige huid is er de La haute protection vivifan- te. Voor een normale huid is er de protecion vivifante. Bei de crèmes kunnen worden gebruikt als dagcrème of ma- ke-up-basis. Dan zijn er twee crèmes die de huid bescher men tegen zon en kou. Zij hebben resp. de bescher mingsfactor 8 en 6. Deze crè mes kunnen niet dienen als basis voor de make-up. De vier produkten worden gele verd in tubes van 50 ml. Bij Estee Lauder zeggen ze een echte waterpoof mascara te hebben ontwikkeld: de Truly waterproof mascara. Naast waterproof is de mascara ook zacht en plakken de wimpers niet aan elkaar. Voor het af halen van de nieuwe mascara is er een speciale gel. De mas cara kost 32,50. Mannen gaan steeds meer cos metische produkten gebrui ken. Bleef het gebruik van cosmetica door vrouwen vo rig jaar stabiel, dat van de mannen steeg iets. Bleef het vroeger voor mannen bij af tershave en een lekkere lo tion, nu hebben de mannen- merken ook crèmes (voor dag- en nacht) in het pakket opgenomen. En waarom ook niet. Ook een man mag zijn huid best verzorgen. Aramis heeft nu een dag- en nacht crème op de markt gebracht voor een ruwe, geïrriteerde en droge huid. Voor vrouwen die hun schoon heidsverzorging eenvoudig willen houden heeft Chanel vier produkten ontwikkeld die de huid afdoende verzor gen en beschermen. Reinin- gen: demaquillant doux, to- nifiëren: lotion douce, be schermen: Emulsion no. 1, herstellen: crème no. 1. Hier bij is enige tijd geleden een drieweekse schoonheidskuur gekomen: Regeneratie-prin cipe no. 1. Een behandeling die de huid na de winter of een ziekteperiode weer een opkikker moet geven. Deze kuur op zich is niet het won dermiddel maar de biologi sche aktiviteit van de huid wordt gestimuleerd. De prijs van dit nieuwe produkt is 200,-. t Rolgordijnen in diverse dessins. Vele Nederlanders slanken af met behulp van het brood-dieet van dr. C.M. de Vos. Het dieet is zo populair omdat het eenvoudig en niet duur is en het vooruitzicht de volgende dag weer gewoon te kunnen eten houdt de moed er in. Toch blijven er nog veel vra gen over het 'wisseldieet'. In zijn boekje 'Het Brood-wissel-dieet' licht DeVos zijn methode toe en geeft antwoord op de meest ge stelde vragen. Een ding bena drukt DeVos heel duidelijk: zijn volgelingen moeten gezond zijn. Het boekje is voor 9,95 te koop. Raamhorren, hordeuren, rolgordij: nen, horizontale zowel als verti cale raamjaloezieën en zelfs pla- fondafwerkingssystemen met aluminium lamellen kunnen voor een duidelijk lagere prijs zelf gemonteerd worden, dank zij een onlangs geintroduceerd programma van Practoflex. Het zijn produkten van Hunter Douglas (internationaal bekend als de uitvinder van de Luxaflex raamjaloezieën). Onder de naam Practoflex wordt de genoemde reeks van zes produkten in de vorm van 'bouwpakketten' voor de doe-het-zelver gebracht. Daar door is het mogelijk voor elke toepassing (raam, deur. plafond) de juiste afmetingen zelf te bepa len, met een minimum aan ver lies. Duidelijke handleidingen la ten zien hoe dit in zijn werk gaat. Voor de verticale jaloezieën bij voorbeeld zijn voorgemonteerde bovenrails in vijf lengten ver krijgbaar, en de stof voor de la mellen wordt op rollen geleverd. Daaruit kunnen de lengten voor elk gewenst formaat worden ge knipt. De horizontale raamjaloezieën met 25 mm smalle lamellen in zes maten, kunnen naar wens tot 30 cm ingekort worden. In alle si tuaties is dus een optimaal ge bruik van de los verkrijgbare on derdelen der systemen mogelijk. Voorwaarde is dat je eerst de zaak goed opmeet aan de hand van de folders die in de winkel verkrijgbaar zijn. Heb je de zaak duidelijk op een rijtje, dan kun je de benodigde materialen inko pen en volgens de montagehand leiding in elkaar zetten. Plafond Het Practoflex plafondsysteem is gebaseerd op aluminium lamel len (keuze uit vier kleuren, even tueel ook te combineren) die di rect tegen het bestaande plafond aangebracht kunnen worden, of voor een verlaagd plafond ge bruikt kunnen worden. Voor badkamer, keuken, hal, woonka mer een heel praktisch renova tiesysteem. Het lamellenplafond kan 'gesloten' gemaakt