Droeve uittocht Nederlanders Crama: 'Tijd om de bakens te verzetten' Emill Hagens toch in Oranje Brom ook omgekocht? Compromis met Heger Docos vecht tegen degradatie Internationale verhoudingen nog niet geivijzigd Uitslagen EK Van der Helm bondscoach Goldrace nog verder ontmanteld W NOORDWIJK VVOG j.s. LIPS VRIJDAG 20 APRIL 1984 NOORDWIJK - De opvallendste verschijning, gisteravond in de sporthal van Noordwijk, waar het Nederlands basketbalteam zijn vier de en laatste wedstrijd afwerkte tegen Hofstra University, was zonder twijfel Emill Hagens. In de drie eerdere wedstrijden tegen de Newyork- se universiteit was de Haarlemmer er niet bij en geruchten wilden dat hij had bedankt voor de nationale ploeg, omdat hij van bondscoach Vladimir Heger geen zekerheid kon krijgen over zijn speeltijd. Hagens vreesde uitsluitend te worden gebruikt als stand-in van eerste spelver deler Mitch Plaat. Oorzaak Na de wedstrijd in Noordwijk, die evenals de voorgaande drie werd ge wonnen (86-79), ontkende Hagens aanvankelijk dat hij om die reden had bedankt, maar dat te drukke werkzaamheden de oorzaak waren. Heger draaide echter niet om de hete brij heen. „Emill en ik verschil den van mening over zijn rol binnen de ploeg. Daarover hebben wij een lang gesprek gehad. Er is voor hem wel degelijk een rol. Zonder Hagens zijn wij te zwak op de spelverdelersplaats". De speelwijze van Hagens, die het liefst binnen tien seconden een aanval afrondt, strookt niet met die van Heger, die graag gecontroleerde aan vallen ziet. Dat verschil zal ongetwijfeld niet in het gesprek van giste ren zijn opgelost, maar omdat Heger Hagens in de ploeg wilde hebben en Hagens dolgraag voor Oranje speelt, werd een compromis bereikt, waarmee beiden vrede konden hebben. Toernooi Hagens speelt in het paasweekeinde in elk geval mee in het toernooi in het Franse Gravelines, waar Nederland onder meer tegenover een Amerikaanse profselectie en Stade Francais komt te staan. De trip naar Italië daarna (met twee wedstrijden tegen Berloni Turijn en één tegen Jolly Cantu) maakt hij niet mee, maar voor de rest van het programma is hij beschikbaar. Dat laatste deel van de oefencampagne ter voorbereiding op het pré- olympisch toernooi in Frankrijk, bestaat onder meer uit een serie van vier wedstrijden tegen de universiteit van Michigan, een aanzienlijk sterkere tegenstander dan Hofstra, dat vier duels lang een leuke spar ringpartner is gebleken voor de ploeg in opbouw. Cramer Vanaf dit weekeinde kan Heger ook weer beschikken over Dan Cramer. De guard van Nashua-Den Bosch miste de laatste wedstrijden van de competitie door een vingerfractuur, maar is inmiddels hersteld. Heger blijft voorlopig met een totale selectie van 18 man werken, waar van er overigens een paar niet meegaan naar Frankrijk en Italië. Op 3 mei, kort voor de serie tegen Michigan, zal de kleine Tsjechoslowaak de definitieve selectie bekend maken die, op weg naar Grenoble - waar Groot-Brittannië, Bulgarije en Israël de eerste tegenstanders zijn - een tussenstop zal maken in Zwitserland voor twee interlands. AD VAN KAAM LEIDEN - Eén dag stond Docos vorig jaar bovenaan in de vierde klasse en precies op dèt moment zat de competitie erop. De Morsploeg was meteen kampioen. "Tja, ik geloof dat je gelijk hebt", lacht Koos Crama. Hij stond en staat aan het roer van de Leidse 'Heen en Weer', die door de jaren heen geregeld veerdiensten houdt tussen de derde en vierde klasse. Docos wordt dan ook wel het Volendam uit Leiden en omstreken ge noemd en als de