c 'Kruistocht' bij basis Woensdrecht 'Veiligheid toeristen op hotelboot in gevaar' Politiewinkel in A'dam valt slecht bij korpsen Familiedrama in Zeeland ZATERDAG 21 APRIL 1984 OSSENDRECHT (GPD) Ongeveer 600 gelovigen hebben gistermiddag een alternatie ve kruisweg afgelegd van de Volksabdij in Ossendrecht naar de vliegbasis Woens drecht. Daar werden ze opgewacht door een twintigtal met spandoeken uitgeruste de monstranten van het Oud-Strijders-Legioen, Constructief Jong Nederland en het ICTO. Bewoners van het vredeskamp bij de vliegbasis, waar eventueel kruisraketten zullen worden geplaatst, gingen met de tegendemonstranten in discussie. Binnenland De alternatieve kruisweg was een initiatief van Pax Christi, een de ken in Bergen op Zoom en een predikante uit Groningen. De ac tie is een vervolg op de grote ge bedsdienst, die vorig jaar okto ber (vlak voor de vredesbetoging in Den Haag) in Roosendaal is RILLAND (GPD) - De rijkspolitie heeft nog geen zekerheid over de toedracht van het familiedrama dat zich donderdagavond in een wo ning in Rilland heeft afgespeeld en aan twee mensen het leven heeft gekost. Gisteren is een begin gemaakt met het verhoren van de ver dachte, de 21-jarige C. uit Rilland. Dat verliep tamelijk moeizaam om dat hij de Turkse nationaliteit heeft. De twee slachtoffers van het drama zijn de 23-jarige Zeynep Dogan en haar 47-jarige vader Miktat Dogan. Op hun stoffelijke overschotten is sectie verricht. Zeynep Dogan en de verdachte waren getrouwd. Vader Dogan kwam uit Amsterdam. In Rilland wordt beweerd dat vader en dochter ruzie had den. Volgens inwoners van Rilland zou de ruzie uit de hand gelopen zijn, waarna Miktat Dogan zijn dochter zou hebben gewurgd. Daarop zou C. de hand aan zijn schoonvader hebben geslagen. De rijkspolitie is nog bezig met het verhoor en een buurtonderzoek. ALKMAAR - In Alkmaar is gisteren voor het eerst dit seizoen weer de wekelijkse kaasmarkt gehouden. Op de foto een doorkijkje vanuit de Waag op het plein waar de dragers met hun berries vol kazen op een sukkeldrafje heen en weer plegen te lopen. (foto anpi. gehouden. Toen tekenden bijna 4000 mensen een petitie tegen verdere atoombewapening. Die mensen werden door de organi satie aangeschreven om deel te nemen aan de kruisweg. Vanuit het hele land hadden gisteren mensen aan deze oproep gehoor gegeven. Om drie uur werd een viering ge houden in een tent op het terrein van de Volksabdij in Oosen- drecht. De viering werd zo dicht mogelijk bij Woensdrecht gehou den, „een plaats die in het verzet tegen de voortgaande bewape ningswedloop symbolisch is ge worden". Vanuit Ossendrecht trokken de ge lovigen vervolgens langs een ze vental staties naar de vliegbasis Woensdrecht. Banken tot krediet aan Leidsche Wol verplicht AMSTERDAM (ANP) - Recht bankpresident B. Asscher in Amsterdam heeft de Amro-bank en de Algemene Bank Nederland gisteren na een kort geding ver plicht de Leidsche Wolspinnerij (400 werknemers) voorlopig kre dieten te verschaffen tot maxi maal tien miljoen gulden. De wolspinnerij is daarmee voorlo pig van de ondergang gered, zo bleek tijdens het geding. De on derneming kan door die tien mil joen nog meer kredieten krijgen ter waarde van vier miljoen gul den (onder andere van Credit Lyonnais en van het eigen pen sioenfonds). Amro en ABN wilden ondanks dit vooruitzicht aanvankelijk niet verder gaan dan acht miljoen gulden en stuurden, ook naar ei gen zeggen, aan op surséance van betaling. Leidsche