LEIDSCH DAGBLAD 'VS gereed voor invasie M.-Amerika' Topdagen voor Keukenhof LIBIË Voor een tientje véél wijzer Twee universiteiten in Brasilia gesloten Paasdagen in Amsterdam: 250 auto's opengebroken Peuter (2) komt levend onder trein uit Toeristen overspoelen kust- en bollenstreek Celstraf geëist voor gooien brandbommen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37379 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauv» HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voor tel nrs zie colofon AMSTERDAM (GPD) - Een over bezet Amsterdam gedurende het paasweekeinde heeft gere sulteerd in 250 opengebroken auto's, 130 slachtoffers van zak kenrollen, vooral op de kermis op de Dam in Amsterdam, en honderd inbraken in woningen. In totaal werden 52 personen aangehouden, merendeels op verdenking van diefstal uit au to's. De meest opmerkelijke diefstal uit een auto kwam van het Buikslotermeerplein in Amster dam Noord, waar een portie van 35 kilo babi pangang werd buit gemaakt. Bij alle ellende van het afgelopen weekeinde ook een positief bericht: voor het eerst werd er dit paasweekein de geen enkel heroine-slachtof- fer aangetroffen. Al zijn er wel verscheidene verslaafden in de ziekenhuizen terecht gekomen. De Amsterdamse VW spreekt over een zeer geslaagd paas weekeinde voor het toerisme. Waren er vorig jaar ampe 16.000 verblijfstoeristen in Am sterdam, dit jaar wordt het ge schat op liefst 25.000. Daarbij was het aantal Duitse toeristen het grootst, gevolgd door de Britten en Amerikanen. Er was een sterke opmars van Italiaan se toeristen die in aantal zelfs de Fransen overschreden. Ook voor het komend weekeinde verwacht de Amsterdamse VW een topdrukte, omdat de buur landen op de eerste mei een vrije dag hebben. WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse strijd krachten hebben hun mi litaire aanwezigheid in Midden-Amerika zo ver opgevoerd dat zij op be vel van president Reagan op elk gewenst moment klaar zijn voor een inva sie. Dit heeft het Ameri kaanse dagblad The New York Times gemeld. Zondag meldde de Amerikaanse omroepmaatschappij ABC dat de ARDE (revolutionair-demo cratische alliantie), de anti-San- dinistische verzetsbeweging van Eden Pastora, geheel wordt be heerst en geleid door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Troepen van de Arde voeren van uit Costa Rica een guerrillastrijd tegen de Sandinistische regering in Nicaragua. Volgens The New York Times heeft de CIA de Ar de verplicht bepaalde militaire doelen in Nicaragua aan te vallen op straffe van inhouding van Fi nanciële steun. De krant baseert zich op uitlatingen van militaire deskundigen, leden van het Con gres en verscheidene binnen- en buitenlandse diplomatieke bron- Eis De Democratische senator Edward Kennedy heeft van minister van defensie, Caspar Weinberger, geëist te verklaren dat de Ver enigde Staten in Midden-Ameri ka geen oorlog willen voeren. In een brief van Kennedy aan Wein berger heet het dat de gebeurte nissen van de laatste tijd ernstige vragen oproepen of de Ameri kaanse troepen in Honduras en El Salvador niet systematisch een actieve rol spelen. Het Congres en de Amerikaanse bevolking zijn „zeer verontrust" over de „geheime oorlog" van de regering tegen Nicaragua en het gebrek aan informatie over de „directe en groeiende rol van CIA-medewerkers in deze oor log", aldus Kennedy. Weinberger heeft nog niet gereageerd op het schrijven van de senator. Hij en ook president Reagan hebben in het verleden verscheidene malen verzekerd dat er geen plannen bestaan voor een direct militair ingrijpen van de Verenigde Sta ten in Centraal-Amerika. Mijnen Naar Honduras uitgeweken India nen uit Nicaragua zeggen, meer mijnen te hebben gelegd voor de Atlantische kust van Nicaragua. Dit nadat de door de VS gesteun de Nicaraguaanse verzetsorgani satie FDN in Honduras tegen het Sandinistische bewind daarmee stopte toen was komen vast te staan, dat de Amerikaanse bui- tenlandse-inlichtingendienst CIA direct betrokken was bij het leggen van mijnen. Hoeveel en waar de mijnen werden gelegd en waar zij vandaan kwamen wil de een woordvoerder van vier In diaanse stammen in Honduras, Adan Artola niet zeggen. 