Libië eist einde van omsingeling c Nederland zet gesprek Iran-VS 'onder druk' 'Positief gesprek Gemayel en Assad Gaddafi ldest harde lijn tegen Londen 3- VS weigeren ambassadeur Nicaragua Vietnam klaar voor offensief Cambodja Oppositie in Chili eist democratie Betogers blokkeren VS-ambassade Bonn Unifil blijft Meeltekort in Suriname VRIJDAG 20 APRIL 1984 LONDEN - Het uitzicht op een vroegtijdige oplossing van het geschil tussen Engeland en Libië rond de Libische ambassade in I.onden, die sinds dinsdag door de Britse politie omsingeld wordt gehouden, lijkt van de baan na een aantal harde uitspraken van de Libische leider kolonel Gaddafi. Buitenland WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse regering heeft een voor stel van Nicaragua verworpen om mevrouw Nora Astorga te be noemen tot ambassadrice van Nicaragua in de Verenigde Sta ten. Dit is uit officiële bron ver nomen. „Bijna ieder ander zou aanvaardbaar zijn geweest", al dus een hoge functionaris die niet met name genoemd wilde worden. Mevrouw Astorga was zes jaar ge leden betrokken bij de moord op generaal Reynaldo Perez Vega, destijds plaatsvervangend com mandant van de nationale garde van dictator Somoza. De gene raal had een afspraak met haar gemaakt, zo vertelde mevrouw Astorga na omverwerping van het bewind van Somoza. De dag dat hij bij haar thuiskwam, had den enkele Sandinisten zich in haar slaapkamer verborgen die de generaal wilden ontvoeren en vervolgens uitwisselen tegen ge vangen Sandinisten. De generaal verzette zich zo heftig dat de Sandinisten gedwongen waren hem te doden, aldus mevrouw Astorga. Volgens sommige berichten werk te generaal Vega ook voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Mevrouw Astorga is nu on derminister van buitenlandse za ken van Nicaragua. In een reactie heeft het Nicara guaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard dat de weigering van de Verenigde Sta ten een nieuw bewijs vormt voor de Amerikaanse weigering „tot een rechtstreekse dialoog met de sandinistische regering te ko men". Met haar weigering bevestigt de Amerikaanse regering „de on aantastbare lijn van haar politiek van confrontatie en agressivi teit", tegenover Managua, aldus het ministerie dat er op wijst dat dat beleid onlangs nog werd on derstreept door het uiten van de Amerikaanse'wil „het staatster- rorisme tegen Nicaragua te insti tutionaliseren". De beslissing mevrouw Astorga tot ambassadeur in Washington te benoemen is gebaseerd op „de professionele kwaliteit en de uit gebreide ervaring die zij heeft opgedaan als onderminister van buitenlandse zaken". Verder ge tuigt deze benoeming van „de ernst en het belang" dat Mana gua hecht aan zijn betrekkingen met de Verenigde Staten, alsook van de wil „een opbouwende dia loog in stand te houden" met de Verenigde Staten, aldus het Ni caraguaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Gaddafi heeft gisteren geëist dat de zwaarbewapende Britse poli tiemensen, die zich in groten ge tale rond de ambassade bevin den, worden teruggetrokken, en door Henk Dam dat het ambassadepersoneel niet verder lastig wordt gevallen. „Als onze mensen zouden wor den aangevallen, hebben zij het recht zich te verdedigen", zo voegde hij daaraan toe. De Libische leider heeft verder de schuld van de schietpartij van dinsdag, waarbij de 25-jarige agente Yvonne Fletcher om het leven kwam en tien demonstre rende Libiërs gewond raakten, vierkant bij de Britse politie ge legd. „Zij hebben zelf die agente doodgeschoten", zei hij in een in terview voor de Amerikaanse tv. Een ander teken dat Libië toch de harde lijn wil volgen (nadat woensdag in Britse kringen de hoop op een compromis werd aangewakkerd toen Gaddafi een einde maakte aan de omsinge ling van de Britse ambassade in Tripoli) is de inhoud van een brief van Libische revolutionaire studenten die op de Britse am bassade is bezorgd. BANGKOK (UPI/AFP/RTR) - Vietnamese troepen hebben gisteren voor bereidingen getroffen voor een grote aanval op twee bases van Kampu- cheaanse opstandelingen in de buurt van de grens met Thailand. Uit Thailandse militaire bronnen is vernomen dat de Vietnamezen, die al strijd leveren met