Huisvlijt Bronstring door Clerc doorzien Perfecte start van Leiderdorp Betere bescherming nodig van Europese kustgebieden Leiden bestraft Manchester tegen Juventus zonder Muhren en Robson Zola Budd krijgt weer startverbod Sundström klimt op Hockeyploeg Pakistan op toernee ook naar Leiden Lubbers: bezoek Joego slavië uit beleefdheid Oostduitse theoloog veroordeeld WOENSDAG 25 APRIL 1984 Sport PAGINA 15 GOED NIEUWS. Op zaterdag 5 mei a.s.(èn alle zaterdagen daarna) is de Nutsspaarbank wel open. Dat wil zeggen; alle 16 kantoren in de grotere winkelcentra die normaal ook op zaterdag open zijn? Maar ook buiten kantooruren bestaat er demogelijkheid kontanten op te nemen. Tenminste, als u een pasje hebt voor de geldautomaat. 24-uurs service. Klanten van de Nutsspaarbank kunnen met hun geldautomaatpasje 24 uur per dag over hun geld beschikken. Zeven dagen van de week. Dus ook in het weekend. Dus ook op die uitzonderlijke zaterdag 28 april. U ziet het NUTSSPAARBANK goede nieuws over DE DICHT BIJ HUISBANK, treft het slechte. u leidse spaarbank 5 *Den Haag: Vroom en Dreesmann, Breitnerlaan 2, De Stede 1, Frederik Hendriklaan 154. Scheveningen: Distriktskantoor; Badhuiskade 24. Hazerswoude Rijndijk: Potgieterlaan 76. Leiden: Oude Rijn 56. Leiderdorp: Winkelhof 17. Leidsenhage: Vroom en Dreesmann. Oegstgeest: Langevoortplein 21. Rijswijk: Kerklaan 4, Vroom en Dreesmann. Wassenaar: Stadhoudersplein 2. Wateringen: Herenstraat 39. Zoetermeer: Middelwaard 65. Vendet Zoetermeer LEIDERDORP - Het eerste elftal van de afdelings-eersteklasser (zaterdag) Leiden is door de tuchtcommissie van de KNVB afdeling Leiden aansprakelijk gesteld voor het staken van de competitiewedstrijd MVKV-Lei- den. De Leidse kampioenskandidaat krijgt twee wedstrijdpunten in mindering en is veroordeeld tot het betalen van honderd gulden boete. Het bestuur van Leiden heeft aangekondigd tegen deze straf in beroep te gaan bij de commissie van beroep van de af deling Leiden. De wedstrijd MVKV-Leiden werd ruim een week geleden door scheidsrechter Varkevisser tien minuten voor het einde gestaakt bij de stand 3-1 in het voordeel van het Katwijkse MVKV. De leidsman voelde zich bedreigd door de spelers van Leiden nadat hij de spelers Boot en Landwaart van het veld had gestuurd. Na een twee uur durend verhoor van de getuigen kwam de tucht commissie gisteravond tot het oordeel dat Leiden aansprakelijk was voor het staken van deze topper in de eerste klasse van de Leidse afdeling. De laatste tien minuten van deze wedstrijd, die werd bijgewoond door een rapporteur van de bond, zullen op een nog nader te bepalen datum moeten worden uitgespeeld. Deze mini-wedstrijd zal aanvangen met een vrije trap voor de thuisploeg, terwijl Lei den slechts met negen veldspe- lers binnen de lijnen mag ver- schijnèn. De tuchtcommissie moet nog een uitspraak doen over de strafmaat van de uit het veld gezonden Lei- den-spelers. De stand aan kop van de eerste klasse is nu: 1. Voorschoten 18-25 2. Leiden17-24 3. MVKV18-24 4. TAW19-23 Voorschoten en het zaterdagteam van LFC gaan over naar de vol gende ronde van de strijd om de afdelingsbeker. Voorschoten bleef net als afgelopen zaterdag in het competitieduel met 3-1 baas over KRV. LFC won met nog duidelijkere cijfers bij VNL: 1-5. LEIDERDORP - Het interna tionale McDonalds toernooi is gisteravond in de barstens volle Leiderdorpse sportzaal 'Op Dreef met een geweldige klapper begonnen. Neder lands bekerhouder Leider dorp speelde een welhaast perfecte wedstrijd en klopte Rainbow Birmingham in het openingsduel met 91-75. De individualistich ingestelde Engelsen hadden geen ant woord op de door Leiderdorp getoonde discipline en con centratie. Birmingham kwam evenwel sterk uit de startblokken