Standard Oil aan olieramp schuldig Miljoenendans in de Betuwe RSV was in 1976 eigenlijk al kapot 'Enorme opleving' bij bouw in vrije sector Vergaan Amoco Cadiz bij Bretagne Werkgevers bepleiten meer lastenverlichting RSV-enquête Verboden Surfstekken Surf- groupies Leven naast 'n topsurfer Robby Naish- story deel 2 ...want Surterri hebben hun eigen Alleen grote steun van overheid voorkwam sluiting Vandaag is de eerste grote stroom vakantiegangers in verband met de Paasdagen op gang gekomen. Bij de grensovergang Bergh was het een grote drukte met auto's van Duitse toeristen. (foto Anefo) CHICAGO (UPI) - Een Amerikaanse federale rechter heeft Standard Oil Company of Indiana en twee van haar dochtermaatschappijen aansprakelijk gesteld voor de schade van miljarden dollars die in 1978 in het noordwesten van Frankrijk ontstond door het vergaan van het tankschip Amoco Cüdiz. Ongeveer 150 kilometer van de Bretonse kust kwam onder een dikke laag ruwe olie te zitten nadat de tanker in tweeën was gebroken. ongeveer 162.000 ton in zee en vervolgens door de aanlandige wind op de Franse kust terecht. Zo ontstond de vermoedelijk grootste door olie veroorzaakte milieuramp uit de geschiedenis. Een te hulp geschoten Westduit- se sleepboot slaagde er niet in de ondergang van de tanker te voor komen. Standard Oil of Indiana op haar beurt stelt de Spaanse scheeps werf Astilleros Espanoles SA, die het schip heeft gebouwd, aansprakelijk voor het gebrekkig functioneren van de stuurinrich ting. De oliemaatschappij achtte ook de rederij van de sleepboot aansprakelijk maar, volgens rechter McCarr treft de beman ning van de sleepboot geen blaam. Hij zei dat het Standard Oil vrij staat te proberen de schadever goeding die zij moet betalen op de Spaanse werf, te verhalen. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan over de omvang van de schade. Daarvoor wordt op 31 mei een volgende rechtszitting gehouden. De indieners van de aanklacht houden het op zeker drie miljard dollar. Van Veen wijst op stageplaatsen VRIJDAG 20 APRIL 1984 Groei De economische groei in de Ver enigde Staten overtreft de ver wachtingen. Het bruto nationaal produkt van de VS nam in het eerste kwartaal van dit jaar met 8,3 procent toe. Er was sprake van een onverwacht krachtige opleving van de economische be drijvigheid. Na maart werd het wat minder, maar volgens het Amerikaanse ministerie van eco nomische zaken kan er nog steeds van een duurzaam herstel worden gesproken. De economische groei is hoger uit gevallen dan de Amerikaanse re gering had verwacht, maar er is geen sprake van een toeneming van de inflatie. Voor het tweede kwartaal van dit jaar moet vol gens Amerika op een geringere toeneming van het bruto natio naal produkt worden gerekend. Dat is af te leiden uit cijfers over de consumptieve vraag, de wo ningbouw en de industriële pro- duktie in maart. Oude rot De provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam zoeken één of meer sterke mannen (des kundigen) die de bewindvoer ders van de in grote problemen verkerende Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij (NSM) in de hoofdstad moeten helpen bij het vinden van gega digden voor overname of samen werking. We voeren afrondende gesprekken met "oude rotten in het vak"; volgende week weten wij meer, aldus gisteren Amsterdams wet houder Heerma (havens). NSM kan wat hem betreft het best aan sluiting zoeken bij de offshore- industrie. De NSM-directie kondigde twee weken geleden aan de salarissen van de 400 man personeel bin nenkort niet meer te kunnen be talen uit eigen middelen. Op den duur is ontslag onvermijdelijk, aldus de directie. Zwarte markt De rechtbank in Haarlem heeft gis termiddag een 40-jarige inwoner van Bergen veroordeeld tot een geldboete van tienduizend gul den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar wegens overtreding van de win kelsluitingswet. De rechtbank achtte bewezen dat de man in maart vorig jaar de Zwarte Markt in Beverwijk op een zondag heeft geopend en een rechterlijk bevel om dat niet te doen heeft genegeerd. Het vonnis was gelijk aan de eis van de officier van jus titie. De man beweerde tijdens de zit ting dat hij de winkelsluitings wet niet had overtreden, omdat, er op de bewuste zondag