5 D T Van der Wal 'zeker' van titel Dochter voor de barones pn.. krantoOO Wereldbeker korfbalteam Van Bracht valt na sterk begin terug Maandag finales van Molentoernooi ...want Surfers hebben hun eigen krant! Bij WK driebanden Na remise in adembenemend gevecht met Rob Clerc Excelsior loopt 'blauwtje' WK voetbal in 1986 duurt dertig dagen Brazilië stuurt spelers uit tweede divisie naar Spelen Quizmaster fanatiek op het water Surfplan^n besmet als luchtvracht Robby Naish-story deel 3 ZATERDAG 28 APRIL 1984 Winst op België: 11-9 MARIAKERKE (ANP) Uitgerekend in de eerste finale van het wereldkampioenschap korfbal heeft Nederland weer eens van Belgie gewonnen. Na enkele keren achter een in Deurne te hebben verloren, zegevierde het Neder lands team gisteravond in Mariakerke met 11-9. De organisatie van het eerste korf- balwereldkampioenschap was uitgeweken naar het plaatsje bij Gent, omdat de vaste reclame in Deurne voor de televisie onaan vaardbaar was. Met de verhui zing verloor het Belgisch team ook het fanatiekste deel van de achterban. Dat bleek van belang in de beslis sende fase, toen het Nederlands team, waarin aanvoerder Koos Snel het uiterst moeilijk had ge had met de kleine, felle Vanhoof, aan een inhaalmanoeuvre begon. Na een voorsprong van 6-5 bij rust, leidde Belgie halverwege de tweede helft met 9-7. Het Nederlandse offensief ging ge paard met vertragende acties. De geirriteerde Belgen reageerden zich af op scheidsrechter Fred Rosink, die als Nederlander de moeilijke taak had objectief te blijven, en daar redelijk in slaag- Jimmy Arias ronde verder DALLAS (AFP/RTR) - Jimmy Arias, de jongste tennistroef van de Verenigde Staten, heeft zich geplaatst voor de halve-eind- strijd van het WCT-finaletoer- nooi in Dallas. Arias, als derde geplaatst, versloeg in de kwartfi nales zijn landgenoot Eliot Telt- scher: 6-4, 6-4, 7-5. In de halve fi nale treft de negentienjarige Arias de als tweede geplaatste Jimmy Connors. Connors won in vier sets (4-6, 7-5, 6-3, 6-3) van Tim Mayotte, de invaller voor de geblesseerde Ivan Lendl. de. Vooral Alie Sok (DOS 46) ving onder de korf veel ballen weg en gaf vervolgens aanvallen de impulsen. Dertig seconden voor tijd, toen Nederland met 10- 9 leidde, kreeg België een droomkans, die niet werd benut. In de allerlaatste seconden maakte Bram van der Zee uit een doorloopbal zijn vijfde treffer 11- 9. West-Duitsland won brons door 7-5 winst op Engeland. Om de vijfde en zesde plaats: Spanje-VS 8-8, (Spanje wint na strafschoppen). Om de zevende en achtste'plaats Australië-Frankrijk 8-7. Schaken - Andrej Sokolov heeft het schaakkampioenschap van de Sovjetunie op zijn naam gebracht. De 21-jarige student behaalde in Lvov (Oekraine) 12,5 punt uit ze ventien partijen. Sokolov behaalde in 1982 de wereldtitel bij de junio ren. In het toernooi ontbraken di verse grootmeesters, onder wie we reldkampioen Karpov en uitdager Kasparov. Sokolov is internatio naal meester. Atletiek - Tijdens wedstrijden in Philadelphia heeft de Keniaanse atleet Thenes Bitok de tien kilome ter in 27 minuten en 50,0 seconden gelopen. Dat is de beste tijd die dit jaar werd verwezenlijkt. Bitok ver wees de Amerikaan Bruce Bick- ford (27.51,6) in de eindsprint naar de tweede plaats. De Keniaan was bij de „Penn Relays Indoor" ont moeting de ster van de avond. Het wereldrecord staat op naam van Bitoks landgenoot Henry Rono (27.22,4). KREFELD (ANP) - De beloftevolle ouverture kreeg geen vervolg. Rini van Bracht begon het biljarttoernooi om de wereldtitel driebanden in Krefeld gisteren uitstekend, hij gaf in de eerste partij de Amerikaanse kampioen George Ashby met geconcentreerd en gevoelig spel geen schijn van kans: 60-26, maar hij verloor vervolgens van de Japanner Kobayashi. BURGOS - De Italiaan Palmiro Masciarelli heeft reden tot juichen. In Burgos won hij de