c Kamer wordt op hoogte gesteld Aantal vertrouwensfuncties vermindert 'Winkel corrupt contact lenzen. geen legalisering gedrag bij politie' J' Wetsontwerp regelt onderzoek veiligheidsdiensten bij sollicitatie Amerikaanse agent in vredeskamp Zes jaar geëist in vrouwenhandelzaak WOENSDAG 25 APRIL 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het aantal zogenaamde „vertrouwensfunc ties" bij de overheid is de laatste jaren sterk verminderd. In 1977 stonden nog bijna 71.000 over heidsfuncties als zodanig be kend, driejaar geleden waren dat er nog ruim 52.000. In de komen de jaren zal het aantal vertrou wensfuncties nóg verder kunnen worden teruggebracht. Dat schrijft minister-president Lubbers aan de Tweede Kamer in zijn antwoord op vragen over het nieuwe wetsontwerp dat de bevoegdheden van de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten moet gaan regelen. Bij vertrouwens functies gaat het om functies „die de mogelijkheid bieden de veiligheid of andere gewichtige belangen van de staat te scha den". Kandidaten voor deze functies worden gewoonlijk door de Binnenlandse Veiligheids dienst of een van de andere in lichtingendiensten „gescreend". Hiertoe behoren vooral functies bij defensie, buitenlandse zaken, justitie en de PTT. Het gaat ove rigens niet alleen om overheids functies, maar ook om banen bij bedrijven die op voor de over heid gevoelige terreinen werken, zoals de bewapeningsindustrie. De sterke vermindering van het aantal vertrouwensfuncties tus sen 1977 en 1981 is het gevolg van de werkzaamheden van de Commissie Herwaardering Ver trouwensfuncties, die deze func ties destijds heeft doorgelicht. Daarbij is volgens Lubbers „niet voorbijgegaan aan de ontwikke lingen op politiek en maatschap pelijk terrein". De verder verwachte vermindering zal het gevolg zijn van een beper king van het aantal vertrouwelij ke documenten en het beter be veiligen van die stukken. Zo zul len stukken uit de ministerraad, voor zover zij geen staatsgehei men bevat, niet langer als zeer vertrouwelijk worden aange merkt. Het ministerie van defen sie, dat de meeste vertrouwens functies kent, denkt het aantal van deze functies onder het bur gerpersoneel met 20 procent te kunnen verminderen. riet kabinet heeft nu besloten uit drukkelijk in het nieuwe wets ontwerp op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten op te nemen dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst en de drie militaire inlichtingendiensten kunnen worden ingeschakeld bij het ver richten van veiligheidsonderzoe ken ten behoeve van vertrou wensfuncties. In het oorspronke lijke wetsvoorstel was dat niet geregeld. Het kabinet heeft ook de bepalin gen aangepast die het inlichtin gendiensten mogelijk moeten maken om gegevens uit hun per soonsregistraties aan derden te verstrekken. Zo mogen de BVD of de militaire inlichtingendien sten alleen dergelijke gegevens verstrekken als de verantwoor delijke minister in nauwkeurig aangegeven gevallen daartoe een schriftelijke machtiging heeft af gegeven. Verder worden betere regels opge nomen waaraan persoonsregi straties bij de inlichtingendien sten moeten voldoen. Hoe die re gels worden uitgewerkt, zal ech ter geheim blijven, omdat an ders, zo schrijft Lubbers, een tè vergaand inzicht zou ontstaan in de werkwijze en activiteiten van deze diensten, waardoor hun taakvervulling zou worden be moeilijkt. Het kabinet is niet bereid personen een inzagerecht te geven in de bij inlichtingendiensten over hen aanwezige gegevens. Ook dat wordt onverenigbaar genoemd met de taakvervulling van deze diensten. Wie klachten over een inlichtingendienst heeft, kan daarmee straks terecht bij een onafhankelijke, uit