geen beroepshandelaren werden toe gelaten. Naast dit argument vond raadsman mr. Moszkowicz ook dat zijn cliënt als natuurlijk persoon niet kon worden aange rekend wat de Zwarte Markt BV als rechtspersoon had uitgericht. De rechtbank wees deze verwe ren af. Garnalen De algemeen directeur M. Mulder van het garnalenbedrijf Heiploeg in Zoutkamp stapt op. Een van de redenen voor zijn vertrek is affaire rond de vergiftigde garna len enige tijd geleden, waarvan de gevolgen voor het garnalenbe drijf „hem niet in de koude kle ren zijn gaan zitten", aldus zijn collega-directeur N. Nienhuis. Mulder is al enige weken met ziekteverlof. DEN HAAG (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolmeconcern was in 1976 in feite al kapot. Het zou re gelrecht de afgrond zijn inge gaan als de overheid toen niet een gigantische steun had toege zegd. De huidige president van RSV, Van Rijn, toentertijd de fi nanciële man in de raad van be stuur, maakte daar gisteren te genover de Parlementaire En quêtecommissie geen geheim van. RSV was in 1976 al zo ver in de pro blemen geraakt dat het eigenlijk geen kant meer op kon. In elk ge val voor de grote scheepsbouw zag het er zo desastreus uit dat daar nooit meer iets van terecht zou kunnen komen. De werven van de NDSM in Amsterdam en van de VDSM in Rotterdam zou den immers nooit op kunnen te gen de geweldig grote concur rentie uit het verre oosten. Sluiting van de één van deze twee werven, of eventueel zelfs van beide, kwam in dat tijdsgewricht uit maatschappelijk oogpunt echter niet aan de orde. Het zou immers om vele duizenden ont slagen gaan, een operatie die eni ge jaren eerder - toen de nood zaak ook door deze en gene was herkend - wel uitgevoerd had kunnen worden. Toen immers had men de arbeids krachten die door een inkrim ping bij RSV vrij zouden zijn ge komen, gemakkelijk elders kun nen krijgen. Nu was die kans echter verkeken doordat de hele scheepsbouwmaTkt was inge zakt. Een voorlopige uitweg werd gezocht in een steunopera tie die in feite kompleet uit de hand zou lopen. Om de NDSM en de VDSM aan het DEN HAAG (ANP) - De bouw van nieuwe woningen in de niet of nauwelijks gesubsidieerde .vrije' sector ondergaat een enorme op leving. In 1983 zijn bijna 16.000 bouwvergunningen afgegeven voor deze categorie woningen. Dat is 150 procent meer dan in 1982. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) heeft deze gegevens gisteren bekendge maakt. Een echte verklaring voor deze sterk stijgende belangstelling van de woonconsument is niet voorhanden. De rentestand en de positievere geluiden over de ont wikkeling van de economie heb ben er ongetwijfeld mee te ma ken. Het ministerie van volks huisvesting vermoedt dat ook de snellere bouw en oplevering aan nemers en kopers/huurders in toenemende mate naar de vrije- sectormarkt lokken. Huizen in deze sector kunnen veel makkelijker en sneller worden opgeleverd doordat de rijksover heid de bouwplannen niet beoor deelt zoals in de sociale woning bouw. Die toetsing vergt veel tijd. In januari en februari van dit jaar zijn voor 8.100 vrije-sectorwonin- gen bouwplannen bij gemeenten ingediend. Meer dan de helft hiervan, 4.300 stuks, betreft koopwoningen. Zoals staatsse cretaris Brokx (volkshuisves ting) eerder deze week bekend heeft gemaakt, zijn er in het eer ste kwartaal van dit jaar voor 5.500 koopwoningen beschikkin gen afgegeven voor de eenmalige bijdrage van 6.500 gulden. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) heeft gis teren bij de presentatie van een rapport over de financiële ont wikkelingen in woningbouw en volkshuisvesting zijn eigen con clusie dat eigenaren van vrije- sectorwoningen via de belastin gaftrek eigenlijk de meeste sub sidie ontvangen, afgezwakt. werk te houden werden orders aangenomen voor de bouw van twee schepen voor Incotrans en twee voor Nedlloyd. Ze zouden worden geleverd tegen een prijs die al ver onder de werkelijke kostprijs zou liggen. Va/i Rijn moest gisteren toegeven dat het aannemen van de orders een miskleun in optima forma bleek. De twee werven waren absoluut niet ingericht op de bouw van deze schepen. Weliswaar was al herhaaldelijk geroepen dat Ne derland zich diende toe te leggen op 'moeilijke' schepen, maar toen het er hier op aan kwam, ging het helemaal fout. Volgens het EIB moet worden be dacht dat er op het ogenblik nau welijks of geen huizen meer wor den gebouwd in wat vroeger de vrije-koopsector was, namelijk de prijsklasse vanaf ongeveer 200.000 gulden. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is inmiddels weer be gonnen met koopwoningbouw in de vrije sector. In het oosten van het land werkt het fonds aan een project van twee-onder-een- kapwoningen van 160.000 tot 170.000 gulden per stuk. Het Bouwfonds verwacht dergelijke huizen op langere termijn ook in de Randstad voor deze prijs te kunnen bouwen. In de zomer van 1981 beëindigde het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten alle activiteit in de bouw van ongesubsidiëerde koopwoningen. Ze waren nage noeg onverkoopbaar geworden door de hoge rente en de sombe re economische vooruitzichten van die dagen. Het Bouwfonds probeerde toen om de nog drie honderd onverkochte huizen van dat moment tegen hoge kortin gen kwijt te raken. Nat. Nederlanden boekt meer winst ROTTERDAM (ANP) - De netto- winst van Nationale Nederlan den is over 1983 met bijna der tien procent gestegen tot 475 miljoen. In 1982 werd een winst geboekt van ƒ421,7 miljoen. De winst per aandeel bedraagt ƒ24,66 tegen ƒ22,96 over 1982. Het verzekeringsconcern heeft dat gisteren meegedeeld. Het dividend wordt verhoogd van 8,15 tot 9. Verder zal ten laste van het fiscaal vrije deel van de agioreserve een uitkering wor den gedaan van tien procent in aandelen, die ten volle zullen de len in de winst over de volgende boekjaren. De Nederlandse hersens en han den waren te goed en te duur voor het bouwen van eenvoudige schepen als tankers, zo heette het. Maar het was wel voorname lijk het werk geweest bij de twee werven. „In feite eenvoudig werk: niet meer dan het aan el kaar lassen van 35.000 ton staal", zoals een van de mensen die deze week werd gehoord, zei. „Dat kan de dorpssmid ook, al wil ik daarmee niets ten kwade van de dorpssmid zeggen". De schepen voor Incotrans en Nedlloyd waren wel degelijk moeilijke schepen. „Maar deze bedrijven konden dat niet aan", Leidsche Wol sleept bank voor rechter AMSTERDAM (ANP) - De Leidsche Wolspinnerij in Veenendaal wil proberen om de Algemene Bank Neder land (ABN) via een kort ge ding te dwingen zich te hou den aan de afspraak kredie ten te verschaffen tot een ma ximum van tien miljoen gul den. Het geding diende van ochtend voor de president van de rechtbank in Amster dam. De Leidsche Wolspinnerij be roept zich op een afspraak tot kredietverlening door Amro en ABN. De banken zouden zich niet aan deze afspraak houden en de kredietkraan hebben dichtgedraaid. Leid sche Wol noch Amro noch ABN wenste commentaar te geven. Het is zeer ongebrui kelijk dat banken door hun klanten voor de rechter wor den gedaagd. Leidsche Wol kwam deze week in het nieuws doordat de raad van commissarissen de direc trice heeft verzocht haar taak neer te leggen „wegens ver schillen van inzicht". De per soneelssterkte zal op basis van een onderzoek van het onderzoeksbureau Krekel Van der Woerd Wouterse (KWW) verminderd moeten worden teneinde tot een ren dementsverbetering te ko men. In Veenendaal moeten 27 van de 140 werknemers weg, in Lokeren 44 van de 240. De verkooporganisaties in Bel gië en West-Duitsland wor den uitgebreid van 70 naar 73 PTT-VLIEGREIZEN (ANP) - De vliegverbinding waarvan de cen trale directie van de PTT gebruik maakt voor reizen tussen Gro ningen en Den Haag, wordt uit gebreid tot twee retourvluchten per dag. Gebleken is, aldus een PTT-woordvoerder, dat het vliegtuig de goedkoopste oplos sing is voor het personenverkeer tussen Groningen en Den Haag. Tot nu toe werd van de vliegver binding vrijwel alleen gebruik gemaakt vanuit Groningen; 's ochtends heen en 's middags te rug. aldus Van Rijn. Het werk bleek de helft meer arbeidsuren te ver gen dan vooraf was becijferd. En er was al rekening mee gehou den dat op elk arbeidsuur een verlies van 40 gulden zou worden geleden. De schadepost was 71 miljoen gulden. Maar ook op alle andere onderde len van het werk waren de ra mingen veel te laag geweest. De materialen kwamen 27 miljoen duurder uit en in andere extra kosten ging ook zo veel geld zit ten dat de schepen aan RSV meer kosten