c 'Beroep had helemaal geen zin' FttTTTTT <- ü-n^tLk£feky it 'Geen revanche, dit is een rechtzetting' Delgado nieuwe leider Gramov bevestigt nog eens deelname Russen Jr-1 Monsterzege van korfbalteam Bijna alle straffen in Belgisch voetbalschandaal gehandliaafd Spanjaard in Pyreneeën op zijn sterkst Promotie FC Twente Limiet voor Van Gerven Toto/lotto Jeroen Piket dichter bij jeugdschaaktitel Ivan Lendl trekt zich terug voor finale WCT Sport A r~ - Ti M -1 - t 1 I I ENSCHEDE (GPD) - Tot diep in de nacht heeft FC Twen te de kater weggespoeld van wat in het stadion Diekman nog altijd wordt aangeduid als de grote vergissing. „Want wie maar een klein beetje thuis is in de voetballerij", refereert Ton van Dalen aan die inktzwarte dag uit de historie van FC Twente '65, „weet dat het een belachelij ke zaak is dat wij vorig jaar zijn gedegradeerd. Deze pro motie is daarom ook geen revanche, maar een rechtzet ting van iets dat nooit had mogen gebeuren". Henk Woudstra (1) lost een schot op de Engelse korf. Alie Slok (10) treedt als getuige op. (foto anp> DEURNE (ANP) - Het Nederlandse team is het eerste wereldkampioen schap zaalkorfbal met een grote overwinning begonnen. In Deurne was het team van Engeland in poule B geen partij voor de Nederlandse ploeg. Zonder een zestal basisspelers en met twee debutanten zegevier de het Nederlandse team na een ruststand van 9-3 met 21-7. Topscorer was debutant Hans Heemskerk van Fortuna met acht treffers. In poule A was Belgié veel te sterk voor Australië. Na een ruststand van 21-3 werd het uiteindelijk 38-13. De andere uitslagen: Poule A: Spanje-West-Duitsland 6-11 (2-4); poule B: Verenigde Staten- Frankrijk 13-8 (7-3). BRUSSEL (GPD) - Het beroepscomité van de Belgische Voetbal Bond (KBVB) heeft in de omkopingszaak Standard Luik-Waterschei de straffen van Eric Gerets en Roland Janssen verminderd. De straf voor Gerets bedraagt nu twee jaar en voor Roland Jans sen 18 maanden. Voor Gerets (niet aanwezig bij de uitspraak) betekent dat een strafver mindering van een jaar, terwijl Janssen zes maanden zag kwijt gescholden. De straffen van de overige betrokkenen blijven gehandhaafd omdat, zo luidde de verklaring, het hier al om minimumstraffen ging. De Belg René Marlens en de Spanjaarden Ocana. Bayon en Ugartemendia (v.l.n.r.j wagen vroegtijdig een kans in de eerste bergrit van de Spaanse Ronde. Hun poging liep spaak. ifoto api LAUSANNE (AFP/DPA/SID) - De voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), Juan-Antonio Samaranch, heeft gisteravond op een persconfe rentie in Lausanne verklaard, dat de zwarte wolken boven de Olympische hemel overdrijven en al goeddeels verdwenen zijn. Met deze woorden vatte Sama ranch de extra vergadering van het dagelijks bestuur van het IOC in het hoofdkwartier in Lau sanne samen. Het bestuur kwam ANTIBES (ANP) - Jacqueline van Gerven uit Rosmalen heeft tijdens een internatio naal handboogtoernooi in Antibes voldaan aan de Olympische limiet van het Nederlands Olympisch Co mité. Ze werd winnares met 1248 punten. De limiet van het NOC staat op 1245 pun ten. Om uitgezonden te wor den naar de Spelen van Los Angeles moet zij in 1984 tweemaal voldoen aan de Olympische eis. Tiny Reniers uit Asten en Leo nard Daris uit Westerhoven zijn reeds zeker van deelne ming aan de Olympische handboogwedstrijden in Los Angeles. Het NOC eist van hen alleen dat zij vormbe houd tonen. De leden van het beroepscomité toonden zich dinsdag mild voor de verdachten in de omkopings zaak. De betrokkenen hadden luttele weken geleden nogal wat wrevel gewekt door plotseling met gewijzigde verklaringen te komen. Er was in het duel tussen Standard en Waterschei geen sprake geweest van omkoping, luidde het. Volgens de desbetref fende spelers was er pas na af loop van dat duel sprake van een plotselinge „liefdadigheid" van de Standardspelers, die de titel in het bewuste duel pakten, ten