leden van de Hoge Raad en de Raad van State samengestelde commissie van onderzoek. Het kabinet blijft tegenstander van het bij de klachtenregeling voor de inlichtingendiensten betrek ken van de nationale ombuds man. Ook hier geldt weer de ver trouwelijkheid van de werk zaamheden van de BVD en de andere inlichtingendiensten als belangrijkste reden voor de wei gering. De nationale ombudsman kent een vrij open klachtenprocedure, waarbij hij op grond van de wet een rapport over elke zaak dient op te maken. Lubbers schrijft dat bij zo'n open klachtenproce dure de inlichtingendiensten zich steeds vaker - en op goede gronden zullen beroepen op hun geheimhoudingsplicht. Zelfs zou een situatie kunnen ontstaan waarbij de ombudsman het betreden van bepaalde plaat sen, nodig voor zijn onderzoek, zal moeten worden verboden. Het kabinet meent dat met het in stellen van een commissie van onderzoek de rechtsbescher ming van de burger bovendien beter is gediend, omdat die com missie ten minste wel over alle bij een klacht ter zake doende ge gevens kan beschikken. Een jaarlijkse openbare rapportage over de klachten bij en de beslui ten van die commissie wijst het kabinet echter af. Het kabinet stelt nadrukkelijk, dat de Binnenlandse Veiligheids dienst alleen groepen of mensen controleert waarvan de handelin gen gericht zijn op of kunnen lei den tot gevaar voor de democra tische rechtsorde of de veiligheid van de staat. Lubbers bestrijdt dat de BVD zich zou bezighou den met „democratische organi saties als de PSP, de Vredesbe weging, de Anti-Kernwapenbe weging en de Vrouwenbewe ging". De diensten dienen zich bij hun onderzoeken te houden aan de wet, zo wordt nadrukkelijk in het wetsontwerp gesteld. Zo mag de BVD niet het grondwettelijk ge regelde briefgeheim schenden door een beroep te doen op haar algemene taakomschrijving. In zo'n geval is toestemming van di verse ministers nodig, zoals dat in het Wetboek van Strafrecht is geregeld. DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zal de Tweede Kamer volgende week informeren over de mogelijke infiltratie van het vredeskamp in Woens- drecht door een agent van de Amerikaanse inlichtingendienst. De informatie is vertrouwelijk en zal alleen ter kennis worden ge bracht aan de commissie voor de inlichtingendiensten. Deze com missie bestaat uit de fractielei ders van de vier grootste partijen in de Tweede Kamer, CDA, PvdA, WD en D'66. Het overleg vindt volgende week donderdag plaats. Kind verdronken EINDHOVEN (ANP) - Een 3-jarige meisje is gisteren vlakbij haar woning in Eindhoven verdron ken in het Beatrixkanaal. De moeder liep onmiddellijk naar het kanaal toe toen zij het kind miste. Daar zag zij haar dochter tje in het water drijven. Ze sprong in het water om het kind te redden. Ook een visser en een wandelaar begaven zich na het hulpgeroep van de vrouw te wa ter. De visser bracht de moeder aan land de wandelaar ontferm de zich over het kind. Kunstma tige ademhaling moch niet meer baten. AMSTERDAM - Met veel misnoe gen heeft de Amsterdamse korpsleiding de stroom van be zwaren tegen de plannen voor het openen van een politiewinkel over zich heen laten gaan. Hoofd schuddend over zoveel onbegrip. „Een enkele onzorgvuldige uitla ting van een agent en van het he le begrip 'dalven' is een beeld ge schapen dat het best kan worden vergeleken met regelrechte cor ruptie. Een verkeerd beeld en opnieuw daardoor ook een aan tasting van de integriteit van het Amsterdamse politiekorps, dat het toch al moeilijk heeft om op recht over te komen", aldus de Amsterdamse politie. door Huub Klompenhouwer Eind vorige week werd het plan bekend van de werkgroep Norm besef om te komen tot een in