en de prijs voor de eerste dunk van het driedaagse toernooi moest al na enkele seconden ingeleverd worden bij de Britse guard Mike Landell, die de score met een fraaie voltreffer opende. Uitge kiend en fel verdedigingsspel van de Rainbows bracht Lei derdorp in de eerste minuten in verlegenheid. Birmingham kon gemakkelijk scoren, ter wijl Henk Jan Piket verzuim de gebruik te maken van lan ge man Daan van Egmond. Na tien minuten hielden bei de ploegen elkaar nog in evenwicht (18-18), maar de eerste barstjes in de Engelse verdediging waren al te zien. Piket lanceerde zijn dodelijke afstandschot, terwijl tweede guard Wim Zwikker (6 as sists) met geinspireerde pas ses gaten creëerde voor de vlot scorende Robert Jan Rijsbergen en Nico de Lange. Leiderdorp gokte twee minu ten voor rust met een felle press, die Birmingham volle dig overrompelde: van 34-35 werd het 40-35 bij de rust. Aangeslagen kwamen de En gelsen na de pauze terug in het veld. Leiderdorp bleef onder aanmoedigingen van het 400 koppige publiek en de cheergirls gaan en vond Daan van Egmond ditmaal wel onder het bord. Bij een spetterharde dunk van de Leiderdorpse international was de strijd gestreden (47-37), al bleef Birmingham fel tegenstand bieden. Het Leiderdorpse collectief kon niet meer kapot. Van Eg mond leverde een tweede dunk af en Wim Zwikker bleef zijn ploegmakkers be dienen met gouden passes. Leiderdorp heeft duidelijk het beste voor het laatst be waard en is na de ruime 91-75 zege op Rainbow Birming ham favoriet voor een plaats in de morgenmiddag (16.00 uur) te spelen finale. De tweede toernooidag wordt vanavond om zes uur afgeslo ten met een wedstrijd van het' eerste team van Leiderdorp tegen de beste tien spelers van het toernooi. De Elmex Amerikanen Jerry Beck en Don Cox zullen als gastcoa- ches van de AU Stars optre den. Scores Leiderdorp: Piket 24, Rijsbergen 22, Van Egmond 19, De Lange 13, M. uybens 7, Zwikker 6. Topscorers Bir mingham: Landell 16, Hart ley 14, Crimley 13. DEN HAAG (RTR/AFP) - Manchester United mist vanavond in de twee de wedstrijd van de halve finale voor het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars in Turijn tegen Juventus, opnieuw de middenvelders Bryan Robson en Arnold Muhren. Beiden hebben te veel last van bles sures. De voor het eerste duel, dat in 1-1 eindigde, geschorste Ray Wil- kins is weer beschikbaar op het middenveld. Bij de Italianen zijn er twijfels over het meespelen van libero Scirea en spits Rossi. In de Europa Cup voor landskampioenen beschikt AS Roma in de thuiswedstrijd tegen Dundee United weer over de Braziliaan Falcao om een achterstand van 0-2 weg te werken. Falcao miste door een bles sure het eerste duel. Liverpool speelt in Boekarest tegen Dynamo zon der middenvelder John Wark. Hij is nog niet gerechtigd uit te komen in Europa Cup-duels. Bij de Roemenen, die met een achterstand van 0-1 beginnen, is Awdowe geschorst. In de UEFA-Cup moet Tottenham Hotspur, thuis 1-2 achter, tegen Haj- duk Split zowel Hodlle als de Argentijn Ardiles missen door blessures. De Joegoslaven hebben geen problemen met de opstelling. Ook de andere Engelse deelnemer in dit toernooi, Nottingham Forrest, kent problemen met de opstelling voor het verdedigen van een voorsprong van 2-0 tegen Anderlecht. Hart speelt in ieder geval niet mee. Het inzet ten van spits Birtles is nog onzeker. Bij Anderlecht is de Joegoslaaf Peruzovic geblesseerd. Zijn meespelen is twijfelachtig. Arnold Muhren is ook vanavond niet inzetbaar voor Manchester United. Net als Brian Robson blijft hij geblesseerd aan de kant. PARIJS (AFP) - De Zweed Henrik Sundström is op de ranglijst van de Grand Prix gestegen naar de zesde plaats. Sundström won het afgelopen weekeinde het toernooi van Monte Carlo door in de finale zijn landge noot Mats Wilander te ver slaan. De Amerikaan Jimmy Connors heeft de leidjng met 958 punten uit dè vijf door hem gespeelde toernooien. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl is met 842 punten tweede en de Amerikaan John McEnroe staat met 775 punten derde. Bij de eerste acht spelers bevinden zich nu drie Zweden. LONDEN (AFP) - Voor de tweede keer binnen een week zijn er problemen ontstaan rond een atletiekwedstrijd, waarin Zola Budd zou uitkomen. Vorige week liet het gemeentebestuur van Crawley weten dat het de atlete liever niet in actie zag komen. Gisteren heeft het stadbestuur van Londen de Britse sportraad gevraagd Zola Budd te verbieden vandaag een 1500 meter wedstrijd te lopen in de Engelse hoofdstad. De atlete wilde in het stadion van Chrystal Palace proberen de limiet voor de Olympische Spelen op deze afstand te halen. Vrijdag komt de toelatingscommissie van het Internationale Olympisch Comité onder leiding van de Westduitser Willy Daume bijeen. Bekeken wordt of de naturalisatie van Zola Budd tot Engelse reglementair is volgens van het IOC. HUISSEN (ANP) - In een opmer kelijk produktieve zevende ron de van het 66ste nationale dam kampioenschap was titelverde diger Rob Clerc de enige van het kwartet achtervolgers, die de achterstand op koploper Jannes van der Wal beperkt wist te hou den tot drie punten. Beide groot meesters kwamen in bizarre par tijen tot winst tegen respectieve lijk Bronstring en Stokkel. Je roen Goudt rukte door een zege op Van der Borst op naar de der de plaats, terwijl niet minder dan zes spelers nog kandidaat zijn voor de vierde plaats, die recht geeft op rechtstreekse plaatsing in de volgende finale. Vijf van de zes partijen werden in deze ronde beslist. Voor de talrij ke Huissense toeschouwers werd het desondanks een "zwar te dag", omdat hun beide favo rieten op niet mis te verstane wij ze een nederlaag moesten incas seren. Dat overkwam in eerste instantie Jos Stokkel, die vorig jaar nog op een met Rob Clerc gedeelde eerste plaats eindigde en begin dit jaar in het Westeuro- pese zonetoernooi indruk maak te door zich voor de eindronde van het wereldkampioenschap te plaatsen. Tegen Van der Wal bleef hij het juiste antwoord schuldig op het nieuwtje dat de ex-wereldkampioen in een theo retische variant samen met Evert Bronstring had bestudeerd. De Huissenaar investeerde ontzet tend veel tijd in de weerlegging van Van der Wals analyses, maar schoot in de praktijk toch tekort. Het was een van de eerste keren, dat de Friese grootmeester niet in tijdnood verkeerde en dat kwam zijn spel ten goede. Op su perieure wijze buitte hij de pro blemen, waarin Stokkel verkeer de, uit en combineerde in de tijd noodfase naar winst. Hoe mak kelijk de ex-wereldkampioen het had, bleek uit het feit dat hij nog bijna drie kwartier bedenktijd over hield van de hem toegeme ten twee uur speeltijd. Bronstring Rob Clerc kreeg ook te maken met de huiskamervlijt van het duo Van der Wal-Brontring, want de eerst 24 zetten van Bronstring waren identiek aan die van Van der Wal tegen Stokkel. Clerc week toen echter af en hoewel enkele aanwezige subtop-mees ters weinig voor de kansen van de titelverdediger gaven, bleek een aantal vereenvoudigingen in zijn voordeel te werken. Welis waar meende Van der Wal dat Bronstring beter een voorpost van Clerc langdurig onder vuur had kunnen nemen, waardoor de Leidenaar voorlopig een schijf had kunnen winnen en tenmin ste een remise uit het vuur had kunnen slepen. Bronstring be zweek in de partij na ruim vijf uur voor de druk, die Clerc van uit het middenspel op zijn stel ling uitoefende. Auke Scholma en Gerard Jansen kwamen tot een bijna identiek spelgenre waarin