Wol met fabrieken in Veenendaal en het Belgische Lookeren spande toen het kort geding aan. Het is op merkelijk dat banken op deze wijze door klanten worden ge dagvaard. Mr. Asscher verbindt aan zijn von nis wel de voorwaarde dat beide partijen een nieuwe taxateur zoe ken die de waarde moet bepalen van het fabrieksterrein van de Leidsche Wolspinnerij in Vee nendaal. De onderneming pro duceerde vrijdag namelijk een makelaarsrapport dat drie mil joen gulden hoger uitvalt dan de uitkomsten van een ander make laarskantoor dat deze week in opdracht van de banken in Vee nendaal ging kijken. GRONINGEN (GPD) - Als het aan dr. Anne Wadman uit Sneek ligt, gaat de Groninger uitgever Stabo volgend jaar de brieven uitgeven die de vader van schrijf ster Xaviera Hollander (Vera de Vries) tussen 1927 en 1961 aan Si mon Vestdijk schreef. Deze brie ven zijn zowel volgens Wadman als volgens mevrouw De Vries „erotisch en absurdistisch" van toon. Ze zijn verluchtigd met af beeldingen van uitbundig gete kende naakte dames. Mieke Vestdijk-Van der Hoeven, de weduwe van Simon Vestdijk, staakte onlangs op geruchtma kende wijze haar medewerking aan de biografie die Anne Wad man en diens collega ir. Hans Visser over Vestdijk aan het ma ken zijn. Ze vond het duo onbe kwaam en te zeer belust op Vest- dijks liefdesleven. De uitlatingen van de weduwe Vestdijk zijn verkeerd gevallen bij Vera de Vries (zelf wereldbe roemd vanwege erotische boe ken als The Happy Hooker), om dat het contact tussen Vestdijk en haar vader Mick de Vries door Brieven aan S. Vestdijk uitgegeven? Mieke Vestdijk zou worden ge bagatelliseerd. Mick de Vries was een van Vest- dijks beste vrienden. Volgens dochter Vera ging de familie De Vries - na de oorlog terugge keerd uit Indonesië om de week bij Vestdijk in Doorn op bezoek en onderhielden de De Vriezen ook goede contacten met Vestdijks huishoudster Ans Koster en Henriëtte van Eijk, de, Amsterdamse „relatie" van de schrijver. Vestdijk en De Vries studeerden samen medicijnen en voerden 25 jaar achtereen een intensieve correspondentie. De arts De Vries schreef ook zelf boeken. „Vestdijk en De Vries gaven vrij moedig kritiek op eikaars werk", aldus dochter Vera. Vestdijk droeg gedichten aan De Vries op en Vera's vader stond ook model voor enkele van Vest dijks romanfiguren. In 1961 werd de correspondentie plotseling af gebroken. Volgens Vera de Vries gebeurde dit als gevolg van de komst van Mfeke van der Hoe ven, de latere mevrouw Vestdijk. De Vries overleed in 1974. Interessanter nog dan de brieven van De Vries aan Vestdijk zijn vermoedelijk de brieven van Vestdijk aan De Vries. Waar schijnlijk sloeg de beroemde schrijver in deze brieven onge veer dezelfde intieme toon aan als De Vries in zijn brieven. Dat wordt bevestigd door de enkele Vestdijkbrief die Wadman heeft kunnen achterhalen. De rest van het Vestdijk-aandeel in de correspondentie is volgens Vera de Vries vernietigd door haar moeder. Mevrouw De Vries sr. zou de correspondentie tus sen de twee mannen maar be denkelijk hebben gevonden. „Zij heeft ook het belang ervan nooit zo ingezien en verder is er door verhuizingen en door de oorlog veel verdwenen". DE ZILK Kinderen in De Zilk boden gisteren Duitse toeristen die in auto's langs de bollenvelden trokken bloemslingers te koop aan. (foto anpi 'Rechter moet dierproeven beoordelen' DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV) wil de rechter laten uitmaken welke dierproeven wel en