VANCREWS AUTOBEDRIJVEN B.V. r -** AUTO Montego méér dan Maestro- met-bak 'Springplank tegen buurlanderf De autoverkopen Fiat Regata 85S: robuust en rustig 'Old-Timer Jaarbeurs' 'Beste boek van de weg' nog beter Weer een importeur voor merk Dacia uit Roemenië WOENSDAG 25 APRIL 1984 Varia PAGINA 11 Samengesteld door Koos Post Austin Rover komt met nog een middenklasser Austin Rover Nederland brengt dit najaar de Montego uit, een in Engeland reeds rijdende 'af stammeling' van de Maestro. Zoals bekend zat het British Ley- land-concern enkele jaren ge leden zwaar in de problemen. Het heeft pijn en moeite gekost om orde op zaken te stellen. Organisatorisch is de zaak be ter op poten gezet, technisch werd er heel wat verbeterd en men haastte zich om nieuwe modellen uit te brengen. De Metro kwam in 1980 als eerste uit. Met behulp van Honda kon de Acclaim als tweede worden uitgebracht. De Maestro (vorig jaar) was weer eigen werk. En nu de Montego, die verschijnt op een moment dat er duide lijk sprake is van een beter eco nomisch klimaat. Het sterk af geslankte Britse autoconcern staat zelfs op het punt winst te gaan maken. Dat resultaat is mede bereikt door verregaande automatise ring. Moest British Leyland het enkele jaren geleden nog doen met een aantal verouder de fabrieken, de nieuwe Aus- tin-fabriek in Cowley bij Ox ford kwam kortgeleden met de hoogste produktie van alle au- tofabrieken ter wereld uit de bus. Dankzij een snel groeiend aantal robots. Nu alweer 'de derde genaratie', robots die ook kunnen ruiken en voelen. Die dus nog meer taken aan kunnen. In die fabriek te Cowley wordt ook de Montego gebouwd, die samen met de Maestro in één ontwikkelingsprogramma heeft gezeten, waarvoor het Britse concern een klein mil jard gulden had uitgetrokken. Het is dus geen toeval, dat Maestro en Montego (een naam die niets betekent, die gewoon is gekozen uit zo'n 5.000 woor den uit encyclopedieën en woordenboeken geplukt) z veel gemeen hebben. Ook hier geldt dat de Montego niet ge woon een Maestro-met-kont is, de wagen is aangepast aan de eisen die de andere vormge ving vraagt. In totaal zullen er zes versies (in prijs variërend van zo'n 21 tot 33 mille) naar Nederland wor den gehaald. Eén met een 1300 cc motor, twee met een goed- nieuwe 1600 cc motor (die spoedig ook in de Maestro zal worden gebruikt), twee met een 2-liter motor en één MG met een opgevoerde 2-liter mo tor van 117 pk. De vier-versnel- lingsbak van de 1300 en de vijf- bakken in de 1600's worden ge leverd door Volkswagen, de vijfbakken in de overige ver sies door Honda. Inmiddels staat Austin Rover Nederland - ondanks het opti misme van directeur Geert Tax nog steeds op een zeer be scheiden plaats op de verkoop- ranglijst met nog geen driedui zend verkochte auto's in het eerste kwartaal. Het grote hoofdkwartier aan de Gouwe is verkocht, het bedrijf zoekt nu naar iets kleiners, ook in of nabij Gouda. 'We streven niet in de eerste plaats naar grotere omzet, maar naar meer rentabiliteit', verklaart Tax die stap. §1 «ar --U Er.-- f Austin Montego Spray voor onderhoud interieur Het interieur is vaak het stief kind van het auto-onderhoud. Na het schoon en glanzend ma ken van het lak is er veelal geen puf meer over voor de binnen kant. Trouwens, meestal is het juiste onderhoudsmiddel ook niet beschikbaar. En een voch tige zeem is niet voldoende. Auto-schoonheidsspecialist Turt le Wax heeft nu wat beters voorhandenCockpit Spray. Een handige spuitbus, die een huisvrouw wel bekend zal voorkomen. Licht inspuiten van dashboard en vinyl portier bekledingen en even een schone zachte doek erover is voldoen de. Klaar is Kees. Cockpit Spray reinigt niet alleen, het frist de kleur ook op. Importeur Holt Lloyd zegt, dat het spul ook beschermt en een anti-statische werking heeft. In