Kerkdiensten Nieuwe bijbelstudie zonder pretentie 'Desnoods zónder Nederlandse gereformeerden' Geen vooropleiding en geen boeken Van t Spijker: Oecumenische Synode geen gespreksclub ZATERDAG 28 APRIL 1984 Geestelijk leven PAGINA II Uit de muur. In de Japanse stad Tokio kunnen voorbijgangers by een christelyk studentencen trum een bijbel of nieuw testa ment uit de muur trekken. Er glijden, als men op de juiste knop drukt, ook christelijke boe ken uit de automaten. Overdag vinden ze weinig aftrek, maar na het invallen van de duisternis zijn vooral de bijbels en testa menten bestsellers. By elke bij bel is een bijlage gevoegd die vertelt, wat christenen in de re gel onder 'bekering' verstaan. Samen. Vertegenwoordigers van de twee blanke en de zwarte lu therse kerken in Zuid-Afrika hebben een verklaring onderte kend, die de weg naar samens melting moet openen. Een com missie krijgt tot eind oktober de tijd om fusievoorstellen uit te werken. De lutherse staatskerk van Zwe den krijgt een nieuwe organisa tie, die haar minder afhankelijk maakt van de staat zonder dat de band daarmee wordt doorgesne den. De 'algemene vergadering' zal voortaan alleen zaken behar tigen die te maken hebben met de staat en afspraken met de re gering. Een 'representatieve ver gadering' zal zich met strikt ker kelijke zaken bezig houden. Hervormde Kerk: beroepen te Alblasserdam H. Visser Katwijk aan Zee, te Delft A. de Reuver Capelle aan de IJssel; bedankt voor Numansdorp J. Kortleve Hellendoorn, voor Sint Anna- land P. van Trigt Aalst, voor Sprang H. Harkema Brakel. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Haren E. Overeem Enter. Het pas opgerichte 'Neder lands Bijbelstudiecen trum' begint eind septem ber in de voormalige openbare bibliotheek van Wezep (bij Zwolle) met een 'geheel nieuwe opzet van bijbelstudie'. Er komt een 'dagopleiding' van twee jaar. Vijf dagen per week (van 9 uur tot half 1) wordt er les gegeven. Maar het centrum is geen bijbelschool in de gebrui kelijke zin van het woord. Ab Klein Haneveld, zoon van de bekende evangelist Jacob Klein Haneveld, docent aan de Evan gelische Bijbelschool in Doorn en de Brandpunt-bijbelscholen en een van de lesgevers straks in Wezep: "Bijbelscholen leiden in feite op voor een beroep. Er komen zen delingen, evangelisten en voor gangers vandaan. Hun studie pakket bevat ook vakken die weinig of niets met de bijbel heb ben te maken. In óns centrum proberen wij alleen, mensen ver trouwd te maken met het Woord van God, zodat hun leven erdoor wordt verrijkt. Andere pretenties hebben wij niet. Christenen dieper inleiden in dat Woord dan op gewone bijbelkringen moge lijk is. Op persoonlijke geestelij ke groei gerichte studie. Wie dat Woord niet kent, kan het ook moeilijk aan anderen doorge ven". Schrikbarend Boeken hoeft men voor deze oplei ding niet te kopen. Klein Hane veld: "De leerlingen moeten al leen een bijbel meenemen. Wij geven geen theologische oplei ding". Voor toelating wordt ook geen vooropleiding gevraagd. En wat betreft de kerkelijke achter grond en de leeftijd zijn er even min beperkingen. 'Terug naar de bijbel' is kort ge zegd het devies van het centrum, dat geen enkele band heeft met een kerk of kerkelijke organisa tie. De initiatiefnemers zijn door hun werken met bijbelstudie kringen tot de conclusie geko men dat er een schrikbarend ge brek is aan bijbelkennis. Klein Haneveld: "Het bijbelbezit mag dan zijn toegenomen, het bijbel lézen is duidelijk minder gewor den. Toch is er een merkbare be hoefte. Daaraan wil ons centrum tegemoetkomen". Ab Klein Haneveld en Ben Groot Enzerink zullen de voornaamste lesgevers zyn. Groot Enzerink studeerde theologie in Kampen en is korte tijd gereformeerd pre dikant geweest. Hij geeft nu godsdienstles aan een paar mid delbare scholen. