Iran werkt aan eigen atoombom Braziliaans verzet negeert noodwetten D- U hoeft uw geld niet meer vast te zetten als u'n hoge rente wilt. Mag Genscher nog wel naar Libië? Produktie binnen twee jaar voltooid r Afgezant Gaddafi in Engeland uitgewezen Sowjet-offensief Afghanistan WOENSDAG 25 APRIL 1984 LONDEN (UPI) - Iran werkt aan een eigen atoombom. Binnen twee jaar kan het bewind Y* Teheran er over beschikken, zo meldt het gezaghebbende militaire vaktijdschrift Jane s Defence Weekly. Het blad haalt persberichten aan uit de „Arabische Golf' waar uit zou blijken dat de produktie van de Iraanse atoombom „in de laatste fase" gekomen Buitenland Chomeini: eigen bom Het in Londen verschijnende blad meldt dat het werk aan de kern centrale in Boushahar weer is hervat nadat het na de revolutie in 1979 was stilgelegd. De centra le heeft een capaciteit van 1300 Megawatt. Volgens Jane's De fence Weekly moet de kerncen trale het ruwe materiaal leveren voor de produktie van de atoom bom. Een Westduitse onderneming zou kort geleden ongeveer 40 des- LONDEN - Abdul Baghdadi, de leider van het sinds ruim een week omsingeld gehouden Libi sche 'Volksbureau' in Londen, is gisteren Engeland uitgewezen. Hij wordt beschouwd als de per soonlijke vertegenwoordiger in Engeland van de Libische leider kolonel Gaddafi. door Henk Dam Baghdadi was secretaris en daar mee de belangrijkste man van het comité van vier 'studenten' dat in februari het Libische am bassadegebouw in Londen over nam. Hij was niet in dat gebouw aanwezig toen vorige week dins- Boek over Hess MUNCHEN (AP) Deze week ver schijnt in West-Duitsland een biografie van Rudolf Hess, de voormalige rechterhand van Adolf Hitler, die in 1941 naar Groot-Brittannië vloog en sinds dien gevangen zit. Het boek is geschreven door Hess' zoon Wolf Rüdiger Hess en ver schijnt morgen, op de 90ste ver jaardag van Hess. In het boek be schrijft Wolf Rüdiger Hess de vlucht van zijn vader naar Enge land, diens proces in Neurenberg in 1946 en zijn leven in de Span- dau-gevangenis in Berlijn. dag de schietpartij plaats had waarbij politieagente Yvonne Fletcher om het leven kwam. De uitwijzing van Baghdadi, die niet over de diplomatieke status beschikt, tekent de harde lijn die de Britse autoriteiten tegenover Libië hebben ingenomen. Maan dag werd ook al een lid van het studentencomité op het vliegtuig naar Tripoli gezet; gisteren werd een groep van acht Libiërs op het vliegveld Heathrow tegengehou den toen ze het land wilden bin nenkomen. Inmiddels is gisteravond een hoge Libische regeringsfunctionaris, Abd al-Rahmain Shaibi, in Lon den aangekomen. Hij zal, in op dracht van kolonel Gaddafi de sluiting van de Libische ambas sade en de terugkeer van de naar schatting 30 mensen in dat ge bouw, begeleiden. De Britse regering heeft Libië tot zondag gegeven het gebouw te ontruimen als uitvloeisel van het door Engeland verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Shaibi zal de komende dagen vrij het ambassadegebouw in en uit mogen om de noodzakelijke re gelingen te kunnen coördineren. De politie blijft het beleg van het ambassadegebouw verder ge woon voortzetten. Gisteren mocht wel voor het eerst kan toorpersoneel binnen het afge zette stuk Londen rond de am bassade, naar het werk. In vele gevallen ging dat, uit veiligheids overwegingen, via ladders en da ken. kundigen naar de in aanbouw zijnde centrale hebben gestuurd om het werk af te maken. Bron nen in de Westduitse inlichtin gendienst hebben het militaire tijdschrift laten weten dat de produktie van een Iraanse atoombom daardoor „in de laat ste fase" is gekomen. In Washington zou Jane's Defence Weekly te weten zijn gekomen dat Amerikaanse satellieten fo to's hebben overgeseind die be vestigen dat Iran haast maakt met de bouw van de centrale in Boushahar. Iran is met Irak al meer dan drie