Elke crash verhaal' )opt er nu een kasteel? }raas haalt rampvliegtuigen uit WO-II weer boven water CZ5ED e in Loon op Zand volgende week onder de hamer 14 april 1941 als doel de elektrici teitscentrales in Leiden en Haar lem. Rond het middaguur werd de centrale in Leiden aangevallen. "Slechts één toestel wist het doel te bombarderen. De tweede aanval vond plaats halverwege de mid dag. Daarbij werd een toestel bo ven Oegstgeest neergeschoten. De bemanningsleden kwamen daarbij om het leven en werden in Oegst geest begraven". Vernietigd Met behulp van het materiaal dat uit de archieven komt en met de ooggetuigenverslagen probeert Jo- han Graas een reconstructie te ma ken van de vliegtuigongelukken. "Als het dan mogelijk is. proberen we ook in contact te komen met de bemanning die tijdens de crash in het vliegtuig zat". Tot nu toe zijn er geen contacten geweest met Duitse vliegers. "Het probleem daarbij is dat er ontzet tend veel archieven in het laatste oorlogsjaar zijn vernietigd". Een geval waarvan Johan Graas weet dat er twee Duitsers bij zijn betrokken is een luchtgevecht in de nacht van 24 op 25 juni 1943. "In die nacht beschoot een Duitse nachtjager een eenzaam terugke rende bommenwerper. Dit vlieg tuig stortte vlak voor de kust ten noordwesten van Katwijk neer. De nachtjager was zelf ook geraakt en de twee bemanningsleden spron gen uit het toestel". "Een van de twee daalde neer ten noorden van Leiden, in de buurt van Rijpwetering. Hij had zware brandwonden. De andere Duitse vlieger landde in een veld met koeien bij een gracht. Deze man had verwondingen aan het rechter been". Aan dergelijke gegevens komt Jo han Graas door naar zijn zeggen systematisch te werk te gaan. "Eerst moeten we een datum heb ben. Dan gaan we in de archieven van de betrokken gemeenten kij ken. Ook onderzoeken we of er proces-verbaal is opgemaakt van een crash door de plaatselijke poli tie. Zo krijgen we steeds meer ge gevens". "We plaatsen dan vaak een oproep in een krant met het verzoek aan ooggetuigen om zich bij ons te mel den. Soms krijgen we wel meer dan vijftig reacties. De belangrijk ste tien haal je er uit en hun verhaal nemen we op met een cassette recorder". Uiteindelijk krijg je vol gens Johan Graas een redelijk compleet beeld van het drama dat zich in het luchtruim heeft afge speeld. Spookvliegtuig wmmmm Tijdens het speurwerk is Johan Graas voor frappante zaken komen te staan. Zo blijkt er tijdens de oor log een onbemand spookvliegtuig boven de bollenstreek en de Haar lemmermeer te hebben gevlogen. "Bij Kudelstaart is tijdens de oor log een vliegtuig te pletter gesla gen. De bemanning had zich met parachutes kunnen redden. De pi loot had, voor hij sprong, het vlieg tuig met de neus in de richting van de zee gezet en de automatische pi loot ingeschakeld". "Toen wij jaren later met beman ningsleden van dit toestel spraken ontdekten we dat het lege vliegtuig op zee is gekeerd en over de bollen streek via Aalsmeer is terugge keerd. De bemanningsleden die aan hun parachute hingen zagen het toestel daarop weer in.de rich ting van de Noordzee verdwijnen. Ze waren dan ook verbaasd toen hun werd verteld dat het vliegtuig uiteindelijk is neergestort dichtbij de plaats waar ze met hun parachu te zijn geland". "Ik had geen tijd meer en moest een handschoen in het vliegtuig laten liggen. Door de haast het vliegtuig te verlaten scheurde een broekzak open en viel er wat geld op de grond van de cabine van de bommen werper. Daarna ben ik er uit gesprongen". ;n die in oe boven Dit is achteraf het relaas van een bemanningslid van een bommen werper die in de Tweede Wereld- t oorlog boven Nederland neerstort te. Hij woont nu in Australië en nog niet zo lang geleden werd hij opgebeld door Johan Graas uit As sendelft. Deze 30-jarige medewerker van de r vliegtuigfabriek Fokker had de handschoen en het geld ruim veer tig jaar na de crash van de bom- i menwerper gevonden in de vette Noordhollandse klei waarin hij op zoek was naar het vliegtuig "Die man wist niet wat hij hoorde toen ik hem opbelde", zegt Johan Graas. "Met behulp van zijn ver haal hebben we weer een stukje van de legpuzzel