26 PAGINA'S Jaap Crooy (71) met elftal kampioen PAGINA 13 Amerikaanse spion in vredesbeweging PAGINA 5 Vrees voor harde lijn Joegoslavië Keukenhof beleefde het afgelopen paasweekeinde een absolute topper: 133.000 bezoekers. Denieux den veelvuldig uitgeprobeerd. Op de achtergrond verdringen de duizenden zich tussen de bloemen. e 'loopschijven', geplaatst i Feyenoord weer dichter bij titel PAGINA 14 TERBORG (GPD) - Een twee jarig meisje uit Silvolde heeft gistermiddag een val onder een rijdende trein overleefd. De peuter, die bij haar groot ouders in een woning nabij de spoorwegovergang in het Gelderse Terborg logeerde, moet even voordat de trein over haar heen reed precies tussen de baan zijn gevallen, maar nog net zijn geraakt. Zij werd met een schedelbasis-' fractuur in het ziekenhuis op genomen. Het kind verkeert niet in levensgevaar. Aanvan kelijk dacht men zelfs dat het meisje, dat in een onbewaakt ogenblik met haar poppewa- gen op de spoorwegovergang terecht was gekomen, bij het ongeluk slechts enkele hoofdwonden had opgelo pen. (Van een nzer verslaggevers) EN BOLLEN- KUST- STREEK - De kust- en bollenstreek is het afgelo pen paasweekeinde over spoeld door toeristen. Vol gens het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) brachten naar schatting 800.000 buitenlanders een bezoek aan ons land, bijna 200.000 meer dan vorig te sporen alsnog een kamer be schikbaar te stellen. Voor menig toerist restte evenwel niets an ders dan door te rijden naar plaatsen als Vlissingen of El- burg. Anderen besloten in de au to te overnachten. Voor de Lissese bloementuin Keu kenhof was het paasweekeinde een regelrechte topper. In totaal werden 133.000 bezoekers geteld. Vorig jaar waren dat er slechts 60.000. In 1981 - toen de feestda gen ook later in het seizoen vie len - passeerden 132.000 mensen de hekken. jaar. Het record, een mil- Ook andere toeristische attracties joen toeristen in 1979, werd niet gebroken. De VW's in de bollenstreek kon den de topdrukte nauwelijks ver werken. In veel gevallen moest voor een overnachtingsadres worden doorverwezen tot ver buiten de Randstad. In Lisse reed zaterdag een geluidswagen door het dorp om bewoners aan trokken vanwege het fraaie len teweer veel meer publiek dan in voorgaande jaren: Madurodam (54.000), Beekse Bergen (34.000), Efteling (50.000), Duinrell (21.000), Avifauna (22.000). Mu sea stonden vanwege de zomerse temperaturen wat minder in de belangstelling. De boulevards van Nederlandse kustplaatsen vertoonden het af gelopen weekeinde het beeld van een warme zomerdag. De Noordwijkse VW-directeur W. Rovers noemde drukte op de boulevard voor de tijd van het jaar zelfs 'ongekend', ook al door vele dagjesmensen die naar de kust waren getrokken. Traditiegetrouw kwamen de mees te buitenlandse toeristen uit West-Duitsland, maar volgens woordvoerders van VW-kanto- ren werden met name ook veel Scandinaviërs, Fransen en En gelsen gesignaleerd. Van Filevorming op de Nederland se wegen was vooral gisteravond sprake. Vertragingen ontstonden onder meer op de A12 (Den Haag-Arnhem), bij het knoop punt Hoevelaken en op de Zee landroute. In de duin- en bollen streek bleek de Leidseweg (Noordwijk-Voorhout) weer het gebruikelijke knelpunt. ARNHEM (ANP) - Procureur-ge neraal mr. J. de Groot bij het ge rechtshof in Arnhem heeft van daag wegens het plegen van ver schillende brandbomaanslagen drie jaar cel geëist tegen een 32- jarige Arnhemmer. De man heeft onder meer bekend in juni 1978 een molotovcocktail te hebben gegooid in de woning van de toenmalige burgemeester van Arnhem, mr. J. Roeien. De burgemeester en zijn vrouw ont snapten aan de aanslag omdat de bom, een jerrycan met vijf liter benzine die pal naast het bed van het echtpaar belandde, doofde Opnieuw zonnig Aanhoudend zonnig. Minimumtempe ratuur omstreeks 5 graden. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Matige oostelijke wind. i, onder 14.30 u Hoogwater in Katwijk laagwater om 7.47 en 2 door de klap waarmee hij door de ruit werd gesmeten. Behalve de molotovcocktail die hij in de woning van Roeien gooide, bekende de Arnhemmer na zijn arrestatie in juni vorig jaar ook een aanslag op de woning van een ingenieur, die in de jaren ze ventig onder meer betrokken was bij het UCN-project. Ook daarbij bleef de schade beperkt omdat de brandbom doofde. Grote schade veroorzaakte de man met aanslagen op het kantoor van een projectontwikkelaar in Zeist (1973) en op het kantoor van een makelaar in Arnhem (1978). In beide panden leidden de molotovcocktails tot forse branden. De Arnhemmer werd vorig jaar aangehouden in ver band met enkele inbraken. Bij huiszoeking ontdekte de politie toen ook de bewijzen, dat de man in de jaren zeventig verantwoor delijk was voor de diverse brand bomaanslagen. De man zegt zijn aanslagen te hebben gepleegd uit woede tegen macht, rijkdom en onrecht in de samenleving. De rechtbank doet 8 mei uitspraak. Op Koninginnedag zullen onze kantoren, GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van maan dag 30 april en dinsdag 1 mei geldt als uiterste inleverings datum vrijdag 27 april 17.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad^ Na betogingen van studenten Pasen '84 had volgens directeur Cornelissen van het NBT het uit 1979 stammende record van een miljoen bezoekers kunnen bre ken, wanneer een weekeinde met Koninginnedag en 1 mei niet zo snel was gevolgd. "Nu hebben veel mensen waarschijnlijk een keuze gemaakt. Een groot aantal zal pas het komend weekeinde naar ons land komen". Vermoorde baby in droogstaande sloot BENNEKOM (ANP) - In een droogstaande sloot langs de Rijksweg 12 in Bennekom is gis teravond het lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Het kind, een jongetje, is door wurging om het leven gebracht, aldus een po litiewoordvoerder vanochtend. Het stoffelijk overschot van de ba by was verpakt in een plastic tas, die gedeeltelijk was ingegraven. Het lijkje werd gevonden door een voorbijganger. Volgens de politie heeft de baby ongeveer drie weken in de sloot gelegen. Over de identiteit van het kindje was vanmorgen nog niets bekend. Het is een hard gelag als een brute misdaad on gestraft moet blijven. Dat is het geval nu de Britse rege ring heeft besloten de Libische am bassade in Londen te sluiten en al len daarin aanwezig het land uit te zetten. Voor aanstaande zondag middag moet dit vertrek zijn beslag hebben gekregen, zodat ook de man of vrouw vrijuitgaat die met ge weerschoten vanuit de ambassade een einde maakte aan het leven van een Engelse politieagente, Yvonne Fletcher. Zij stond voor de deur van de ambas sade om Libische demonstranten op een veilige afstand van het ge bouw te houden. Haar aanwezig heid op die plaats was daarmee een waarborg voor het recht van vrije meningsuiting en demonstra tie, maar het onderstreepte ook dat ambassades en het personeel daarvan bescherming behoeven. In een wereld waarin politieke misda den, van de eenvoudige ontvoering en moord tot en met complete oer logen, aan de orde van de dag zijn, moeten staten onderling toch hun relaties zien te regelen zonder dat de wederzijdse afgezanten voor hun leven hoeven vrezen. De diplo matieke onschendbaardheid is daartoe geregeld in een conventie van Wenen, en wanneer de inter nationale gemeenschap een der gelijke conventie probeert na te le ven, kan veel ellende worden voor komen. Het probleem, onder andere met Li bië, is echter, dat sommige ambas sades geen burchten zijn van het recht noch toevluchtsoorden voor vervolgden, maar een soort uitval- bases van waaruit een regime zijn dodelijke hand kan uitstrekken tot zijn vijanden in den vreemde Die vijanden zijn dan niet alleen de ge hate kolonialen van vroeger, maar ook en vooral de vijanden uit eigen land die een veilig heenkomen heb ben gezocht in een vrij land, waar enige oppositie niet wordt bestraft met intimidatie en/of de martel dood. De Engelse regering