msm Stemming opgewekter Kamer wist niets van risico steun -C 'Ga dan maar bij Lubbers op de koffie' Beurs week Economie EG herstelt, werkloosheid houdt aan Weinig geloof werklozen in 'nette' FNV-acties Onderwerpen voor het opstel pittig, Grieks 'viel mee' 6 ZATERDAG 28 APRIL 1984 Economie 3- DEN HAAG (ANP) - Het is de Tweede Kamer in 1977 ontgaan dat in de steunverlening aan RSV zeer grote risico's schuil den. De Kamer had voorname lijk oog voor de werkgelegen heid en wilde die bij RSV en de scheepsbouw zoveel mogelijk in stand houden. De Kamer had daarbij weinig controlemogelijk heden om te zien hoe de over heidssteun besteed werd. Zo nam de Tweede Kamer in maart 1977 bij een debat over een rege ling voor de verdeling van verlie zen in de scheepsbouw genoegen met de raming van de toenmali ge minister van economische za ken Lubbers, dat dit de staat op rond 250 miljoen gulden zou ko men te staan. Hiermee zou de scheepsbouw vooruit kunnen. De verliesregeling werd aange nomen. En dit terwijl toen al dui delijk had moeten zijn dat er veel meer geld in de scheepsbouw en RSV zou gaan zitten. Voor commissievoorzitter Van Dijk was dit reden om zich giste ren bij de RSV-enquête af te vra gen: „Het is toch merkwaardig dat de Kamer niet heeft gezegd: minister U spiegelt ons dit niet goed voor want het moet veel meer zijn". Van Dijk zei dit tegen twee getuigen die in 1977 als ka merleden voor hun fracties de RSV-debatten voerden. Dit wa ren J. van Houwelingen, toen voor de ARP, thans staatssecre taris van defensie en drs. Wieren- ga, PvdA, momenteel burge meester van Enschede. Van Dijk merkte dit op omdat RSV-topman Stikker één week vóór het kamerdebat over de ver liesregeling aan een kamercom missie had gemeld dat RSV nog eens 200 miljoen gulden steun aan de regering had gevraagd. Van Houwelingen kon dit nog wel uit zijn papieren opdiepen. Wierenga zei het zich niet te her inneren. Hij vermoedde dat het mischien zijdelings gezegd was, want ook hij vond het merkwaar dig dat er bij de kamerdebatten over de steunaanvraag van RSV niet gerept werd. De verliesregeling (de overheid nam driekwart van de verliezen op scheepsbouworders voor haar rekening) kwam op een veelvoud uit van de 250 miljoen zoals door Lubbers geraamd was. De minister noch de ambtenaren van Sociale Zaken hebben in de jaren 1975-78 druk uitgeoefend om de noodzakelijke sanering van de RSV-werven te vertragen of te beperken, zo bleek uit de verklaringen van drs. Gommers, die in die jaren directeur werkge legenheid was bij het departe ment. Zo ging Sociale Zaken ak koord met het eerste beleidsplan van de beleidscommissie scheepsbouw van 1977 om de ca paciteit van de werven te beper ken tot zeventig procent. Als er al wijzigingsvoorstellen waren van de kant van Sociale Zaken Dat de werknemersvertegenwoor digers in de beleidscommissie scheepsbouw toen al dwars gin gen liggen bij de onderhandelin gen over de uitvoering van de ca- paciteitsreduktie, was geen aan leiding voor Sociale Zaken om een actiever rol te gaan spelen, zo bevestigde Gommers. Drs. Gommers: optismisme. RSV-enquête stond daarbij een verantwoorde bedrijfseconomische oplossing voorop. Ook bij Sociale Zaken overheerste zeker optimisme, dat met de verliesparticipatiere- geling. Dat optimisme was gebaseerd op gegevens die door derden - Eco nomische Zaken, internationale prognoses - werden aangedra gen. Aan veel somberder ramin gen van de opleving van de scheepsbouwmarkt, die, zo be nadrukte vice-voorzitter Van