Overbelasting dreigt bij IMF ADP-conferentie biedt Nederland kansen Duisenberg waarschuwt op symposium: 'Geld nodig voor ordenen informatie' Kort zakelij Compromis Britse mijnen afgewezen Vertragingen vliegverkeer door acties in Frankrijk "Meer doen met blikken en glazen" PGEM wil 600 miljoen geven voor kolenstook Asbestplaatjes worden nog steeds verhandeld Banenplan voor jeugd in haven Zorgen over reiniging van schepen WOENSDAG 25 APRIL 1984 AMSTERDAM (ANP) - Als de last van de internationale financieringsbehoeften nog meer bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) wordt gelegd, zou deze monetaire instelling wel eens overbelast kunnen raken. Het fonds is aan de grenzen van zijn mogelijkheden gekomen voor het verstrekken van kredieten, zowel wat de bedragen betreft als wat de looptijden aangaat. Aldus dr. W.F. Duisenberg, presi dent van De Nederlandsche Bank, gisteren in zijn toespraak tot de studiebijeenkomst over 'Europees ondernemerschap en de Aziatische uitdaging' in Am sterdam. Dat symposium werd gehouden ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Aziati sche Ontwikkelingsbank (ADB) die zich dit jaar in Amsterdam af speelt. Dr. Duisenberg waarschuwde op nieuw tegen te hoog gestelde verwachtingen ten aanzien van wat de nationale monetaire auto- AMSTERDAM (ANP) - Het uitge versconcern Wolters Samson vindt dat de overheid een be langrijke rol zou kunnen spelen bij het bevorderen van „informa tion management", een volgens de uitgever kansrijke activiteit. Information management houdt in het ordenen, selecteren, organi seren en opslaan in de computer van informatie, die vervolgens snel moet kunnen worden terug gevonden. Wolters Samson heeft daarmee in de Verenigde Staten een jaar of zes ervaring via "haar dochteronderneming Aspen Sys tems. Wolters Samson ziet voor een der gelijke activiteit ook in Europa en Nederland een markt. „We be ginnen zodra de Nederlandse overheid ophoudt met geld te versnipperen aan allerlei subsi dies en het gaat besteden aan op drachten", aldus bestuurslid mr J. Kist dinsdag tijdens een pers conferentie in Amsterdam. Drs C. J. Brakel van de raad van be stuur van Wolters Samson noem de als voorbeeld de mogelijkheid van informatie-ordening over al le schadelijke stoffen die in de bodem zijn gestort en de inmid dels afgeronde brede maatschap pelijke energie-discussie, die sta pels dossiers vol informatie heeft opgeleverd. Winst Bij de verzekeringmaatschappij Centraal Beheer is de nettowinst vorig jaar ruimschoots verdub beld. Hij steeg van 27,6 miljoen gulden over 1982 tot 56,0 miljoen gulden over vorig jaar. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Het bedrijfsresultaat steeg met 6,5 procent tot 169,1 miljoen gulden, waarvan 72,7 miljoen aan relaties in het pensioen- en levensverze keringsbedrijf wordt teruggege ven in de vorm van premieverla ging en rentewinstdeling. Bij de autoverzekeringen wordt f 8,6 miljoen aan de verzekerden ge restitueerd. Het totale inkomen van Centraal Beheer steeg met 4,1 procent tot f 1,83 miljard. Kluwer Het uitgeversconcern Kluwer ver wacht in 1984 meer inkomsten uit advertenties en drukwerk. Maar verder zal de economische opleving in West-Europa en de Verenigde Staten maar beperkt doorwerken in de resultaten van het bedrijf, omdat de koopkracht van de particuliere consument in Nederland voorlopig niet zal ver beteren. Dat staat te lezen in het jaarverslag. Kluwer heeft wel goede ver wachtingen van haar weten schappelijke, educatieve en pro fessionele uitgeverijen. De scher pe concurrentie in de diepdruk- sector zal, gezien de binnenland se overcapaciteit, moeten wor den opgelost, het liefst in bran che-verband, aldus het jaarver slag. Samenwerken De VNU gaat samenwerken met