Verkeersdrukte op Noordbuurtseweg stijgt angstig snel Zendingshiiis Oegstgeest voor 5,5 miljoen opgeknapt Neem voorzorgsmaatregelen tegen olieverontreiniging Actiecomité kruisraket in Zoeterwoude Provinciaal rapport van kustgemeenten: School prooi van vandalen Leiderdorpse (82) gegrepen door motor Files jagen automobilist Zoeterwoude in OEGSTGEEST - Het zendingsbu reau en het Hendrik Kraemer In stituut (kortweg Zendingshuis) in Oegstgeest zal voor 5,5 miljoen gulden worden verbouwd en ge moderniseerd. De Raad voor de zending van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft daartoe' opdracht gegeven. Het werk moet in juli 1985 zijn voltooid. In de totale kosten dragen de Gere formeerde Kerken in Nederland 1,5 miljoen gulden bij. Architect is J. Splinter. Tijdens de verbouwing blijft het zendingsbureau in een deel van het gebouw functioneren. Het HKI verhuist naar enkele huizen op en bij het terrein aan de Leid- sestraatweg. De cursussen gaan gewoon door. Het gebouw dateert uit 1917. Het werd toen gesticht voor huisves ting van vrijgezellen, die wen sten te worden opgeleid tot zen dingsarbeider. Tegenwoordig gaat het daarbij om jonge gezin nen. De accommodatie is daarop niet afgestemd. Ze krijgen in het vernieuwde gebouw kleine ap partementen tot hun beschik king. Er blijven gezamenlijke fa ciliteiten als een eetzaal en een conversatieruimte. De bibliotheek van het Hendrik Kraemer Instituut wordt op nieuw gehuisvest en ook wordt de behuizing van de vele buiten landse gasten, die de Hervormde zending ontvangt, verbeterd. Be halve het HKI wordt ook de kan toorruimte van het zendingsbu reau aangepast aan de eisen van de tijd. Het Zendingshuis ana de Oegstgeester Leidsestraatweg: voor 5,5 miljoen gulden verbouwd. WOENSDAG 25 APRIL 1984 ZOETERWOUDE - In Zoeterwou de is een actiegroep opgericht om ook in het dorp een steentje bij te dragen aan de landelijke actieweek van het comité 'Kruis raketten, Nee'. De werkgroep 'Zoeterwoude voor Vrede' komt morgenavond voor het eerst bij een om plannen voor de week van 6 mei tot en met 12 mei uit te werken. Mensen die mee willen werken of denken zijn van harte welkom. Inlichtingen zijn te ver krijgen bij Pauline van Yperen, telefoon 01715 - 2435 en Corry Wouters, telefoon 01715 - 2753. Op deze adressen is tevens actie materiaal te krijgen. Het Warmondse 'Groot Leerust' zoals het er anno 1984 uitziet. Compleet met eigentijdse tuinstoelen. WARMOND - Huilend stond zij in de keuken van Huize "Groot Leerust" wanneer haar vrien dinnetjes uitgingen en zij, "meisje De Hoog", nog amper veertien jaar oud, keihard moest werken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds acht, zeven dagen in de week, was zij in de weer voor de 'burgemeesters- weduwe' Schölvinck, de laat ste burgemeestersvrouw die het huis kende. Na het vertrek van deze vrouwe, in 1946, werd het pand aan de Warmondse Burgemeester Ke telaarstraat verkocht aan Slin gerland. In 1953 trok kunst schilder Gereads erin. Hij maakte "een verrotte tering zooi" van het pand, dat in han den van de gemeente was. Een opknapbeurt was hard nodig. In de jaren dertig, toen mevrouw van De Hoog in de keuken stond voor drie gulden in de week, was van dat verval nog niets te merken. Zij herinnert zich hoe deftig alles was in de herenkamer, met pompeuze meubelen, grote kasten en een statige, laat 19e eeuwse zwarte schouw. Het was de huiskamer van het gezin. Maar ook was het het vertrek waar meneer pastoor en meneer de dominee eens in de week een kaartje legden ("het begin van de oe cumene"). De salon, door schuifeuren ge scheiden van de herenkamer, was eveneens "zeer voornaam'. Mooie bankstellen en kasten vol porselein stonden klaar voor "damesbezoek". Voorna me gasten mochten eveneens proeven van de exclusieve sfeer in de kamer, waarin een stucplafond met 19e eeuwse ornamenten is aangebracht, alsmede een roodmarmeren schouw! Maria-kaakjes Om het feest compleet te maken kregen de hooggeplaatste gas ten petit-fourtjes. Minder voor name gasten, zoals gemeente secretarissen moesten het doen met Maria-kaakjes waar op met boter een droste-flik was bevestigd. Deze 'huishoudelijke zaken' wer den 's morgens altijd