Heroïnehandel hard aangepakt c 1 Winsemius: radio-actief afval in één opslagplaats Ie; forestier De Koning voorspelt forse bezuinigingen Kamer niet tevreden met exuses Brinkman Politie vindt twee lijken VRIJDAG 20 APRIL 1984 A'dam verdubbelt narcoticabrigade AMSTERDAM (ANP) De narcoticabrigade van de Amsterdamse politie gaat nog deze zomer beginnen met een harde aanpak van de lokale heroïnehandel naast de bestrijding van de grote internationale syndicaten. Hiervoor zal de mankracht van de narcoticabri gade worden verdubbeld: 38 man zullen zich speciaal bezig houden met de lokale heroïnemarkt. Binnenland Dat betekent dat ook de kleinere heroïnehandelaren die hun han del per portie in de buurten aan de man of vrouw brengen onder vuur zullen worden genomen. Op die manier probeert de Am sterdamse politie een antwoord te vinden op de steeds groter wordende heroïneproblemen in de hoofdstad, aldus Barry de Ko- ningh, chef van de Amsterdamse narcoticabrigade. "Een kleine handelaar die dertig maal drie gram per dag verkoopt heeft ook een dagelijkse omzet van één ons en komt per maand toch gauw aan een omzet van drie kilo. Bovendien klimt zo'n kleine handelaar snel op in de hiërarchie van de heroïnehan del", voegt hij er aan toe. „Ieder een, ook de buitenlander, weet nu precies waar hij op de Zee dijk, in de Staatsliedenbuurt, de Bijlmermeer, de Pijp en Oost he roïne kan krijgen". De Koningh DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) houdt er rekening mee dat in de jaren na 1985 veel meer zal moeten wor den bezuinigd dan de bijna tien miljard die nu voor volgend jaar is afgesproken. In een interview in het CD A-partij blad CD Actu eel spreekt De Koning van drie tot vier miljard extra ombuigin gen. Dat is het bedrag dat ons land in de komende jaren extra aan rente op de staatsschuld zal moeten betalen. „Als die niet uit een groei van de begroting zijn te ha len, moeten ze extra worden be zuinigd. Een heel zware opgave, als je ziet hoe moeilijk ombuigin- Drie doden bij verkeersongeval ASTEN (ANP) Bij een verkeers ongeval in het Brabantse Asten zijn vannacht drie mensen om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde op de autosnelweg Venlo-Eindhoven. De slachtof fers zaten allemaal in een auto die door nog onbekende oorzaak tegen de middemberm botste en daarna aan de rechterzijde van de weg over het talud kantelde De auto kwam ondersteboven in het riviertje de Aa terecht. gen nu al zijn", zegt De Koning. „Ik zie dat vrij somber in voor onze opvolgers". De Koning houdt overigens nog een slag om de arm. „Meer om- buigingingen zijn niet nodig, in dien de economie heel erg zou meevallen". De Koning acht een matige groei echter veel waar schijnlijker. De Koning zegt te streven naar een parallelle, gelijke inkomensont wikkeling voor uitkeringstrek kers en ambtenaren-trendvol gers. Daar staat de herziening van het stelsel van sociale voor zieningen buiten. Maar als de stelselherziening veel oplevert, hoeft wellicht minder via andere ingrepen in de sociale zekerheid te worden gesnoeid. De minister vindt nog steeds dat de uitkeringspercentages van ww, wwv en wao per 1 januari 1985 naar 70 procent moeten. „Dan moet het echt gebeuren". Ook noemt hij de koppeling tus sen de inkomens van werkenden en niet-werkenden „nog steeds een zeker risico voor het kabi net". De Koning zegt het een goed idee te vinden om een deel van de las tenverlichting voor het bedrijfs leven te gebruiken om de belas tingen te verlagen. „Dat is goed voor de koopkracht en er zou meer ruimte ontstaan voor ar beidstijdverkorting". 