LEIDSCH DAGBLAD Banenplan voor jeugd Voor een tientje véél wijzer Bodem in Hengelo bevat ook veel te veel kwik Bonden en bedrijven: alle schoolverlaters opvangen Amsterdam kandidaat stellen Soms caravan-rijbewijs verplicht Strijd tegen 'zure regen' niet zó duur Geen vrije presidents verkiezing in Brazilië 0VERREACTIE EIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37381 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voot tel nrs. zie cdoton HENGELO (GPD) - De verontreiniging van de Twentse bodem is veel omvangrijker dan vorige week werd vastgesteld. Zo blijkt de grond behalve met giftig hexochloorcyclohexaan (hch) ook sterk verontrei nigd te zijn met kwik. Het gemeentebestuur van Hengelo heeft bekend gemaakt dat in de grond ten zuiden van de gemeente de hoeveelheid kwik 2000 keer zo groot is als toegestaan (980 milligram per kilo vaste stof in plaats van de toege stane 0,5 milligram). Het aanwezige kwik is volgens milieuambtenaar Rings van de gemeente Hengelo zelfs zo groot, dat het economisch rendabel is om het metaal uit de bodem te halen. De Hengelose wethouder Van Erkelens uitte gisteravond in een commissievergadering kritiek op de provincie Over ijssel, die volgens hem te overhaast te werk gaat met een schoonmaak- plan voor vijf terreinen waar zich hch in de bodem bevindt. "Er zijn nog veel meer plaatsen die sterk vervuild zijn. Het is doffe ellen de wat op ons afkomt", aldus de wethouder. PEKING - De Amerikaanse presi dent Ronald Reagan kreeg van morgen bij zijn aankomst in Pe king bloemen aangeboden van een zesjarig Chinees meisje (links). Reagan is voor een officieel bezoek van zes dagen in China. Hij werd op het vliegveld begroet door de Chinese minister van buiten landse zaken, Wu Xueqian, (met brilen andere hoge staatsfunc- tionarissen. Reagan, die wordt vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, George Shultz, is de eerste Amerikaanse president die se dert het aanknopen van volledi ge diplomatieke betrekkingen tussen Peking en Washington in 1979 China bezoekt. (Zie ook pagina 7) (foto: ap> Commissie 01. Spelen: DEN HAAG (ANP) - De commis sie Olympische Spelen 1992 heeft de Nederlandse regering en het NOC geadviseerd Amster dam kandidaat te stellen voor de Olympische Zomerspelen van 1992. De kandidaatstelling zou in juli in Los Angeles moeten plaats hebben. De adviescommissie, bestaande uit mr. G.A. Wagner, mr. drs. H. Langman en mr. Th. van der Meer had als opdracht een Nederlandse stad aan te wij zen waar de .Olympische Spelen kunnen worden gehouden. Ook Rotterdam had zich gemeld. Vol gens de commissie is Amster dam de meest geschikte Neder landse stad voor het omvangrij ke sportevenement. Blijkens een vandaag gepubliceer de NIPO—enquête heeft het plan om de Olympische Spelen in Ne derland te houden de steun van een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking. Van de ruim 900 personen die werden ondervraagd was 68 procent voorstander van de plannen. Alleen onder de kiezers van de kleine rechtse partijen (SGP, GPV en RPF) blijken nogal wat tegenstanders te zijn. Van deze categorie ondervraagden is 62 procent tegenstander. Trein botst op bus bij Porto: zeker 50 doden PORTO (UPI) - Op een overweg bij de Noordportugese stad Porto zijn vanochtend een passagiers- trein en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Daarbij zijn zeker 50 mensen om het le ven gekomen en werden tallo zen gewond. De trein en de volgepakte autobus botsten op een overgang bij Ter- ronhas, even buiten Porto, op el kaar. Een getuige verklaarde dat de trein snel reed en dat de bomen op de overgang niet wa