LEIDSCH DAGBLAD Rakettenbesluit valt pas in juni AMBACHTSWEG 0RANJEWEG de beste weginKATWIJK Vreedzaam einde aan crisis rond ambassade 'Steeds meer gestoorden in gevangenis' WD broedt op compromis RENAULT Geknipt in rede Reagan Paus weer bedreigd gevelreiniging 071-89 6595 zie onze advertentie pagina's in het hart van de krant ZATERDAG 28 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37383 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel.nrs. zie colofon Nog niet koud is er een mislukt, of er volgt alweer een nieuwe Nederlandse expeditie naar de Mount Everest. Edmond Öfner uit Sassenheim is er ook bij. In EXTRA ventileert hij alvast wat voorpret. PAGINA 19 Fokker-employé Johan Graas heeft een curieuze hobby: hij verzamelt brokstukken van vliegtuigen die tijdens de Tweede Wereldoorlog boven Nederland zijn neergestort. Elk wrak heeft z'n eigen verhaal, zo ontdekte hij. Prinses Juliana wordt maandag 75 jaar, en mag terugblikken op vele jaren van maatschappe lijke bewogenheid. Een leven in woord en beeld over twee pagina's. Bas van Schagen en Ollie Pieterse, dat waren nog eens echte kleurrijke figuren in het Zoeterwoude van vroeger jaren. Maar over dit dorp valt nog veel meer te vertellen zoals moge blijken uit aflevering 5 van de serie 'Aan de stamtafel'. HILVERSUM (GPD) - Het aantal psychisch gestoorde mensen in gevangenissen en huizen van be waring neemt ontoelaatbaar toe door gebrek aan medewerking in burgerinrichtingen. „Ik heb de indruk dat er in onze gevangenis sen 3 procent gestoorde mensen zit en nog eens 10 procent die je ook rustig gestoord kan noemen. Die mensen horen daar niet thuis. Ze belasten bovendien de werkdruk van de bewaarders enorm. Maar het lukt niet ze in burgerinrichtingen kwijt te ra ken". Dr. D. Mulder, psychiatrisch advi seur op het ministerie van justi- tie, zei dat vanmorgen in het ra dioprogramma 'De stand van za ken'. „Het gaat hierbij om enkele duizenden min of meer gestoor den en om honderden ernstig ge stoorden per jaar. Ik vind dat ook voor heri de rechten van de mens gewaarborgd dienen te zijn", al dus dr. Mulder. De commissie Bejegening slacht offers van geweld, waarvan dr. Mulder voorzitter is, wil ook dat slachtoffers van geweld van staatswege een advocaat ter be schikking moet worden gesteld en dat de schadeafwikkeling sneller verloopt. Bovendien dient de dader een gedeelte van zijn of haar inkomen in een fonds te storten waarmee slachtoffers van geweld schadeloos kunnen worden gesteld. Dr. Mulder zei dat mensen die slachtoffer zijn geworden van een geweldsdelict daar soms hun hele leven lang nog last van heb ben. „Dit wordt nodeloos ver zwaard doordat in het juridisch denken geen plaats is ingeruimd voor het slachtoffer. In de wet vinden we het hele woord slacht offer zelfs niet terug. Hij of zij moet goed worden geïnformeerd over de rechtsgang en niet in de krant lezen of een zaak gesepo neerd is of niet. Hij behoort door de rechter te worden gewezen op zijn rechten en die rechten die nen in de wet te worden vastge legd", aldus dr. Mulder. Geheim advies over R. Kamer ANTWERPEN (ANP) - De presi dent van het hof van beroep in Antwerpen heeft gisteren gewei gerd zich in het openbaar uit te spreken over de uitlevering van de Nederlandse zakenman Rienk Kamer. De rechter, J. Gepts, moet de Belgische minister van justitie adviseren over de uitleve ring van de 41-jarige van oplich ting verdachte Nederlander aan de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van het Antwerpse parket is het in Bel gië niet de gewoonte uitleve ringsadviezen openbaar te ma ken. MOOISTE WAGEN DEN HAAG (GPD) - De WD wil een poging doen het kabinet uit de problemen rond de kruisraketten te halen. Volgens het Tweede-Kamerlid Voorhoeve zijn binnen de VVD- top voorstellen ontwikkeld die „het CDA tegemoet moeten komen". Over de inhoud van die voorstellen wilde hij geen mededelingen doen. Evenmin wilde hij zeggen wanneer die voorstellen bij het kabinet zullen worden ingebracht. „Wij wachten tot de tijd rijp is en moeten ons eerst verder intern beraden", aldus Voorhoeve gister avond desgevraagd. LISSE - De praalwagen "Klom pendans" van de afdeling Noord.wijkerhout van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur werd gisteravond in de Hoba- ho-hallen uitgeroepen tot fraai ste praalwagen van het corso dat vandaag door de bollen streek trekt. Het Ophaalbruggetje van een groep bloembollenkwkers uit De Zilk werd bekrond met het certificaat groot Goud, terwijl Landelijk tumult van Menken Landbouw de prijs voor de meest humoristische wagen in de wacht sleepte. De eerste prijs voor de binders ging naar de groep De Zilk en voor de