elk geval is het gemakkelijk te gebruiken en knapt de boel er leuk van op. Het kan ook in huis of op de boot worden ge bruikt. En zo'n bus is niet te gek duur: f 8,95. Van 31 mei (Hemelvaartsdag) tot en met zondag 3 juni wordt in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht voor de eerste maal de 'Old-Timer Jaarbeurs' gehou den. Deze internationale show omvat niet alleen auto's (waaronder fraaie antieke modelen uit het grijze autoverleden), maar ook motorfietsen en rijwielen van respectabele leeftijd. Veel inzendingen komen van clubs en particuliere verzame laars, die ze voor geen goud meer afstaan. Er zijn echter op deze jaarbeurs ook old-timers te koop. Ook op het gebied van documen tatie zal er veel te zien zijn. Mi niatuur-auto's zijn er eveneens en verder kunnen liefhebbers het hart ophalen aan mecha nisch speelgoed, automascottes, kentekenplaten enz. uit vervlo gen tijden. 'Het beste boek van de weg' kan dus nog beter. Reader's Digest heeft (in samenwerking met de ANWB) weer een nieuwe editie in de boekwinkels gebracht. _Een knalrode ditmaal. En be paald niet goedkoop. Bijna honderd gulden... Maar het is en blijft na vijftien jaar nog altijd een boekwerk dat iedere automobilist in het dashboardkastje zal willen hebben. Vooral omdat het een voortreffelijk en tot de dag van vandaag bijgewerkt kaarten- pakket van de Benelux en de rest van Europa (van Gibraltar tot de Noordkaap) herbergt, compleet met een plaatsna menregister. Door een gepatenteerd over- bruggingsflappen-systeem kan men van oost naar west en vice versa de aansluitende route vinden met op de flappen de bijzonderheden, die voor weg gebruikers in die buurten van belang zijn. Maar daarnaast vindt men in het boek ook alle (meer dan veer tig) toeristische routes van de ANWB, zevenenzeventig stadsplattegronden, woorden lijsten, gegevens over flora en fauna, wat te doen bij pech on derweg, een hele serie ver keersborden en nog veel meer. En ditmaal ook een uitgekiende routebeschrijving van de zon- neritten van Amsterdam naar Palermo en Malaga. Duizen den kilometers van de meeste bereden routes in Europa der halve. Ook best bruikbaar voor delen van die lange trippen naar de zon. Het boek is meermalen nage bootst, maar nog steeds vind ik dit handboek voor de automo bilist 'het beste boek van de weg'. Zoals gemeld zijn er in het eerste kwartaal van dit jaar met een totaal van 161.973 acht procent meer nieuwe auto's verkocht dan in de eerste drie maanden van het vorig jaar. Januari en februari waren bijzonder goed, maar maart was aan zienlijk minder. Die kwam zelfs beduidend onder die van vorig jaar. Toch verwacht de RAI, dat er aan het einde van het jaar vier tot vijf procent meer auto's zullen zijn verkocht. De cijfers geven een merkwaardige verschuiving naar de grote merken te zien. Hieronder de hele ranglijst. 1ste kwartaal 1ste kwartaal 1984 1983 l.Opel 27.819 22.756 2.Ford 19.376 16.787 3.VW/Audi 15.906 12.300 4. Fiat 11.764 8.486 5Peugeot/Tal bot 9.900 9.683 6.Renault 9.692 9.516 7.Volvo 7.963 7.491 8.Citroën 7.271 7.719 9.Nissan 7.083 8.083 lO.Mazda 5.896 5.866 11.Toyota 5.846 7.187 12.BMW 5.336 5.587 13.Honda 4.607 3.760 14-Mitsubishi 3.851 4.977 lö.Mercedes 3.231 2.840 ,16.Suzuki 3.063 3.571 '17.Austin Rover 2.334 2.821 18.Lada 1.919 2.797 19.Alfa Romeo 1.655 934 20.Daihatsu 1.515 1.317 21.Seat 1.336 4 22.Saab 1.161 1.427 23.Subaru 919 1.127 24.Skoda 692 556 25.Hyundai 681 1.229 26.Lancia 494 564 27.Zastava 350 409 28.Porsche 74 84 29.FSO 25 11 30.Chrysler 8 18 31.American Motors 3 10 Nederland heeft een nieuwe im porteur voor het merk Dacia. 