Auto's hinderpaal in Pancras-Oost 'Bezuinigingen zijn in tegenspraak met doel van onderwijs' Sen r ie t btadbkeeld Bewoners en bedrijven gevraagd naar mening over stads vernieuwing DEN HAAG/LEIDEN In de wijk Pancras-Oost, het ge bied tussen Herengracht en Hooigracht, zijn wat de grootscheepse stadsvernieuwingsoperatie betreft de grootste problemen nu opgelost. Alleen is er nog een aan tal kleine uitvoeringsproblemen. Onder andere het ver- keers- en parkeerprobleem, de toekomstige functie van het Mosterdcomplex, de plaats van een buurtvoorziening en de definitieve invulling van het ir. Driessenplein. Dat zeggen gemeentelijke woordvoerders tegen onderzoe kers die in opdracht van de provincie Zuid-Holland met name het samengaan van bedrijvigheid en wonen in de buurt onder de loep hebben gehouden. De verkeers- en parkeerproblemen worden ook gesignaleerd door geïnterviewde buurtbewoners en ondernemers. Vertegenwoor digers van beide groepen noe men het grote aantal personen auto's in de buurt als de grote boosdoener. Daardoor ontstaan aan de ene kant door stoepparke- ren voor kinderen gevaarlijke si tuaties en aan de andere kant door dubbel parkeren proble men voor bedrijven omdat toele verende vrachtauto's deze niet goed meer kunnen bereiken. Vervuiling Als gevolg van al het geparkeerde blik kan de gemeentelijke veeg- auto ook niet meer goed bij de stoepranden komen waardoor vervuiling ontstaat, zeggen de bewoners. Daarbij vinden ze het jammer dat straten geregeld moeten worden opgebroken en daarna maar matig weer worden herbestraat. Over de kwaliteit van de bebou wing zeggen de Pancras-Oostbe- woners dat ze in het bijzonder die panden die voor opslag wor den gebruikt vaak slecht vinden onderhouden. Ook het onder houd van gehuurde bedrijfspan den laat volgens hen veel te wen sen over. Bovendien hebben ze over de kwaliteit van de nieuw- bouwplannen in het algemeen veel klachten, zo blijkt uit het in terview. Vrees bestaat er onder de bewo ners dat de voorgenomen ver plaatsing van een aantal bedrij ven vanwege de hoge kosten nog wel even op zich zal laten wach ten. Uit het vraaggesprek blijkt voorts dat de bewoners vinden dat er in de buurt in het geheel geen of te weinig voorzieningen zijn zoals scholen, winkels, groen, speelvoorzieningen en so ciaal-culturele instellingen. Over het gemeentelijk beleid in zijn algemeenheid wat de buurt betreft zijn de ondervraagde be woners niet geheel en al negatief. Zo vinden ze dat sinds het aan treden van een meerderheidscol lege (1978) het beleid slagvaardig is, er wordt veel gerealiseerd, al gebeurt het in een aantal geval len zonder overleg met of tegen het advies van de bewoners. Als gevolg van het verlagen van de Wethouder kritiseert regering LEIDEN -"De bezuinigingsdrang van de overheid met betrekking tot het onderwijs is in tegen spraak met de doelstellingen van dat onderwijs: het investeren in jonge mensen, de noodzaak van vernieuwingen, het beantwoor den aan in de maatschappij le vende behoeften". Deze kritiek spuide gisteren de Leidse wet houder van onderwijs, Jit Peters, op de onderwijsdag voor alle leerkrachten van kleuter- en ba sisonderwijs in Leiden. Op deze manier, aldus Peters, dreigt het onderwijs een vergaar bak van gefrusteerden te wor den, van onderwijsgevenden en onderwijsnemenden. "Er wordt in het onderwijs onzorgvuldig met mensen omgesprongen. Eén leerling te weinig kan een baan kosten". De onderwijsdag behandelde the ma's als 'ongelijke behandeling op school', 'computergebruik in het gewoon en buitengewoon la ger onderwijs' en 'intercultureel onderwijs'. Erkennen Met betrekking tot laatstgenoemd thema voerde de pedagoog Henri Dors het woord. Hij achtte het van belang dat de overheid nu eindelijk eens erkent dat er in Nederland van een veelkleurige (multi-etnische) samenleving sprake