opzichte van hun Waterschei-col lega's. De onderzoekcommissie van de Belgische bond reageerde geïrri teerd op deze plotselinge koers wijziging en achtte de verdach ten toch schuldig. Met een ande re advocaat (mr. Driessen in plaats van mr. Jeunehomme) gingen de veroordeelden in be roep en hoopten door met de naakte waarheid te komen op wat clementie van het beroeps- comité. Dat had de beroepscom missie slechts voor Gerets en Janssen. De overige straffen ble ven gehandhaafd. „Hypocriet", meende Standard- speler Walter Meeuws direct na de uitspraak. „Wij zijn op de wa re feiten veroordeeld en toch blij ven er mensen buiten schot, le- op dringend verzoek van de Sowjet-Unie bijeen. De IOC-le- den voerden in aparte bijeen komsten langdurig overleg met de voorzitter van het Olympisch comité van de Sowjet-Unie, Ma- rat Gramov en Peter Überroth, de voorzitter van het organisatie comité van de aanstaande zomer spelen in Los Angeles (LAOOC). Het probleem over de veiligheid van de Sowjet-ploeg vormde het hoofdthema van de besprekin gen. Gramov erkende op de pers conferentie, dat er een stap voor waarts was gedaan. Hij voegde er aan toe: "Wij zijn er in geslaagd ons te ontdoen van verschillen de, negatieve, elementen, die zich de laatste maanden hadden opgestapeld". Gramov had in het gesprek met de IOC-delegatie de positie van zijn land uitgelegd. Bij deze gelegenheid had hij de nadruk gelegd op de lastercam pagnes in de Westerse pers, met name de Angelsaksische. Gra mov onderstreepte nog eens, dat zijn land niet de intentie heeft wraak te nemen. Daarmee doel de hij op de Amerikaanse boycot van de zomerspelen van 1980 in Moskou, toen de Verenigde Sta ten wegbleef uit protest tegen de inval van de Sowjet-Unie in Af ghanistan. Gramov herhaalde in Lausanne, dat de Sowjet-Unie de spelen in Los Angeles niet zal boycotten. Hierbij refereerde hij aan de woorden van partijleider en president Tsjernenko, die in de middaguren tegenover de Ita liaanse minister van buitenland se zaken, Giulio Andreotti, de deelneming van zijn land aan de spelen bevestigde. "Op voorwaarde, natuurlijk, dat het Olympisch handvest strikt wordt nageleefd", zei Gramov. dereen wist er van af. Ook de niet-geschorste spelers en die ko men er nu zonder straf van af'. Ook vice-voorzitter Duel van Wa terschei toonde zich verbolgen over de uitspraak van de be roepscommissie: „Als ze alle za ken hier in het land zo aanpak ken als deze zaak, dan was de cri sis meteen opgelost". Hiaat Overigens is het zo goed als zeker dat mr. Driessen, de advocaat van de gestrafte Standardspe lers, opnieuw beroep zal aante kenen tegen de uitspraak van het beroepscomité. „Het beroepsco mité heeft de verzachtende om standigheden (het spreken van de waarheid door de verdachten - red.) aanvaard, maar het regle ment biedt geen ruimte om dat ook in strafvermindering tot ui ting te brengen", zo verklaarde Driessen, die dat hiaat in het reglement vermoedelijk aan grijpt voor zijn hoger beroep. Dat staat dan weer haaks op de ver klaring die Simon Tahamata na de zitting had. „Dit beroep had helemaal geen zin. Als ik gewe ten had dat ik al een minimum straf had gekregen, dan was ik helemaal niet in beroep gegaan", zei Tahamata, die tot 2 april 1985 geschorst blijft. Tahamata ver volgde met: „Die Bellemans (on derzoeksrechter - red.) begint op 15 juni weer. Hij heeft nog wel wat schandaaltjes achter de hand. Wat ik niet allemaal ge hoord heb...". Geweten Waterschei-speler Roland Janssen, die de deal in mei 1982 maakte met Eric Gerets: „Ik heb een half jaar minder gekregen. Dat maakt mij niet veel uit. Het seizoen is toch al weer bezig als ik weer mag spelen. Ik wilde geen straf vermindering. Ik wilde de waar heid eruit hebben en dat is nu ge beurd. Met mijn geweten ben ik weer in het reine gekomen. Ik heb er spijt van dat ik geld heb aangenomen, maar zonder dat geld had ik in die wedstrijd tegen