7— 1 '-v v., \y-' 'WPÏSr jébiM DEN HAAG Het Nicaragua Komitee vindt dat de Nederlandse rege ring een mijnenveger naar Nicaragua moet sturen, om daar de mijnen op te ruimen die zijn gelegd door tegenstanders van de sandinistische regering. Om hun eis kracht bij te zetten deponeerden leden van het comité gisteren 'mijnen' in de Haagse Hofvijver bij het Binnenhof. (foto ANP» DEN HAAG (ANP) - Er zal één plaats moeten worden gevonden waar zowel laag- en middelactief als hoogactief radio-actief afval kan worden opgeslagen. Over de plaats zal de regering advies in winnen bij een in te stellen Com missie Lokatiekeuze Opslagfaci liteit Radio-actief Afval (Lofra). Dit staat in de nota „Radio-actief afval" die minister Winsemius (milieubeheer) gisteren mede na mens zijn collega van economi sche zaken en de staatssecretaris van sociale zaken en werkgele genheid aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Uit dit rege ringsstandpunt vloeit voort dat het laag- en middelactief afval niet meer in de oceaan zal wor den gestort. De regering denkt voor 1 januari 1986 een beslissing te nemen over de definitieve lokatie, waar na in 1989 met de opslag op land kan worden begonnen. Voorlo pig wordt het radio-actief afval tijdelijk op het terrein van ECN (Energiecentrum Nederland) in de gemeente Zijpe (Noord-Hol land) opgeslagen. Het radio-actief afval kan worden opgeslagen in loodsen of bun kers op het land of een aantal meters onder het aardoppervlak. Bij deze opslag op het land kan dat deel van het laag- en mid- delactieve afval dat voldoende is uitgewerkt, tezijnertijd op een voudige wijze worden afgevoerd. Men moet daarbij denken aan een opslagperiode van ongeveer 100 jaar. Afhankelijk van de toe gepaste verwerkingsmethode en de aard van het resterende pro- dukt zal dit afval kunnen worden beschouwd als chemisch of huis houdelijk afval. Behalve laag- en middelactief afval kan ook het hoog-actief afval van onderzoeksinstellingen, zieken huizen en industrie op verant woorde wijze worden opgesla gen, vindt de minister. Mocht het hoogactief afval van de kerncen- DEN HAAG (ANP) - Op een sym posium in Den Haag is gisteren een beroep op de overheid ge daan ervoor te zorgen dat het ge schiedenisonderwijs voldoende aan zijn trekken komt en de leer lingen het zo gewenste „histo risch besef' kan worden bijge bracht. Aanleiding tot de bijeenkomst was de groeiende bezorgheid van ge schiedkundigen en geschiede nisleraren over de achteruitgang van het geschiedenisonderwijs. Volgens hen dreigen de geschie denislessen in het basisonder wijs ten onder te gaan in het „va ge" wereldoriëntatie, dreigt het vak op de nieuwe pedagogische academie te verschrompelen en wordt het in het voortgezet on derwijs beperkt. „Maar geschie denisonderwijs is een noodzake lijke voorwaarde voor instand houding van de democratie", be- 'Historisch besef bij Nederlanders ontbreekt' toogde mevrouw I. Veldhuis- Meester, bestuurslid van de Ver eniging van Geschiedenislera ren. Zij sprak van een bedreigd schoolvak, terwijl er volgens haar toch geen ander vak met zo'n brede fundering in de sa menleving bestaat. Tot de inleiders behoorde ook het Eerste-Kamerlid mr. H. van Mierlo (D'66), die verklaarde niets van geschiedenis te weten. Maar dat" maakte het volgens hem des te gemakkelijker er pal voor te staan. Evenals de andere sprekers constateerde hij een ge brek aan historisch besef bij de Nederlanders. Naar zijn mening is Nederland één van de weinige landen waar zo'n groot gebrek bestaat. Hij vroeg zich af waarom Neder landers zo on-historisch zijn en hun vaderlandse geschiedenis zo slecht kennen. Van Mierlo's con clusie was, dat