'In een bejaarden centrum moet je praten, veel praten' BAANVAK DE NATUUR ALS BUUR Directeur Kurpershoek met pensioen LEIDEN - "Ik sta nou niet bepaald te tandakken om weg te gaan. Zo is het helemaal niet hoor. Want eigenlijk is het toch jammer, die ervaring neem je mee, je kan er eigenlijk niks meer mee doen". Directeur Kurpershoek van Huize Groenhoven is vandaag met pen sioen gegaan. Hy is nu 87 jaar, werkt 12% jaar als (financieel) di recteur van dit bejaardenhuis en heeft de hele renovatie-operatie meegemaakt. Vorig jaar juni trokken de bewo ners van Huize Groenhoven in hun verbouwde appartementen. Anderhalf jaar hadden ze er toen opzitten in wisselwoningen aan de Schubertlaan. Maar het was de moeite waard. Al waren die twee verhuizingen in zo korte tyd een hele klus, de meeste be ren blij met hun rui- door Annemiek Ruygrok mere kamers en vooral hun eigen douche en toilet. Want vóór de renovatie moesten vier bewoners één toilet delen. Dat gaf nog al eens 'opstoppingen'. Kurpershoek is met die renovatie nog net de bezuinigingsdans ont sprongen. De kamers zijn dan ook ruim, boven de van rijkswe ge bepaalde minimale afmetin gen. Dat was vroeger wel anders. In 1948, toen Kurpershoek be- Wanneer men in het voorjaar een bezoek brengt aan Oud Poel geest, de Leidse Hout of het Heempark, zal het ongetwij feld opvallen hoe groen en kleurig de ondergroei in deze gebieden dan is. Speenkruid, helmbloem, gevlekte arons kelk, sleutelbloem, wilde hya cinth, bosanemoon en vele an dere soorten staan in volle bloei. Over enkele weken, wan neer de bomen volledig in blad door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch staan is hier vrijwel niets van terug te vinden. Dit is niet moeilijk te verklaren. De plan- tenhebben voor hun stofwisse lingsprocessen licht nodig. De kruiden in de ondergroei van het bos maken daarom gebruik van de relatief korte periode in het vooijaar dat het zonlicht onbelemmerd de bosbodem kan bereiken. Als de bladeren van de bomen volledig uitge vouwen zijn wordt het te don ker op de bodem. De groei en de bloei van de vooijaarsplan- ten is dan afgelopen. In de zo mer zijn de bovengrondse de len van deze soorten volledig afgestorven. Plotseling In bovengenoemde gebieden is de bosanemoon, Anemone ne- morosa één van de opvallend ste vertegenwoordigers van deze vooijaarsflora. Grote plekken van de ondergroei worden door deze plant met honderden bloemen wit ge kleurd. In Oud Poelgeest en het Leidse Hout staan ze er met duizenden; ze zijn reeds van grote afstand waar te ne men. Als de zon schijnt staan ze geheel open, met de binnen zijde van de bloem naar de zon gekeerd. Bij somber weer en in de schemering sluiten de bloe men zich en is de paarsrood aangelopen buitenzijde zicht baar. De bloemen zijn er plot seling. De ene week is er nog niets te zien, de week daarop blijkt een groot deel van de bosbodem wit gekleurd. Als de bloemen net boven de grond komen is de stengel ge knikt. Met deze stevige stengel worden de dorre bladeren op de bodem opgetild. De strooi- sellaag is voor vele planten een lastig obstakel. De bosane moon heeft dit probleem op deze manier opgelost, andere planten komen met stijf opge rolde of opgevouwen bladeren boven de grond. Op de wortel stok van de bosanemoon kunt u met een beetje geluk in deze tijd van het jaar een klein bruin bekerzwammetje vinden. Het is de anemoonbekerzwam, Sclerotinia tuberosa, die op de bosanemoon parasiteert. Erg veel last van de paddestoel heeft de anemoon waarschijn lijk niet. Hoewel we er vorig jaar uitgebreid naar hebben lo pen zoeken zijn we er niet in geslaagd om in het Leidse Hout ook maar één zwammetje te vinden. Het is vanwege de bruine kleur vrij moeilijk te ontdekken tussen de dorre bla deren onder de anemoonplan tjes. Maar waar hij staat zou hij er met