koopcombinatie voor politie mensen in het korps. Die inkoop combinatie zou het de korpsle den en hun gepensioneerde col lega's mogelijk moeten maken tegen flinke kortingen allerlei ar tikelen te kopen. Het basisprinci pe is daarbij dat de Amsterdam se politie met zijn vijfduizend werknemers voor fabrikanten en groothandels een interessante af nemer kan zijn. En dat door het op grotere schaal inkopen, kor tingen kunnen worden bedon gen die ook bij andere onderne mingen gebruikelijk zijn. Wel is daarbij als één van de rede nen om juist met dit plan te ko men, het begrip 'dalven' ge noemd. Een term die tot voor kort voor de buitenstaander als Sanskriet in de oren moet heb ben geklonken. Vrijwel niemand kende dat begrip. De politiewin kel zou ook het dalven kunnen verminderen. Minister Rietkerk heeft hiertoe be sloten, nadat eind vorige week de 42-jarige Canadees John Gar diner onthulde gedurende enke le maanden als agent van de Amerikaanse inlichtingendienst in het vredeskamp in Woens- drecht te zijn geinfiltreerd. Vol gens Gardiner stelde hij de Ne derlandse en Amerikaanse rege ring vooraf op de hoogte van ac ties van de leden van het vres- deskamp. Gardiner beweerde de opdracht te hebben het vredeskamp in dis krediet te brengen. Hij kwam tot zijn bekentenis omdat hij gewe tenswroeging kreeg. In de afge lopen maanden had hij de overi ge leden van het kamp als vrien den leren kennen. De rijkspolitie in Woensdrecht heeft de onthul ling van Gardiner als „een cow boyverhaal" van de hand gewe- Over de onthullingen heeft de frac tievoorzitter van de PSP, Van der Spek, schriftelijke vragen ge steld aan de ministers van bin nenlandse zaken, justitie en de fensie. Politievoorlichter Klaas Wilting zegt dat de individuele politie man gewoon corrupt is wanneer hij naar een winkelier of een groothandel stapt en korting af dwingt, in ruil voor een tegen prestatie. „Voor die mensen is geen plaats in ons Amsterdamse politiekorps. Een andere zaak is - en ik moet zeggen dat dat op dit moment ook nog wel voor kan komen dat er enkele groot handelaren en winkeliers zijn, die de politieman of -vrouw, zon der dat erom wordt gevraagd, of er iets tegenover hoeft te staan, korting geven. En die winkeliers en groothandels zijn bekend bij de politiemensen. Kijk, als dat dalven wordt genoemd, dan is dat nu juist het dalven dat de werkgroep Normbesef voor ogen had". „Er wordt dus heel duidelijk niet bedoeld de agent die op een win kelier toestapt en zegt: ik 30 pro cent korting, anders heb je toch je bekeuringen. Dat is pure cor ruptie". De voorlichter: „Wat natuurlijk ook niet is goed te praten is een situatie waarbij politiefunctiona rissen een winkel binnenstappen omdat ze weten dat ze zonder daarom te vragen korting krij gen. Ook zonder dat daar wat te genover staat. Dan ontstaat er mogelijk een ongewenste verbin ding tussen de politieman en de ZFR wil einde ruzie Haagse ziekenfondsen AMSTELVEEN (ANP) - Een spe ciale commissie van de Zieken fondsraad heeft vergaande voort stellen gedaan om een eind te maken aan het al jaren durende geruzie tussen de Haagse zieken fondsen Azivo en Haaglanden. Alle tot dusver getroffen maatre gelen hebben weinig uitgehaald. De commissie wil nu een betere samenwerking afdwingen, des noods door in het kader van de Ziekenfondswet „aanwijzingen" te geven en voorwaarden te stel len aan de toelating van de fond- De voorstellen van de commissie zullen morgen door de voltallige Ziekenfondsraad worden be sproken. De commissie heeft ge constateerd, dat de concurrentie strijd tussen Haaglanden en Azi vo lijnrecht in strijd is met de be langen van de ziekenfondsverze kering en dat ze nodeloos veel tijd, geld en energie