LEIDSCH DAGBLAD Bomexplosie op Heathrow Paasdrukte valt mee Milovan Djilas gearresteerd Voor een tientje véél wijzer I'Y'ij Politie wil actie tegen meubelzaken Logies op hotelboten toegestaan RENAULT llllllllllll gevelreiniging 'LIPS Assmmti"v- Nieuwe voorstellen in Libisch conflict 071-89 6595 Mogelijk verband met Libië Gewonden bij steekpartij supporters Legerhelikopter VS onder vuur van MiG's LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37378 Directeur: G. Koopman Hooldfedacteur: drs. J. W. E. Metselaar Ac|. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tet.nrs. zie colofon Woensdag Is het tien jaar geleden dat Portugal de democratie mocht omarmen. Maar een hogere levensstandaard en een stabiel politiek klimaat heeft de Anjerrevolutie niet gebracht. Integendeel, het land bevindt zich in meerdere opzichten op de rand van de afgrond Een reportage. PAGINA 21 Veel draaide er in Rijnsburg altijd om de veiling Flora. Maar ook weer niet alles, zoals blijkt uit aflevering 4 van de serie 'Aan de stamtafel'. f I Oudere, meestal gehuwde homofielen hebben het nog steeds niet gemakkelijk. Enkelen van hen doen een boekje open. 'De mensen kunnen soms zo bot reageren'. LEIDEN/REGIO - De rijkspolitie zal tweede paasdag optreden te gen meubelzaken die open zijn. De Leidse gemeentepolitie zal eveneens bekeuren, 'mits we het niet te druk hebben'. In grote advertenties kondigde een aantal meubelzaken aan op twee de Paasdag gewoon te verkopen. De meubelhandel loopt daarmee vooruit op een wetswijziging. Gemeenten zouden in de toe komst viermaal per jaar een ont heffing van de winkelsluitingstij den mogen geven op feestdagen. De Eerste Kamer ging afgelopen dinsdag met deze wijziging ak koord, maar de nieuwe wet treedt pas in werking als die is gepubliceerd in het Staatsblad. En dat duurt nog wel even. Een woordvoerder van de rijkspo litie kondigde aan dat er in ieder geval wordt gecontroleerd en in dien nodig wordt een proces ver baal opgemaakt. In Leiden is dat nog niet 2eker. Het hangt af van de drukte. "Maar de mogelijk heid dat we optreden is niet bij voorbaat Uitgesloten", aldus een woordvoerder. Na de bomexplosie op de luchthaven Heathrow posteerde e de hal waar de slachtoffers vielen. x speciale afdeling van de Londense politie zich v DEN HAAG (GPD) De hotelbo ten in Amsterdam mogen voorlo pig toeristen onderdak verschaf fen. De gemeente Amsterdam heeft de eigenaars van de negen boten ten onrecht verboden gas ten te huisvesten. Dat oordeelde gisteren de president van de Raad van State, mr. R. Kapteijn, in een verzoek van de booteige naars tot schorsing van het ver bod. De onmiddellijke ontrui ming van de hotelboten die door de gemeente was ge&st, is door de rechter veertien dagen uitge steld. Hoewel de gemeente Amsterdam zich nooit eerder heeft bekom merd om de brandveiligheid aan boord van logiesschepen - terwijl rond toeristische hoogtijdagen al jarenlang tientallen boten naar Amsterdam komen - besloot de gemeente afgelopen dinsdag plotseling streng op te treden. Donderdagmorgen ging de brand weer kijken bij de 60 schepen die op dat moment in de Amster damse wateren lagen en keurde er prompt negen af op grond van brandgevaarlijkheid. De voorzitter van de Raad van Sta te was gisteren van oordeel dat de gemeente Amsterdam niet re delijk heeft gehandeld door afge lopen donderdag in actie te ko men, aangezien de hoofdstad voorheen nooit op deze boten heeft gelet. Ook van de brandge vaarlijkheid was de rechter niet overtuigd, mede omdat de boot eigenaars aan de hand van aller lei gegevens aantoonden dat zij wel degelijk met brandvoor- schriften rekening hadden ge houden. (Zie verder pagina 5) Zonnig omstreeks 20 graden. Vlak aan zee enkele graden lager. Zwakke tot matige zuidelijke wind, wind kracht drie op minder. Vooruitzich ten voor maandag tot en met don derdag: zonnig en fraai lenteweer met middagtemperaturen oplopend tot 21 graden. 