Snel uitspraak hof verwacht Eigenaar hongert The Observer uit China wijst overheersing af VS vallen Nicaragua fel aan Arrestaties in Gdansk Bemoeienis VS niet onderzocht Iran eist berechting bezetters Uw Ziektekosten verzekeren, een kwestie van vertrouwen. ZATERDAG 28 APRIL 1984 DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten en Nicaragua hebben gistermiddag nogmaals geprobeerd voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag eikaars argumenten over tuigend te weerleggen. De vijftien rechters hebben zich teruggetrokken voor beraad en naar verwachting zal binnen een week hun besluit bekend worden of wel of niet voorlo pige maatregelen tegen de Verenigde Staten moeten worden uitgevaardigd. Buitenland WARSCHAU (DPA) - De politie in de Poolse havenstad Gdansk heeft een onbekend aantal men sen gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd de officiële 1 mei-festiviteiten te hebben wil len verstoren, aldus het Poolse persbureau PAP. De groep was in het bezit van een bandrecor der waarop een luidspreker was aangesloten. De apparatuur was voorzien van een tijdmechanis- me. Op de band stond, in de ter minologie van PAP, „een opna me waarvan de inhoud de Mei feesten had moeten storen". De Poolse media waarschuwen al dagen voor tegenbetogingen op 1 mei. Het verboden Poolse vak verbond Solidariteit heeft opge roepen die dag tegen het bewind in Warschau te demonstreren. Het radiostation van Solidariteit is gisteren vijf minuten in de ether geweest. De zender was ondanks de mist uitstekend te ontvangen in een aantal wijken van War schau. De anonieme woordvoer der herhaalde de oproep van So lidariteit om op 1 mei demonstra tieve activiteiten te ontplooien. Soortgelijke oproepen waren eerder in de vorm van vlugschrif ten verschenen. Solidariteit bereidt een bijeen komst voor in de buurt van de staalbedrijven rond Warschau, zo bleek uit de radio-uitzending. De laatste keer dat de piraten zender van het verboden vakver bond in de lucht was, was op 29 maart. Het coördinatiebureau in het bui tenland van Solidariteit heeft de beschuldiging geuit dat in de ge vangenis'van Barczewo, in het noorden van Polen, vakbonds mensen gemarteld worden. In een in Brussel uitgegeven com muniqué wordt een brief van Andrzej Slowik, leider van Soli dariteit voor het gebied van Lodz, afgedrukt die uit de gevan genis is gesmokkeld. Daarin zegt Slowik dat hij met Jersy Kropiw- nicki een hongerstaking houdt maar dat zij sedert 11 april onder dwang gevoed worden. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse minister van justitie, Wil liam French Smith, heeft gewei gerd in te gaan op een verzoek van een aantal democratische Congresleden, een onderzoek te openen naar de activiteit van de Verenigde Staten met betrek king tot Nicaragua. Volgens Congreskringen hadden de democratische voorzitter van de commissie voor juridische aangelegenheden, Peter Rodino, en 12 partijgenoten begin april aan Smith gevraagd een speciale officier van justitie te benoemen om vast te stellen of de regering de wet op de neutraliteit (Neutra lity Act) had overtreden door de anti-Sandinistische opstandelin gen te steunen. De democraten hadden vooral het optreden van president Reagan; de directeur van de CIA Casey en de ministers van buitenlandse zaken en defensie Shultz en Weinberger onder de loep geno men willen zien. Amerikaanse verkenningsvliegtui gen voeren geregeld verken ningsmissies boven Nicaragua uit, zo heeft de Washington Post gisteren gemeld. De woordvoer der van het ministerie van defen sie in Washongton sprak het be- richt.tegen. Het blad, dat een niet nader geï dentificeerde Amerikaanse mili taire kring citeerde, schreef dat die vluchten deel uitmaakten van een intensief verkennings programma dat uitgevoerd werd vanaf de basis Palmerola in Hon duras en de basis Howard in Pa nama. De toestellen, soms van de luchtmacht en soms van de ge heime dienst de CIA, zijn onder meer uitgerust met radar. Zij drongen wel