gevonden. Taferelen Samen met een groepje luchtvaar tenthousiasten is Johan Graas al een paar jaar in de weer om gege vens te verzamelen over de vlieg tuigen die in de oorlogsjaren boven Nederland zijn neergestort. Boven dien wordt geprobeerd om met be hulp van ooggetuigen en archieven de bemanningsleden op te sporen. De bedoeling daarvan is onder meer om te achterhalen hoe de tal loze bemanningsleden van deze vliegtuigen zich voelden, wat ze deden en wat ze zeiden toen hun toestellen in de jaren '40-'45 boven Nederland neerstortten. En alleen al in Nederland gebeurde dat in die vijf oorlogsjaren zes tot zevenduizend keer. "Elke crash is een verhaal op zich", zegt Johan Graas op de zolder van zijn nieuw bouwwoning in Assendelft. De zol der is ingericht als museum en in een vitrine liggen onder meer de gescheurde handschoen en de En gelse munten van de Australiër. Ook boven Leiden en omgeving hebben zich heel wat hachelijke ta ferelen afgespeeld, weet Johan Graas te vertellen. "Veel is daar over bij ons nog niet bekend. We doen dan ook een beroep op oogge tuigen om hun verhaal aan ons te vertellen". Eén zo'n geval waar Johan Graas meer over wil weten deed zich voor op 24 oktober 1943. Met een enor me klap boorde een Duits vliegtuig zich toen in de klei van de binnen plaats van het toenmalige Elisa beth Ziekenhuis aan de Hooi gracht in Leiden. Patiënten keken verschrikt op van hun bedden, maar er raakte niemand in het zie kenhuis gewond. Dit bijna legendarische verhaal is bij menig Leidenaar bekend. Maar wat er aan het neerstorten van de Duitse jager voorafging weet bijna niemand. Johan Graas heeft kun nen nagaan dat het toestel werd neergeschoten tijdens een actie van geallieerde bommenwerpers, die Schiphol aanvielen. "Bij Noordwijk werden deze bom menwerpers aangevallen door Duitse jagers en één van die jagers stortte neer bij het Leidse zieken huis", zegt Johan Graas. Archieven "Het is natuurlijk vreemd dat er over de luchtoorlog boven Neder land zo weinig is geschreven. Al leen al over de slag bij Arnhem zijn talloze boeken verschenen, maar wat zich hier in die tijd in de lucht afspeelde is slechts bij weinig men sen bekend". Met een man of tien stroopt hij daarom archieven af en speurt hij bij allerlei instanties naar meer in formatie over vliegtuigen en hun bemanningen die in de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn verongelukt. Voor dat doel werd de club Aircraft Recovery Group 1940-1945 opgericht. Veel tijd heeft de club niet meer om via ooggetuigenverslagen ma teriaal te* verzamelen. "Over onge veer twintig jaar zijn de meeste mensen die erbij waren gestor ven". Maar toch moeten er volgens hem in deze regio nog aardig wat men sen rondlopen die in de nacht van 27 op 28 mei 1943 een bommenwer per een noodlanding hebben zien maken op een eilandje in de Kager- plassen. "Het vliegtuig had een bombardement uitgevoerd boven Essen in Duitsland en werd boven het doel al geraakt door luchtaf weergeschut. De voltallige beman ning werd na de noodlanding ge vangen genomen". Volgens Johan Graas is een aantal jaren geleden nog een stuk van het vliegtuig opgevist. Hij wil weten waar het toestel nu precies ligt. "Misschien dat we het dan gaan bergen. Dat doen we onder meer om te kijken of het geschreven ma teriaal dat we over dit vliegtuig en zijn laatste vlucht hebben klopt met de praktijk". Op dit moment is Johan Graas met zijn Aircraft Recovery Group in de Nieuwkoopse Plassen op zoek naar een bommenwerper die daar is neergestort. "Jaren geleden was er nog een stuk van de staart te Leidenp^BB^BBi Johan Graas is ook benieuwd of er ooggetuigen zijn van het neerstor ten van een jachtvliegtuig op 3 juü '43. Op die dag vlogen er 's mid dags bij Noordwijk twee jacht vliegtuigen het land binnen. Ze volgden de spoorlijn Leiden-Haar- lem in zuidelijke richting. Het was eigenlijk de bedoeling om de spoorlijn in noordelijke richting te volgen, zegt Johan Graas. "Dit om een beschieting uit te voeren bij Haarlem". Het liep echter anders en de twee vliegtuigen kwamen bij het station in Leiden. Daar werd een juist ver trekkende trein beschoten. "Eén van deze toestellen