guerrilleros in het vluchtelingenkamp van Ampil, zich opmaken voor aanvallen op de nabijgelegen kampen bij Nong Samet en Nong Chan. Gezegd werd dat de Vietnamezen ongeveer drieduizend militairen heb ben samengetrokken bij Nong Samet en Nong Chan. De Vietnamese strijdkrachten beschikken over tanks van Russische makelij. „Zij kun nen aanvallen zodra zij willen", zo verklaarde een diplomaat. De drie kampen, die langs de grens ten oosten van Bangkok liggen, kwa men woensdagavond en donderdagmorgen af en toe onder Vietnamees artillerievuur te liggen. De opstandelingen in Ampil, guerrillastrijders van het nationale front voor de bevrijding van het Khmer-volk, zeggen woensdag enkele Vietnamese aanvallen te hebben afgeslagen. Daarbij zouden meer dan honderd Vietnamezen zijn gedood. In de Thailandse provincie Surin zijn Thailandse militairen in de buurt van de grens met Kampuchea gestuit op een Vietnamese legereenheid. Volgens een militaire woordvoerder in Bangkok is een aantal schoten gewisseld maar zijn bij het incident geen slachtoffers gevallen. Het is niet bekend om hoeveel Vietnamezen het ging. SANTIAGO (AFP) - Acht Chileen se partijen en politieke bewegin gen, die banden hebben met de regering van generaal Pinochet, hebben woensdag voorgesteld in 1985 een volksstemming te hou den en een jaar later parlements verkiezingen. Hiermee willen zij „het overgangsproces naar volle dige democratie versnellen". De groep van acht wil dat er dit jaar wetten worden uitgevaar digd waarin het functioneren van partijen en het toekomstige kiessysteem geregeld worden „opdat de burgers zich in 1985 in een volksstemming kunnen uit- spreken" over hervorming van de door Pinochet uitgevaardigde grondwet. Op grond van de dan aangebrachte wijzigingen kun nen dan in 1986 parlementsver kiezingen worden gehouden. De acht zeggen niets over een In de brief staat, dat de naar schat ting 9.000 Britten die in Libië voornamelijk in de olie-industrie werken, zich als gegijzelden kun nen beschouwen zolang de Brit se politie het beleg van de am bassade in Londen niet opgeeft. De Britse regering houdt evenwel vast aan het sinds dinsdag inge nomen standpunt, dat niemand de ambassade zal mogen verla ten zonder door de Britse politie gehoord te zijn over de schietpar tij. De Britten willen verder toe stemming om in aanwezigheid van Libische diplomaten de am bassade te doorzoeken, in de hoop het moordwapen te vinden. Volgens Libische bronnen in Lon den zijn de belangrijkste man nen die de belegerde ambassade besturen militanten die actief waren bij zuiveringen in de Libi sche universiteiten in het mid den van de jaren zeventig. Daar bij werden verscheidene tegen standers van Gaddafi opgehan gen. Een comité van vier Libiërs leidde de overneming van de am bassade in februari door revolu tionaire "studenten", klaarblij kelijk met de instemming van Gaddafi. Minstens twee van de vier zitten volgens het dagblad The Times in de belegerde am bassade en geen van beiden heeft de status van diplomaat. Het is inmiddels duidelijk gewor den, dat de honderden politie mensen die bij het beleg van de Libische ambassade betrokken zijn, voorbereid zijn op een lang verblijf. De afgezette omgeving rond het St. James plein, waar het Libische „Volksbureau" staat, is intussen zoiets als een toeristische attractie geworden. Honderden mensen staan met ca mera's bij de afzettingen in de hoop op actie, en toeristenbus sen hebben hun routes verlegd zodat zij langs de met blauw plastic afgezette straten die naar het St. James plein leiden, ko- eventuele verkorting van het mandaat van president Pinochet, dat volgens de huidige grondwet in 1989 afloopt. De oppositiebe weging „Democratische allian tie" heeft vorige week geëist dat de presidentstermijn in 1985 moet aflopen. De groep van acht bestaat uit de nationale actiebeweging, de na tionale partij, de nationaal demo cratische partij, de nationale unie, de sociaal-christelijke be weging, de democratische onaf hankelijke unie, de radicale de mocratie en de sociaaldemocrati sche arbeiders. Behalve de Amerikaanse ambassade in Bonn, werd gisteren ook de NAVO-basis i chen door vredesdemonstranten geblokkeerd. Mondale wint