'Het is belangrijk dat de leerlingen weten waar de leraar staat' De Rector (2) Onderhoud woningen LWS niet naar CTW Programma op en rond Koninginnedag ZATERDAG 28 APRIL 1984 Voor nieuwe leerlingen bestaat nog de kans dat de rode loper wordt uitgelegd. Nieuwe rectoren gaan zonder tamtam meteen aan de slag. Immers, in minder florissante tijden is beleid hard nodig. Conny Smits en Saskia Stoelinga bezochten drie ambitieuze schoolleiders, die hun sporen als docent hebben verdiend, maar die zich als rector nog moeten bewijzen. Ben Geerts denkt de Rembrandt Scholengemeenschap nieuw leven in te blazen; Fred de Zoete had behoefte aan een nieuwe uitdaging en meent die te hebben gevonden in de Louise de Coligny, terwijl Pieter de Koe op de Dr. W.A. Visser 't Hooft-scholengemeenschap wil proberen het christelijk onderwijs inhoud te geven. Spectaculaire veranderingen zijn niet te verwachten. De drie nieuwe rectoren kiezen voor geleidelijkheid. Vandaag de eerste impressies van De Koe. LEIDEN - Van huis uit is hij chemicus. Studeerde scheikunde aan de universiteit van Amsterdam, promoveerde en werd voor een jaar of vijf wetenschappelijk medewerker. Na nog eens vijfjaar in het industriële onderzoek werkzaam te zijn geweest, besloot hij terug te keren naar het vak dat hem tijdens de studie zo had aangetrokken: het onder wijs. Dr. P. de Koe is inmiddels 46 jaar en sinds twee maanden rector van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap aan de Kagerstraat. "Ik ben teruggekeerd naar mijn oude liefde". P. de Koe (Visser 't Hooft): "Echt versoberd wil ik het onderwijs nog niet noemen". Zijn voorganger, A. Middeldorp, zei al dat de nieuwe rector 'een hele goede' zou zijn. En hij ver telde daar direct bij: "Er zal hier geen andere wind gaan waaien". De eerste indruk van De Koe be vestigt die voorspelling. "Ik ben niet zo'n hervormer. Dat wil niet zeggen dat ik alles bij het oude wil laten, het leven zit uiteinde lijk toch vol verandering. Maar ik werk hier pas twee maanden, het zou aanmatigend zijn wanneer ik nu al allerlei fouten zou ontdek ken. Bovendien is dit geen een mansbedrijf, er zijn ook nog acht conrectoren". Inderdaad is Visser 't Hooft met bijna tweeduizend leerlingen en hondertwintig leraren een van de omvangrijkste scholen van de Leidse regio. De eerste impres sies die De Koe van de school op deed, laten zich vertalen in 'erg groot'. "Het zal me enige tijd kos ten om alle medewerkers goed te leren kennen". Een andere punt dat De Koe is opgevallen, heeft te maken met harmonie. Hij licht dit toe: "Juist in een tijd waarin door Saskia Stoelinga en Conny Smits leraren nogal eens het gevoel hebben gepakt te worden, heerst er een heel ontspannen sfeer. Dat komt het onderwijs ten goede. Leerlingen merken donders goed als het een en ander niet zo lekker zou lopen". Overtuiging De Koe werkte tot voor kort bij een heel andere school: een combi natie van een middelbare labora- toriumschool en een hogere be roepsopleiding voor verpleeg kundigen (HBO-V) in het Zeeuw se Goes. Een school met 550 leer lingen. Hij begon daar in 1975 als docent en bracht hét drie jaar la ter tot directeur. Evenals De Zoete in de vorige afle vering had ook De Koe na zeven jaar behoefte om te veranderen. "Bovendien wilde ik graag naar de Randstad verhuizen". Hij zegt het op een toon alsof hij zich voor deze daad moet veront schuldigen. Twee tellen later komt het vervolg. "Zeeland ligt toch wat