ren neergelaten. De trein ont spoorde en de bus werd totaal vernield. Zonnig Zonnig en middagtemperatuur onge veer zeventien graden. Minimum temperatuur circa vier graden. Ma tige oostelijke wind. 27 april 1984 Zon op: 06.18 uur, zon onder: 20.58 uur. Maan op 05.39 uur, maan onder: 16.49 riiWiiWMm i- FNV eist rol op in herstelbeleid PAGINA AMSTERDAM (GPD) - Werkgevers en werkne mers in de industriesec tor hebben gezamenlijk een werkgelegenheid- plan ontworpen, dat de komende twee jaar alle schoolverlaters en 20.000 langdurige werkloze jon geren aan een baan moet helpen. Deze extra werkgelegenheid moet worden gevonden op de totale arbeidsmarkt, dus zowel in de in dustriële als de dienstverlenende sector. Dat heeft bestuurslid Jan Schermer van de Industriebond FNV meegedeeld. Het plan voorziet in uitbreiding van het leerlingenstelsel en het creëren van zogeheten 'groeiba- nen' van 20 tot 32 uur per week. Doel is in eerste instantie in de jaren 1985 en 1986 de toename van de jeugdwerkloosheid te stoppen en vervolgens aan een geleidelijke afbouw te werken. Het plan, dat Financieel nog niet in detail is uitgewerkt, moet wor den bekostigd door werkgevers, werknemers en overheid. Elk jaar melden zich 250.000 schoolverlaters, die aan een baan moeten worden geholpen. Van hen zijn er zo'n 180.000, die in derdaad een plaats op de ar beidsmarkt vinden. Zeventigdui zend jongeren moeten dan nog worden geholpen. Daarnaast voorziet het plan in 20.000 banen per jaar voor langdurig werkloze jongeren. „Er zal dus een extra inspanning moeten worden ver richt om 90.000 nieuwe banen te scheppen", aldus Schermer. Het lag in de bedoeling dat werk gevers en werknemers in de in dustriesector gisteren met de mi nisters Van Aardenne (economi sche zaken) en De Koning (socia le zaken) over het plan van ge dachten zouden wisselen. Tot verrassing van de bonden zagen de werkgevers, verenigd in de FME (metaal- en elektronische industrie) en de Algemene Werk gevers Vereniging, op het laatste moment van dat bezoek af. Volgens de FME is er nog niet vol doende overleg geweest met an dere sectoren dan de industriële. "Het gaat tenslotte om in totaal ongeveer 2 procent van de totale werkgelegenheid in ons land. Dat moet goed worden georgani seerd. Het moet niet zo zijn dat de ene werkgever een jongen voor 20 uur in dienst neemt en de andere werkgever een meisje in dienst neemt voor de volle 40 uur per week", aldus een woordvoer der. De werkgevers zeggen goede hoop te hebben binnen enkele weken inderdaad rond te komen met al le bedrijfssectoren. „De sfeer tussen alle partijen is en blijft goed. We hebben sterk de indruk dat iedereen de uiterste best doet om er wat van te maken", aldus de industriële werkgevers. DEN HAAG (GPD/ANP)- De De Iraanse ambassadeur raakte gewond aan het hoofd toen hij de bezetters aanviel. Hij is met een ambulance naar het zieken huis gebracht. Een tweede ge wonde onder het ambassade personeel kon ter plaatse wor den behandeld. Iraanse ambassade in Den Haag is vanmorgen een half uur bezet geweest door twintig Iraanse studenten uit Nederland, België en Frankrijk. Bij de bezetting is de ambassadeur gewond ge raakt. De bezetters zijn door de politie afgevoerd. De bezetting begon rond half elf Volgens de politie hebben de be- vanmorgen. Een van de studen ten meldde de bezetting telefo nisch bij het persbureau ANP. Hij liet weten dat de bezetters ongewapend waren. Volgens de woordvoerder was de actie ge richt tegen het regime-Cho- Shirts met karakter Leiden - Bert Schrier Herenmodes, Breestraat 152-154 Leiderdorp - Bert Schrier Herenmodes, Winkelhof 31 - Veldhoven Fashions, Irislaan 53 DEN HAAG (GPD) - Automobilisten die hun rijbewijs nog moeten ha len, zullen als ze achter hun auto een caravan willen trekken, daarvoo soms een apart rij-examen moeten afleggen. Het is een gevolg van d< nieuwe EG-rijbewijsregeling die op 1 januari van kracht is geworden Het speciale examen geldt voor caravans die beladen zwaarder wegen dan 750 kg terwijl de auto leeg minder weegt. De ANWB heeft bere kend dat dit voor veel lichtere auto's geldt. Voor een auto als een Opel Kadett zal met een bescheiden caravan erachter al een speciaal rijbe wijs vereist zijn. Volgens de ANWB zijn de exameneisen te zwaar omdat ze zijn afgestemd op het rijden met een vrachtwagencombinatie. Op Koninginnedag zullen onze kantoren GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van maan dag 30 april en dinsdag 1 mei geldt als uiterste inleverings datum vrijdag 27 april 17.00 Directie HILVERSUM (ANP) - De maatregelen die de regering voorstelt om de uitworp van stikstof- en zwaveldioxiden uit schoorstenen drastisch te beperken kost de samenle ving zo'n 400 tot 500 miljoen gulden. Dit zei minister Win- semius (milieubeheer) van daag voor de AVRO-radio. Hij reageerde daarmee op de mededeling van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) dat de kosten voor de samenleving zeker twee miljard gulden gaan be dragen. 'Het is een hoop geld, maar vol strekt niet in de orde van grootte als wat het VNO zegt', aldus Winsemius. Om de ver zuring van de lucht tegen te gaan wil Winsemius het ge bruik van aardgas stimule ren, en zuiveringsinstallaties aanbrengen op de schoorste nen van met name centrales en raffinaderijen. Volgens de bewindsman is in ternationale samenwerking dringend noodzakelijk willen de maatregelen enig effect hebben. Driekwart van de neergeslagen stoffen komt van landen om ons heen. Onderzoek: schade betonrot erg groot PAGINA 5 Londen wil Libië economisch straffen PAGINA 7 Anderlecht haalt finale UEFA-beker PAGINA 13 een stijl apart met stijl Breestraat 7 071-143987 (jé'! Het Motorhuis jvondeiiaan 80. leiden Tel 071-769515 Voorstel oppositie haalt het niet zetters een enorme ravage in het gebouw aangericht. Boven dien zijn de muren vol leuzen gekalkt. Op de foto praten twee bezetters door het open raam met journa listen. (foto GPD» MEXICOSTAD (GPD) - Het Bra ziliaanse parlement heeft na een marathonzitting het oppositie- voorstel afgewezen dat het volk de kans had moeten geven om zelf een opvolger voor de militai re president Joao Figueiredo te kiezen. Het oppositievoorstel kwam 22 stemmen te kort voor de benodigde tweederde meer derheid. De regeringstermijn van Figueire do loopt volgend jaar teneinde. Volgens de door de militairen uitgedokterde grondwet zal zijn opvolger moeten worden geko zen door een speciaal kiescolle ge, waarin de officiële partij over een meerderheid beschikt. De Braziliaanse oppositie, de grote overwinnaar bij de parlements verkiezingen van 1982 (de eerste vrije stembusslag sinds de mili taire staatsgreep van 1964) begon reeds drie maanden geleden een campagne voor directe presi dentsverkiezingen. Miljoenen en miljoenen Brazilianen trokken de straat op onder het motto ,,Di- reitas ja", directe verkiezingen Het parlement moet zich nog uit spreken over een tegenvoorstel van president Figueiredo om de ambtstermijn van de nieuwe pre sident te verkorten tot vier jaar, zodat er reeds in 1988 directe pre sidentsverkiezingen kunnen plaatsvinden. De oppositie heeft reeds tientallen amendementen op dat voorstel klaar liggen. Er gaan zelfs geruchten dat er een akkoord op komst is volgens welk