Dam van de enquêtecommissie, aL voor 1975 beschikbaar waren, werd minder zwaar getild. Ook toen al in 1977 bleek dat de RSV-werven het met alleen die verliesparticipatie op de scheepsnieuwbouw niet zouden redden - minister Lubbers van Economische Zaken onderhan delde al over een steunaanvrage van tweehonderd miljoen gulden - zag minister Boersma van So ciale Zaken geen reden zich ac tief met de zaak bezig te houden. BRUSSEL (Rtr.) - De landen van de Europese Gemeenschap be ginnen nu duidelijk uit de in 1979 begonnen economische re cessie te geraken. Dit zal voorlo pig echter nog niet leiden tot een vermindering van de werkloos heid, zo staat in het gisteren ge publiceerde driemaandelijkse rapport van de EG over de eco nomische ontwikkeling Gasp rijs niet hoger voor glastuinbouw DEN HAAG (ANP) - De prijs van aardgas voor tuinders blijft voor lopig ongewijzigd op ruim 43 cent per kubieke meter. Voor huishoudelijk gebruik kost aard gas een dubbeltje per kuub meer. De Gasunie wilde de prijs per 1 april met 1,7 cent verhogen, maar het Landbouwschap is hiermee niet akkoord gegaan, al dus een mededeling van het schap gisteren. De vooruitzichten voor de dertien miljoen werklozen in de gemeen schap hangen volgens het rap port hoofdzakelijk af van het ver mogen van de tien lidstaten om hun economische structuur aan te passen aan de veranderde om standigheden. Verwacht wordt dat het percentage werklozen on der de beroepsbevolking dit jaar nog iets zal stijgen tot elf. Nadat er sinds het dieptepunt van de recessie in het laatste kwar taal van 1982 aanvankelijk spra ke was van een onregelmatig en traag herstel wijzen de voorlopi ge resultaten over 1983 erop dat er een duidelijk verbetering is opgetreden die eerdere voorspel lingen overtreft. De voorwaar den lijken nu aanwezig voor een versnelling van het tempo van de economische groei tot 2,5 pro cent in 1984, aldus het rapport. In het rapport wordt er wel op ge wezen dat voor het in stand hou den van de groei een verdere ge stage groei van de wereldhandel nodig is. Gevaren die het herstel zouden kunnen remmen zijn handelsbeperkingen binnen de gemeenschap, de hoge koers van de dollar en de precaire financië le positie van veel ontwikke lingslanden. De inflatie in de EG is vorig jaar met 6,2 procent duidelijk lager uitgevallen dan de raming van 8,6 procent. In februari 1984 werd in Nederland voor 16,7 miljard gulden aan goe deren ingevoerd, wat een stijging betekent van 27 procent ten op zichte van februari 1983 (invoer waarde februari 1983: 13,2 mil jard gulden). De uitvoer bereikte in februari 1984 een waarde van 17,6 miljard gulden, een toename met 23 procent in vergelijking met de overeenkomstige maand in 1983 (uitvoerwaarde februari 1983: 14,3 miljard gulden). Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Handel VS De Amerikaanse handelsbalans vertoont over maart een onge kend tekort van 10,26 miljard dollar. Daarmee is maart de der de achtereenvolgende maand met een recordtekort. Het tekort over het eerste kwartaal van dit jaar bedraagt 29,8 miljard dollar, bijna het drievoudige van het na delige saldo van 10,9 miljard dol lar in dezelfde periode van 1983. De sterke groei van het tekort is volgens economen vooral te wij ten aan de hoge rente in de VS en de daaruit voortvloeiende sterke positie van de dollar, die expor teren naar de VS aantrekkelijk maakt en de Amerikaanse uit voer bemoeilijkt. Daar komt bij dat de sterke groei van de Ameri kaanse economie zorgt voor ex