'Primacar' in Prinsenbeek heeft de draad opgepakt, die Englebert-Voorschoten in 1978 liet liggen. Het is de Dacia 1310, een in licen tie in Roemenië gebouwde Re nault 12, die hier op de markt zal worden gebracht. Er wor den van dit type ongeveer 100.000 stuks per jaar gebouwd in Colibasi Pitesti (ruim hon derd kilometer van Boekarest). Primacar hoopt er volgend jaar zo'n 2000 in ons land te kunnen verkopen. Men is thans druk doende een dealernet op te zet ten. Er zijn al dertig serieuze gegadigden, het is de bedoe ling dat er tussen de 100-125 dealers komen. „We denken met de Dacia op dit moment toch een behoorlijke kans te maken", zegt Prima- car-directeur F.P. Luiken. „Vergelijkbare Europese en Japanse auto's zijn haast niet meer te betalen. En we denken ook rijders van Hyundai, Lada en Skoda te zullen aanspreken. We leggen het accent op de la ge prijs en het grote comfort. Want voor 12.995 gulden bie den we een heel betrouwbare auto, die qua vormgeving en techniek nog best mee kan". De lage prijs is mogelijk omdat de 10,5 procent invoerrechten niet betaald hoeven te worden, Roemenië geldt als een ont wikkelingsland. De Dacia 1310 standaard heeft een motor van 1239 cc met een vermogen van 54 pk, een topsnelheid van 140 km per uur en volgens de gege vens een gemiddeld verbruik van 1 op 13. Er is nog een ster kere 1,4 liter motor in de typen 1310 MS en MLS met een ver mogen van 65 pk. RU- IMPRESSIE Fiat heeft voor het eerst in zijn Nederlandse historie in één kwartaal meer dan tienduizend nieuwe auto's verkocht: 11.764 stuks om precies te zijn. Dit succes is natuurlijk in de eer ste plaats te danken aan de 'au to van het jaar', de Uno. Maar dat niet alleen, ook de Panda en de Ritmo verkochten beter dan ooit. En de nieuwe Regata werd even eens in deze successtroom meegezogen. De verkoop van dit model begon pas in de loop van januari, maar toch werd het eerste kwartaal afgesloten met ver over de duizend ver kochte Ragata's. Dat is een heel wat hogere score dan die van zijn voorganger (de 131), die in het eerste kwartaal van het vorig jaar niet verder kwam dan 437. Ik laat de andere Fiats nu verder voor wat zij zijn, ik bepaal mij tot de Regata 85S, ditmaal het onderwerp van mijn rij-im- pressie. Een middenmotor in de uitgebreide Regata-serie. Een serie met vier.verschillen de motoren: 1300 cc, 1500 cc met enkele bovenliggende nokkenas (70 en 85S), 1600 cc met dubbele bovenliggende nokkenas (100S) en 1700 cc die sel. Alle versies zijn voorzien van een vijf-versnellingsbak. Natuurlijk is deze Regata afge leid van de Fiat Ritmo. Er is ge bruik gemaakt van tal van componenten van deze succes volle middenklasser, maar men kan toch niet zeggen dat het alleen een Ritmo-met-kof- ferbak is. Heel wat merken hebben inmiddels een sedan uitvoering van een bepaald model geplaatst naast de drie- en vijfdeurs versies. Aanvan kelijk was er nauwelijks ver schil te zien, maar allengs zijn die modellen een eigen leven gaan leiden. De VW Jetta van nu is heel wat anders dan de nieuwe Golf, de Austin Montego is beslist geen Maestro en de Regata echt geen Ritmo. De strak gestileer de, stoere Regata oogt veel ro buuster dan de Ritmo en heeft al valt er er grote familiever wantschap te ontdekken - niet alleen een duidelijk eigen ge zicht, maar ook een eigen ka rakter. Immers, zo'n aangeplakte kof ferbak verplaatst het zwaarte punt nadrukkelijk naar achte ren. Dat geeft aparte proble men, waaraan constructeurs niet zonder meer voorbij mo gen gaan. Temeer omdat bij het concept meestal erg veel bagage in die kofferbak kan worden gestopt, zware bela ding derhalve. Daarmee moet rekening worden gehouden. Soms merkt men nog wel dat de onderstellen niet voor zulke taken werden ontworpen. Maar niet bij de Regata. Fiat nam niet alleen het uiterlijk, maar ook de techniek stevig onderhanden. De door mij gereden Regata 85S 22.700) heeft een levendige 1500 cc motor, met dus 85 paar- dekrachten aan boord. Redelij ke acceleratie en een topsnel heid, die