22 april 1984. Zon op 06.28 uur, zon onder: 20.49 uur. Maan op 03.44 uur, maan onder: 11.03 24 april 1984. Zon op 06.24 uur, Maan op 04.48 u DRIEBERGEN (GPD) Het paas- verkeer heeft alleen gistermor gen en in de vroege middag filevorming gezorgd op de Ne derlandse wegen. Na twee uu gistermiddag werd het al rusti ger op de doorgaande wegen en omstreeks half vier waren alle fi les opgelost. Om zes uur gister avond was er zelfs minder keer dan op een normale vrijdag avond. 'Alles is glad verlopen', aldus een woordvoerder van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspoli tie in Driebergen, die de indruk heeft dat er dit jaar meer paas- vakantieverkeer was dan vorig jaar. 'Dat komt door de late paas dagen en het mooie weer'. Tussen woensdagavond en vrij dagmiddag zijn er volgens de verkeersdienst zeer verspreid een groot aantal, voornamelijk Duitse, toeristen Nederland bin nen gekomen. Hoewel het gister morgen behoorlijk druk was op de autosnelwegen, en op een achttal plaatsen files ontstonden met een totale lengte van 50 kilo meter, zijn door deze spreiding niet meer knelpunten ontstaan. De files deden zich o.a. voor op de weg Arnhem-Apeldoorn, bij Eindhoven, Velperbroek en Bre da. Ook bij de grensovergangen Venlo en Bergh-Autoweg was het in de vroege ochtenduren erg druk. Na 2 uur ebde de drukte CiELAH B.V. lelden, Haarlemmerweg 2-4 fel. 071-213341. Snel Service langzaam weg. De verkeers dienst kreeg meldingen binnen van vijf ongevallen, waarbij elf voertuigen waren betrokken. Volgens de Algemene Verkeers dienst bestond zeker de helft van het autoverkeer op de wegen uit Duitsers. Ook brengen meer Scandinaviërs dan in voorgaan de jaren de paasdagen in ons land door. De politieverkeers- dienst noemde het grote aantal auto's met caravans en aanhang wagens dit jaar opvallend. "Ons advies kost u niets" I Westeinde 12 Aan de kust en in de bollenstreek kwamen zoveel toeristen, dat de plaatselijke VW-kantoren ze naar het oosten van het land moesten doorsturen. Ook Am sterdam zit nagenoeg vol met toeristen. Lange wachttijden ontstonden gisteren by de veer ponten naar de Waddeneilanden, maar de grootste drukte wordt daar vandaag verwacht. Buiten ons land ontstonden files bij de Brennerpas en met name aan de Zwitserse en Oostenrijkse grensovergangen naar Italië. In West-Duitsland verliep het ver keer op de autosnelwegen in Ba- den-Württemberg en Noordrijn- Westfalen traag. Op de weg Frankfurt-Bazel vormde zich een file van 30 kilometer. Door het zonnige weer in Zwitser land is het gevaar voor lawinege vaar toegenomen. Op een skirou te van Zermatt naar Chamonix in Frankrijk zijn al drie skiërs, twee mannen en een vrouw, door een lawine om het leven gekomen. LONDEN (REUTER/UPI) - Groot- Het probleem is dat de internatio- Milieu Technische Service/ Leiderdorp Brittannië zal vandaag nieuwe voorstellen doen aan Libië om te proberen een einde te maken aan de patstelling rond de Libische ambassade in Londen. Dat heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken laten weten. Na overleg zijn vrijdag nieuwe in structies gestuurd aan de Britse ambassadeur in Tripoli. Die zal proberen om