tra vraag naar importgoederen. Handel Japan Japan heeft in net eind maart afge lopen begrotingsjaar 1983 een overschot op zijn handelsbalans geboekt van 34,6 miljard dollar. Daarmee is het record van 20,53 miljard dollar uit 1978 ruim schoots gebroken. In het begro tingsjaar 1982 was er een over schot van 20,14 miljard dollar. Furness Furness (transport, havens, han del) verwacht dat de resultaten dit jaar langzaam zullen verbete ren. De raad van bestuur wil zich in het jaarverslag echter nog niet uitspreken over het winstniveau in 1984. Vorig jaar daalde het be drijfsresultaat aanzienlijk van f9,9 tot f2,2 miljoen. De netto winst kon echter dank zij bijzon dere baten nog toenemen van f6,1 tot f6,8 miljoen. Het divi dend kan worden gehandhaafd op f3,20 in contanten. „Met zulke acties sla je nog geen Moeten er acties komen waarvan i steeds meer beseffen dat de aan deuk in een pakje boter. Als de de ervaring heeft geleerd dat ze 100 slagen op de koopkracht, ooi „Met zulke acties sla je nog geen deuk in een pakje boter. Als de kortingen op 1 juli doorgaan, staan we machteloos. Daarom moeten we nu beslissen welke acties er daarna komen, anders gaan we net als met de kortingen van januari de boot in". Enkele strijdbare, werkloze vak bondsleden zijn duidelijk niet te vreden met het betoog van In dustriebondbestuurder Jan Ste kelenburg dat er na 1 juli „nader beraad" zal volgen over verder verzet, als de plannen van het ka binet doorgaan. De rest van het gehoor, ongeveer 100 mensen, in een te klein zaaltje van café-res taurant De Oude Tram in Amers foort beperkt zich tot toeluiste- Dit beeld was deze week niet al leen in Amersfoort te zien, maar ook in Den Haag, Rotterdam, Gorinchem en Gouda. Vijf actie vergaderingen van de FNV met uitkeringsgerechtigde leden, een redelijke opkomst (gemiddeld honderd -vaak oudere- mensen) maar weinig geloof in het slagen van de actieplannen. Sommigen Twijfelaars maakten zich er boos over, de meesten luisterden toe. Moeten er acties komen waarvan de ervaring heeft geleerd dat weinig resultaat hebben of moet er naar vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid worden ge grepen, waar het merendeel het FNV-kader zeer huiverig voor is? Een andere -minstens zo belangrijke- vraag is of er bij de uitkeringsgerechtigde leden vol doende animo bestaat om tot 'massale' acties te komen, zoals de FNV wil. De eerste actie-erva ring met uitkeringsgerechtigde vakbondsmensen, in het afgelo pen najaar, is wat dat betreft op een teleurstelling uitgelopen. Slechts enkele duizenden waren toen de straat op te krijgen in het verzet tegen de 1 januari-korting van 3 procent. De FN V-strategen hebben nu in ie der geval een nieuwe actievorm op het oog, die in mei gestalte moet krijgen. Onder het motto 'Lok eens een politicus uit de tent' is het de bedoeling dat ac tiecomités van vakbondsmensen de politiek gaan opzoeken. Acties? Hoe kan Nederlands grootste vak centrale, waarvan bijna een kwart van de tegen de 1 miljoen leden op een uitkering is aange wezen, de nieuwe ronde van be zuinigingen op de uitkeringen te genhouden? Dat is de vraag die de FNV dezer dagen in Amers foort en ruim dertig andere plaat sen in het land aan de orde stelt. De FNV wil vooral CDA-politici in de kraag vatten, omdat wordt verwacht dat in het christen-de mocratische kamp traditiege trouw de nodige twijfelaars zit ten, die eigenlijk ook niet veel voor de kortingsoperatie van het kabinet voelen. „CDA-ers heb ben toch ook een geweten, en