welke niet door de beugel kunnen. Aanlei ding tot dit plan is Wereld Proef dierendag op dinsdag 24 april. Per jaar worden ongeveer 1,5 miljoen dieren in laboratoria aan allerlei proeven onderworpen. Verreweg de meeste gaan dood, hetzij door de proeven, hetzij door de hand van de onderzoe ker. De in het dierenrecht gespeciali seerde jurist mr D. Boon onder zoekt op het ogenblik hoe de bond het beste te werk kan gaan. Voorlopig richten de bestrijders van vivisectie zich op de zoge naamde LD 50-proef, volgens hen het meest omstreden experi ment. Producenten van cosmetica, medi cijnen, verf en huishoudelijke middelen geven laboratoria op dracht om via deze proef te on derzoeken welke dosis van een schadelijke chemische stof, ver werkt in hun produkten, groot genoeg is om de helft van een groep proefdieren te doden. LD 50 betekent dan ook Lethale dodelijke) Dosis 50 procent. De wet op de dierproeven kent vol gens Boon slechts enkele beper kingen waaraan onderzoekers zich hebben te houden. In feite zijn ze vrij om zelf uit te maken welke experimenten ze willen uitvoeren. BEDRIJFSONGEVAL - Een 41- jarige vrouw uit Stekene (België) is gisteren in het Zeeuwsvlaamse St. Jansteen in een kousenfa- briek om het leven gekomen. Volgens de politie was de vrouw bezig met werkzaamheden in de fabriek toen haar rok door het aandrijfwiel van de sokkenma- chine werd gegrepen. Ze over leed ter plaatse. Een onderzoek van de technische recherche en de Arbeidsinspec tie heeft uitgewezen dat in de fa briek niet aan de veiligheidsei sen werd voldaan. Tegen de eige naar van het bedrijf, W.N.L. uit Hulst, is proces-verbaal opge maakt. 'Ciske' mocht prijzen niet overhandigen EDE (ANP) - De arbeidsinspec tie heeft verhinderd dat de 14-jarige Danny de Munck, hoofdrolspeler in de film 'Ciske de Rat', gisteren in Ede de prijzen uitreikte na af loop van een zogenoemde play-backwedstrijd, waarin Danny door kinderen werd geïmiteerd. Danny mocht na afloop wel op het podium komen om de winnaar, een 13-jarig jon getje, te feliciteren. UTRECHT (ANP) - De politiekorp sen in Rotterdam Den Haag en Utrecht keuren het opzetten van een politiewinkel in Amsterdam, waar politiemensen tegen forse kortingen allerlei goederen kun nen kopen af. In Amsterdam hoopt men op die manier het geheten „dalven" te kunnen be strijden, waarbij individuele po litiemensen bij winkeliers en an dere neringdoenden forse kortin gen bedingen in ruil voor een soepeler politieoptreden. AMSTERDAM - „Levensgevaar lijk. Ik heb er geen andere woor den voor". De Amsterdamse brandweer heeft vlak voor het paasweekeinde een groot aantal drijvende hotels geinspecteerd op brandveiligheid. De uitslag van dat onderzoek is in brand weertermen vertaald 'schrikba rend'. En op initiatief van diezelf de brandweer besloot het college van Burgemeester en Wethou ders in de hoofdstad dat zeker tien van dergelijke logiessche- pen maar beter hun ankers kun nen lichten omdat er tegen ze op getreden zal worden als ze toch zouden proberen hotelgasten te werven. Tumult in het wereldje van de rijnvaartschepen, die dachten in de nog wat slappe aanloopperiode naar het zomer seizoen wat extra inkomsten te kunnen vangen. door Huub Klompenhouwer De Amsterdamse VW verwacht met de paasdagen een topdrukte. Alleen al het aantal reserverin gen voor de hoofdstad met Pasen bedraagt ruim 15 procent meer dan het vorig jaar. Dat betekent het beeld van overvolle hotels en pensions en het uitwijken naar