tiende rit van de Ronde van Spanje na een solo met twee minuten en 55 seconden voorsprong op het peloton. De vertrouwensman van Francesco Moser ontsnapte al na 40 van de 148 kilometer en werd voor zijn inspanningen beloond. De Spanjaard Del- gado bleef aanvoerder in het algemeen klassement. (Foto ad LEIDEN - De Zilveren Molen, met een dagwaarde van ongeveer zesduizend gulden, is maandag inzet van de strijd tussen RCL en Alphense Boys. Die twee ploegen treden op Koninginnedag om 19.00 uur op de Boshuizerkade aan voor de finale van het toernooi, dat LFC nu al voor de 33ste keer organiseerde. De Molen fungeert als wisselbokaal, alleen de club die de eind strijd driemaal achter elkaar of vijfmaal in totaal wint, krijgt de trofee definitief in bezit. Rijnsburgse Boys en Roodenburg komen daarvoor in elk geval niet in aanmerking. Zij spelen om 16.30 uur de troostfinale om de derde en vierde plaats. Voorzitter Zonderop van LFC reikt na de eindstrijd de prijzen uit. Daardoor wordt de Nederlander waarschijnlijk uit de halve eind strijd gehouden door Müller, die remiseerde met Ceulemans. De ongeslagen Westduitser heeft aan een zege op de zwakke Sua- rez voldoende om met Ceule mans de halve finales binnen te stappen. Als laatstgenoemde ten minste wint van Gilbert. Dat zou dan ten koste gaan van Van Bracht, die tegen Kobayashi aan een gemiddelde van éën niet genoeg had. En dat terwijl het er aanvankelijk zo goed had uige- zien voor Van Bracht, die tegen Ashby een hoog gemiddelde scoorde (1.578). Van Bracht legde in zijn eerste par tij zo'n vorm aan de dag, dat hij éën van de favorieten leek. De 36-jarige Brabander produceerde tegen Ashby van acquit vijf ca ramboles en voegde er in de der de beurt vier aan toe. De fijnge- voeligheid vloeide hem pas na twee uur spelen heel even uit de vingers, maar de grote voor sprong kwam geen moment in gevaar. Ashby, die trillend aan zijn vijfde wereldkampioen schap begon, raakte de schich tigheid door het machtsvertoon van zijn opponent nimmer kwijt. Van Bracht was begrijpelijk inge nomen met zijn flitsende start. ,,Erg belangrijk deze overwin ning, zeker vergeleken bij de ge middelden waarmee collega's in de andere poules de punten be haalden. Jammer dat ik dat zelf niet bij kon houden. Al is dat soms maar beter ook". De Neder landse en Europees kampioen van dit jaar doelde op de score borden. die afhankelijk zijn van handbediening en zo ver weg staan dat bijna arendsogen nodig zijn om de gegevens te ontcijfe ren. „Het materiaal en de acco- modatie zijn echter in orde", ging Van Bracht door, er relati verend aan toevoegend: „maar dat zou iedereen zeggen na zo'n begin. Van problemen met de vloer heb ik niets gemerkt. De ta fel stond waterpas. Ik heb geen afwijking kunnen bemerken". De Westduitse organisatoren hadden daartoe veel werk verzet, omdat een sporthal met een zwe vende vloer moeilijk is om te to veren in een biljarttempel. Met een extra bodem is men daarin kennelijk geslaagd. Ook Nobuaki Kobayashi had geen enkel probleem met de verande ring van lucht. De wereldkam pioen van 1974 liet niets heel van de aspiraties van de Fransman Egidio Vierat, die onlangs bij het EK in de finale Van Bracht bijna tot wanhoop dreef. Tegen de Ja panner betrok het gezicht van Vierat onder de onafscheidelijke ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Excelsior een boete van 500 gulden opge legd. De Rotterdamse formatie speelde op 11 maart de uitwed strijd tegen FC Den Bosch in ver keerde shirts. HUISSEN (ANP) - Ex-wereldkampioen Jannes van der Wal heeft vandaag in de laatste ronde van het nationale damkampioenschap voldoende aan remise om voor de tweede keer in zijn carrière tot Nederlands kampioen te worden. In een adembenemend gevecht wist hij gisteren in de tiende en voorlaatste ronde titelhouder Rob Clerc van winst af te hou