auto's naar Ha-ns War merdam. Op de foto de bekroonde praal wagen "Klompendans". Het kabinet heeft toegezegd uiter lijk in juni te komen met een be sluit over de plaatsing van 48 kruisraketten op Woensdrecht in samenhang met een beslissing over het aantal kerntaken (nu nog zes) dat Nederland binnen het bondgenootschap moet hou den. De WD-voorstellen richten zich, zo verzekerde Voorhoeve, eveneens op kruisraketten en kernwapentaken. De .reddingsactie' van de WD wordt op de rails gezet, nadat een opzet van premier Lubbers die de tegenstellingen tussen de mi nisters De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse za ken) moest overbruggen, voortij- Libische en Britse diplomaten weer thuis LONDEN (GPD) - De crisis rond de Libische ambassade in Lon den heeft gisteren een vreed zaam einde gekregen. Alle Li- biërs uit het ambassadegebouw, dat gedurende anderhalve week door de Britse politie werd om singeld, kwamen gisteravond week dinsdag op een groep de monstranten schoot en daarbij een agente doodde. Het gebruik te wapen is zeer waarschijnlijk in de niet doorzochte diplomatieke postzakken mee het vliegtuig in gegaan. de Libische hoofdstad Tripoli Nadat pol;t!e™ense'! ,zjfhT e"an 25 JAAR flELAM B.V. Leiden. Haarlemmerweg 2-4 lel. 071-213341 Elam jubileumaktie hoge innjilprijzen PEKING (Rtr.-DPA) - De Verenig de Staten hebben vandaag hun teleurstelling uitgesproken over de weergave door de Chinese te levisie van de redevoering die de Zonnig Droog en vrij zonnig, in de middag in het zuiden enkele wolkenvelden. Mi nimumtemperatuur ongeveer 3 gra den en plaatselijk nachtvorst. Middagtemperatuur omstreeks 15 gra den. Matige oostenwind kracht 4. 29 april 1984 Zon op: 06.14 uur, zon onder: 21.01 uur. Maan op: 06.04 uur, maan onder: 19.08 30 april 1984 Zon op: 06.12 uur, zon onder: 21.03 uur. Maan op: 06.18 uur, maan onder: 20.20 Amerikaanse president, Ronald Reagan, gisteren in Peking heeft gehouden. Die delen uit de rede waarin gesproken werd over de Russische militaire dreiging aan de Chinese grens werden wegge laten. Ook Reagans uitspraken over de vrije ondernemingsge wijze produktie, democratie en geloof bleven achterwege. Regeringswoordvoerder Larry Speakes verklaarde tegenover verslaggevers dat het Witte Huis teleurgesteld is over de weglatin gen, met name delen die over het leven in de Verenigde Staten gin gen. Hij verklaarde dat het Chi nese ministerie van buitenlandse zaken aanvankelijk had meege deeld dat de rede van Reagan in tegraal door de Chinese televisie zou worden uitgezonden. De censuur heeft eveneens toege slagen in de Chinese kranten. Dezelfde passages die niet via de televisie werden uitgezonden, ontbraken zaterdag ook in de ge schreven pers. Ongeveer tegelijkertijd den de in Libië gestationeerde diplomaten op het vliegveld van Londen. Zij werden daar verwel komd door de Britse ondermi nister van buitenlandse zaken Richard Luce. Luce verklaarde dat Groot-Brittan- nië niets tegen het Libische volk heeft, maar dat "wij het recht hebben bepaalde gedragsnor men te verwachten als twee lan den diplomatieke betrekkingen hebben". Hij noemde het schie ten vanuit het Libische 'volksbu reau' een "schending zonder pre cedent van het internationale recht en de conventie van Op het vliegveld van Tripoli klaarde de secretaris van het Li bische ministerie van buiten landse zaken dat het een "vergis sing" van de Britten is om de be trekkingen met zijn land te breken. Geen van de uitgewezen Libïers was volgens hem verant woordelijk voor de schietpartij In groepjes van vijf kwamen giste ren aan het eind van de ochtend de 30 Libische diplomaten en studenten uit het ambassadege bouw aan het sjieke St. James- plein. Onder hen bevond zich vrijwel zeker de man die vorige vergewist hadden dat de Libiërs geen wapens bij zich hadden, werden zij naar een overheidsge bouw in Sunningdale, ten wes ten van Londen vervoerd waar zij, in de woorden van een poli tiewoordvoerder, „werden uitge nodigd enig licht te werpen op de gebeurtenissen van vorige week dinsdag". Enige uren later werd het gezel schap naar de luchthaven Heath row overgebracht, waar een spe ciaal gecharterd vliegtuig klaar stond om hen naar Libië te bren gen. Italië zal voorlaan ue Britse belan gen in Libië behartigen. De twee achtergebleven Britse diploma ten zetten in de Italiaanse ambas sade een Britse afdeling op. De Saoedi-Arabische ambassade in Londen heeft onderdak gegeven aan twee Libische diplomaten die daar voorlopig de belangen van de Libische gemeenschap in Engeland zullen behartigen. De nasleep van de crisis rond de Libische ambassade zal in de eerste plaats volgende week in het Lagerhuis waar te