dan het bedrag dat de afnemers te betalen hadden. De kosten voor de reders: 270 miljoen. Het verlies voor RSV: 320 miljoen. Waarvan de staat 170 miljoen voor haar rekening nam. Ondanks alles zegt de toenmalige voorzitter van de Beleidscom missie Scheepsbouw, drs Bak ker, dat het indertijd geen slech te keus was om de order voor de vier schepen te aanvaarden. Al ternatief was geweest dat de wer ven waren gesloten. Nu kon - mede omdat daar in overheids kring veel waarde aan werd ge hecht werkgelegenheid in stand worden gehouden, zodat „een ordelijke afbouw (uiteinde lijk ook op sluiting aankomend) daarmee mogelijk werd". Commissielid Van Dam confron teerde Van Rijn gisteren met nog een aantal gigantische stroppen. Zo rekende hij voor dat door leegloop (te veel mensen, te wei nig werk) honderden miljoenen guldens voor niets werden uitge geven. „En werk dat werd ge daan, geschiedde van een be paald moment af ook nog voor eigen rekening". Wat ook meer Rechter Frank J. McGarr van de arrondissementsrechtbank in Chicago verklaarde Standard Oil en haar dochterondernemingen Amoco International Oil Compa ny en Amoco Transport Compa ny verantwoordelijk te achten voor voor het vergaan van de Amoco Códiz. Ze zouden in ge breke zijn gebleven bij de con structie en het onderhoud van de bijna zeshonderd meter lange tanker met een draagvermogen van 230.000 ton. Het schip verging op 16 maart 1978 voor de Franse kust doordat zijn stuurinrichting het liet afweten in een zware storm. Volgens de rechter kan Amoco International en Amoco Standard worden ver weten dat de stuurinrichting niet goed was onderhouden en dat het schip niet over een reserve- stuurinrichting beschikte. Tot de indieners van de aanklacht behoren de Franse regering, twee departementen in Bretag ne, tientallen gemeenten aan de Bretonse kust en vele van hun inwoners, die hun inkomsten sterk zagen dalen door het weg blijven van toeristen na de ramp, en verder Petroleum Insurance Ltd, een in Bermuda gevestigde verzekeringsmaatschappij, die Shell Oil, de eigenares van de olie, al een schade van 22,9 mil joen dollar heeft vergoed. Grootste milieuramp De Amoco Códiz had 220.000 ton olie aan boord. Daarvan kwam Muller—Thomsen wil toch korten op uitkeringen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse stuwadoorsbedrijf Mul- ler-Thomsen heeft bij het ge rechtshof in Den Haag beroep aangetekend tegen een voor het bedrijf negatieve uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank over een doorgevoer de korting van drie procent op de uitkering van 210 in 1981 uitge treden werknemers van 57,5 jaar en ouder. Dit heeft een woord voerster van de advocaat van Muller-Thomsen gisteren desge vraagd bevestigd. Het hoger be roep dient op 11 mei. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Nivard, bepaal de onlangs in kort geding dat het bedrijf de korting ten onrechte eenzijdig en zonder overleg met de vakbonden had ingevoerd per 1 januari 1984. De korting vloeit voort uit de korting van het Rijk op de sociale uitkeringen. De uit kering van de desbetreffende werknemers bestaat grotendeels uit een ww - wwv-uitkering, die door het bedrijf tot 85 procent van het laatstverdiende loon wordt aangevuld. dan een half miljard gulden ve lles opleverde. De problemen bij RSV waren in de wereld van de scheepsbouw wel iswaar niet uniek, maar het ver weer ertegen was minder doel treffend dan in kleinere onderne mingen het geval was. Andere scheepswerven van kleiner omvang en opererend in een markt die op kleinere en anders- soortige schepen was gericht - slaagden er wel in het hoofd bo ven water te houden of weer te krijgen. Commissievoorzitter Van Dijk stelde gisteren nog eens de vraag of de top van RSV wel geschikt was om de zaak in goede banen te krijgen en te houden. En op nieuw bleek hoeveel herrié er in de raad van bestuur moet zijn ge weest. Van de eerste tien leden van de raad van bestuur verdwe nen er in de eerste zes jaar zeven. Aan Van Rijn (van buitenaf ge haald) gisteren de vraag: was het de ploeg die RSV nodig had? Enigszins aarzelend kwam zijn antwoord. „Ik denk het niet". Volgende week donderdag en vrij dag komen RSV-commissaris Van de Brink (voormalig Amro- president), directeur-generaal voor de industrie