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Vergoeding Zoals gezegd: boeken zijn niet no dig. Het onderricht geschiedt in principe regelrecht uit de bijbel. Het centrum biedt zelf ook geen boeken of stencils aan die voor het volgen van de lessen nodig zouden zijn. Driekwart van de studietijd gaat heen aan 'analytisch bijbelonder zoek' (van vers tot vers). Daar naast vragen systematische bij belstudie en enkele op de bijbel geënte vakken, zoals christologie en leer over de kerk, de aan dacht. Wie dat wenst, kan les in hebreeuws en grieks krijgen, maar ook die lessen zullen recht streeks verband houden met de bijbelstudie. Ondanks het niet-schoolse karak ter van de opleiding wordt toch ieder vak afgesloten met een ten tamen. Maar deelneming daar aan is niet verplicht. Wie alle ten tamens met positief resultaat af legt, krijgt een diploma. Van de cursist wordt geen 'lesgeld' gevraagd. Klein Haneveld: "Wij hebben het Woord van God ge kregen en waarom zou je dan voor de bestudering ervan zoals wij dat bedoelen moeten beta len". Wat de cursist per jaar moet neertellen (toch zo'n f. 650) wordt een 'vergoeding' genoemd voor de kosten van administratie en accommodatie. Het centrum kent geen internaat. De cursisten moeten dus dage lijks heen en weer. Wie van ver komt, zou in Wezep en omgeving onderdak kunnen zoeken. KATWIJK - 'Kerkepad' van de NCRV voert in het komende seizoen ook naar deze streek. In Noordwijkerhout, Noordwijk en Katwijk zijn plaatselijke commissies al druk in de weer om het massa le bezoek op de zaterdagen 8 en 15 september te ontvangen. Want er moet van alles en nog wat geregeld worden om het de gasten naar de zin te maken en de invasieordelijk te laten verlopen. De NCRV noemt deze tocht: 'Rond de monding van de Oude Rijn'. Ook de oude Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn, waarvan hier een foto, is in de route opgenomen. Het schilderachtige exterieur en gave interieur van deze - door oud geboomte wat verscholen - kerk zullen ongetwijfeld zeer velen verrassen. (foto Dick Hogewoning» Professor W. van 't Spijker, sinds 1972 hoogleraar kerk geschiedenis en kerkrecht aan de christelijke gerefor meerde theologische hoge school in Apeldoorn, acht het mogelijk, dat de inter nationale Gereformeerde Oecumenische Synode dit jaar aan de kerkelijke moei lijkheden in Nederland ten onder gaat. Hij vindt dat ook terecht, als alle andere kerken binnen deze - in 1946 opgerichte - synode zouden denken, dat het zonder de Gereformeerde Kerken in Nederland niet gaat. Dan zou die onder gang zelfs verdiend zijn, schrijft Van 't Spijker in 'De Wekker', het orgaan van de Christelijke Gere formeerde Kerken. Er zyn volgens hem twee moge lijkheden: óf de Gereformeer de Oecumenische Synode (GOS) heft zichzelf op (want gesprekspodiums zijn er al ge noeg) óf ze gaat stevig verder op de overeengekomen grond slag, desnoods zonder de Ne derlandse gereformeerden. De problemen waarmee de Gere formeerde Kerken in Neder land te kampen hebben be heersen steeds meer de agenda van de oecumenische synode, constateert professor Van 't Spijker. Hun lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken kwam meermalen aan de orde. Nieuwe theologische opvattin gen vormden keer op keer on derwerp van gesprek. Ethische kwesties, bijvoorbeeld rond de homofilie, bleken hete hangij zers te zijn. 'Steeds meer leek het, alsof de Nederlandse gereformeerden in de verdediging werden ge drongen. Een houding, die weinig strookt met hun positie als de grootste en invloedrijk ste kerk in de synode". "Het is", zo schrijft Van 't Spijker, "niet leuk om aan een vorm van oecumene mee te doen die alleen maar vermaningen ople vert". Vrije discussie Maar de Nederlandse gerefor meerden hebben er iets op ge vonden. Zij willen van het hele begrip 'synode' af. Dat ver plicht en bindt te veel. De sy node moet een internationale raad worden, een platform voor gemeenschappelijk over leg, weliswaar op basis van het evangelie en de belijdenis, maar waarbij de leden elkaar alleen beloven, zorgvuldig in overweging te zullen nemen wat de conferenties uitspre ken. Leden van de synode hoe ven zich daar niet strikt aan te houden. Een meer vrije discus sie dus over allerlei kerkelijke en desnoods onkerkelijke za ken. Dat voorstel ligt nu bij de syno de, die de komende zomer in Amerika (Chicago) bijeen komt. De christelijke gereformeerden, ook lid van de GOS, zijn daar vierkant tegen. Zij lieten in een commentaar op de radio on middellijk weten, dat, wanneer de oecumenische synode haar gereformeerde uitgangspun ten loslaat en een tribune wordt voor vrijblijvende theo logische discussie, zij eruit stappen. Voor professor Van 't Spijker is het geen vraag, waarom de Ne derlandse gereformeerden die verandering nastreven. "Zij willen niet langer vermaand worden. Ze wensen niet langer in de beklaagdenbank te zit ten. Daarom een vrije discussie op vrije basis". Ook willen zij zich naar evenre digheid laten