de Spaanse uitgeverij Ediciones y Suscripciones in Madrid. De twee uitgeversbedrijven gaan een gezamenlijke onderneming oprichten die zich zal gaan toe leggen op het uitgeven van boe ken en tijdschriften ten behoeve van de computerindustrie en computergebruikers voor de Spaans- en de Portugeestalige markt. De VNU heeft dat giste ren meegedeeld. De VNU en de Spaanse uitgeverij participeren elk voor 50 procent in de nieuwe onderneming, die de naam Infodis krijgt. Infodis zal de exploitatie voortzetten van een computerblad dat tot nu toe is uitgegeven door Ediciones y Suscripciones en zij zal drie nieuwe computerbladen gaan uitgeven. riteiten en de internationale in stellingen kunnen uitrichten om aan de ontwikkelingen vorm te geven. Hij is van oordeel dat in een aantal gevallen de internatio nale instellingen de grenzen van hun mogelijkheden voorlopig hebben bereikt. Desondanks zul len zij moeten blijven bijdragen aan het oplossen van de interna tionale financiële problemen. Zij dienen evenwel niet te proberen de rol van de particuliere geld- verstrekkers over te nemen. Het kredietbedrag van het IMF is de laatste jaren grotendeels be paald door de zeer grote tekorten op de betalingsbalansen van ont wikkelingslanden en door de be slissing van 1980 om de toegang tot de middelen van het IMF te verdrievoudigen zonder evenwel tegelijkertijd de eigen middelen van het fonds te verruimen. Dat heeft geleid tot een ernstige ver slechtering van de liquiditeitspo sitie van het fonds, waardoor de verstrekking van nieuwe kredie ten vorig jaar gedurende kort moest worden opgeschort. Economische groei van ongeveer drie procent per jaar in de indus trielanden is een belangrijke voorwaarde voor de beheers baarheid van het internationale schuldenprobleem, zo blijkt vol gens dr. Duisenberg uit studies. Bij een dergelijke groei, zo wordt beweerd, kunnen de ontwikke lingslanden hun uitvoer vol doende uitbreiden om aan de verplichtingen uit hoofde van hun schulden te voldoen. Het is duidelijk dat de industrielanden dit jaar, met een verwachte eco nomische groei van 3,5 procent of zelfs iets meer, en waarschijn lijk ook volgend jaar aan die voorwaarde zullen voldoen. Verleden jaar is de economie van de Aziatische ontwikkelingslan den met 6,5 procent gegroeid en heeft de inflatie er slechts zes procent bedragen, slechts weinig meer dan die in de industrielan den. De groei van alle ontwikke lingslanden tezamen kwam niet verder dan 1,5 procent en hun in flatie bereikte gemiddeld 35 pro cent. Het ziet ernaar uit dat de geldontwaarding in Azië verder zal afnemen en dat de groei zal aanhouden. Sterke groei en ge ringe inflatie gaan hand in hand, zoals de ervaring in de Aziatische volkshuishoudingen duidelijk aantoont. Ook minister Ruding (financiën) voerde gisteren het woord. Hij vond dat de commerciële ban ken minder terughoudend moe ten zijn om aan ontwikkelings landen te lenen. "Landen die hun economiën bijtijds hebben aangepast en hebben voorkomen dat zij met grote schulden zitten, worden nu gestraft door het alge mene pessimisme van de parti culiere banken. En dat alleen omdat andere ontwikkelingslan den een minder voorzichtig be leid hebben gevoerd". LONDEN (GPD) - De Britse mijn werkersleider Arthur Scargill heeft dinsdag een voorstel van de directie van de nationale mijnindustrie om te komen pra ten over de stakingen in de ko lenmijnen, van de hand gewezen. De voorzitter van de National Coal Board, Scargills grote tegenspe ler Ian MacGregor, toonde zich gisteren bereid Scargill en zijn bond van mijnwerkers een com promis voor te leggen waarbij het tempö van mijnsluitingen zou worden vertraagd. Over deze sluitingen in de kolen mijnen worden stakingsacties gevoerd die nu al zes weken du