van het minis terie van economische zaken en regeringswaarnemer bij RSV Molkenboer, alsmede de toen malige woordvoerders van PvdA en ARP, Wierenga en Van Hou- welingen (nu staatssecretaris van defensie) aan het woord. EMMELOORD (ANP) - Tegenover de toezegging van het bedrijfsle ven voor een verdubbeling van het aantal leerlingenplaatsen te zullen verdubbelen moet het ka binet de toegezegde lastenver lichting van twee miljard gulden in 1985 gestand doen. Dat zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen gisteren tijdens een lezing voor de Commerciële Club in Em- meloord. De werkgevers hebben volgens Van Veen in het open overleg over de vakopleiding, tussen overheid en sociale partners, hun nek ver uitgestoken. Hij wees op de niet geringe extra kosten die uit de toezegging van het be drijfsleven voortvloeien. Daar mag de lastenverlichting ter ver betering van de winst- en vermo genspositie van de bedrijven best tegenover staan, aldus de werkgeversvoorzitter. Volgens Van Veen kan in Neder land geen economisch herstelbe leid worden gevoerd, als daarbij de werkloosheid maar op de koop wordt toegenomen. Ook de werkgevers zijn hiervan over tuigd. Maar het bedrijfsleven kan niet worden opgezadeld met de verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid. De markt be paalt uiteindelijk de juiste sa menstelling en omvang van het personeel in de bedrijven. Toch zal dat bedrijfsleven zich in de komende tijd tot het uiterste moeten inspannen om het gat in de dijk, waardoor te grote aantal len schoolverlaters jaarlijks naar de sociale zekerheid stromen te helpen dichten, aldus Van Veen. De overheid moet echter een aan tal juridische en andere belem meringen (ontslagrecht, mini mumloon) wegnemen om het aantrekken van nieuw personeel mogelijk te maken. Er zijn vol gens Van Veen steeds meer sig nalen dat werkgevers daar toe over zouden willen gaan om meer orders aan te kunnen. De Raad van Centrale Onderne mingsorganisaties (RCO), waarin de grootste werkgeversorganisa ties samenwerken, heeft gisteren aan premier Lubbers laten weten dat een verdere lastenverlichting nodig is om het nu zichtbare her stel van de vendementspositie van het Nederlandse bedrijfsle ven te ondersteunen. De twee miljard gulden die hier voor in het regeerakkord voor 1985 zijn toegezegd, moeten over de brug komen, temeer omdat de lastenverlichting voor 1984 aan zienlijk lager is uitgepakt dan oorspronkelijk was beoogd. Van de lastenverlichting voor dit jaar is hooguit één miljard gulden ge realiseerd, aldus de RCO. Bij de verlangde lastenverlichting moet het in de eerste plaats gaan om maatregelen die de winstge vendheid van de bedrijven direct verbeteren. Verder vindt de RCO dat er maat regelen nodig zijn die gericht zijn op de particulier en die het aan bod van risicodragend vermogen vergroten; bij voorbeeld gedeel telijke aftrekbaarheid van het aankoopbedrag van aandelen en verhoging van vrijstelling van di vidend van 500 gulden tot 1000 gulden. Ook bepleit de RCO maatregelen ter bevordering van de arbeidsmobiliteit die indirect het functioneren van de bedrij ven verbeteren. De RCO denkt hierbij aan aftrekbaarheid voor de loon- en inkomstenbelasting van verhuiskosten, zoals over drachtsbelasting, notariskosten en bemiddelingskosten, die ge maakt zijn bij aankoop eigen wo ning in geval van verandering baan of overplaatsing. NCOV bereid tot offer voor j ongerenbanen DEN HAAG (ANP) - Gebruik een deel van de 925 miljoen gulden uit de lastenverlichting voor het bedrijfsleven voor 1985 (twee miljard gulden) voor het extra verlagen van de werkgeverslas ten op minimumjeugdlonen. Door de werkgeverslasten op de ze lonen met vijf procent extra te verlagen kan de loonsom aan zienlijk omlaag en blijft toch het netto-minimumloon gelijk. Er ontstaan dan 15.000 tot 20.000 ba- Dit idee heeft secretaris C.M.H. Bosman van de Nederlands Christelijke Werkgeversorgani satie (NCOV) gisteren gelan ceerd. Volgens Bosman zijn de andere werkgeversorganisaties bereid zijn idee over te nemen. ADVERTENTIE Nu verkrilgbaar bi) de tijdschriftenhandelaa De heerJ. van Rijn, huidig president van RSV, werd gisteren als getuige gehoord door de RSV-enquêtecommissie. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9