particuliere adressen. Van die si tuatie proberen ook dit jaar en kele tientallen bootbezitters en rederijen een graantje mee te pikken. Soms met opgebouwde dekschepen, verbouwde binnen schepen of met Rijncruisesche pen doen ze een poging de toeris ten te lokken. In de meeste ge vallen zonder geldige vestigings papieren als hotel. Begin deze week greep de gemeentelijke brandweer in. Zeker 270 vooral low-budgettoeristen zullen dan ook met Pasen elders onderdak moeten zien te vinden. Commandant Steenbergen van de Amsterdamse brandweer heeft het onderzoek naar de brandvei ligheid op die schepen geleid. „Van de 23 schepen hebben we er nu inderdaad al tien de wacht aangezegd. En dat betekent dan niet dat er aan die andere 13 niets mankeert. Maar we hebben ons, met het oog op die verwachte paasdrukte beperkt tot de meest brandgevaarlijke gevallen. Bo ten waar geen enkele vluchtweg is bij brand, of die louter uit brandgevoelige materialen als hout zijn opgebouwd, waardoor er van een eventuele vluchtweg bij brand niets meer over is". De commandant is onder de in druk geraakt van de onzorgvul digheid waarmee in enkele ge vallen werd gepoogd een slaatje te slaan uit de behoefte met Pa sen naar logies in de hoofdstad. „We gunnen iedereen een dub beltje extra met die paasdrukte, maar zodra de veiligheid van de toerist in het gevaar komt, dan moet dat worden voorkomen. Dat is ook bij deze actie het eer ste criterium geweest. Na de Pa sen zullen we die controle nog wat aanscherpen en ook op ande re details letten. Want het is na tuurlijk niet te verkopen dat we bij hotels en pensions scherpe ei- sen stellen aan de veiligheids maatregelen, en dat niet doen bij die boten. Dan zou het meten met twee maten zijn". Dat laatste wordt nog eens bena drukt door de ontruiming van hotel De Schreierstoren, een low-budgethotel, waar de toerist voor 15 gulden per nacht met zijn slaapzak kon slapen. Brandge vaarlijk en daarom zijn juist de gemeentemensen onder toezicht van politie met de platte pet doende met de ontruiming van het krakkemikkige pand aan de Gelderse Kade. De paniek aan boord van de door de maatregel getroffen schepen is groot. Zoals op de Alida, een passagiersschip met accommo datie voor 80 passagiers. Drie jaar lang al is Frans Baumgart ei genaar van het schip. Dacht alles in orde te hebben, voor de ko mende paasdrukte. Zijn certifi caat van onderzoek voor het schip was vorig jaar verlopen. Hij is met de boot de helling op geweest en op een paar details na was de zaak geklaard. Omdat hij toch in Amsterdam voor de wal lag, heeft hij daar niet zoveel haast mee gemaakt. Zijn hotel- kaart en alle andere papieren lig gen op de bar in de salon. Verba zing en woede. „Ik wil geen matennaaier zijn, maar waarom worden wij aange pakt? Om als passagiersschip te mogen varen, moeten we aan de strengste eisen voldoen. Goed, de hutten zijn van hout. Maar ie dere hut heeft een centraal alarm. Er zijn waterdichte en brandvrije tussendeuren, overal, van voor tot achter zijn vluchtlui- ken. Er zijn brandblussers, het schip kan per waterdicht seg ment leeggepompt worden. Er liggen hier aan de De Ruyterka- de schepen, die tien keer zo ge vaarlijk zijn, maar die worden niet aangepakt". Naast zijn schip ligt de Jan van Scorel. Even kleiner, maar wel een hoger geklasseerd schip. Veertig passagiers. Een woeden de Ruud Odijk. „Ik lig al jaren met de Pasen in Amsterdam. Al les geregeld. Van de Amster- damnse VW komen ze nog aan boord