niet het speciale kiescolle ge maar het parlement de nieuwe president zal moeten aanwijzen, wellicht met een tweederde meerderheid, zodat de regering de zaak onder controle kan hou den. Angst is een slechte raadgever. In Zaan stad heeft de hoofd commissaris van politie daarente gen heel flink gedaan. Zodra hij merkt dat een van zijn agenten lid is van de Centrumpartij, krijgt deze ontslag aangezegd. Maar de com missaris gaat nog een stapje ver der. deze agent hoeft nog geen lid te zijn, hij vliegt er al uit als hij 'sym pathieën heeft voor de doelstellin gen van deze partij'. Om elk mogelijk misverstand meteen uit de wereld te helpen, ook wij vin den de bovengenoemde partij een abjecte club die probeert in te spe len op onlustgevoelens en daartoe de haat tegen anderen aanwakkert. Alles wat maar zweemt naar racis me en discriminatie verdient een bikkelharde bestrijding, in woord en geschrift, voor de rechter maar ook in de dagelijkse omgang met onze medeburgers. Het is echter een zwaktebod om, zo als in Zaanstad blijkbaar het geval is, leden en/of sympathisanten van deze partij voor te dragen voor ont slag. De politieke onderwereldfigu ren die wel brood zien in het uitba ten van vreemdelingenhaat, zullen met genoegen zien hoe de veen brand zich uitbreidt. Bovendien worden zij op deze manier gratis en voor niks van publiciteit voorzien en zullen zij likkebaardend de juridi sche procedures tegemoet zien. Zij hoeven nu alleen maar te wachten op de agent-martelaar die welis waar geen lid is van hun partij maar wel verwante opvattingen koestert. Zonder voldoende acht te slaan op de gevolgen van zijn uitspraken, roept de hoofdcommissaris in Zaanstad dat zijn standpunt terzake niet zal veranderen als een eventuele ont slagprocedure geen haalbare kaart zal blijken te zijn. Hij zet daarmee helaas zelf de deur wagenwijd open voor een uitspraak waarvan het resultaat niet valt te voorspel len. Het gevaar is intussen niet denkbeeldig dat onze dappere hoofdcommissaris deze slag ver liest. Het gevolg zou kunnen zijn dat een abjecte club met schunnige opvattingen alsnog een schijn van respectabiliteit zou kunnen verwer ven via een gerechtelijke uitspraak. Zolang de partij in kwestie vertegen woordigd is in de Tweede Kamer, en zolang we het eens zijn dat deze partij niet moet worden verboden, zolang moeten we leden en/of sym pathisanten uit deze kring niet pro beren aan te pakken zoals in Zaan stad. Het is eerder een taak voor de collega's in het Zaanse politiekorps om hun makker duidelijk te maken waar zij de lijn trekken. Op die ma nier zal wel blijken waar de grens ligt tussen politieke privé-opvattin- gen en het functioneren in het raam der wet en vanuit een tolerante en democratische gezindheid. De af loop van een dergelijke confronta tie kunnen we met een gerust hart tegemoet zien. De weg van het ont slag daarentegen is koren op de molen van lieden die zich vervol gens presenteren als politieke ver schoppelingen in een verrot politiek systeem. Onze democratie is niet volmaakt, het blijkt dagelijks, en de gevaren die onze democratie bedreigen moe ten we scherp onderkennen. Maar we moeten die gevaren ook niet overdrijven en ons laten verleiden tot een overreactie. Ons politiek bestel is gelukkig open en sterk genoeg om deze uitdaging aan te kunnen. Dat vereist elke dag grote oplettendheid en zonodig een hard oordeel, ook in het dagelijkse verkeer onderling, met familie, bu ren, kennissen en collega's. Er is echter geen reden tot angst en pa niek die leiden tot onbezonnen en dus domme reacties. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1