vele exemplaren moe ten staan, zodat hij vroeg of laat gevonden moet worden. Misschien hebben we dit jaar meer geluk. Het bekerzwam metje is in Nederland niet zeld zaam; het is bekend van bui tenplaatsen in het westen van het land, zoals de Keukenhof. Ingevoerd In het Noorden en Westen van ons land zijn er geen bossen meer. De bosflora is hier alleen aanwezig in oude buitenplaat sen. Naar de Friese naam voor buitenplaats, Stins of Stinze worden deze planten stinze- planten genoemd. Het begrip stinzeplant heeft betrekking op alle kruidachtige planten die in dergelijke gebieden groeien. Vele hiervan zijn niet inheems, maar in vroeger eeu wen door de bewoners van de buitenplaatsen ingevoerd. Een aantal soorten werd aange plant omdat men ze decoratief vond, andere omdat men er ge neesmiddelen uit kon berei den. De bosanemoon en het speenkruid zijn waarschijnlijk niet bewust in deze gebieden uitgeplant, maar komen hier van nature voor. Dit geldt niet voor de helmbloem, de arons kelk, de daslook, de sleutel bloemen, de wilde hyacinthjes en vele andere soorten die in het vooijaar de fraaie buiten plaatsen in het dichtbevolkte westen van het land kleur ge- stuurslid was van een rusthuis aan de Hooigracht, stonden slechts schotjes tussen de bed den. Het woord 'privacy' kende men toen nog niet. "In het vroe gere oudeliedenhuis aan de Kaarsenmakersstraat had je zelfs niet eens schotjes. Daar sliepen de mensen op grote zalen. Maar ja, toen waren de tijden ook an ders". En de prijzen ook. Werd er kort na de oorlog 270 gulden per maand voor een verzorgingshuis be taald, nu ligt die prijs rond de 3600 gulden. De meeste mensen kunnen dat niet zelf betalen en de sociale dienst springt dan bij. "Ik gun het ze ook van harte hoor, deze mensen. Die hebben een heel leven van hard werken achter de rug. Ze hebben die goe de verzorging echt verdiend", al dus Kurpershoek. Hij is ervan overtuigd dat het voor de oudere mens het beste is zo lang mogelijk zelfstandig te blij ven. "Als je niet echt hoeft, moet je niet in een verzorgingshuis gaan. Pas als je echt niet meer voor jezelf kunt zorgen, moet je die stap zetten. Ik heb zelf men sen meegemaakt die te vroeg kwamen en er achteraf spijt van kregen". Het project Nieuw Groenhoven, onder supervisie van Huize Groenhoven, past geheel in het kader van dat zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Honderd- veertig zogenaamde beschutte woningen, 'achter' de meelfa briek, bieden huisvesting aan be jaarden. Ze zijn via een alarmin stallatie aangesloten op Huize Groenhoven. Negen vrijwilligers staan om toerbeurt klaar om - in geval van nood - de helpende hand te bieden. De controle be rust in Huize Groenhoven, waar men kan zien of de betreffende vrijwilliger inderdaad naar de WOENSDAG 25 APRIL 1984 Vt bejaarde op pad gaat. Het project loopt nu alweer bijna drie jaar. "Een leuk, maar zorgelijk pro ject", noemt directeur Kurpers hoek het. Dat zorgelijke zit hem in de financiële kant: de subsidie kwam pas veertien dagen gele den rond. Toch is het fenomeen 'beschutte woning' ook goedkoop, voor de gemeenschap wel te verstaan. Want zo'n woning doet aan huur slechts vierhonderd gulden per maand. Tel daarbij de vergoe ding van de vrijwilliger en de alarmdienst op, dan kom je bij lange na niet aan de 3600 gulden die er voor een verzorgingshuis moet worden neergeteld. In deze tijd van bezuinigingen wordt het voor bejaardenhuizen steeds moeilijker de vereiste ser vice te blijven verlenen. Sommi ge directeuren hebben al voorge steld om 's winters de verwar ming dan maar wat lager te zet ten. Dat spaart energiekosten. "Kruimelwerk" noemt Kurpers hoek dat. "Dat zijn de kosten toch niet. Net zo min als dat stuk je vlees elke dag. Nee rente en personeel vormen de hoge on kostenposten". Maar de rente gaat nauwelijks