kijken om te zien of alles aan de regels voldoet. En dat is in orde. Ik mag overal varen, Bel gië, zelfs Duitsland, waar ze toch ontzettend streng zijn. Als ik straks de trossen losgooi en ik ga varen, is er ineens niets meer aan de hand. Wat is dat dan toch voor een beleid hier in Amsterdam?". Commandant Steenbergen van de Amsterdamse brandweer: „We hebben hier sinds een brand in een pension voor buitenlandse werknemers in 1972 (waarbij ne gen mensen omkwamen - red.) in Amsterdam gewerkt aan een veel krachtiger beleid om derge lijke rampen te voorkomen. Daarom is er de verordening op de verblijfsinrichting gekomen. Een Amsterdamse verordening, die hard nodig was. Waar de eige naren van schepen zich op beroe pen, is de scheepvaartinspectie. En die werkt met sterk verouder de verordeningen, die overigens ook zo nu en dan wel bij Konink lijk Besluit worden aangepast. Daar lees je dan in dat zo'n veror dening pas geldt vanaf 30 passa giers. Alleen al dat criterium vind ik gevaarlijk. De verorde ning op de verblijfsvergunning in Amsterdam geldt vanaf drie logies". In Amsterdam wordt die verorde ning streng gehanteerd, juist ter voorkoming van rampen als in 1967. Steenbergen: „Als je alleen al neemt die mensonterende toe standen in de pensions voor bui tenlanders, dan is dat een vinger wijzing naar de noodzaak om adekwaat te kunnen optreden. Dat het in andere plaatsen an ders is, of minder streng wordt geregeld, is voor ons natuurlijk geen maatstaf'. crisiscentrum van ambtenaren gevormd, omdat de maatregel tot reeksen protesten hebben geleid. Belangrijkste argument van de tegenstanders wordt is dat de schepen wel voldoen aan de ei sen van de scheepvaartinspectie, dus ook aan de wal voldoende veilig zouden moeten zijn. „Maar", zo zegt men op het stad huis, „het is heel iets anders of je gasten aan boord hebt als je een reis maakt, dan wanneer je als hotel functioneert. Eenmaal in de vaart- leert een passagier het schip kennen. Weet ook wat een eventueel brandgevaar kan in houden. Maar dat gaat niet op voor hotelgasten, die vlak voor middernacht nog even door een zogeheten 'runner' van de straat worden gepikt en aan boord ge haald". Brandweercommandant Steenber gen tenslotte: „Men beseft aan boord van zo'n schip gewoon niet hoe gevaarlijk het is als er brand uitbreekt. Hele kleine houten cabines, en dan de vluchtweg via luiken. Alle hitte gaat al naar boven. Dus het is de vraag of je zo'n gloeiend luik nog wel open kunt krijgen. Nee, wij hebben de zaak omschreven als 'levensgevaarlijk' en daar hou den we het bij. En het verwijt, waarom zo vlak voor de Pasen... Je zou ook kunnen zeggen: juist nu. Omdat de kans op een ramp, met zoveel toeristen nog veel ernstiger is". De politie in de drie andere grote steden voelt er weinig voor om het Amsterdamse voorbeeld te volgen. Men is daar zeer huiverig voor dit soort oplossingen omdat men er in zekere zin ongeoorloof de praktijken, zo luidden kort sa mengevat de reacties van de poli tiewoordvoerders in Utrecht, Den Haag en Rotterdam. De Utrechtse politiewoordvoerder liet weten dat het dalven in Utrecht een zaak is die „mis schien incidenteel wel eens ge beurt" maar niet vaak voor komt. Maar ook als dat wel zo was dan nog is een „politiewinkel' 'geen goede oplossing. Bij het dalven is de status, het aanzien van de politieman rechtstreeks in het geding. Het is een bijzonder kwa lijk verschijnsel dat via strafver volging van de betrokken politie man by de wortel