jaar verwikkeld in een afmatten de oorlog. Volgens het tijdschrift heeft Teheran er tegen geprotes teerd dat Iraakse strijdkrachten een aanval hebben gedaan op de in aanbouw zijnde kerncentrale. Irak zou in het verleden ook be zig zijn geweest met de produk tie van een atoombom. In 1981 vernietigden Israëlische straalja gers een in aanbouw zijnde reac tor in Irak. Vermoed werd dat deze reactor een belangrijkse schakel was in de Iraakse atoom bom-strategie. Vorige maand sloot Irak een con tract met de Sowjet-Unie om de mogelijkheden te onderzoeken voor de bouw van een kerncen trale. Deze zou een capaciteit moeten krijgen van 800 tot 900 Megawatt. BONN De Bondsdagaf gevaardigde van de Groenen, Petra Kelly, heeft harde kri tiek uitgeoefend op haar frac tiegenoten in het Westduitse parlement. Zij is van mening dat in de fractie van de Groe nen over alles uitsluitend in theoretische termen wordt gepraat en te weinig wordt gedaan. "Er wordt gezwetst", aldus Petra Kelly, die zeker door Hans Amesz één van de symboolfiguren van de Groenen is en kort ge leden tot haar ongenoegen niet werd herkozen als gelijk berechtigde woordvoerder van de fractie. Petra Kelly krijgt "kippevel" als zij eraan denkt dat nu al veel Groenen bij de volgende Bondsdagverkiezingen in 1987 op voorhand bereid zijn een bondgenootschap met de SPD te vormen. "De rege- Petra Kelly: kippevel van de Groenen ringsposten worden al ver deeld", zegt zij. En dat gaat volgens Kelly ten koste van de discussie over werkelijk belangrijke politieke vragen als de bescherming van het milieu, het verzet tegen kern energie en vooral het verzet tegen de atoombewapening. In Bonn wordt het niet meer uitgesloten geacht dat Petra Kelly de fractie van de Groe nen zal verlaten, zoals ook een paar maanden geleden de vroegere generaal Gert Bas- tian deed. Bastian zei destijds dat hij het 'menselijk' ver schrikkelijk vond hoe de Groenen met elkaar omgin gen en dat binnen de partij een radicale minderheid de anderen terroriseert. De ex- generaal gaat het onder meer te ver dat de Groenen op zijn minst de indruk wekken dat al het 'bewapenings-kwaad' in de wereld uitsluitend is te wijten aan de Amerikanen. Als Petra Kelly echt mocht be sluiten de Groenen in de Bondsdag te verlaten, loopt de Groene fractie het gevaar niet meer als fractie te wor den erkend. Daar zijn mini maal 25 afgevaardigden voor nodig, zoals in de statuten van de Westduitse volksver tegenwoordiging is vastge legd. Als de Groenen de sta tus van fractie verliezen, be ll tekent dat dat zij geen deel ^ïeer kunnen uitmaken van de vaste parlementaire com missie. In feite zou dat neer komen op een politieke dood van de Groene Bondsdag- fractie, omdat juist in de commissies vrijwel alle poli tiek wordt voorgekauwd en het voltallige parlement dat alleen nog maar kan bekrach tigen of niet. SAN DOMINGO - Op tal van plaatsen in de Dominicaanse Republiek doen zich de laatste dagen voedselrellen voor. Als reactie op recente prijsverhogingen zijn burgers woedend de straat opgegaan om te betogen en te plunderen. Bij vechtpartijen met de politie zijn nu al twaalf mensen gedood en veelvoud daarvan gewond n noodprogram- i aanmerking te geraakt. De prijsverhogingen, waartegen de bonden stakingen hebben uitgeroepen zijn het gevolg i ma. dat de regering op last van het Internationale Monteaire Fonds moet doorvoeren blijven komen voor financiële steun in de vorm van kredieten. BONN In Bonn is de vraag actu eel geworden of de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, bin nenkort naar Libië gaat nu de Britse regering de diplomatieke betrekkingen met Libië heeft verbroken. Officieel heet het in de Westduitse hoofdstad dat de komende ontwikkelingen in het conflict tussen Engeland en de staat van Gaddafi moeten wor den afgewacht. door Hans Amesz Omdat een preciese datum voor