ren. De stakingen begonnen na dat MacGregor het plan lanceer de om in een jaar tijds twintig minder rendabele mijnen te slui ten, waardoor 20.000 arbeids plaatsen verloren zouden gaan. MacGregor en de National Coal Board willen nog steeds die mij nen sluiten, maar zijn bereid daar langer over te doen dan een jaar. Daarover wilden zij met Scargill praten, maar die ver klaarde gisteren helemaal niet te willen onderhandelen zolang het mes van de mijnsluitingen op ta fel blijft liggen. Wat zich aanvankelijk liet aanzien als een veelbelovende doorbraak in het conflict in de kolenmijnm- industrie, lijkt daarmee vroegtij dig om zeep geholpen. De stakin gen, die driekwart van de mijnen in het Verenigd Koninkrijk om vatten, gaan nu gewoon door. Alleen de mijnwerkers in het Noor dengelse Nottinghamshire en en kele aangrenzende regio's, die niets van mijnsluitingsprogram- ma's te vrezen hebben omdat zij in moderne en hoog-produktieve mijnen werken, blijven hun bond trotseren en blijven aan het werk. Zij eisen een landelijke stemming over de stakingen en zolang die niet wordt gehouden (en als het aan Scargill en zijn medestanders ligt, komt het nooit tot een dergelijke stem ming), blijven zij hun werk doen. PARIJS (UPI) - Een langzaam-aan- actie van luchtverkeersleiders in Frankrijk heeft gisteren opnieuw geleid tot vertragingen in het vliegverkeer. Op de luchthavens Orly en Charles de Gaulle moes ten de passagiers twee tot drie uur op het vertrek van hun vlieg tuig wachten. De acties duren tot vanavond als het parlement zich buigt over het stakingrecht van de luchtleiders. AMSTERDAM (ANP) - De Aziatische Ontwikkelings Bank (ADB) gaat 200 miljoen gulden lenen op de Neder landse kapitaalmarkt. Er zullen obligaties met een rente van 8,75 procent op de koers van 100 procent worden uitgegeven. Op de foto is te zien hoe de president van de ADB, Fujioka, en voorzitter Batenburg van de Raad van Bestuur van de ABN Bank, gisteren in Amsterdam een overeenkomst ondertekenden. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Ondanks alle mooie intentieverklarin gen doet de overheid weinig om de groeiende stroom weg werpverpakkingen in te dam men, aldus de Vereniging Mi- lieudefensie.„De overheid laat alles op zijn beloop en kiest daarmee voor de weg- gooi-samenleving", zo staat er in een nieuw boek van de milieuorganisatie, dat zij woensdag in Den Haag heeft aangeboden aan minister Winsemius (milieubeheer). In deze publikatie zijn de mi lieugevolgen op een rij gezet van vele soorten blikken, gla zen, kunststoffen en karton nen verpakkingen. Milieude fensie geeft ook een flink aantal suggesties aan consu ment en overheid om de strijd aan te binden tegen de toenemende berg verpak kingsafval. De Vereniging Milieudefensie, die de glas bak slechts als een tijdelijke oplossing ziet, dringt onder meer aan op een terugkeer van de retourfles voor alle dranken. Verder moet wor den gezocht naar verpak kingssoorten voor andere ar tikelen, die minder grond stoffen en energie verbruiken en die het milieu in mindere mate belasten. De milieu-organisatie pleit ook voor standaardisatie van fles sen, potten, dozen en kratten. De verscheidenheid is thans zo groot dat hergebruik prak tisch onmogelijk wordt ge maakt. Tenslotte, zo meent de vereniging, moet de con sument kritisch inkopen en onnodige verpakkingen zo veel mogelijk vermijden. De jaarlijkse hoeveelheid huis houdelijk afval van ruim vier miljoen ton bestaat voor 22 procent uit verpakkingsma teriaal. Hiervan is 36 procent glas, 28 procent kunststoffen, 24 procent papier en karton en 12 procent metaal. De Ver eniging Milieudefensie heeft berekend dat elke inwoner van ons land indirect veer tien gulden per jaar uitgeeft om het verpakkingsafval