moet worden aangepakt, aldus de Utrechtse politiezegsman. Hij vindt het „een oneigenlijke zaak" als een politiewinkel mede wordt opgezet om het dalven de kop in te drukken. „In feite wor den onoirbare praktijken op die manier beloond.", aldus de utrechtse politiewoordvoerder. De Haagse politiewoordvoerder laat soortgelijke afkeurende ge luiden horen als zijn Utrechtse collega. Hij deelde ook mee dat het niet ongebruikelijk is dat bij voorbeeld politiesportverenigin- gen - net als andere sportvereni gingen - wel eens shirts of andere spullen tegen korting krijgen. Maar dan gaat het om een sport vereniging waar toevallig politie mensen inzitten. Ook de politie in de Maasstad rea geerde in eerste instantie afwij zend. Het is in feite een legitime ren van ontoelaatbare praktij ken. Alleen als je er het dalven - ook in Rotterrdam geen onbe kend verschijnsel - werkelijk mee kan tegen gaan is zo'n poli tiewinkel wellicht het overwe gen waard, aldus de Rotterdam se politie. De hoofdbesturen van de beide po litiebonden ACP en NPB heb ben grote moeite met het feit dat de politiewinkel in de hoofdstad mede is bedoeld om het dalven (bedelen en schooien, aldus Van Dale) van Amsterdamse agenten tegen te gaan. Hoofdbestuurder G. Koffeman van de Algemene Christelijke Poli tiebond (ACP) vindt het „een blunder" van de Amsterdamse korpsleiding. „Een hoogst onge lukkige en ongelootwaardige presentatie. Het pubhek krijgt nu de indruk dat malversaties worden beloond met een spe ciaal voordeel". Ook hoofdbestuurder H. van Duijn van de Nederlandse Poütiebond (NPB) vindt het „van de gekke" dat er in Amsterdam een speciale winkel zou moet komen om ge rommel van agenten met winke liers tegen te gaan. Volgens de NPB is het overigens maar zeer de vraag of een voor deelwinkel in de praktijk iets zal helpen in de bestrijding van de kleine corruptie. Daar zijn ook naar de mening van Van Duijn andere maatregelen voor nodig. De landelijke korpsleiding van de rijkspolitie is zeer verbolgen over het Amsterdamse initiatief. De rijkspolitie vindt het „vol strekt onoirbaar" dat de gemeen tepolitie van de hoofdstad het dalven zo med$ wil verhelpen. „Het is gewoon corruptie. Dat kan niet bij de politie. Een agent die zich aan dergelijke praktijken schuldig maakt moet worden ontslagen, anders maakt de poli tie zich gewoon ongeloofwaar dig", aldus rijkspolitiewoord voerder A. Geelof. Burgemeester Van Thijn van Am sterdam gaat niet akkoord met de zgn. politiewinkel. „Als poli tiemensen dingen doen die niet kloppen, kan je om die reden geen winkel gaan beginnen die de verleiding voor de politie min der groot maakt, zodat er dan niet meer 'gerommeld' wordt", aldus Van Thijn. „Van iedere Ne derlander wordt verwacht dat hij of zij de wet kent, dus dan mag je dat zeker van de politie verwach ten". Gelijke winst voor Grolsch ENSCHEDE (ANP) - De Grolsche Bierbrouwerij verwacht dit jaar een winst die ongeveer even hoog zal zijn als in 1983, toen het bedrijf een nettowinst boekte van f 17,6 miljoen. Dat staat in het jaarverslag over 1983, het eer ste van de Enschedese brouwerij dat openbaar is. Die openheid is het gevolg van het aanvragen van een notering op de officiële parallelmarkt op de Amsterdam se effectenbeurs. Volgens het jaarverslag is Grolsch erin geslaagd haar aandeel op de binnenlandse markt te handha ven ondanks de felle concurren tie van met name eigen merken en witte merken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5