in Missouri WASHINGTON (UPI) - De eer ste uitslagen van de Demo cratische voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Mis souri wijzen op een overwin ning voor Walter Mondale. Nadat ongeveer een derde deel van de stemmen was ge teld leidde Mondale met 62 procent. Senator Gary Hart verzamelde 27 procent van de stemmen en de zwarte domi nee Jesse Jackson 7 procent. Kiezersonderzoeken hebben uitgewezen dat Mondale vooral steun kreeg van vak bondsleden uit de grote ste den. Met name in St. Louis en Kansas City wist de voorma lige vice-president veel stem men te verzamelen. In Missouri werd gestemd met het caucus-systeem, plaatse lijke partij vergaderingen waar Democratische kiezers afgevaardigden kiezen naar een regionale voorverkiezing. Op die laatste bijeenkomst, in juni, worden de gedele geerden gekozen naar de in juli te houden landelijke con ventie in San Francisco. geen arrestaties verricht. De poli tie verklaarde dat de helft van de demonstranten in de loop van de dag al bij de basis was wegge gaan. Deze twee demonstratieve acties vormen een voorproefje van de inmiddels traditionele betogin gen, die rond en tijdens de Paas dagen in West-Duitsland worden gehouden. DEN HAAG (ANP) - Het Tribu naal dat probeert de financiële geschillen tussen Iran en de Verenigde Staten te beslech ten is officieel niet op de hoog te van het Iraanse dreigement het in Den Haag gevestigde Tribunaal te verlaten. Dit heeft de secretaris-generaal van het Claims-tribunaal, de Srilan- kaanse diplomaat Christopher Pinto, gisteren tegenover het ANP verklaard. Eind vorige maand stelde de Iraanse president Nederland een ultimatum: als het Neder landse parlement een wet aan neemt „die de Amerikaanse belangen begunstigt", zal Iran het tribunaal verlaten. De isla mitische republiek zal dan niet langer de competentie van het onder auspiciën van de VN staande tribunaal erkennen, al dus Hodjatolislam Ali Chame- Het gaat om een wetsontwerp dat het kabinet bij het parle ment heeft ingediend. Op 23 fe bruari heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan de wet, die de regering-Lub- bers had ingediend om te voor zien in een lacune. Iran heeft zich namelijk tot de Neder landse rechter gewend omdat het ontevreden is met tien uit spraken van het tribunaal. Hierbij beroept Teheran zich op het Nederlandse wetboek van Strafvordering dat regels stelt waaraan arbitragezaken onderworpen zijn. Omdat de rechter - bij afwezigheid van jurisprudentie - hierover geen uitspraak kon doen, was een „aanvullende wet" noodzake lijk, die antwoord geeft op de vraag in hoeverre een bij het Tribunaal betrokken partij zich tot de Nederlandse rech ter kan wenden als ze klachten heeft over de rechtsgang. Naar van Amerikaanse zijde ver luidt gaat het bij de tien klach- BONN (UPI) - Ongeveer vijftig de monstranten, die betoogden te gen de rol van de VS in Midden Amerika, hebben gisteren gedu rende korte tijd de Amerikaanse ambassade in Bonn geblok keerd. Tegelijkertijd hielden geveer vierhonderd personen een zitactie voor een NAVO- luchthaven in Geilenkirchen. De politie verspreidde de demon stranten bij de Amerikaanse bassade en hield er dertig aar dat zij auto's beletten het ambas sadeterrein op te rijden. De beto ging richtte zich met name tegen de rol van de CIA bij leggen van mijnen voor de havens van Nica ragua. Betogers probeerden tevens de toegangen tot de NAVO-basis in Geilenkirchen af te sluiten, maar de politie wist minstens eéri doorgang open te houden. Vol gens een woordvoerder van de politie deden zich hier geen em- DAMASCUS (AFP) - De bespre- stige incidenten voor. Er zijn kingen tussen president Assad van Syrië en president Gemayel van Libanon hebben tot gister avond laat geduurd. Zij zyn ver lopen in een „positieve, broeder lijke en optimistische sfeer", zo is uit officiële Syrische bron ver- NEW YORK (UPI/DPA/Rtr.) - De Veiligheidsraad heeft gister avond het mandaat van de Unifil in zuid-Libanon met zes maan den verlengd. De verlenging werd aangenomen met 13 stem men voor en geen enkele tegen. De Sowjet-Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming. Het huidige mandaat liep van morgen. In de Veiligheidsraad