Scholma al vroeg met een schijf op vijftien kwam. Jansen probeerde via het centrum tegendruk uit te oefe nen, maar kwam ook in hevige tijdnood nadat Scholma voor zijn opbouw veel tijd had ge bruikt. Met wederzijdse dammen op het bord brak een spectaculai re tijdnoodfase aan waarin Scholma de winst miste. In een gezamenlijke actie werd vervol gens de notatie bijgewerkt, nadat Scholma's vlag was gevallen. De Fries had een duidelijk over wicht zowel qua positie als qua materieel maar had toch nog bij na een uur nodig om de winst te grijpen. Jeroen Goudt zag een voorpost van de Limburger van der Borst als goed aanknopingspunt voor aan vallende acties. De Enschedeër nam in het middenspel een dam- combinatie om Van der Borst de eerste nederlaag toe te brengen. KARACHI (RTR) - De Pakis taanse herenhockeyploeg is maandagavond uit Karatsji vertrokken voor een toernee van zes weken door Europa in het kader van de voorbe reiding op de Olympische Spelen van Los Angeles. De wereldkampioensploeg zal spelen tegen Polen, Frank rijk, Nederland, Belgie, Spapje en de Sovjet-Unie. Tijdens het verblijf in Neder land speelt Pakistan op 9 mei en 16 mei in Amstelveen te gen de nationale herenploeg. Op 7 en 14 mei fungeert Jong Oranje in respectievelijk Lei den en Veghel als tegenstan der van Pakistan. Het Aziati sche gezelschap komt 4 juni terug in het vaderland. ATHENE (ANP) - De milieuministers van de 21 lidstaten van de Raad van Europa, waaronder Nederland, zijn vandaag in Athene bijeengekomen om maatregelen te ne men voor een betere bescherming van de kustgebieden en de oevers van rivieren en meren. ming van de natuur en het milieu moet een geïntegreerd onderdeel worden van de economische ont wikkeling in deze streken. Behalve de noodzaak tot behoud van de kwetsbaarste gebieden en de gebieden met een zeer rijke biologie of uiterst fraai land schap achten de ministers het behoud van de bestaande land bouwgebieden van bijzonder be lang. Voor iedere nieuwe ontwik keling of uitbreidingsprojecten langs de zeekusten of oevers van rivieren en meren moet eerst een rapportage gemaakt worden voor de invloed op het milieu. Mijnbouwactiviteit moet worden beperkt en aan strenge regels worden onderworpen. Tenslotte moet er een vorm van samenwer king gevonden worden om de vervuiling van het water en de lucht te bestrijden. Ondanks de inspanningen van de Europese landen in de afgelopen 14 jaar voor een doelmatig be heer van de kust- en oeverstre ken dreigen deze gebieden steeds verder aangetast te wor den door de ontwikkeling van het toerisme, industrie, wa tertransport en mijnbouw. De nationale wetgevingen schieten dikwijls tekort door een gebrek aan coördinatie tussen de ver schillende verantwoordelijke au toriteiten. De bewindslieden streven naar wettelijke maatregelen die alge meen toepasbaar zijn. De aange sloten landen zouden verplicht moeten worden bij de ontwikke ling van allerlei activiteit in de kust- en oevergebieden rekening te houden met de invloed daar van op het milieu. De bescher- Er ligt een rapport op tafel van de Griekse delegatie, die voorstelt de milieupolitiek een onafschei delijk onderdeel te maken van het economisch beleid. Dit houdt tevens in dat de kosten voor de bescherming van het mi lieu bij de algemene ontwikke lingskosten gerekend moeten worden. Overigens zijn de Grie ken van mening dat de bescher ming van het milieu kan bijdra gen tot economisch herstel. Griekenland stelt onder meer voor het lozen en storten van afval in belangrijke natuurgebieden ge heel te verbieden. Andere activi teit, zoals jagen, vissen en bezoe ken, moet worden beperkt. Er moeten meer gespecialiseerde mensen worden aangesteld om deze gebieden doelmatig te be- BELGRADO (GPD) - Hoe de