ver van alles af. Een film die in première is gegaan zien wij pas twee of drie maan den later. Tenminste, als we ze ooit te zien krijgen. Hetzelfde geldt voor concerten en toneel stukken entwee van mijn kinderen studeren hier". Dat laatste zegt hij net iets te noncha lant. De Koe richtte zich bij zijn sollici taties heel bewust op christelijke scholen. "Op mijn vorige school moest je je altijd neutraal opstel len, dat was wel eens jammer. Op een christelijke school heb je toch een basisfilosofie die ge meenschappelijk is. Ook vind ik het belangrijk dat de leerlingen weten waar de leraar staat, zon der datje ze jouw overtuiging op legt. De leerlingen zijn hier nog wat jonger, dus ontvankelijker voor dat soort dingen. Nee dat heeft met opleggen niets te ma ken, het gaat er om dat je ze aan het denken zet. Je bent op school toch bezig met de ontwikkeling van de jongeren?". Betrokkenheid Waarin komt het christelijk onder wijs tot uitdrukking? "Tijdens de wiskundeles natuurlijk niet, maar bij Nederlands of geschie denis kan spelenderwijs aan de orde komen hoe kinderen tegen het leven aankijken. Iedereen stelt zich toch wel eens de vraag wat voor zin het leven eigenlijk heeft? Nu, op deze school gaan we daarbij uit van de christelijke levensbeschouwing. Natuurlijk kunnen ook niet-kerkelijke kin deren hier op school komen, maar dan zullen ze moeten ac cepteren dat hier onderwijs in christelijke geest wordt gege- Wordt zo'n streven niet belemmerd door alle bezuinigingen, dus ver soberingen, van het onderwijs? De Koe: "Op de lestabel is inder daad wel wat gesnoeid, maar echt versoberd wil ik het onder wijs nog niet noemen. Integen deel, we zijn hier net begonnen met computerkunde, iets nieuws dat veel jongelui boeit. Wat we wel zijn gaan merken is dat er door de grotere klassen wat min der persoonlijk aandacht is. Het is iets moeilijker ze te begelei den". En dat laatste betreurt hij, omdat hij meent dat de leerling van te genwoordig het moeilijker heeft dan vroeger. "Wij hadden een veel onbezorgder leven. De jon gelui moeten nu veel meer mee torsen. Neem alleen al de ellende in de wereld. Wij maakten ons daar wat gemakkelijker van af, zaten misschien in een ivoren to ren. Persoonlijk vind ik die be trokkenheid van de jeugd een goede zaak. Het is toch hartver warmend om te zien dat jonge mensen actief zijn in organisaties als Amnesty International of Green Peace? Lyceum De Koe, hij is niet zo'n hervormer. De zorg, de verantwoordelijk heid om alles draaiende te hou den, trekt hem meer aan. Toch, als de plannen voor het nieuwe lyceum ter sprake komen, laat hij duidelijk merken zeer positief te staan tegenover het voorstel van de Arvo II- commissie om de hoogste klassen van havo en vwo samen te smelten tot een lyceum. "De havo is toch het problemen- kindje van de Mammoetwet ge worden. Met name in de techni sche richtingen kunnen de havo- leerlingen de leerstof van de ho gere beroepsopleidingen ternau wernood aan. Het zou te ver voeren om nu uit te leggen welke oorzaken daaraan ten grondslag liggen. Waar het mij omgaat is dat dit voorstel niet zulke gigantische verande ringen teweeg gaat brengen. De plannen voor een middenschool zijn daarentegen veel radicaler. Nee, dat zie ik niet een, twee, drie gebeuren. Ik ben er inderdaad voor om het onderwijs te veran deren langs de lijnen van de ge- leidelijkheid". LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Woningstichting (LWS) en wethouder Tesselaar (volks huisvesting) hebben besloten dat het onderhoud van LWS-wonin- gen niet moet worden overgedra gen aan de Stichting Centrale Technische dienst voor Woning bouwcorporaties (CTW). Dins dag zal het personeel van de LWS op de hoogte worden ge bracht van dit besluit. Overwogen wordt nu een fusie tus sen de LWS en de woningbouw verenigingen Eensgezindheid, Werkmanswoningen en eventu eel De Eendracht. Dat zijn corpo raties waarvan het onderhoud evenmin bij de CTW is onderge bracht. Zij hebben eigen perso neelsleden. Gaat de fusie door. dan zal er een gezamenlijke on derhoudsdienst komen. Een jaar lang heeft de CTW 1200 woningen op proef onderhou den. Financieel gezien zou een overdracht volgens de betrokke nen niet onlogisch zijn geweest: hierdoor zou jaarlijks een half miljoen gulden kunnen worden bespaard. Dat wil zeggen: dat dacht men aan vankelijk, later bleek dat deze berekening niet deugde. Volgens de gemeentelijke accountants zou overdracht helemaal geen fi nanciële meevallers tot gevolg hebben. Hier komt nog eens bij dat de be wonersraad niet zo te spreken was over de werkzaamheden van de CTW. Uit een enquête bleek dat van de 702 bewoners die rea geerden maar liefst 436 bewo ners klachten hadden over de werkwijze van de CTW. Was de overdacht doorgegaan dan had dit in elk geval het ontslag van dertig mensen tot gevolg ge had; werknemers van een tiental Leidse bedrijven die onder houdswerkzaamheden verrich ten voor de Leidse Woningstich ting. LEIDEN - Het programma op en rond Koninginnedag, georganiseerd door diverse wijkverenigingen in samenwerking met de Vereniging Koninginnedag Leiden, ziet er als volgt uit. Vlag hijsen, stadhuis 9.00 uur. Oranjewandeltocht, 5, 10, 15 of 25 kilometer, start bij restaurant ijsbaan Vondellaan 41 9.00-14.30 uur. Schouwburg, Oude Vest: feestavond Oranjevereniging met optreden van Sempre Avanti20.00 uur. Binnenstad/Maredorp Ballonnen oplaten, hoek Grevenstraat/v.d.Werfstraat Buurtestafette, balkzagen, zaklopen, spijkerslaan enz Mareton, sportieve loop van twee of vier kilometer Prijsuitreiking buurtestafette en Mareton in Mirakelsteeg Terras met soep, poffertjes enz. in Mirakelsteeg 12.00 c 13.00 c 15.00 c 16.00 c tot 17.00 c Buurt-play-backwedstrijd en songfestival, Volkshuis, Apothekersdijk 19 30 uur. Volwassenenuurtje, muziek én dans, Volkshuis21.00-23.30 uur. Binnenstad/Oranjegracht e.o. Versierde fietsen of steppen voor kinderen van 2 tot 8 jaar10.15 uur. Blokjes rapen (8-10 jaar)11.15 uur. Zaklopen (15 jaar en ouder)14.00-15.00 uur. Binnenstad/Pieters- en Academiewijk Activiteiten overdag op het Gerecht en 's avonds bij Augustinus, Rapen burg 48. Bij slecht weer wijkt het hele programma naar Augustinus uit. Draaiorgel en ballonnen oplaten11.00 uur. Poppenkast en straatcircus11.30 uur. Diverse spelletjes en muziek12.00 uur. Poppenkast14.00 uur. Toneelstukjes maken onder leiding van een straattoneelgroep 14.30 uur. Volksdansen en grimeur15.00 uur. Diverse muzikanten16.30 uur. Oranjemenu in Augustinus17.30-19.15 uur. Koffiedrinken, livemuziek20.00 uur. Optreden band Seoul21.00 uur. Disco21.30 uur. Burgemeesters-, Professoren- en Rijndijkwijk Festiviteiten in en rond buurthuis Cornelis Joppensz, Du Rieustraat 4. Klaverjasmiddag voor 55-plussers zondag, 13.00-17.00 uur. Feestavond met The Atlantics in Matilo20.00-24.00 uur. Merenwijk Kinderspelletjes, schoolplein Kard. Alfrinkschool aan Broekplein 