Standard net zo gespeeld. Dat kan de buitenwereld niet goed begrijpen". En over de verhou ding met de niet-geschorste spe lers: „Nee, die is niet zo goed Voor Raymond Goethals (de toen malige trainer van Standard Luik) en Roger Petit (Standard- voorzitter en toentertijd vice- voorzitter van de Belgische voet balbond) leverde de zitting van het beroepscomité weinig op. Het beroep van Goethals (in Brussel net als Petit niet aanwe zig) werd niet ontvankelijk ver klaard, omdat hij een procedure fout had gemaakt en Petit kreeg weliswaar zijn erelidmaatschap van de Belgische bond en de daarbij behorende medaille te rug, maar in het vonnis staat dat hij nooit meer een bondsfunctie mag bekleden. De uitspraak van het beroepscomi té van de KBVB houdt voorts in, dat van Standard Luik Preud- 'homme, Poel, Meeuws, Van- dersmissen, Tahamata, Gerard Plessers en Daerden voor een jaar geschorst blijven. Van Wa terschei krijgen Pierre Plessers, Vliegen en Pierre Janssen één jaar, terwijl Aimee Coenen een half jaar niet mag spelen. Ondanks alle transfergeruchten gaat het er steeds meer op lijken dat de FIFA (Wereldvoetbal bond) de straffen van de KBVB overneemt. Woordvoerder Tog- nioni van de FIFA heeft dit al meer dan eens laten doorsche meren en het ziet ernaar uit dat de wereldbond binnen afzienba re tijd met een standpuntbepa ling komt. Vermoedelijk in het nadeel van de geschorste spelers, van wie enkelen maar moeilijk konden verkroppen dat een aan tal anderen (zoals Arie Haan) bui ten schot zyn gebleven. Maurits Schotte, voorzitter van het be roepscomité van de Belgische bond, verwoordde die frustratie: „Als ik Haan kon doodschieten, wist ik het wel" RASOS DE PEGUERA (ANP) - De eerste bergetappe in de Ronde van Spanje heeft naast de verwachte val van Frances co Moser ook een aantal ver rassingen opgeleverd. De Fransman Eric Caritoux won voor de Spanjaarden en Co- lombianen de etappe over de hoogste bergtoppen in de Py reneeën. Niet Marino Lejarreta of Alberto Fernandez werd de nieuwe leider in het algemeen klassement, maar Pedro Del gado. Lejarreta werd zelfs op slag kansloos voor de eindze ge. Fernandez verwierf met de Colombianen in Spaanse dienst Corredor en Jimenez een goede uitgangspositie. In de etappe over drie Pyre- neeéntoppen met aankomst in het op 1892 meter hoogte gele gen Rasos de Peguera bleef Ca ritoux overeind bij alle aanval len van Fernandez en de Co- DALLAS (SID/DPA) - Op aanra den van zijn arts Irving Glick heeft de Tsjechoslowaak Ivan Lendl zich teruggetrokken voor het finaletoernooi van de WCT, ,We hadden vanaf het begin met zijn allen maar een doel en dat was promotie. Het komt voor ie dereen als een bevrijding dat dit gelukt is", vertolkt Theo Snel- ders de gevoelens onder de spe lers. „Maar het feest is pas com pleet", oordelen Martin Vreijsen en Martin Koopman in koor, „als we ook kampioen worden. Dat zou het mooiste zijn, want zo'n kampioenschap geeft toch een extra tintje aan deze promotie". „Dat kampioenschap is de groep ook eigenlijk aan zijn stand ver plicht", erkent trainer Fritz Kor- bach, in wie tal van spelers, be stuurders en supporters de red der van FC Twente zien. „Maar lombianen. De Fransman uit de ploeg van de niet gestarte Sean Kelly toonde eerder dit seizoen zijn niet geringe klim merscapaciteiten. Hij won de etappe van Parijs-Nice met aankomst op de Mont Ventoux in zijn streek. Nog eerder werd hij eerste in de grote prijs Haut Var, met eveneens de finish op een hellend vlak naar boven. Pedro Delgado deed vorig jaar tijdens de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, die in de Pyreneeën werd verreden, voor het eerst internationaal van zich spreken. Door een spectaculaire afdaling van de Peyresourde, met zijn neus on geveer op de voorband, eindig de hij als tweede in de etappe achter de Schot Robert Millar. Delgado kwam later door nog een goede prestatie in de klim- tijdrit