Joe goslaven ook vasthouden aan de communistische ideologie, zij houden een open oog voor de economische moeilijkheden die dat systeem met zich mee kan brengen. Zij houden zichzelf een spiegel voor n schuwen niet economische aanpassingen aan te brengen, zoals het voeren van een stimuleringsbeleid gericht op het westen. Dit zei minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren na afloop van de besprekingen die hij samen met premier Lubbers voerde met de Joegoslavische premier mevrouw Planinc en mi nister Mojsov (buitenlandse za ken). Het gesprek heeft volgens de Nederlandse bewindslieden geen enkel probleem tussen de beide landen aangetoond. Dat was ook nauwelijks te ver- wachtén. Het hele driedaagse be zoek is meer 'beleefdheid' dan het uitpraten van gerezen proble men, aldus Lubbers. Volgens Van den Broek was tij dens het gesprek de onafhanke lijke opstelling van Joegoslavië ten opzichte van Rusland 'predo minant'. Verder benadrukte de minister dat in Joegoslavië het politieke klimaat veel milder is dan in andere Oostbloklanden. Volgens Van den Broek moet het land zich meer inzetten voor de bevordering van de export naar het westen. In het verleden is volgens hem de aandacht van Joegoslavië teveel gericht op de Oostbloklanden. Momenteel importeert Joegoslavië voor 80 miljoen dollars meer uit Nederland dan het naar ons land exporteert. Dat verschil bedroeg schermen. OOST-BERLIJN (Rtr/DPA) - Ver scheidene Oostduitsers zijn gear resteerd en veroordeeld na om toestemming tot verlaten van het communistische land te hebben gevraagd, zo is dinsdag uit inge lichte bronnen vernomen. Dit zou zijn gebeurd nadat zij daar toe tevens de permanente West- duitse vertegenwoordiging in de Duitse Democratische Repu bliek hadden bezocht. Arrestatie op grond van dit laatste zou strij dig zijn met de ook door de DDR ondertekende slotverklaring van vervolgconferentie over Europe se veiligheid en samenwerking in Madrid, die vrije toegang tot buitenlandse ambassades waar borgt. De veroordeling van één Oostduit ser werd vernomen in kerkelijke kringen in Berlijn. Het ging om de vroegere predikant Wolf Quasdorf, 30, die door een recht bank in Pankow tot een celfstraf van 14 maanden is veroordeeld. Niet alleen in Oost-Berlyn, maar ook uit Dresden, Halle en Wei- mar werden arrestaties gemeld als onderdelen van wat een po ging scheen om de vloed van ver zoeken om emigratie in te dam- 2r is vooral een vloed van aanvra gen ontstaan, doordat de Oost duitse autoriteiten in de afgelo pen tijd meer mensen het land hebben laten verlaten dan ooit na de bouw van de Berlijnse muur in 1961. in 1979 nog 135 miljoen dollar. Met deze ontwikkeling zijn de Joegoslaven niet echt tevreden omdat het vooral een gevolg is van import remmende maatrege len uit gebrek aan geld. De Joegoslavische minister Mcde- nica wees verder op de daling van het aantal Nederlandse toe risten dat Joegoslavië bezoekt. Gingen er in 1981 nog 400.000 landgenoten naar Joegoslavië; vorig jaar waren dat er nog maar 250.0U0. Dit was het gevolg van tijdelijke problemen waardoor bijvoorbeeld benzine moeilik te verkrijgen was, aldus de minis ter. Vanuit andere westerse lan den komen juist de laatste jaren toeristen naar Joegoslavië. DAR ES SALAAM (DPA) - In Tanzania is Salim Achmed Sa- lim tot premier benoemd. Hij was tot dusver minister van buitenlandse zaken. Salim volgt premier Edward Moringe Sokoine op, die onlangs bij een verkeersongeval om het leven kwam. Sokoine zou waarschijn lijk president Julius Nyerere hebben opgevolgd. Deze heeft te kennen gegeven dat hij zich niet meer beschikbaar zal stellen voor de presidentsverkiezingen die volgend jaar worden gehou den.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15