is. "Er wonen hier één miljoen mensen met een duide lijk andere etnische afkomst dan de Nederlandse bevolking. En dan spreek ik nog niet eens over de duizenden Britten, Duitsers en Belgen. De overheid heeft steeds vooropgelopen in de te- rugkeerideologie: het beleid was er steeds op gericht dat die tien duizenden Surinamers, Marok kanen en Turken ooit naar hun eigen land zouden terugkeren. Daarom is er door niemand aan een oplossing gedacht". Het interculturele onderwijs, aldus Dors, is verworden tot het uit voeren van eep aantal folkloristi sche projecten. "Wanneer die in terculturele projecten doorgaan, zijn we op een doodlopende weg beland". Volgens hem moet het interculturele onderwijs gericht zijn op het ontwikkelen van posi tieve verhoudingen tussen kin deren van verschillende komaf. "Op de juiste manier gebruikt kan deze vorm van onderwijs een anti-racistische werking heb ben". Om dit te bereiken, aldus Dors, moeten leerkrachten kri tisch staan tegenover schoolboe ken, waarin de blanke nog al te vaak de rol van de overheerser speelt. Ook moeten leerkrachten zich de sociaal-culturele achter gronden van hun leerlingen ei gen maken. "Want zij moeten kinderen leren soepeler tegen over andere culturen te staan. En zij moeten weten hoe vooroorde len ontstaan, want dan kunnen zij die vooroordelen wegnemen". Voorlichtings avonden voor woongroepen LEIDEN - Het Woongroepencafé organiseert in de maand mei twee thema-avonden. Op 2 mei zal worden gesproken over de mogelijkheden om een stichting op te richten die bestaande pan den koopt en deze voor gemeen schappelijke bewoning geschikt maakt. In andere steden is dit een goede manier gebleken om iets aan de woningnood onder woongroepen te doen. De erva ringen van elders zullen op deze avond aan bod komen. De avond van 30 mei heeft als on derwerp 'inkomens van woon groepleden'. Een aantal financië le gevolgen van het gemeen schappelijk wonen zullen hierbij aan de orde komen, zoals de Wet op de Tweeverdieners, mogelijke gevolgen voor mensen met een uitkering en problemen bij het verkrijgen van huursubisidie. Beide avonden beginnen om acht uur en zijn toegankelijk voor alle belangstellenden uit Leiden en omstreken. Het Woongroepencafé is een initia tief van de Vereniging Centraal Wonen Leiden en Omstreken. Behalve op de twee thema avonden is het café aan Rapen burg 100 elke woensdagavond van acht tot tien uur geopend. individuele huursubsidie spre ken de bewoners er hun vrees over uit dat woningen met hoge huren leeg zullen komen te staan of zullen worden bewoond door groepen waarvoor ze niet zijn ge bouwd. Het een en ander is vol gens hen het gevolg van in het verleden gerealiseerde woningen waarvan de huurprijs door de ge meente bij de bouwplannen niet in de afwegingen betrokken zou zijn. Dat heeft overigens wel ge leid tot fraai uitgevoerde wonin gen, zeggen ze. De gemeente vergeet volgens de Pancras-Oostbewoners ook wel eens dat er in de buurt ook nu moet worden gewoond en ge werkt. Het stadsvernieuwingsbe leid is momenteel teveel gericht op investeren in (civiel)techni- sche werken; walkanten, brug gen, sloop-nieuwbouw, riolering, renovatie en onderhoud. "Maar geld voor voorzieningen wordt nauwelijks uitgegeven". Verbetering Op de directe vraag of ze vinden of de buurt er op voor- dan wel achteruit gaat, luidt het ant woord dat de stadsvernieuwings- Huilclub Piet Eradus van de ruilclub Ko- ningskerk zit met zijn handen in het haar. Een paar weken ge leden kreeg hij van hogerhand te horen dat hij met zijn club niet meer welkom is in de Prins Willem de Zwijger- school. Twee keer per maand, op vrijdagavond, komt de Ko- ningskerk daar bijeen. Soms zijn er wel tachtig, negentig mensen. Maar de kleuter school van de Prins Bernhard- school komt nu in dat lokaal. En die kleuters willen er hun speelgoed laten