koers in de aankomende week niet wordt gewijzigd, zou die bewenrg aan het einde van het seizoen nog eens dik worden onderstreept met de afvaart naar de vierde klasse. "Het is tijd om de bakens te verzetten", drukt trainer Crama in passende bewoordingen uit. Koos Crama: Er is nog niets verloren. Docos heeft heeft de beste v gangspositie". sfotoHolv, BRUSSEL (GPD) - PEC-Zwolle- coach Cor Brom en de Neder landse doelman Jan Ruiter (thans in dienst bij Beerschot) zouden volgens hardnekkige geruchten betrokken zijn bij de Belgische omkoopaffaire, die zich aanvankelijk alleen toespitste op het duel Stan- dard-Waterschei. Brom, in het seizoen '81/'82 oefenmeester bij RWDM uit Molenbeek, zou op 21 maart 1982 van Standard- trainer Raymond Goethals 230.000 franks hebben ontvan gen om daarmee de partij RWDM-Standard te manipule ren via doelman Jan Ruiter en/ of linker verdediger Dirk de Vriese. Daarmee zou tevens het gat in de alternatieve Standard-boek- houding zijn verklaard, dat on derzoeksrechter Bellemans on langs ontdekte. Pikant detail is overigens dat Jan Ruiter in dat treffen, dat in een 3-1-winst eindigde voor Standard, een strafschop veroorzaakte tegen Simon Tahamata. PEC-trainer Cor Brom wijst alle insinuaties van de hand. „Het is een belachelijke zaak. Alle maal valse beschuldigingen. Molenbeek had in die fase van de competitie zelf de punten hard nodig om een eventuele degradatie nog af te wenden. Of er hulptrainers bij betrok ken zouden kunnen zijn weet ik niet. Ik heb er in elk geval niets mee uit te staan en ik denk evenmin Jan Ruiter. Hij leent zich niet voor dergelijke praktijken", stelde Cor Brom met klem. Momenteel woedt in de vierde klasse (A) weer zo'n zeeslag, waarvan met geen mogelijkheid kan worden gezegd wie als win naar tevoorschijn zal komen. In dat geval heet het dat géén der clubs echt aanspraak maakt op de titel, dat de competitie geen kampioen verdient. De ene club niet? Welke dan wèl? Vorig seizoen werd het dus Docos en wie nu de standenlijst bekijkt zal de positie van Crama's rood- witten niet benijden. De Morsbe- woners hebben moeite om het hoofd boven water te houden. Over acht dagen kan Docos ech ter vaste grond onder de voeten hebben. Morgenmiddag en vol gende week zondag moeten dan wel de punten binnen worden gehaald in de dubbel tegen res pectievelijk BTC en Schiplui den. De Leidenaars hebben op beide concurrenten één punt voorsprong. Gezeur "We zitten in een belangrijke fase", erkent oud-Lugdunummer Koos Crama (42). Van zijn zeventiende tot dertigste levensjaar maakte hij als rasverdediger de neergang (van de tweede naar vierde klas se) en wedergeboorte (naar de eerste klasse) van de Kikkers mee. ZLC profiteerde aanslui tend nog drie jaartjes van zijn routine ervaringen. Onderwijl volgde hij een cursus sportver- zorger. Na zijn actieve loopbaan was Crama drie jaar als masseur aan Randstad Sport verbonden. "Maar daar kon ik me toch niet helemaal in vinden. Altijd dat ge zeur van spelers die een tikkie te gen de enkel hadden gehad. Ik heb vroeger vaak genoeg zelf weieens een trap gehad, dan liep ik ook nooit meteen te zeuren". Veel te laat om nu nog werkelijke ambities in het trainersambt te kunnen koesteren ("Als ik nog eens zeven jaar train heb ik het wel gehad. Als ik zelf niet meer aan het trainings partijtje mee kan doen maar met stramme knieën moet toekijken is het ge beurd."), meldde Crama zich na zijn massage-praktijken voor de trainerscursus. Als oefenmeester is hij na één jaar ZLC en twee jaar Leidse Boys