den, waardoor hij met een voor sprong van twee punten aan zijn laatste partij (tegen Gerard Jan sen) begint. De honderden toeschouwers in het Huissense Koelhuis hebben ge noten van het sprankelende ge vecht dat de twee sterkste deel nemers in dit 66e titeltoernooi hebben geleverd. Alle voorberei dingen van Van der Wal leden al spoedig schipbreuk en „leer meester" Bronstring liep na zo'n twee uur spelen hoofdschud dend weg van het bord, waaraan zijn duidelijk zeer nerveuze pu pil strijd leverde. De Leidenaar vroeg zich af waarom de Fries zich zo liet inpakken door het spel, dat Clerc hem voorschotel de. De meningen waren evenwel verdeeld over het verloop van de partij, waarin beiden al vroeg op eigen krachten waren aangewe zen, omdat de theoretische pa den kort na de opening volledig waren verlaten. Van der Wal koos voor een bezet ting van veld 29 en sloot daarop zijn lange vleugelschijven aan, waardoor Clerc een toch iets makkelijker te hanteren stand verwierf. Voor het publiek, dat van dit titanengevecht geen mo ment wilde missen, was het toen al duidelijk dat een explosie niet kon uitblijven. Beide grootmees ters besteedden immers zo veel tijd aan de opbouw, dat er voor de uitwerking slechts luttele mi nuten restte. Vanaf de 35e zet ging de klok een hartig woordje meespreken. Terwijl Van der Wal bij elk geluid verstoord in de richting van de „boosdoener" keek, leek Clerc zich door die bijgeluiden niet van zijn stuk te laten brengen. Hij vocht voor zijn laatste kans en wilde op zijn trouwdag (nog) niet van zijn titel worden be roofd. Wel moest de Hagenaar een doorbraak toestaan, zodat Van der Wal het eerst de promo- tielijn bereikte. De Fries ma noeuvreerde met zijn dam zo on gelukkig,dat Clerc met een slag wisseling de dam van het bord liet verdwijnen. Het had er in die fase alle schijn van dat Clerc aan de winnende hand was. Na het passeren van de tijdcontrole ging Van der Wal er eens recht voor zitten en vond tot zijn opluchting toch nog een moeizame remise. De strijd om de derde en vierde plaats, die recht geven op een tic ket voor de volgende finale, is echter nog lang niet beslist. Lim burger John van den Borst meld de zich in de voorlaatste ronde ook als gegadigde door een fraaie zege op Ron Heusdens Bron string remiseerde met Stokkel en ook de duels Bastiaannet- Schoma, Goudt-Dollekamp en Jansen-Vermin eindigden in re mise. opklaring zorgen. Verrassend moeilijk had titelver dediger Ceulemans het tegen de Peruaan Adolpho Suarez, die hem niet echt kon bedreigen maar evenmin inspireren. Pas in de slotfase, toen alle ogen van de naar schatting 700 toeschouwers op hem waren gericht, liet de Belg iets van zijn klasse zien, on dermeer met een serie van zeven als besluit. Daarvoor had zijn landgenoot Ludo Dielis zich al bij de favorieten ingedeeld, door De helft een vrij eenvoudige overwinning op de Westduitser Günter Sie- bert. lende ploeg zich qua kleding s te passen aan de thuisclub. De terreinknecht van Excelsior had abusievelijk blauwe shirts inge pakt; FC Den Bosch voetbalt ge woonlijk ook in die kleur. „Dat overkomt je eens in de dertig jaar", laat Excelsior-secretaris Libregts weten. „Ik vind het overdreven de club daarvoor te straffen". zijn spannende damgevecht met Rob Clerc. aar Ceulemans in de tweede ron de door een diep dal werd ge stuurd door Müller. stond Ludo Dielis op als gegadigde om de kroon van zijn landgenoot over te nemen. Dielis speelde prima tegen de Japanse papiergewicht Joshihari en won. Van Bracht bracht het er heel wat minder af tegen Kobayashi. Voetbal - In de Bundesliga werden gisteravond drie wedstrijden voor uit gespeeld. De uitslagen zijn: l.FC Nürnberg - VFB Stuttgart 0-6 Kickers Offenbach - Fortuna Düs- seldorf 5-1 Werder Bremen - Arminia Biele feld 3-0 ADVERTENTIE MEXICO-STAD (SID) - De eind ronde om het wereldkampioen