staan. Dus dan is er geen mogelijkheid om twee keer per maand al die schragen op te stellen. Piet Eradus is al bij de gemeente geweest om raad. Maar daar zeiden ze: "Jammer mijnheer Eradus, maar we kunnen op dit moment niets voor u doen. Komt u na de paasvakantie nog eens terug". Eradus had afgelopen vrijdag avond zijn laatste ruilavond waarop hij zijn mensen alvast wat van de plannen voor het komende seizoen had willen vertellen. Maar wat had hij moeten zeggen? Dat er geen ruimte meer is voor de Ko- ningskerk? En dat, als er even tueel met veel moeite een lo kaal wordt gevonden, dat dat veel duurder is dan ze nu beta len? Zo duur, dat de subsidie niet meer toereikend is? Trouwens, die subsidie daar is ook wat mee aan de hand. Want die wordt ingetrokken. Duizend gulden per jaar krijgt de Koningskerk van gemeen tewege. Maar dat gaat dus ook mooi niet meer door. Dat was de tweede klap die Eradus te verduren kreeg. Hij voelt zich danig gepakt door de gemeente. "Ik vind het laak baar dat ze zo laat met dit som bere bericht komen. De ge meente springt slecht om met haar vrijwilligers". Ruim twintig jaar bestaat de ruil club Koningskerk nu. Er zijn honderdvijftig leden. "Ik dacht dat we ons bestaansrecht toch wel bewezen hadden", is Era- dus van mening. Eigenlijk is het meer een sociëteit. Veel mensen komen er alleen voor een babbel. En verder wordt er geruild. Postzegels, munten, prentbriefkaarten. "En de con tributie vloeit weer terug in de portemonnee van de leden. plannen in elk geval de verpau pering een halt hebben toegeroe pen waardoor het leefklimaat zichtbaar is verbeterd. Maar nieuwbouw is er nu wel voldoen de, menen ze en de resterende bebouwing zou nu dienen te worden opgeknapt. De bewoners constateren echter dat alleen ei genaar-bewoners bereid zulen zijn om hierin geld te steken nu ze zien dat de gehele buurt is op geknapt, verhuurders zullen hiertoe minder zijn genegen, is de mening. Het verplaatsen van de grote be drijven noemen ze mede oorzaak van de verbetering van de buurt. De aanwezigheid van kleinere, milieuvriendelijke en weinig ver keer aantrekkende bedrijven wordt door de bewoners positief ervaren. Nog beter echter zou het zijn als ook de ondernemers zelf in de buurt zouden wonen, den ken ze. Dat laatste zou ook volgens de geïnterviewde ondernemers be ter zijn. Zij menen dat onderne mers die bij hun bedrijf of in elk geval in de buurt wonen meer begrip voor de andere bewoners hebben en beter letten op het Piet Eradus en zijn ruilclub afgelopen vrijdag voor het laatst in de Willem de Zwijgerschool. Waar nu naar toe? (foto Holvast! Want die krijgen af en toe een aardigheidje. Met Sinterklaas een chocoladeletter, met Pasen Ze hadden ook gespaard. Om nieuwe schragen te kopen voor hun ruilbeurs. Als Piet Eradus dit van te voren had geweten, was hij er niet aan begonnen. "Want waar moet ik nu naar toe met m'n spulletjes?". Wat hij zoekt is een (goedkoop) lokaaltje met een opslagruimte voor die nieuwe spullen. "Mis schien is er wel een bedrijf, dat ons twee avonden per maand kan hebben", zegt hij hoopvol. Want zoals het er nu voor staat is ruilclub de Koningskerk meer een huilclub. ANNEMIEK RUYGROK Tram-blues (4) De (blauwe) tramfanaten willen het Pesthuys bezetten. In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders vra gen zij een museum te mogen inrichten in de onlangs vrijge komen ruimte bij het Piet Paaltjenspad. De Tram Stichting Werkgroep NZH zoekt onderdak voor een stadsmotorwagen, een autobus en twee tramstellen. Leden van de werkgroep hebben dit wagenpark zelf opgeknapt en willen ze nu dolgraag in een 'vitrine' zetten. netjes houden van de omgeving van hun bedrijf. De ondernemers in Pancras-Oost hebben gemerkt dat vooral nieu we bewoners anders tegen de be drijven aankijken dan de oor spronkelijke. "Zij ondervinden