nemen zijn. Oppositiewoordvoerders hebben al een uitgebreid onder zoek geëist naar de gebeurtenis sen die tot de schietpartij leid den, en willen met name weten waarom de regering al niet eer der, in februari toen Libische 'studenten' de ambassade over namen, tot stappen is overge gaan. hoogte hebben gebracht, maar dat wilde een woordvoerder van buitenlandse zaken gisteren niet bevestigen. Bij het CDA is deze gang van zaken hard aangekomen. Defensie- woordvoerder Fnnking: „De WD heeft kans gezien het kabi net voortdurend voor de voeten te lopen. Gedachten die in het kabinet leven worden in de pu bliciteit gebracht om ze vervol gens te laten afschieten". En over de aankondiging van een WD-initiatief: „Veel nadenken over een mogelijke oplossing voor het probleem van de kruis raketten heb ik in die kring nog niet ontdekt. Het wordt dus tijd dat ze eens met een voorstel ko men en ik wacht maar rustig af hoe dat er uit zal zien", aldus Frinking. In politiek Den Haag heerst nu de overtuiging dat het kabinet weer met lege handen staat en van vo ren af aan moet beginnen. Daar op duidt ook de aankondiging van premier Lubbers, gister avond na het wekelijkse kabi netsberaad, dat voor juni geen beslissing hoeft te worden ver wacht. 7 VATIKAANSTAD (AP) - Het Va- h IN V VCrVOCrSDOnCi! ticaan heeft informatie ontvan gen die zegt dat internationale terroristische groeperingen een aanslag op paus Johannes Pau- lus II beramen tijdens diens aan staande reis naar Zuid-Korea. De inlichtingen zijn afkomstig van Amerikaanse en Italiaanse in lichtingendiensten en aan het Vatikaan overhandigd. dig in de publiciteit kwam en vervolgens door politiek Den Haag bekritiseerd en door de NAVO-bondgenoten van de hand werd gewezen. In principe stonden zowel De Ruiter als Van den Broek niet afwijzend tegen over het idee van Lubbers om Woensdrecht gereed te maken voor de komst van kruisraketten, maar die pas daadwerkelijk te la ten plaatsen in geval van een in ternationale crisis. Dat idee (in de wandeling variant 44) kreeg door het laten lekken naar de pers echter niet de kans om volledig uitgewerkt bij de bondgenoten te worden gepre senteerd. Een goedingelichte ambtelijke bron: „Als wij in Brussel hadden kunnen zeggen: dit is in de Nederlandse situatie haalbaar en als jullie niet ak koord gaan betekent dat een ka binetscrisis en verkiezingen, dan was het andere koek geweest. Maar nu kon men in Brussel al vernemen dat één van de twee regeringspartners niets in deze variant zag". De Lubbers-variant is, zo verzeke ren welingelichte bronnen, deze week woensdag in Brussel door Amerika en de andere plaat- singslanden (de Bondsrepubliek, België, Engeland en Italië) van de hand gewezen. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zou de Nederlandse regering ook nog per brief op de Ontsnapte gevangene wegens cellentekort weer vrijgelaten VOERENDAAL (ANP) - De 25-jarige J. de B. die vier dagen geleden uit de strafinrichting „ter Peel" in het Noordlimburgse Horst ontsnapte, is vrijdagmiddag na zijn aanhouding in zijn woonplaats Voerendaal, weer op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan celruimte. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Voerendaal zei er niets meer van te begrijpen. „Op verzoek van de directie van de strafinrichting in Horst sporen wij de voortvluchtige arrestant op en krijgen vèrvolgens te horen dat er voor hem intussen geen plaats meer is." Nadat pogingen om De B. tijdelijk in de huizen van bewaring in Maastricht en Roer mond onder te brengen mislukten, liet de rijkspolitie van Voerendaal de jongeman maar weer gaan. 'NS dreigen met rechter' UTRECHT (ANP) - Volgens de Vervoersbond FNV heeft NS- topman Ploeger gedreigd naar de rechter te stappen als de bond niet afziet van de voor 10 mei aangekondigde werkonderbre king van een kwartier in verband met de acties tegen de kruisra ketten. De NS-directie zou in een brief de bond formeel hebben meege deeld dat het bedrijf juridische stappen overweegt als de bond de voorgenomen acties toch doorzet. Maar de Vervoersbond FNV is niet van plan de acties af te blazen. „Als NS een kort geding aan spant dan zien we wel weer", al dus de vakbondswoordvoerder. „We zijn niet van plan die acties, die deel uitmaken van een een veel groter protest tegen een mo gelijke komst van kruisraketten te annuleren. Daarvoor vinden wij het doel te belangrijk. Wij hebben de indruk dat de NS zich een beetje voor het karretje laat spannen van de werkgevers in het VNO", voegt hij eraan toe. Het VNO heeft zich van meet af aan tegen de werkonderbrekin gen verzet. Milieu Technische Service/ Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1