LEIDSCH DAGBLAD Veel gif in Twentse bodem Geen breuk in Frans kabinet Voor een tientje véél wijzer 568 KLEUREN Handelaar krijgt papegaaien terug Stork Chemie dacht dat het geen kwaad kon Record-omzet op bloemen veiling Flora AUTO LE1THON 4? rPS -AUTOWARENHUIS Stroomverbruik in ons land neemt fors toe intra tuin Partijbureau CDA bezet BRINKMAN data voor uw LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37377 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. ze cololon Politie koopt met korting in eigen winkel AMSTERDAM (ANP) - De ge meentepolitie in Amsterdam begint vermoedelijk komend najaar met een eigen inkoopor ganisatie (winkel) waar het personeel met flinke kortingen allerlei goederen kan kopen. Het is nog niet bekend waar de 'winkel' zal worden gevestigd. Ongeveer 5.000 mensen (onder wie de gepensioneerde korps leden) zullen er tegen betaling van een lidmaatschapskaart gebruik van kunnen maken. De 'politiewinkel' heeft volgens organisatoren J. Kusters en J. van Wijngaarden het voordeel dat tegelijk het zogenoemde dalven door individuele poli tiemensen kan worden bestre den. Dalven is het afdwingen van bepaalde kortingen bij on dernemers en winkeliers. In ruil daarvoor zouden deze soe peler door de politie worden behandeld. De politiebonden staan achter de inkooporganisatie, maar heb ben bezwaar tegen de koppe ling tussen de 'winkel' en het 'dalven'. Het lijkt er nu een beetje op dat het dalven dub bel wordt beloond, zeggen de bonden. aantal was gestorven nam justi- tie de dieren in beslag. Zuid-Amerika~afkomstige papê: Tijdens het proces tegen dedieren- gaaien vorige maand door justi tie in beslag zijn genomen krijgt zijn vogels terug. Het Haarlem mer kantongerecht heeft de man vrijgesproken van dierenmis handeling. De papegaaien, afkomstig uit Equador, hebben weken in een loods op Schiphol gestaan, om dat de dieren niet mochten wor den ingevoerd. Nadat een groot handelaar verklaarden deskun digen dat een sterfte van vijftig procent normaal is voor pape gaaien in quarantaine. Wat er nu met de vogels, die op dit moment in Blijdorp verblijven, gaat gebeuren is nog onduide lijk. Volgens mr D.Th. van Oers van de Dierenbescherming is de handelaar akkoord gegaan met het voorstel van het kantonge recht om ze aan het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn te geven. Het ministerie van landbouw en visserij zegt echter dat dit niet kan, omdat de vogels officieel nooit in Nederland zijn geweest en bij invoer waarschijnlijk weer in beslag worden genomen. Het ministerie heeft voorgesteld de vogels terug te sturen naar Zuid- Amerika op kosten van het de partement. Die terugtocht kost 10.000 gulden. In eerste instantie heeft de handelaar dit aanbod van de hand gewezen. SCfflETPARTU IN TURKS RESTAURANT AMSTERDAM (ANP) - Twee bezoe kers van een Turks café in Am sterdam zijn vanmorgen door een groot aantal schoten, afge vuurd door een nog voortvluchti ge man, zeer ernstig gewond ge raakt. Een van de gewonden is volgens de politie de broer van de man, die ervan wordt verdacht een week geleden in een restau rant in de hoofdstad-de 21-jarige D.Y. van dichtbij met een pistool te hebben doodgeschoten. De da der van deze schietpartij meldde zich nog dezelfde dag vrijwillig bij de politie. Moti'ef voor de schietpartij een week geleden was een oude vete. Die vete was volgens de politie vandaag aan leiding tot een nieuwe schietpar tij. (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft deze week een record-omzet gedraaid. In totaal is er voor 11,3 miljoen gulden aan bloemen en planten bij de veiling verhandeld. Het vo rige weekrecord bedroeg 10,9 miljoen gulden. Dat werd vorig jaar bereikt, ook al in de week voor Pasen. Volgens T. Langerak, secretaris