te laten ophalen en te verwer ken. ARNHEM (ANP) - De Provinciale Gelderse Energie Maatschappij PGEM wil de komende vier jaar een bedrag van 1,2 miljard gul den investeren in installaties voor de produktie van elektrici teit en warmte, voor milieuvoor zieningen, warmtekrachtprojec ten, een waterkrachtcentrale en voorzieningen in de transport- en distributiesector. Indien dit jaar wordt besloten de Flevo-centrale bij Lelystad om te bouwen voor kolenstook, komt daar nog eens een bedrag van 600 miljoen gulden bij. Dit heeft ad junct-directeur G. van Ulsen van de PGEM deze week in Arnhem meegedeeld bij de presentatie van het jaarverslag over vorig jaar van de Gelderse energie maatschappij. Als de samenwerkende elektrici teitsproducenten (SEP) nog dit jaar besluiten om de Flevo-cen trale om te bouwen, kan die cen trale volgens Van Ulsen binnen vier jaar in bedrijf worden geno men. Een snelle, positieve beslis sing is volgens hem mede in het belang van het stadsverwar mingsproject in Lelystad. De kosten van de ombouw van de Flevo-centrale bedragen onge veer 500 miljoen gulden, terwijl voor ontzwaveling van de rook gassen nog eens een investering van ongeveer 100 miljoen gulden noodzakelijk is. Het is volgens de PGEM vrijwel ze ker dat de rookgassen van de omgebouwde Flevo-centrale voor 100 procent zullen worden ontzwaveld, en niet zoals bij voorbeeld bij de kolencentrale in Nijmegen, voor slechts 50 pro cent. De aanvankelijk verwachte finan ciële voordelen van het stoken op kolen zullen overigens wel verminderen door de hoge kos ten van milieuvoorzieningen, al dus de PGEM. De toekomstige, door de omgebouwde Flevo-cen trale te leveren stroom, zal door volledige ontzwaveling ongeveer anderhalve cent per kilowattuur duurder worden. Stikstof Nog dit jaar hoopt de PGEM een begin te maken met een „denitri- ficatieproject", waarmee de uit stoot van stikstofoxyden fors kan worden beperkt. Volgens technisch directeur ir. K. Gorter begint met dit project „fase-twee in de bestrijding van de zure re gen" Alleen in Japan is tot op heden er varing opgedaan met denitrifica- tie, waarbij de schadelijke ver binding tussen stikstof en zuur stof in de rookgassen ongedaan wordt gemaakt. De denitrificatie in Nijmegen zal worden opgezet als een demonstratieproject waarbij de investerings- en ex ploitatiekosten volledig door de overheid worden gedragen. De installatie kost ongeveer 25 mil joen gulden. DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond heeft geconstateerd dat er nog steeds asbest kook- plaatjes worden verkocht on danks het feit dat de overheid het gebruik van asbest aan ban den heeft gelegd. Van asbest staat onomstotelijk vast dat het kanker verwekt, aldus de Consu mentenbond. Daarom besloot de overheid dat as best alleen nog maar „hecht ge bonden" in produkten mag voor komen en dat bij de etikettering de letter „A" vermeld moet wor den. Bij de gevonden kook- plaatjes was noch het een noch het ander het geval. De bond heeft de overheid dan ook gewe zen op de overtredingen en wil dat er maatregelen worden geno- Consumenten die asbest kook- plaatjes in de winkel aantreffen moeten die maar laten liggen vindt de Consumentenbond. Wie zulke kookplaatjes thuis heeft kan ze het best in de asemmer gooien. DEN HAAG (ANP) - Met de eco nomische ontwikkeling in Zuidoost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan gaat het niet slecht, zeker niet als men de vergelijking treft met La- tijns-Amerika en Afrika. Azië loopt voorop met haar econo mische groeicijfers. Dat vindt zijn weerspiegeling in de acti viteiten van de Aziatische Ont wikkelingsbank (met als En gelstalige afkorting ADB), die van vandaag tot en met vrijdag haar jaarvergadering houdt in het Amsterdamse