eens 160 km diep het luchtruim van Nicaragua binnen maar geen van de toestel len werd ooit getroffen door het luchtdoelgeschut. Nicaragua weerlegde dat het onder valse voorwendsels naar het hof zou zijn gestapt, zoals door de VS was aangevoerd. Volgens de Ni caraguaanse vertegenwoordiger Arguello is er meer dan voldoen de grond voor de rechtsmacht van het hof. Arguello, ambassa deur van Nicaragua in Neder land en oud-minister van Justi tie, verklaarde dat Nicaragua aan alle voorwaarden heeft voldaan en dat de officiële Nicaraguaanse erkenning van de rechtsmacht van het hof op de juiste wijze tot stand is gekomen. Hij beschuldigde de VS ervan geen enkele poging te hebben gedaan de feiten te ontkennen die de aanleiding waren voor de Nicara guaanse klacht. Dit geldt volgens hem in feite als een erkenning dat Washington betrokken is bij de massale inval in Nicaragua, het leggen van mijnen in havens, etcetera. Op de vraag wat een uit spraak van het hof zou kunnen uithalen zei Arguello tegenover verslaggevers dat de Amerikaan se inlichtingendienst CIA zelf ooit heeft gezegd dat als „de fondsen opdrogen" het verzet in stort. „Daarom doen wij een be roep op de hoogste morele en ju ridische autoriteit in de wereld". Mocht het hof zich bevoegd achten voorlopige maatregelen uit te vaardigen dan heeft dit besluit de vorm van een „order" en niet van een vonnis. Gewoonlijk volgt een uitspraak hierover bin nen enkele dagen na de eerste hoorzitting. Een definitief vonnis over de grond van de Nicara guaanse klacht volgt later en zal aanzienlijk meer tijd in beslag nemen dan de relatief snelle be handeling van een verzoek om voorlopige maatregelen. Mocht een partij een opgelegde verplichting van het hof niet na komen dan kan in laatste instan tie de Veiligheidsraad sanctie maatregelen nemen teneinde na koming af te dwingen. Het is on waarschijnlijk dat het zo ver komt aangezien de Verenigde Staten, de aangeklaagde partij in deze zaak, een vetorecht heeft in de Veiligheidsraad. Aan het begin van de zitting giste ren trokken de Verenigde Staten fel van leer tegen Nicaragua en beschuldigden het land van in menging in El Salvador en van „ongepastheid" omdat het nooit de rechtsmacht van het Hof heeft aanvaard. De Amerikanen verde digden zich tegen de klacht en het verzoek om spoedmaatrege len die door Nicaragua bij het Hof zijn ingediend. Robinson maakte korte metten met argumenten die woensdag door de Nicaraguaanse pleiters naar voren waren gebracht om aan te tonen dat Nicaragua een „onschuldig slachtoffer van agressie" is. Volgens Robinson „zijn de problemen van Midden- Amerika niet problemen van geï soleerd geweld die de Nicara guaanse veiligheid alleen raken". Zonder Managua's buren, die volgens de VS hun bezorgdheid over het Nicaraguaanse optreden voor het Hof hebben kenbaar ge maakt en die onvermijdelijk er bij betrokken zijn, mag het Hof de zaak niet in behandeling ne men, zo stelde de Amerikaanse delegatie. Tussen alle besprekingen door had president Reagan gisteren toch nog tijd maaltijd. Het banket werd hem aangeboden door premier Zhao Ziyang (rechts). i authentieke Chinese Openhartige gesprekken Reagan met leiders in Peking TEHERAN (DPA) - Teheran heeft van de Nederlandse overheid geëist dat zij de bezetters van de ambassade van Iran in Den Haag bestraft. Nederland, verklaarde gisteren het Iraanse ministerie van buiten landse zaken volgens de Iraanse radio, is volgens de internationa le conventie over de bescher ming van diplomatieke vertegen woordigingen verplicht de "con trarevolutionaire terroristen" te berechten en te veroordelen. Jn de verklaring staat dat de Ne derlandse politie donderdag „te laat en met begrip" is opgetre den. Dat leidde tot de verwon ding van de ambassadeur, dief stal van papieren en beschadi gingen aan het interieur. De bezetting in Den haag en soort gelijke acties in Frankfort en Londen, aldus de Iraanse verkla ring, zijn een reactie van het "we- reldimperialisme" op de met