11.00-13.00 uur. Speurtocht voor kinderen van negen jaar en ouder, start bij Broekplein. Morskwartier/J u welen wij k Feestterrein bij buurthuis Morschwijk9.00 uur. Stratenloop, alle leeftijden, inschrijving 9.00 uur9.30-10.30 uur. Crossfietsen race, alle leeftijden, inschrijving 10.30 uur 11.00-12.30 uur. Zeskamp, vier tot en met twaalf jaar, inschrijving 10.30 uur 11.00-12.30 uur. Optreden majorettes De Juwelen 13.00-13.15 uur. Sterkste man/vrouw Morschwijk (volwassenen), inschrijving 13.00 uur 15.30-16.30 uur. Omgebouwde fietsenrace (alle leeftijden), inschrijving 15.00 uur 15.30-16.30 uur. Rad van Avontuur, de hele dag. Diverse kermiskraampjes9.30-17.00 uur. Disco 20.00-23.00. Morskwartier/Muiderkring Feestterrein: speeltuin Lage Morsweg. Kinderoptocht met medewerking van de boerenblaaskapel De Doordou wers 10.00 uur. Kwartjeskermis11.30 uur. Rolschaatswedstrijden 13.00 uur. Poppentheater Ben van Kempen14.30 uur. Kwartjeskermis, vervolg16.00 uur. Familie bingo 20.00 uur. Transvaalbuurt Festiviteiten in en bij buurthuis het Mierennest aan de Morsweg. Optocht met majorettes Golden Greenstars, start bij Mierennest, einde op terrein'Van de Berg'10.00 uur. Kraampjes, straattekenen, zaklopen, touwtrekken, voetbaltoernooi en andere attracties, terrein Van de Berg11.00 uur. Disco en talentenjacht, bij buurthuis14.00 -16.30 uur. Feest met Lenoc's en disco voor tieners in Mierennest19.30 uur. Piet Schrijvers lost het startschot voor de negende Singelloop. Singeüoop: record aantal deelnetners Tuinstad-Staal wij k Start kinderoptocht door de wijken Kinderoptocht met K&G Prijsuitreiking optocht Poppenkast Straatvoetbaltoernooi Kinderkennis Trekking loterij Rad van Avontuur Feestavond met de Rijnsons Groenoord 9.30 c 10.15-11.00 c 11.00 11.30 c 11.30-12.30 c 13.00-16.00 c 14.00-15.30 c 15.30 c 19.00-20.30 c 20.30-24.00 c Barbecue met muziek in het buurthuiszaterdag 20.30 uur. Verkleedoptocht door de wijk met majorettes De Lavontys 12.00-13.00 uur. Playbackshow13.00-13.45 uur. Kinderspelletjes13.45-15.00 uur. Biertapwedstrijden 14.00-16 00 uur. Optreden The Lodges15.15-16.00 uur Prijsuitreiking optocht16.00 uur. Rad van Avontuur16.00 uur. Prijsuitreiking biertapwedstrijd16.15 uur. Optreden The Lodges16.45-17.30 uur. De Kooi Koninginnebal, bingo en loterijzaterdag 20.00 uur. Klaveijassen en sjoelen in speeltuingebouw Oosterkwartier zondag 13.00 uur. Kinderspelen, bij droog weer buiten in de Driftstraat, bij regen in het Zuid-Wcst/Akticf buurtcentrum 10.00-12.00 Bejaardenfeest, met kaarten, dansen en sjoelen in buurthuis 13.30 Buurthuis aan Herenstraat. Dubbeltjeskermis10.00-16.00 c Judo demonstratie11.00 c Puzzeltocht14.30 c Kaart-en bingo-avond 20.001 Vreewijk Feestterrein: Oud Hortuszicht. Optocht verklede kinderen Oudhollandse spelen Acrobatiekgroep Lazerus Oudhollandse spelen (vervolg) 11.00 c 11.30c 12.00 c 12.20-13.00 c Acrobatiekgroep Lazerus (andermaal)13.00 c Zuid-West/Donizettilaan Vlag hijsen, orgel Ballonnenwedstrijd Kinderspelen Opening snoeptent Optreden muziekvereniging Concordia Oosterse lunch Rad van avontuur Playbackshow Poppenkast Volleybalwedtrijden Lampionnenoptocht Meerburg Rondgang drumband Matilo9.30-10.15 c Tobbetjesteken10.30-12 00 c Autopuzzeltocht12.00 c Kinderfilms en kinderbingo in clubhuis Matilo13.00-16.30 c Videocafé 't Nokkie met twee films (12 jaar en ouder)13.30-17.00 c Rommelmarkt Gecostumeerd damesvoetbal Attracties met kraampjes