inmiddels aan zijn derde seizoen ("Een tegen valler") bij Docos bezig. Een nieuwe éénjarige verbintenis wacht op zijn handtekening. "Ik heb het ontzettend naar m'n zin. Docos is een heel leuke ver eniging om als trainer te werken, al wordt er te weinig prestatief gedacht. Zolang het gezellig is, vindt iedereen het goed. Wat je van Raboen leest, dat hij er bij UVS de knoet eens flink over- MOSKOU (GPD) - De immense Loesjniki-sporthal ademde bijna dezelfde sfeer uit als het mausoleum, de plaats waar diverse Sowjet-helden liggen opgebaard. Aanleiding voor de droevige stemming was de uittocht van een groot deel van de Nederlandse tafeltennisploeg bij de solonummers van de Europese kampioenschappen in Moskou. Waar het herenvijftal en de dames Ellen Bakker en Sandra de Kruijff naar het troost- toernooi werden verwezen, zorgden Bettine Vriesekoop, Mirjam Kloppenburg en Jan tien Jansma voor een sprankje vreugde in de nationale afvaardiging van de NTTB in de Russische hoofdstad. Tegen de verwachting in maakte ook Henk van Spanje deel uit van de zeven koppen tellende groep teleurgestelde Nederlan ders. De eliminatie van de natio naal kampioen was typerend voor de sportieve verrichtingen van de mannenselectie. De op volger van Milan Stencel (gister avond ontstond in Moskou de nodige deining toen bekend, raakte dat Bert van der Helm dat zal zijn) heeft in elk geval het voordeel dat hij bij de volgende Europese kampioenschappen niet veel slechter kan presteren. Goed, de vorige maand bewerk stelligde promotie pleit in het voordeel van de scheidende Joe goslaaf. De kwaliteitsarme op voering in Moskou is daarente gen weer voeding voor de al eer der gevoerde discussie, of de Ne derlands tafeltennisbond wel het juiste beleid voert. Het verblijf van Milan Stencel heeft de. situatie in feite nauwe lijks veranderd wat betreft de in ternationale verhoudingen. Bij het EK in Boedapest twee jaar geleden vlogen de heren er even als in Moskou al na twee ronden uit. Bij zijn benoeming als bondscoach in 1981 riep Stencel nog enthousiast dat hij een door braak van de jeugd wilde force ren. Slechts de doorbraak van Uitslagen Heren enkelspel, kwalificatie; eer ste ronde: Jaap van Spanje-Bnan Wright (Sch) 21-10, 21-15; Anne Vlieg vry. Tweede ronde: Anne Vlieg-Didier Leroy (Bel) 22- 20, 24-22; Jaap van Spanje-Peter Sockner (Oos) 18-21, 21-17, 17-21; Vlieg naar hoofdtoernooi, Van Spanje uitgeschakeld. Heren enkelspel, eerste ronde: Ron van Spanje-Jim Robinson (Ier) 21-15, 21-11, 21-14; Bob Potton- Miroslav Broda (Tsj, 5) 21-19, 20- 22.13-21,10-21; Henk van Spanje- Francois Farout (Fra) 14-21, 21-10, 21-23, 24-26, Anne Vlieg-Ivan Minkevitsj (Sov) 13-21, 18-21, 20- (GBr) 9-21, 6-21, 18-21 Dames enkelspel, eerste ronde: Ellen Bakker-Katarzyna Calinska (Pol) 16-21, 16-21, 15-21; Mirjam Kloppenburg-Karin Kruse (Den) 21-17, 21-14, 21-17; Sandra de Kruiff-Joy Grundy (Eng) 8-21, 14- 21, 21-18, 14-21. Jan'tien Jansma en Bettine Vriesekoop vry. Gemengd dubbelspel, kwalifica tie: Henk van Spanje kan op het con to van de scheidende Joegoslaaf worden geschreven. "Ongelooflijk" Uitgerekend deze 'Spanjaard' liet Stencel gisteren in zijn hemd staan. Tegen een tweederangs speler uit Frankrijk, Farou, werd de Bepjamin van het broedertrio op een ontluisterende wijze af- geschminkt. „Het is ongeloof lijk", was hij na lange tijd pas in staat zijn nederlaag te verklaren. „Het verlies is maatgevend voor mijn optreden in dit toernooi. Ook in de landenwedstrijden had ik nooit echt het gevoel dat de vorm er