op de Puy de Dome tweede in het algemeen klasse dat gisteravond in Dallas begon. Lendl heeft last van een blessu re, die hem vorige week in Monte Carlo noopte de strijd te staken laat mij nou maar rustig in een hoekje zitten", hield Korbach in het feestgedruis de boot wijselijk af. Ik heb gewoon mijn werk ge daan en blijf daar heel nuchter onder. Maar ik vind het wel een prettig idee dat ik het op deze manier kan verwerken". „Maar als ooit is aangetoond", prijst Ton van Dalen de kwalitei ten van Korbach, „hoe belang rijk de rol van een trainer is, dan is het wel dit seizoen bij FC Twente. Je mag het een cliché geslaagd in de Diekman een voetbalklimaat te scheppen." De vorig jaar juli vanuit Volendam in Enschede neergestreken suc cestrainer, die eerder Wagenin- gen, PEC Zwolle en Volendam de weg wees naar de eredivisie, heeft in de voorbereiding op de ze competitie nimmer het gevoel gekend dat hij als puinruimer moest fungeren. „Van een gede primeerde stemming onder de spelers was ook geen sprake", herinnert hij zich nu. „Mijn erva ring is dat de spelers doorgaans het eerst weer op de been zijn. de buitenwacht heeft het meestal veel moeilijker met zo'n degrada tie". ment te staan. Hij voorspelde een eindoverwinning voor zichzelf, maar op het moment dat hij zijn woorden in de Al pen moest waarmaken kreeg hij te kampen met een diepe inzinking. In de zevende etap pe van de Ronde van Spanje reageerde hij ad rem op de slot- aanval van Caritoux en mocht hij zich even later hullen in de gele trui van Moser. De wereld uurrecordhouder raakte zes minuten achterop en viel terug naar de veertiende plaats. Wereldkampioen Lemond wist in het eerste deel van de twee de etappe op het nippertje zijn leidende positie te behouden. In een klimtijdrit over 15 kilo meter in Obando eindigde de Amerikaan op de tweede plaats met negen seconden achterstand op de Colombiaan Francisco Rodriguez, die hem in het algemeen klassement naderde tot op vier seconden. in de partij tegen de Zweed Hen- rik Sundstrom. Als vervanger van Lendl doet nu de 23-jarige Amerikaan Tim Mayotte in Dal las mee. Frits Korbach: "Ik heb gewoon mijn werk gedaan", (archieffoto anpi „Maar het is wel de klasse van Kor bach", zo maakte Ton van Dalen van dichtbij mee, „dat hij vanaf de eerste dag de goede snaar heeft weten te raken. Iedereen was belust op revanche en daar heeft hij prima op ingespeeld. Maar hij heeft bij de spelers res pect afgedwongen door in de voorbereiding zelf voorop te lo pen. Dat heb ik nog>nooit meege maakt". Hij deed dat heel be wust: „Want ik ben geen Ernst Happel, die respect afdwingt om dat hij vijftig keer Oostenrijks in ternational is geweest. Ik ben Frits Korbach, die kan bogen op een voetbalcarrière zoals negen honderdduizend andere mensen in dit land. Dus moest ik andere elementen in huis hebben waar mee ik bij voetballers respect kan kweken". „Ik had ook al gauw door", leerden de eerste dagen hem, „dat ieder een met plezier naar de training kwam en dat de spelletjes zoals ik dat graag zie, die groep aan sprak. Maar het had ook 180 gra den om kunnen slaan", zo weet Korbach, „Als de resultaten in de Intertoto niet zo goed waren ge weest. In feite is toen al de basis gelegd voor deze promotie". Daarom heeft hij ook nooit in de piepzak gezeten toen de compe titieresultaten aanvankelijk bit ter tegenvielen. „Het zijn de mensen die er niet genoeg mee bezig zijn, die dan snel in paniek raken. Maar als je daar gevoelig voor bent en als trainer gaat twij felen, slaat dat over op de groep en ben je wel aan de beurt. Het klinkt pedant, maar ik heb er nooit één seconde aan getwijfeld dat we zouden promoveren". Die promotie dwong hij af met puur aanvallend voetbal, dat gi gantisch veel risico's inhield, maar voor het publiek wel uiterst spectaculair is. „Want lef heeft- ie". weet Van Dalen. „Net zo goed als hij goudeerlijk is en de spelers over