ziet nu geen an dere uitweg meer dan de hele am bassade te sluiten en de diploma tieke betrekkingen te verbreken. Deze oplossing is verre te verkie zen boven enige actie tegen de ambassade zelf. Op zoek naar de schutter zou de Engelse politie het gebouw kunnen binnengaan, maar dat is een niet ongevaarlijke onder neming, die soortgelijke acties in Tripoli kan uitlokken. Om het grote goed van de diplomatie ke onschendbaardheid in stand te houden, en zodoende een zo be schaafd mogelijk verkeer tussen staten, heeft Groot-Brittannië de juiste weg b&vandeld. Achteraf kan wel de vraag worden gesteld of het verstandig is geweest om toe te staan dat de Libische ambassade in februari van dit jaar werd omge doopt in een 'bureau van het volk', waarna een groep niet nader geï dentificeerde Libiërs de zaak in handen kregen. De Libische leider kolonel Gaddafi heeft er nooit een geheim van ge maakt dat internationale terroristen in zijn land een toevluchtsoord kon den vinden en elke Libische vesti ging, of het nu een consulaat of een ambassade betreft, dient derhalve met de nodige omzichtigheid te worden bezien. Ambassades zijn van oudsher ge schikt als bases voor allerhande zaken die het daglicht niet verdra gen, in de goede zin van de soms noodzakelijke geheime diplomatie en in de slechtste zin van spiona ge, het smokkelen van wapens en drugs en als uitvalsbasis voor moordcommando's. Als het Libische 'volksbureau' aan de Londense St. James Square straks leegstaat, is het moment aangebro ken om de regels van de diploma tieke onschendbaarheid in dit licht nader te bezien en deze in ieder geval aan te scherpen. Het zou geen kwaad kunnen als de landen die zichzelf zien als beschaafde de mocratieën, daartoe het initiatief namen. Snelheidscontrole UTRECHT (ANP) - Veel automobi listen met een caravan achter hun auto rijden veel te hard. Tij dens een fotoradarcontrole op de rijkswegen rond Utrecht heeft de politie 75 forse snelheidsovertre dingen vastgesteld. Bij de con trole zijn ook autobussen en vrachtwagens met aanhanger „geflitst", die evenmin als auto caravan-combinaties harder mo gen rijden dan 80 kilometer per VOETBAL - De NOS zendt mor genmiddag een rechtstreekse re portage uit van de voetbalwed strijd om de halve Finale van de Europacup 1 tussen A.S. Roma en Dundee United. (Nederland 2, 15.25 uur) BRASILIA (RtrVAFP) - De Brazi liaanse overheid heeft vanmor gen de twee universiteiten van de hoofdstad Brasilia gesloten naar aanleiding van studenten betogingen gisteravond ten gun ste van rechtstreekse verkiezing van de opvolger van president Joao Figueiredo. Volgens oogge tuigen maakte de politie gebruik van traangas om kleine groepen protesterende studenten uiteen te jagen. Aan de vooravond van de dag - morgen - waarop een belangrijk debat wordt gehouden over een door de oppositie ingediend amendement dat streeft naar ontbinding van het kiescollege dat presidenten kiest, is strenge militaire censuur ingesteld om te voorkomen dat het debat recht streeks wordt uitgezonden en kan worden gevolgd door de 131 miljoen Brazilianen. Generaal Newton Cruz, de militair- gouverneur van Brasilia en de 10 aangrenzende steden die onder r vallen, heeft beschikt dat alle radio- en televisiever- slaggeving over de grondwetsa mendementen en noodmaatrege len aan censuur moet worden voorgelegd. Kolonel Antonio Fernandes Neiva, de nationaal- directeur voor communicatie, verklaarde dat aan verslaggeving voor het buitenland geen beper kingen zouden worden gesteld. De veiligheidsmaatregelen in ver band met het debat zijn ver scherpt. Op de wegen naar de hoofdstad en in de stad zelf zijn wegversperringen opgeworpen en de politie controleert de pa pieren van allen die per vliegtuig arriveren. Generaal Cruz zei dat de controle was ingesteld om diegenen tegen te houden die geen ander doel hadden om naar Brasilia te ko men dan om parlementsleden onder druk te zetten en de vrije uitoefening van de wetgevende macht in gevaar te brengen. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1