was. Naar de oorza ken kan ik slechts gissen. Mis schien heeft het Poolse trai ningskamp wel een negatieve bijdrage geleverd. We hebben voor dit toernooi heel erg veel moeten reizen. Misschien heeft ook het afwerken van te veel wedstrijden meegespeeld. De zin was er heus wel, maar ik kon niet pieken". Alleen zichzelf wilde Henk van Spanje aanwijzen als oorzaak van het falende optreden. Milan Stencel bleef buiten schot. „Na tuurlijk ligt het niet aan hem. In tegendeel, de trainer heeft juist een positieve bijdrage geleverd aan het Nederlandse tafeltennis. Hij heeft alles gedaan wat in zijn vermogen lag. Niet hij, maar de NTTB moet mede als schuldige worden aangewezen voor het fa len. Als zy blijven weigeren meer geld voor trainingskampen ter beschikking te stellen, zullen Ne derlandse tafeltennissers op dit niveau blijven presteren". Vraagteken Het oordeel bevat een kern van waarheid, maar als sommige ac teurs met een slechte mentaliteit zelf niet het beste voorbeeld ge ven, moet er een vraagteken wor den gezet achter de roep om meer financiële middelen. Bob Potton liet zich door de Tsjech Broda wel heel gemakkelijk op peuzelen, Ron van Spanje legde de Engelse ranglijstspeler Des- mond Douglas geen strobreed in de weg, terwijl broer Jaap zijn uitverkiezing in Oranje belache lijk maakte door in het kwalifica tietoernooi al te stranden. Het geld dat voor hem is uitgege ven voor het bekostigen van de trip naar de Sowjet-Unie had be ter aan de Zweedse trip van Henk van Spanje kunnen wor den besteed. Om een betere tafel tennisser te worden, maakt hij gebruik van een Scandinavische aanbieding om bij de club Fal- kenberg het klappen van de zweep te leren. „Ik word niet wij zer van de manier waarop ik het nu doe. Ik moet creatiever wor den. In Zweden word ik gecon fronteerd met alle facetten van het tafeltennis. Mijn speelstijl zal moeten veranderen. Dat wilde, dat onzorgvuldige, moet er uit, dan pas maak ik een kans om bij de Europese top te komen". Teleurstelling Net als voor Henk van Spanje vormde de uitschakeling van El len Bakker en Sandra de Kruijff een grote teleurstelling. De Leid se dames hadden heel wat trai ningsuren geïnvesteerd om op het internationale podium een goede beurt te maken. Ellen Bakker kwam er tegen de Poolse Calinsska geen moment aan. De 16-jarige scholiere was dan ook zichtbaar onder de indruk van het ontluisterende verlies, terwijl toch was verwacht dat zij pas een paar ronden later zou struikelen. „Wat moet ik er nu van zeggen", kon ze met moeite uitbrengen, „ik zat volledig vast". De onderhandelingspositie met de NTTB om een zogenaamde 'he renvergunning' te krijgen is daardoor aanzienlijk slechter ge worden, omdat zij niet op de Eu ropese lijst terecht zal komen. Sandra de Kruijff hoeft zich ook geen illusies te maken om nog ooit op de internationale hitlijst te verschijnen. Tegen Joe Grun dy 'flopte' zij via een kansloze ne derlaag. Jantien Jansma steeg met de over winning op de Franse Patricia Germain met stip. Tot nu toe deed de Groningse alleen mee aan het uitstapje naar het Rode Plein, omdat coach Jan Vlieg haar in de landenwedstryden aan de spelersbank had vastge nageld. Zij weigerde zich even wel in de rol van figurant te hul len en wees haar opponente overtuigend terug. Lang zal haar optreden in Moskou niet meer duren. De als derde geplaatste Russin Valentina Popova is na melijk haar volgende tegen standster. Mirjam Kloppenburg kwam na een zege op de Deense Kruse in de eerste ronde zonder te spelen bij de laatste 32 