bestond aan vankelijk onenigheid over de tekst van de resolutie waarin tot de verlenging werd besloten. Maar na beraad achter gesloten deuren werd overeenstemming bereikt. De Verenigde Staten wilden in de resolutie alleen maar het besluit tot verlenging van het mandaat opnemen. Libanon wilde ook an dere elementen in de tekst opge nomen zien. Achter gesloten deuren werd donderdag een compromis bereikt. In de resolutie betuigt de Veilig heidsraad steun aan de territoria le integriteit, de soevereiniteit en de onafhankelijkheid van Liba non binnen de internationaal er kende grenzen. Ook wordt nog eens gewezen op de taak van de Unifil, die onder meer inhoudt hulp te bieden bij het herstellen van het gezag van de Libanese regering in heel zuidelijk Liba- Unifil telt ongeveer 5.700 man, af komstig uit tien landen. Hij is sinds 1978 gestationeerd in het zuiden van Libanon. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Paramaribo is deze week een tekort aan brood ont staan, omdat de de bakkerijen slechts in beperkte mate meel hebben gekregen. Dat hebben zegslieden in de Surinaamse hoofdstad bevestigd. Een zegsman in Paramaribo ver klaarde hoe hij veertien winkels bezocht en in nog slechts één brood aantrof. Het brood- en meeltekort is een gevolg van de deviezenmaatregelen van de Su rinaamse overheid. Banken mo gen geen kredieten meer ver strekken voor importtransacties. Het Surinaamse dagblad De Ware Tijd erkende gisteren dat er wat problemen zijn met de meel voor ziening. Deze moeten volgens het blad worden gezien in het licht van de bezuining op devie zen. Volgens de Ware Tijd is er nog een voorraad van 2000 ton meel in het land. Het blad sprak overigens tegen dat er proble men zijn rond de olievoorzie ning. Een schip met olie is deze week gearriveerd en volgens schema gelost, aldus De Ware Tijd. Zegslieden in Paramaribo bevestigen dat er op dit ogenblik geen sprake is van olie- of benzi netekort. Een Surinaamse delegatie onder leiding van minister van finan ciën M. Chehin is op het ogen blik in Washington voor bespre kingen met het Internationale Monentaire Fonds (IMF). Surina me wil van fonds 100 miljoen dollar lenen. ten om een totaalbedrag van 4.482.000 dollar (13.446.000 gul den). De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp begin mei in bespreking. Kort nadat de Tweede Kamer had ingestemd met het wets voorstel, stuurde Mohammad Karin Eshrag, de Iraanse „agent" (hoogste vertegen woordiger) bij het Tribunaal, alle 225 Nederlandse Kamerle den een brief. Hierin bood hij hun aan, dat Iran zijn klachten bij de Nederlandse rechter zou intrekken op voorwaarde dat zij er voor zouden zorgen dat het wetsontwerp het Staats blad niet haalt. Pinto is vanaf het begin secreta ris-generaal van het Tribunaal, dat opgericht is krachtens de Akkoorden van Algiers. Met dit in januari 1981 door de Ver enigde Staten en Iran geteken de document kwam een eind aan de gijzeling van 52 Ameri kanen, die ruim één jaar opge sloten hadden gezeten in de ambassade in Teheran. Wat ter beslechting overbleef was een groot aantal vorderin gen die Amerikaanse particu lieren en bedrijven bij Ameri kaanse rechtbanken hadden ingesteld. Via Algerijnse be middeling besloten de Ver enigde Staten en Iran deze za ken voor te leggen aan een spe ciaal „Claims-tribunaal" dat op 1 juli 1981 in het Vredespaleis, de zetel van het Internationale Hof van Justitie, van start ging. Het Tribunaal bestaat uit negen rechters, drie uit Iran, drie uit de Verenigde Staten en drie uit „derde" landen. De laatstge noemden zijn twee Zweden en één Nederlander. In drie si multaan werkende kamers be handelen zij de meer dan 4.000 ingediende eisen tot schade vergoeding, waarvan het leeu- wedeel is ingediend door Ame rikaanse particulieren of on dernemingen. Van Iraanse zij de is onder meer een zeer om vangrijke claim ingediend in verband met het niet leveren van militaire onderdelen waar voor Iran (nog onder het be wind van de Sjah) wel heeft be taald, maar die nooit zijn gele verd. Het alleen bij deze claim in het geding zijnde bedrag be loopt de somma van 11,8 mil jard (miljard) dollar, ruim 35 miljard (miljard) gulden. Naar van