daar moeten we ze op aan spre ken", zoals Vervoersbondvoor- zitter Arend Drenth het in Amersfoort stelde. De 'confrontatie-politiek' van de FNV moet eind mei, tijdens de parlementaire behandeling van de kortingen, uitmonden in actie in Den Haag.Over wat er daarna moet gebeuren zwijgen de actie pamfletten, en dat is geen won der, want verzet tegen een door de meerderheid van het parle ment goedgekeurd besluit is een moeilijk punt voor de FNV. Ste kelenburg zei het in Amersfoort zo: „Als we gaan praten over bur gerlijke ongehoorzaamheid, dan leidt dat tot interne strijd binnen de FNV. De een verstaat onder burgerlijke ongehoorzaamheid heel wat anders dan de ander". In Gorinchem sprak Herman Bode zijn leden moed in. „Onze acties zijn tot dusverre niet zo'n uitbun dig succes. Maar er zijn kansen van slagen op de langere termijn. Politici van CDA en WD gaan steeds meer beseffen dat de s slagen op de koopkracht, ook i de uitkeringen, niet verder kunnen doorgaan". De sterkte van „het vakbondssignaal" van de komende maand zal belang rijk zijn, want de CDA- en WD- kamerleden houden zich nu nog op de vlakte wat betreft de rege ringsplannen, zo stelde Bode. Kort en klein Wat zeggen de leden er zelf van? De stemming op de actieverga dering in Gorinchem duidde er niet op dat Nederland een hete zomer voor de boeg heeft. Slechts een van de ongeveer 60 aanwezigen wilde bij politici „de boel kort en klein gaan slaan", wat geen enkele bijval oogstte. Op de vergadering in Rotterdam was eveneens maar weinig te be speuren van een werkelijk strijd bare stemming. Matheid en moe deloosheid waren daar troef on der de circa 150 aanwezigen. Veel van de ruim honderd aanwe zigen op de vergadering in Den Haag betwijfelden ook of de FNV-bonden wel in staat zijn om de eenheid tussen werkenden en niet-werkenden in stand te hou den. „Het egoïsme is groot, de werkenden komen hiervoor niet in drommen de straat op", aldus een van hen, die zei de stemming op de werkvloer goed te kennen. In Gouda hadden de dik 100 verga deraars in het Veemarktrestau rant er weinig vertrouwen in dat het nog zal lukken met nette ac ties het kortingstij te keren. FNV-bestuurder Hugenholtz en zijn collega-bestuurders kregen nogal wat verwijten naar het hoofd geslingerd wegens ver meende tamheid en passiviteit van FNV-zijde. „Ik krijg het idee dat jullie tegen premier Lubbers en staatssecretaris de Graaf zit ten aan te praten in plaats van te gen jullie eigen vakbondsbe stuurders", sprak Hugenholtz op een gegeven moment lichtelijk geirriteerd. Hij stelde dat de FNV langzamerhand nog de eni ge club is in ons land die zich druk maakt om de kortingen en dat praten, bezetten - maar geen geweld - de enige manier is om nog iets te redden. Maar de meeste sprekers in de zaal dachten daar duidelijk anders over. Er is genoeg geouwehoerd. We moeten weer letterlijk de bar ricaden op. Een grote vrachtwa gen vol met stenen naar Den Haag om aldaar de ruiten van re geringsgebouwen in te gooien, riepen ze. Geen oog dicht Hugenholtz hield echter staande dat stenen alleen maar averechts werken en dat de uitkeringstrek kers daarmee uitsluitend hun ei gen glazen ingooien. Dat soort acties zijn „onverteerbaar en be lachelijk" en daar tref je trou wens ook de huisgenoten mee, stelde hij. Reactie uit de zaal: „Als je er zo over denkt ga dan maar meteen bij het kabinet op de koffie. Mijn gezin doet door die kortingen ook al lang geen oog meer dicht. Mag dan het ge zin van zo'n minister ook eens een