het bezoek van Genscher aan Li bië nog niet was vastgesteld, kan buitenlandse zaken in Bonn vol staan met de verklaring dat alle details voor de reis van de minis- ter nog niet geregeld zijn. Ver taald in gewoon Duits betekent dat dat Genschers bezoek, wan neer dan ook, voorlopig door gaat. Oorspronkelijk zou de Westduitse minister op 30 april en 1 mei in Libië zijn. Vanwege de actuele gebeurtenissen in Londen is dat problematisch geworden. Ten eerste staat namelijk vast dat Genscher op 2 mei naar Enge land gaat voor de gebruikelijke Duits-Britse consultaties en al op 7 mei voor twee dagen naar Was hington vliegt. Ten tweede wordt in de Bondsrepubliek Duitsland gezegd dat de minister van bui tenlandse zaken alleen maar naar Gaddafi kan gaan als hij een soort bemiddelaarsrol tussen de Libische heerser en de Engelse premier Thatcher kan vervullen. Genscher is op het terrein van de buitenlandse politiek buitenge woon ervaren en kan dat slechts doen als er uitzicht op succes is. In Bonn wordt eraan herinnerd dat de Bondsrepubliek Duitsland ook kennis heeft gemaakt met de zeer brutale gewoonten van Li bië. Vorig jaar slaagde Gaddafi erin drie van zijn landgenoten, waarvan één wegens moord op een landsman in Duitsland ver oordeeld was, vrij te krijgen. In Libië waren namelijk Duitse technici en zakenlieden gegij zeld. De staatsminister van bui tenlandse zaken, Jürgen Mölle- mann, reisde toen naar Tripoli in Libië om, achteraf met succes, dit probleem discreet te regelen. In Bonn vraagt men zich nu af of een Engelse minister van buiten landse zaken onder deze voor Duitsers moeilijke omstandighe den eventueel wel een van te vo ren overeengekomen bezoek aan Libië had afgezegd. In het alge meen luidt het antwoord: nauwe lijks. Israël ontkent wapenverkopen verzet Nicaragua JERUZALEM (AP) - Israël ver koopt geen wapens aan landen in Midden-Amerika en recente be richten over dergelijke leverin gen zijn "een poging Israel's naam en internationale reputatie schade te berokkenen." Dit heeft woordvoerder Yosef Amihud van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken gezegd. Maihud reageerde op een maandag uitgezonden repor tage van de Amerikaanse tv- maatschappij NBC. Hierin werd gezegd dat Israël op de PLO buitgemaakte machine-geweren van Sowjet-makelij verkocht aan Nicaraguaanse rebellen en dat dit geschiedde op aandrang van Amerikaanse regering. Een woordvoerder van het ministerie van defensie weigerde overeen komstig het Israëlische beleid commentaar te geven op wapen- verkopen. Leger in El Salvador tart politiek SAN SALVADOR (Rtr) - Het leger van El Salvador, per traditie 's lands machthebber, heeft een boodschap voor de volgende pre sident opgesteld waarin hem wordt meegedeeld zich niet te bemoeien met militaire aangele genheden. De hoge officieren die dit meede len, zeggen dat de boodschap is vervat in een brief die door een speciale commissie van het op perbevel is opgesteld en die zal worden overhandigd aan de win naar van de presidentsverkiezin gen-tweede ronde op 6 mei. Volgens diplomatieke kringen pro beert het leger de besluitvormen de bevoegdheden van de presi dent aan banden te leggen wat betreft belangrijke zaken als on derhandelingen met linkse guer- rilleros, en zijn traditionele greep op de macht te behouden door te regeren via de nieuw gekozen president, zo in feite een militai re regering creërende. In de brief omschrijft het leger de „militaire zaken" waar de presi dent van af moet blijven en die aan de legertop zijn voorbehou den. Volgens politieke kringen zijn hieronder onderhandelingen met opstandelingen. „Het leger is overeengekomen dat de toekomstige president geen militaire aangelegenheden be handelt", zei kolonel Jorge Adal- berto Cruz, commandant van de noordoostelijke provincie Mora- zén. „Het zou goed zijn als de president zich