een kam scheert. Maar het is ook een keiharde werker die helemaal bezeten is van zijn vak en dat heeft hij op de groep over kunnen brengen". Maar ook financieel heeft de komst van Korbach FC Twente geen windeieren gelegd. De thuiswedstrijden trokken zelfs tweeduizend toeschouwers meer dan vorig seizoen in de eredivi sie, waardoor het tekort (iets meer dan twee ton) aanzienlijk lager uitvalt dan de begrote vijf ton. De schande van mei 1983 is daar mee uitgewist, maar het werk voor de leiding van de stadion club komt nu pas goed op gang Want in de komende weken zal moeten blijken of FC Twente de intentie heeft om in de eredivisie weer een rol van betekenis te spelen. „En dat kan alleen", zo meent Manuel Sanchez Torrez oprecht, „wanneer de ploeg ver sterkt wordt, zeker nu het er naar uit ziet dat Jan Sorensen en Billy Ashcroft weggaan. DEN HAAG (AFP) - Lotto 16 heeft deze week geen eerste- prijswinnaar opge leverd. Ook in het cyferspel, de dub- bel-toto en de toto-gelijk was er geen winnaar van de hoofdprijs. Lotto 16. Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs 4 deelnemers krijgen bruto f 75000.00 Derde prijs: 159 deelnemers krijgen bruto f 1 503.50 Vierde prys: 6.165 deelnemers krijgen f 38,70 Vijfde prijs: 82.402 deelnemers krij gen f. 5.00 Toto 16. Eerste prijs 3 deelnemers krijgen bruto f. 11 427.30 Tweede prijs. 145 deelnemers krijgen f 157.60 Derde prijs: 1.562 deelnemers krijgen f 36,00 Toto-gelijk 16. Eerste prys: geen winnaar Tweede prys: 1 winnaar krijgt bruto f. 1 916.60 Derde prys: 31 deelnemers krygen f. 144,50 Vierde prys. 842 deelnemers krygen f. 7,60 Dubbel-toto 16a. Eerste prys geen winnaar Tweede prys: 11 deelnemers krygen f. 1716.90 Derde prijs: 102 deelnemers krygen f. 370.30 Cijferspel nr. 16 en 16a Zes cijfers goed geen winnaar Vijf cyfers goed. 3 deelnemers Vier cijfers goed: 12 deelnemers Drie cyfers goed: 188 deelnemers Twee cijfers goed. 1 042 deelnemers HILVERSUM - Jeroen Piket heeft zich gisteren in het Vara-gebouw te Hilversum van eeri goed uitgangspunt verzekerd om beslag te kunnen leggen op de nationale jeugdschaaktitel voor spelers tot 20 jaar. Tijdens de achtste ronde remiseerde de Leiderdorper met Johan Quist, waar mee Piket een score van 6V2 uit 8 bewerkstelligde. Broer Marcel Piket bewees Jeroen tijdens deze achtste ronde bovendien een grote dienst, door mede-koploper en tweevoudig kampioen Friso Nijboer gedeci deerd klop te geven. Nijboer bleef door die nederlaag op 6 punten steken. Marcel Piket deelt met vijf punten de derde plaats. Gevolg van deze resultaten en het gehanteerde Zwitserse indelingssys teem is echter wel, dat de gebroeders Piket elkaar tijdens de slotronde niet meer kunnen ontlopen. Zij dienen elkaar vandaag onderling het leven zuur te maken. De met wit spelende Marcel kondigde daarbij gisteren al aan, zijn broer met het oog op een mogelijke tweede plaats niet te zullen sparen (nummers één en twee hebben recht op deelname aan de Europese jeugdkampioenschappen in Groningen). Jeroen zal daarentegen weinig risico's nemen, via een remise is hij in elk geval al verzekerd van de tweede plaats en een beslisingskamp tegen Nijboer. Titelverdediger Nijboer treft tijdens de slotronde middenmoter Hen driks als opponent en lijkt goede papieren op een vol punt te hebben. Ondertussen had Jeroen Piket zijn titelkansen gisteren al bijna veilig kunnen stellen, indien hevige tijdnood hem tegen Quist niet te veel parten had gespeeld. Na een afwikkeling en het daaropvolgende afbre ken bleek er van Pikets riante positie weinig meer overgebleven. Hij besloot daarom 's avonds geen ultieme winstpoging meer in het werk te stellen en berustte bij het uitspelen onmiddellijk in remise. Daarvoor al had Marcel favoriet Nijboer met een torenoffer volledig verrast, om de partij vervolgens met enkele krachtzetterr vinnend af te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13