kost. Als Azivo en Haaglanden al deze zaken niet voor 1 januari 1985 op vrijwillige basis hebben gere geld, zal de Ziekenfondsraad ze er volgens de commissie met wettelijke maatregelen toe moe ten dwingen. AUTO ONDER TREIN - Bij een aanrijding tussen een auto en een trein op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg tussen Tilburg en Gilze- Rijen is gisteren een inzittende van de auto om het leven geko men en een gewond geraakt. winkelier of groothandel. Dat is het begin van een afglijdingspro- ces". De politie zelf plaatst toch die inkooporganisatie in het licht van het dalven? „Als je bedoelt te zeggen dat het niet zo gelukkig naar buiten is gekomen, dat voorstel, dan moet ik dat met een volmondig ja beantwoorden. Maar wat is het geval? Een paar jaar geleden kwam in Amsterdam een rapport uit onder de kop 'Binnenspiegel'. Daarin werden allerlei zaken aangehaald die in het Amster damse korps niet goed zouden zijn. Die hele zaak is opgepakt door hoofdcommissaris Valke en die riep de werkgroep Normbe sef in het leven. En waarom die werkgroep? Het is zo dat het korps langzamerhand de schijn heiligheid volledig van zich heeft afgeworpen. Daarvoor is bij ons geen plaats meer. Er is gewoon het gegeven dat er bij ons korps in het verleden en mogelijk ook nu nog wel, enkele - en let wel - enkele, mensen zijn die niet zo met de nonnen omspringen, zo als je van een politieman zou mo gen verwachten. Politiemensen die over de schreef zijn gegaan hebben het korps verlaten en we hebben eens gekeken en geana lyseerd. Hoe komt men er nu toe Rietkerk: twijfel over politiewinkel DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft ernstige twijfels over de komst van een zoge naamde politiewinkel als met het creëren van zo'n winkel een relatie zou worden ge legd met het terugdringen van het normafwijkend ge drag van de politieman (het zogenaamde „dalven"). Ook de politiekorpsen in Rot terdam, Den Haag en Utrecht hebben zich na de Amster damse bekendmaking afkeu rend uitgelaten over het intia- tief. De politiekorpsen in de ze grote steden zijn huiverig voor dit soort oplossingen, omdat het in zekere zin on toelaatbare praktijken als het dalven legitimeert. Ook de politiebonden hebben be zwaar gemaakt tegen de kop peling tussen de winkel en het dalven, evenals burge meester Van Thijn van Am sterdam. dat die mensen zo ver afgegleden zijn dat ze niet meer passen in het korps". ,Dan blijkt dat in principe ieder een natuurlijk heel fijn en netjes in het korps komt en de meesten dat gelukkig ook blijven. Maar dat enkele politiemensen telken male die normen gaan verschui ven, juist door dit soort zaken. Vandaag is het ongevraagd kor ting krijgen en morgen is het misschien echt corrupt gedrag. Dat betekent voor de politielei ding niet, dat ze dan maar de po litieman zijn gang laten gaan en hem eruit sturen als het zover ge komen is. Nee, de politieleiding heeft ook de taak om het klimaat, waarin de politieman moet werken, zo goed mogelijk te ma ken". ,Op een gegeven moment is dat hele werkklimaat van de Amster damse politie onderzocht. Een van die gevaren was het dalven, ongewilde bindingen die met een winkelier kunnen ontstaan. Dat is overigens maar een heel klein onderdeel van het totale project. Die werkgroep heeft toen het idee gelanceerd van zo'n inkooporganisatie. Een geheel gelegitimeerde zaak. Daar is niets fout aan en het voorkomt dat de politieman zou moeten dalven. Maar het verbetert daar naast ook het werkklimaat voor iedere agent, omdat ook de agent DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 28-jari- ge sexclubhoudster V.E.F. uit Zoetermeer. De officier, mr H. Holthuis, achtte bewezen dat „hij, althans zij" de hoofdrol heeft gespeeld in wat hij vrou wenhandel noemde en actief is geweest in de cocaïnehandel. F. staat geregistreerd als vrouw, maar voelt zich man en probeert dat officieel erkend te krijgen. De medische stand heeft haar man-zijn al erkend, de burgerlij ke stand nog niet. De officier had met die tussenstand in zijn dag vaarding rekening gehouden door steeds te spreken over „hij, althans zij". F's advocaat, mr M. Mantz uit Den Haag, vond dat die van dalven geen weet wil hebben, hier terecht kan". Waarom de dalvende winkelier niet aangepakt? „Er zijn natuurlijk groothandela ren die normaal alleen mogen verkopen aan de detailhandel en die er op die manier een extra klantenkring bij krijgen. Dat hoeven niet alleen politiemensen te zijn. En heel dikwijls hoeft er ook van de groothandelaar of winkelier niks tegenover te staan. Stel je hebt een winkel in de Kinkerstraat en je hebt je auto daar steeds staan. Als je dan een agent korting geeft, omdat je dan verwacht geen bon te krijgen, moet je er toch nog altijd reke ning mee houden dat die ene agent nog 3400 andere collega's heeft die die bon wel kunnen schrijven". „Wat ons nu echter het meeste pijn doet is, dat er wordt voorgesteld alsof de politie in Amsterdam normafwijkend gedrag met die inkooporganisatie wil legalise ren. Nu, daar nemen we onmid dellijk stelling tegen. Dat is niet alleen niet waar, maar ook abso luut niet de bedoeling. De hoofd commissaris heeft de laatste tijd duidelijk laten zien wat er ge beurt met politiemensen die zich niet houden aan de normen". Het voorstel van de werkgroep moet binnen veertien dagen nog eerst in de stuurgroep behandeld worden? „Dat klopt. De stuurgroep behan delt eerst nog die zaak. Daarin zit de top van de Amsterdamse poli tie. Zoals het voorstel er ligt, wordt het een coöperatieve ver eniging waar politiemensen lid van kunnen worden, maar waar de korpsleiding geen directe ver antwoording voor draagt. Het is dan ook geen onderdeel van het Amsterdamse korps". AMSTERDAM Door een ge sprongen waterleidingbuis stroomde gisteren het water over het Amsterdamse Merca torplein de huizen binnen. Bewoners moesten ijlings ho zen om de schade beperkt te houden. Een politieagente die het verkeer regelde voelde het water voortdurend onaange naam in haar sandalen klot sen. (foto ANP) onzin. Volgens hem moest er „gewoon hij of zij" staan. F. had haar praktijk als 'madam' in de Poeldijksestraat in Den Haag. Op 10 januari hield de politie haar aan, samen met drie andere Hagenaars en een Delftenaar. Vier Columbiaanse vrouwen hadden zich bij de politie gemeld met het verhaal dat zij door F. en haar handlangers vanuit Colum bia de prostitutie in waren ge lokt. Goedbetaald werk in een koekjesfabriek in het rijke Ne derland was hen voorgespiegeld. Met twee tegelijk kwamen de vrou wen naar Den Haag. Door een spoedhuwelijk in Denemarken met een geronselde Hagenaar verwierven zij de Nederlandse nationaliteit. Terug in Den Haag werden zij 'achter het raam' ge zet met de opdracht het in hen geïnvesteerde geld terug te ver dienen. Volgens de meisjes was hen zeer dreigend te verstaan gegeven dat er 75.000 gulden voor nodig zou zijn om hun vrijheid te herkrij gen. De vier meisjes, naar hun zeggen bang voor de dreigementen en overtuigd dat de regelmatig con trolerende zedenpolitie door F. was omgekocht, namen eind de cember de benen. Voor wederrechtelijke vrijheidsbe roving van de Columbiaanse vrouwen hoorden de assistenten gisteren achttien maanden tegen zich eisen. Hun opdrachtgever zal pas later terechtstaan. „Er komt een walm van laag-bij- de-grondse criminaliteit naar vo ren", zo oordeelde de officier in zijn requisitoir