er zonder verkla-. rende en waarschuwende ge-' schiedenis geen betekenis kan worden gegeven aan de dingen die we dagelijks lezen, horen en meemaken. Hij meende dat onze kinderen slecht worden voorbe reid op de maatschappij die hen wacht. „Terugdringen van ge schiedenis is net zo dom als be zuinigen op bibliotheken in tij den van crisis", zei Van Mierlo. hoopt dat dit door de aanpak straks niet meer zo zal zijn, omdat het de kleine hande laren te heet onder de voeten wordt. Een ander voordeel van de nieuwe aanpak is volgens De Koningh dat de handelaren die niet in Am sterdam thuishoren naar hun ei gen plaats zoals Zaandam, Am stelveen en omliggende gemeen ten terugkeren met hun klanten kring uit die plaats. „Elke plaats' heeft het recht op zijn eigen pro blemen", betoogt hij. De Amster damse bevolking is het zat, meent de chef van de narcotica brigade. Kinderen die in de buurten zien hoe er links en rechts wordt gespoten, bebloede spuiten die liggen en dan het ste len dat het heroïnegebruik met zich meebrengt. Het afgelopen weekeinde zijn er uit driehon derd auto's diefstallen gepleegd. De Koningh voorspelt dat 1984 wat het aantal heroïnedoden betreft een rampjaar wordt. Tot dusver, dus in ruim drie maanden, zijneer al 22 mensen omgekomen na het gebruik van heroïne, onder wie veertien West-Duitsers. Vorig jaar waren er in totaal 53 heroïne doden. „Overigens zijn medici en wij het er over eens dat je die ge tallen moet verdrie- of vervier voudigen. Er sterven ook men sen in ziekenhuizen door leverin fecties als gevolg van heroïnege bruik, er zijn zelfmoorden en bo vendien auto-ongelukken waar bij verslaafden omkomen", aldus De Koningh. Dat er naar verhouding zoveel bui tenlanders, vooral Duitsers, on der de slachtoffers zijn komt doordat in ons land heroïne wordt verkocht met een hoog zuiverheidsgehalte. Door de pu- blikaties hierover weten de Ne derlandse gebruikers dat. Maar de Duitsers bijvoorbeeld zijn in hun land heroïne van een veel la gere zuiverheidsgraad gewend. Als zij een portie in hun lichaam spuiten krijgen zij meteen een enorme klap, aldus De Koningh. Aanrander blijft vrij AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft deze week in navolging van de rechtbank bepaald dat een 28-ja- rige Amsterdammer die wordt verdacht van zes aanrandingen in afwachting van zijn berech ting op vrije voeten mag blijven. De man werd eind januari door de officier van justitie vrijgelaten wegens gebrek aan celruimte. Dat leidde tot grote verontwaar diging bij onder andere vrou wenbewegingen. Belangrijke overweging van het hof is volgens de Amsterdamse persofficier Wooldrik dat de man al ruim twee maanden vrij is. Hij moet zich wel beschikbaar hou den voor justitie. Ook is hem ver boden op enigerlei wijze contact te zoeken met zijn slachtoffers; mag zich ook niet ophouden in de onmiddellijke omgeving van de woningen van deze vrou- A'dam vindt hotelboten te onveilig AMSTERDAM (ANP) - Enige hon derden toeristen die gedurende de Paasdagen willen overnach ten in hotelboten in Amsterdam verkeren in onzekerheid of zij wel een slaapplaats zullen heb ben. De gemeente heeft de eige naren van een aantal hotelboten verboden mensen onderdak te verschaffen, omdat de boten brandgevaarlijk zouden zijn. Dit bleek gisteren tijdens een kort geding voor de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, H. van Breda, dat een aantal scheepseigenaren tegen de ge meente had aangespannen. B en W lieten deze week plotseling weten dat er tegen de naar hun mening brandgevaarlijke hotel boten streng opgetreden zou worden. De eigenaren kregen gistermorgen een bevel