van het bestuur van de veiling, is het weekrecord vooral te danken aan de iets hogere prijzen voor bolbloemen. Hij legt uit dat die prijzen zijn gestegen door de groeiende vraag naar deze bloe men in het buitenland, en dan met name de Verenigde Staten. Zonnige perioden ratuur overdag eerst oplopend tot omstreeks 19 graden, in de middag vanuit het westen enige afkoeling. Matige wind, draaiend van zuid 21 april 1984. Zon op 06.30 uur. zon onder: 20.48 uur. Maan op 02.55 uur, maan onder: 10.01 Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.33 en 20.14 uur, laagwater 03.25 en 15.52 uur Kritiek communisten blijft PARIJS (GPD) - De Franse com munisten blijven in de regering, maar de problemen tussen de so cialistische en communistische coalitiepartners zijn niet opge lost. Dat is de uitkomst van het debat in de Assemblee Nationale - dat gisteravond begon en tot in de vroege ochtenduren voort duurde. Premier Pierre Mauroy had tijdens de beraadslagingen de vertrou wenskwestie gesteld om de be reidheid van de communistische fractie te testen regeringsvërant- woordelijkheid te blijven dra gen. De communisten stemden voor de vertrouwensmotie, maar handhaafden de kritiek op het beleid. Premier Mauroy week in zijn ver klaring overigens ook geen duimbreed af van de lijn die de regering tot dusverre heeft ge volgd met betrekking tot de in dustriepolitiek en het onderwijs beleid, twee stenen des aanstoots voor de communisten. „Het be leid dat wij voeren, is het enig mogelijke en enig realistische", aldus Mauroy. „Alles zal in het werk worden gesteld om dit be leid te doen slagen". En hij waar schuwde op voorhand: „Als zich nieuwe economische problemen zullen voordoen, zullen nieuwe maatregelen noodzakelijk zijn". Hoewel de communistische frac tieleider André Lajoinie meende dat „de situatie niet gedramati seerd dient te worden", verweet hij de regering dat zij geen reke ning houdt met communistische voorstellen en beleidswensen. Eerder op de dag had partijleider Peugeot en Talbot dealer voor Lelden en omgeving Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden tel. 071-212911. Do.avond koopavond HENGELO (ANP) - Op twaalf plaatsen in de omgeving van Enschede en Hengelo is landbouwgrond zo sterk verontreinigd met hexochloorcyclohexaan (hch), ar seen en kwik dat de provincie Overijssel nog dit jaar tot sanering wil overgaan. Dit blijkt uit een rapport van de Heidemij, dat gisteravond door de provincie is bekend gemaakt. Voor 1 mei wil de provincie hier voor de plannen bij het ministe rie van milieubeheer indienen. De provincie vindt dat er haast moet worden gemaakt, omdat het merendeel van de in totaal 13.000 vierkante meter verontrei nigde grond voor de landbouw wordt gebruikt. Hierdoor bestaat het risico dat de giftige stoffen in de voedselketen terechtkomen. De provincie gaat nog na of zestien andere landbouwterreinen rond Enschede en Hengelo ook zo ern stig met hch zijn vervuild dat die eveneens moeten worden afge graven. Eerste onderzoek heeft uitgewezen dat op bepaalde plekken in die terreinen meer hch in de grond zit dan normaal. De provincie verwacht overigens de komende tijd nog meer hch- verontreinigingen in Twente te ontdekken. In de afgelopen jaren zijn in deze streek al diverse hch-vervuilin- gen gevonden. Deze chemicaliën zijn vooral in de jaren vijftig in de bodem terechtgekomen. Het toenmalige concern Stork Che mie liet ze storten in de veron derstelling dat het hch geen kwaad kon voor milieu en de ge zondheid van mens en dier. Hch was een afvalprodukt bij de fa bricage van het bestrijdingsmid del lindaan. Nadat Stork Chemie de produktie van lindaan stopte en Akzo Zout Chemie het bedrijfscomplex had overgenomen lag er nog zo'n twintig jaar een berg hch op