omlaag en het personeelsaantal is al minimaal. Eigenlijk zouden er in Huize Groenhoven nog drie mensen bij moeten, maar in Den Haag wil len ze er liever mensen afhebben dan dat er bijkomen. Ook Kur pershoek heeft al ettelijke malen brandbrieven die richting opge stuurd, maar tot nog toe is er geen bevredigend antwoord ge komen. Het werk in een bejaardenhuis is helemaal tot op de minuut inge deeld. Iemand in bad doen, daar staan zoveel minuten voor, ie mands bed opmaken ook. "Weet je hoeveel ervoor staat om een kamer schoon te maken? Vijfen vijftig minuten. Dat is veel te weinig", zegt Kurpershoek bo zig. Maar het is niet anders. Misschien is het wel prettig om weg te gaan op een moment, dat het allemaal minder en moeilij ker dreigt te worden in de bejaar denzorg. Wellicht denken ande ren er zo over, zo niet Kurpers hoek. Hij vertrekt, omdat het zijn tijd is, niet omdat hij staat te springen. "Ik had de keuze om op m'n 64ste weg te gaan, vóór de renovatie. Maar die had ik al he lemaal voorbereid. Ik vohd het beter om dan ook die hele opera tie te begeleiden. En ik vind het jammer dat je bij zoiets ervaring opdoet, die je maar één keer kunt gebruiken". Zijn ervaringen heeft hij overigens wel uitgewisseld met de directie van 'Roomburg', dat op het ogen blik in de wisselwoningen aan de Schubertlaan zit en dezer dagen in het gerenoveerde pand zal te rugkeren. Aan zijn opvolger Dijkstra heeft hij de goede raad meegegeven "te praten, heel veel te praten". Met het bestuur, met het personeel van Huize Groen hoven en vooral met de bewo ners. "Als iemand van de bewo ners bij je komt met de medede ling dat zijn portemonnee zoek is, dan kun je niet zeggen: ik heb nu geen tijd, kom volgende week maar terug. Dan moet je op dat moment met hem praten, hem helpen zoeken. Zoiets kun je niet uitstellen. Je moet altijd klaar staan voor een praatje". Hij zal zijn werk missen. Zijn af scheid zal feestelijk zijn, maar weemoedig. Hoe hij zijn tijd zal vullen? Er moeten nog 3000 dia's worden ingeraamd en met mooi weer zal hij een hengeltje in het water gooien. En als het zover is, dat hij zelf beter in een verzor gingshuis kan gaan wonen, komt Huize Groenhoven dan in aan merking? "Zeker wel. Maar al leen als het niet anders kan, als ik er echt aan toe ben. Wanneer hier dan nog dezelfde mensen werken als nu, zeker. Dan.kan ik nog eens lachen". "Het komt uit de grond van zijn hart. Rock In The Jam aan de 2e Binnen vestgracht treedt vanavond de rockformatie 'Thanks' op. Aanvang tien uur. Volksdansen Clubhuis Matilo organiseert vrijdagmiddag een volks- dansinstuif voor ouderen C55+j, van twee tot rond half vijf in het gebouw aan dbe Zaanstraat 126. De instuif staat onder leiding van Ger Elsenaar. Duivensport (1) LPC hield een wedvlucht uit Haasdonk met 204 duiven. Uitslag: 1 J.H. Pen en zn.; 2 W.L. Onstenk; 3, 6 L. v.d. Meer; 4, 8,10 J. Staffelen; 5 J. v.d. Meyden; 7 A. Siera; 9 Schouten-Verhagen. Duivensport (2) De Rijnklievers vloog met 410 duiven uit Haasdonk. Uit slag: 1 W. Pielanen; 2,4 J. Ze venhoven; 3 J. Kok; 5 S. v.d. Heyden; 6 H. Sladek; 7 P. v.d. Wal; 8 J. v.d. Wal; 9 comb. Koak; 10 P. Veelenturf. Duivensport (3) P.V. Leiderdorp vloog met 352 duiven uit Haasdonk. Uit slag: 1,4, 7 comb. Reijka2, 6, '9 F. van Heusden; 5 B. van Vliet; 8 Th. Habraken; 10 D. van Seggelen. Go Het Leids paastoernooi go, dat in Huis de Bijlen werd gehou den, is gewonnen door Erik Puyt uit Amsterdam. De ove rige drie prijzen in de hoofd groep werden door Leide- naars behaald: Job Korving, Mare Groenhuis en Ernst Kloos. Verzamelbeurs De afdeling Den Haag van 'De Verzamelaar' houdt zaterdag in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 de half jaarlijkse verzamel- en ruil beurs met oude prentbrief kaarten, munten, oude bank biljetten, jokers, curiosa, sou