hield aan s van het leger". ISLAMABAD (Rtr/AFP/DPA) - Afghaanse troepen hebben de strategisch belangrijke Pansjir- vallei op het verzet veroverd. Dit meldde Radio Kaboel. De uitzen ding werd opgevangen in het Pa kistaanse Islamabad. De Pansjir- vallei ligt tussen-Kaboel en de Russische grens. De vallei is lange tijd onder contro le geweest van guerrillastrijders onder leiding van Ahmad Shah Masood. De gevechten zijn vol gens sommige berichten vooraf gegaan door zware bombarde menten. Zes keer eerder hebben Russische en Afghaanse troepen geprobeerd de vallei in te nemen. Reizigers die in Islamabad arri veerden, verklaarden dat het ver zet een groot aantal burgers had geëvacueerd. Men was op de hoogte van het offensief van de Russische en Afghaanse militai ren, zo werd gezegd. Radio Ka boel deed een oproep aan "loya listische" burgers om terug te ke ren naar de Pansjir-vallei en daar een "veilig leven" te leiden. De radio-uitzending maakte mel ding van de "uitschakeling" van "de misdadige bende van Ah mad Shah" (Masood). In vluchte- lingenkringen in Pakistan wees men er dinsdagavond op dat het de eerste keer is sinds het begin van de guerrilla-oorlog dat de naam van Masood in een radio- uitzending wordt genoemd. Over het lot van Masood, bijge naamd "de leeuw van de Pans jir", is niets bekend. De plaatsvervangend woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Alan Romberg, noemde de bom bardementen door Sowjetvlieg- tuigen een "escalatie van de ver woestende en wrede taktiek" in de oorlogsvoering. De VS, aldus Romberg, hebben uit verschil lende bronnen de bevestiging ge kregen dat de Sowjettroepen een offensief waren begonnen in de Pansjir-vallei. Afgelopen vrijdag en zaterdag werd de vallei zwaar gebombar deerd, aldus de woordvoerder van het VS-ministerie. Het offen- dief van de Russische bezettings macht werd ingezet nadat guer rillastrijders drie bruggen had den opgeblazen op de route tus sen de hoofdstad en de grens. Als gevolg daarvan ontstonden, met name in de hoofdstad, grote brandstoftekorten. ADVERTENTIE De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. 'Direitas Ja', directe presidents verkiezingen nu. Aan de voor avond van het debat in het Bra ziliaanse parlement over een onmiddellijk herstel van direc te presidentsverkiezingen is er opnieuw massaal gedemon streerd in de belangrijkste Bra ziliaanse steden, onder meer in Rio de Janeiro en Sao Paulo, maar ook in de hoofdstad Bra silia, waar een officieel verbod op protesten van kracht is. door Rob Sprenkels Het Braziliaanse leger had maan dag met een militair défilé in de hoofdstad zijn kracht ten toon gespreid. Maar noch dat militaire machtsvertoon, noch de door president Joao Figuei- redo voor 60 dagen afgekon digde noodtoestand in de hoofdstad en directe omge ving, kon de tegenstanders van het al 20 jaar oude militaire be wind in Brazilië van nieuwe demonstraties afhouden. Tegen het vallen van de avond blokkeerden duizenden 'Direi tas Ja' toeterende auto's de be langrijkste straten van de 25 jaar geleden in de jungle opge richte science fiction-stad. Reeds eerder op de dag had er een incident plaatsgevonden in het congresgebouw. Op de publieke tribune brak een enorm kabaal los toen een woordvoerder van de officiële partij de door de oppositie geuite kritiek op de noodtoe stand en de perscensuur pro beerde te weerleggen. De ses sie werd opgeschort, studen ten raakten slaags met veilig heidsagenten en uiteindelijk werd het congres door een paar honderd militairen om singeld. Niemand mocht tot laat in de middag het gebouw in of uit, ook geen senatoren of afgevaardigden. Sinds mensenheugenis heeft Brazilië nog nooit zo'n massale volksbeweging gekend als de door de oppositie ontketende 'Direitas Ja'. De afgelopen we ken hebben de oppositiepartij en miljoenen mensen de straat op weten te