werd bij deze aanval geraakt door luchtafweer geschut. Het vliegtuig stortte neer op enkele percelen aan wat de Van Helmkade moet zijn geweest". "Ik heb nooit kunnen achterhalen waar deze kade in Leiden is", zegt Johan Graas. "Het kan best zijn dat de geallieerden de straatnaam fout hebben opgeschreven. Dat komt wel meer voor. We konden wel ach terhalen dat de piloot om het leven kwam en in Oegstgeest werd be graven. Ook werden in Oegstgeest drie be manningsleden begraven van een bommenwerper, die op 27 juni 1940 samen met vijf andere vlieg tuigen een verkenningsvlucht uit voerde boven het IJsselmeer. Ze vlogen via Rotterdam naar het noorden. Bij Alphen aan den Rijn werden ze aangevallen door Duitse jagers. Vier van de zes bommen werpers keerden niet terug op de basis. Eén van deze vier vliegtui gen stortte neer bij Oegstgeest. Vier bommenwerpers hadden op verzamelt hij er samen met een aantal uchtvaartenthousi- asten zoveel mogelijk gegevens over. Desnoods ilaatst hij oproepen in de krant om ooggetuigen te zoeken. En zo ontstaat dan geleidelijk een >eeld van het drama dat zich heeft afgespeeld. Ook boven de Leidse regio voltrok zich een aantal vliegrampen waarvan de legpuzzel nog niet compleet is. doör L van neeraettorte vlieotuioen (foto SchtphoQutdi Tot voor kort zullen slechts weinigen gehoord hebben van het Wit Kasteel in het Brabantse Loon op Zand. Een klein kasteel, dat door zijn bewoners het dorp nog een adellijk aanzien gaf. Maar bij het overlijden van de laatste bewoonster, de 86-jarige jonkvrouwe douairière Emily Francoise Rose Marie Verheijen, zijn plots aller ogen op het kasteel gericht. Wie worden de nieuwe bewoners van het kasteel? Prinses Christine stond op de lijst van gegadigden. Ook de commissaris van de koningin voor Noord-Brabant, ex-premier Dries van Agt, heeft er zijn zinnen op gezet. Of krijgt het kasteel straks een andere bestemming? Met spijt in het hart zien de dorps bewoners de veiling van de inboe del op 7 mei tegemoet. Want het was altijd al ook een beetje hun kasteel. Helaas, de gemeente Loon op Zand was zelf niet kapitaal krachtig genoeg het prachtig ge restaureerde adellijke domein aan te kopen. In het dorp kan men nu slechts afwachten. En met lede ogen toezien waar de vele antiqui teiten en kostbaarheden naartoe verhuizen... Maandag 7 mei veilt het bekende Amsterdamse veilinghuis Chris tie's de inboedel van het pittoreske kasteel van Loon op Zand. Een niet alledaagse gebeurtenis, zo'n inboedelveiling van een dergelijke omvang. Vele oude schilderijen, antieke meubelen, kleden, zilver werk en een collectie oude tot zeer oude wijnen uit de kelders van het kasteel. Geschatte waarde van de te veilen goederen: bijna een half miljoen gulden. Door de eeuwen heen hadden de bewoners van het Wit Kasteel al het beste voor met het vriendelijke dorp onder de rook van Tilburg. De laatste kasteelvrouwe was daar een goed voorbeeld van. Jonkvrou we Emily Ten Horn-Verheijen. Zij is ook op het kasteel geboren. Ze was een graag geziene gaste op de officiële gebeurtenissen in het dorp. Al deed ze dan niet echt mee aan het dorpsleven. Maar toen zij in 1979 haar kasteel verkocht aan een in Hilvarenbeek geboren voor malige vleeshandelaar, hield het dorp zijn hart vast. „Die jonkvrou we was een echte kasteelvrouw. Ongenaakbaar en met alle stijl die bij zo iemand past. Ze was niet zo makkelijk te benaderen, maar had toch wel een hart van goud", zo heet het op het gemeentehuis in Kaatsheuvel. In september 1979 kocht Johannes Wilhelmus Dionysius Cornelis Lemmens het kasteel en het bijbe horende zaadhuis of neérhuis. Lemmens is 'directeur ener ven nootschap', zo staat in een uittrek sel van de koopakte te lezen. Een zakenman in onder meer onroe rend goed. De jonkvrouwe bedong bij de verkoop dat zij zelf op het kasteel mocht blijven wonen met alle gebruik van de spullen die er in het kasteel aanwezig waren. Lemmens en zijn vrouw trokken in het al even fraaie neerhuis, dat te genover het kasteel ligt. Een kapi taal pand, waar in vroeger dagen de zaden werden opgeslagen en verhandeld want ooit was het kas teel ook een levendig centrum van zaadhandel. Die