er meer last van en vinden dan dat de bedrijven maar weg moe ten", zeggen ze. Wat de uitbrei dingsmogelijkheden van hun be drijven aangaat wordt door de ondernemers veel last ondervon den van het huidige bestem mingsplan. "Want wanneer be lendende percelen, indien ze al zijn te krijgen, woningen zijn, mogen ze niet meer voor be drijfsdoeleinden worden ge bruikt". Bovendien zeggen ze dat de al in gebruik zijnde panden veelal weinig efficiënt zijn omdat het draagvermogen van de vloeren ervan te gering is, de vrije opper vlakte vaak te klein en de ruim ten te laag. In de ogen van de bewoners gaat echter de gehele buurt achteruit. Ze zijn met name slecht te spre ken over de door de gemeente toegezegde maar nog niet gerea- Maar waar vind je er één die groot genoeg is om een tram op te slokken? "Aan de Pesthuis laan", dacht Frits van Dam van de werkgroep, toen hij hoorde dat het Legermuseum werd ontruimd. Bij zijn volleybal- maat Rien Logtenberg 'zette hij een balletje op'. Logten berg, een hele hoge ambtenaar in gemeentedienst, toonde zich enthousiast en beloofde voor de goede zaak een goed woord je te zullen doen bij de stadsbe stuurders. Frits van Dam heeft vliegensvlug een brief geschreven aan het college en die vorige week nog in de bus van het stadhuis ge deponeerd. "Want die Waal gaat weg hè en die schijnt nog al enthousiast te zijn over de blauwe tram. Daarom is haast geboden. Misschien dat die Waal nog wat kan regelen". Van Dam heeft in eerste instan tie heel bescheiden om een museum-ruimte van ongeveer 250 vierkante meter gevraagd. Maar als geen ander weet hij dat de die ruimte eigenlijk al te lu-ap is. "Want in de loop der jaren hebben wij heel wat rot zooi bij elkaar weten te sparen. Dat varieert van stukken rails, halteborden en conducteur strommels tot complete rijtui gen". Geld vraagt Van Dam niet. De liseerde laad- en losmogelijkhe- den. "In het bijzonder ten behoe ve van bedrijven die zich met in stemming van de gemeente in het gebied hebben gevestigd". Kleinschalig Naar hun mening wordt er door de bedrijven weinig geïnvesteerd in onderhoud omdat er onzeker heid bestaat over de toekomst van de vestiging als gevolg van het beleid van de gemeente, de beperkingen van de hinderwet en het gedrag van de bewoners. Daarom biedt de buurt nauwe lijks voordelen voor onderne mers, voor winkeliers is er wei nig draagkracht, voor bedrijven is het investerings- en vesti gingsklimaat niet erg aantrekke lijk. Het moet de bewoners als muziek in de oren klinken dat de geïnterviewde ondernemers al leen mogelijkheden zien voor kleinschalige, milieuvriendelijke en weinig verkeer aantrekkende bedrijven. Maar dan moeten de huisvestingslasten wel laag zijn en moet de ondernemer ook bo ven zijn bedrijf of elders in de buurt kunnen wonen, menen ze bovendien. Als ze even op de stoel van de wet houder zouden mogen zitten zouden de ondernemers met na me streven naar een minder gro te bebouwingsdichtheid want door het huidige beleid vrezen ze dat er in de toekomst problemen zullen ontstaan. "Door de grote bebouwingsdichtheid en het re latief snelle proces van terugkeer van de woonfunctie wordt een zware wissel getrokken op het leefklimaat in het gebied. Daar om verdient het sociale klimaat grote aandacht". verkoop van posters en foto's heeft de werkgroep inmiddels redelijk vermogend gemaakt. Die spaarcentjes, plus een sub sidiebedrag van de NZH moet het inrichten van een trammu seum mogelijk maken. Rien Logtenberg geeft de tramfanaten een goede kans dat zij in het jubileumjaar (de ze maand is het zestig jaar gele den dat de baluwe tram voor het eerst naar Den Haag rolde) van de gemeente de toezegging krijgen dat zij hun museum stukken naar het Pesthuys kunnen rijden. "De mensen van die werkgroep verdienen een vast stekje. Het zijn hart stikke gestoorde