doorge nomen met 'mevrouw', tijdens een bezoekje aan de keuken die nog enkele zeer oude delen kent. De (wijn)kelder is even eens antiek: hij stamt nog uit de 17e eeuw, toen voor het eerst sprake was van een "Leerust". In de donkere ruim te, die altijd hermetisch afge sloten was ("ze vertrouwden je voor geen cent") bevindt zich nog een 'oorspronkelijk kruis gewelf met kleine ribben'. Dat niet méér oude delen over eind staan, komt doordat in de loop der jaren verschillende bezitters het pand nogal fors hebben verbouwd. Zo toverde de Engelsman Benjamin Breadly, die het huis in 1716 kocht, samen met omringende huizen en erfjes de boerderij om in een buitenplaats. Deze plaats telde "verscheidene ver trekken waaronder twee be hangen zijn". Rond het gebeu ren ontstond "een stallingh voor drie paarden met wagen en chesenhuijs met deszelfs er ven en tuijn, beplant sijnde mety vruchtdragende bomen". In 1781 werd het huis wederom grondig verbouwd door de be woners, de familie Bucaille. Na de verbouwing heet het een "heerehuizinge te zijn, voor-, zien van verscheijende behan gen kamers, provisiekamer, kelder en keuken, met een zeer fraay extra vermakelijk salon". Gouverneur generaal De laatste grote verbouwing vond rond 1820 plaats. Mr. J. Siberg, die in 1807 het naastge legen "Zorgrust" had gekocht en enkele jaren later "Leerust" erfde van zijn vader, de Gou verneur generaal van Neder lands Indië, voegde de twee buitenplaatsen samen en zette metselaars en timmerlieden flink aan het werk. Aan de voorkant van het pand werd een stuk aangebouwd. De ou de achtergevel bleef echter in tact, evenals enkele vertrekken aan deze achterzijde. Door deze grote verbouwing werd het huis groter dan ooit. Het bestond uit "een nieuw ge timmerde herenhuizinge en nieuwe koepel aan de Leede, voorts tuinmanwoning, paar- destal, koetshuis etc". Het groen rond het pand was "ronduit schitterend". De grootgrondbezitter Hubertus Pieter Anthony Tijken, die het huis kocht in 1829 kon dan ook urenlang genieten van de bo men en de struiken. Zijn schoonzoon, burgemeester Abr. Nederburgh die tot 1903 in het huis woonde, eveneens. De huidige eigenaar, architect Van Beek, die het huis zowel gebruikt als woonruimte als werkvertrek, heeft die moge lijkheid niet meer. De eens zo trotse buitenplaats is totaal versnipperd en met diverse huizen bebouwd. Gelukkig is het huis intact gebleven. Een ingrijpende verbouwing heeft ervoor gezorgd dat het weer oogt zoals vanouds. "Ik zou het nog wel eens willen zien", zucht mevrouw De Hoog. PAUL VAN DER KOOIJ DEN HAAG/WASSENAAR - Kustgemeenten dienen nu al plaatsen aan te wijzen waar even tueel aangeslibde olie achter het strand kan worden opgeslagen en ze moeten ervoor te zorgen dat ze daar de vereiste vergun ningen voor krijgen. Dit is een van de aanbevelingen uit een provinciaal rapport dat is opge steld naar aanleiding van de grootste olieramp die de Neder landse kust heeft geteisterd, na melijk die als gevolg van de aan varing van de Griekse tanker Ka- tina met de Franse ertscarrier LEIDERDORP - De Elckerlyc-ba- sisschool aan de Klimopzoom in Leiderdorp is gisteren het doel wit geweest van vandalisme. Er werden twee ruiten ingegooid. De daders zijn de school niet bin- nengeweest. Pengall op 7 juni 1982. Óndanks uitgebreide bestrijdings- acties door rijkswaterstaat op zee, van de door de Katina verlo ren 1630 kubieke meter olie lukte het 48 procent uit het water op te vissen, kon toen niet worden voorkomen dat vanaf 13 juni 1982 de stranden van Schevenin- gen, Monster, 's-Gravenzande, Hoek van Holland, de Maasvlak te, Westvoorne, Hellevoetsluis en Goedereede door aangespoelde olie ernstig werden vervuild. Van de verloren olie kon uitein delijk 28 procent van het strand worden verwijderd, 24 procent van de door de Katina verloren olie is in het milieu achtergeble ven. Van het totaal van wat aan olie op de kust was terechtgeko men, is 70 procent verwijderd. De totale kosten van het schoon maken van het kustgebied be droegen ruim 4,2 miljoen gulden. Alle kosten zijn door de verzeke raar vergoed. Het bleek voor de gemeenten ech ter een zware financiële last te betekenen dat zij de kosten van het