de naald in de buurt van de 170 brengt. En behoor lijke zuinig, want voor zo'n niet onaanzienlijke middenklasser is een verbruik van 1 op 11 zeer aanvaardbaar. De motor is zo rustig, dat het ge luid vele malen wordt over stemd door het nadrukkelijk aanwezige windgeruis. Het enige probleem, dat ik met de motor had, was direct na de (vlotte) start. Dan had de wa gen nogal neiging tot afslaan. Trouwens, niet alleen de motor had moeite op temperatuur te komen. Het duurde ook een heel tijdje voor het in de cabine behaaglijk werd, maar mis schien heb ik het ingewikkelde knoppenspel van de futuristi sche verwarming niet goed be grepen. De aankleding van deze Regata 85S is boven alle kritiek verhe ven: centrale vergrendeling, digitaal klokje, economymeter (al was die achter het stuur niet te zien), verstelbaar stuur en een klepje om de (in de testwa gen niet aanwezige) radio aan het oog van grijpgragen te ont trekken. Helaas schakelde de vijfbak nog al hakerig en had de wagen in snel genomen bochten de nei ging aan de achterkant uit te breken. Het gewicht wordt dan vol op de aangedreven voor wielen geduwd en men moet goed opletten om de wagen feilloos door die bocht te krij gen. Het is met gas geven en stuurmanskunst best in de hand te houden, maar het vraagt toch extra attentie. Alleen jammer, dat kleine onef fenheden zo'n afbreuk doen aan deze overigens prettig be rijdbare, goed hanteerbare en zeer comfortabele Regata. Al thans in het exemplaar dat ik ter beschikking had. Zo zit er achter de verstelbare stuurko- lom een satellietbakje, dat hen dels voor licht, richtingaanwij zer en ruitenwisser herbergt. In 'mijn' auto zat dat bakje scheef ten opzichte van het dashboard. Trouwens, ook het stuur zat scheef. Zelfs de be stuurdersstoel stond scheef. Op zichzelf zijn dat geen dodelij ke dingen. Ze doen in feite niets af aan het comfort, aan de hanteerbaarheid of aan de be stuurbaarheid. Maar zulke slordigheden ergeren mij toch voortdurend. Ik zou zo'n auto niet willen hebben. Maar ik neem aan dat andere Fiats Re gata anders zijn, die zullen wel gewoon fijn zijn. Officieel Fiatdealer Leiden, Leiderdorp e.o. Korevaarstraat 43 Leiden Tel. 071-142146 Weversbaan 2 Leiderdorp 071-896151 Protest Pax Christi en IKV over Midden-Amerika In telegrammen waarschuwen het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en Pax Christi Nederland de regeringsleiders van El Salva dor, Nicaragua, Guatemala, Hon duras en Costa Rica dat ze springplank dreigen te worden voor acties tegen buurlanden. De telegrammen zijn een protest te gen de militaire inmenging door de Verenigde Staten in deze Mid- denamerikaanse landen. De oorzaak van de gewelddadige conflicten in Midden-Amerika ligt, volgens het IKV en Pax Christi, in de sociale tegenstellin gen en onderdrukking. De Oost- West-verhouding is hooguit een afgeleide oorzaak. Meestal is dat een drogreden om het militaire antwoord op conflicten te rechtvaardigen. "Zelfbeschik king, een groeiende sociale rechtvaardigheid en democratie moeten de basis vormen van een stabiele vrede". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Onstwedde L. Schèap Schoon hoven; aangenomen naar Arn hem (ziekenhuis) W. van Buuren Schoonoord, naar Eefde (bij stand in pastoraat) A. Veldstra Winsum-Obergum (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Anna Paulowna-Enkhuizen kandidaat T. Groenveld Harderwijk, naar Amstelveen-Hoofddorp kandi daat W. van der Jagt Spaken burg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Ulrum- Lutjegast kandidaat H. E. Sterk Enschede, naar Nunspeet H. H. Klomp Zwaagwesteinde; be dankt voor Nieuwkoop A. .van Hekeren Werkendam, voor Delft D. Quant Haarlem. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Benthuizen A. Hooger- land Dirksland. Theosofisch Genootschap. Het lezingenseizoen van het Theoso fisch Genootschap wordt deze week en de komende weken af gesloten met een serie voor drachten over 'Het kennen van het goddelijke zelf. De lezingen zijn op woensdagavond om 8 uur in het Blavatskyhuis, De Ruyter- straat 74 Den Haag. De eerste is vanavond over 'Werkelijkheid en illusie'. Op 2 mei: 'Men kan de werkelijkheid kennen'; op 9 mei: 'Anders den ken is anders zijn'; op 16 mei: 'Wie durft?' Eind september worden de bijeen komsten in het Blavatskyhuis voortgezet. Liedboekdag. Op zaterdag 26 mei wordt voor de tiende keer sinds de verschijning van het Liedboek voor de Kerken een landelijke 'Liedboekdag' gehou den, nu in de Grote of Lebuïnus- kerk in Deventer. Voor het eerst staat deze dag onder verantwoor delijkheid van de gecombineer de commissie voor de kerkmu ziek van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Behalve het Liedboek zelf komt ook de vervolgbundel 'Zingend geloven' aan de orde, evenals de bundel 'Gezangen voor liturgie', het nieuwe liedboek van de Rooms-Katholieke Kerk. Mede werking verlenen het koor van de Lebuïnuskerk, het studenten- koor van het Nederlands Insti tuut voor Kerkmuziek (Utrecht), een groep koperblazers en orga nisten. Ongeboren kind De Amerikaanse baptistenpredi kant Jerry Falwell uit Lynch burg (Virginia) is een campagne van vijfjaar begonnen om onge boren kinderen die door abortus worden bedreigd te redden. In die periode wil hij 1000 tehuizen oprichten voor ongehuwde moe- Volgens ds. Falwell, die wijd en zijd bekend is van de televisie, kunnen zo een half miljoen abor tussen per jaar worden voorko men, een derde deel van het tota le aantal. In één klap zou het aan tal tehuizen voor ongehuwde moeders met tweederde worden vermeerderd. Er staan er nu on geveer 1500. De actie van Falwell lijkt succes te hebben. Er kunnen nu al 20 te huizen worden opgezet, terwijl nog 125 gemeenten met voorbe reidingen bezig zijn. De dominee zegde zelf anderhalf miljoen gul den per jaar voor dit doel toe. Dat put hij uit zijn eigen budget en dat van zijn tv-pastoraat Priestervrouwen. Een Gallup- onderzoek heeft uitgewezen, dat 70 procent van het Britse volk geen moeite ^ïeeft met wijding van vrouwen tot het prieste rambt. Slechts 16 procent ver klaarde zich uitdrukkelijk tegen Bij de rooms-katholieken was 37 procent voor en 49 procent te gen. Toch een aanmerkelijke ver schuiving, want in 1978 was bij de rooms-katholieken nog maar 25 procent vóór. De anglicaanse synode kwam in 1975 tot de conclusie, dat er geen fundamentele bezwaren zijn te gen de vrouw in het prieste rambt. Maar tot nu toe is er in die richting geen stap gezet. Zelfs toelating in tijdelijke dienst van gewijde vrouwen uit het buiten land stuit op bezwaren, vooral van de katholieke vleugel in de Kerk van Engeland. Lesbisch paar De lutherse predikant Christian Arndt (41) in Hamburg heeft een lesbisch paar kerkelijk ge trouwd. Een boulevardblad pu bliceerde een foto van de plech tigheid. Volgens een woordvoerder van de Evangelisch-Lutherse Kerk in het gebied van de noordelijke El be zijn disciplinaire maatregelen tegen de dominee te verwachten Deze plechtigheid was nergens op gebaseerd, zei hij. Voorwaar de voor inzegening is altijd een wettig gesloten burgerlijk huwe lijk. Ds Arndt staat bekend zijn inzet voor randgroepen en buitenlan ders in zijn gemeente. Christen-joden. In de Verenigde Staten en Canada is een uitge breide enquete gehouden onder christen-joden over de vraag waarom zij christen zijn gewor den. De belangrijkste reden was de persoonlijke ervaring met christenen die uit hun geloof le ven. Andere redenen waren: het zoeken naar waarheid, de bijbel, christelijke radio-uitzendingen en het bezig zyn met het leven na de dood.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11