schap voetbal 1986 in Mexico duurt van 31 mei tot 29 juni en zal net als bij de wereldtitelstrijd van 1982 in Spanje 52 wedstrij den tellen. De invulling van het WK-programma werd gisteren in Mexico-Stad bekend gemaakt door Guillermo Canedo, de voor zitter van de Mexicaanse voet balbond, en Hermann Neuber- ger, de chef-organisator van de FIFA. De 24 deelnemende landenploêgen worden in zes groepen inge deeld. De winnaars, de nummers twee en de vier beste nummers drie uit de groepen plaatsen zich voor de achtste finales. De laat ste zestien ploegen werken naar de finale via het knock-out-sys- teem. De WK-data: Voorronden: 31 mei tot 13 juni. Achtste fina les: 16, 17 en 18 juni Kwartfina les: 21 en 22 juni.Halve finales: 25 juni. Duel om 3e plaats: 28 juni. Finale: 29 juni. RIO DE JANEIRO (RTR) - Bra zilië zal aan het Olympisch voetbaltoernooi deelnemen met een team bestaande uit tweede divisiespelers. Dit ge beurt vanwege het IOC-verbod om top-professionals op te stel len. De voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond Giulite Coutinho verklaarde gisteren. We heb ben ook voortreffelijke voet ballers in de tweede divisie rondlopen. We maken daar een Brazilië won het Olympische kwalificatietoernooi in Guaya quil (Ecuador) met een team, waarin sterspelers van de be langrijkste clubs waren opge steld. Sommige spelers wer den bij een of andere firma op de loonlijst geplaatst, zodat zij op de Olympische Spelen kon den uitkomen. Dit leidde tot het aftreden van Roberto Abra- ches als lid van het Braziliaan se Olympische Comité Vol gens hem was de handelwijze van de topspelers niet in over eenstemming met de Olympi sche geest. Ook het nieuwe Braziliaanse Olympische elftal zal worden samengesteld uit fulltime profs. maar geen van hen staat onder contract bij e e n van de 41 clubs uit de eerste divisie. Nu verkrijgbaar bij de tijdschriftei^i^e^r natronaJé ^Hv de boete i delijk, Excelsior krijgt een proef tijd van een jaar. De tuchtcom missie schorste Jos Dijkstra van MW voor twee wedstrijden. Bo vendien moet Dijkstra een boete van 250 gulden betalen. De MW'er liep in het paasweekein- _de ziio derde gele kaart op. Dundee Jim McLean, de manager van Dun dee United, dat woensdag in de halve finales van het Europa Cup-toernooi voor landskam pioenen werd uitgeschakeld door AS Roma, mag tot i einde van het volgende 5 niet in de dug-out plaats nemen. Bovendien werd McLean veroor deeld tot het betalen van een boete van 500 pond sterling, ruim 2000 gulden. De tuchtcommissie van de Schotse voetbalbond bestraite de mana ger naar aanleiding van zijn on welvoeglijk gedrag tegenover de scheidsrechter in de derby op 2 april tegen stadgenoot Dundee. Het verbod op de dug-out geldt niet alleen voor de Schotse com petitie, maar ook voor wedstrij den in Europees en internatio naal verband. Voor de manager houdt dat in, dat hij bij wedstrij den van het Schotse elftal, waar bij hij assistent-trainer is van Jock Stein, op de tribune een plaats zal moeten zoeken. Frederiksson fluit finale BERN (SID) - De Zweed Enk Fre deriksson is gisteren door de Eu ropese voetbalunie (UEFA) aan gewezen als scheidsrechter in de finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen tussen AS Roma en Li verpool. Het duel wordt op 30 mei in het Olympisch stadion in Rome gespeeld Twee weken eerder wordt in Ba zel de eindstrijd van de strijd voor bekerwinnaars gehouden tussen Juventus en FC Porto. Die ontmoeting wordt geleid door de Oostduitser Adolf Pro- kop. In de dubbelrondige finale van het UEFA-bekertoernooi wordt de eerste wedstrijd tussen Anderlecht en Tottenham Hot spur. 9 mei in Brussel, gearbi- treerd door de Zwitser Bruno Galler. De return, veertien dagen in Londen, staat onder leiding van de Westduitser Volker Roth.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13