opruimen hebben moeten voorschieten. De provincie zal dan ook bij de rijksoverheid de kwetsbare financiële positie van de gemeentebesturen in geval van kustverontreiniging door olie aanhangig maken. LEIDERDORP - Bij een ongeval aan de Splinterlaan, gisteren middag, is een 82-jarige vrouw uit Leiderdorp licht gewond ge raakt. De vrouw wilde de weg oversteken maar schatte de snel heid van de aanstormende motor verkeerd in.De 28-jarge motorrij der, ook uit Leiderdorp, kon de vrouw niet meer ontwijken, en de vrouw werd gegrepen. Beiden werden met lichte verwondingen naar het Diaconnessenhuis ge bracht. Automobilist rijdt tegen boom WARMOND - Op de Heren weg in Warmond is gister avond een 60-jarige inwoner van Oegstgeest met zijn auto tegen een boom gereden. De politie vermoedt dat de man de macht over het stuur ver loor op een gedeelte van de weg (net over de Warmondse grens) waar al twee keer eer der een soortgelijk ongeluk plaatsvond. De Oegstgeeste- naar is met nog onbekend let sel naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Zijn auto werd totaal vernield. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse Noordbuurtseweg is gevaarlijker dan ooit. Door de komst van de rondweg rijden er weliswaar minder auto's over de weg, maar het verkeer dat gebruik maakt van de weg, "rijdt maar al te vaak met gas op de plank en haalt in bij het leven". En om de ellende compleet te maken: de verkeersdrukte stijgt snel. Meerdere bewoners van de weg blijken deze opvallende theorie aan te hangen. Het krachtigst brengt mevrouw Struik haar angsten onder woorden. Zij noemt de situatie levensgevaar lijk en houdt regelmatig haar hart vast wanneer ze haar kinde ren naar school ziet fietsen. "Ik heb ook tegen hen gezegd dat ze in geen geval over de weg mo gen", zegt ze. "Laat ze maar over de stoep fietsen". Zuchtend verklaart ze dat ze een tijdlang gehoopt had dat de rondweg een oplossing zou vor men voor de verkeerssituatie op "haar" Noordbuurtseweg, die al jaren niet bepaald 'je van het' is. Al gauw kwam ze echter tot de conclusie dat de weg niet die ont lasting gaf die ze had voorzien. "Even was het een nieuwtje, maar al gauw nam men al weer de oude weg", legt ze uit. Sluipen Ze denkt dat dit komt doordat, "wanneer jnen vanaf Benthuizen het dorp komt binnenrijden, men de twee stoplichten op de Europaweg wil omzeilen". Ook automobilisten die van het in- dustrieterein Weipoort komen, nemen volgens haar maar zelden de moeite om een stukje om te rijden naar de rondweg. Al met al is het volgens haar een stuk drukker op de Noordbuurt seweg dan vlak na de opening van de rondweg in juni 1982. Of de verkeersdrukte in die tijd is vervijfvoudigd, zoals een student van de Tilburgse verkeersacade- mie deze maand met keiharde cijfers heeft aangetoond (3.500 auto's tegen 700 per etmaal), durft ze echter niet te beweren. Op het gemeentehuis heeft men minder moeite met de uitkomst van de telling. Zelfs heeft men een verklaring gereed. Door file vorming op de Burgemeester Detmersweg (de rondweg), zou den de automobilisten naar de Noordbuurtseweg worden ge jaagd. "Een automobilist rijdt liever vijf minuten om dan dat hij twee minuten moet wach ten", aldus een gemeenteambte naar, die er van overtuigd is dat veel sluipverkeer gebruik maakt van de weg. Welke mensen met welke redenen sluipen weet hij echter niet. Overigens heeft mevrouw Struik deze zaken al in 1982 al gesigna leerd. Op 10 september 1982, ze ven dagen na de officiële ope ning van de rondweg, schreef ze een brief aan de gemeente waar in ze klaagde over hardrijdende en inhalende automobilisten. Deze wegpiraten zouden zorgen voor een levensgevaarlijke situa tie. De gemeente reageerde iet wat afhoudend. Ze kreeg drie da gen later een briefje in de bus met de tekst: door de aard van de zaak zal de behandeling wel eni ge tijd vergen. Burgemeester Na dat "voorgedrukte briefkaartje van de gemeente" hoorde ze een tijd niets meer. Wie schetst dan ook haar verbazing toen een maand geleden bleek dat er tel lingen werden gehouden. "Het klinkt misschien wat onaardig", begint ze voorzichtig, "maar ik heb het idee dat sinds de burge meester hier vier maanden gele den is komen