weekje niet slapen zodat het begrijpt wat wij doormaken?". Zo. de eerste dag van het schrif telijk eindexamen vwo zit er op. Begonnen werd gisteroch tend met Nederlands opstel. "Typische vwo-onderwerpen, erg beschouwend", was het eerste commentaar van leraar Nederlands Van der Steen van het Rembrandt. Hij vond de opdrachten moeilijker dan in vorige jaren. "Het waren nogal vaag gehouden onderwerpen. Voor betere leerlingen is dat prima, maar voor de slechtere niet". Wat moetje bijvoorbeeld aan met de bezuinigingspoli- tiek wat betreft de culturele ac tiviteiten in onze samenleving? "Daar komen ze op het minis terie zélf al niet uit. laat staan de eindexamenkandidaten. En dan moeten ze ook nog met suggesties komen", moppert Van der Steen. De eindexamenkandidaten kon den verder kiezen uit onder werpen als "De terugkeer van de goede manieren", "Leren op school, leren van de school", "Reageerbuisbaby" en "Geef ze de ruimte" over het gebruik van de ruimte. De overige zes onderwerpen wa ren zonder titel, die moesten de kandidaten zelf verzinnen. "Bij ons is het zijn ook vaak minder in trek dan het heb ben", over deze karakteristiek van de westerse levenshou ding konden de kandidaten fi losoferen. Dat leverde tegen strijdige betogen op. De een vindt het "zijn" belangrijker, terwijl de ander het "hebben" op de eerste plaats stelt. "Als je niets hebt, bén je ook niets", was het argument. Michel de Winter vond dat er niet één onderwerp echt uitsprong. Daarom schreef hij een ver handeling over een zeer actu eel gegeven: de vraag of in een parlementaire democratie ruimte moet worden gegeven aan partijen die tegen die de mocratie zijn. "Ik heb het over dc Centrumpartij gehad. Want daar wist ik het meeste over te vertellen. Ik vind namelijk dat de Centrumpartij teveel gene geerd wordt. Dat is niet demo cratisch en bovendien gevaar lijk". Caroline Riethoven en Monique UitBeijerse hebben over de reageerbuisbaby geschreven. Caroline signaleerde in haar opstel dat het wel een positieve ontwikkeling is, maar tevens een griezelige. "Ik heb het boek 'Brave new world' gele zen en daarin komt een derge lijk verschijnsel voor. Het ge vaar bestaat, dat zonder vader en moeder baby's worden ge creëerd met alleen maar posi tieve eigenschappen. Dat vind ik eng". Monique UitBeijerse heeft bijna alleen maar nega tief over reageerbuisbaby's ge schreven. "In de film 'Boys from Brasil' zie je wat ervan te recht kan komen: allemaal Hit- lertjes worden daarin ge kweekt". Heiko Locher nam als onder werp 'Leren op school, leren van de school'. Hij vond de keuze niet moeilijk. "Ik heb een verhalend opstel geschre ven over het verschil tussen het begin van je schooloplei ding en het eind. Je gaat op den duur anders tegenover je leraren staan. Alleen mijn werkinstelling is niet zo veran derd. die is nog hetzelfde als in het begin: tamelijk slecht". "Een beetje onzin heb ik bij el kaar gepend", zegt Ringo Kruts. Over 'goede manieren'. Hij verlaat gauw de school, want hij wil nog even van de zon genieten. Nu het nog kan. Er zitten vier 'vrije' dagen tus sen de eerste examendag en de volgende. Woensdag krijgt het vwo Nederlands samenvatting en 's middags staat Latijn op het programma. Het havo be gint die dag met handelswe tenschappen en krijgt 's mid dags een Nederlandse tekst verklaring voorgeschoteld. Het mavo heeft dan de tekstverkla Zwoegen op pittige opsteltitels. ring al achter de rug en heeft voor 's middags Frans op het programma staan. Komma In het Grieks kan een komma een heel verschil maken. Een gewone of een omgekeerde komma boven een medeklin ker aan het begin van een woord kan van wezenlijke be tekenis zijn. Het bepaalt of je een woord uitspreekt mét of zonder 'h' en het kan de bete kenis van een hele zin bepalen. De Griekse tekst die het gym nasium gistermiddag kreeg te behandelen had zo'n voetangel in petto. 