van het toernooi. De sterke Hongaarse Olah zal ver- moelij k een einde maken aan het avontuur van de speelster van Torenstad. Vriesekoop Nationale trots Bettine Vriesekoop ten slotte overleefde de eerste ronde zonder een set in te leve ren. Vooraf was de Hazerswoud- se nog bang geweest voor de ou verture „Niet omdat ik bang was van mijn tegenstandster Weiza- des, maar gewoon vanwege de eerste partij", zei Vriesekoop na afloop. Geconcentreerd spelend incasseerde de 22-jarige titelver dedigster de eerste felicitatie. De wijze waarop zij een 14-20 achter stand in de derde game goed maakte, gaf hoop voor het ver dere verloop van het toernooi. Het leed-zou met een prolongatie van de titel verzacht kunnen worden. ROB ONDERWATER AMSTERDAM (GPD) - Bert van der Helm, trainer-coach van de Amsterdamse tafel tennisvereniging Tempo Team volgt Milan Stencel op als bondscoach van de he ren bij de tafeltennisbond. Van der Helm bevestigde gisteravond, dat hij een overeenkomst heeft gesloten met de tafeltennisbond aan gaande de functie van heren- bondscoach. „Het is alleen de bedoeling geweest om pas zondag ruchtbaarheid aan deze zaak te geven", zo stelde Van der Helm, na overleg met een bestuurslid van de tafeltennisbond. Nadat afgelopen weekeinde het nieuws over het vertrek van Stencel naar België uit lekte, werd damescoach Jan Vlieg genoemd als voor naamste kandidaat voor zijn opvolging. De Nederlandse ploegleden hadden al hun duidelijke voorkeur voor de Groninger uitgesproken. Bij diens benoeming zou ook verder kunnen worden ge praat over een mogelijke rentree van Gerard Bakker als damescoach. Zijn twee jarige schorsing loopt bin nen afzienbare tijd af. Eerder gisteren had NTTB- voorzitter Roeten in Moskou nog ontkend dat Van der Helm in de markt zou zijn om de naar België vertrek kende Stencel op te volgen, teneinde de negatieve uitla tingen van de Oranje-heren in Moskou de kop in te druk ken. Van der Helm krijgt naast de functie van heren- coach ook de supervisie over de dames en komt daarmee in de structuur van de Ne derlandse tafeltennisbond boven dames-coach Jan Vlieg te staan, tot ongenoe gen van zowel de heren als de dames. HEERLEN (ANP) - De organi satie van de Amstel Goldrace heeft protest aangetekend bij de internationale federatie van beroepsrenners (FICP) wegens contractbreuk. Drie equipes hebben zich name lijk onverwacht teruggetrok ken voor de Nederlandse klassieker, die zaterdag in Limburg, tussen Heerlen en Meerssen, wordt gehouden De organisatoren werden woensdag en donderdag ge confronteerd met de afzeg gingen van de Italiaanse ploegen van Poggiali (met onder andere Johan van der Velde, Frits Pirard en Lucien van Impe) en Reverberi (met Sven Ake Nilsson en René Koppert). Bovendien meldde de Franse ploegleider Cyrille Guimard zijn ploeg af. De reden van de afzegging van Poggiali zou de ziekte van Jo han van der Velde zijn. Zijn landgenoot Reverberi kwam met eenzelfde excuus. Bo vendien werd gewag ge maakt van een ernstige val partij, waarbij de Nederlan der Koppert was betrokken. De Westlander zou daardoor niet in staat zijn te starten. De Franse ploeg van Guimard, die al tegen de UCI-regle- menten de Tour-winnaar Laurent Fignon en wereld kampioen Greg Lemond naar Colombia stuurde, heeft nu besloten ook zyn tweede gar nituur niet te laten starten in de enige Nederlandse A-klas sieker voor profs. De oorzaak zou liggen in het feit, dat de bevestiging van de organisa tie door poststakingen in Frankrijk niet tijdig is gearri veerd. door Gerard