welslagen gehouden parlements verkiezingen in de Islamitische Republiek. De voorzitter van het Iraanse parle ment, Hojatoleslam Hasjemi Raf- sandjani, zei vrijdag in een door de radio uitgezonden preek dat als Nederland, West-Duitsland en Frankrijk de bezetters niet voor de rechtbank zouden dagen en straffen, „wij het zelf zullen doen". Irak: Iraanse doelen geraakt BAGDAD (RTR) - Irak heeft vrij dag meegedeeld dat zijn marine en luchtmacht in het gebied van de Golf, tussen het eiland Kharg en de Iraanse haven Bushire, drie vijandelijke schepen heb ben vernietigd. De drie schepen werden in brand geschoten. Er werden geen nadere bijzonder heden verstrekt. Alle Iraakse marine-eenheden keerden veilig naar hun bases te rug, aldus een militair communi qué dat door het Iraakse staats persbureau werd verspreid. Ge zegd werd dat de Iraanse doelen deel uitmaakten van een groter konvooi dat was waargenomen bij het eiland Kharg (het belang rijke Iraanse olielaadstation) en dat op weg was naar de Iraanse haven Bandar Chomeini. ADVERTENTIE PEKING (AFP/DPA/UPI/Rtr.) - Zowel de premier van China als de secretaris-generaal van de communistische partij van de Volksrepubliek hebben gisteren openhartige gesprekken gevoerd met president Reagan van de Verenigde Staten. Het Ameri kaanse staatshoofd brengt sinds donderdag een officieel bezoek aan China. Partijleider Hu Yaobang pleitte in een gesprek met Reagan voor versterking van de economische betrekkingen tussen de Verenig- Politieagente gecremeerd LONDEN (GPD) Gistermiddag is de vermoorde politie-agente de 25-jarige Yvonne Fletcher, ge cremeerd na een herdenkings dienst in de kathedraal van Sa lisbury. Meer dan 500 mensen waren bij deze emotionele dienst aanwezig. Op de doodskist van de agente bevond zich haar pet, die tot gisteren voor de Libische ambassade op de grond heeft ge legen, en het symbool van de tra gedie daar is geworden, (foto: AP) de Staten en China, maar maakte tegelijk duidelijk dat Peking in zijn buitenlands beleid onafhan kelijk wil blijven. De Volksrepu bliek is gekant tegen elk streven naar overheersing door een groot land, aldus de partijsecretaris die binnenkort een bezoek aan de Verenigde Staten brengt. Presi dent Reagan heeft hem hiertoe uitgenodigd. Het is voor het eerst dat een partijleider van een com munistisch land een officieel be zoek aan de Verenigde Staten gaat brengen. Het was vrijdag een drukke dag voor de Amerikaanse bezoekers aan de Volksrepubliek. Behalve diverse gespreksrondes met poli tieke leiders, hield Reagan een lezing voor 600 streng geselec teerde Chinese functionarissen. In de eerste gespreksronde, over internationale aangelegenheden, sprak Zhao openhartig over kwesties in de beoordeling waar van Peking en Washington niet op één lijn zitten. Hij riep de Ver enigde Staten er toe op „zo snel mogelijk" weer met de Sowjet- Unie te gaan onderhandelen over de vermindering van de weder zijdse nucleaire bewapening. Reagan verzekerde de Chinese premier, dat de Verenigde Staten geen akkoord met Moskou zul len sluiten, als daar geen af spraak in staat over de Sowjet- raketten in Azië. Het persbureau TASS meldde hieromtrent, dat de door Reagan bedoelde Russi sche raketten „duidelijk" be doeld zijn voor beveiliging van het Sovjetgebied tegen Ameri kaanse middellange-afstandsra- ketten in Azië en het gebied van de Stille Oceaan die doelen kun nen bereiken in het Aziatische deel van de Sowjet-Unie. Over Midden-Amerika zei Zhao dat China „tegen elke inmenging van een grote mogendheid in in terne zaken in dat gebied is". Hier voegde hij aan toe dat Pe king tegenstander is van „be paalde Amerikaanse praktijken in die regio". Over de Koreaanse kwestie bleven Zhao en Reagan het oneens. De Volksrepubliek is voorstander van drie-partijenoverleg tussen Noord- en Zuid-Korea en de Ver enigde Staten. In het verslag van de besprekingen liet het persbu reau Nieuw China een expliciete vermelding naar de 40.000 Ame rikaanse militairen in Zuid-Ko