RAI-con- grescentrum. Met rond 1.200 deelnemers wordt de ADB-jaarvergadering waarschijnlijk de grootste con ferentie die ooit in ons land is gehouden. Nederland, met mi nister Ruding (financiën) voor op, wil de gelegenheid aangrij pen om ons land naar voren te schuiven als internationaal fi nancieel centrum. Er komen immers niet alleen delegaties met zo'n dertig ministers van financiën naar Amsterdam, maar ook naar schatting dui zend bankiers. Minister Ruding is dit jaar voor zitter van de raad van gouver neurs van de ADB. waarin 31 landen uit de regio en veertien rijke landen deelnemen, en fungeert als voorzitter van de jaarvergadering. Mede met het oog op de promotie van ons land als internationaal finan cieel centrum heeft hij Amster dam naar voren geschoven als kandidaat voor de Europese vestiging van de ADB. Daar over wordt overigens pas vol gend jaar beslist. Duidelijk is wel dat de Nederlandse kapi taalmarkt niet onbelangrijk is voor de bank. In omvang is de gulden de vijfde valuta waarin de ADB op de kapitaalmarkt heeft geleend. De ADB verschaft leningen en technische hulp aan ontwikke lingslanden in Azië en het ge bied van de Stille Oceaan. Voor de armste ontwikkelings landen zijn dat leningen op zeer gunstige voorwaarden (geen rente, een looptijd van veertig jaar met de eerste tien jaar geen aflossingsverplich ting). De landen die er beter aan toe zijn moeten voor de le ningen eer marktrente betalen die thans op ruim tien procent ligt. Minister Ruding: "Nederland als internationaal financieel cen trum". (foto ANP) bank bestrijkt 5,6 procent en in 1982 3,3 procent; verhoudings gewijs gunstige cijfers. Dat neemt niet weg dat in de regio nog zo'n twintig landen in de categorie 'armste ontwikke lingslanden' zitten. De lenin gen aan die landen komen van het Aziatisch Ontwikkelings fonds, een onderdeel van de bank. De ADB verwacht dat het bedrag aan leningen dit jaar met maar liefst twintig procent zal stijgen. Het kapitaal van de bank wordt voor ongeveer tweederde door rijke landen, waaronder Ne derland, bijeengebracht en voor eenderde door ontwikke lingslanden uit de regio. De grootste aandeelhouders zyn de Verenigde Staten en Japan met ieder 16,4 procent. De poli tiek komt daarbij zeker om de hoek kijken, omdat die percen tages de stemverhoudingen binnen het bestuur van de bank bepalen. Een groter aan deel leidt tot meer invloed. Een aantal landen heeft zijn bij drage aan het ontwikkelings fonds verhoogd en vindt daar om dat zij meer invloed moe ten krijgen. Nederland is één van de Westeuropese landen die hiervoor pleit en ook Ja pan, dat meer gewicht in de schaal legt, wil dat. Een verho ging van het kapitaal van de bank is daartoe het middel. De VS willen echter onder geen beding dat hun stemmenaantal minder wordt dan dat van Ja pan. Eén van de grootste Aziatische landen, India, leent nu nog niet van de ADB. Gaat dit land dat wel doen, dan zal dat naar ver wachting tóch met een uitbrei ding van het kapitaal gepaard moeten gaan. Discussiestof voor de wandelgangen. Het zelfde geldt voor een eventueel lidmaatschap van de Volksre publiek China. Sinds de op richting van de bank in 1966 is Taiwan lid. De Volksrepubliek stelt niet als eis dat Taiwan uit de ADB moet verdwijnen, maar er zal, zoals minister Ru ding het heeft genoemd, nog heel wat creatieve diplomatie aan te pas moeten komen om deze zaak te regelen. ROTTERDAM (ANP) - De werkge vers in de Rotterdamse haven hebben een plan gemaakt om jongeren die zijn afgestudeerd aan de haven- en vervoerscholen aan een tijdelijke baan in de ha ven te helpen. Volgens directeur G. Zeebregts van de werkgevers organisatie SVZ gaat het om on geveer zeventig afgestudeerden per jaar, die gedurende een jaar een baan van drie dagen