hun schepen binnen een uur te ont- BLOEMENDAAL (ANP)- Een grote duinbrand in de Kennemerduinen bij Bloemendaal heeft gisteren ongeveer 50 hectare natuurgebied verwoest. Brandweerkorpsen uit BloemendaalVelzen en Haarlem zijn drie uur bezig geweest met blussen. Volgens de politie ontstond de brand nadat twee jongetjes hadden geprobeerd een 'trek- bommetje' in brand te steken. (toio anp> 'Kierewiet' van discussie kruisraketten DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers heeft besloten voor lopig in het openbaar niets meer te zeggen over de kwes tie van de plaatsing van kruisraketten. „Ik ga even de ether uit", zei hij gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie. Lubbers zei dat de burgers zo langzamerhand „kierewiet" worden van alle verhalen over deze kwestie. „Zij lezen steeds maar weer berichten die of verzonnen zijn, of uit de lucht gegrepen en vervol gens weer becommenta rieerd moeten worden". De premier sloot zich daarmee aan bij minister De Ruiter (defensie) die eerder deze week al zei dat aan de kwes tie van de kruisraketten over dreven aandacht wordt be steed. Hij verweet vooral de pers veel te veel over de kruisraketten te schrijven, ook als er eigenlijk geen nieuws te melden valt. Hoewel daarover in het kabinet geen formele afspraak is ge maakt, houden alle bewinds lieden zich momenteel aan dit stilzwijgen. „We moeten de broedende kip niet sto ren", zei een van hen giste ren. Naarmate het beslissen de moment nadert wordt ie dereen ineens erg voorzich tig. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer wil zo snel moge lijk na de paasvakantie verder praten met minister Brinkman over diens opmerkingen over het functioneren van het parlement. Het PPR-kamerlid Peter Lank- horst heeft om dit overleg ver zocht, ondanks de verontschul digingen die de minister aan ge kwetste kamerleden heeft aange boden in zijn antwoord op eerde re schriftelijke vragen van Lank- horst. De minister uitte zich tegenover het weekblad Vrij Nederland nogal negatief over het parle ment en de kamerleden die zich bezig houden met het welzijns beleid in het bijzonder. Volgens Brinkman luisteren deze kamer leden te veel naar belangengroe pen. Bovendien staan politici te ver af van de burgers, aldus Brinkman. Hij pleitte daarom voor de instel ling van het kamerlidmaatschap als deeltijdbaan. De rest van de tijd zouden de kamerleden een functie in de maatschappij moe ten vervullen. De oppositiepartijen reageerden deze week boos op het interview. trales, dat zich op dit moment bij de opwerkingsfabriek in het bui tenland bevindt, naar Nederland worden teruggezonden, dan kan ook voor dit afval voorlopig wor den volstaan met opslag op land. Defmitieve opslag zou tezijnertijd eventueel plaats kunnen vinden in geologische formaties. Volgens de stichting Natuur en mi lieu houden de regeringsvoor stellen voor de opslag van laag- en middel-radioactief afval geen wezenlijke verbetering in. Ze sti muleren namelijk te weinig tot een verschuiving naar het ge bruik van kortlevende radioac tieve stoffen, waarvan het afval zonder bezwaar bovengronds kan worden opgeslagen. Natuur en Milieu noemt de door de regering voorgestelde opslag van laag- en middel-radioactief afval enkele meters onder de grond ongewenst wegens het gevaar van vervuiling van de bodem en het (grond)water. Berisping voor prof. Smalhout DEN HAAG (ANP) - Het centraal medisch tuchtcollege heeft de anaesthesist professor Smalhout gisteren berispt voor het noemen van de naam van een patiënt en het uiten van kritiek op de be handeling van deze patiënt in een brief aan de minister van