rea weg. Zhao riep Reagan er verder toe op dat de Verenigde Staten de „legi tieme rechten" van de Palestij- nen in het Midden-Oosten erken nen. Zoals bekend stelde het Amerikaanse staatshoofd in sep tember 1982 een „statenbond" voor tussen de Palestijnen en Jordanië. In de tweede gespreksronde spra ken Zhao en Reagan over bilate rale kwesties. Een belangrijk on derwerp vormde de kwestie-Tai- wan. Zoals bekend beschouwt Peking het eiland als een opstan dige provincie, terwijl de Ver enigde Staten doorgaan met wa penleveranties aan het eiland. Zhao zei dat hij zeer bezorgd was over pogingen in de Verenigde Staten, de betrekkingen met Tai pei op te waarderen of zelfs offi cieel te herstellen. Formeel is dit overigens onmogelijk, daar de Verenigde Staten tijdens het be wind van president Carter de be trekkingen met Peking herstel den nadat zij zich hadden uitge sproken voor een één-Chinapoli- tiek. Hij hield Reagan voor, dat Peking verwacht dat Washing ton ernst maakt met de tenuit voerlegging van een uit augustus 1982 daterend communiqué, dat de Verenigde Staten er toe ver plicht hun verkoop van militair materieel aan Taiwan aanzienlijk te verminderen. President Rea gan zei dat de Verenigde Staten hopen op een vreedzame oplos sing van de kwestie-Taiwan. Een lid van de Amerikaanse delegatie verklaarde dat er tenminste geen „schreeuwpartij" onstond rond het gevoelige probleem. LONDEN - De grote Britse han del- en mijnbouwmaatschappij Lonrho heeft besloten in de be faamde zondagskrant The Ob server geen enkele advertentie meer te zetten. Dat is nog eens merkwaardig nieuws, want de eigenaar van The Observer is... Lonrho. Deze nogal kolderieke propor ties heeft het conflict bereikt dat de grote baas van Lonrho, Tiny Rowland, heeft met de redactie van The Observer on der leiding van hoofdredacteur Donald Trelford. De nieuwste stap van Rowland: de krant (fi nancieel) uithongeren. door Henk Dam En dus zal geen enkele van de ve le maatschappijen van Lonrho (alleen al Lonrho's alleen-im porteurschap van Volkswa- gen-Audi levert The Observer elke week twee pagina's ofwel 100.000 gulden op) meer in de krant mogen adverteren. Ook zal de moedermaatschappij niet meer bijspringen als er weer eens tekorten zijn. En vooral dat laatste betekent nogal wat, want The Observer maakt een jaarlijks verlies van naar schatting 4 miljoen gul den. Sinds Rowland in 1981 de krant kocht, heeft hij 12 mil joen gulden in zijn bezit moe ten pompen. Hij had het ervoor over, maar klaagt nu: „Stank voor dank. Dat heb ik gekre gen." Het is het aloude journalistieke adagium dat krante-eigenaren zich niet met de inhoud van hun krant moeten bemoeien, waarop de relatie tussen Row land en The Observer is stuk gelopen. Want Rowland wilde dat wél, zeker als hij zijn belan gen in het geding zag komen. En die kwamen in het geding, toen Donald Trelford onlangs naar Zimbabwe afreisde, en met een pagina over de gruwel daden van Mugabe's militairen in Matabeleland terugkwam, waarbij hij zich baseerde op anonieme bronnen in dat ge teisterde deel van Zimbabwe. Dat was hard tegen het zere been van Rowland, die nota bene voor Trelford nog eigenhandig een interview met premier Mu gabe geregeld had, en op een vriendelijk verhaal over „het slagen van het experiment Zimbabwe" gehoopt'had. Lonrho (de naam komt van Lon- den-Rhodesië) heeft grote commerciële belangen in Zim babwe, waar het concern niet minder dan 17.000 mensen in dienst heeft. Voor Lonrho (en dus Rowland) is een goede re latie met de huidige machtheb bers in die Afrikaanse staat zo ongeveer een kwestie van le ven of dood. Wat deed Rowland dus? Hij schreef een brief aan Mugabe, waarin hij zich distantieerde van de berichtgeving in zijn ei gen krant, en gaf Trelford op dracht „onmiddellijk" naar Zimbabwe terug te keren om zijn verhaal te corrigeren. Want Rowland (en hierin volgt hij blindelings Mugabe) ont kent dat er gruweldaden van het door Trelford beschreven soort in Matabeleland hebben