Amerikaanse zijde is ver nomen zal het waarschijnlijk nog wel jaren duren, voordat deze „reuzeclaim" is afgehan deld. Tot dusver heelt het Tribunaal schadevergoeding toegewezen in 113 zaken, waarmee een be drag gemoeid was van ruim 182 miljoen dollar (ca. 540 mil joen gulden). Deze schadever goedingen worden betaald uit een fonds dat staat op een spe ciale rekening van de Neder- landsche Bank. Het startkapi taal van dit fonds was één mil jard dollar, afkomstig uit Iraanse tegoeden in de Ver enigde Staten die toenmalig president Carter liet „bevrie zen" als reactie op de bezetting van de ambassade in Teheran. De Akkoorden van Algiers schrijven voor dat Iran moet „bijstorten" als het saldo op deze rekening onder het ni veau van 500 miljoen dollar dreigt te zakken. De secretaris-generaal van het Tribunaal zei niets te kunnen zeggen over de opvolging van de Zweedse rechter Gunnar Lagergren, die heeft aangekon digd op korte termijn als voor zitter van het Tribunaal te wil len opstappen. Eerder is ge meld dat mogelijk een topju rist uit een Derde-Wereldland (India of Algerije zijn ge noemd) zijn plaats zal inne men. Hierover zegt Pinto, dat Iran bij voortduring heeft aan gedrongen op aanstelling van rechters uit de Derde Wereld, als voorzitter van het Tribu naal of als leider van een ka mer. Tot dusver zijn de Ver enigde Staten en Iran het niet eens kunnen worden over zo'n niet-Éuropese rechter. De plaatsvervangend-„agent" van de Verenigde Staten deelde desgevraagd mee, dat niet de nationaliteit, maar de persoon van een kandidaat beslissend is voor de Amerikaanse partij in het tribunaal. Pinto, die per januari 1984 be gonnen is aan een tweede, en naar zijn zeggen laatste, ter mijn van twee jaar als secreta ris-generaal van het Tribunaal, verwacht dat het Tribunaal waarschijnlijk tien jaar nodig zal hebben om het zeer inge wikkelde karwei te klaren. Dit zou betekenen dat de financië le geschillen tussen de Ver enigde Staten en Iran, die het gevolg zijn van de islamitische revolutie in het land van Aya tollah Chomeini in 1979, niet vóór 1991 definitief uit de we reld zijn. Beide presidenten waren het eens over de beginselen die een einde moeten maken aan de strijd in Libanon en een sfeer van natio nale ontspanning moeten creë ren, aldus dezelfde bron. Zij heb ben de nadruk gelegd op het be lang van een snelle vorming van een nationale regering in Liba non, die een einde moet maken aan het conflict in dat land en die de samenwerking tussen alle Li- banesen moet vergemakkelij ken. Gemayel verliet Syrië gis teravond tegen twaalf uur. De Libanese president werd 's morgens met veel ceremonieel ontvangen. Behalve Assad wa ren de Syrische vice-premiers Abdelhalim Khaddam, Rifaat el Assad en Zouheir Macharka ter begroeting aanwezig. Het teken de het belang dat Damascus hecht aan de besprekingen. Bijna 200 Libanese waarnemers van het bestand in Beiroet heb ben gisteren hun posten aan de „Groene lijn" tussen het christe lijke Oost- en het islamitische West-Beiroet betrokken. Het is het eerste onderdeel van een overeenkomst voor scheiding van de rivaliserende Libanese facties in Beiroet. De waarnemers, voor het meren deel gepensioneerde legerofficie ren en reservisten, vertrokken Assad. van Beiroets niet meer gebruikte renbaan in witte voertuigen en gingen op weg naar de 50 waar nemingsposten tussen de haven van Beiroet in het noorden en het Aley-gebergte, 15 km zuidelijker. Tot de troepenschei ding werd twee weken geleden besloten door de militie van de „Amal"-beweging en de Druzen- militie aan de ene en het geregel de leger en de christelijke „Liba nese strijdkrachten" aan de an dere kant. Maar uitvoering ervan werd opgehouden door techni sche en politieke problemen. In het tweede stadium van het plan gaan ongeveer 1.000 Libanese politiemannen vrijdag aan de „groene lijn" een buffermacht vormen tussen de strijdende par tijen. ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugjej-omantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc (haal ol bel even voor mapie Menu-Suggesties Hotel-Restaurant DUINOORD" WASSENAARSE SLAG 26 2242 PJ WASSENAAR

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7