on derwijs en wetenschappen. Door een brief te schrijven, een ko pie daarvan aan zijn advocaat te sturen en later te weigeren de brief in te trekken heeft profes sor Smalhout volgens het college „op ernstige wijze het vertrou wen in de stand der geneeskun de ondermijnd". Het centraal medisch tuchtcollege vernietig de het besluit van het medisch tuchtcollege te Amsterdam, dat inhield dat Smalhout het be roepsgeheim niet had geschon den en niet onjuist had gehan deld. Het centraal college vindt wel dat in aanmerking moet worden ge nomen dat S. met de brief „meende te wijzen op een naar zijn oordeel bestaande mis stand" in het Academisch Zie kenhuis Utrecht. Daarbij heeft de anaesthesist echter „zeer on voldoende rekening gehouden met de belangen van het AZU en de volksgezondheid in het alge meen". De opvattingen van de hoogleraar over de organisatie van de anaes- thesie in het ziekenhuis is vol gens het centraal college niet van voldoende belang om het be roepsgeheim te doorbreken. „De wens tot integratie van de anaes- thesie kan onmogelijk be schouwd worden als een drin gende reden". Dr. Zeldenrust houdt ermee op AMSTERDAM (ANP) - Gerechte lijk patholoog-anatoom dr J.Zel denrust (77) stopt met werken. Zesendertig jaar lang verrichtte Zeldenrust in totaal duizenden secties op mannen, vrouwen en kinderen die mogelijk door een misdrijf om het leven waren ge komen. Nu heeft hij genoeg van kille sectiekamers, zijn witte jas, mes en schaar. „Als het ministe rie van justitie mij dit keer laat gaan, vertrek ik per 1 januari 1985", aldus Zeldenrust in een gesprek met het ANP. Dr Zeldenrust is de enige „full-ti- me" gerechtelijk patholoog-ana toom in Nederland. Hij werkt in opdracht van officieren van justi tie. Wanneer deze het vermoeden hebben dat een persoon een niet- natuurlijke dood is gestorven, vragen zij Zeldenrust sectie te verrichten. Secties zijn vaak van groot belang voor de verdachten. Ze kunnen mede door de uitkomsten van zo'n sectierapport schuldig ver klaard worden aan moord en voor jéren de cel ingaan. Daar tegenover kunnen verdachten die échte „moordenaars" lijken, toch onschuldig blijken te zijn. De opvolger van Zeldenrust is vol gens een justitiewoordvoerder hoogstwaarschijnlijk de 52-jarige arts M. Voortman uit Den Haag. PvdA-voorman Den Uyl noemde de suggesties „absoluut onaan vaardbaar". Hij riep premier Lubbers op zich van Brinkmans uitlatingen te distantiëren. Lub bers zelf zei op zijn wekelijkse persconferentie „niet zo zwaar te tillen" aan Brinkmans opmer kingen. Brinkman schreef gisteren aan de Tweede Kamer, dat hij zijn ver ontschuldiging aanbiedt als per sonen „zich persoonlijk ge kwetst zouden voelen door mijn uitlatingen". Met zijn reactie aan de Kamer wil hij de indruk weg nemen dat hij 'minachting' zou hebben voor het werk en de functie van de Tweede Kamer. Hij voegde daaraan toe dat hij bereid is in een mondeling over leg zijn opvatting nog nader toe te lichten. Tweede-Kamervoorzitter Dolman heeft inmiddels de aanvullende vragen gesteld aan minister Brinkman over diens uitlatingen in het VN-interview. Niet over Brinkmans „on-parlementaire" opmerkingen, maar over een an der onderdeel van het interview. Zo zegt Brinkman dat hij na een besluit van het kabinet over be zuinigingen op de bouw van zie kenhuizen, werd opgebeld „door een collega-minister of een vriendje van een minister", die bestuurslid van een ziekenhuis in Den Haag is en vraagt of voor zijn ziekenhuis geen uitzonde ring kan worden gemaakt. Brinkman zegt dat soort mensen „aan de schandpaal te willen na gelen", maar noemt geen namen. Die wil Dolman nu echter