plaats gehad. Trelford's bron nen klopten niet, hij had zich niet persoonlijk geinformeerd, en was afgegaan op roddel en geruchten, aldus Rowland's kritiek. Trelford weigerde uiteraard naar Zimbabwe terug te gaan. Niet alleen had deze journalist met zijn uitnemende reputatie er geen behoefte aan, zichzelf in een tweede artikel over Zim babwe tegen te spreken, bo vendien vreesde hij dat z'n bronnen gevaar zouden lopen als hij zou vertellen hoe hij aan zijn verhaal was gekomen. „Dan moet Trelford maar opdon deren", was Rowland furieuze reactie. Maar dat bleek geen eenvoudige zaak te zijn. Om te beginnen stelden alle journa listen van The Observer zich achter hun hoofdredacteur op, en bovendien verbiedt het sta tuut van de krant een dergelijk ontslag. Dat statuut, opgesteld toen Row land in '81 de krant kocht, schrijft ook voor dat bij con flicten tussen eigenaar en hoofdredacteur een vijf man sterke onafhankelijke raad v De uitslag van dat beraad was opnieuw een bittere pil voor Rowland: de commissarissen stelden Trelford in het gelijk, vonden dat hij alle recht had zó te schrijven over Zimbabwe als hij had gedaan, en oordeel den over Rowland's openbare kritiek: „Dat is een onaan vaardbare aantasting van de vrijheid van de hoofdredac teur". Rowland was opnieuw woedend. Hij zei in een interview: „Ik ben doodziek van die Trelford, en van de journalisten die hem steunen. Ik begrijp die steun wel, maar ik ben uiteindelijk degene die The Observer sub sidieert. Trelford doet of hij de krant bezit en controleert". De ironie wil, dat Rowland des tijds The Observer kocht van wege de grote reputatie die de krant had opgebouwd door zijn verslaggeving over Afrika. Hij had verder geen enkele af finiteit met de krante-indus- trie: Rowland kocht The Ob server zoals een kind een hondje koopt. Het hondje bleek hard te kunnen blaffen en bijten (zoals Row land al eerder merkte toen hij bij de verkiezingen de traditio neel iets links van het midden staande The Observer me vrouw Thatchers Conservatie ven wilde laten steunen, en door Trelford werd weggela chen), en nu weet Rowland niet veel meer te doen dan wat te mokken. Hij dreigde begin deze week de krant van de hand te doen, en had daartoe een veelbesproken werk-ontbijt met collega-mag naat Robert Maxwell die al ja renlang een krant voor zichzelf wil hebben. Het lijkt erop dat dat vooral een tactische zet was, want over een dergelijke verkoop wordt nu niet meer gepraat. Wél over Rowland's maatregel, geen geld meer in de krant te stoppen. Als hij dat volhoudt. brengt hij de krant inderdaad in ernstige problemen. Het gaat financieel al niet goed met The Observer (dat komt onder meer omdat de drukpers van de krant alleen voor The Ob server gebruikt wordt, en dus zes dagen per week stilstaat), en als dan bovendien de verlie zen niet meer worden goedge maakt, zijn inkrimpingen on vermijdelijk. Daarmee kan Rowland dan de 70 journalisten in vaste dienst on der druk zetten om Trelford te laten vallen. Hij zal in dat geval ongetwijfeld ook wijzen op het de laatste jaren dalende abon nee-aantal van The Observer (dat de concurrentiestrijd te gen de dikkere en over het al gemeen wat levendiger The Sunday Times aan het verlie zen is). Zo probeert Rowland zijn lastige bezit opnieuw in het gareel te krijgen. Persvrijheid versus ondernemersvrijheid, zo prin cipieel ligt die strijd uiteinde lijk. Ik begrijp heel goed dat men soms door de bomen het bos niet meer ziet als het gaat om ziektekosten verzekeringen. Daarom vinden wij van De Verpleging een persoonlijk advies zo belangrijk. Gelukkig lenen onze verzekeringsvormen zich daar ook voor. Wilt u meer weten over onze mogelijkheden, vraag dan geheel vrijblijvend onze brochure aan. Ons telefoon nummer is 01718 - 29881. Ook na kantooruren kunt u ons bereiken onder "op 01718-15534 werkdagen), C. van der Perk Achterweg 6. Postbus 530. 2220 AM Katwijk |zh| r Telefoon 01718 - 29881

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7