worden, of met open voegen tussen de la mellen. Bij een verlaagd plafond kunnen ook verlichtingsarma- teuren worden ingebouwd. Een redelijk handige doehetzelver kan bij de verfraaiing van het huis een paar handen vol gul dens besparen door gebruik te maken van dit zelfmontage-sys- teem. De zes practoflex-produk- ten zijn intussen in veel zaken verkrijgbaar. Voor informatie naar verkoopadressen kan men terecht bij Assemblage Bedrijf Nederland in Geldermalsen. Tel 03455-4441, of Hadecora in Slie- drecht, tel. 01840-10311. Dit is deLamp, een lichtarma- tuur ontworpen door Rob Wermerbol als tafel-, werk en wandlamp. deLamp is op genomen in de collectie van Indoor (Amsterdam). Werm- bol is bij het ontwerpen van deze armatuur uitgegaan van de nieuwe PL-buis, een lamp die zuinig en lichttechnisch interessant is. De winkelprijs van deLamp is 129,50. De PL-lamp die er in zit heeft een vermogen van 11 Watt, kost 32,50 'en heeft 5000 branduren. Jaarlijks komen er in Nederland zo'n zestig kinderen in de leeftijd tot en met vier jaar door verdrin king om het leven. Het vreemde daarbij is dat de kinderen vaak vlak bij de oever van de vele vij vers, singels en grachten die ons land kent te water raken maar er desondanks niet in slagen zich zelf uit dat laagje water van meestal niet meer dan 30 of 40 centimeter diep te redden. De Huizer badmeester Henk Dek- kinga heeft een uitvinding ge daan die, mits goed toegepast, het aantal verdrinkingsgevallen van kleine kinderen tot het mini mum kan beperken. De uitvinding behelst de aanleg van een bepaalde walkantbe schoeiing. Langs de oevers van gemeentelijke waterpartijen worden betonnen palen de bo dem ingedreven en daarop wor den betonnen enigszins gegolfde platen bevestigd. Die platen lig gen ongeveer tien centimeter on der het wateroppervlak en ste ken een meter het water in. Kin deren die onverhoopt in het wa ter terechtkomen, vallen op de betonnen rand waar slechts een laagje water van 10 tot 20 centi meter in staat. Ze kunnen daar door gemakkelijk weer overeind' komen. Dekkiga: „Gemeenten maken wel veel werk van de oeverbeschoei ingen, maar veilig is het allemaal nog lang niet. Het zijn tegen woordig allemaal grachten en vijvers met aflopende taluds. De kinderen rollen er van af en zo het water in. Dan lijkt veertig centimeter niks, maar een kind gebruikt zijn handen en voeten om overeind te komen en blijft daardoor veel te lang onder wa ter". Een Huizer bouwbedrijf heeft een vijftal proefplaten gemaakt en die zijn geplaatst in een vijver in Huizen. De platen zijn ongeveer twee meter lang en voorzien van sleuven waar riet doorheen kan groeien. Daardoor wordt het grij ze beton aan het zicht onttrok ken. Volgens directeur L. Westland van het bouwbedrijf is de Dekkinga- uitvinding aanmerkelijk goedko per in vergelijking met de thans toegepaste systemen. ,,Een oe verbeschoeiing van houten palen met een gevlochten mat is al 8 procent duurder en gaat veel minder lang mee. Een echt hou ten damwand is drie keer zo duur en een beschoeiing met ronde palen twee keer. Deze be tonplaten gaan bovendien ge makkelijk drie mensenlevens mee en het systeem is overal toe pasbaar". 'Peulvruchten, meer dan bonen al leen', is een aantrekkelijk uitge voerd boekje met ruim 40 recep ten waarin peulvruchten worden verwerkt. Bruine bonen, kapu cijners, erwten, maar ook kievits bonen en rode nierbonen: er is met peulvruchten veel meer va riatie mogelijk. Bovendien bezit ten peulvruchten een hoge voe dingswaarde. Alle recepten, af wisselend met of zonder vlees, zijn voor 2 personen. Behalve recepten geeft het boekje ook informatie over de verschil lende soorten peulvruchten. Het. geheel is voorzien van veel foto's. Ook worden koop- en kookad- viezen gegeven. 'Peulvruchten, meer dan bonen al leen' is te verkrijgen door het overmaken van 3 gulden op gi- ronr. 4323700 t.n.v. het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag, of op gironr. 4257200 t.n.v. de Stichting Propaganda Groenten en Fruit in Den Haag onder vermelding van de titel van het boekie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10