per week zouden moeten krijgen bij een havenbedrijf naar eigen keu ze. De jongeren komen in dienst van een voor dit doel op te rich ten stichting en krijgen drievijf de van het minimumjeugdloon betaald. Het is volgens Zeebregts de bedoe ling dat de afgestudeerden een voorkeursbehandeling krijgen bij het vervullen van vrijgeko men arbeidsplaatsen. Hoewel de havenbedrijven zich erg terug houdend opstellen bij het aanne men van nieuw personeel en het verloop in de haven slechts vier procent bedraagt, verwacht de SVZ dat binnen een jaar de meeste jonge havenwerkers een permanente baan zullen vinden. Met dit plan willen de havenwerk- gevers de vergrijzing in de haven tegen te gaan en voorkomen dat de vakbekwaamheid van de pas opgeleide jongeren verloren gaat, doordat zij op zoek gaan naar werk buiten de haven. Drie havenbedrijven, Frans Swart- touw, de GEM en de ECT heb ben volgens Zeebregts toege zegd in totaal 32 afgestudeerden te zullen opnemen. De SVZ voert nog onderhandelingen met de overige bedrijven. De vervoersbond FNV heeft ge weigerd aan het banenplan van de SVZ mee te werken, omdat dit volgens de bond indruist te gen de CAO-bepalingen. De ha- ven-CAO kent een eigen belo ningssysteem voor jongeren en de SVZ gaat uit van het mini mumjeugdloon. Bovendien vreest de bond dat de havenbe drijven op deze manier aan goed kope arbeidskrachten komen, omdat het nooit te controleren is of een afgestudeerde een leegge komen plaats opvult. ROTTERDAM (ANP) - De metaal- werkgevers in Rotterdam maken zich ernstig zorgen over de op richting van een zogenoemde ha venontvangstinstallatie waar zee- en binnenschepen kunnen worden schoongemaakt. Het rijk en de gemeente Rotterdam lig gen met elkaar overhoop over de financiering van deze installatie. De Rotterdamse haven beschikt thans niet over een goed functio nerend reinigingsbedrijf voor chemicaliëntankers. nu het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam een aan tal vergunningen van Verolme- Tankercleaning hebben inge trokken. In een brief aan het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam vraagt de metaalwerkgeversor ganisatie FME ervoor te zorgen, dat op korte termijn de ont vangst van chemisch scheepsaf val weer zal worden toegestaan. Gebeurt dat niet, dan zal dat vol gens de FME ernstige gevolgen hebben voor het voortbestaan van een aantal reparatiewerven in het Waterweggebied. Volgens de FME heeft het intrek ken van enkele vergunningen voor Verolme-Tankercleaning door Rotterdam en Rijnmond het gerucht in rederijkringen doen ontstaan dat binnen afzien bare tijd bij dit bedrijf vrijwel geen chemisch afval meer zal kunnen worden verwerkt. Twee dagen extra verlof voor WSW-ers DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil de werk nemers in de sociale werkvoor ziening met ingang van 1 januari 1984 twee extra verlofdagen toe kennen als vorm van arbeids duurverkorting. Hij heeft hier over dinsdag advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. Voor deze arbeidsduurver korting hebben de WSW-ers af moeten zien van de prijscompen satie in 1984. Het is ook de bedoeling om de drie extra verlofdagen van 1983 (eveneens in ruil voor de prijs compensatie) ook dit jaar toe te kennen. De centrales van over heidspersoneel en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn het met deze voornemens eens. Eerder kregen de ambtenaren en de trendvolgers dezelfde twee dagen na de hun opgelegde inle vering van hun prijscompensatie per 1 januari, die rond de 2,5 pro cent lag. Er loopt nog een kort geding tegen de Staat over het bedrag dat beschikbaar is voor herbezetting en dat de centrales voor dit jaar te laag vinden. Dat geding dient vandaag in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9