Moonwalk (de hele dag) Bloemschikdemonstraties Muziek- en majorettenshows Demonstratie vliegtuigmodellen Boerenblaaskapel De Dorstvlegels Parachutespringen 8.30 uur. 9.15 uur. 9 30 uur. 11.00 uur. 11.30 uur 12.30 uur. 13.15 uur. 13.45 uur. 14.15 uur. 14.30 uur. 20.30 uur. 11.00 c 11.30 c 11.30 c 11.30 c 13.00 c 14.00 c 15.00 c 15.301 17.00 c LEIDEN Een record aantal deel nemers nam gisteravond deel aan de traditionele Singelloop. Na het startschot rond half acht van voetbalkeeper Piet Schrij vers (ook wel genaamd de Beer van de Meer, de Bolle van Zwol le, het Lek van PEC en nu ook de Schutter van de Singel) vertrok ken naar schatting een ruwe 3000 deelnemers op de Witte Singel, ter hoogte van het gebouw van het Leidsch Dagblad, om hun tocht (zeven kilometer) af te leg gen. Een handjevol deelnemers, spe ciaal gecharterd voor de loop die ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan van voetbalvereni ging Roodenburg werd gehou den, was even daarvoor al op pad gegaan, 'weggeschoten' door de Leidse Sparta-voetballer Wout Holverda. Een record-aantal deelnemers aan de Singelloop, althans afgaande ONDERSCHEIDEN - Op de lijst van personen dit ditmaal ko ninklijk zijn onderscheiden, in de krant van gisteren, ontbrak abusievelijk de naam van mr. B. Plomp, secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Hij is woonachtig in Leiden en werd gisteren be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, een feit dat bij het hoogheemraadschap aanlei ding was tot enige festiviteiten. op het aantal officièle inschrij vingen, dat de 1800 overschreed. Daarnaast was er, zoals gebrui kelijk, een fiks aantal 'illegale' deelnemers. In elk geval kon de organisatie, de Leidse Politic Sport Vereniging (LPSV) en het Leidsch Dagblad, een aardig be drag overhandigen aan de gehan dicapten sportvereniging De Sleutels: 4000 gulden. Want dat is nog altijd de gedachte achter de Singelloop: de inschrijvings gelden zijn bestemd voor een doel dat de gehandicapten dient. Groeiend LPSV-voorzitter Westbroek con stateerde gisteravond tevreden dat de belangstelling voor de Singelloop nog altijd groeiend is en door Engelse deelname zelfs internationaal getint was. Het feit dat de loop is opgenomen in de trimagenda van de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie en van 'Veteranen Nederland' is daar niet vreemd aan. LD-directeur Koopman (die de grote afwezige van gisteravond, wijlen Theo Koomen, vele malen de starter van de prestatieloop, herdacht) kondigde vast de Sin gelloop voor volgend jaar aan, opnieuw op de vrijdag vooraf gaand aan Koninginnedag. Een jubileum in dubbel opzicht: de Singelloop wordt voor de tiende maal gehouden en het Leidsch Dagblad bestaat dan 125 jaar. Tafeltje Dek Je De organisatie 'Tafeltje Dek Je' zoekt vrijwilligers die maaltij den bij bejaarden aan huis kunnen bezorgen. Het project is gericht op de hulp aan ouderen die moeite hebben met het be reiden van de warme maaltijd. Zij kunnen een beroep doen op Tafeltje Dek Je, dat in samen werking met de bejaardente huizen en dienstencentra de maaltijden verzorgt. Vrijwilli gers krijgen een kilometerver goeding en wie geen auto heeft, kan dienst doen als bijrijder. Zij kunnen zich opgeven bij mevrouw Timan, tel. 071- 134368. mevrouw Lansbergen, tel. 01715-1176 of het stedelijk bureau van de Stichting Ge coördineerd Bejaardenwerk, tel 071-123744.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3