'Volgens mij is het een drukfout en moet er gewoon 'autooi' staan", zei Marieke Furnée en Dirk-Jan de Vink. Lucienne Padayachey was het niet met hen eens. Er staat 'hautooi' en daarmee wordt be doeld 'door zijn lotgenoten'. Elly van Dijk, lerares klassieke talen aan het Stedelijk Gymna sium, gaf uitsluitsel. 'Hautoi' is goed. De tekst van Demosthenes viel mee. Niet te lang, zonder al te moeilijke vragen en de verta ling leverde evenmin echte problemen op. Daarvan waren de meesten overtuigd. Een en keling vond hem 'pittig', maar ook lerares Elly van Dijk vond het een niet te moeilijke opga ve. 'Duidelijk en reëel. Ik denk dat de meesten hier makkelijk een voldoende voor kunnen halen". De tekst behandelt de rechtzaak tegen een zekere Timokrates. De aanklager beschuldigt Ti mokrates ervan in de volksver gadering een wetsvoorstel te hebben ingediend dat in strijd is met een reeds bestaande wet. Opdat de rechters de ernst van zo'n onwettig voorstel niet zullen onderschatten geeft de aanklager een voorbeeld van de zorg waarmee de wetten worden omringd bij het Mid- dengriekse volk de Lokriërs. Op het Stedelijk Gymnasium doen van de tachtig leerlingen twintig eindexamen in Grieks. Waarom? "Omdat hét een leu ke taal is", vindt Lucienne Pa dayachey. Marieke Furnée doet Grieks, omdat ze het mak kelijker vindt dan Latijn. Sommigen doen beide talen. Dat zijn de echte klassieken-lief- hebbers. Die kunnen woens dagmiddag 'smullen' van een Latijnse tekst. ANNEMIEK RUYGROK door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - Na het lange paasweekeinde - Wall Street was vorige week vrij dag eveneens dicht - hadden de effectenbeurzen enige moeite op gang te komen. Wall Street was maandag weliswaar geopend, maar de stemming was gedrukt met een verlies van negen pun ten. Ook Amsterdam zette dinsdag de week flauw in met nauwelijks enige handel van betekenis. Maar toen na dien de Newyorkse effecten beurs de weg omhoog ver koos, klaarde ook hier de stemming zichtbaar op. De korte week liet ook -overwe gend koersverbeteringen zien die beloften inhouden voor de naderende mei maand. Daarin zullen de winstcijfers over het eerste kwartaal van onze grote mul tinationals bekend worden gemaakt. De verwachtingen zijn hooggespannen na de summiere maar zeer positie ve uitlatingen van diverse be sturen. De Newyorkse effectenbeurs blijft overigens tobben over het rentebeloop. Over de eventuele herlevingskans van de inflatie in de Verenig de Staten is men wat gerus ter, nu blijkt dat de prijzen in maart bijzonder weinig zijn gestegen. De consumenten prijzen, bij ons zo ongeveer te vergelijken met de kosten van levensonderhoud, stegen in de lentemaand maar 0,2 procent, wat op jaarbasis 2,4 procent zou zijn. Voor een jaarpercentage aan inflatie zeer laag. De prijzen voor duurzame gebruiksgoederen stegen weliswaar met 0,8 pro cent meer, maar ook hier viel de omvang erg mee. Nu het met de andere belangrij ke economische gegevens duidelijk is dat maart het her stelproces van de Ameri kaanse conjunctuur heeft af geremd, viel de opwaartse druk op de rente wat weg, hetgeen leidde tot een verla ging