het bewuste fabrieksterrein. De werkgroep die zich met de hch- zaak in Twente bezighoudt, neemt aan dat veel van het gif is verwaaid in de omgeving van het Akzo-complex. Een deel van de hch is terecht gekomen in de Hengelose wijk Berflo. Naar de ze verontreiniging loopt nog een onderzoek. Ook wordt nagegaan in hoeverre het gif invloed heeft op de gezondheid van Twentena ren. Een boer in de omgeving van het Akzo-complex is failliet gegaan, omdat zijn grond vol gens hem met hch was vergif tigd. Man neergeslagen ALMELO (ANP) - Een 55-jarige in woner van Almelo heeft van nacht ernstig hersenletsel opge lopen doordat inbrekers hem met diverse voorwerpen op het hoofd hebben geslagen. De man ligt in coma. De politie heeft twee 21-jarige inwoners uit Al melo als verdachten aangehou den. 24 PAGINA'S Izaaks droom Vele voetbalvelden vol legbatterijen Standard Oil aan olieramp schuldig PAGINA Positief gesprek Gemayel-Assad PAGINA 7 Heroïnehandel hard aangepakt PAGINA 5 Lakstiften en spuitbussen voor elk merk auto! aIYfeO* HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). George Marchais gezegd dat de communisten in de coalitie „niet kunnen worden behandeld als de werkster". Het zag er even naar uit dat de so cialistische fractie met de dub belzinnige opstelling van de coa litiegenoten geen genoegen zou nemen. Na de communistische stemverklaring vroeg fractielei der Pierre Joxe schorsing aan van de beraadslagingen. Maar mocht hij al plannen hebben ge koesterd om de communisten het vuur na aan de schenen te leggen, dan kwam hij daarvan te rug na een gesprek onder vier ogen met Mauroy. Het debat, dat bedoeld was om „opheldering" te krijgen over de intenties van de communisten, heeft de situatie op geen enkele manier opgeklaard. De commu nisten blijven bij hun taktiek van regeren en oppositie voeren tege lijk. V riesekoop-dubbel bij laatste acht (Van onze verslaggevers) MOSKOU - Bettine Vnesekoop heeft met haar Poolse partner Andrej Grubba de laatste acht van het gemengd dubbelspel bij de Europese kampioenschappen in Moskou bereikt. Het koppel, dat de titel in deze categorie ver dedigt, had alleen in de ope ningsronde tegenstand van het Zweedse duo Ulf Bengtsson- Menni Weizades te duchten. (Zie ook pagina 13) ÏOOO M2 TUIN MEUBEL- SHOW! Alle bekende melker bi) elkaar. Enorme keuze in diverse prijsklassen Prima service, garantie vakkundig advies griffioen ARNHEM (ANP) - Het elek triciteitsverbruik in ons land blijft fors stijgen. In februari lag dat verbruik bijna 6,5 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. Het totale ver bruik in 1983 lag ruim 2 procent hoger dan in 1982. Dit heeft de Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbe drijven in Nederland (VEEN) vrijdag meegedeeld. Volgens de VEEN is de sterke toeneming van het stroomverbruik vooral het gevolg van meer industriële activiteit, met name in de secto ren chemie, metaal en papier. Ook is er volgens de organisatie sprake van een „verzadiging" op het gebied van energiebesparing bij klein-verbruikers. Aan de daling van het elektrici teitsverbruik - in 1981 met 0,5 procent en in 1982 met 2,4 pro cent - kwam in februari vorig jaar plotseling en voor het eerst in vier jaar een einde. Laatste Nieuws DEN HAAG (GPD) - Een groep van naar schatting twintig tot dertig actievoerders is vandaag rond het middaguur het partij bureau van het CDA in Den Haag binnengedrongen en heeft dat bezet. De groep demon streert daarmee tegen de hou ding van het CDA ten opzichte van het bewind in El Salvador. Het partijbureau was in verband met Goede Vrijdag gesloten, zo dat de actievoerders waar schijnlijk zijn ingebroken. Toen het kabinet even een middagje de tijd nam om te 'brainstor men' over de jeugdwerkloosheid, was het minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) die er op aandrong dat van deze bespie gelingen niets naar buiten toe zou uitlekken. Er mocht in het land geen indruk van moedeloosheid worden gewekt, aldus de minister, die zelf liever het beeld uitstraalt van heldere denker en vastberaden beslisser. Passend in de stijl van het knapste jongetje van de klas heeft deze benjamin van het kabinet in een in terview met Vrij Nederland onze volksvertegenwoordigers even de oren gewassen. Kamerleden schenken teveel aandacht aan de tails, overschatten het belang van moties, pikken hun kennis van de samenleving op in het perscentrum Nieuwspoort, zij zouden er beter een baantje bij kunnen nemen en, o gruwel, zij tonen te weinig respect voor een minister die toch zulke be langrijke en goed afgewogen be slissingen neemt. De discussie over ons parlement is praktisch zo oud als deze instelling zelf, en die discussie moet ook doorgaan. De verwevenheid van staat en maatschappij, door politi cologen beschreven als de inter- ventiestaat, stelt alle betrokkenen, ministers, kamerleden, ambtena ren, plaatselijke bestuurders, maar ook alle burgers, al dan niet ver enigd in belangengroepen, voor in gewikkelde problemen. De thema's die Brinkman nu weer heeft aangesneden, zijn overigens helemaal niet nieuw. De specialisa tie van het kamerwerk, de druk van belangengroepen op individuele kamerleden, de versnippering van de werkzaamheden, en het isole ment waarin de hard werkende volksvertegenwoordigers dreigen te geraken als zij zich niet kunnen losmaken van hun overvolle agen da in het Haagse vergadercircuit, het zijn stuk voor stuk zaken die se rieuze aandacht verdienen. Omdat de minister zelf deel uitmaakt van dit circuit, denk alleen al aan de worsteling over de medianota, zou hij al zijn kritische opmerkingen ook op zichzelf en zijn partij, het CDA, kunnen betrekken. Het belangrijk ste is echter de intentie waarmee die kritiek wordt geuit. Als een ou derwetse regent en rancuneus over te weinig waardering voor zijn be leid, heeft Brinkman nu helaas de indruk gewekt dat hij een vrij lage dunk heeft van onze volksverte genwoordiging. Het zou de minister sieren als hij zich wat meer zou bekommeren over het aanzien van het parlement dan over zijn eigen beeld als denker en doener. Het past een minister ge woon niet om zich tot tolk te maken van ook maar de geringste zweem van anti-parlementarisme. Met zijn excuses heeft hij die zweem inmiddels willen bezweren. De toe komst zal hopelijk laten zien dat de ze woorden oprecht gemeend zijn en dat Brinkman beseft welke hou ding ten opzichte van onze geko zen volksvertegenwoordiging waarlijk passend is voor een die naar van de Kroon. Bouwmaterialen BENNINK B.V. Hoofdstraat 130 Leiderdorp tel. 071-895420 Zaterdag 21 april a.s. demonstratie sierbestrating van 10.00-16.00 uur OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Leiden De NL v. Streefkerkstr. 53 Royaal herenhuls 250.000,- k.k. Leiden Lammenschansweg 8 Karakteristieke hoekwoning 1 295.000,- k.k. Leldep Gerbrandylaan 29 Townhouse 299.000,- k.k. Oegstgeest Deutzstraat 5 Sfeervol pand 165.000.- k.k. Oegstgeest Prins Bernhardt. 41 Halfvrijstaande villa 365.000,- k.k. Leiderdorp Boekweitkamp 33 Degelijke woning 179.000,- k.k. Townhouse Sfeervol pand Rijnsburg Rijnsburgerweg 140 Vrijst. won./ bedrljfsr. f 289.000,- k.k. Hoogmade Boskade 12 Landhuis 1 495.000,- k.k, Maak aan afspraak voor oon vrijblijvend financieringsvoorstel Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur Bulten kantooruren tel. 071-143178. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef In de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 1071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1