vandaag nog een onderhoud te regelen met de Li bische minister van buitenland se zaken, Ali Abdel-Salam Al-Tu- reiki. De nieuwe voorstellen zijn gister avond geformuleerd tijdens een spoedzitting van het Britse kabi net. Minister van binnenlandse zaken Leon Brittan spoedde zich na dit beraad naar het buitenver blijf van premier Margaret That cher om haar op de hoogte te stellen van de inhoud van het be sprokene. Intussen handhaaft de Brits politie het beleg van de Libische ambas sade. De politie houdt het ge bouw sinds afgelopen dinsdag omsingeld, toen een vrouwelijke politieagent dodelijk werd ge wond bij een schietincident. Groot-Brittannië houdt staande dat de schoten werden afge vuurd vanuit een van de ramen van de ambassade. Het eist toe stemming om het gebouw te doorzoeken en de 20 tot 30 perso nen te verhoren die zich daar be vinden. nale regels van diplomatieke schendbaarheid Groot-Brittan- nië niet toestaan de ambassade te betreden zonder Libische toe stemming. Tegelijkertijd kunnen de diplomaten niet vervolgd worden zolang hun regering de diplomatieke onschendbaarheid niet opheft. LONDEN (REUTER) - Bij een bomontploffing op het Londense vliegveld Heathrow zijn vrijdag 23 mensen gewond geraakt. De Britse politie sluit niet uit dat Libië de hand heeft gehad in deze aanslag. Het hoofd van de anti-terreurbriga- de van Scotland Yard, comman dant Bill Hucklesby, verklaarde dat er bepaalde „overeenkom sten" bestaan tussen deze ont ploffing en een serie bomaansla gen op Arabische doelen in maart. Bij deze aanslagen, die plaatsvonden in Londen en Man chester, werdenjn totaal 23 men sen gewond. Later werden in verband hiermee vier Libiêrs aangehouden en in staat van be schuldiging gesteld. De betrekkingen tussen Groot- Brittannië en Libië zijn op dit moment zeer gespannen. De Britse politie houdt sinds dins dag de Libische ambassade in Londen omsingeld als gevolg van een schietpartij waarbij een vrouwelijke politieagente werd gedood. De Britten zeggen dat de dodelijke schoten werden afge vuurd uit een van de ramen van de ambassade. Ze willen het ge bouw doorzoeken, maar Libië weigert hun de toegang. De bom op Heathrow explodeerde in de douane- en bagageruimte van stationshal 2, waar overwe gend Europese vluchten worden afgehandeld. Het explosief zou zich hebben bevonden in een koffer die was behandeld door bagagepersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France. Maar waar de koffer pre cies vandaan kwam is niet be- SCHIEDAM (ANP) - Suppor ters van de Schiedamse voet balclub SW en de Haagse voetbalclub FC Den Haag zijn gisteravond met elkaar slaags geraakt voor de aan vang van de wedstrijd SW- FC Den Haag. Twee mensen hepen bij de vechtpartij steekwonden op. Eén van hen is met ernstige verwon dingen aan een been in een ziekenhuis opgenomen. Er is in verband daarmee één ar restatie verricht. Volgens de Schiedamse politie werd niet alleen gevochten tussen supporters van de Schiedamse club en suppor ters van FC Den Haag, maar ook tussen Hagenaars onder ling. Volgens de politie had den zich op het station in Rotterdam al problemen voorgedaan met de Haagse supporters. BELGRADO (RTR) - In Joego slavië is de inmiddels bejaar de dissident Milovan Djilas, 72, gearresteerd, zo heeft zijn vrouw bekendgemaakt. Nadat hun huis in het centrum van Belgrado vanaf vrijdagavond was doorzocht werd hij vanoch tend door agenten van de staats veiligheidsdienst gevankelijk weggevoerd op beschuldiging van het verspreiden van propa ganda tegen de staat op grond van artikel 