Haverkamp heen haalt, dat is bij Docos niet denkbaar. Daarvoor heb ik trou wens ook niet genoeg spelers achter de hand. Toen ik eens met het tweede elftal verloren had en daarvan nog kwaad keek toen ik 's middags bij het eerste kwam, vroeg de voorzitter zich bezorgd af wat er gebeurd was. Als het eerste verliest en ik een pestbui heb, komt hij ook altijd naar me toe. Bij winst nooit. Zegt-ie: 'Niet getreurd, volgende week is er weer een wedstrijd'. Dat is ty pisch Docos". Perspectief an de Haagse i toch van over- garen van de nog Maar iedereen Schouw zal er r tuigd zijn dat i klos moet komenT "Er niets verloren", weet Koos Cra~ ma. "Docos heeft de beste uit gangspositie en de jongens we ten wat er moet gebeuren. Het is tijd om de bakens te verzetten; het gaat de laatste weken niet best. De spanning en de zenu wen worden natuurlijk ook steeds groter. De spelers weten dat ze in een fase zitten waarin ze zullen moeten aanpakken". Dat biedt perspectief. "Vorig jaar werden we kampioen, maar we waren echt niet het team dat het mooiste voetbal speelde", blikt Crama met realiteitszin terug. "Docos moet het van zijn wils kracht hebben. Ik heb geen ploeg die een wedstrijd naar de hand kan zetten. Dat blijkt tel kens bij een achterstand, dan pas worden principes overboord ge zet en de mouwen opgestroopt. Een kwestie van karakter. Zo ging het vorig jaar in de laatste wedstrijd tegen Meerburg ook. Een kwartier voor tijd kwamen we met 1-0 achter, maar we won nen met 2-1 en waren kampioen. Al kwam daar natuurlijk ook een beetje geluk bij" Toen was Docos dus 'ineens' der deklasser, terwijl die club een seizoen eerder oog in oog stond met het degradatie-spook. "Om dat de verhouding tussen de spe lers en mijn voorganger, Van der Ham, niet goed was", stelt Crama zich voor. "Er was geen sfeer waarin prestaties konden wor den geleverd. Toen ik kwam stel den allerlei spelers die eerder be dankt hadden zich weer beschik baar. Iedereen wilde weer", ver klaart Crama, in het dagelijks le ven werkzaam in een antiqua riaat van oude, uitverkochte, we tenschappelijke boeken, 'zijn' Een trainer kan in zo'n geval niet meer stuk. En passant rolde Cra ma dan ook als overwinnaar uit de bus in het conflict met spits Sjaak Rietbergen, die na heibel met Crama kwaad wegliep uit de Mors en overschrijving aanvroeg naar LFC. Overigens denken ve len nu nog dat het nooit zover had hoeven komen. "Maar ja, we waren kampioen en niemand maakt op zo'n moment ergens een probleem van". Excuus Dat Docos het dit seizoen zo zwaar heeft, staat overigens voor een belangrijk deel los van het gemis aan een spits. Crama: "Het klinkt als een zwak excuus, maar we hebben enorm veel blessures ge had". Hij somt vervolgens byna een elftalformulier vol namen op van spelers die om uiteenlopen de redenen meermalen langs de zijlijn moesten toezien hoe Do- cos zich trachtte te redden. "Op een gegeven moment was het ge woon niet meer aan te vullen. Al les kwam tegelijk. En dat zitten er nog wat studenten bij de selec tie en een werkweek betekent te genwoordig al gauw een week wintersport. Die jongens was je dan ook nog kwyt". En dus was het roeien met de rie men die Crama tot zijn beschik king had. Met een paar krachtige slagen moet Docos trachten zich, om te beginnen morgenmiddag tegen BTC, in veilige haven te loodsen. ADVERTFNTTF Zaterdag a.s. 21 april 15.00 uur in Sportpark Duinwetering te Noordwijk Aangeboden door: ASSURANTIËN B.V. "One advies Jrosf u nlote"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13