koopakte vermeldde ook dat er op het gekochte kasteel en de bij behorende gebouwen geen café, restaurant, hotel, jeugdherberg, museum, gemeentehuis of andere gemeentelijke, provinciale of rijks instelling gevestigd mag worden. De jonkvrouwe heeft dat voor twintig jaar vastgelegd. En om te laten zien dat het haar ook ernst was, stond er op overtreding van die bepaling een boete van maar liefst twee miljoen gulden. Die be paling is inmiddels overigens on gedaan gemaakt Harmonie De jonkvrouwe had een traditie op te houden in het dorp. Haar groot vader, jonkheer mr. Jean Baptiste Verheijen, was in 1864 samen met zijn broer, die toen burgemeester van Loon op Zand was, de oprich ter van de Loonse Koninklijke Harmonie Sophia's Vereeniging - tegenwoordig mogelijk de beste van het land. Sophia was de naam van hun moeder. En zoveel mu ziekgezelschappen zullen er niet zijn die hun volledige naam in de gevel van een horeca-uitspanning hebben staan. Jonkvrouwe Emily volgde haar vader op als bescherm vrouwe van diezelfde harmonie. Waarom moest de jonkvrouwe het kasteel verkopen? In het dorp is men ervan overtuigd dat ook de adel verarmde. In de oorlogsjaren was het kasteel nogal toegetakeld. De jonkvrouwe werd te oud voor het kasteel. Ze kon het niet meer bijsloffen en toen Lemmens tien jaar geleden voor het eerst op de markt kwam om het kasteel over te nemen, was er zoveel achterstallig onderhoud en moest er nog zoveel aan het kasteel gedaan worden dat de verkoop van haar familiebezit een logisch gevolg werd. Het echtpaar Lemmens echter heeft zelf in het geheel geen trek om het kasteel te bewonen, nu de kasteelvrouwe er niet meer is. Ze zijn tevreden met het ook al in drukwekkende neerhuis. Maar het zal eveneens duidelijk zijn dat nie mand in Nederland een kasteel als hobby in zijn bezit kan hebben, zonder er gebruik van te maken. En dus wordt er aan alle kanten druk gespeculeerd over de moge lijke nieuwe bewoners. Te duur „Het probleem bij de verkoop van een dergelijk kasteel is dat er ei genlijk geen markt voor is. Voor particuliere bewoning is zo'n kas teel veel te duur, maar voor een of andere instelling is het weer te klein. Bovendien", zo meent een makelaar die anoniem wenst te blijven, „is er door het uitbrei dingsplan van Loon op Zand een forse aanslag gedaan op de privacy van zo'n verblijf'. Hij weigert dan ook een waarde te noemen van het kasteel. „Neem nou dat enorme pand in Moerge stel waar die projectontwikkelaar Rienk Kamer in woonde. Dat was veel groter en had veel meer grond ook. Daar had Pieter van Vollenho ven nog belangstelling voor. Maar de Rijksgebouwendienst heeft het afgeraden. Alleen al aan achterstal lig onderhoud en door de jaarlijkse onderhoudskosten zou het veel te duur worden. Een architekt heeft het toen voor een miljoen gulden gekocht, maar onlangs heeft hij het alweer moeten verkopen voor aan zienlijk minder. Nee, ik waag me niet aan een schatting". Eigenhandig en met behulp van vrienden heeft Lemmens het kas teel de afgelopen jaren volledig ge restaureerd. Kapitalen heeft dat gekost. Een meningsverschil met Monumentenzorg had bovendien nog tot gevolg dat die haar mede werking-introk en Lemmens naast de toch altijd nog zeer forse subsi dies greep. Wat moet er volgens hem met het kasteel gebeuren? Lemmens: „Ik ben onder andere in onderhande lingen met de burgemeester. Die heeft in het verleden wel veel aan dacht gehad voor het kasteel. Maar de gemeente zegt geen geld te heb ben. En de provincie is geïnteres seerd. Daar is in ieder geval wel geld. Ik hoop dat het weer be woond gaat worden door iemand die net als de kasteelvrouwe ook die rol in het dorp kan spelen. Ie mand ook met liefde voor zo'n waardevol gebouw...". Vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 mei kan het kasteel voor de in de veiling geïnteresseerden bezocht worden. Tel kens tussen tien en vier uur. Experts van het Amsterdamse veilinghuis ge ven dan ook nadere toelichting op de taxatie van de te veilen onderwerpen. HUUB KLOMPENHOUWER Ex en interieur van het Wit Kasteel in Loon op Zand «foto's gpdi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21