wel hebben. In zijn vragen eist hij van Brinkman openbaarmaking van de naam van de collega-mi nister en van het betrokken zie kenhuis. Op een spreekbeurt in Bergen heeft Brinkman gisteravond nog eens onderstreept dat hy de de mocratie in Nederland in bepaal de gevallen gebrekkig vindt functioneren. „Wij moeten als we onze democratie levend willen houden beginnen met ons weer eens tot de hoofdlijnen te beper ken en daarover duidelijke be slissingen te nemen,"aldus de bewindsman. „We moeten eens een keer af van de eindeloze pro cedures en oeverloze discussies met name ook met de talrijke be langengroeperingen die zich rond het Binnenhof hebben ge nesteld." De advocaat van de gemeente, mr J. Werner, betoogde dat de sche pen in Amsterdam onder de ver ordening op de verblijfsinnch- tipgen vallen met de daarin ge stelde eisen aan brandveiligheid. Onderzoek van de brandweer heeft uitgewezen dat veel boten brand gevaarlijk zijn, vooral wegens ge brek aan vluchtwegen, aldus Werner. Hij zei dat de schepen met het oog op de Paasdrukte in groten getale naar Amsterdam waren gekomen. „De situatie op veel schepen is levensgevaarlijk en het gemeentebestuur wil de verantwoording daarvoor niet dragen", aldus de advocaat. De raadsman van de scheepseige naren, mr B.O. Dittrich, betoog de dat.de meeste schepen al vier tot zes jaar in Amsterdam liggen, zonder dat daar ooit moeilijkhe den zyn geweest. Volgens hem is de brandweer geregeld langs ge weest en is er nooit verteld dat er een vergunning nodig was. Na lang beraad verklaarde vice- president Van Breda zich niet bevoegd over deze kwestie te oordelen. Hij verwees de zaak naar de Raad van State, die er vandaag over moet oordelen. Eis: zeven jaar wegens dodelijke mishandeling ROERMOND (ANP) - De officier van justitie mr. L. van der Laan heeft gisteren voor de rechtbank in Roermond na een langdurige zitting een gevangenisstraf van zeven jaar en onvoorwaardelijke tbt geëist tegen een 37-jange R. uit Posterholt wegens kinder mishandeling met dood als ge volg. Volgens de officier bestaat er geen twijfel over dat R. zijn 2- jarig geadopteerde zoontje Harmke zo ernstig heeft mishan deld dat het kind als gevolg daar van op 19 oktober is overleden. Bovendien staat vast dat R. zijn andere, 3-jarig geadopteerde zoontje Adnaan eveneens ern stig heeft mishandeld, aldus de officier. R. zei op de bewuste dag „geïrri teerd" te zijn geweest over „het trage eten van Harmke". Hij zou het kind daarop hardhandig heb ben beetgegrepen en krachtig op de grond hebben neergezet. Pa- tholoog-anatoon Zeldenrust achtte het mogelijk-dat daardoor de lever van het kind daardoor zodanig is beschadigd dat de kleuter is overleden. Hij verzocht gisteren de rechtbank de handen van de verdachte te mogen in specteren en concludeerde dat deze „zeker niet tenger zijn". De verdachte gaf verder toe zijn geadopteerde kind Adriaan meermalen „stevig te hebben aangepakt". Hij en broertje Harmke moesten wel eens onder de koude douche wegens onzin delijkheid. Bovendien had hij Adriaan een keer in een muur kast ogesloten. Uitspraak 3 mei. RILLAND (ANP) - De Rijkspolitie van Reimerswaal (Zeeland) heeft gis teren in een woning in Rilland de lichamen van een man en een vrouw aangetroffen die door geweld om het leven zijn gekomen. De politie trof ter plaatse de vermoedelijke dader van de moord aan. Deze man is volgens de politie een inwoner van Rilland. De politie wilde in verband met het onderzoek geen verdere bijzonderheden bekendmaken. Goed idee - verse asperges restaurant met frans getinte gerechten

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5