wonen, opeens haast is gemaakt met de zaak. Het kan best zijn dat ambtelijke molens langzaam draaien en op eens de telling er komt, maar ik vind het wel frappant". Ze heeft overigens haar twijfels over de telling. "Uit de telling blijkt alleen dat het verkeersaan bod is gestegen. Dat er met hoge snelheden wordt gereden vind je er niet in terug. En dat is jammer, want ik kan u verzekeren dat hier gescheurd wordt Ik heb vaak het idee dat ze zo'n 80 a 100 kilometer per uur rijden over het lekkere stukje asfalt". Een Noordbuurtse weg-bewoner die liever niet met zijn naam in de krant komt, ("daar krijg ik al leen maar last mee") beaamt dat er niet bepaald zachtjes wordt gereden in de straat. "Ze rijden hier gewoon onbeschoft hard", zegt hij. Hij ziet zichzelf echter niet zo gauw protesteren. "Af en toe geef ik de burgemeester een goede opmer king, maar daar laat ik het bij". De heer Droogh van nummer 22a stelt zich evenmin erg strijdbaar op. Hij beaamt dat het vlak na de opening van de rondweg een stuk rustiger was dan nu. Ook heeft hij de indruk dat er nog nooit zo hard gereden is als nu. Maar gevaarlijk? "Ach, je went overal aan. Per slot van rekening kun je nergens meer gewoon oversteken", zegt de krasse baas (81). "En je moet natuurlijk reke nen dat ik erg rustig ben". Beu Mevrouw Struik wil van het woord 'wennen' niets weten. Zij vindt dat snel iets moet gebeuren aan de weg. Het liefst zou ze zien dat er een flinke bocht in- de vaart wordt aangebracht. Maar als die operatie te duur mocht blijken te zijn, voelt ze wel wat voor weg versmallingen of verkeersdrem pels. Een ononderbroken streep op de weg om het inhalen te ont moedigen, ziet ze niet zo zitten. "Je hebt nu ook al borden staan: verboden in te halen staat erop. Maar het helpt weinig. Een streep zal dan ook wel weinig uit halen". "Ach", besluit ze berustend, "een rustige weg zal het wel nooit worden... Maar zoals het nu is, zijn we het meer dan beu", voegt ze fel toe. Een woordvoerder van de gemeen te durft nog niet toe te zeggen of er verkeersmaatregelen zullen worden genomen op de Noord buurtseweg. "Op dit moment zijn we nog bezig met het verwerken van de cijfers van de telling. Half mei hopen we daarmee klaar te zijn. Dan zal de volgende fase ingaan. In die fase leggen we de uitkomsten van de telling naast de resultaten van een behoefte-onderzoek". Dat behoefte-onderzoek heeft de gemeente vorig jaar gehouden. Aan onwonenden en kwetsbare groepen als bejaarden werd toen gevraagd wat zij vinden van ver schillende verkeersvoorzienin- gen. Bij de tellingen en behoefte-onder zoeken werd overigens niet al leen de situatie op de Noord buurtseweg bekeken. De ver keerssituatie in het hele don> werd doorgelicht. Uiteindelijk moet dit alles leiden tot een ver- keersveiligheidsplan. Vooruitlopend op de presentatie van dit plan verklaart de woord voerder van de gemeente niet te zijn verrast door de argumenten van de Noord buurtseweg-bewo- ners die aanvoeren dat de weg gevaarlijker is geworden door hardrijders en inhalers. "Er is minder verkeer, hè, en dus kan men harder rijden", weet hij. WOENSDAG Leiden Waaggebouw - concert Leids Studen tenkoor en Orkest Collegium Musi- cum, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De oplos sing' van Sander Francken, 20 en "2.15 t Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kla- verjas-kampioenschappen, opgeven tot 20 uur,. DONDERDAG Leiden Waaggebouw - acrobatiek door de Leid- se Acrabatengroep Lazarus, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'De oplos sing' van Sander Francken, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, op treden Son of Tarzan, 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van ma 23 april 8 uur tot 27 april door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, teL 894400. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag v abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 16.30-18.00 u Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R U Paauw A A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H l. J Veldhuizen (regio) Abonnementsgelden b sniet toegestaan (b.n buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2