vertegenwoordi gen, "zodat een kleine kerk niet evenveel gewicht in de schaal kan leggen als een kerk met een groot ledental wan neer het gaat om uitspraken over wat wóór of goed of gere formeerd is". "Stel je voor, dat een kleine kerk met evenveel kracht zou kunnen zeggen, wat 'rechte leer' en wat 'recht han delen' is". Tijd en geld Het ontgaat de Apeldoornse kerkhistoricus geheel, welk voordeel de Gereformeerde Kerken van zo'n nieuwe struc tuur verwachten. "Dat er met meer graagte naar het Neder landse gereformeerde getuige nis zal worden geluisterd? Meer aftrek soms voor hun ideeën? Menen zij dat men in Amerika, Zuid-Afrika of Nieuw-Zeeland zit te wachten op nieuwe ontwikkelingen op het gebied van toegeeflijkheid of tuchteloosheid?" Er wordt al genoeg gediscus sieerd, vindt Van 't Spijker. "Podiums en tribunes zijn er voldoende. De tijd kan beter en het geld nuttiger worden besteed. Daarom zal de GOS zich moeten opheffen óf stevig verder moeten gaan". In het laatste geval als het niet anders kan zónder de Nederlandse gereformeerden. De synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland stuurt straks een extra sterke delega tie naar de GOS-assemblee in Chicago. Slechts een deel daar van heeft stemrecht, maar de delegatie zal de algemene ver gadering er zeker van proberen te overtuigen, dat de voorge stelde veranderingen zo gek nog niet zijn. Leden van dezelf de familie hoeven toch niet in alles hetzelfde te denken. Apartheid Overigens zal op de synode van Chicago het Zuidafrikaanse apartheidssysteem opnieuw een van de belangrijkste pun ten van discussie zijn. Het bestuur van de GOS heeft de laatste jaren twee keer een be zoek aan dat land gebracht. In een rapport over de daar ge voerde gesprekken wordt de Zuidafrikaanse lid-kerken, waaronder de Nederduits Ge reformeerde Kerk, gevraagd, al het mogelijke te doen om aan de sociale ongerechtigheid een eind te maken. Het roept de kerken die niet-blanken aan het avondmaal weren op, zich te herzien en te voegen naar bijbelse normen. Het apart- heidsbeleid doet die normen geen recht, concludeert het GOS-rapport. De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen met de Gere formeerde Sendingskerk (kleurlingen) van Zuid-Afrika de synode in Chicago voorstel len, in te stemmen met de uit spraak van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken dat de theologische of morele rechtvaardiging van de apartheid een ketterij is. Afwij zing van de apartheid is vol gens deze kerken niet minder dan een zaak van belijden. De Sendingskerk heeft al laten weten, dat zij de voortzetting van haar lidmaatschap van de synode afhankelijk stelt van het antwoord, dat 'Chicago' op dit voorstel zal geven. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. drs. J. Mooy, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Schip- aanboord, Everdingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. v.d. Zwaan; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hor- tensius, 11.15 ds. Hortensius en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Jansen, 10.30 ds. Rietveld, 5 dr. v.d. Zwaan; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Eekhof; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. F. Amoldus. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Achter berg, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk, 4 leerhuis, prof. dr. M. de Jonge, 5 avondgebed; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. Vlijm; Oude Vest 10 dr. D. Bakker; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga, L.dorp; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. mevr. A. E. Bosch. Geref. K. Vrijg. (De Vlietschans, Apollo- laan): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. v.d. Heijden, Zaandam. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in 'Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. De Boeft (te V.schoten). Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Beekhuis, Haarlem. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 hr. Zijlstra, di. 8. Pinkstergem. (O. Vest 13): 3 doopdienst in kerk Oude Rijn 3. Leger des Heils (Hooigr): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Leidse Soefi-stichting: 11 mevr. Y. Jel- ten-de Groot over 'Van op een af stand' (Pieterskerk). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zocterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst, 7 ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. Taselaar. Geref. Kerk: 10 kand. Knoop, A.dam, 6.30 ds. Brouwer, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. v. Sorge. Rk Kerk: zat. 7, zo 10.30. aijffitin aan jjen kun: nerv. uem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 kand. Andell, Katwijk; Kruiskerk 10 ds. v.d. Laar. Reeuwijk; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden en ds. Lamme, met gehoorge stoorden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Moll, 6.30 zang- dienst; Ashram (Marsdiep) 10 drs. Brombacher; Driehoorne nam. 7 ds. Hanemaaijer; Oudsh. kerk 10 ds. Smit, Beverwijk; Sionskerk (Plane- tensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Vermaat, Veenendaal. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Stolk, 3 ds. Wilschut, intrede; Salv.kerk 10 ds. Wamelink (te Noordwyk), 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 leesdienst, 7 ds. Krijtenburg. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. Smit, Dalfsen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vlietstra, 2.30 ds. De Romph. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. De Leeuw, 6.30 evang. v.d. Zeeuw. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt, 6.30 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Sikkens. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Raad van Kerken: 5 nam. oecum. dienst in remonstr. kerk. Van Mandersloo- straat 36, ds. Moll. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.39; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Baas, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 hr. v. Eeden, Putten, 6.30 ds. Richter, jeugddienst; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Meijndert, Ermelo. Geref. Kerk: 10 ds. Koops, Bergam bacht, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vryg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. v. Beek, R.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Spriensma, Zoeter- Geref. Kerk" 9.30 ds. v. 't HofT, 5 ds. Bak ker, Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoornaar, Ochten, 6.30 kand. Middel koop, Dordrecht. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 5 ds. Welbe dacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 1.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. v. Buu- ren, Delft, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE; Herv. Gem. 10 dr. Baart, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. De Jong, Voorhout. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad, 6 ds. De Jonge, Alphen; Ontm.kerk 10 dr. Meijers, Leiden, 6.30 ds. Gebraad. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Gebraad, 6 kand. Visser, O. Kerk io ds. Visser, 6 ds. v. Roon; Ichthusk. 10 ds. Beens, Huizen, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9 30 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Den Besten; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwij (aula P. Groen-college): 10 mevr. ds. Westera-Franke, Leiden. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 en 5 ds. Koster, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.15 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 ds. Boogaard.. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. CTripodia'): 9.45. Onafh. baptistengemeente (Sluisweg 16): 10 hr. A. Driesprong, Middelburg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv. Gem. 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 dr. Ba- de, opendeur-Zkinderdienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 prof. mr. Reugebrink; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 10 rector Vyftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Boer, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, Zwijndrecht, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Zie ook ge ref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 hr. Hoffe- naar. Voorhout, jeugddienst. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 2.45 stud. J. Kramer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 11 ds. Vis ser, N.-Vennep, 7 ds. Mul, A.dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Eerland, Putten. Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 ds. v.d. Geer, Woerden, 6.30 hr. N. Stam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bakker, Amstel veen, 4.30 interk. vesper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos. Evang. gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl.) 9.30. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, 2.30 ds. Molenaar, afscheid, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegra ven, 6.30 hr. Bor, Alphen, sluiting jeugdwerk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Nie sing, Hageslein, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. v.d. Steen, 7 ds. Rang. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. De Jonge. Alphen. 5 hr. L. D. Burger; geref. k. Vinkenl. 5 ds. Keuning, ha; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, gezins- dienst, 5 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. G. H. v. Koo- ten. Delft. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui- Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, ha, 5 ds. Keuning. ha; Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. 't Hoff. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Oskamp, Doorn, Pauluskerk 10 ds. H. O. Sasse, Lelystad; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Leertouwer, 7 ds. G. de Zeeuw, Voorschoten. Geref. Kerk: 10 ds. I. Meijer, Rotterdam, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 8.45 dienst, 7 ds. Mouissie Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. L. Boer. Endegeest: 10 pater H. Poelma. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voor schoten. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Broek, O.geest. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Verwey, Krimpen a.d. IJssel, 7 ds. v.d. Kamp. Chr Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, Leek, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 dr. v. Oeveren; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr. Nico Ras, JJmuiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, 7 ds. Damsma, Ryns- burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Hoogen- doorn, Wormerveer. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, Katwijk, 6.30 ds. Hemmes, O.geest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG. Herv. Gem 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. R. J. Bakker, Am sterdam, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. P. Kooy (te Hille- gom), 6.30 ds. Ferwerda. Geref K. Vryg.: 9.30 en 3.30 ds. WU- VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Werff. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart, 7 jeugddienst in geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 9 ds. Wolthaus, Zoeterwoude; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. v. Leusden. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Schroten, Bunschoten, 4.30 ds. Gns- mgt, Bennekom. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, ha, 7 jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en 5 ds. v. Houwelingen. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 jeugddienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7. zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 dienst, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Korevaar, R.dam, 6.30 ds. Neijenhuis, Cothen; Bethelk. 9.30 ds. Dekker, R.dam, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst 7 mevr. ds. Bakhoven, Leiden. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. v. Breugel, Scherpenzeel, 5 hr. Fluit, Gouda. Ontm.kerk Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 prof. dr. Zandee, Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Sepmeyer, Den Haag, 4.30 ds. Ou wendijk, Alphen; Kievietk. 10 ds. Nortier, Den Haag; Messiask. 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. Gesink, Noordwijk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Hofland, Delft. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 dr. Meijering, O.geest Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 dr. Zwanenburg, Ede, 6.30 ds. Wolters, Wassenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam, ds. Westra, Voorburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Taselaar, 7 ds. Ver heul, beiden Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10.15 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10, H. Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv Gem. 10 hr. Stam, Nieuwkoop, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk: 10 ds. Aalders, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11