tegen F. Ook de rol van de Columbiaanse ambas sade vond hij vreemd. De meis jes hadden er vruchteloos ge smeekt om een retourhiljet naar hun vaderland. Zij hadden het advies gekregen weer aan het werk te gaan om dat kaartje zelf te verdienen. „Bij de ambassade zitten naar mijn indruk mensen met boter op hun hoofd", zei mr Holthuis. Deventer wil 'besmette' ingenieurs niet boycotten DEVENTER (ANP) - Op klein links en drie leden van de PvdA- fractie na heeft de gemeenteraad van Deventer zich gisteren uitge sproken, tegen een boycot van Witteveen en Bos, het Deventer ingenieursbureau dat heeft be sloten tekeningen te maken voor kantoren en dergelijke van de mogelijke raketbasis in Woens drecht. Een krappe meerderheid (de linkse partijen in de Deventer raad) tilt overigens zo zwaar aan deze acti viteiten van het bureau, dat ze het standpunt van B en W deelt om de relatie met dit bedrijf als verstoord te beschouwen. Dit zal volgens loco-burgemeester B. Duimel onder andere beteke nen dat een afvaardiging van het bureau niet welkom is tijdens het periodiek overleg van de ge meente met het Deventer be drijfsleven. "Maar we zullen Witteveen en Bos wel opdrachten blijven geven als dat - zoals nu ook het geval is in het belang van de Deventer gemeenschap is", zo stelde Dui mel. CDA, WD en D'66 hadden uit de brieven van B en W aan Witte veen en Bos afgeleid dat het ge meentebestuur de contacten met het bureau zal verbreken, als het bedrijf bij zijn besluit zou blijven aan de bouw van de raketbasis mee te werken. In de kritiek op het college (dat uit PvdA en PSP/ PPR bestaat) gingen met name WD en CDA zo ver dat ze B en W beschuldigden van chantage en discriminatie. De christen-de mocraten vonden zelfs dat het college in strijd had gehandeld met de grondwet. B en W toonden zich geschokt door die beschuldiging. Loco-burge meester Duimel adviseerde het CDA naar de rechter te stappen om het college aan te klagen. "Want als we hebben gediscrimi neerd is dat een misdrijf', aldus Duimel, die er de nadruk op leg de dat Ben W niet de bedoeling hebben gehad Witteveen en Bos te dwingen de opdracht voor de raketbasis te laten schieten. "Dat kunnen we niet eens. We hebben het bedrijf alleen benaderd om dat de gemeenteraad van Deven ter zich heeft uitgesproken tegen kernbewapening", zo lichtte Duimel toe. Uit verklaringen van de PSP/PPR- fractie bleek gisteren dat een boycot van het ingenieursbureau haar wel degelijk voor ogen had gestaan. Beide partijen namen het de PvdA kwalijk dat die zich tegen zo'n maatregel verklaarde en kwamen tot de conclusie dat "een bres was geslagen in de po litieke samenwerking in Deven ter". PSP/PPR-wethouder Van der Vlist stemde als enige van het college voor de motie die haar fractie in diende om de banden met Witte veen en Bos door te snijden. Hasjlijn opgerold OSS (ANP) - De gemeentepolitie van Oss heeft de 29-jarige A.H. en de 31-jarige J.D. uit die plaats aangehouden en ingesloten. In Gemert arresteerde de rijkspoli tie de 25-jarige P.O., terwijl in Geldrop een 25-jarige vrouw werd aangehouden. Dit viertal zou zijn betrokken bij een hasj lijn die via Oss naar Kopenhagen voerde. De eerste arrestaties in deze hasj lijn werden in februari van dit jaar uitgevoerd door de politie van Kopenhagen. Daar werden toen een Amsterdammer en een Amerikaan aangehouden. ADVERTENTIE Katwijk - Voorstraat 80. Heemstede - Binnenweg 114, Lelden - Haarlemmerstraat 58. Sassenheim - Hoofdstraat 253, Vlaardlngen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7 Voorschoten - Schoolstraat 115 EIJSDEN - In 'het Limburgse Eijsden staan de kersenbomen al volop in bloei. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5