venirs van het koninklijk huis enz. Van tien tot vier uur. Inlichtingen: tel. 070- 895465. Vakopleiding zoekt werklozen "Het is in deze tijd helemaal geen luxe om een paar weken bij scholing te volgen. Soms kun je niemand vinden, terwijl er zoveel goede vakkrachten in de bak bij het arbeidsbureau zitten". Het hoofd bijzondere arbeidsvoorzieningen van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) wijst er op dat er nog enkele plaatsen vrij zijn by het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen, kortweg CW genaamd, aan de Leidse Rooseveltstraat. Hoofd Keur voegt eraan toe dat het voor werklozen best heel zinvol is die vrye plaatsen in te nemen, De ontwikkelingen in bijvoor beeld de bouw gaan snel. Soms worden bouwvakkers die slechts een paar maanden werkloos zijn geweest al met nieuwe technieken geconfron teerd. De ontwikkelingen vol gen elkaar ook in de staalsec tor snel op. Juist op het gebied van metaal, bouw en ook elek trotechniek wordt onderricht gegeven op het Centrum Vak opleiding voor Volwassenen. Een kleine tien instructeurs ge ven aan maximaal 94 werklo zen les. De werklozen behou den tijdens de cursus hun uit kering en krijgen een reiskos tenvergoeding. De duur van de cursussen is verschillend. Moet een vakdiploma worden behaaald (en dan gaat het vaak om omscholing, het leren van een nieuw vak), dan duurt het gemiddeld acht tot tien maan den. Bijscholing duurt veelal veel korter. Om de kennis van de vaklui weer op peil te brengen, is een cur sus van een paar weken niet voldoende. Keur: "Wij moeten van de werkgevers ook ruim op tijd weten dat ze bepaalde mensen nodig hebben. Want ook het opleidingscentrum zelf moet tijd krijgen om de nieuwe technieken te leren kennen". Het is opvallend dat er onder werklozen zo weinigen bereid zijn aan een cursus deel te ne men. Maar volgens Keur is dat zeker niet onbegrijpelijk: "Het uitzichtloze van de situatie zorgt er voor dat de mensen denken: wat heeft zo'n cursus nu voor zin? Ik vind toch geen werk. Ze zien het nut er niet van in". Directeur Schouten van het CW beaamt Keurs verhaal: "Men heeft vaak het gevoel dat het toch niet helpt. Dat het weinig zin heeft, omdat men toch niet aan de bak komt. Maar dat hangt helemaal af van de ach tergrond van de mensen. Een opperman die jarèn in de bouw heeft gewerkt zonder vakdi ploma en dat bij ons haalt, vindt zeker een baan. Mensen met een HAVO-diploma en zonder werkervaring hebben veel minder kansen". Schouten vertelt dat 55 procent de die heeft gevolgd bij het CW, bin nen drie maanden werk vindt. Een cursus garandeert overi gens geen baan. Schouten: "Garanties kunnen we niet ge ven, maar het arbeidsbureau spant zich wel in voor het vin den van een baan". Bij de arbeidsbureaus is infor matie verkrijgbaar over bij- en omscholing. Grafisch bureau in Olgacomplex Zo snel mogelijk op eigen benen staan. Dat is het streven van Puck Gescher uit Leiden en Carla Vinken uit Voorschoten. Zij hebben onder de naam Ge scher &t Vinken een bureau voor grafische vormgeving in een barak nabij het voormalige Olgacomplex aan de Evertsen- straat in Leiden (tel. 221584). De beide dames, die de Konink lijke Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag heb ben doorlopen, pakken al het werk op het terrein van de gra fisch vormgeving aan. Of het nu gaat om het maken van briefpapier, folders of illustra ties of andere fotografisch of typografische werkzaamhe den. Tot nog toe draait het bu reau redelijk, al kunnen Puck en Carla er nog niet van eten. Alleen Puck werkt met behoud van uitkering. Zij verwacht dat op korte termijn haar uitkering kan worden teruggebracht. Want zoals de zaken er thans voor staan, blijft er geld over om ze een deel van de boter ham mee te kunnen betalen. Ook op langere termijn hebben de beide vrouwen er