krijgen, meer dan een half miljoen in Bello Hori- zonte, ruim 1 miljoen in Rio de Janeiro, anderhalf miljoen in Sao Paulo. Volgens opiniepei lingen zou zo'n 80 procent van het Braziliaanse volk vóór di recte presidentsverkiezingen zijn. De Braziliaanse militairen voelen zich duidelijk in het nauw gedreven, maar lijken onder leiding van president Fi- gueiredo toch te hebben beslo ten om niet toe te geven aan de druk vanuit het volk. Volgens de door de militairen opgestelde grondwet moet er in januari 1985 een opvolger voor president Figueiredo wor den gekozen. Dat zou dan moe ten gebeuren door een speciaal kiescollege, waarin de officiële partij zich reeds vóór de parle mentsverkiezingen van 1982 van een absolute meerderheid wist verzekerd en zodoende dus ook tot en met 1990 van de absolute uitvoerende macht, het presidentschap. Vandaag gaat het Braziliaanse parlement stemmen over een door de oppositie ingediend voorstel om de directe presi dentsverkiezingen reeds met ingang van dit jaar te herstel len zodat het volk zelf de op volger van president Figueire do kan aanwijzen. Het gaat om een grondwetswijziging en daarvoor is twee/derde van de stemmen nodig, zowel in het congres als in de Senaat. Dankzij de overweldigende stembusoverwinning van 1982 beschikt de oppositie in het congres over een riante meer derheid. De meerderheid van twee/derde lijkt daar wellicht mogelijk dankzij de steun van tientallen afgevaardigden van de officiële partij. President Fi gueiredo wordt ervan beschul digd dat hij met het instellen van de noodtoestand 'dissiden te' partijgenoten heeft willen intimideren. Sommigen van de 'dissidenten' hebben zelfs beweerd dat zij door Figueiredo persoonlijk zijn benaderd en dat de presi dent hen in bedekte termen op het gevaar van een staatsgreep wees, mocht het tot directe presidentsverkiezingen ko men. „In dat geval wordt er een linkse president gekozen en dan zijn we net zo ver als in 1964", zo zou Figueiredo hen hebben gezegd. In 1964 maak ten de Braziliaanse militairen een einde aan het bewind van de gekozen en progressieve president Joao Goulart. Officieel heeft Figueiredo gezegd bereid te zijn om via onderhan delingen in het parlement tot een akkoord met de oppositie te komen. Hij heeft daarom een tegenvoorstel ingediend dat de presidentstermijn van zes jaar terug brengt tot vier jaar, hetgeen dus zou beteke nen dat er in 1988 directe presi dentsverkiezingen kunnen plaatsvinden. Maar de opposi tie heeft dat voorstel afgewe zen, evenals de massaal de monstrerende Brazilianen Toch is er maar weinig kans dat de door de oppositie voorge stelde grondwetswijziging het zal halen. In het congres be staat er dan wel een kans, maar in de Senaat (waarvan slechts een/derde van de zetels op het spel stond bij de stembusslag van 1982) heeft de officiële par tij aanzienlijk meer zetels dan de oppositie en lijkt een twee/ derde meerderheid onmoge lijk. De oppositie kan in de Se naat slechts rekenen op zeven 'dissidenten' van de officiële party, terwijl er voor de grond wetswijziging 23 nodig zijn. Maar Figueiredo is ongerust. En terecht. De economische rampspoed heeft het Brazi liaanse volk in verzet gebracht tegen de militaire dictatuur. De massademonstraties van 'Direitas Ja' hebben in feite veel weg van de volksdemon straties in Chili en Uruguay. Een indirect gekozen presi dent zal het volk, dat dagelijks offers moet brengen vanwege de buitenlandse schuld van bijna 100 miljard dollar en een jaarlijkse inflatie van 230 pro cent, maar moeilijk tevreden kunnen stellen. Maar aan de andere kant is het Braziliaanse leger, en ook het internationale bankwezen, wellicht nog ang stiger voor de mogelijke komst van een linkse president, die heel wat radicaler zou kunnen uitvallen dan bijvoorbeeld een Alfonsin in Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7