133 van het federale wetboek van strafrecht, zo zei zij. kend. Air France behandelt na melijk ook de bagage van andere luchtvaartmaatschappijen, waar onder de Libische. Vrijdagmid dag kwam er een vlucht aan uit Tripoli. Toch weigerde de Britse politie te speculeren of de koffer ook werkelijk afkomstig was uit een Libisch vliegtuig. Onder de 23 gewonden bevinden zich Britten, Fransen, twee Ita lianen, een Spanjaard en een In- dièr. De meesten van hen hepen verwondingen op aan oren en neus. Zeer ernstig is een Britse employé van Aar France eraan toe. Hij heeft zeer ernstige brand wonden opgelopen. Twee perso nen worden verhoord door de politie. STUTTGART (REUTER/UPI) - MiG-gevechtsvliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben vrijdag een Amerikaanse leger helikopter beschoten in de buurt van de Westduits-Tsjechoslo- waakse grens. Dit heeft een Amerikaanse militaire woord voerder in West-Duitsland van daag verklaard. Hij bevestigde daarmee dat de Cobra-helikopter is aangevallen door meer dan één MiG-gevechtsvliegtuig. Hoeveel het er precies zijn geweest, kon hij echter niet zeggen. De Ameri kanen stellen een onderzoek in. De eerste berichten over de be schieting van een Amerikaanse Cobra-helikopter kwamen uit Washington. Luitenant-kolonel Charles White van het in Stutt gart gevestigde Amerikaanse hoofdkwartier in Europa beves tigde die berichten. „Om tien mi nuten over half drie werd een Amerikaanse helikopter die een normale observatievlucht uit voerde aan de grens beschoten door MiG-vliegtuigen", aldus White. Het incident heeft zich volgens White voorgedaan bij de West- duitse plaats Zwiesel, ongeveer 120 kilometer ten noordoosten van München. Het is een ski stadje op 140 kilometer van de Tsjechoslowaakse grens. White sprak een bericht van de Ameri kaanse televisie tegen als zou de helikopter het Tsjechoslowaakse luchtruim zijn binnengevlogen. Op de vraag hoe dicht de heli kopter zich in de buurt van de grens bevond op het moment van de beschieting antwoordde een woordvoerder van het Penta gon vrijdag dat die vraag deel zou uitmaken van het onderzoek. Volgens White werd er met raket en kanonvuur op de helikopter geschoten, maar deze werd niet getroffen. De piloot slaagde er in veilig terug te keren naar zijn ba sis in Neurenberg. In Washington zeiden regerings functionarissen dat de MiG-gc- vechtsvliegtuigen waarschijnlijk behoren tot de Tsjechoslowaak se luchtmacht. President Rea gan, die verblijft op zijn boerde rij in Californiè, is op de hoogte gebracht van het incident, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. PROFITEER ER VAN! Knop kipspeeiuliteiten rechtstreek* ran Je e rt tot tin ritte I ledm1 dinsdag vanaf 7.3(1 uur tot 13.00 uur ill de (iroenoordhallen (tijdens de Veemarkt) Nergens verser of voordeliger Heerlijk gekruide T. V.Hapjes Alleen A.S. DINSDAG 2 kg voor 9.50 P. Groeneveld en Zn. Tel, 010-739755 Djilas, een gedesillusioneerde communist die eens vice-presi dent was onder wylen president Tito, heeft sinds het midden van de jaren vyftig in totaal bijna ne gen jaar in de gevangenis door gebracht als gevolg van zijn af wijkende opvattingen. Sinds 1966 had hij niet meer gevangen gezeten en leefde hij betrekkelijk teruggetrokken. Bij het doorzoeken van de woning werden enige boeken en manus cripten van Djilas meegenomen alsook enige van zijn zoon, Alek- sa, die politiek asiel in Groot- Brittannie heeft gekregen. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071'144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1