van de rente op effecten- kredieten. Een grote Ameri kaanse bank bracht z'n tarie ven hiervoor driekwart pro cent terug, wat Wall Street dinsdag een vaste dag be zorgde. Maar later in de week werd deze renteverlaging toch weer ongedaan ge maakt. Wall Street en Amsterdam lo pen momenteel parallel bij het verwerken van binnen lands financieel nieuws. Voor onze beurs zijn dat de jaarre sultaten en tot dusver nog va ge verwijzingen naar het eer ste kwartaal. Voor New York vormen de juiste winstcijfers over de eerste drie maanden nu een belangrijke verwer kingsindicatie. Toch geven beide beurzen niet de indruk sterk beinvloed te zijn door het overwegend bijzonder fraaie gehalte van de finan ciële berichten. Elk heeft zo z'n eigen bijkomstige zorgen die het overigens al brede fi nanciële vlak nog overstij gen. Zo tobt de Newyorkse effecten beurs met het rentepro bleem, terwijl Amsterdam de hete adem van de binnen landse politieke spanningen in de nek begint te voelen. Hierdoor werken op beide beurzen de stimulansen die uit de gunstige winstcijfers geput kunnen worden, voort- durend snel uit en hebben ve le aandelen u grijpingspunten nodig om op niveau te bljjven. Maar be drijfsnieuws kan slechts nu en dan gegeven worden en op eigen kracht moeten de beur zen dus vooruit, op een posi tief rente- en politiek klimaat. Op wat langere termijn lijkt het echter voor ons land econo misch gezien bepaald gun stig. Ook ondernemingen die de afgelopen jaren zwaar on der de zorgen gebukt gingen, komen nu met hoopvolle uit latingen. Zo berichtte Hoogo vens over 1984 voor het eerst sinds vele jaren met een posi tief resultaat tevoorschijn te zullen treden. Het eerste kwartaal leverde al enkele miljoenen guldens winst op. terwijl de EG nog berichtte dat van alle staalondernemin- gen het IJmuidense bedrijf de grootste produktiestijging in de afgelopen paar maan den heeft kunnen boeken Maar ook Internatio-Muller en Holec lijken over de groot- Toch bleven de koersreacties op de gunstige uitlatingen beperkt. Hoogovens was donderdag weliswaar vast, maar de ervaring leert dat de ze ontwikkeling momenteel maar een paar dagen weet aan te houden. Toch was op die dag de stemming ook voor de rest van de aandelen markt niet onvriendelijk. Vooral de internationals la gen goed en de index kwam twee punten boven de stand van voor pasen. De index voor het algemeen beursge- middelde sloot donderdag anderhalve punt boven dat niveau. De internationals konden dan ook twee tot drie gulden koerswinst boeken. Elsevier NDU kwam voor het eerst op gesplitste basis door dat er voor één oud aandeel van 20 gulden zes nieuwe van vier gulden elk werden ver strekt. De notering kwam op 90 gulden, wat een stijging van 5 gulden inhield Wessa- nen en VNU haalden het slot- dividend geheel in. En Holec en Wegener beantwoorden de verbeterde bedrijfssituatie met stijgingen tot vijf gulden. Daarentegen moest Aegon en Fokker rond vijf gulden af staan en verloor Schuitema circa 30 gulden. De Europese optiemarkt had ditmaal maar drie dagen tot zyn beschikking om de ba lans per donderdag op te ma ken. Maar op deze drie dagen was het aanmerkelijk druk ker dan de week voor pasen. Toen bedroeg de gemiddelde dagomzet 13.000 contracten. Ditmaal werden er gemid deld 24.000 contracten per dag omgezet. Vooral Philips stond in de belangstelling, met donderdag zelfs bijna 8000 calls. Ook Hoogovens kwam die dag goed tevoor schijn met 1000 calls.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9