lui, maar te gelijk fantastische mensen". Die fantastische gestoorde men sen duiken nu elke zaterdag de fabriekshal van Starlift in Voorburg in om te sleutelen, lassen, schuren en poetsen aan hun vlaggeschip: een echte Boedapester. Van liftenbaas Dé Stoop mogen Van Dam en zijn trammaatjes ongestoord hun gang gaan. De Boedapester schijnt ziende rogen op te knappen. De werk groepleden hopen dat hij op korte termijn met feestvertoon naar Leiden kan rollen. Alleen de rails moet nog worden gelegd. J.V. Bouw brug nabij Olga- complex mag doorgaan DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State heeft een verzoek om de bouw tegen te houden van een ophaalbrug over de Nieuwe Rijn, ter hoogte van het Olga- complex op het industrieterrein 'De Waard', afgewezen. Volgens een Utrechtse Jaagpadbe woner zal de fiets- en voetgan gersbrug op die plek veel over last teweeg brengen voor de be woners van de straten aan de kant van de Hoge Rijndijk. De si tuatie ter plekke zou nu al zeer gevaarlijk zijn. De bewoner wil de dat de Raad van State het be sluit van de gemeente Leiden om een vergunning te verlenen voor de bouw van de brug, zou schor sen zodat de bouw voorlopig niet kan doorgaan. De gemeente meent dat een brug over de Nieuwe Rijn, richting Hoge Rijndijk, noodzakelijk is voor de verkeersveiligheid en be strijdt dat de overlast voor de buurtbewoners te groot wordt. Als de werkzaamheden niet per 1 mei beginnen zou de gemeente Leiden bovendien een subsidie bedrag van 240.000 gulden mislo pen. Staatsraad Van der Does heeft geoordeeld dat de belangen van de gemeente zwaarder we gen en het schorsingsverzoek gisteren afgewezen. Vrouw fietst tegen autodeur LEIDEN Een 28-jarige vrouw moest gistermiddag omstreeks één uur naar het AZL worden ge bracht nadat zij op de Nieuw- steeg met haar fiets tegen een openstaand portier van een auto was gereden. De vrouw liep scheuren in haar lip op; boven dien was een van haar tanden ka pot. Vierde congres 'Kankerpatiënt en verpleging' LEIDEN - In de Gorleuslaborato- ria van de Leidse universiteit wordt morgen het vierde congres 'Kankerpatiënt en Verpleging' gehouden. Het onderwerp van dit vierde congres is leukemie in al zijn facetten, waaronder be handeling en beenmergtrans plantatie. De dag is op de eerste plaats bedoeld voor verpleeg kundigen, omdat de leukemiepa- tiënt een speciale behandeling nodig heeft. Maar onder de deel nemers zijn ook veel andere werkers in de gezondheidszorg. Het congres, dat wordt georgani seerd door de Stichting tot bevordering van de Kankerver- pleging in samenwerking met het AZL, wordt om kwart voor tien geopend door mevrouw L.J. Reinhoud, directeur verpleging van het Academisch Ziekenhuis. Diabetici LEIDEN - De Diabetes Vereni ging Nederland afdeling Leiden e.o. houdt zaterdag een informa tiemarkt in de Waag aan de Aal markt (naast V&D). Er is infor matie te verkrijgen over dieet en dieetartikelen, spuiten en hulp middelen voor zelfcontrole. Ver der heeft de vereniging er een stand met informatiemateriaal als boeken, brochures e.d. De na- zorgzuster van het academisch ziekenhuis is aanwezig om infor matie te geven over de insuline- pomp. LEIDEN De chef van de justitië le dienst van de Leidse politie, de 38-jarige hoofdinspecteur R.M. Koolwijk, wordt korpschef van de gemeentepolitie te Hooge zand-Sappemeer. Koolwijk trad in '81 in dienst van de Leidse po litie. Redactie: Bart Jungmam Jaap Visser WOENSDAG 25 APRIL 1984 Na de jaren van slopen, zoals op de foto links bij de Vestestraat, en nieuwbouw, wordt het tijd aan dacht te besteden aan de bestaande bebouwing in Pancras-Oost, vin den de bewoners. Een van de nog op te lossen vraagpunten is de toe komstige indeling van het Ir. Dries senplein, op de foto rechts. (archieffoto's) Leiden j

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3