vertrou- Puck Gescher en Carla Vinken: "Zo snel mogelijk op eigen benen staan" wen in dat hun onderneming zal slagen. In tegenstelling tot tal van ande re bedrijfjes in het Olgacom plex, hebben Carla en Puck zich niet in de schulden hoe ven te steken. Carla kreeg geld los via familie en Puck had ge spaard met het doel dat geld ooit eens uit te geven aan de inrichting van een bureau voor grafische vormgeving. Zy hoe ven dus geen zware schulden last te torsen. Op de vraag of hun werk andere bedrijven die op het gebied van de grafische vormgeving in Leiden en omgeving concur rentie aandoet, antwoorden zij: "Alvorens we hebben gekozen voor een bepaalde plaats, heb ben we nauwkeurig de markt verkend. We hebben ons terde ge voorbereid. In Leiden is best ruimte voor een bureau als het onze. In tegenstelling bijvoorbeeld tot Amsterdam en Den Haag waar tal van der gelijke bureaus werkzaam zijn". Overigens is het Olgacomplex voor de beide vrouwen meer een opstapje, een begin naar het grotere en zelfstandige werk. "De drempel had zonder het gebruik van het Olgacom plex beslist groter geweest. Maar dat had ons er toch niet van weerhouden een bureau te beginnen. Het had allemaal wel moeilijker geweest. Nu zit ten we voor betrekkelijk lage lasten. De huur in het complex is afhankelijk van de inkom sten", licht Carla Vinken toe. De beide dames waren niet werkloos toen ze in januari met het bureau begonen. Carla had een vaste baan, maar heeft ont slag genomen. Haar werk wordt nu door een ander ge daan. Puck had een tijdelijke baan en kon daarna met be houd van uitkering aan de slag bij hun eigen bureau voor'gra- fische vormgeving. Een van de belangrijkste proble men voor het bureau is de voortgang in het aantal op drachten. Zij hebben welis waar een aantal grote opdrach ten uitgevoerd, maar nu is het wat rustiger. Zij willen een gro tere kring van vaste klanten opbouwen. Gezelligheid in de huiskamer Onder het motto 'Het valt niet al tijd mee om de week zinvol en prettig door te komen als je geen baan hebt' startten Peter van der Kant en Ton Versluis een maand geleden een mid dag voor werklozen in Nieuw koop. Tot nu toe is de opkomst gering. Per week komen er rond de 12 werklozen naar boerderij 'De Zon' aan de Elle boogvaart. In een grote gezellige huiskamer worden allerlei spelletjes ge daan. "We biljarten en klaver jassen. De werklozen mogen ook zelf met ideeën komen. Bij voldoende belangstelling kun nen we bijvoorbeeld een vis- (foto Holvast). wedstrijd of een puzzelrit orga niseren. Maar wat er ook gaat gebeuren, het wordt allemaal in onderling overleg gere geld.", zegt Peter, die zelf ook werkloos is. De beide initiatiefnemers stel den vast dat veel werklozen in hun omgeving zich verveel den. Omdat er in Nieuwkoop niets te doen is voor werklo zen, stapten zij naar de stich ting 'Open Huis', die in Nieuw koop een activiteitencentrum beheert. Aan medewerkers en bestuur van deze stichting ont vouwden zij hun plannen. Na dat was vergaderd over de ideeën van Ton en Peter, kre gen zy te horen dat ze op maan dagmiddagen kunnen beschik ken over drie ruimten in boer derij 'De Zon'. Als het aantal bezoekers groeit, mogen zij straks ook de stal en de eerste verdieping gebruiken. Maar zover is het nog niet. Bij de start kwamen de mensen nog schuchter binnen om even een kijkje te nemen. Nu is er een kern van ongeveer tien mensen die iedere week komt. Het gaat in de eerste plaats om de gezelligheid. "Behalve werklozen zyn ook werkenden en andere belang stellenden welkom. Maar het project is in de eerste plaats opgezet voor werklozen", al dus Peter. Hij zou graag zien dat alle werklozen van Nieuw koop eens een kijkje komen nemen in de boerderij. Voor in formatie: Peter van der Kant tel. 01725-2518.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4